'Rijen, rijen, rijen en dan een uur vol gas Texelaars treden op in zeven Europese landen 9 m Cjrocn ^wartr jexels in ht exelaars samen goed voor 125 dienstjaren Wedstrijden hoela-hoep in 1958 .TEXELSE COURANT" Vergunning voor kringloopwinkel an Heerwaardens finnen kaartronde Matige scores bij bedrijvenbowlen Aanleg riolering vóór Pasen klaar Sport verleden VRIJDAG 19 NOVEMBER 2004 mavond Deventer, morgen Kon- in België, zondag Londen, aandag Parijs, dinsdag Bor- •aux, woensdag Madrid. Het lijkt moordend tourschema waar- Spoiler zich heeft verplicht, ant ook steden als Barcelona, »rn en Athene worden de ko- ende tweeëneenhalve week aan- daan. De Utrechtse band, die genwoordig voor driekwart uit xelaars bestaat, verzorgt het orprogramma van de Ameri- anse muzikanten van Hermano, n bekende naam in het genre n de stevige rock. tournee, hoe zwaar dan ook, komt geroepen, want Spoiler kan wel n beetje promotie gebruiken, ver bassist Arjen Rienks. Afgelopen orjaar kwam de tweede CD uit en zien de kwaliteit van de nummers de productie hadden ze er ook zelf het een en ander van verwacht, aar we worden minder vaak ge- ekt dan we zelf hadden gewild. De jelopen jaren traden we gemiddeld dig keer per jaar op, nu zitten we g maar op een keer of vijftien De mende zestien dagen staan we ftien keer op het podium, als is het n met als hoofdact, maar dat aakt nog aardig wat goed.' aar de tanende belangstelling aan I, kan hij met verklaren. 'Het klimaat veranderd. Zelfs grote bands die bij ojo onder contract staan, zijn veel nder aan het spelen. Maar verder er geen peil op te trekken. Mis- fiien is de plaat met goed genoeg zit het publiek gewoon met op ons wachten. Het is wel zo dat er niet ,fJel geld voor promotie is. We doen el zelf, ook het artwork voor de CD. Hectisch aanloop naar de tournee, die al half jaar geleden werd gepland, hectisch, want twee maanden irde start vertelde zanger Jascha Roij dat hij de band wilde verla- Volgens Rienks bleek toen pas |t hij al geruime tijd met tegenzin de repetities bezocht en liever aan een solocarrière als singer-songwriter werkte Omdat hij bovendien met problemen aan zijn stembanden kampte en op een operatie wachtte, besloten Van Roij en zijn collega's er dan maar direct een punt achter te zetten. 'Op een gezonde manier, hoor', vertelt gitarist Sidney de Haan. 'We respecteren zijn keuze.' Maar aangezien zonder zanger op tournee gaan uitgesloten was, zagen de drie achterblijvers zichzelf met een fors probleem opgezadeld. Een deel ervan werd opgelost door drummer Pekke, die voorstelde zanger te wor den. Rienks: 'Dat was een mooie oplossing. We wisten al dat hij aardig kon zingen. Bovendien is het een bij zondere persoonlijkheid. Hij staat makkelijk voor een groep mensen. Dat is gaaf om te zien.' Het zoeken van een nieuwe drummer ging ge makkelijker dan gedacht Een inge ving van De Haan om zijn jeugdvriend Wobbe Visser te bellen werd direct beloond. Hij kreeg hem aan de tele foon op een moment dat Visser net met zijn eigen band in de bus zat, na een optreden op weg naar huis. 'Ik kon meteen overleggen, want ik zou wel een paar optredens missen. Dat viel op te lossen met een vervanger', vertelt de drummer zelf, die een dag later al uitsluitsel kon geven. Voor de anderen bestond er toen eigenlijk al geen twijfel meer. Rienks: 'Sidney belde me meteen op dat hij Wobbe had gesproken en zei: hij moet er nog even over nadenken, maar hij doet het.' vaste band, The Frontline Showband. 'Een top 100-band, waarmee we vooral op bedrijfsfeesten optreden, vrijwel iedere vrijdag en zaterdag, door het hele land en tot in België aan toe.' Ten slotte is hij actief met een niet over de top. Niet dat je bij Spoiler maar wat doet, maar het is wel wat losser. Bovendien moet het vrij hard, het is groot. Maar ik hou wel van af wisseling en van veel stijlen. Het be gint te groeien zat tijdens het concert naast me om aanwijzingen te geven. Mijn vriendin zag me pas op het podium weer. Het leuke is dat ik die jongens van Het Groot Niet te Vermijden nog steeds af en toe tegenkom. En elke keer weer beginnen ze erover Zijn collega's van Spoiler zijn vol lof over de nieuwe drummer. 'De afge lopen maand hebben we elke zondag en elke donderdagavond gerepe teerd, gemiddeld negen uur per week. Wobbe reed daarvoor steeds zonder klagen van Groningen naar Utrecht en terug. Afgelopen week hebben we officieel de laatste repe titie gehad en volgens mij zijn we fan tastisch goed bezig. Ik stap straks zonder al te veel zenuwen in de bus', aldus Rienks. Het nieuwe album, The Return of King Sonic, kwam afgelopen voorjaar Conservatorium Arïen fl,enfcs, Sidney de Haan en Wobbe Visser zorgen voor een grote Texelse inbreng in de Utrechtse band Spoiler. Nog meer dan zijn voormalige eiland- genoten, die beiden een 'gewone' baan hebben (Rienks als vormgever, De Haan in de automatisering), wordt het leven van de in Groningen wo nende Visser bepaald door de mu ziek. Hij studeerde slagwerk aan het conservatorium en is sindsdien do cent: twee dagen voor een muziek school in Winschoten en daarnaast met eën~eigen p7aktijk~in Assen. Bo vendien heeft hij het druk met zijn jazztrio ('heel leuk en helemaal met commercieel') en sinds kort ook met een experimenteel drumduo. Visser had met meer dan een maand de tijd zich het repertoire van Spoiler eigen te maken. Veel problemen om zich aan het zwaardere (rock)genre aan te passen, heeft hij volgens eigen zeggen met gehad. 'De overgang was op zich wel groot. Ik ben altijd ge wend om heel strak te spelen, het moet staan als een huis en dan ga je Dat hij zich snel kan aanpassen, be wees de inmiddels 32-jarige Visser al als eerstejaars student, toen hij te elfder ure werd gevraagd om in Klif 12 de geblesseerd geraakte drummer van showorkest Het Groot Niet te Vermijden te vervangen. 'Ik had net mijn vriendin uitgezwaaid die op de fiets naar het concert ging - ik zou zelf met gaan -, toen ik werd opgebeld. Ik had een uur om samen met de band nog wat te oefenen en de drummer uit en werd geproduceerd door een andere oud-Texelaar, Jan Jacob Ze gel, vooral bekend als drummer van het niet meer bestaande Nilsson. De samenwerking kwam min of meer bij toeval tot stand, nadat Zegel bij het doen van de pré-productie in een Eindhovense studio ('om, zeg maar, een testalbum te maken') binnen kwam lopen voor een praatje en een biertje. Toen hij tijdens de opname terloops een paar suggesties deed, raakten de muzikanten snel enthou siast. Rienks: 'Eigenlijk zou de gitarist van Hermano het album produceren, maar hij zegde af. Toen hebben we gevraagd of Jan Jacob daar met voor voelde. Hij snapte precies wat we aan het doen waren, we kunnen het goed met hem vinden en hij is natuurlijk strontmuzikaal. Het resultaat is vol gens ons geweldig, met heel goed opgebouwde nummers. Dat- komt doordat Jan Jacob meer kaas van composities heeft gegeten. Wij zijn toch meer van de energie en de riffs. Hij de pop, wij de rock, dat heeft een mooie kruisbestuiving opgeleverd.' Het album, waarvan de kosten wer den gedeeld door de platenmaat schappij en de band zelf en waarvoor de muzikanten een kleine zes weken de studio indoken, kwam op een an dere manier tot stand dan de debuut- CD, die in een paar dagen werd op genomen en grotendeels live werd ingespeeld. 'Deze plaat hebben we vanuit de drums laag voor laag opge bouwd. Dat kost meer tijd. Op een gegeven moment hadden we alle maal zoiets van: mijn God, dit heeft niks meer met hobby te maken. Maar die werkwijze geeft je meer de tijd om bij te schaven. En dat kun je goed horen. Wij zijn er allemaal heel blij mee.' Voor het mixen van de opnamen werd via de manager een prominente producer gestrikt, Dave Sardy, die eerder samenwerkte met uiteenlo pende grootheden als The Red Hot Chili Peppers, Johnny Cash en Mari lyn Manson. Hij deed zijn werk in de Ocean Studios in Burbank in Cali- formë. Voor de mastering, de finishing touch, werd uitgeweken naar Alan Ward in Brussel. Rienks: 'Aan de productie heeft het met gelegen. He laas zet het nog weinig zoden aan de dijk.' Tournee Ter promotie van de plaat, die onder tussen ook in Duitsland en Spanje is uitgebracht, gaat Spoiler de ko mende tweeëneenhalve week op tournee met Hermano. Het bekend ste lid van deze Amerikaanse groep, die een energieke mengeling van zware blues en rock 'n' roll speelt en in het eigen genre grote bekendheid geniet, is John Garcia, voormalig zan ger van Kyuss, volgens Rienks 'de vaandeldrager' van stromingen als stonerrock en dessertrock. Spoiler trad al eerder in het voorprogramma van Hermano op. maar die tournee bleef toen beperkt tot België, Neder land, Duitsland en Engeland. Ditmaal is de lijst landen nog wat langer. Duitsland wordt niet aangedaan, maar verder treden beide bands ook op in Frankrijk, Spanje en Zwitser land, voor zalen waar tussen de vijf honderd en tweeduizend toeschou wers in kunnen. 'Het clubcircuit, vergelijk het maar met de Melkweg en Paradiso.' Het schema is bijzonder strak, want in zestien dagen tijd is maar één rust dag ingeruimd, terwijl die dag ook nog gebruikt wordt om van Marseille naar Zurich te rijden. 'We hebben een luxe dubbeldekstouringcar met chauffeur gehuurd. De ene verdieping is voor ons, de andere voor Hermano. We slapen er ook in, terwijl de chauf feur rijdt. Onze manager heeft ook een groot rijbewijs, zodat ze op de lange stukken kunnen afwisselen.' In totaal wacht de bands negendui zend kilometer (snel)weg. Hoewel ze het zelf ook een flink stuk vinden, zien ze er niet tegenop. 'We zitten twee weken in de bus. Zo gaat dat met een tour. Rijen, rijen, rijen en dan een uur vol gas. Op het podium. Je hebt het met altijd voor het uitzoeken. Die zaal eigenaren moeten je maar net willen hebben op zo'n dag. We hebben laatst in het oosten van Duitsland opgetreden. Dat was negen uur heen, drie kwartier spelen en negen uur te rug. Ik had het niet willen missen', zegt Rienks. 'Maar het zou wel leuk zijn als we nog wat van de steden kunnen zien.' Donderdag 2 december zijn beide bands terug in Nederland en wordt opgetreden in het Patronaat in Haarlem. Twee dagen later wordt de tournee afgesloten in W2 in Den Bosch. Opvallend genoeg staat tus sendoor, op vrijdag 3 december, nog een concert gepland in de Griekse hoofdstad Athene. 'Dat is een snoep reisje, we zijn heel benieuwd', vinden ze allemaal. Lachend: 'Nee, dan gaan we met vliegtuig. Je moet wel een heel snelle bus hebben om in een dag naar Griekenland te rijden.' Joop Rommets Handelaar in tweedehands goederen Spandaw krijgt van b en w vergun ning voor zijn kringloopwinkel in het industriële pand Schilderweg 253 te Oudeschild. Omdat het detailhandel betreft, is daarvoor vrijstelling nodig, zoals geregeld in artikel 4 van het bestemmingsplan Omdat de kring- loopwinkel in het verlengde ligt van de huidige bedrijfsvoering is dat geen probleem. Spandaw moet daarnaast nog wel bouwvergunning vragen voor de bouwkundige wijzigingen die no dig zijn voor de vestiging van het bedrijf. ter en Wil van Heerwaarden bben met 6990 punten de ze- ide speelronde van klaverjas- ib Den Burg op hun naam weten schrijven. Opvallend deze ronde is dat geen enkel koppel de i-puntengrens wist te over rijden. De top liet het afweten zag daardoor de middenmoot •pen. Iter en Wil van Heerwaarden spe ll al lang samen en kennen elkaar haver tot gort. Dankzij twee rke spellen van ruim boven de |0O speelde het duo zijn punten bij Jaar. Door tegenslag in het laatste fel zat het tegen, en zat er geen hogere score in. Zij stijgen naar de vierde plaats in het klassement, met uitzicht op meer. Chris Schraag en Rosa Harbers waren na een sterke seizoensstart een beetje teruggeval len, maar deze week ging het weer prima. Zij scoorden 6857 punten, goed voor een tweede plaats. In het algemeen klassement staan zij nu ze vende. Ook Theo Stoelinga en Rick Fokkema waren goed op dreef. Zij wonnen hun vier partijen met regel matige scores en de teller stopte op 6817 punten. Winst in het klassement leverde het met op, zij blijven twaalfde. Femmy Schuring en Frans Bos heb ben dit jaar nog weinig geluk gehad, maar hadden deze week de wind in de rug. Zij speelden 6796 punten bij elkaar. Ook hier leek er meer in te zit ten, maar ook bij hen keerden de kansen in de laatste ronde. Zij blijven op de vijftiende plaats van het klasse ment. Bart Weijdt en Willem Koomen zetten hun stijgende lijn door met een vijfde plaats en een score van 6544 punten. Zij blijven op de zesde plaats staan, maar lopen ih. Het gemiddelde was deze avond met 6360 punten bijna gelijk aan vorige week. En dat terwijl er minder marsen werden gespeeld. Deze week waren dat er 28. Er moeten deze eerste periode nog twee ronden worden gespeeld. De strijd om de periodetitel zal worden uitgevochten tussen Erik Boogaard en Rob Stapersma die op de eerste plaats staan en titelverdedigers John Vlaming en Erik Jan Geus, die tweede staan. Het verschil is slechts 236 punten. Gerda en Freek Veeger heb ben met een achterstand van een r. Harry Veldman, Ton van der Gaag, Rob Vinke, Johan Hillen en Jaap Hopman, de vijf zilveren jubilarissen van aannemersbedrijf mder. (Foto Joroon van Hattum) ien zijn ze goed voor een dienst- foand van 125 |aar. Harry Veldman, "van der Gaag, Rob Vinke, Johan !en en Jaap Hopman werden gis- 'en bij Paal 28 door aannemers- drijf Daalder BV gehuldigd, omdat ®lk 25 jaar in dienst van het bedrijf k De vijf Texelaars kwamen in 1979 Wel gelijktijdig in dienst van het flnjf dat destijds extra werknemers nodig had voor het op Deltahoogte brengen van de dijk bij Oudeschild. De vijf, destijds 17 tot 25 jaar oud, bleven daarna trouw aan de aanne mer uit Schoorldam. Veldman kwam als eerste in dienst op 1 september. Twee dagen later werd hij gevolgd door Van der Gaag. Vinke ging op 17 september aan de slag, Hillen op 1 oktober en Hopman sloot precies 25 jaar geleden op 19 november de rij. De laatste is actief als administrator, Hillen is helmplanter, Vinke uitvoer der, Van der Gaag chauffeur en Veld man is voorman en uitvoerder. De vijf zijn vrijwel altijd actief geweest op het eiland. Daalder, dat sinds 1928 werk uitvoert op Texel, heeft 18 medewer kers op het eiland kleine 1100 punten nog een theore tische kans op de titel, maar dan moeten wel alle kaarten goed vallen. In de bedrijvenbowlenleague werden deze week weinig hoge scores be haald. Alleen Jan Plaatsman gooide in een game van meer dan 200 (207, om precies te zi jn) pins Met een hoge serie van 740 pinval presteerde hij het beste van de dinsdagavond. Het team van Loonbedrijf Plaatsman deelt de derde plaats nu met Kraan verhuur Kager. Bij Tegelzetbedrijf Huijsman had Sandra Stiggelbout een uitschieter van 162 pinval. Sa men met teamgenoot Candida Huijs man pakte zij de overwinning op SamSam. Klif 12 en Op de Stenen plaats waren aardig aan elkaar ge waagd. De eerste twee punten waren voor Klif 12, waar Cees Witte met vier games van rond de 150 pinval een serie van 600 pins liet noteren. Bij Op de Stenenplaats gooide Erna van der Star een game van 172. Zij behaalde samen met Ineke Witte ook twee punten. Dankzij het hogere eindresul taat van Op de Stenenplaats, ging dit team met de overwinning aan de haal. Uitslagen: Appartementenverhuur Land en Zeezicht- Loonbedri|f Plaatsman 0-5; Tegelzetbedri|f Huijsman-Sam Sam 3-2, Hotel Tatenhove- Architectenbureau Honingh 5-0, De Kolonist- Skilied 4-1 Klif 12-Op de Stenenplaats 3-2; 't Pruttelhuus-Kraanverhuur Kager 0-5 Jeugd: Texelse Bierbrouwen|-De Oorzaak 0-4; Park So What-Taxi Grootjen 1-3. Binnen een paar maanden wordt begonnen met de aanleg van rio lering in de Plevierstraat, een deel van de Brink, een deel van de Kamerstraat en een deel van de Boodtlaan in De Koog. Het werk is gegund aan Kennemer Wegen en en Waterbouw Mij BV (KWW) uit Schagen, een bedrijf dat nog niet eerder op Texel actief was. KWW was met €196.000,- de laag ste inschrijver bij de op 27 oktober gehouden aanbesteding. Daaraan werd ook deelgenomen door De Vries van de Wiel, Daalder Alkmaar, Ko ninklijke Wegenbouw Stevin en W. Stienstra Zoon. Het werk omvat het vervangen van het bestaande 'versle ten' riool door een nieuw dubbel riool dat afvalwater en hemelwater ge scheiden afvoert. Zo snel mogelijk na 1 januari beginnen de werkzaamhe den, die ruimschoots vóór Pasen voltooid moeten zijn. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het overkoepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promotie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de hoela-hoep in 1958. Nu vergeten, maar een halve eeuw geleden zo populair dat een wed strijd op de Stenenplaats zo veel publiek trok dat 'de politie het druk kreeg met het regelen van het ver keer', is de hoela-hoep. De Texelse Courant wijdde er in november 1958 een artikel op de voorkant aan. De vier foto's die erbij ston den, waren de enige op de verder tamelijk grijs ogende redactie pagina's. 'Van de week lazen we, dat de hoela hoep de afbouw van woningen in gevaar brengt, doordat de plastic buis in hoepels op gaat. Nu, wie ge tuige is geweest van de hoela hoep demonstraties of wedstrijden zo ge wilt, die van de week te Oudeschild en Den Burg zijn gehouden, zal inder daad de vraag hebben kunnen stel len of de fabrieken de productie wel kunnen bijhouden, want alleen al op Texel heeft de hoela hoep-sport enige duizenden meters buis opgeëist.' Aldus begon de Texelse Courant van zaterdag 15 november 1958 het arti kel, geschreven naar aanleiding van twee eerder die week gehouden eve nementen op het eiland. De wedstrijd in Oudeschild was georganiseerd door, wat heette, de plaatselijke Ontwikkelingsclub en vond plaats op het schoolplein. In Den Burg was Sijbr. Langeveld van 't IJsbeertje op de Stenenplaats de promotor. Vol gens het bijschrift bij de foto's no digde hij de deelnemers na afloop uit 'tot bijwoning van 'n televisie-uitzen ding in zijn zaak' en trakteerde hij hen bovendien op een ijsje. De 'nieuwe sport' was uitgevonden, meldt de verslaggever, 'met het doel mensen, die met een paar kilo's over tollig lichaamsgewicht rondliepen op efficiënte wijze aan een figuurtje te helpen, dat iedere modeliin zou tar ten' Hij twijfelde er echter aan of deze opzet wel slaagde. 'Maar ziet mensen, die corpulent zijn, aan het oefenen? Misschien gebeurt dat in geheime arena's?? Wij zien enkel de jeugd hoela hoepen en helemaal niet met het doel wat overtollig vet kwijt te raken, doch louter om het genot van deze sport, waar heel wat meer "in" zit dan men zou denken.' De verslaggever had zowel in Oude schild als Den Burg fantastische staaltjes gezien, waarbij sommige kinderen 'in alle mogelijke standen' en 'met meerdere hoepels' goochel den. De jury's hadden moeilijk werk. Om 'tot een zuivere uitspraak te ko men', trokken organisator Langeveld en enkele buurtgenoten zich in Den Burg zelfs terug in 'de raadskamer'. 'Het was dus allemaal erg serieus aangepakt!' Bij de jeugd (7 tot 11 jaar) werd Tineke Kooi uit de Binnenburg tot kampioene uitgeroepen, voor Etty van der Velde uit de Beatrixlaan en Lia Nauta uit de Weverstraat. Ook was er een categorie volwassenen, met als prijswinnaars de dames Hoek, Keesom-Karsten en Van Bo- ven-van der Wulp. In Oudeschild werd gestreden in drie leeftijds categorieën: kleutergroep (winnaar Gerda Witte), 6 tot en met 9 jaar (Duwie Weijdt) en 10 tot en met 13 jaar (Betsie Bekkers). In de erop vol gende finale tussen de groeps winnaars bleek Duwie Weijdt de beste Zij werd beloond met een door De Smulpot beschikbaar gestelde prijs. L)c hoela-hoep veroverde Texel Hiernaast ran links naar rechts' na de wedstrijd no- nodiqdo de beer Lanqeveld de jeuqd uit tot bijwoning van 'n televisie uitzending In zijn zaak. Bovendien weidon a He hoela hoepera op een ijsje qetiaclcord. Daarnaast een opname te Oudeschild. die ook voor zich sell spreekt. Onder, rechter een der kun- stonaicsxon aan de slag. Links, ook de volwassenen toonden bun kunnen (op de StenenplaattJ, droop i! t.m juin li* prijs Duwie i-.jrit, Ji pnj.N Tiny Visser. 10 l :n 14 jour: le prijs Betsie tekkels. V pl ijs Alle V «I tl LorllWen xl.-ub inroep li prijs Geriln Witte; 'Je .1 j In:. I);.jl.ler, 4e pi ijs Jtinnli- Vonk. In de fiit.il. t i sen groep b bleek Ij'. Muwir Weijdt (Ie lux.fdwirUlBrcs WflS sir Bekkers werd tweede winmiiiis wtiden uilen niet een i. beloond „De Smulpot" huifde een i"T uit GROKNEFLAATS WAS REN DAG BOOMLOOS: GISTEREN WERDEN DE IEPEN DOOK LINDEBOMEN VERVANGEN Donderdag was de Groeneplaata geen prnene plaats meer; do zes iepen, die het plein bij zomerdag met een dak van hl Aren overkoepelden, Jagen geveld ter neder De eerste vraag van een natuur- selioon. althans dorpaschoon minnende BUI var Gel laat Mario Caths Jan 1 On< MiutJ Jacob en Ai Ov» wed. Wt> juist naar een c was TESO nog e land „Voor Nfci rijks Kon Zoa dienst tot na tn be aden ven», nodigi \raug beunti in vt-rrai hel werpc gt-udo over Wij r.h b.s zullen eenmj VOO] tradit FANC Do 1-1. gei een s Texel De Texelse Courant van zaterdag 15 november 1958 wijdde op de voorpagina een flink artikel aan de nieuwste rage.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9