li EK1 010 fTlets HEMA Cjrocn TjwarLrJexels 'm het Supersint aangekomen in haven van Oudeschiid Nieuws van de provincie Koopprijsgrens huizen staat weer ter discussie ïe College gaat dorpen langs voor wensen woningbouw Laatste hand aan mindervalidenpad Slufter v I?!- 'Het zal een zware strijd worden' - tekenkamer werpt zich op boeten en monumenten 't Amateurtje Messengers Ontwerp Lidl Boeken Oudeschiid Nieuwbouw OSG Wethouder geeft Ed Momberg hoop De grootste Texelaar TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER [üiM-nmi m:n LINDE Kijk in deze krant! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11931 DINSDAG 23 NOVEMBER 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0.95 Sinterklaas nam na zijn aankomst in Oudeschiid uitgebreid de tijd om de vele wachtende kinderen en volwassenen te begroeten. H )in )e koopprijsgrens voor woningen ,an €272.000,- (ƒ600.000,-) voor nensen zonder economische of naatschappelijke binding met het liland staat opnieuw ter discussie. Je regeling voldoet niet aan de Eu- opese regeling voor vrije vesti ng, waardoor de dreiging bestaat it hij wordt geschrapt. Maar de imeente en de Stichting Wonen 'exel (SWT) willen juist dat het Irempelbedrag voor overkanters «ordt verhoogd. De gezamenlijke «addeneilanden willen hierover in anuari 2005 een gesprek met de ninister Sybilla Dekker van Volks- wisvesting. 'Het zal een zware strijd worden', voorspelde wethou- ler Nel Eelman. huidige ondergrens voor kopers in de overkant heeft nauwelijks ef- =ct. Veel woningen gaan voor een ogere prijs van de hand, waardoor eel overkanters die geen baan of laatschappelijke binding met het iland hebben toch een woning kun- len kopen. Dat dit regelmatig ge- eurt, bleek enige tijd geleden bij de iplevermg van het nieuwe senioren- omplex Sint Jan. Van de kopers van en appartement hadden slechts wee hun oude woning aan Texelaars srkocht. De overigen waren in verkantse handen gekomen. 'Veel iet-Texelaars hebben via een om- ieg onze woningvoorraad 'ingepikt', werigens op een volstrekt legale wijze. Soms het ik het gevoel dat bouwen synoniem is aan dweilen met de kraan open', zei Hans de Porto, voorzitter van de SWT bij de oplevering gisteren van het nieuwe wooncomplex boven de Lidl in De Koog. 'Een te groot deel van de nieuwbouw komt terecht bij mensen van buiten Texel.' Hij noemde dit als één van de oorzaken voor het gebrek aan doorstroming op de Texelse woningmarkt. Het aantal huishou dens op de wachtlijst van de SWT is gestegen tot 700. De acht nieuwe woningen in De Koog omschreef hij als 'een druppel op de gloeiende plaat. Belangrijke voorwaarde om de gewenste doorstroming tot stand te brengen is volgens De Porto een ver hoging van de zogeheten liberali- seringsgrens. Wethouder Eelman reageerde instemmend en sprak haar zorg uit over de ontstane situatie en de dreiging dat de koopprijsgrens, waarvoor de regering een aantal ja ren geleden een uitzondering maakte, onder druk van Europese re gelgeving zal verdwijnen. 'Wij willen graag dat er zoveel mogelijk wonin gen voor de eigen bewoners beschik baar komen en blijven. Daar zijn we heel intensief mee bezig.' Dat laatste gebeurt met name in Wadden- verband, omdat de aankoop door buitenstaanders ook op andere eilan den een probleem is. 'Samen probe ren we de minister zover te krijgen dat Lees verder pagina 5 'e lokale Rekenkamer gaat het lemeentelijk monumentenbeleid nhet schapenboetenbeleid in het ijzonder onder de loep nemen. Ze nderzoekt of het geld dat de ge- ïeenteraad beschikbaar stelt voor e instandhouding van gemeente- jke monumenten en boeten de af- elopen jaren doelmatig en effi- iênt zijn besteed. e gemeente stopt jaarlijks geld in de ot om 'zoveel mogelijk monumen- kerktorens (eigendom gemeente) landschapsbepalende elementen stand te kunnen houden'. Daar- sast hecht de gemeenteraad er veel aarde aan dat schapenboeten en tolpen herkenbaar blijven in het txelse landschap. lm te bekijken of het monumenten en schapenboetenbeleid juist wordt uitgevoerd, heeft de Rekenkamer de raad onder meer voorgesteld te on derzoeken welke procedures er zijn voor eigenaren van een monument om aan subsidie te komen, welke middelen er in de begroting zijn op genomen voor uitvoering van het beleid en of het beleid en de finan ciële mogelijkheden met elkaar in overeenstemming zijn. De Rekenka mer wil bekijken hoe de gemeente lijke regeling op basis waarvan ge meentelijke monumenten worden aangewezen zich verhoudt tot soort gelijke regelingen die provincie en rijk hanteren voor de aanwijzing provin ciale en rijksmonumenten. Ook wordt onderzocht welke monumenten en schapenboeten voor de regeling in Een lichte geur van gras en brandstof trok zaterdagavond door dorpshuis De Wielewaal De spelers van toneel vereniging 't Amateurtje waren niet te beroerd een gazonmaaier het toneel op te rijden. Pagina 2 Leden van gospelkoor The Messen gers hebben zaterdagavond hun der tigste verjaardag gevierd. Dat deed het gezelschap met een concert in de gereformeerde kerk van Den Burg. Pagina 2 Het ontwerp van de nieuwe Lidl-ves- tiging en de woningen en het kantoor erboven in De Koog van de hand van architect Ronno Honingh is geno mineerd voor de Arie Keplerprijs. De prestigeuze prijs wordt eens in de twee jaar uitgereikt. Pagina 5 Aangrijpende roman De uitzetting van een Armeens gezin, dat even verderop bij haar in de straat woonde, maakte in 1996 zo veel in druk op Joyce Pool dat ze zich direct voornam daar nog eens 'iets' mee te doen. Acht jaar later resulteert dat in een aangrijpende roman. Pagina 7 Een nieuw boek van Cees Hooger- haven kunnen rekenen op een bij drage van de dorpscommissie van Oudeschiid. De commissie wil daar voor het eigen budget aanspreken, omdat beide boeken over het dorp gaan. Burgemeester en wethouders gingen akkoord met het plan. Sinterklaas was zaterdag een super sint. Na zijn aankomst in Oudeschiid nam hij ruim de tijd om handen te schudden en dat werd op prijs ge steld. 'Sinterklaas is een supersint', fluisterde een moeder tegen haar kind, terwijl ze bij de dranghekken stonden te wachten.' Een paar honderd Texelaars trotseer den zaterdagmiddag de kou op de haven om de Goedheiligman een warm welkom te heten en daar kre gen ze wat voor terug. Nadat hij officieel welkom was gehe ten door burgemeester Joke Geldorp, maakte de supersint volgens traditie een uitgebreide tocht langs de lange rij wachtende kinderen en deelden de Zwarte Pieten volop pepernoten uit. De Sint en zijn gevolg arriveerden rond 13.00 uur op de haven met een mooi versierde boot. De brandweer had voor de gelegenheid de ladderwagen opgesteld, zodat vanaf grote hoogte al kon worden gekeken of de boot in aantocht is. Spreekstalmeester Kees Klaassen hield de bezoekers op de hoogte van de aantocht en KTF speelde Sinterklaasliedjes. Later volgde onder begeleiding van De Kleppertjes, KTF en de A-Ford van Jan Geus de rondgang door Den Burg die eindigde op de Groeneplaats waar eveneens veel kinderen en volwasse nen de Sint opwachten. Onder leiding van de fanfares Excelsior, DEK en KTF maakte de Goedheiligman zaterdag eveneens zijn opwachting in achter eenvolgens Oosterend, Den Hoorn en De Cocksdorp. Om bij te kunnen ko men van zoveel intochten op één dag heeft de Sint zijn aankomst in De Waal en De Koog voor komende zondag in zijn agenda gepland. aanmerking komen en hoe de rege ling zich verhoudt tot het Natuur- en Landschapsbeleidsplan, de Monu mentenverordening uit 1997 en de nota Behoud Schapenboeten. De Rekenkamer wil specifieke aandacht geven aan de vraag hoe Texel om gaat met arcneologische onderwater monumenten (wrakken) op gemeen telijk grondgebied. De gemeenteraad kan zich tijdens de raadsvergadering van dinsdag 30 november uitlaten over de onderzoeksopzet Tijdens de raadsvergadering van 7 september had de raad al haar voorkeur laten blijken voor een onderzoek naar het monumentenbeleid en schapen boeten Het wordt het vierde onder zoek van de Rekenkamer. Die wierp zich eerder op de bouwleges, de Wet voorziening Gehandicapten en het Jeugd en Jongerenwerk. jdens de jaarlijkse algemene ouder- adsvergadering van zal de directie an OSG De Hogeberg ingaan op de lannen van de voorgenomen ver- ouw en nieuwbouw. Ook zal de choolleiding vertellen over de keuze m te werken met een project- anagementbureau, de samenstel- ig en de rol van de OSG- msvestingscommissie en de ouwcommissie. De ouders worden ik op de hoogte gebracht van de irschillende bouwfasen en de rol larbij van de huisvestings- mmissie Verder zal worden inge- lan op de tijdsfasering van de bouw de afspraken over een tijdelijke raening. ouderraadsvergadering wordt ihouden op woensdag 24 novem- ir in de aula van De Hogeberg en lint om 20.00 uur. Aannemer Daalder heeft de laatste hand gelegd aan het nieuwe mindervalidenpad dat bij de Slufter. Mensen in een rolstoel of met een kinderwagen kunnen voortaan de zeewering oversteken en een stukje het natuurgebied in. Het in totaal zeshonderd meter lange pad loopt tot aan de richtingwijzer bij de trap. Bedoeling is dat in het voor jaar nog matten worden aangelegd, waardoor het mogelijk is met rolstoe len of kinderwagens tot aan het be tonnen bruggetje te komen. De be groeiing kan tussen de matten door komen, waardoor op een gegeven moment niks meer van de matten is te zien, aldus een woordvoerder van Staatsbosbeheer. Het nieuwe pad is anderhalve meter breed. Bij de draaipunten is het pad breder en op negen plekken langs de route zijn uitwijkvakken gemaakt, zodat mensen in een rolstoel elkaar daar kunnen passeren. 'Een rolstoel is over het algemeen 95 centimeter breed, dus als je er overal twee langs elkaar had willen kunnen laten rijden, had je een pad van 2,5 meter breed moeten hebben en dan was het las tig geworden om het aan te leggen', aldus de woordvoerder. 'Het is al uniek dat dit mocht in een Deltadijk.' De duinen bij de Slufter hebben de status van zeewering. Het pad kent een maximale stijging van één meter per twintig meter afstand en dat valt binnen landelijk gestelde normen. Het pad is op een natuurlijke manier opgenomen in de vormen van de dijk, waardoor het met name buitendijks lijkt of het er altijd al heeft gelegen. 'We zijn net zo lang aan het bekijken geweest, totdat we gebruik konden maken van de bestaande hoogte lijnen. We hebben soms alleen wat grond hoeven verschuiven.' Het ge deelte dat onder de hoogwaterlijn van vier meter ligt, is voorzien van een kleiwand die 2,5 meter diep in de grond steekt. Op die manier moet eventuele verzwakking van de zeedijk worden voorkomen. 'De kastanje houten heining wordt na ongeveer een jaar donkergrijs, zodat je die dan nauwelijks meer ziet in het land schap.' Onderaan de trap binnendijks is het fietspad een stukje verlegd en zijn vier nieuwe invalidenparkeerplaatsen aangebracht. De totale kosten zijn beraamd op ongeveer €190.000,-. Het project is betaald door Staats bosbeheer, het nationaal park, de provincie, hotel Opduin, Teso en de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers. maar luistcr nou toch, als ut Uts Moeren mAmnen m me '■Loven OAn zun me oven. Honoeno jaar no6 nier klaar Het nieuwe mindervalidenpad is anderhalve meter breed en voorzien van diverse plekken waar mensen In een rolstoel elkaar kunnen passeren. (Foto Jeroen van Hattum) Burgemeester en wethouders gaan in het voorjaar via de dorps commissies inventariseren welke wensen en plannen voor woning bouw er in de dorpen zijn. Het col lege wil vervolgens met een ge bundelde stapel plannen naar Gedeputeerde Staten stappen om te bekijken welke mogelijkheden voor woningbouw er de komende jaren in het verschiet liggen. Aanleiding is volgens wethouder Nel Eelman (volkshuisvesting) het nieuwe Ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord dat Provinciale Staten vorig maand hebben vastgesteld. De pro vincie verwacht dat eind januari de gedrukte versies en kaarten van het definitieve ontwikkelingsbeeld klaar zijn, waarna het volledig duidelijk moet zijn hoe het noordelijk deel van de provincie de komende tien jaar ruimtelijk mag worden ingericht. Hoe wel het hele boekwerk het afgelopen jaar uit en te na is besproken, blijkt het voor de betrokken gemeenten in de praktijk deels nog een verrassing hoe dicht de bebouwingscontouren rond de bestaande bebouwing van Ed Momberg, als projectontwikke laar betrokken bij het woon-, win kel-, en kantoorgebouw aan de Nikadel, kan hoop putten uit de toezegging van wethouder Nel Eelman dat de gemeente bij toe komstige woningbouw meer sa menwerking met projectontwikke laars wil zoeken. De gemeente kreeg de laatste tijd kritiek dat teveel proiecten aan de Stichting Wonen Texel werden ge gund, waardoor deze stichting zich vaak als projectontwikkelaar mani festeerde. 'Dit project in De Koog is een prima voorbeeld van een goede samenwerking tussen een ontwikke laar, de SWT en de gemeente.' Ze nodigde Ed Momberg uit om in de toekomst meer woonprojecten te ontwikkelen. Momberg, die aanvan kelijk te kennen gaf dat dit zijn laat ste project was op Texel, liet blijken wel in te zijn voor wat nieuws. dorpen wordt getrokken. 'Pas als de definitieve versie wordt uitgebracht, hebben wij zicht op die lijnen', liet Eelman weten tijdens het bezoek van burgemeester en wethouders aan de dorpscommissie van Oudeschiid 'We hopen dat de lijnen niet zo strak mogelijk om de dorpen worden ge legd, maar dat is geen vanzelfspre kendheid Het college gaat volgens Eelman in februari of maart de dorps commissies langs voor de inventarisatieronde. De wethouder brengt tijdens de huidige dorpen- tocht de bezoekers in de dorpshuizen persoonlijk op de hoogte van het wel en wee rond het ontwikkelingsbeeld en het vervolg daarop. Eelman maakte in Oudeschiid be kend dat het niet mogelijk was om wensen en plannen voor nieuwbouw mee te nemen in de actualisatieronde van verouderde bestemmingsplan nen waar de gemeente sinds vong jaar mee bezig is. De gemeente laat versneld een stuk of tien bestem mingsplannen die allen tien jaar of ouder zijn herzien. Als een bestem mingsplan ouder is dan tien jaar, moet een gemeente automatisch meewerken aan vrijstellingen. Vol gens Eelman wilde de provincie dat de gemeente eerst eens de verou derde plannen op orde bracht door in de herziene versies alle verleende vrijstellingen de juiste bestemming te geven (constaterend bestemmen). 'Pas daarna mogen we weer aan kloppen bij de provincie voor nieuwe plannen', aldus Eelman. Door alvast in kaart te brengen welke wensen er leven, kan de gemeente volgens bur gemeester Joke Geldorp met een onderbouwd verhaal naar Haarlem gaan als de actualisatie achter de rug is. De namen van de honderd genomineerden voor de verkie zing van de grootste Texelaar zijn na te lezen op onze website: www.texelsecourant.nl. (Advertentie) frm Zft.. Jftrh to bé bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: d r og 1st ertj-parfumerie ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE /ar* des- Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) e' »tteS Lee5 M over op mto^Vovtnc* Mantelzorg is van onschatbare waarde Winkel van Sinkel in nieuw jasje Noord-lïiollond

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1