OSG wil ouders betrekken bij naderende verbouwing m m: College niet in actie tegen hoge muur Mogelijk nieuwe infoavond buurtweggetjes Hogeberg Eerste Zestig van Texel in 1991 .TEXELSE COURANT Periodetitel voor Boogaard en Stapersma Randstad Eilandcompetitie Onvrede ook gevolg van optelsom Texel'94 Sport verleden De OSG wil ouders het komend tólf jaar nauw betrekken bij het ontwikkelen van de plannen voor ie aanstaande uitbreiding en ver ruwing van beide schoolgebou wen aan de Haffelderweg en de ;mmalaan in Den Burg. De school wil graag weten welke wensen er even ten aanzien van beide gebou wen en de vorm van onderwijs die ie kinderen zouden moeten krij- jen. Rector Henk de Vries riep ouders .oensdagavond tijdens de algemene .uderraadsvergadering op hun wen- - ;en kenbaar te maken, zodat er re ining mee kan worden gehouden )e school heeft de aanstaande ver ruwing gekoppeld aan de vraag in reverre de manier van lesgeven kan orden aangepast aan de eisen van de tijd. De school denkt na over het panbieden van meer vraaggestuurd nderwijs, waarbij leerlingen meer lelfstandig leren en de docent meer nde rol van begeleider komt. )e Vries liet op voorhand weten dat Ie school vanwege de eilandpositie leen wilde plannen heeft om de hele nanier van lesgeven aan te passen. Je bent hier vrijwel altijd aangewe- •en op de OSG. Je kunt met zoals in ten grote stad kiezen tussen diverse icholen en daar moeten we rekening ïee houden De OSG is wel aan het adenken over de gewenste manier Iran lesgeven voor de komende jaren, odat de schoolgebouwen daar tij- lens de bouwwerkzaamheden voor lunnen worden ingericht. Docenten n onderwijs ondersteunend perso- eel hebben daarvoor inmiddels een >aar studiemiddagen achter de rug. i rapporten van onderzoeksbureau *HV en de Grontmij is onder meer jeopperd aan de Haffelderweg stu dielandschappen voor zelfstudie in te ichten en nieuwe lokalen te bouwen lie met vqrzetbare wanden kunnen lorden vergroot of verkleind. Voor de mmalaan is voorgesteld de werk- tekken geheel te vernieuwen, waarin raktijksituaties goed kunnen worden esimuleerd. 'We willen daar naar een cyclisch proces gaan, waarbij de leerlingen net als in het echt van de bestelbon tot het eindprodukt met een produkt bezig zijn en bijvoor beeld niet meer alleen tien tot twaalf uur staan te vijlen als in een bepaalde week vijlen op het programma staat.' De huisvestingscommissie, waarin ouders, docenten, schoolleiding, on derwijs ondersteunend personeel en leerlingen zitten, is eén van de plek ken waar ouders ideeen en wensen kenbaar kunnen maken Tijdens de ouderraadsvergadering werd ook geopperd een speciaal emailadres voor reacties in het leven te roepen en een website over de komende veranderingen te openen. De Vries: 'We willen ouders graag bij de plan nen betrekken, omdat we ze als ervaringsdeskundigen zien. Zij horen thuis aan tafel de verhalen van hun kinderen.' Over de wijze waarop beide school gebouwen moeten worden ingericht en waar de nieuwe lokalen voor de locatie Haffelderweg komen, zijn nog geen beslissingen genomen De huis vestingscommissie. een bouwcom missie met mensen uit de huisves tingscommissie en gemeenteambte naren en een extern projectbureau buigen zich de komende maanden over het opstellen van een pro gramma van eisen. Dat gebeurt on der leiding van het extern project bureau, dat daarvoor nauw gaat sa menwerken met de huisvestings commissie. Onder leiding van de bouwcommissie, waarin de extern projectleider eveneens is betrokken, worden bouwplannen opgesteld, een architect geselecteerd en voorstellen gedaan aan het schoolbestuur (het college van burgemeester en wet houders). Als lokaal bestuur doen burgemeester en wethouders vervol gens voorstellen aan de gemeente raad die de definitieve beslissingen over de bouwplannen neemt. De school bevindt zich nu in de fase dat de huisvestingscommissie en bouw commissie zijn samengesteld en dat er een projectbureau moet worden uitgekozen. De Vries verwacht dat die keuze voor de kerst wordt gemaakt. 'Van de vier bureaus die een offerte hadden gedaan, wil de huisvestings commissie er twee graag nog een keer zien.' Volgens De Vries waren de bureau's verrast door de betrokken heid die de huisvestingscommissie toonde bij de selectie van een bege leider. School en gemeente hebben ervoor gekozen de leiding van het project aan een extern adviesbureau te geven, omdat de verbouw en nieuwbouw te omvangrijk is om in eigen beheer te doen. De planning is dat het programma van eisen klaar is in de zomer van 2005, zodat een architect kan worden gezocht. Met de bouw wordt reke ning gehouden in het schooljaar 2006/2007. Het projectbureau krijgt de opdracht mee dat de bouw in prin cipe niet meer mag kosten dan de €5 534.892.- die de gemeenteraad in het voorjaar beschikbaar heeft ge steld. In de praktijk wordt er rekening mee gehouden dat het meer kan worden. Bureau DHV en de Gront mij berekenden respectievelijk dat de plannen €6.400.000,- en €6.800.000,- gaan kosten. Het col lege gaf als schoolbestuur de voor keur aan een uitgave van €6.800.000,-, maar kan als lokaal bestuur op basis van verordeningen met verder gaan dan €5 534.892,-. De gemeenteraad heeft gesteld dat voor de verbouw maximaal €7.200.000,- kan worden uitgetrok ken. De Vries: 'We richten ons eerst maar eens op wat we willen en dan zien we welk kostenplaatje daaraan komt te hangen. Misschien is het ook wel mogelijk om voor bijvoorbeeld vier miljoen alles te doen wat we wil len.' Voor de school staat voorop dat er een einde komt aan het ruimtege brek, dat de kwaliteit van de nieuwe schoolgebouwen goed is en dat er een zo breed mogelijk aanbod van onderwijs blijft, zodat jongeren voor het volgen van een bepaalde soort van voortgezet onderwijs met meteen op de overkant zijn aangewezen twoner Remco Geel van de Warmoesstraat kijkt sinds kort tegen een 6,35 hoge muur van ABN/AMRO in zijn achtertuin aan. (Foto Jeroen va 531 urgemeester en wethouders voe- ai er niks voor om handhavend op treden tegen de achtermuur van st nieuwe kantoor van ABN/ WRO aan de Parkstraat. Anders ordt de rechtszekerheid van de ank aangetast en dat wil het col- ge niet. at liet een collegewoordvoerder gis pen weten tijdens een zitting van de ezwarencommissie. De achtermuur aeft beroering veroorzaakt bij enkele ewoners van de achterliggende 'armoesstraat. Door het hoogtever- thil tussen de Parkstraat en de 'armoesstraat pakt hij in hun tuinen Jger uit dan ze uit de bouwte- aningen hadden kunnen opmaken, swoner Remco Geel stapte naar de ezwarencommissie, nadat het col- ge zijn verzoek om de bouw stil te ggen had geweigerd. P basis van de bouwtekeningen Wden Geel en zijn buren de conclu- e getrokken dat de achtermuur 4,35 eter hoog zou worden. Later werd en duidelijk dat die hoogte was be- *end vanaf een peilpunt in de Park- traatwaardoor er bij hen nog eens 20 meter hoogteverschil zou moe- h worden opgeteld. Bij Geel gaat il zelfs om een hoogteverschil van 'ee meter, omdat zijn tuin dieper )t. Daarnaast zijn hij en zijn buren firriteerd over het feit dat de muur ®t behulp van een vrijstelling van it college twee meter over de rooi- 1 mocht worden gebouwd, waar- lor hij bij hen pal op de erf- kcheidmg staat. collegewoordvoerder noemde de "tra tachtig centimeter een signifi- Tit getal op een muurhoogte van in totaal 6,35 meter, maar wees erop dat op basis daarvan met kan worden geconcludeerd dat ABN/AMRO in overtreding is. Hij noemde het spijtig dat de bewoners zich misleid hadden gevoeld. Geel liet weten dat het net ter was geweest als de buurt vooraf beter op de hoogte was gesteld van de bouwplannen. 'Nu moet je op ba sis van aan advertentie erachter zien te komen wat er in je achtertuin en dat er wordt gewerkt met een peil- niveau in een andere straat.' Volgens de collegewoordvoerder wordt het peilniveau altijd aan de voorkant van een gebouw genomen. Commissielid Arthur Oosterbaan merkte op dat op de bouwtekening de fundering niet staat aangegeven. Commissielid Gerard Weijers miste in de kwestie over de plaatsing op de erfafscheiding een uitreksel van het kadaster bij de afgegeven bouwver gunning. De collegewoordvoerder beloofde dat alsnog in orde te laten maken. Voorzitter Hans Roeper wilde van Geel nog duidelijk hebben of hij zich misleid had gevoeld of de gege vens op de bouwtekening verkeerd had geïnterpreteerd. Misleiding zou volgens hem betekenen dat ABN/ AMRO met voorbedachte rade zou hebben gehandeld. Geel liet daarop weten de tekening verkeerd te heb ben geïnterpreteerd. 'Maar als ik vooraf het hoogteverschil had moe ten inschatten, had ik een lange lat tussen de Parkstraat en de War moesstraat moeten leggen om het verschil te kunnen zien. Ik weet niet of je dat van een leek kunt verwach ten.' Het hoogteverschil tussen beide straten werd pas duidelijk, nadat de fundering voor het nieuwe bankge bouw was aangebracht. Geel kijkt inmiddels tegen de 6,35 meter hoge muur aan. Hij verwacht dat zijn wo ning minder waard is geworden door het beperkte uitzicht Weijers stelde voor eventueel een klimop tegen de muur te laten groeien, zodat het er in ieder geval een beetje fraaier uit komt te zien. De commissie geeft binnen een paar weken advies aan burge meester en wethouders over het be- .9 Berend Wassink overhandigt burgemeester Joke Geldorp een petitie tegen het plan voor nieuwe buurtweggetjes op de Hogeberg, die is ondertekend door 70 bewoners van het gebied. Op de achtergrond een weergave van het gebied in vroeger tijden, gemaakt door Blok van der Velden. (Foto Gerard Timmerman) De achtste speelronde van klaver- jasclub Den Burg werd gewonnen door Rob en Fenny Caspers. John Vlaming en Erik Jan Geus leiden het algemeen klassement, maar zij moesten de periodetitel laten aan Rob Stapersma en Erik Boogaard. Fenny en Rob Caspers spelen tot nu toe een wisselvallig seizoen Hoge scores worden afgewisseld met avonden dat het ajlemaal niet mee zit. Deze week liep het weer prima en wisten zij de achtste ronde winnend af te sluiten met een score van 7062 punten. Dit leverde vier plaatsen winst op in het klassement, waarin zij nu weer vierde staan Jelle Wiersma en Sjaak Sipsma ken nen dit jaar meer diepte- dan hoog tepunten. Er moet het hele seizoen al keihard voor de punten worden ge knokt. Zij behaalden 7002 punten, hun hoogste score tot nu toe. Zij blij ven zestiende in het algemeen klas sement. Gerard Witte moest deze avond verstek laten gaan, dus speelde Theo Witte met Tiny Zwane- veld, zijn partner bijihet.Texels kam pioenschap. Zij spelen al meerdere jaren samen en kennen elkaar dus goed. Met vier regelmatige scores speelden zij 6888 punten bij elkaar, wat hen een plaatsje winst opleverde. Zij staan nu twaalfde. Corry van der Slikke en Corne Zijm spelen een goed seizoen met regel matige scores. Ze pakten een vierde plaats met 6845 punten en dankzij twee sterke spellen op het eind ook meteen de leiding in de nog prille tweede periode. Op de vijfde plaats eindigden John Vlaming en Erik Jan Geus. Zij kwamen te laat op gang om kans te maken op de periodetitel, maar aan het eind van de avond was de score van 6833 punten wel vol doende om de leiding in het klasse ment weer over te nemen. Het ge middelde was met 6325 punten normaal. Er werden 27 marsen ge speeld, een score die ook al met op valt. De eerste periodetitel werd een prooi voor Erik Boogaard en Rob Stapers ma, die John Vlaming en Erik Jan Geus net voor wisten te blijven. Willem Koomen en Bart Weijdt be haalden dankzij twee goede spellen nog verrassend de derde plaats, voor Gerda en Freek Veeger (4de) en Wil en Peter van Heerwaarden (5de). In het algemeen klassement leiden John Vlaming en Erik Jan Geus, voor Erik Boogaard en Rob Stapersma en Gerda en Freek Veeger. Volleybalprogramma 30 november Veld A 18.30 NBC-Klif 23 Jozefschool 19.15 Jozefschool-Timmer NBC 20.00 Randstad-Autocentr Timmer 20.45 Super de Boer-TESO Tevoko 2 2130 Prinsen Texel-Tevoko 2 TESO 22.15 OSG-Ecotiem Prinsen Texel Veld B 18 30 L&R-De Lindeboom Beverdam 19.15 NIOZ 3-Beverdam L&R 20.00 Zandbank-Rabobank NIOZ 2 20.45 NIOZ 2-De Pilaar Rabobank 21.30 Albert Heijn-Wessels De Pilaar 22 15 Rab-Swier Wessels Ontwerpt Veld C 18.30 Natuurwmkel-De Krim Smash 19.15 Aeolus-Smash'68 Natuurwinkel 20.00 B&B-Smash Kooger de Waal 20.45 De Waal-Zeilmakerij Schouwstra 21 30 Oostra-Schouwstra Zeilmakerij 22.15 Rival-Sal. Martine Remco Oostra Wedstrijdleiding: Smash'68 en Daan (tel 320370). Er komt wellicht een nieuwe in formatieavond over het plan voor de aanleg van vijf buurtweggetjes op de Hogeberg. Dit naar aanlei ding van de handtekeningenactie tegen dit plan. Dinsdag nam burge meester Joke Geldorp een petitie in ontvangst die was ondertekend door 70 buurtbewoners. Een collectief 'nee' dus van vrijwel alle bewoners van de Hogeberg. Al leen een aantal veehouders had niet ondertekend, omdat die zelf actie voeren tegen de weggetjes. Het had den volgens Berend Wassink en Ruurd Esselman veel meer handteke ningen kunnen zijn als de actie met was beperkt tot de Hogeberg. 'Want we zijn door veel mensen van buiten dit gebied benaderd die ook mee wilden doen. Het buurtverzet is een domper voor wethouder Nel Eelman, die zich sterk heeft gemaakt voor de VRIJDAG 26 NOVEMBER 2004 uitbreiding van het wandelpaden stelsel op de Hogeberg. Volgens haar is er eigenlijk mets nieuws onder de zon. 'Eigenlijk brengen we het cul tuurgebied meer terug in de staat waarin het vroeger verkeerde. De nieuwe weggetjes die de verbinding gaan vormen tussen bestaande weg getjes zijn vrijwel een kopie van de buurtweggetjes die er vroeger liepen. Sla het boek Veldnamen van Texel van Sjaak Schraag er maar op na. Eerherstel dus. Er komen heus geen bussen vol met toeristen en die gaan al helemaal niet met bootjes door de Skilsloot.' Bij de overhandiging van de handte keningen gaven de actievoerders aan niet te twijfelen aan de integriteit van de wethouders. 'Maar er is met goed over de consequenties van het plan nagedacht.' Uit het verhaal van beide bezwaarmakers viel op te maken dat de weerstand uit de buurt het resul taat is van een optelsom van zaken, waardoor ze vrezen voor vercom mercialisering van de Hogeberg. 'Straks wordt Brakestem een infor matiecentrum. dat drommen mensen trekt en jeugdherberg Panorama wordt omgevormd tot een hotel, wat de nodige extra drukte zal geven. Ik heb het gevoel dat er voor de aanwij zing van de Waddenzee tot Wereld erfgoed nog snel een aantal zaken moeten worden geregeld, omdat het straks niet meer kan.' Burgemeester Geldorp- 'Er worden nu dingen aan elkaar geknoopt die niets met elkaar te maken hebben.' De constatering dat er kennelijk nog veel onduidelijk- hein bestaat, was voor Geldorp aan leiding de suggestie te doen een nieuwe informatieavond te houden. Of die er ook werkelijk komt, is nog met besloten. Meer begnp voor het plan is zeker nodig, omdat het college hiervoor een artikel 19 lid 2 procedure moet voeren, wat betekent dat er bezwaar kan worden gemaakt. Er is al aantal bezwaren binnen. Dit kan de uitvoe- nng vertragen, waardoor de dead- line van de beschikbare subsidie moge lijk wordt overschreden. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promotie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad. De Texelse Cou rant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te ne men en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van van daag: de eerste editie van de ultraloop De Zestig van Texel in 1991. Uitslagen 23 november Swier groente fruit-De Pilaar 3-0, Bar Spor- tief-Slageri| Beverdam 2 3-0. Paal 28/De Krim- CVI 3-0; NIOZ 1-Tatenhove 1 3-0. Sportshop Texel 2-Kobeko 3-0; Cocky's Kapsalon-Maarco Bouw 3-0; Slagerii Beverdam-Zandbank 3-0: Langeveld de Rooi|-NIOZ 3 3-0; De Lmde- boom-NIOZ 2 1 -2, Rabobank-Albert Heijn 2-1 De Pilaar-De Wit Installatietechniek 1 -2; Wes sels Ontwerptl-Bouwcenter Rab 2-1. NBC Eelman Partners-Jozefschool 1-2; Smash '68-Zeilmakerij Texel 2-1B&B van der Vis-Sa- lon Martine/De Oorzaak 2-1; Aeolus Uitzend- bureau-Schouwstra Transport 0-3; Foto de Waal-De Rival 3-0 Diverse jumorenelftallen van Texel'94 spelen zaterdag 27 november een ingelaste wedstrijd. Het programma ziet er als volgt uit: Den Helder B2-Texel'94 B2 14 30 Berdos C1 -Texel'94 C1 13.00 Texel'94 C3-JVC C2 11.45 Texel'94 MD1-Berkhout MD1 10.30 Victoria O. MD1-Texel'94 MD2 10.00 Afgelopen dinsdag was het negen jaar geleden dat Jan Knippenberg overleed. De Texelaar, in het dage lijks leven geschiedenisleraar aan de scholengemeenschap in Den Burg, was één de grote promotors van hardlopen over grote afstan den, de zogeheten ultralopen. Op zijn initiatief rondden atleten op tweede paasdag 1991 voor het eerst hardlopend het eiland, in een wedstrijd die De Zestig van Texel werd genoemd. 'Loop jij de zestig kilometer? Doe jij dan het licht uit na afloop?' Met dat grapje begon de Texelse Courant van donderdag 4 april het bijna pagina grote verslag. De ultraloop was der tien jaar geleden een op Texel vrijwel onbekend verschijnsel, maar lande lijk gezien hadden de inspanningen van Knippenberg en anderen al aar dig hun werk gedaan. Maar liefst 49 lopers meldden zich aan de start van de wedstrijd over zestig kilometer. Maar ook de andere onderdelen (4 x15 kilometer estafette, marathon, 28 kilometer en diverse kortere afstan den) waren in trek. In totaal deden 268 lopers mee, 118 vrijwilligers wa ren op de been om alles in goede banen te leiden. Ze waren allemaal gekomen, ondanks de merkwaardige datum - 1 april - waarop het evene ment werd gehouden. 'Gelukkig heeft niemand gedacht dat alles maar een grapje was. Maar we hebben vorige week wel een paar wantrouwige te lefoontjes gehad', vertelde Martien Baars van de organiserende Atletiek vereniging Texel, die samen met Knippenberg, Ann Anker, Piet Bake- laar, Maarten Dijker, Hans Mal- schaert, Herman Ploeger en Cees Timmer het merendeel van voorberei dende werkzaamheden had verricht. De reacties na afloop waren enthou siast en zelfs gingen stemmen op om er een nieuwe traditie van te maken, jaarlijks op tweede paasdag. Toch had de winnaar, de 30-jarige Aad Butter uit Heemskerk, die de 60 kilo meter in 4.01.41 uur voltooide en aan het eind voldoende energie over had voor een eindsprint, ook kritiek, want hij had een snellere tijd verwacht. 'Het was erg wisselend: dan weer heuvels, stukjes slechte klinkerwegen, strand en als laatste die afschuwelijke dijk... Die loop ik echt nooit meer.' Ook Frank de Hart uit Vught, die de als tweede gefinishte Wim Akkermans vanaf de mountainbike had begeleid, was met alleen maar positief. 'Het strand en de duinen waren fantas tisch Tja, dat laatste stuk tegen de wind in was constant één rechte weg. dat stompt af.' Jan Knippenberg deed ondanks zijn voorbereidend werk ook zelf mee. Hij was de enige Texelaar die zich aan de langste afstand waagde. Zijn presta tie was met opzienbarend. Na een goed begin (er werd gestart bij het NIOZ en gefinisht op de wielerbaan in Den Burg) kwam hij op de helft van de race in de problemen. 'Ik had ex pres oude schoenen aangetrokken, maar eenmaal op het fietspad bij de Sluftervallei voelde ik dat dat met zo geslaagd was. Misschien dat ik in het begin wat te hard van stapel ben ge lopen. maar ik had halverwege geen kracht meer in mijn benen', vertelde hij na afloop. Van zijn zoontje, die was ingeschakeld als verzorger op de fiets, had hij, ondanks diens goede bedoelingen, meer hinder dan profijt vanaf het moment dat de jongen pro blemen kreeg met zijn versnelling. 'Ik wilde hem ook met zomaar achterla ten, dus ik heb hem nog een stuk geduwd. Maar toen had ik helemaal geen puf meer over.' Toch liep 'Knip' de tocht uit. 'Natuurlijk. Anders had ik beter kunnen emigreren naar Vlie land! Maar echt snel ging het met. Ik heb bij iedere verzorgingspost een tijdje staan kletsen en in het laatste stuk zowat een hele ontbijtkoek op gegeten.' Aan de finish wachtte Knippenberg nog een leuke verrassing, een gevolg van de besprekingen vooraf, toen hij zich een tegenstander had getoond van het afdekken van de schapen- roosters,. Maar toen bij een test ie mand bijna een been brak. was door de andere organisatoren besloten Kmppenbergs advies in dit geval in de wind te slaan. Als plagerijtje kreeg hij een miniatuurschapenrooster, dat door de loper in dank werd aanvaard. Hij verklaarde direct de prijs twee jaar later ter beschikking te stellen voor de beste Texelaar. 'En dan moet ik na tuurlijk zelf ook weer meedoen om 'm te verdedigen.' Op 23 november 1995 overleed Knippenberg na een slopende ziekte, maar 'zijn' Zestig van Texel is er nog steeds. Op 28 maart 2005 wordt de achtste editie gehouden De voorbe reidingen zijn een tijdje gaande Meer informatie staat op de website www.avtexel.net. onder de menu- knop 'de zestig'. Organisator Jan Knippenberg deed ook zelf van Texel. mee aan de eerste aflevering van De Zestig (Foto arctual Totals* Courant)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7