Kerst Cjrom kwartsJex els in het karL, Weerstand tegen stadsplattegronden Tranen bij tewaterlating Dokter Wagemaker Onzekerheid gebruik vuurtoren duurt voort Tonnen schade door brand in jachthaven vakantiekrant mm Verschijnt 24 december 2004 Geldigheid vergunning betwijfeld Jarige Wereldwinkel Gyminstuif Drugsmaffia texelse'^courant SUPER DE BOER aaaansflS La Tiënda Open dag RK-kerk KNRM verkoopt 175.000 bollen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11933 TEXELSE DINSDAG 30 NOVEMBER 2004 COURANT dokter VVAGEI _den_burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Staan de vijf stadsplattegronden innex reclamezuilen die Texelse Media vorige week in Den Burg leeft geplaatst er clandestien of liet? Over die vraag buigt de ge- neente zich, nadat hierover kriti sche vragen zijn gesteld. De ge- neente verleende in 1995 wél een slaatsingsvergunning, maar giste ren was nog onduidelijk of die nog geldig is of niet. Zeker is dat de reclamelichtbakken san 240 bij 130 centimeter die op de Sroeneplaats, aan de Burgwal, op de Parkeerplaats Emmalaan, op de ibgelenzang en aan de Elemert zijn leergezet veel weerstand oproepen. Waar het ondernemers onmogeli|k «ordt gemaakt een bescheiden ïdamebordje te plaatsen als verwij- ting naar hun nering, blijkt het ken- nelijk geen probleem om midden in Ie openbare ruimte in een karakte- istieke omgeving zonder vergunning ten reclamelichtbak te plaatsen', chrijft Jook Nauta op persoonlijke itel aan het college van b en w. Uit Bvraag bij de afdeling Vergunning landhaving bleek hem dat de licht reclames er zonder vergunning waren geplaatst Een lezing die wordt be vestigd door gemeentevoorlichter Frans Hopman, die aangeeft dat voor dergelijke objecten een bouwvergun ning nodig is. 'Er is wel degelijk een vergunning voor verleend', vertelt Maarten Koorn van Texelse Media. Ik ben zelfs met mensen van de afde ling Civiele Techniek (nu Infra en Bouw, red.) een rondje langs de locatie geweest. Ze vallen onder het zelfde regime als de stads plattegronden aan de rand van de dorpen.' In hoeverre dat werkeli|k het geval is, is onduidelijk. De plaatsings vergunning waarop Koorn doelt, is verleend in 1995. De gemeente on derzoekt nu in hoeverre die nog gel dig is. Als dat niet het geval is, dan staan de lichtbakken er inderdaad clandestien en moet eerst een bouw vergunning worden verleend. Wat betreft Nauta zal die met worden ver leend. Hij kwalificeert de borden als 'smakeloze, grootschalige en met de omgeving detonerende objecten' en vindt het onbegrijpelijk dat de ge meente nog met handhavend is op getreden. Losse nummers 0.95 Een verkoopmiddag voor het op knappen van het Jeugdgebouw in Oosterend vormde in 1979 de aanlei ding. Joke Vlaming bedacht dat het wel aardig zou zijn om er spulletjes van SOS Wereldhandel te verkopen. Het werd het begin van de Wereld winkel op Texel. Pagina 2 m Geluidsovertreders De exploitanten van café 't Biervat in De Koog vinden het onterecht dat zij bij de gemeente als 'notoire geluids overtreders' te boek zijn komen te staan. Ze hebben bezwaar aangete kend tegen nadere eisen die burge meester en wethouders vorige maand hebben opgelegd naar aan leiding van meerdere door de ge meente geconstateerde geluids- overtredingen. Pagina 3 Zo'n honderd kinderen namen zon dagmiddag deel aan de spelletjesin- stuif van Gymnastiekvereniging Texel (GVT) in sporthal Ons Genoegen. Tussen twee en vier uur kon naar har telust worden gespeeld en geknut seld. Pagina 7 De Dokter Wagemaker glijdt van de helling in het water van de Donau. Zelfs de meest geharde mannen stond het vocht in de ogen toen de Dokter Wagemaker vrijdagmorgen in het Roemeense Galatz van de helling in de Donau gleed. Een spannend moment, waarbij veel betrokkenen jaren aan voorbereiding aan zich voorbij zagen trekken. Het nieuwe Texelse vlaggenschip doorstond de ultieme proef glansrijk en rees enkele momenten na het kappen van de tou wen fier en kaarsrecht op uit de rivier. De met ceremonieel omgeven tewaterlating werd gadegeslagen door een Texelse delegatie en verte genwoordigers van de bouwers en ontwerpers van het schip. Maar het gros van de toeschouwers bestond uit zo'n 3000 Roemenen, voorname lijk medewerkers van de werf in Galatz. Ze hadden zelfs vrouwen en kinderen meegenomen om het in drukwekkende schouwspel gade te slaan. Bij veel bouwers stonden de tranen in de ogen, wat illustratief was voor de betrokkenheid van het pro ject waaraan ze bijna een jaar lang hadden gewerkt. Nog nooit eerder hadden ze een dergelijk gecompli ceerd schip gebouwd, dat aan heel hoge kwaliteitseisen moest voldoen, waaraan ze best hadden moeten wennen. Maar de lof die ze van direc teur Rob Wortel kregen toegezwaaid, gaf aan dat de trotse Roemenen het karwei naar tevredenheid hadden geklaard. Helemaal klaar met het werk zijn ze nog niet. In het schip moeten nog allerlei werkzaamheden worden verricht, alvorens het naar de Scheldewerf in Vlissingen kan wor den gesleept, voor de finishing touch. Een reis van 3600 mijl, via de Donau, de Bosporus, de Ionische, Adria- tische en Middelandse Zee. Om via de Straat van Gibraltar, de Golf van Biscaye, het Kanaal in de Schelde aan te komen. Een reis die naar ver wachting vier weken in beslag zal nemen. Hoewel het werk op be paalde onderdelen enkele weken achterloopt op het schema, wordt alles op alles gezet om de Wagemaker zoals gepland op 5 juni officieel in gebruik te nemen. Meer over de tewaterlating staat elders in deze krant. (Foto Gerantf Timmtrmen) Omgaan met sterren. Rolletjes in Hollywoodproducties, mislukte on dernemingen, bedreigingen door de foto Geve rmwmi. drugsmaffia en zwartgemaakt in de roddelbladen. Ingrediënten uit het bewogen leven van Antoinette van Rossum, die haar levensverhaal in een boek heeft geschreven. Pagina 11 (Advertentie) Cfruw Zmart Tnrh u b»t ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Je radio-opnamen die Wijkie van den zaterdag tijdens de open dag in de Rooms-Katholieke kerk van Den Burg maakte, worden niet aan bande woensdag (morgen) uitge- Jonden, maar een week later, op De restanten van sportvisboot de Waypoint One werden vrijdagochtend door Daalder geborgen in do passantenhaven. Er bleet weinig •eensdag 8 december. over van de boot na de uitslaande brand van donderdagavond. (Foto a*n Kofogt Onder het motto 'een tulp voor mlp' verkoopt de Koninklijke Ne- ferlandse Redding Maatschappij aterdag tulpenbollen. De op- srengst is bestemd voor een lieuwe reddingboot van het sta- ion bij De Koog. Zo'n achthonderd irijwilligers van alle stations in het iele land doen aan de verkoop- Ktie mee. )e actie is een initiatief van bollen- «veker Albert Komen uit Julianadorp. tet de opmerking 'geld heb ik niet, naar je kunt wel bollen van me krij- |en' benaderde hij Wim Grisnigt, lid an de plaatselijke commissie van de (NRM op Texel. Komen reageerde faarmee op de lopende jubileum- stie van het 180-jarige reddings- iszen, waarin wordt gevraagd om Sn bijdrage voor een nieuwe red- fngboot bij De Koog. (omen stelde niet alleen 175.000 ulpenbollen beschikbaar, hij coördi neerde bovendien het inpakken van fe bollen door Texelse vrijwilligers in Handzame zakken van vijftig bollen Per stuk. Koeriersbedrijf DHL bood «volgens aan de bollen kosteloos te fctribueren naar de reddingstations a het hele land, die ze zaterdag gaan <erkopen. De zakjes kosten €5,-. De Pollen moeten voor het eind van het aar worden gepoot. 'Een leuk pre- Sntje voor de feestdagen', promoten Pe redders. Mocht de KNRM erin sla- len alle bollen te verkopen, dan kan '-17.500.- worden toegevoegd aan Pe €180.000,- die nodig is voor de '«uwe reddingboot. Op Texel, dat twee stations telt, wordt Pe verkoop gecentreerd in het boot te in De Koog, dat van 10.00 tot '600 uur is geopend. Wie niet in Haat is zelf een pakket af te halen, hn contact opnemen met Jacob Sakker (tel. 317339), die ze gratis ■ezorgt over heel Texel. De schade door de brand in de ha ven van Oudeschild loopt naar schatting in de honderdduizenden euro's. De oorzaak van de brand die donderdagavond de Waypoint One van Robin van der Braak en de Soef van Rob Soeverein ver woestte, is onbekend. Mogelijk is het kortsluiting geweest. Aanne mer Daalder heeft de schepen, die beiden zonken, vrijdagochtend ge licht. De technische recherche, die onder zoek verrichte, heeft volgens een politiewoordvoerder geen technische oorzaken kunnen vinden. 'We heb ben geen idee hoe het ontstaan is.' De brand ontstond in de Waypoint One, waar weinig meer van overbleef. Van den Braak vermoedt dat kortslui ting de oorzaak is geweest. 'Ik ben die dag niet met de boot wezen va ren, maar ik heb wel de accu op de lader aangesloten. Om kwart over zeven werd ik gebeld dat ik naar de haven moest en toen stond mijn boot al vol in brand. Ik hoorde later dat het mogeli|k al om half zes kan zijn be gonnen.' De Oudeschilder schat dat de schade aan zijn boot alleen al honderddui zend euro bedraagt. 'Alles stond aan boord, mijn apparatuur en vis hengels. Ik ben alles kwijt.' Hij kocht de boot in april 2002. Het schip, dat voor een deel zijn broodwinning was, was te huur voor onder meer wrakkenvisserij, rondvaartochten en gewone vistochten. Aan boord be vonden zich onder meer hengels, twee marifoons, een plotter, twee GPS-installaties, een radar, een kleurendieptemeter en een dieselmo tor uit 2003 met een vermogen van 320 pk. Behalve de Soef van Soeverein blijkt ook de Optimist II van Frans van den Braak zwaar beschadigd te zijn ge raakt. De rode vissersboot van de broer van Van den Braak lag naast de Waypoint One in de verenigings haven. De polyester zijkant smolt door de hitte en ook de radar en navigatieapparatuur gingen stuk. De schade aan de steiger van de passantenhaven is eveneens aan zienlijk doordat de Waypoint One er brandend tegenaan was gedreven, nadat de touwen waren geknapt. Nadere inspectie bij daglicht leerde havenmeester Nick Smit van Wad denhaven Texel dat twee zogeheten vingerpiertjes beschadigd zijn ge raakt. twee meterkasten in vlammen zijn opgegaan en dat een stuk van tien meter hoofdsteiger moet worden vervangen. 'Geluk bij een ongeluk is dat het een stuk steiger is dat we als verlenging hadden aangebracht aan de bestaande steigerDe twee vingerpiertjes, uitsteeksels van de hoofdsteiger, kunnen volgens de ha venmeester worden hergebruikt. Van de Soef was na de brand weinig meer over. 'En dan komen er de bergingskosten van beide schepen nog bij en het werk van Rijkswater staat om de olie van het water te hel pen, dus dit loopt in de honderd duizenden euro's', aldus Van den Braak. Hij is verzekerd. Gelicht Met behulp van een ponton en een draadkraan van Daalder werden Lees verder pagina 11 Een informatiepost over het natio naal park en de KNRM, een stukje geschiedenis over de Russen oorlog en wellicht rondleidingen door het gebouw. Aan ideeën over de Eierlandse vuurtoren heerst in de noordkop geen gebrek. Alleen is het wachten op Rijkswaterstaat, die moet instemmen met dit ge bruik. De dorpscommissie van De Cocksdorp is er niet gerust op en spoorde het college gisteravond tijdens het overleg met de dorps commissie aan niet al te passief af te wachten. Burgemeester Joke Geldorp heeft onlangs een gesprek gehad met Rijkswaterstaat, met onder meer als uitkomst dat de dienst eigenaar wil blijven van het technische deel van de vuurtoren. Recentelijk is er nog een nieuwe radar op gekomen en er wordt gesproken over een infrarood- camera De apparatuur is door geschakeld met de Brandaris op Ter schelling, die als zeeverkenningspost bemand blijft. Maar wat er met het resterende deel van de vuurtoren gaat gebeuren, is nog onzeker. De prijs die RWS er voor vraagt is de gemeente te hoog. Het college wil dat een eventuele overname de ge meente geen geld kost en is ook met van plan de 'torenhoge' onderhouds kosten te betalen. Mocht het met tot een overname komen, dan is er een mogelijkheid dat RWS er wel mee in stemt dat de toren voor informatieve doeleinden wordt gebruikt en dat deze wellicht mag worden beklom men. Geldorp: 'De ligging in het na tionaal park geeft mogelijkheden voor een infopost en de geschiedenis van de toren in de Tweede Wereldoorlog biedt mogelijkheden. Ook de combi natie van KNRM en vuurtoren kan iets toevoegen en met mooi weer kan de toren wellicht ook worden beklom men.' Woorden die goed vielen bij de denktank van De Cocksdorp, die al vele jaren brainstormt over de recrea tieve mogelijkheden. Het tonen van een video en rondleidingen door gid sen werden als optie genoemd. Zo lang het maar geen overlast voor de buurt veroorzaakt, stelde de burge meester. Volgens haar is nu RWS aan zet. 'Wij wachten al jaren op Rijkswa terstaat en zijn nog geen stap verder', klaagde dorpsvoorzitter Sikke ten Brug. Het wachten is nog even op de behandeling van een motie in de Tweede Kamer, waarin wordt gepleit voor het bemensen van alle vijf vuur torens op de Wadden. Geldorp gaf alvast aan dat de gemeente niet wil opdraaien voor de personeelskosten. De minister wil het onderwerp nog vóór het eind van dit jaar afhandelen (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 8 december 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1