2 Kerk stroomt vol op open di 'Schilfers vlogen er af als je er naar keek' teso 'Grootste Texelaar' op CD gezet Mvn idee... TEXELSE Schoen Bedrijvig he id Waar gebeurd Sint Nicolaas COURANT Wat ik zeggen wou.. Bosma pakt eigen inrichting zaak aan Reclameborden Opnieuw prijs Theunis Piersma (j eslaagd Agenda Hoogwater te Oudeschild TEXELSE*^ COURANT VRIJDAG 26 NOVEMBER 2004 Een verkoopmiddag voor het op knappen van het Jeugdgebouw in Oosterend vormde in 1979 de aan leiding. Joke Vlaming bedacht dat het wel aardig zou zijn om er spul letjes van SOS Wereldhandel te verkopen. Het werd het begin van de Wereldwinkel op Texel. De organisatie viert dit jaar haar 25- jarig bestaan op het eiland. Vlaming, inmiddels vrijwilligster in ruste, was ter gelegenheid daarvan vrijdag middag uitgenodigd de jaarlijkse ten toonstelling in gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke offi cieel te openen. Ook de expositie werd voor de 25ste keer gehouden. Met een schaar knipte Vlaming een lint door dat om een nagebouwde hut was gespannen. 'We hielden in 1979 een bazaar voor het jeugdgebouw'. vertelt ze, 'en ik bedacht me dat het wel aardig zou zijn om daar ook wat spullen van SOS Wereldhandel in Kerkrade, de voorloper van de Wereldwinkel, te verkopen. Ik had daar toen al contact mee.' Samen met andere mensen uit Oosterend bestelde Vlaming destijds koffie bij SOS Wereldhandel. Een telefoontje naar Limburg leerde dat het mocht en het materiaal kwam op de verkoop middag terecht. Het initiatief groeide uit tot het ope nen van een winkeltje in Oosterend. Jaap Vlaming kwam op het idee wandkleden en tapijten van SOS Wereldhandel tentoon te stellen. Op de huidige tentoonstelling is vanwege het jubileum een hoekje ingericht waar nog een paar spulletjes van 25 jaar geleden staan. Volgens Vlaming zijn die met meer te vergelijken met goederen die tegenwoordig door de Wereldwinkel worden verkocht. 'In het begin waren het vooral simpele dingen. Je had toen aardewerk waar de schilfers al vanaf vlogen als je er naar keek.' Vlaming en andere vrijwil ligers begonnen ook met de verkoop van goederen uit de Derde Wereld op de markt in Den Burg en er werd daar in het centrum eveneens een winkel tje geopend. Onder de gemiddelde Texelaar leefde scepsis over de Wereldwinkel, maar de vrijwilligers hielden vast aan hun ideaal om volgens de Wereldwinkel gedachte ook op Texel produkten te verkopen waarvoor mensen in de Derde Wereld een eerlijke prijs kre gen. Na verloop van tijd werd de win kel in Oosterend gesloten en begon de winkel in Den Burg aan een rond reis langs diverse panden. Sinds vijf jaar is het verkooppunt gevestigd in een kleine ruimte naast kapsalon Qmpp in de Waalderstraat. Twee jaar geleden kreeg de winkel nog een te genslag te verwerken toen de ge meente besloot geen koffie met het Max Havelaarkeurmerk meer van de Wereldwinkel te betrekken, maar overstapte op koffie van Douwe Egberts voor de nieuwe koffie- automaten De organisatie leek daar mee een belangrijke vaste inkom stenbron te verliezen. Uiteindelijk werd besloten dat de gemeente de koffie voor vergaderingen wel bij de Wereldwinkel zou blijven kopen. De organisatie telt op het moment 28 vrijwilligers op het eiland. Landelijk heeft de Wereldwinkel twaalfduizend vrijwilligers en 400 winkels. Voorzit ter Mirjam Spijker zei tijdens de ope ning de expositie dat de Wereld winkel niet meer uit de samenleving is weg te denken. Ze merkte op dat de Fair Trade-gedachte van de orga nisatie na twintig jaar wereldwijd is gaan leven en dat het aantal merken die voor eerlijke wereldhandel staan aan het toenemen is. De tentoonstel ling in Tussen de Banke stelt dit jaar straatkinderen centraal. Protestants christelijke basisschool De Fontein hield ter gelegenheid daarvan vrijdagavond een wereldmarkt in de nieuwe Meester Tinholthal. Dat le verde €955.- op dat naar een project voor straatkinderen in Colombia gaat. De opzienbare voordracht van de 'Grootste Texelaar' die veehouder Piet Kooiman tijdens de voor inschrijving van de Wampex gaf, heeft een opmerkelijk vervolg ge kregen. Presentator Gerrit Ver hoeven van Radio Texel heeft het verhaal samen met twee andere optredens van Kooiman op CD uit gebracht. Kooiman dichtte ti|dens de voor inschrijving in Oudeschild op welluide en levendige wijze hoe schapen houder Koos en Paulien Tjepkema hun superram Boris in de wei voor deden wat van hem als ram tussen de ooien werd verwacht. Tijdens één van de koffiepauzes van de Wampex deed Kooiman zijn voordracht nog eens over in de microfoon van Ver hoeven die met een live-verslag voor de radio bezig was. Kooiman deed het opnieuw met zoveel verve en in zet dat Verhoeven een mimdisc waarop de voordracht was opgeno men, besloot apart te houden. Hij belde een paar keer met Kooiman en zijn teamleden Peter Jan Geus, Koos Tjepkema en Cees Schuyl en daarna waren de plannen rond. De O, kom er eens kijken, wat ik in mijn schoehoentie vind! Volledig uit de tijd dat lied. De gaven van de goede Sint passen al heel lang niet meer in ons schoentje, zelfs met als we onze regenlaarzen en sport schoenen, onze uitgaansschoe- nen, bergschoenen en wat we nog meer aan schoeisel hebben, er naast zetten. De goede Sint maakt het te dol. Het is toch van de gekke om zuchtende ouders in de speelgoedwinkels aan te treffen, die ten einde raad zi/n omdat ieder een alles al heeft en er tóch nog meer moet komen. Met geruststel lende aanmoedigingen van de win keliers dat alles geruild mag wor den, mocht het dubbel of met naar wens zijn. Zo diep zip we al gezon ken dat we onze 'rechten' op ca deaus ook nog verzekerd willen hebben. Hartverwarmend vond ik dan ook het berichtje dat de door de gezamenlijke kerken georgani seerde Operatie Schoenendoos tweehonderddertig goed gevulde dozen heeft opgeleverd. Kinderen inaktie voor andere kinderen. Voor kinderen in sloppenwijken, wees- hu/zen en vluchtelingenkampen. Toevallig kreeg ik laatst een foto onder ogen van de uitdeling van zo'n schoenendoosaktie. Een ar moedig uitziend kind met meer vodden dan kleren om het lijf stond met een mooi versierde doos in handen. Ze had hem nog met open gemaakt om de inhoud te bekijken, maar straalde bij het idee alleen al dat er iemand aan haar had ge dacht. De blijdschap op het gezicht van dat kind blijft me al weken bij. Er stonden nog meer tot blijdschap stemmende berichten in de krant van vorige week dinsdag: Op brengst Sint aan huis bestemd voor Kinderen in de knel. Een artikel over het enigszins dubieus klinkende, maar hartverwarmende initiatief van de Ezelsvereniging: de verkiezing van de Ezel(s) van het jaar Twee ontroerde en dankbare ezels die met hun prijs direct weer anderen gelukkig maken. Dit weekend op de kabel: Kinderen van basisschool de Fontein verdienden met een verko ping van zelfgemaakt speelgoed EUR955,- voor straatkinderen in Columbia. Tweeduizend aar gele den werd al opgeschreven dat ge ven gelukkiger maakt dan ontvan gen Heel vaak waar. Maar om een gever gelukkig te maken, moet er ook een ontvanger zijn. Ik denk dat ik daarom op vijf december toch maar mijn schoehoentie zet Om Sint gelukkig te maken natuurlijk. Dank u Sinterklaasje. Pien Verberg De feesten waar je in je kinderjaren het meest naar uitzag, waren wel je verjaardag, maar in het bijzonder het Sint Nicolaasfeest. Het is wel heel lang geleden, maar de beelden daar van blijven je altijd voor de geest staan en komen begin december weer naar boven. Het werd in mijn jeugd bij ons thuis wel anders gevierd dan tegenwoordig Het wordt nu over het algemeen op de avond van de vijfde december gevierd, maar toen tertijd op de ochtend van de zesde. Tevoren was er op drie december luisteravond, dan luisterden Sint en zijn knechts aan de schoorsteenpijp of je geen kattenkwaad of dergelijke streken had uitgehaald. Op de vierde was het strooiavond, dan vlogen op een onbewaakt ogenblik de peper noten je om de oren door de huiska mer. Op de vijfde was het zetters- avond. Dan werd voor ons allemaal, en we waren met z'n twaalven, en ook voor de knecht, in de voorkamer een stoel neergezet met over elke stoel een laken waaraan een briefje met je naam. 's Nachts werden door de Goedheiligman onder dat laken de cadeautjes neergelegd. Zes decem ber was ook de dag dat we op z'n allervroegst wakker werden, maar we moesten wachten tot mijn vader klaar was met het werk. Daarom togen we met z'n allen naar de stal om hen daarmee te helpen. Als het zover was, gingen we in optocht naar bin nen, waar een voor een de lakens van de stoelen werden gehaald met de jongste als eerste en de knecht als laatste. Al met al momenten die |e je leven lang niet meer zult vergeten. Bnocn «zn Itzer» voordracht van 'De Grootste Texelaar' zou op CD worden uitge bracht. Het team werd samen met ram Boris speciaal voor de CD-hoes op de foto gezet en Kooiman kwam Gerrit Verhoeven overhandigt Plet Kooiman de eerste versie van de CD met zijn Wampex- voordracht 'De Grootste Texelaar' over ram Boris van Koos Tjepkema. Foto Jeroen van Hattum) Een week lang was de grote glazen pui van Bosma Woninginrichting aan de Waalderstraat in Den Burg volge plakt met papier Na acht jaar vonden Charles en Karin Bosma het wel eens tijd om de inrichting van de eigen zaak onder handen te nemen. Met behulp van familie én vrienden werd al het meubilair naar boven gesjouwd en kreeg het winkelgedeelte op de begane grond een nieuw uiterlijk. De Nog niet zo lang geleden hield bur gemeester Joke Geldorp een ludieke actie waarbij de reclameborden van diverse winkeliers naar binnen wer den gebracht met de mededeling dat het zwerfvuil was en verwijderd moest worden. Protesten mochten niet baten. Tot onze grote verbazing en verbijstering staat er op de Burg wal plots een gigantisch groot en wanstaltig reclamebord, dat gerust de benaming grof vuil mag dragen. Een bord dat totaal met in het straat beeld past en met in de eiland sfeer. Waar de ondernemer aan han den en voeten gebonden wordt, kan dit blijkbaar wel. Terwijl de Burgwal steeds meer een karakteristieke straat wordt en de uitstraling steeds leuker, wordt hij aan de andere kant wel erg ontsierd door dit soort uitin gen. Wij willen hiertegen ernstig pro test aantekenen en hopen dat meer dere mensen zich hierbij aansluiten. Want ook op andere plaatsen op dit eiland gebeuren deze dingen. Het wordt toch echt tijd dat dit een halt wordt toegeroepen en dat dit soort vervulling zo gauw mogelijk verdwijnt Audrey Kouwenhoven, Marga Lakwijk, Burgwal, Den Burg. naar de studio van Radio Texel om als bonus-track een voordracht over een wc-pot in te spreken. Daarnaast werd een optreden dat hij jaren geleden als imitator van de Westfriese cabaretier Kees Stet had gegeven uit de kast gehaald en op de CD gezet. In die op name verhaalt Kooiman over een pasgetrouwd stel uit Tuitjenhorn dat een poging onderneemt om een weekendje Texel te doen. Kooiman voerde de sketch in de jaren negen tig een paar keer op tijdens bruilof ten. 'Maar niet al te vaak, anders gaan de mensen al snel denken daar heb je hem weer.' Kooiman bedenkt zijn voordrachten als hij aan het werk is in de melkstal. 'Daar loop je er dan zo over te nadenken. Maar het zal straks waarschijnlijk wel minder wor den, want ik ben aan het afbouwen.' De opbrengsten van de CD komen ten goede aan de Stichting Studie fonds Dana voor het Bulgaarse meisje Dana Ivanova Blagoeva dat een paar jaar op Texel verbleef en sinds 1998 weer in Bulgarije woont. Verhoeven zamelt met de stichting geld in, zodat de inmiddels 17-jarige Dana kan studeren als ze klaar is met de middelbare school. De CD, die €7,50 kost, is verkrijgbaar bij Ver hoeven, tel. 317767. Jan van Tunen Precies twee weken na de prijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds heeft NIOZ-onderzoeker prof. dr. Theunis Piersma nu ook de Luc Hoffman Medal for Wetland Science and Conservation gewon nen. Deze prijs wordt door de non- gouvernementele (Nederlandse) or ganisatie Wetlands International toe gekend aan personen met bijzondere verdiensten op het gebied van onder zoek naar en bescherming van het functioneren van ecosystemen in getijdegebieden, zoals de Wadden zee. De prijs is vernoemd naar Luc Hoffman, prominent onderzoeker en jarenlang directeur van het Wereld- natuurfonds, waarvan hij bovendien één van de oprichters was. Direct na het ontvangst nemen van de prijs is Piersma afgereisd naar de Banc d'Arguin in Mauretamè, waar hij onderzoek verricht naar de relatie tussen trekvogels en hun prooidieren. De Banc d'Arguin is een wadachtig gebied, in trek bij veel overwinterende vogels. Een deel van de vogels trekt via de Waddenzee naar Mauretamè Oud-Texelaar Wietse Baars (27) heeft donderdag aan de Rijksuniver siteit Groningen zijn doctoraalbul farmacie ontvangen. Zijn specialisa tie is Farmacokmetiek and Drug Delivery, waarvoor hij onder leiding van de ziekenhuisapotheker van het Medisch Centrum Leeuwarden ne gen maanden onderzoek deed naar de effectiviteit van het in Nederland in 2000 in gebruik genomen medicijn Leflunomide voor de behandeling van patiënten met reumatoide artri tis. Deze auto-immuunziekte is niet te genezen, maar bij de helft van de patiënten bracht het nieuwe medicijn aanzienlijke verlichting van de gewrichtspijn. Dinsdag 30 november: Het Spelorkest van de Muziek- en Dansschool, metverstandelijk-ge- handicapte muzikanten, geeft een open les in d'Ouwe ULO. Aanvang 19.00 uur. In het gemeentehuis begint om 19.30 een openbare vergadering van de gemeenteraad. Gymnastiekvereniging Oudeschild houdt haar jaarvergadering in dorpshuis 't Skiltje. Aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien Man- churian Candidate (aanvang 20.15 uur) en deel twee van Bridget Jones (20.30 uur). Woensdag 1 december: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een intro ductieles golf gegeven. Medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom in Den Burg. Zij werkt aan de hand van foto's en persoonlijke bezittin gen van personen. De avond be gint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €7,-. In café De Twaalf Balcken in de Weverstraat in Den Burg wordt vanaf 20.15 uur een whisky- proeverij gehouden. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Incredibles (aanvang 13.30 en 16.00 uur), Pluk van de Petteflet (14.00 en 16.15 uur), Manchurian Candidate (20.15 uur) en deel twee van Bridget Jones (20.30 uur). Donderdag 2 december: In dorpshuis De Waldhoorn begint om 19.30 uur een openbare verga dering van burgemeester en wet houders en de dorpscommissie van Den Hoorn. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Incredibles (aanvang 18.45 uur), deel twee van Bridget Jones (19.00 en 21.30 uur) en The Manchurian Candidate (21.45 uur). Vrijdag 3 december: In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een cabaret voorstelling van Hetty Heyting. De entree bedraagt €13,50. In de café-brasserie van De Linde boom op de Groeneplaats wordt het maandelijks Cabaret-café ge houden, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Spe ciale gast is het duo Ricketts en De Bloois, dat een muzikaal optreden verzorgt. Cabaret-café begint om 20.30 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Incredibles (aanvang 18.45 uur), deel twee van Bridget Jones (19.00 en 21.30 uur) en The Manchurian Candidate (21.45 uur). Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO vrijdag 3 december van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in. Er is die periode ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Hel- der als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uit sluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Na dere informatie kan worden ver kregen via tel. 0222-369600 of e- mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Di. 30 9.25 en 22.15 u. Wo. 01 9.57 en 23.00 u. Do. 02 10.30 en 23.27 u. Vr. 03 10.47 en - u. Za. 04 0.10 en 11.30 u. Zo. 05 0.44 en 12.30 u. Ma. 06 1.40 en 13.34 u. Di, 07 2.50 en 14.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 5 december op om 08.35 uur en gaat onder om 16.26 uur;5 december laatste kwartier. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 C-N Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Splnbaan-6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onza advartantlaconlractan en aanbiedingen daar toe zi|n van toepassing de Regelen voet hot Advertéhté- wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en fa brieken le Amsterdam onder nummer 41198699 Eet exemplaar van de Regelen voor hel Advertentiewszm wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (automaweN Per jaar 65,60 63,50 (outomatudi Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode muren kregen een nieuwe kleur, de vloerbedekking werd vervangen, voor de verkoop van tapijt werden twee nieuwe grote tafels geïnstalleerd waarop stalen tapijt kunnen worden getoond en er is een hoek ingericht waar luxaflex kan worden gedemon streerd. De winkel is inmiddels weer geopend. (Foto Jeroen van Hattum Joke Vlaming toont spulletjes van de Wereldwinkel die 25 jaar geleden bij de oprichting op Texel werden verkocht. (Foto Jeroen van Hattum) Het kerkbezoek mag dan nog steeds teruggelopen, het enorme aantal van zo'n vijfhonderd belang stellenden heeft zaterdagmiddag een kijkje genomen bij het open huis van de rooms-katholieke pa rochie Texel. Urenlang was het in de Johannes de Doperkerk in Den Burg een komen en gaan van men sen, die zich konden laten informe ren over de uiteenlopende acti- vititeiten van de vijfendertig werk groepen van de parochie. De rooms-katholieke kerkgemeen schap is op een breed terrein actief: van de vrijwillige dienstverlening in De Gollards en het verpleeghuis tot de catechese op de bassischolen en het beheer van de begraafplaats aan de Keesomlaan. Ook verzetten paro chianen veel werk voor charitatieve instellingen als Kerk en Minima en de werkgroep Mozambique. Verder wordt medewerking verleend bij de voorbereidingen van diverse vierin gen, doopplechtigheden, de eerste communie en het vormsel. Praktisch ingesteld zijn de kerkwerksters en de koperpoetsers. Allemaal gaven ze zaterdagmiddag uitleg over hun werkzaamheden. Zeer in trek waren de rondleidingen die (hulp)koster Giel Witte verzorgde en die de deelnemers langs alle be zienswaardigheden en zelfs tot in de gewelven onder het dak van de uit 1863 daterende kerk leidden. Dat zelfde gold voor de uitleg die Dyo Wassink gaf over de werking en het bespelen van het orgel. In de pasto rie werkten parochianen aan de spe- Dyo Wassink gal uitleg over de werking van een kerkorgel. ciale viering die de dag erop wei k gehouden en konden de bezoeke een film bekijken over het werk va zuster Mary-Ann in Mozambique.' n de drukkerij werd een liturgieboek gemaakt en ook aan de kinderen wa gedacht. Voor hen was een hoek ingericht waar ze kleurplaten kondf maken en de kindergroep De 0r dekkertjes verzorgde een speurtocl Jj Een gezellige boel was het in koffiehoek van de dames van 0 Witte Burcht, waar katholiek Texel' j: anderen die in waren voor een kop koffie en een praatje samendromde Het open huis, georganiseerd ter? legenheid van de wat verlate vieri van het nieuw kerkelijk jaar, werdi gesloten met een optreden van! gezamenlijke koren van de kathol® kerk.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2