Creatieve duizendpoot bezorgd over toekomst artistiek Texel 'Culturele uitingen niet allemaal onder één hoedje Spelbederf of speelerf Giro 1247 JA, IK GEEF KINDEREN SPEELKAWSEN! iMfO .TEXELSE g COURANT (CDA) voorzitter van Grondgebied Gespannen sfeer uitgaanscentrum van Den Burg 'fjftiar gebeurd Kromme spiekers Hondenexamens groot succes Noorderkwartier pakt sloten aan Wendy van Elk wint voorronde De Graafbokaal Meiden Texel'94 ongenaakbaar DINSDAG 30 NOVEMBER 2004 kostuums euw. ieuwe Merkelbach (CDA) wordt de voorzitter van de raads- ommissie Grondgebied. Zij neemt !e plek over van Piet Standaart fexels Belang) die begin septem- lermet onmiddelijk ingang aftrad. lerkelbach was sinds 2002 voorzit- irvan de raadscommissie Middelen, ie plek wordt ingenomen door par- igenoot Jan Koolhof. De commissie- oorzitters worden vanavond tijdens e raadsvergadering (her)benoemd. /illem Vlas (Texéls Belang) blijft voor tter van de commissie Welzijn en ^enny Festen (GroenLinks) van de ommissie Werkwijze Raad. tandaart stapte op na onenigheid ret burgemeester Joke Geldorp over e wijze waarop in de commissie irondgebied een memo over de utosloperij van Spigt was behan- teld. Voor Standaart was dat de 'njppel die de emmer had doen over men. )oor de verschuiving van Merkel- ach naar de post Grondgebied en ie benoeming van Koolhof krijgt het .DA twee voorzittershamers in han- ten. Texels Belang verliest er een. ijdens de laatstgehouden bijeen- amst van de commissie Werkwijze •aad hebben de partijen unaniem gestemd met de nieuwe voor- -ttersverdeling. Hoewel de commis- •e Grondgebied de zwaarste van de ler raadscommissies is, blijkt uit iukken van de gemeente dat de va- ature onder de raadsleden toch ïiet-zo-gewild' was. 6 politie heeft in de nacht van zater- op zondag in Den Burg twee ige mannen aangehouden die wa- h betrokken bij een dreigende Khtpartij. Dat gebeurde nadat jenten hadden geconstateerd dat 'een gespannen sfeer heerste op de 'oeneplaats, waar twee groepen '"geren tegenover stonden. Ze pro eerden de rust terug te laten keren oor enkele personen weg te sturen, sn 16-jarige jongen uit Den Burg en 118-jarige jongen uit Utrecht vol- Wen met aan het herhaalde verzoek vertrekken. Hierop werden zij door ei politieman, die de twee bij hun '-houder pakte, van het plein ge- 'iwd. De verdachte uit Den Burg trok dl los en stompte de politieman igen zijn schouder. Hij rende weg. ear kon verderop worden aange- Widen. Ook de ander werd ingere- end, waarna beiden werden overge- icht naar het politiebureau. Na hoord te zijn konden ze weer in. Bij het korten van de dagen zakt de buitentemperatuur en moet de kachel de binnentemperatuur van de woning veraangenamen. Wij doen dat al bijna tien jaar met een ingebouwde Finse speksteenkachel waarin voorname lijk hout van door iepziekte gevelde bomen, maar ook wel schoon sloop hout wordt gestookt. Omdat daarin nogal eens wat spijkers zitten, haal ik die er eerst uit. Wanneer het in de winter slecht weer was, noemde onze buurman dat 'kromme spiekersweer', waarmee bedoeld werd dat het echt weer was voor een binnenklusje. Bij voorbeeld het recht slaan van opgespaarde kromme spijkers. Na dat ik al meerdere jaren het sloophout spijkervrij had gemaakt, had ik een emmer halfvol in de schuur staan. Op een onbewaakt ogenblik heb ik die stiekem bij hem op de werkbank ge zet. De afzender was en bleef voor hem ombekend, maar hij heeft zich er wel enkele slordige dagen mee kunnen vermaken. Afgelopen zomer bracht onze schoonzoon een aanhanger vol afbraakhout, royaal voorzien van spij kers. Nadat ik die er allemaal had uit gehaald. was de oogst 6,5 kilo kromme spijkers. En ja, wat doe je daar nou mee? Enige tijd later zou dezelfde schoonzoon naar de ver jaardag van zijn broer, die klusjesman van beroep is en de leverancier was van het sloophout. Hij had echter nog geen cadeautje voor hem. Nou, dat had ik nog wel in voorraad, dus ik heb Ondanks het ruwe weer met kou, re gen en hagel, waren de examens die vorige week door hondensport- vereniging DOS werden gehouden, een groot succes. Keurmeester Knappe uit Dortmund nam examens VZH, IPO en speurhond af en werd daarin bijgestaan door pakwerker Dam uit Den Helder De geslaagden zijn. VZH (maximaal te behalen 60 punten) Manuela Keijser met Duitse herder Lesko vom Haus Kaiser 51 punten; Ronald Keijser met beagle Famke v d Rietmolenhoek (Sammie) 55 pntKarelien Schouwstra met kruising bouvier Luca 44; Ronald Keijser met beagle Jump for Joy v d Rietmolenhoek (Joy) 51 André Robijn met kruising Mechelse herder Rico 42, Dirk Hoogenbosch met Mechselse herder Eduke- Lmsz les Betulacées 55. IPO 1 (maximaal te behalen punten 100 per onderdeel, in totaal 300 punten) (A is speuren. B is appèl, C is pakwerk) Tineke Hoogenbosch met Mechelse herder Louise-Crash les Betuacêes (Sem) A-92 punten, B-80 pnt. C-90 pnt., totaal 272 punten. Frits Androg met dobermann Aik Akira v.d. Bielshoeve A-86. B- 80 C-96. totaal 272; Saskia Stark met Duitse herder Shirroja Etoil Evita A-85, B-93, C-80, totaal 258. IPO 3 (maximaal te behalen punten 100 per onderdeel, in totaal 300 punten)- Wilco Beettjer met Mechelse herder Spike de Mayenaer A-88 punten, B-85 pnt0-94 pnt, totaal 267 punten Speurhond 1 (maximaal te behalen 100 pun ten). Gerlinde Seidel met Hollandse herder Casper vd Vastenouw 70 punten hem het emmertje met kromme spij kers meegegeven. Of de jarige er echt blij mee was, betwijfel ik, maar in ieder geval heeft de klusjesman bij kromme spiekers weer wat te klus sen. Jan van Tunen Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is begonnen met het op diepte brengen van de watergangen in de buurt van de De Wittstraat en de Commandeur singel in Oudeschild. Ook de dui ker onder het Mieland wordt vol gens een woordvoerder nader onderzocht. De gemeenteraad had tijdens haar vergadering in september de aanvul lende maatregelen als voorwaarde gesteld voor de aanleg van een €600.000,- kostend hemelwater stelsel in het dorp. Wethouder Corry Heijne beloofde daarna in overleg te gaan met het hoogheemraadschap. Het nieuwe stelsel, dat regen- en rioolwater van elkaar scheidt, moet nieuwe wateroverlast tijdens hevige regenbuien voorkomen, doordat het regenwater straks rechtstreeks naar open water wordt geleid Raadslid Gerard Weijers uit Oudeschild heeft er diverse malen op gewezen dat de waterafvoer bij de beide straten en het Mieland echter nog niet in orde was. Al het af te voeren water moet nu onder meer door één duiker met een diameter van veertig centimeter onder het Mieland door. Een tweede zit verstopt en mogelijk zou er ook nog ergens een derde zitten. Volgens de woordvoerder van Hollands Noorderkwartier wordt na het op diepte brengen van de watergangen bekeken of er nog knelpunten bij de duiker moeten worden opgelost De belangstelling onder Oude schilders om hun regenpijpen recht streeks op het nieuwe stelsel aan te sluiten, is nog steeds klein Tijdens het recente bezoek van burgemees ter en wethouders aan het dorp werd geopperd een nieuwe informatie bijeenkomst te houden Volgens een woordvoerder legt de gemeente standaard tot aan de erfgrens van de woonhuizen een buis die naar het stelsel leidt. 'Mensen hoeven zelf al leen een stukje tussen de regenpijp en die buis aan te leggen.' Wendy van Elk was zondag in ma nege Akenburg de meest succesvolle menster in de tweede voorronde in de strijd om de Jaap de Graafbokaal Zij incasseerde met haar aan spanning 58 strafpunten, de minste van alle 23 deelnemers. Hans Boom liep een strafpunt meer op en ein digde op de tweede plaats. Robert- Frido Boom en Frits Witte kregen bei den 60 strafpunten en werden respectievelijk derde en vierde. In de minder moeilijke proef 1 was de strijd om de eerste plaats nóg span nender. Richard Eelman en Greet van der Spruyt liepen beiden tegen 59 strafpunten op, maar omdat Eelman succesvoller was in het laatste ge deelte, eindigde hij als eerste. Natasja Garritsen legde met 60 strafpunten beslag op de derde plaats. Het meidenteam van Texel'94 is dit seizoen ongenaakbaar. Na een slechte start sloegen ze op een modderig veld aan de Haffelde- weg ook de aanval van W Limmen af. Na negentig minuten stond het 3-1 in het voordeel van de gast vrouwen. De Texelaars begonnen zeer matig. De verdediging vertoonde gaten, waardoor Limmen enkele keren kon uitbreken. Uit één van die counters zorgden de bezoekers nog voor het verstrijken van het eerste kwartier voor 0-1 Beseffend dat ze echt harder moes ten werken om de achterstand met verder te laten oplopen, stroopten de speelsters van Texel'94 de mouwen op. Dat resulteerde na een klein half uur in de gelijkmaker. Na een paar mooie acties van Tessa Betsema kon Asha Mechielsen de bal in het doel schieten (1 -1Tien minuten later brak Texel'94 opnieuw uit en slaagde Betsema er na een prachtige pass van Marieke Wieringa in het tweede doelpunt te maken. Na rust hadden de Texelaars het overwicht en kregen ze ook kansen Anne Zegers knalde de bal op de kruising, terwijl Asha Mechielsen de paal trof. Toen de derde treffer steeds maar uitbleef, werd het voor de ver dediging zaak het hoofd koel te hou den Dat lukte redelijk, hoewel Limmen de bal nog een paar keer voor het doel wist te krijgen Keepster Marit Tuitman wist echter van geen wijken Een paar minuten voor het einde maakte Tessa Betsema aan alle onzekerheid een einde, toen ze een solo bekroonde met een knap in de dichtstbijzijnde hoek geplaatste bal (3-1). Handtekening: tje, maar langzamerhand groeit haar betrokkenheid. 'Je groeit er in. Van het één komt het ander. Ik vind het heerlijk om in het kielzog van Cor te lopen. Hij beslist en is eind verantwoordelijk. Dat vind ik heel prettig. Zeker omdat hij zeer kundig en gedreven is. We werken nu al elf jaar samen en dat is best bijzonder. Er is wederzijds respect.' De meest uiteenlopende creaties ontspruiten in de loop der jaren aan haar brein. 'Ik heb wat met stofjes en glitters Vroeger zette ik al overal de schaar in zonder patroon. Ik heb ooit op de MULO eens een zwart kantje gezet aan een bloemetjespyjama. Daar kreeg ik toen een drie voor, omdat het absoluut niet kon. Moet je nu zien!' Hoewel zij zichzelf in veel opzichten als autodidact beschouwt, volgde De Leeuw wel een coupeuseopleiding. 'Ik kom in dit vak vaak tegen dat de basis niet goed is. Je moet het ambacht goed beheer sen.' Toch werkt de Texelse niet 'vol gens het boekje' en maakt zij lang niet altijd gebruik van patronen voor haar creaties. 'Ik zie wel onder m'n handen hoe het wordt. Ik heb de tekst van een stuk in mijn hoofd en laat me leiden door de muziek. Ik heb van tevoren alleen een vaag idee hoe het wordt.' Schrijven Haar creativiteit uit zich niet alleen achter de naaimachine Jarenlang is De Leeuw werkzaam als freelancer voor de TC3 (de voormalige weekendbijlage van de TC. red en de Texelse Courant. Die carrièremove, als vrouw van een bankdirecteur, leidt destijds in som mige kringen tot opgetrokken wenk brauwen. 'Een baantje als schooljuf of verpleegster was wel oke, maar als journalist... Tegenwoordig is dat doodgewoon, maar toen vroegen de mensen aan Hans of hij dat wel goed vond. Ik heb wel altijd rekening ge houden met zijn positie. Als ik van plan was een verhaal over iemand te schrijven, dan vertelde ik dat eerst aan Hans. Die heeft uit hoofde van zijn functie een beroepsgeheim Dat zou tot vreemde situaties kunnen lei den. waarbij mensen het idee zouden kunnen krijgen dat hij zijn beroepsge heim schendt. Je zit toch op een ei land.' De drukte van twee loopbanen en een gezin wordt haar teveel. 'Op Wil de Leeuw: 'Theater is mijn passie, maar ik heb altijd in mijn achterhoofd dat het allemaal nep is.' een bepaald moment ging het niet meer samen Het werk voor het thea ter, het schrijven en mijn gezin thuis. Toen heb ik gekozen voor Klif, want mijn hart ligt in het theater Dat is mijn passie, hoewel ik altijd in mijn achter hoofd heb dat die hele wereld niet echt is. Allemaal nep Ik heb wel eens gedacht Wil, je moet eens wat nuttigs gaan doen. Waarom word je geen bejaardenverzorgster en ga je echt iets betekenen voorde maatschappij. Toen ontstond het idee om iets met jongeren te gaan doen. Om die poli tiek bewust te maken.' Tegelijkertijd dringt bij De Leeuw het besef door dat zij meer wil doen met regie. 'Ik had bi| Klif ontdekt dat ik het ontzet tend leuk vond om te regisseren. Cor moedigde me toen aan om zelf de regie van een productie onder han den te nemen, los van Klif 12.' Met Judy Nieuwland en Frans Pieterse zet De Leeuw een jeugdproductie op voor het Jeugd- en Jongerenwerk in Time Out. Na de succesvolle uitvoe ring 'Tjechov' volgt in 2002 de productie 'Willen alle figuranten in stappen' Inmiddels heeft de creatieve onderneemster haar activiteiten ver der uitgebreid. Sinds enige tijd werkt zij. met Jaap Eelman van Video Pro- dukties Texel en Margriet de Graaf, mee aan de bedrijfsuitjes en team buildingsactiviteiten die Klif 12 op Texel organiseert. 'Dat is ontzettend leuk. We maken daarbij gebruik van filmpjes en oude Texelse verhalen. De deelnemers weten van tevoren met van er van hen wordt verwacht en dat geeft verrassende resultaten.' Asociaal De 53-jarige Texelse, die haar vrije tijd graag benut met lezen en schilderen, is voorlopig nog met van plan het rus tiger aan te doen. 'Ik wil graag met- commerciële producties maken en misschien weer wat met jongeren doen, want dat vond ik geweldig. Grote projecten hoeven niet per se meer. Daar ken ik de keerzijde van. Als je ouder wordt, is het toch moei lijker op te brengen om er dag en nacht mee bezig te zijn.' De toekomst van artistiek Texel baart haar zorgen. 'Ik ben echt bang dat de subsidie- potten bepalen welke kant het op gaat en dat is geen goede ontwikke ling.' Toch voelt zij zich met geroepen de barricades op te gaan om het tij te keren 'Door de jaren heen ben ik rustiger geworden. Heb ik geen zin meer om tijd te steken in dingen die negatieve energie opleveren. Dat heb ik lang genoeg gedaan.' De Leeuw denkt nog een jaar of vijf door te gaan met haar bedrijf. 'Fysiek wordt mijn werk steeds zwaarder. Misschien vind ik straks wel voldoening in het koffieschenken in een verzorgings huis. Dat zie ik me best wel doen Lijkt me een mooi perspectief. Of ik nu iets sociaals doe? Nee, daarin ben ik ei genlijk heel asociaal.' Tekst en foto Louise van der Sluis Een kind dat niet kan spelen, krijgt het moeilijk. Het leidt gemakkelijk tot verkeerde vrienden, ontsporingen en criminaliteit. Spelbederf dus. Jantje Beton wil dit voorkomen. Daarom creëren we speelkansen voor kinderen. Speelerven, dagjes uit, speel- voorzieningen, vakantiekampen en nog veel meer. Want spelen is bittere noodzaak. Zeker als je in een achter standswijk woont, onder de armoede grens leeft of thuis problemen hebt. Help Jantje Beton alstublieft deze ellende te voorkomen. Voor kind en maatschappij. Kijk voor meer informatie: www.jantjebeton.nl Q Ik word donateur en ontvang de gratis nieuwsbrief. Naam:C3M OV Straat: Ik machtig u om per maand Q kwartaal Q halfjaar Q jaar af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast (minimaal €25,- per jaar). Postcode: Ik help met een gift en machtig u om Plaats af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast. Ik betaal mijn donatie of gift na ontvangst van een E-mail: acceptgiro. Rekeningnummer: A.U.B. invullen en aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop naar: Jantje Beton, Antwoordnummer 8489,3300 VW Utrecht. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel. Graag zelfs! 6093 red.) op Texel een baan kon krijgen. We kwamen toen al heel vaak hier, dus die beslissing was in vijf minuten genomen.' Haar drukke sociale leven in Schagen verplaatst zich naar Texel. 'Onze oudste dochter Anouk was heel verdrietig dat op Texel geen balletschool was, dus toen zei ik in een dolle bui, dan richten we die toch op. Hier kwam ik al snel in contact met mensen die dat ook wilden en binnen een half jaar was ik voorzitter van een vereniging met honderd- dertig leden.' Uiteindelijk wordt de balletvereniging geïntegreerd in de muziekschool. 'Ik heb toen een fan tastische tijd beleefd Samen met Betty Bakker hebben we grote voor stellingen gemaakt. Dat was werken met de hand op de knip, want geld was er heel weinig. Toch zetten we voor duizend gulden een complete voorstelling op de planken. Dat kon toen nog. In die tijd waren er veel mensen die zich met hart en ziel in zetten om zo'n voorstelling tot een succes te maken en die dagenlang keihard werkten,' Haar organisatie talent en vermogen om op gevoel prachtige kostuums te maken, blijft met onopgemerkt. Zelfstandig 'Na tien jaar was ik toe aan een nieuwe uitdaging en toen vroeg Aris van Zeijlen mij met hem samen te werken. Daar heb ik heel veel van opgestoken.' Met Van Zeijlen maakt De Leeuw, in samenwerking met de musicalvereniging, onder meer de productie Heerlijk duurt het Langst, die op Texel zeer enthousiast wordt ontvangen. 'Toen was dat nog alle maal hobbymatig. Pas toen ik in con tact kwam met Cor van Heerwaarden van Klif 12, ben ik voor mezelf begon nen Als zelfstandig onderneemster start zij haar bedrijfje Wil Wil Producties. 'Die naam is heel toepas selijk, want ik doe ook alleen wat ik wil', grinnikt De Leeuw. Aanvankelijk ontwerpt zij alleen de kleding voor de producties in het Hoornder theater- die in de voorstellingen van Klif 12 worden gebruikt, zijn gemaakt door De (Foto archief Texelse Courant) bezig houden 'Ik geloof heel sterk in de vrijheid van geest en merk dat ik heel erg in verwarring ben sinds de moord op Theo van Gogh. Ik lig er zelfs wakker van dat mensen in dit land niet meer kunnen zeggen wat ze denken. Niets is meer vanzelfspre kend.' Zij heeft een duidelijke mening over zaken, maar tekent daarbij on middellijk aan heel ambivalent te zijn. 'Ik verander per dag van mening. Ben eigenlijk heel naïef. Als er wordt ge sproken over een nieuw gemeente huis, dan denk ik meteen ja, goed idee. Dat geeft weer veel werkgele genheid voorde Texelse bouw. Maar zo werkt het natuurlijk niet Daar zit veel meer aan vast. Je hebt mensen die alles zo zeker weten, maar ik weet eigenlijk niks zeker. Ik hoor tot die groep vrijdenkers die altijd met vra gen zit.' Dat gedachtegoed kenmerkt de ge boren Achterhoekse, die ondanks haar leeftijd een jeugdige uitstraling heeft; mets is zeker en niets is onmo gelijk. Als vrouw van een bank directeur en moeder van toen nog twee dochters komt zij in 1982 op Texel terecht. 'We woonden in Schagen toen Hans (echtgenoot, Het is goed dat de Muziek- en lansschool Texel er is, maar an- lere initiatieven moeten mogelijk Hijven en ondersteund worden, let moet niet zo zijn dat alle cul- urele uitingen onder één hoedje rorden gebracht. Houd aandacht oor de kleine projecten en voor- om dat er alleen maar groots angekondigde bombarieprojec- »n worden georganiseerd die ver- olgens niet doorgaan. Ik hoop iet dat de subsidiepotten gaan lepalen welke kant het hier op- pat.' Wil de Leeuw is bezorgd. De reatieve duizendpoot, die op exel een belangrijke rol speelde 1 tal van (theater)producties ireest dat het op Texel de ver leerde kant opgaat. loewel haar werk zich doorgaans chter de schermen afspeelt en zij ersoonlijk meestal buiten beeld lijft, vindt Wil de Leeuw (53) het een oed moment om haar mening te entileren. Zittend in de gezellige ,oonkamer van haar eengezins- ,onmg in Den Burg vertelt de moe- pr van drie volwassen dochters jpenhartig over de dingen die haar

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9