nranni Den Hoorn wil forse jitbreiding dorpshuis Cf roen kwartsJexeh in het harL Plan ganzenreservaat is voorlopig van tafel TESO oefent virtueel met nieuwe veerboot 'Opnieuw leren varen met nieuw systeem' COMBI vakantiekrant Provincie neemt gas terug Sierkip onder motorkap auto Verschijnt 24 december 2004 Wethouder opmerkelijk positief we fif mernn is Werkstraf voor dodelijk ongeval Vrachtwagen ramt personenwagen op afrit veerboot Helikopter raakt water Waddenzee TEXELSE'^COURANT jPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11934 VRIJDAG 3 DECEMBER 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag let plan voor de aanwijzing van en ganzenreservaat van 2.500 ectare aan de oostkant van Texel voorlopig van de baan. In plaats aarvan zal een speciale commis- pe advies uitbrengen over een legrenzingsplan voor foura-geer- ebied voor ganzen en smien-ten. 1e kans dat Texel binnen dit plan alt, is volgens insiders klein. Ge- eputeerde Staten nemen hierover p 1 juni een besluit. let voornemen van GS om een reser- aat aan te wijzen voor overwinte- inde ganzen, dat zich uitstrekte van laalenburg en De Bol tot Dijkmans- uizen, leidde deze zomer tot veel «muit. Wildbeheerders en landbou- ers maakten hierover hun ongenoe- pn kenbaar. Overzomerende ganzen iroorzaken veel schade aan gewas- en en zolang dat probleem nog niet it de wereld is, viel er met over te 'aten. Ook minister Veerman van NV zag in dat het niet zou lukken og dit jaar tot een besluit te komen, ij droeg de provincie op om uiterlijk |um met een zogeheten begren- ngenplan te komen. GS laten zich erover adviseren door het Provin- aal Overlegorgaan Landelijk Gebied OL), waarin onder meer vertegen- oordigers van de landbouw en na- urorganisaties zijn vertegenwoor- gd. Dit advies is met bindend, maar legt voor GS wel zwaar et betekent in feite dat deze com- issie met een schone lei begint, aarbij de gebieden die de provincie irig jaar aan de ganzen had toebe- eetd. van de baan zijn. Overigens is iet uitgesloten dat dezelfde terreinen Isnog binnen het begrenzingsplan omen. 'Er ligt natuurlijk wel een op- racht van de provincie waaraan oet worden voldaan. Het gaat om e vraag welke invulling wij daar aan even', zegt Simon Ruiter, voorzitter e plannen zijn nog pril, volgens lorzitter Herman Ridderinkhof, laar de dorpscommissie van Den oorn wil dorpshuis De Waldhoorn nk uitbreiden. Het bestaande ge- telte zou opnieuw moeten wor- tn ingedeeld. Doel is een gebouw realiseren dat 'multifunctioneel ruikbaar en aanpasbaar' is en kan lenen als een 'dorpssteunpunt', aar ook bijvoorbeeld een fysio- lerapeut of huisarts praktijk zou linnen houden. ewel een groot deel van het leiende verenigingsleven zich er ieelt en een ruimte als peuter- elzaal in gebruik is, zijn de beper- len van het bestaande dorpshuis laatste jaren steeds duidelijker 'orden, vindt de dorpscommissie, il leidde er onder meer toe dat iziekvereniging DEK voor het jaar- ise winterconcert sinds enkele ja- uitwijkt naar het grotere dorpshuis Oudeschild. 'Er is ruimtegebrek ir het organiseren van grotere eve- ienten en de beschikbaarheid van hts één zaal waarin alle activitei- moeten plaatsvinden, is vaak lemmerend. Bijvoorbeeld om te om 6AAN O J DeOA6.DAT IK hun ucDTje, dat ik hun mm r ff win*' l"T voldoen aan de wens om een biljart te plaatsen.' Verwonderlijk is dat niet, want het gebouw is al in de jaren vijf tig van de vorige eeuw in gebruikge- nomen en behoudens enkele interne aanpassingen en verbouwingen sinds die tijd niet wezenlijk veranderd. Om te inventariseren wat de wensen van huidige en potentiële nieuwe ge bruikers zijn, ging afgelopen winter een werkgroep aan de slag. Die con cludeerde na een uitgebreide raad pleging dat een uitbreiding van het dorpshuis zeer gewenst is. De hui dige locatie - centraal gelegen, ook ten opzichte van seniorencomplex Den Andel - zou moeten worden ge handhaafd. Daardoor wordt het dorpshuis bovendien geschikt voor het huisvesten van bijvoorbeeld een fysiotherapeut of huisarts, al was het maar voor een deel van de week. Ook zou het dorpshuis overdag open moeten zijn. De werkgroep haakt met die conclusies in op de eigen toekomstvisie, zoals die vorig jaar werd vastgelegd in het dorpsplan Den Hoorn: groot in het klein, én op de denkbeelden van de onlangs op gerichte organisatie Vitaal Texel, die de leefbaarheid in de dorpen wil ver groten, onder meer door welzijns- en zorginstellingen te behouden dan wel terug te brengen naar de dorpen. Eerste schetsen Lex Annema van Architektenburo Texel ontwikkelde op basis van de conclusies van de werkgroep een plan, dat gisteravond werd gepresen teerd in het jaarlijks overleg tussen de dorpscommissie en het college van burgemeester en wethouders. Ridde rinkhof sprak van 'eerste schetsen', bedoeld om de plannen te kunnen verduidelijken bij verkennende ge sprekken met het gemeentebestuur. Zelf had de voorzitter van de dorps commissie twijfels over de mogelijk heden binnen het bestemmingsplan, dat voorziet in een bescherming van het bestaande dorpsgezicht. Toch heeft Annema er al duidelijk werk van gemaakt. Het plan voorziet Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg van deze commissie. 'Wij gaan pra ten met betrokken mensen uit het gebied en horen of er belangstelling is. Ik weet dat het onderwerp ganzen gevoelig ligt op Texel. Maar ik wil met vooruitlopen op de gesprekken.' WLTO-voorzitter Jaap Hin wijst op een motie die de Tweede Kamer heeft aangenomen, waarin staat dat aan wijzing alleen op basis van vrijwil ligheid gebeurt. Een kenner van de Haagse politiek, die niet met zijn naam in de krant wil, is heel stellig. 'Texel valt buiten dit begrenzings plan.' Aantal broedparen Gelijktijdig werkt de Faunabeheer- eenheid Noord-Holland aan een beleidsnota voor het maximum aan tal ganzen en smienten per gebied. Deze nota wordt in december voor gelegd aan GS, maar bekend is al de uitkomst, dat het maximum aantal broedparen van overzomerende gan zen op Texel 200 is. Dat is vele ma len minder dan het aantal broedparen in voorgaande jaren. Het is de bedoe ling dat de provincie aan de eventuele vaststelling van dit aantal een in spraakprocedure koppelt. Mocht dit getal werkelijk het maximum worden, dan is er nog veel werk te doen, ge zien de veel grotere hoeveelheid gan zen vorig jaar. Aan de andere kant zijn bij 200 broedparen allerlei maatrege len die nu worden genomen om de ganzen te verjagen met meer nodig. Vooruitlopend op dit beleid, is de pro vincie een ontheffing gevraagd om ook volgend voorjaar ganzeneieren te prikken. GS maken verder bekend dat aan de Faunabeheereenheid Noord-Holland ontheffing is verleend voor afschot van smienten, grauwe ganzen en kolganzen, die schade veroorzaken aan vollegrondsgroen- ten, recent ingezaaid grasland en wintergranen. Storm, wind, mist, nacht of ge woon prachtig weer op een hel dere dag. Het is allemaal mogelijk op de nieuwe vaarsimulator die TESO in Oudeschild in gebruik heeft genomen. De kapiteins en stuurlieden van de veerdienst wor den er de komende maanden klaargestoomd voor de komst van de nieuwe Dokter Wagemaker. Aan realiteit geen gebrek op de na gebootste brug in de ruimte die TESO bij aannemersbedrijf Tatenhove heeft gehuurd. Zoveel mogelijk apparatuur die straks in de echte stuurhuizen van de boot komt te staan, is er nage bouwd en op drie grote naast elkaar staande beeldschermen zien de ka piteins en stuurlieden virtueel wat er 'buiten' gebeurt. De omstandigheden en het 'buiten' worden gecreeerd op computers die een eindje verderop in de ruimte staan. Varen in dikke mist. varen met prachtig weer of varen in een storm. Het kan allemaal ter plekke worden geregeld. 'Alle gege vens die beschikbaar waren, hebben we ingevoerd in het programma om alles zo natuurgetrouw mogelijk na te bootsen', vertelt Jan Bloem die de komende maanden de trainingen begeleidt. En dat trainen is nodig voor de stuur lieden en <Je kapiteins. De Dokter Wagemaker wordt straks bestuurd met éen joystick en met meer met twee zoals nu het geval is op de Schulpengat en de Molengat Ook moeten ze vertrouwd raken met de nieuwe roerpropellors die het huidige Voith Schneidersysteem met de ronddraaiende schoepen vervangen. Het is wennen, vertellen kapiteins Dirk Kooiman en Alfred Schaatsen- berg die de afgelopen weken op de vaarsimulator hebben geoefend. 'Je moet opnieuw leren varen. Net als met autorijden moeten bepaalde handelingen een automatisme wor den waar je niet meer bij na hoeft te denken.' De vaartrainingen wordt begeleid door Kooiman, omdat hij de langst dienende kapitein van TESO is. Begin volgend jaar starten de zes kapiteins met het trainen van de stuurlieden uit hun eigen vaarploeg. Per persoon zijn zeventig vaaruren Groot was de verrassing bij auto handel Verhagen in Oudeschild toen een medewerker de motorkap open de van een auto die voor een grote beurt in de garage stond. Er kwam een sierkip tevoorschijn. Het beest zat op zijn gemak in een hoekje naast de motor en had er ogenschijnlijk prima naar zijn zin. 'De auto was al door de wasstraat geweest en we hadden ook al werkzaamheden aan de wagen verricht toen we hem ont dekten', aldus Dik Verhagen. 'Al die tijd heeft hij daar gezeten De grote vraag is hoe de kip onder de motor kap is geraakt en vooral waar. De wagen is eigendom van Willem van der Vis, maar de kip niet. Ook hem is het een raadsel hoe en waar de kip onder de motorkap is gekropen. Ver hagen Auto's is inmiddels begonnen met een speurtocht naar de rechtma tige eigenaar. Totdat die zich meldt, wordt de kip opgevangen en ver zorgd in de garage. Lees verder pagina 3 De sierkip die bij Verhagen Auto's onder de motorkap van Willem van der Vis tevoorschijn kwam. ingepland, zodat er een scala aan omstandigheden aan de orde kan komen. Omgerekend betekent dat dat er vóór de komst al minimaal 1260 uur met de Dokter Wagemaker wordt 'gevaren'. Demonstratie Een demonstratie van de simulator laat zien dat weinig aan het toeval wordt overgelaten. Het personeel zit in een stoel die straks in het stuurhuis komt te staan en beschikt over een radar, een kaartplotter en een display waarop onder meer gegevens over het motorvermogen, de stand van de roerpropellors, windsnelheid en stro ming zijn te lezen. Rechts van de stoel bevindt zich de nieuwe mic rostick waarmee wordt gemanoeu vreerd, Met de stick zelf worden de stand van de roerpropellors en het vermogen van de voortstuwing gere geld Met behulp van een draaibare stuurknop op de microstick wordt de koers van de boot bepaald. De weer gave van het 'buiten' op de schermen is tot in detail uitgewerkt. De gehele betonning in het Marsdiep is te zien, de veerhaven is al voorziervvan haar nieuwe fuiken en zo nu en dan varen andere schepen voorbij. Uit een box Een 41-jarige agrariër uit Eierland is woensdag door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld tot een werk straf van 240 uur. Hij werd schuldig bevonden aan de aanrijding op 24 juli jongstleden met de 17-jarige Mariëlle Bonne, die dezelfde dag aan haar verwondingen overleed. Volgens rechtbankpresident A. van der Perk is de agrariër 'zeer onvoor zichtig en onoplettend' geweest De man reed met een tractor vanaf zijn erf het fietspad langs de Postweg op en had daarbij verzuimd de lepels van zijn voorlader omhoog te brengen. Het slachtoffer klapte op haar brom scooter tegen een van de lepels. Ook heeft hij onherstelbaar leed toege bracht aan de ouders en de zusjes van het slachtoffer. Tevens spreekt het vonnis van de enorme impact die het dodelijke ongeval heeft gehad op de kleine gemeenschap op Texel. Er wordt ook in gesproken over de im pact op de dader zelf. De man kreeg naast de werkstraf een rijontzegging van 12 maanden, waar van 11 voorwaardelijk. Er was een werkstraf van 200 uur en een rij ontzegging van 12 maanden geëist, waarvan de helft voorwaardelijk. Omdat de man zijn rijbewijs slecht kan missen, heeft de rechtbank de werkstraf met 40 uur verhoogd en de ontzegging bijna geheel voorwaarde lijk opgelegd De maand onvoorwaar delijke ontzegging die nu overblijft, heeft de man al gehad, direct na het ongeval. bij de computers van Jan Bloem klinkt een hoop kabaal als tijdens het varen iets wordt geraakt. Om te wennen aan de nieuwe manier van werken, oefenen de kapiteins en stuurlieden eerst alsof ze op de Schulpengat varen. De simulator kan daarvoor worden omgebouwd, zodat er met de vertrouwde joysticks wordt gewerkt. Kooiman: 'We beginnen op die manier om erin te komen. Vanuit dat referentiekader gaan we vervol- Lees verder pagina 5 Een Texelse vrachtwagenchauffeur die bij het verlaten van de veerboot dinsdag rond 9.20 uur in Den Helder van rijbaan verwisselde, heeft Jan Stolk de schrik van zijn leven be zorgd. 'Ik stond op de meest rechtse rijstrook en de vrachtauto op de meest linkse. Hij kwam helemaal naar rechts en reed me op de brug klem tegen de vangrail. Dan is zo'n vracht wagen erg groot. De chauffeur zei later dat hij me niet had gezien.' De auto van Stolk is vermoedelijk total loss. Stolk kwam met de schrik vrij. De chauffeur had kennelijk niets van het ongeval gemerkt en reed gewoon door. Maar nog voordat hij de veer haven had verlaten, hield Tesoper- soneel hem staande. Door het inci dent vertrok de boot naar Texel tien minuten later dan gepland. Losse nummers 0,95 Buurtweggetjes Naar aanleiding van de kritiek uit het publiek is het plan voor de aanleg van vijf nieuwe buurtweggetjes met een gezamenlijke lengte van ruim ander halve kilometer in het Hogeberg- gebied enigszins aangepast. Het ge wijzigde plan ligt ingaand maandag 13 december opnieuw ter visie. Pagina 5 a Sinterklaas Mensen erin. Pieten eruit. Hier ge beurt het. Hier worden Sint en de Pietermannen in gereedheid ge bracht voor de bezoeken die zij op Texel afleggen. De krant nam een kijkje achter de schermen en ging op zoek naar de Texelse Sinterklazen. Pagina 7 Viking of Noorman Vrijwel dagelijks trekt Paul Dekker er met zijn detector op uit om in en rond Den Hoorn naar bodemschatten te speuren. Zeer geregeld is het pnjs. Eén van zijn meest recente vondsten is een bronzen kledingspeld, waar schijnlijk tussen de vijfde en achtste eeuw gemaakt in Scandinavië en gedragen door iemand die we nu een Viking of Noorman zouden noemen. Pagina 9 Een transporthelikopter van de Schreiner Luchtvaart Groep uit Hoofddorp heeft dinsdagmiddag rond half vier een bijna-ongeluk op de Waddenzee gehad. De helikopter, op weg naar het vlieg veld van Den Helder, kwam te vroeg naar beneden, waardoor hij het wa ter raakte. Ingnjpen van de beman ning voorkwam dat het toestel, een Sikorski 161 met in totaal vijftien mensen aan boord, verongelukte. Vofgens directeur H. Verloop van de Schreiner Luchtvaart Groep, die het bijna-ongeluk bevestigde, is het nog onduidelijk wat de oorzaak was. De Raad voor de Transportveiligheid en het bedrijf hebben een onderzoek ingesteld. De twaalf passagiers en drie bemanningsleden bleven onge deerd. Schreiner verzorgt vanaf Den Helder Airport het transport van be manningen tussen de vastewal en de offshore. (Advertentie) (/nu ~^ort Jnrh I* ba bjn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: H"» een zaok van vertrouwen Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 8 december 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. TESO beschikt sinds kort bij Tatenhove over een eigen vaarsimulator. Kapiteins Jacob Kooiman en Alfred Schaatsenberg kijken toe hoe kapitein Dirk Kooiman er de nieuwe Dokter Wagemaker langs de Schulpengat over het Marsdiep stuurt. (f0U3 var Hatturr.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1