1 Gewijzigd weggetjesplan straks opnieuw ter inzage i I 5 Wethouder: geen reden voor tumult Brief naar ministeries voor steun kokkelvissers Verbod op vergoeding bestuur bedreigt afdeling Horeca Texel 'in zwaar weer' Oudeschild krijgt langverwacht bruggetje .TEXELSE COURANT' Motie TB niet in stemming gebracht Vergunning voor opslag vuurwerk Halsbandparkiet ongewenste gast TESO simulator HA MENEER WELBESPRRRKT SD9TTREFT,j W<1 Z'3N OP ZOEK MBRR EEN lilEUWEl Behuizing, niette ver vrn M6T NETT6 "&UREM, jMRKELOBpoj moo u üor\ HEF IE.F5 weiBBp&QwKr Aanbieding vuurtoren vast goed Voorlichting over bemestingszaken beton BWnTJEJ. lag: VRIJDAG 3 DECEMBER 2004 Naar aanleiding van de kritiek uit het publiek is het plan voor 6,8) je aanleg van vijf nieuwe buurtweggetjes met een geza- nenlijke lengte van ruim anderhalve kilometer in het Hoge- lerggebied enigszins aangepast. Het gewijzigde plan ligt ngaand maandag 13 december opnieuw ter visie, nu in het lader van de officiële artikel 19-procedure. Gedurende vier «eken kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend. In jie periode zal ook nog een informatieavond worden ge- louden. >on. tó,co"e9e 's noga' verbaasd over de de( jorm van protest. Weliswaar waren (maar drie echte bezwaarschriften jgen het oorspronkelijke plan, maar r verschenen tevens diverse inge- ee|- onden stukken in de Texelse Cou- Slant en ook door een handteke- ingenactie ontstond de indruk dat gel mensen denken dat de Hoge- irg totaal op de schop gaat en tot .ld, len drukbezochte toeristische attrac- voo e wordt gemaakt. ;enj|sethouder Nel Eelman: 'Ten onrech- Het plan houdt mets anders in dan e aanleg van vijf weggetjes waar- ir een doorlopende wandelroute isen Den Burg en Oudeschild ont lat. Het bestaande netwerk van (■■ieggetjes wordt iets fijnmaziger en Baat daardoor lijken op de situatie Kn voor de ruilverkaveling. Het is een ^irm van herstel en versterking van it bestaande karakter. Wie dat niet Hooft moet maar eens kgken in het Idnamenboek van Sjaak Schraag' wethouder benadrukt dat het niet bedoeling is een toeristische at- ictie te scheppen en zeker geen itpark. 'Het wordt niet meer dan interessante, veilige en rustige mdelmogeli)kheid waardoor meer in het gebied kan worden genoten, het bijzonder door de Texelaars 'elf. Het enige waarmee ik die opwin- ing kan verklaren zijn de ideeën die tiurzaam Texel voor het gebied eeft ontwikkeld. Mogelijk is daar- Toor verwarring ontstaan, maar het :em en heeft echt niets met het ander te kt g aken' e» las Verlegd 'i* bor tegemoet te komen aan enkele ezwaren hoopt het college het ieggetjesplan nu verder ongeschon- ijT. en door de procedure te kunnen odsen De belangrijkste aanpassing een gewijzigd tracé van het pefetakesteinwegje en het Doolhof- IJi vegje in het belang van de privacy 'r an de betrokken bewoners. Verder staat nu vast dat de nieuwe paden alleen voor wandelaars zijn en dat er geen verandering komt in de toe gankelijkheid van de bestaande pa den. Er komen geen straatnaam bordjes, alleen routemarkeringen laag bij de grond. Op de plekken waar de nieuwe paden kolken doorsnijden zullen de kolken worden verplaatst in overleg met de betrokken eigenaars of pachters. Het college staat achter het plan en zorgt voor de procedure, maar de verantwoordelijkheid berust bij een projectgroep waarin ook Staatsbos beheer, Vereniging Natuurmonumen ten en de agrarische natuurverem- ging De Lieuw zitting hebben. Verweer In een meer dan tien kantjes beslaand betoog is het college uitvoerig inge gaan op de aan- en opmerkingen die met betrekking tot het plan zijn ge maakt. Daarin staat onder meer dat het met elkaar verbinden van de weg getjes wel degelijk bijdraagt aan duurzame instandhouding van het Hogebergqebied en dat het past in het wandelpadenplan van Texel. Dat laatste werd betwijfeld door Land- schapszorg Texel omdat de nieuwe weggetjes ongewenste versnippering zouden veroorzaken. Het college wijst erop dat van versnippering van dit landschapstype geen sprake is omdat het gaat om onverharde weg getjes met tumwallen, dus hetzelfde als wat er al is. Aanzienlijke toename van drukte en daardoor van zwerfvuil wordt niet verwacht. Niet ontkend wordt dat de nieuw aan te leggen paden recht en daardoor minder 'aar dig' zullen zijn dan de bestaande. Het rechte tracé is echter het gevolg van het feit dat met de agrarische be drijfsvoering rekening is gehouden De paden volgen de perceelsgrenzen of doorkruisen een perceel op een wijze die het meest praktisch is voor eigenaar of pachter. Ontkend wordt dat het benodigde geld beter kan worden besteed voor onderhoud van bestaande paden en tuinwallen. Ver reweg het grootste deel van het subsidiegeld dat voor dit project be schikbaar is mag niet voor onder houd worden gebruikt. Ontkend wordt ook dat in het plan geen reke ning is gehouden met de archeologi sche waarden van het gebied. Alleen het Brakesteinwegje heeft archeolo gische waarde en daarmee zal door verlegging van het tracé rekening worden gehouden. Overigens lopen archeologische waarden geen gevaar omdat niet dieper wordt gegraven dan in het verleden is gebeurd als het terrein werd geploegd. Kokkelvissers die zich willen toe leggen op nieuwe kleinschalige en duurzame vormen van visserij op de Waddenzee moeten daarvoor de gelegenheid krijgen. Dat wordt de strekking van een brief die de gemeente samen met visserij vereniging DETV naar onder meer het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit wil sturen. Dat is de uitkomst van een motie die Texels Belang dinsdagavond tijdens 6S5 Ie drie bedrijven die zich op Texel ezig houden met de opslag en erkoop van vuurwerk voldoen uimschoots aan de recentelijk 00 angescherpte voorschriften. B en iai i verlenen hen daarom de beno- Td Igde milieuvergunning, die ook «trekking heeft op de andere on- irdelen van hun bedrijfsvoering. let gaat om Lammert Bruining in De loog die in zijn pand aan de Nikadel 'aximaal 4.600 kilo consumenten- s^Juurwerk wil opslaan, Voordeelland j lOudeschilddieindewinkelaande f\ leemskerckstraat maximaal 3.110 gin voorraad wil hebben en K&A- 'ores (Intertoys) in Den Burg waar si hoogste 3.600 kg aanwezig zal jn. In alle gevallen geldt de vergun ing uitsluitend voor de korte periode er jaar (drie dagen) waarop vuur- «rk mag worden verkocht. de raadsvergadering aan de orde stelde. De kiesvereniging vroeg het college er bij LNV voor te pleiten dat de broers Willem Anton en Albert Schagen een vergunning krijgen om als handkokkelaars verder te mogen gaan met hun werk op het wad. Op advies van burgemeester Joke Geldorp werd die motie in de ijskast gezet en besloot de raad haar steun in een brief uit te spreken. De brief wordt bewust algemeen gehouden, omdat het volgens een meerderheid in de raad niet gepast is met namen te werken. De burgemeester gaf de raadsleden het advies de motie met in stemming te brengen, omdat LNV en de Producentenorganisatie Kok- kelvissenj nog met elkaar in onder handeling zijn over compensatie regelingen voor de mechanische kokkelvisserij. Het nieuwe schelpdie- (Foto Gerard Timmerman Uniek is het zeker niet, maar opmer kelijk wel, de felgroene halsband parkiet die donderdag neerstreek in de tuin van de familie Van Abs in de Warmoesstraat. Geen vogel die hier van nature voorkomt, maar wel een uitheems dier dat - tot ergernis van menig vogelaar - steeds vaker wordt gesignaleerd. Halsbandparkieten heb ben namelijk de neiging om om zang en andere vogels te verdringen. Ze zijn ooit ontsnapt of vrijgelaten en planten zich gestadig voort. VERVOLG VAN PAGINA 1 ens verder met het varen op de lokter Wagemaker.' TESO heeft de sarsimulator gekocht en laten ont- ikkelen bij het maritiem research stituut MARIN in Wageningen Het Rondere is dat de veerdienst een ehele simulator naar het eiland heeft ühaald. Dat kostte TESO volgens 'Oordvoerder Alex Cofino ruim twee >n, maar daar staat tegenover dat «rsoneel voortaan niet meer naar 'agenmgen hoeft om te oefenen. Wino schat dat de investeringen in Ie tot vier jaar zijn terugverdiend, "e kunnen er blijvend op oefenen oe we met slecht weer op zee moe- ai omgaan en we kunnen straks ook euwe medewerkers erop laten trai- «n om te zien hoe zij met het schip ngaan.' Vooral varen in de mist is olgens Cofino en Bloem een belang- ik aandachtspunt. De simulator laat met een ISDN-verbinding in intact met Wageningen, zodat ze laar in actie kunnen komen als er in kideschild wat mis is met de appa- Stuur. Diepe I® kapiteins en stuurlieden worden a de komst van de boot met meteen het diepe gegooid. Elke vaarploeg krijgt de Dokter Wagemaker eerst een week tot zijn beschikking om proef vaarten te maken. Cofino: 'Dan kun nen we beoordelen of er voldoende is getraind.' De Schulpengat blijft tij dens de zomerpiek de eerste boot in de dienstregeling. De Dokter Wage maker wordt mogelijk wel aan het einde van de proefweken als reserve boot ingezet. Volgens de huidige planning moet de wisseling van de wacht zich in september voltrekken. De nieuwe besturing van de boot wordt al een paar jaar toegepast op de veerverbindmg tussen het Deense Helsmgor en het Zweedse Halsing- borg. Ook daar moet een afstand van ongeveer vier kilometer worden afge legd. Bij een werkbezoek dat Kooi man er een tijdje geleden bracht, werd hij door de plaatselijke kapitein meteen achter de microstick gezet omnaar de overkant te varen. Het ging goed. 'Het verschil was alleen dat die boot nog tien meter breder is dan de Dokter Wagemaker.' De over schakeling naar het nieuwe bestu ringssysteem lijkt op de overstap die het personeel in 1980 moest maken, toen de Molengat in de vaart werd genomen. 'Toen gingen we van schroeven over op het Voith Schnei- dersysteem', vertelt Bloem. 'Het was alleen allemaal veel minder geavan ceerd dan nu. Toen gebruikten we tij dens het oefenen nog twee bezem stelen als stuurknuppels.' Piet Standaart demonstreerde in de raad zaal hoe kokkelaars met een handbeugel kokkels van het wad rapen. renbeleid van de overheid maakt een einde aan die vorm van visserij. Gel dorp: 'Laat de sector en het ministe rie eerst met elkaar over de belangen spreken. Anders loopt u voor de muziek uit.' LNV en de producenten organisatie praten onder meer over een sociale paragraaf voor de hon derden mensen die hun baan kwijt raken. Handkókkelarij wordt even eens bij de besprekingen betrokken. Piet Standaart (Texels Belang) liet weten bewust op de aanstaande sa nering vooruit te hebben gelopen, zodat vissers de gelegenheid krijgen eerder door te gaan. 'Ze willen met twee jaar wachten op compensatie Om zijn raadscollegae en het college inzicht te geven in handkókkelarij had hij een handbeugel meegenomen naar de raadzaal. Nadat Geldorp voor de luisteraars van Radio Texel een uitgebreide uitleg van het werktuig had gegeven, vatte Standaart de omschrijving kort samen als 'een hark met een netje' 'Per tij kunnen ze er een gebied van ongeveer vijftig vier kante meter mee bevissen.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) had zijn twijfels bij de stellingname dat handmatig op schelpdieren vissen ftKTOON GO650 03- \1~ XOOW. Het voortbestaan van de afdeling Texel van Koninklijke Horeca Ne derland wordt bedreigt door nieu we regels, zo meldt het nieuws bulletin van de horeca. Probleem is dat de vereniging voorzitter Rein Stam en het secretariaat vanaf 2006 uit de contributiepot geen onkostenvergoeding meer mag betalen. De kwestie wordt uitge breid besproken op de leden vergadering die dinsdag 7 decem ber wordt gehouden in Grand Hotel Opduin. In 1995 benoemde de Texelse hore- ca-afdeling voor het eerst een onaf hankelijke voorzitter. De keus viel op Jook Nauta, die voor beide 'bloed groepen' ('natte' en 'droge' horeca) aanvaardbaar was en boven de par tijen stond, Nauta ontving voor zijn werkzaamheden een onkostenver goeding en daarnaast werden de secretariaatswerkzaamheden be taald op basis van een vergoeding per uur. De tijdrovende bestuurs werkzaamheden werden voortaan gedaan door twee personen die geen drukke horeca-werkzaamheden had den in een eigen bedrijf. De andere bestuursleden controleerden en in strueerde de betaalde bestuursleden. De twee werden betaald uit de afdelingsbijdrage van €90,75. 'Tot nu toe voldeed deze constructie meer dan prima', schrijft Horeca Texel. Nauta werd vorig jaar opgevolgd door Rein Stam, in principe op basis van dezelfde afspraken. Spoorboekje Maar de Ledenraad van Koninklijke Horeca Nederland heeft roet in het eten gegooid. In 2003 werden nieuwe regels aangenomen, op basis waar van de afdelingsbijdrage met meer mag worden gebuikt voor betalingen van bestuurswerkzaamheden. Dit ondanks dat de ledenvergadering van Horeca Texel vorig jaar weer ak- ecologisch verantwoord is Volgens het nieuwe beleid mogen handkok kelaars 5 procent van de kokkelbe standen in de Waddenzee opvissen. De rest is voor de natuur bestemd Frans Visman (D66) struikelde over het argument van Texels Belang dat een duurzaam en kleinschalig schelpdierbedrijf past bij het Texels imago van rust, ruimte en natuur. Hij was er een uitgesproken voorstander van dat er in het algemeen over klein schalig gebruik werd gesproken en met specifiek over één bedrijf. Maria van der Spek (WD) vond dat ook. maar voegde eraan dat de belangen van de familie Schagen haar wel aan het hart gaan Ze waarschuwde dat vergunningen voor handkokkelaars straks met bij voormalige mechani sche kokkelvissers mogen komen die in opdracht van enkele grote buiten landse concerns werken. Gerard Weijers (CDA) vond het beter de schelpdieren een Waddenproduct in plaats van een Texelproduct te noe men, omdat ze buiten Texels grond gebied worden gevangen en voorna melijk in het buitenland worden gegeten. Geldorp zegde de raad toe dat de gemeente contact opneemt met de DETV voor de gezamenlijke brief en verder het initiatief neemt. Er gaat een afschrift naar de Producenten organisatie, zodat die hem kan mee nemen bij de besprekingen over de compensatieregelingen. koord ging met de vergoeding en ook het regiobestuur in Noord-Holland tegen dit nieuwe 'spoorboekje' van Horeca Nederland stemde. Maar de overkoepelende organisatie vindt dat het horecabestuur de taken moet verdelen, Elke bestuurslid moet die werkzaamheden doen waar hij of zij goed in is. 'Dat werkt misschien in afdelingen waar men de hectiek van het seizoen niet kent, maar bij ons is dat anders', schnjft Horeca Texel. Om dit te illustreren is een optelsom van de overlegorganen waarin de Texelse voorzitter 'meedraait'. Twee keer per jaar is er periodiek horecaoverleg met de gemeente, eens in de maand pe riodiek overleg met de gemeente, acht keer per jaar periodiek jongeren- overleg. de voorzitter schijft aan bij de Stuurgroep VW Texel en bespreekt tien keer per jaar de openbare orde. Verder zit Stam de regulier afdelings vergaderingen voor, de ledenverga dering en zetelt in eenmalige overleg organen. zoals over de tariefsaan passing van Teso en de brainstorm- commissie VW. Ook bemant hij een stand op de horecabeurs, maakt het ledenbulletin en behartigt op andere wijzen de belangen van de horeca. 'Omdat bijna alle deze werkzaamhe den met elkaar verweven zijn, is het handig als deze door één en dezelfde persoon worden uitgevoerd Feestavond In juli bespraken de Texelaars hun problemen met de nieuwe regels met Horeca Nederland, dat toen aangaf dat Texel de vergoeding nog drie jaar kon handhaven Maar begin septem ber viel een brief op de mat. waarin werd gesteld de horecavereniging op het eiland zich toch moet conforme ren aan de landelijke regels. De afdelingsbijdrage mag na 2005 alleen nog worden aangewend voor een feestavond, een jubileum of andere speciale aangelegenheden. 'Het fun ctioneren van het lokale bestuur en dus van onze hele afdeling komt in zwaar weer als de nieuwe landelijke regels hier moeten worden toege past.' Verder vindt Stam het wrang dat Horeca Texel door de landelijke organisatie vaak wordt aangehaald als voorbeeld hoe een afdeling 'moet en kan functioneren'. Sluitingstijden Extra punt op de agenda van de ledenvergadering van komende dins dag is het voorstel van b en w om een verandering aan te brengen in de slui tingstijden gedurende zes weken in het hoogseizoen. De leden wordt gevraagd hierover hun mening te ge ven. Wellicht komen ook andere va rianten aan de orde. 'Actuele bemestingszaken' staan centraal tijdens de bijeenkomst die de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting maandag voor agrariërs belegt in hotel De Pelikaan nabij De Koog Spreker is ing A.J. Korevaar, als bemestingsspecialist werkzaam bij het Bednjfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek in Oosterbeek. Hij gaat in op het nieuwe systeem dat in de plaats komt van het huidige Mineralen Administratie Systeem (MINAS) en dat voldoet aan de richt lijnen van de EG. Om het milieu te sparen, krijgt iedere akkerbouwer, bloembollen- en groenteteler en vee houder een bepaald mineralenquo- tum, waaraan de bemesting moet voldoen. Vanuit het Bedrijfslabora- torium wordt inmiddels ervaring op gedaan met aangepaste formulieren van het grondonderzoek, gebaseerd op de komende veranderingen. Ook wordt op de bijeenkomst gesproken over gegevens van bladmeststoffen en andere samenstellingen van stikstofmeststoffen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Giro 1247 www.jantjebeton.nl Er komt toch een bruggetje tussen de Commandeursingel en De Wittstraat in Oudeschild. Burge meester en wethouders hebben besloten de aanleg maar op eigen initiatief uit te voeren, zodat het dorp niet nog eens jaren hoeft te wachten. De aanleg kost zo'n €14.000,-. In het dorp brak onrust uit, nadat wethouder Corry Heijne twee weken geleden in dorpshuis 't Skiltje had be kendgemaakt dat de aanleg voorlo pig toch niet zou doorgaan. Onder aanvoering van Duwie Adema werd in de De Wittstraat meteen een handtekeningenactie op touw gezet en ook aan de Commandeursingel werden acties voorbereid. Adema kreeg van iedereen in haar straat een steunbetuiging en daarmee trok ze de afgelopen weken langs het col lege, de politieke partijen en de dorpscommissie van Oudeschild. Het bruggetje zou worden aangelegd door MO-Projects als de nieuwe hui zen van het Mieland klaar zouden zijn, maar door allerlei verwikkelingen kwam het er met van. MO-Projects wilde de kosten niet op zich nemen. Oud-wethouder Daan Schilling be loofde echter in 1999 dat de brug er zou komen en mede daardoor waren de uitspraken van Heijne dat de brug 'een brug te ver was' extra hard aan gekomen in Oudeschild. Om aan het dorp tegemoet te komen, besloot het college de brug dan maar in eigen hand te nemen. De aanleg moet vol gend jaar plaatsvinden. Wanneer pre cies kon een woordvoerder nog niet zeggen. Het college wil de benodigde €14 000,- ten laste brengen van het grondbedrijf en het budget voor on derhoud van wegen. Het geld is mo menteel nog niet beschikbaar. Het bruggetje wordt bestemd voor fietsers en voetgangers. De dam er nu nog in de sloot ligt, wordt wegge haald. Het stenen pad tussen de De Wittstraat en de Commandeursingel bij Krijnen wordt volgens een woord voerder verbreed, zodat beide stra ten goed bereikbaar blijven voor hulpdiensten. Het mag geen sluip route voor automobilisten worden. Een boom die nu nog langs het pad staat, wordt weggehaald. Voorzitter Koos Zegers van de dorpscommissie is blij dat de gemeente tot aanleg over gaat. Het onderwerp stond sinds 1997 vast op de agenda van het overleg met burgemeester en wethouders. 'Het speelde zelfs al in 1991.' Op de plek waar het bruggetje tussen de Commandeursingel en de De Wittstraat moet komen, ligt nu nog een damwand in de sloot. (Foto Joroen van Hattum

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5