Vrijwilligers met hart en ziel in touw voor Sinterklaas 'Je moet vreselijk gestoord zijn om dit allemaal te doen r Nieuw bedrijventerrein alleen bij genoeg vraag m .TEXELSE /courant- gras 5 A4x%Sv'. Erna Tromp Wethouder wacht op Durper ondernemers vrijdag 3 DECEMBER 2004 De deuren zijn afgeplakt met plas tic. Een sfeer van geheimzinnig heid hangt deze dagen rond de tij delijke basis van Sinterklaas. Buiten heerst rust, maar binnen is er volop bedrijvigheid op deze ge heime locatie ergens op Texel. Mensen erin, Pieten eruit. Hier ge beurt het. Hier worden Sint en de Pietermannen in gereedheid ge bracht voor de bezoeken die zij op Texel afleggen. De krant nam een kijkje achter de schermen en ging op zoek naar de Texelse Sinterkla- ien. Niet alleen de kinderen zijn in de ban .an de goedheiligman. Ook tientallen Texelse vrijwilligers zetten zich al ja- •en belangeloos in om het grootste kinderfeest van het jaar tot een suc ces te maken. Op ons eiland zijn twee ïinterklaascentrales actief. De stich- ,ng Sint en Piet is de grootste orga nisatie en stamt uit de tijd van Willem Witte, de toenmalige koster van de katholieke kerk. Daarnaast is De Stoomboot actief, een kleinschalig mtiatief dat vorig jaar is opgezet door enkele Pieten die de stichting Sint en Piet enkele jaren geleden hebben .erlaten. Hoewel de verstandhouding lussen deze organisaties koel is, zijn seide hartstochtelijk in de weer om Je Texelse kinderen een geweldige ijd te bezorgen, leder op zijn eigen «ijze Sinds drie jaar heeft de stichting Sint en Piet een comfortabel onderkomen •rgens in Den Burg. Hier hebben de .rijwilligers de beschikking over een .erwarmde ruimte met voldoende kleedgelegenheid en forse schmink- .alels, waar zes Pieten tegelijkertijd tun metamorfose kunnen onder- jaan 'Sinds augustus 1998 zijn we ■en stichting. We werden toen zo jroot dat het anders geregeld moest worden', vertelt voorzitter Piet Knol Hij is sinds 1986 bij de groep betrok ken en nam de rol van Sinterklaas over, toen Piet Roeper er een paar jaar geleden na 23 iaar mee stopte. 'Het was de bedoeling dat Jan Keijser, die toen onze tweede Sinter klaas was, zou doorschuiven naar eerste Sinterklaas, maar Jan had het toen veel te druk met zijn bedrijf (Kampeercentrum Keijser, red.) dat hij toen net van Jimmink had over- genomen.Toen ben ik het geworden Ik ben eerst verschillende keren met Piet meegegaan als hoofdpiet om de kunst wat af te kijken en ging toen aan de slag. Dit |aar was mijn ze vende intocht.' De stichting is inmid dels behoorlijk groot. Er zijn 3 Sinter klazen, 25 Pieten, 10 vrijwilligers voor allerhande werkzaamheden en er is een reservelijst met nog eens 6 po tentiële Pieten. Doordat het aantal huis- en bedrijfsbezoeken in de afge lopen jaren flink toenam en ook scho len worden bezocht, werd besloten het aantal Sinterklazen uit te breiden tot drie. 'Het werd teveel voor één man. Nu kun je het beter spreiden en meer mensen gelukkig maken met een huisbezoek.' Naast Knol spelen ook Henk Veldhuizen en Jan Ooster hof voor Sinterklaas De groep is hecht. Gemiddeld zijn de meeste 'medewerkers' al zo'n vijftien jaar bij Sint en Piet betrokken. 'Er zijn er zelfs die al meer dan 20 jaar Pieten, zoals Simon Brand. Die doet dit jaar voor de 28e keer mee', vertelt Knol. Een andere trouwe vrijwilliger is Toon van Nuland. Hij is gestopt met spelen, maar voor de stichting van onschat bare waarde vanwege zijn enorme ervaring. 'Alle nieuwe Pieten leren schminken van Toon. Die is er zeer bedreven in.' In principe zijn alle Pieten binnen de stichting gelijk. Per dag wordt aange wezen wie de hoofdpiet is en wie dus verantwoordelijk is voor het boek van Sinterklaas. Tijdens het bezoek van deze krant zijn Ralph en Erwin Koning en Richard Bousma ingeroosterd. De sfeer is relaxed. Eerst een bakkie koffie en daarna aan de slag. Met de nodige grappen en grollen maken de heren zichzelf en hun collega-Pieten zwart. Aan de kleding wordt veel aan dacht besteed Alle onderdelen van het kostuum liggen keurig op vaste plaatsen en er is oog voor detail. Henk Veldhuizen is deze keer Sinter klaas. Ook hij neemt plaats aan de schminktafel. 'Drie van ons hebben een schminkcursus gevolgd, dus het gebeurt allemaal heel professioneel', licht Knol toe. 'Goh Henk, daar knap je van op, zo'n baard', roept Ralph Koning in zijn richting. De vraag of hij vandaag hoofdpiet is, beantwoordt hij grinnikend. 'Nou, eigenlijk maken ze mij nooit hoofdpiet. Ik ben een beetje druk. begrijp je wel.' Waarop hij onmiddellijk het predikaat ADHD- Piet krijgt van zijn collega's. De Texelaars spelen zoveel mogelijk. Veel van hen nemen dagen of zelfs de hele week vrij om te kunnen spelen. 'We stellen als eis dat Pieten die wil len deelnemen aan de intocht ten minste drie keer beschikbaar zijn. Dat doen we om te voorkomen dat ze alleen de intocht doen. want dat wil iedereen wel. Die drie keer is voor de meesten trouwens het minimum. Die willen veel meer!' Alle Pieten zijn mannen. 'Nee. we hebben hier geen tietenPieten. Dat is democratisch zo besloten', vertelt Erwin Koning. 'Al leen tijdens de intocht zijn er twee vrouwelijke Pieten om het paard van de Sint te begeleiden.' Topdrukte Een week voor pakjesavond komt de drukte in de Sinterklaascentrale goed D# Pieten Erwin en Ralph Koning en Richard Bousma (v.l.n.r.) besteden zoveel mogelijk tijd aan het zwartepieten op gang. 'Vooral 4 en 5 december is het natuurlijk een gekkenhuis. Dan gaan we ook met drie Sinterklazen tegelijk op pad.' De meeste boekin gen zijn voor 15 minuten. 'We hebben ook een leuke manier gevonden om de tijd in de gaten te houden. Drie minuten voor het eind gaat de hoofd piet met de staf naast Sinterklaas staan. Die weet dan dat het tijd is om te gaan, maar hoeft niet steeds zelf op de klok te kijken.' In Den Burg worden zo'n drie huisbezoeken per uur afgelegd, in het buitengebied is meer reistijd nodig. De vrijwilligers, waarvan een deel elkaar alleen in deze periode ziet en spreekt, gaan in wisselende samenstellingen op pad Tijdens de voorbereidingen zijn de anekdotes met van de lucht. 'We had den een keer een boeking voor de familie Van der Linde in De Cocksdorp. Een manege Dus die jongens op pad naar de Langeveld- straat. Het was voor dat gezin een verrassing en het werd heel gezellig. Word ik later op de avond gebeld met de vraag waarom Sint nog steeds met op de Roggeslootweg was geweest, bij de familie Van der Linde. Bleek dat we bij de verkeerde waren geweest. Dat zijn leuke verhalen', vertelt Knol. Verdiensten De stichting krijgt inkomsten uit de verhuur van pakken en uit de bezoe ken die worden afgelegd. Dat geld gaat grotendeels op aan nieuwe kle ding. 'Onze mensen krijgen mets. Het is allemaal liefdewerk oudpapier. Het enige dat we betalen is een etentje na afloop van de intocht.' Na de oprich ting van de stichting was de doelstel ling eerst de garderobe up-to-date te krijgen. 'Dat heeft ons zes jaar gekost en daar is al het verdiende geld in gaan zitten. Dit jaar hebben we voor het eerst wat overgehouden.' Dat re sulteerde in een schenking van vijf honderd euro in goederen aan het logeerhuis voor kinderen met ge dragsmoeilijkheden of een verstan delijke handicap op de Bernhardlaan. 'Dat is ook onze doelstelling. Al het geld dat overblijft, wordt besteed aan een goed doel.' Hoewel de drukte groot is, loopt de stichting niet bin nen. 'We vragen maar een klein be drag en de kleding die aangeschaft moet worden is duur.' Dan is het zover. Tijd om te gaan De voetballertjes van Texel'94 wachten met smart op de Sint. Nog even een laatste inspectie. Vrijwilligster en grimeuse Marijke Witte haalt nog gauw een haar van Sints mantel en trekt nog even de pruik van Piet Richard Bousma recht. Uitgezwaaid door de achtergebleven medewer kers wordt Sint door zijn Pieten naar de auto begeleid: 'Nou, effe doorlo pen ouwe, we zijn aan de late kant!' Kleinschalig Bij Sinterklaascentrale De Stoomboot gaat het er een stuk rustiger aan toe. Hier vinden de voorbereidingen plaats in het bos, in een zomerhuisje dat voor de gelegenheid is omgeto verd tot kleedkamer van Sint en Piet Albert-Jan Buijsman en Martin Smidt schuiven aan voor een kop koffie en genieten zichtbaar van hetgeen hen vandaag te wachten staat. Zondag is een drukke dag. 'We gaan zo eerst naar het bedrijfsfeest van Rab, daarna verzorgen we de intocht in De Waal en daarna zijn we bij de Sinterklaasrit van de MAB', vertelt Smidt Hij nam samen met echtge note Joke het initiatief om Sinter klaascentrale De Stoomboot op te richten. Dat gebeurde in nauw over leg met Buijsman. Beiden waren ja renlang actief bij de stichting Sint en Piet, maar stapten daar enkele jaren geleden uit, omdat ze zich er niet meer thuis voelden. 'Het werd alle maal zo grootschalig en massaal Je kende niet meer iedereen en het was niet meer zo gezellig.' Het bloed kroop waar het met gaan kon en uit eindelijk besloten Martin en Joke hun nek uit te steken om zelf een Sinterklaascentrale op te starten. 'We hebben er avonden over gesproken, want het kost ontzettend veel geld. We zeiden tegen elkaar dat kunnen we best doen, maar dan moeten we wel een goede Sinterklaas hebben, want anders wordt het niks.Dat werd Piet Roeper. Die had ook afscheid genomen van de andere organisatie en speelde nog slechts incidenteel eens voor Sinterklaas. In 2003 werd hij door het echtpaar Smidt bena derd. 'Ik wist allang waar hij voor kwam', herinnert Roeper zich. 'Het geruchtencircuit draaide al op volle toeren, dus ik was al voorbereid.' Doordat hij vanwege zijn vervroegde uittreding (VUT) bij de gemeente meer vrije tijd beschikbaar had, be sloot Roeper de handdoek op te ne men en wederom in de huid van Sin terklaas te kruipen. Smidt kreeg intussen enthousiaste reacties van Albert-Jan Buijsman en jan Bekema, die dolgraag weer wilden Pieten 'We werken allemaal aan de overkant, dus we zien elkaar elke dag op de boot. Dan heb je het er natuurlijk wel over.' Kostbaar Anders dan bij de stichting Sint en Piet beschikte De Stoomboot niet over pakken. Via zijn werk kwam Smidt in contact met de Sint Nicolaascentrale in Den Helder, de organisatie die ook landelijk de in tocht van de Sint organiseert. 'Ik was erg onder de indruk hoe ze het daar regelen. Ze hebben ons ook enorm op weg geholpen en de contacten zijn uitstekend.' Via deze organisatie werden de pakken besteld. Een forse investering voor het echtpaar, dat hoofdelijk aansprakelijk is voor de 'bedrijfsvoering'. 'We willen er wel een stichting van maken, maar daar is het nu nog even te klein voor.' Ge middeld kost een hoofdpietenpak zo'n vier- tot vijfhonderd euro en moet voor een Sinterklaasoutfit zo'n tweeduizend euro worden neerge teld. 'Alleen de baard kost al twaalf honderd euro En dan moet die ook nog een keer per jaar gereviseerd worden', vertelt Joke Smidt. La chend: 'Je moet ook wel vreselijk gestoord zijn om dit te doen. Maar ja. het is een soort ziekte. Je kunt er niks tegen doen.' Inmiddels heeft De Stoomboot de beschikking over zes Pietenpakken en twee Sinterklaas- pakken, exacte kopieen van de tabberd die de TV-Sint draagt. Ook hier wordt nauwkeung gelet op het uiterlijk. Joke fungeert als een soort moeder overste. Zij boekt, plant, or ganiseert en regelt. Bovendien komt er geen Piet de deur uit, zonder een kritische inspectie van Joke. 'Dat moet gewoon. Wij willen dat alles er piekfijn uitziet.' Wenkbrauwen weg Ook deze zondag gaat Sint met drie Pieten op pad. Jan Bekema is afwe zig en wordt vervangen door Jan- Willem Vlaming, een ervaren zwarte Piet. 'Ik Piet al jaren op school en bij de intocht in Oosterend. Ik vind het hartstikke leuk dat ze me nu hiervoor hebben gevraagd.' Terwijl de Pieten de koffie al op hebben en zich voor bereiden, komt Sint Roeper binnen komt er lijm in en krijg je bloederige toestanden als je die nepwenk- brauwen er weer aftrekt.' Zijn pak is op maat gemaakt en staat prachtig. Eén onderdeel van zijn kledij trekt de bijzondere aandacht. Onder de kazui fel prijkt een paar prachtige paarse Sintpantoffels, voorzien van de bijbe horende versierselen. 'Mooi he?', glimt Joke, 'Die heeft Martin met de hand gemaakt.' Schmink De Pieten zijn inmiddels zo zwart als roet. Zelfs de oren zijn vanbinnen volledig gekleurd. 'Dat is het enige nadeel van dat schminken Het duurt n/.T --- Sinterklaas Piet Roeper bereidt zich voor. wandelen. Getooid met de werkpet van Sint op, neemt Roeper op zijn gemak plaats. 'Ach, ik heb niet zoveel tijd nodig hoor, als het moet dan ben ik in een kwartiertje omgekleed', laat hij de verslaggever weten. Dat is niet verwonderlijk. Ruim 23 jaar was hij Sinterklaas op Texel en daarvoor was hij jarenlang actief als zwarte Piet. 'Volgend jaar is het vijftig jaar geleden dat ik voor het eerst zwarte Piet was', bedenkt hij zich. De sfeer is uitste kend Het groepje geniet van de in tieme sfeer en voelt de zenuwen, die altijd voor het spelen aanwezig zijn, al opkomen. Terwijl de Pieten zich in de zwarte en vervolgens een witte maillot hijsen, schudt Roeper anek dotes uit zijn mouw. Een kwart eeuw Sinterklazen heeft prachtige verhalen opgeleverd. Dan kijkt Joke steeds vaker op haar horloge en wordt haar blik zorgelijker. 'Piet, je moet nu toch echt gaan beginnen, want het is al bijna elf uur. Half twaalf moeten we in Oudeschild wezen.' Rustig door bab belend neemt de Sint plaats aan de schminktafel. Daar krijgt hij wenk brauwen aangemeten. 'Zie je dat', wijst hij op zijn eigen wenkbrauwen die zijn verdwenen. 'Die scheer ik al tijd af. Dat werkt veel beter, anders VERVOLG VAN PAGINA 6 Ije om de verloochening van Petrus aan te duiden en goudgele narcissen «i het hart als bruisend teken van nieuw leven. Onze dominee (Peter Jen Braanker, red.) en zijn vrouw zijn positief ingestelde mensen en dat roei je. Ze zijn heel motiverend aan wezig. Onder ons gezegd: een ge meente groeit of vermindert met een Joeie predikant. Bij ons komen ook best weinig jonge gezinnen en het is ijn als je dan een jonge predikant Hebt, die zijn schouders eronder wil letten. Ben ik vaak in de kerk? Laten «e zeggen heel veel. Maar soms vind 'k het ook lekker om eens uit te sla pen of 's morgens vroeg de natuur in le gaan.' Wat is voor jou een reden om te blijven? Ik heb het nodig Samen zingen, een 9oeie preek horen waar ik mee voor uit kan. Al vind ik, zoals ik net al zei, uitslapen ook heel plezierig. En bij Sued tij met Max, de hond, zwem men. Ik denk met dat God mij dat kwalijk neemt. Kerk-gaan is geen wet 'an Meden en Perzen. De kinderen kunnen ook met altijd meer de disci pline opbrengen om mee te gaan. Henk, hij is nu zestien, wil niet meer Ske keer mee. Je kunt je kinderen het Jeloof niet geven, wel voorleven. 'Haar ik denk dat ze zonder kerkgang fengoed goeie mensen kunnen "orden. Ik ken verschillende buiten kerkelijken die ik betere mensen vind ten mezelf.' 's geloven buiten de kerk moge- Tik? Nou en of. Al dacht ik daar vroeger bders over. Ik heb drie jaar verkering '-had met een ongelovige. Zijn ij'uders hoorden ook niet bij een kerk, sen. Toen werd dat onkerkelijk zijn toch ook een struikelblok, iets wat het nu voor mij met meer zou zijn. Toen hij overleed, heb ik dat God ontzet tend kwalijk genomen. Waar was dat goed voor! Hij had zoveel plannen en was een goed mens. En neem nu dat meisje van zeventien dat laatst veron gelukt is. Ik heb het daar moeilijk mee. Mijn vader, zijn leven lang heeft hij keihard gewerkt. Nam 's avonds zelfs nog zijn papieren mee naar huis. Neem toch eens tijd voor jezelf, zei mijn moeder wel eens. Meissiezei hij dan, als ik vijfenzestig ben, gaan we ervan genieten. Dan heb ik alle tijd. Hij was nog niet met pensioen of hij werd ziek. Kanker. Hij heeft verschrikkelijk geleden. En in het afgelopen jaar heb ik drie vriendinnen verloren. Een er van was net zo oud als ik en had drie jonge kinderen. Ik vind dat oneerlijk. Neem het God kwalijk dat hij dat niet heeft voorkomen.' Wat is bidden voor jou? 'Bij het begin van de maalti|d geven wij elkaar een hand en vragen zo in een kring samen een zegen. Ook gas ten of vertegenwoordigers die mee- eten, we hebben vaak gasten aan tafel, bidden mee. Ik vind het belang rijk dat de kinderen leren, dat het niet vanzelfsprekend is dat er lekkere sperzieboontjes op |e bord liggen. Je mag er best bij stil staan dat je alle reden hebt om dankbaar te zijn. De wereld ziet er niet overal uit als hier. Maar bidden is voor mij ook langs het strand lopen. Ik was eens op de Ra zende Bol en wandelde 's morgens in alle vroegte met de kinderen over de plaat. Op een richel lag een troep zeehonden. Fantastisch! Wie stuurt dat alles? Dat gaat toch niet vanzelf? Het gevoel dat je dan krijgt, is toch het mooiste zondagsgebed onder de zon van de Heer?' Wat vind je van de normen en waarden van de kerk? Er moeten regels zijn, maar de kerk moet niet nadrukkelijk allerlei ge- en verboden hebben. De Tien Geboden zijn prachtig, alle andere regels moe ten we achterwege laten. Gepreek over hel en verdoemenis, daar sta ik niet achter. Angst is een slechte raad gever en er is jarenlang teveel met de vinger gewezen. Geloof moet een po sitief iets zijn. Geloof moet je vrolijk maken. Ook oude gewoonten en ideeën van vroeger moeten we ach ter ons kunnen laten als dat nodig is. We moeten met bang zijn voor veran dering. Ga met elkaar praten, ga sa men op weg. De één heeft zwemmen geleerd met de gereformeerde zwemslag, de ander met de her vormde, maar we hebben allemaal een zwemslag. Laten we dan gewoon te water springen en waar nodig el- kaars koppie boven water houden Samen zwemmen! Staan voor ons belijden. Als wij erkennen dat homo's en hetero's beiden voor God mogen bestaan, dan moet we ook zo flink zijn ze beiden in de kerk te trouwen. Angsten loslaten, handelen naar je woorden, dat zijn voor mij normen en waarden.' Is het belangrijk dat de kerk als in stituut blijft bestaan? 'Ik denk dat we altijd een huis nodig zullen hebben om ons geloof te be lijden, uit te dragen en te bidden, Er zal altijd iets in de mens blijven dat hem drijft om elkaar op te zoeken, om samen te zijn. Een verlangen om te delen. Kijk naar Rusland. Op wat voor manier dan ook, mensen hebben voeding nodig. Zoals je naar de koel kast gaat om frisdrank of water, zo ga je ook op zoek naar een huis om sa men te belijden. Ik was afgelopen zondag onder het gehoor van een predikant van Duitse komaf. Hij sprak het Nederlands wel zo verschrikkelijk op zijn Duits uit, dat de helft van het verhaal me ontgaan is. Maar de ma nier waarop hij a capella Zegen ons Algoede zong, was zó ontroerend. Ook de manier waarop Dyo (Wassink, red.) 's zondags na de preek altijd een stukje meditatieve muziek speelt, ontroert me vaak zo dat ik denk: al leen al hiervoor is dit uur de moeite waard.' Wat draagt het geloof bij aan jouw leven van alledag? 'Wat een moeilijke vragen stel jij toch! Mijn leven van alledag..., ik denk dat je de opdracht hebt je talenten zo goed mogelijk te gebruiken. Móet gebruiken, ja. Alles uit de kast. Ge motiveerd tot het uiterste. De wereld beter maken met jouw talenten. Ook in mijn politieke keuzes heeft dat voor mij zijn consequenties. We moeten opkomen voor de zwakkeren in de samenleving; voor hen die met in staat zijn hun talenten aan te boren. We moeten geen half werk leveren en zo positief mogelijk in het leven staan. Daarbij wil ik wel aantekenen dat niet- gelovigen soms beter aan die op dracht voldoen dan ik. Ik denk met dat ik zonder het geloof zou kunnen. Geloof maakt mijn leven voller, voegt een diepere dimensie toe.' Denk je dat er nog iets is na de dood7 'Ik denk het niet alleen, ik weet het zeker. Ik denk aan het moment dat mijn vader overleed. Mijn zus Leme en ik waakten bij hem en hij was al een nacht en een dag met bereikbaar Mijn moeder was gaan slapen en in eens werd ze wakker. Heel bijzonder, want ze was normaal met een kanon nog niet wakker te krijgen. Ze kwam bij mijn vader die daar lag te lijden en op dat moment kwam hij bij kennis. Ik zie nog mijn moeder. Ze pakte zijn handen en zei: laat alles maar los, Enno, ga maar naar het Licht En ik zag mi|n vader veranderen. Er kwam een immense vrede over hem en toen stierf hij. Hij moet het Licht hebben gezien.' Als ondernemers uit De Cocksdorp en omstreken de komende tijd niet van zich laten horen, is de kans klein dat er in de noordkop een bedrijventerrein komt. Die conclu sie trok Sikke ten Brug, voorzitter van de dorpscommissie, maan dagavond tijdens het overleg met het college van b en w in het Eierlandsche Huis. Hij adviseerde ondernemers met plannen deze bij de gemeente te melden. Over een nieuw bedrijventerrein in De Cocksdorp is heel wat gesteggeld. De enige optie die de provincie wilde toestaan - langs de Langeveldstraat - stuitte op weerstand van de bevol king. Daarom besloot de gemeente het plan voorlopig in de ijskast te zet ten Wethouder Nel Eelman maakte uit een enquête van de Kamer van Koophandel op dat er onder onder nemers niet veel behoefte was aan bouwterrein voor bedrijven. 'Maar als er wél concrete vraag is, dan kunnen we de planontwikkeling weer oppak ken.' Die vraag zou in ieder geval bin nen moeten zijn voor februari/maart, de periode waarin het college de buitendorpen langs wil om de be hoefte aan bedrijventerreinen en wo ningen te peilen en te inventariseren welke plannen er in de dorpen leven, Zorgsteunpunt Het Eierlandsche Huis (EH) dat een soort huiskamerfunctie voor ouderen krijgt, waar de Durper veteranen ook gezamenlijk kunnen eten en spelle tjes doen. Deze suggestie, die maan dagavond de revue passeerde, past bij de voorgenomen vernieuwing van het seniorencomplex in De Cocks dorp. Dit zou aansluiten op het idee om van het EH een zorgsteunpunt te maken. Welzijnswethouder Annie Hin gaf aan 'in principe' positief te staan tegenover het idee Maar ze wilde eerst de ervanngen met het in ontwik keling zijnde zorgsteunpunt in Oos terend afwachten. 'Want dat is voor ons pilotproject. Als het daar goed gaat. proberen we het ook in andere dorpen van de grond te krijgen. Dit voornemen sluit wat betreft burge meester Geldorp naadloos aan op de structuurvisie 2020, waarin de doel stelling staat om elke dorp vitaal en leefbaar te houden. In hoeverre De Cocksdorp op termijn extra wonin gen mag bouwen, is nog onduidelijk. Het in procedure zijnde bestem mingsplan is constaterend, dus geeft geen extra ruimte. Maar mogelijk biedt het nieuwe streekplan van de provincie wel kansen. Het terrein dat aansluit op het voetbalveld werd als mogelijke bouwlocatie genoemd. Veel hangt af van de interpretatie van het streekplan. 'Pas als we dat we ten, kunnen we nieuwe plannen ma ken', vertelde wethouder Eelman. Straaljagers Een ander onderwerp dat tijdens de vergadering van de dorpscommissie ter sprake kwam, was de overlast door straaljagers en bommen. Een week of drie geleden werd De Cocksdorp opgeschrikt door twee straaljagers die laag over de Slufter vlogen en na een duikvlucht boven de Sluftervallei via de Waddenzee ver dwenen. Het bleek te gaan om een actie die werd gecoördineerd vanuit een Awacs-vliegtuig. Het incident was burgemeester Geldorp met ont- nog een flinke tijd voordat je je oren weer helemaal schoon hebt', vertelt Buijsman. 'Het is maar goed dat al m'n collega's weten dat ik zwarte Piet speel.. De schmink is watervast. Een flinke regenbui zorgt niet voor ongemakkelijke situaties en uitgelo pen Pieten. De pruiken zijn allemaal net even anders, waardoor de Pieten ook allemaal een andere uitstraling hebben. Ook De Stoomboot heeft een ideèle doelstelling. 'Als we wat overhouden, dan gaat dat naar een goed doel, maar voorlopig zijn we zelf nog dat goede doel, want we zullen eerst het verdiende geld moeten in vesteren in de kleding Vijf minuten voor half twaalf. Hoog tijd om te gaan De spanning stijgt. 'Wat er zo mooi is aan dit werk? Die kop pies van de kinderen. Daar doe je het allemaal voor.' Tekst en foto's Louise van der Sluis gaan, 'Ik heb me er heel boos over gemaakt en gedreigd mijn beklag te doen bij de staatssecretaris van De fensie. Dit mag geen tweede keer gebeuren. En ik ben bevoegd om oefeningen stil te leggen. Maar ik weet ook dat het kwaad dan al is geschied.' Helaas voor De Cocks dorp staat het incident met op zich. Reden voor voorzitter Sikke ten Brug zijn dorpsgenoten op te roepen elke klacht door te geven aan het minis terie. 'Je krijgt een antwoordappa raat, maar je moet het wel inspreken, dan wordt je teruggebeld.' Dit num mer is 0800-0226033 (ook te vinden op de website van de Texelse Cou rant, in de rubriek Om te Onthouden De Durpers hadden meer zorgen. Onder meer over de stukgereden berm langs de Hoofdweg, tussen de Oorsprongweg en de Hollandseweg. Dat gebeurt vooral in de natte tijd, wanneer het herstelwerk dat de ge meente in het voorjaar heeft verricht in korte tijd teniet wordt gedaan. Pro bleem is dat de weg nog niet voor graskeien in aanmerking komt. om dat het programma hiervoor tot 2012 loopt. Wethouder Corrie Heijne: 'En als je er iets aan toevoegt, moet je er ook weer iets uithalen.' Inzake de peuterspeelzaal deed wethouder Hin haar gehoor de geruststellende me dedeling dat een nieuwe stichting de verantwoordelijkheid van Catalpa zal overnemen en dat de peuterspeel zalen ook tot die tijd (1 april 2005) ge woon blijven functioneren. Hin: 'Het ziet er goed uit. Er zijn nog een paar punten van zorg, maar dat ligt niet aan De Cocksdorp.'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7