Regressietherapeut voert mensen terug in eigen verleden 'Geen sightseeing in vorige levens' Xexelaars J F amilieberichten 'Betonnen toegangspad werd terecht geweigerd' \n ^sAemoriam .TEXELSE COURANT" Jan van der Pijl: waterbouwkundige 'historicus' De varkenshouder Mestbeleid voor schapenhouderij Schuur moet toch weg "Jexelaartjes VRIJDAG 10 DECEMBER 2004 Ik ben niet iemand die steriel werkt. Ik verbind me heel erg met de problematiek en pik soms dingen op van mensen. Pat maakt dit werk intensief en daardoor is het noodzake lijk dat ik mezelf regelmatig schoonmaak en weer oplaad. Ik ga regelmatig in retraite. Vooral meditaties in volstrekte duisternis zijn belangrijk om diep bij jezelf te komen.' Ariën van Erkelens (50) is regressietherapeut. Hij helpt mensen met de verwerking van trauma's en emotionele problemen door ze terug te laten gaan in hun eigen verleden. Een vriendelijke blonde man met een professionele afstandelijkheid opent de deur op het afgesproken tijdstip Jn de praktijk Aleph van Arién en Mirjam van Erkelens heerst een aan gename rust. Het gebruik van veel natuurlijke materialen en warme kleu ren zorgt ervoor dat cliënten zich prettig voelen. De werkkamer van Van Erkelens lijkt dan ook in niets op die van 'gewone' therapeuten. Het zakelijk bureau is vervangen door een londe tafel en de spreekkamerstoe- len hebben plaatsgemaakt voor een comfortabele bank. De patiënten- stoel is verruild voor een matras met kussens. 'Ik krijg hier mensen van overal vandaan. Regelmatig komen hier ook Duitsers voor een sessie. Vaak gaat dat van mond-tot-mond. De meeste cliënten zijn toch wel Texelaars', vertelt de geboren West- ties. Hij kwam in 1988 naar Texel met echtgenote Mirjam, die op Texel is geboren en met de naderende komst ran een baby graag terug wilde naar naar geboorteplaats 'We hebben onszelf toen gevraagd wat wil je het lefst en hoe kun je er geld mee ver dienen. Dat werd toen yogales.' Al op onge leeftijd las Van Erkelens over Freud en wilde hij psychoanalyticus «orden. Omdat die studie slechts postdoctoraal te volgen was, koos hij voor een richting die zoveel mogelijk raakvlakken had met psychoanalyse. Dat werd filosofie. Tijdens zijn studie lerlegde zijn interesse zich naar spi- ntualiteit en na zijn afstuderen besloot nij als docent filosofie aan de slag te gaan. 'Ik gaf in die tijd les aan het Wontisoh College in Amsterdam. Dat nas een van de vijf middelbare scho len waar filosofie een experimenteel examenvak was. Daarnaast was ik in valler op de universiteit n zijn spirituele zoektocht verdiepte «j zich onder andere in het Boed dhisme. Dat pad verliet Van Erkelens echter weer en hij ontdekte yoga en meditatie om dichter tot zichzelf te komen 'Filosofie is veel overleg, re denatie. Ik ontdekte dat je pas echt bij iemand kunt doordringen als je eerst onopgeloste problemen in jezelf oplost. Anders is er altijd een blok kade. Daarom ga ik ook nu nog regel matig in retraite. We hebben onlangs een paar dagen in een donkere grot gemediteerd. Retraites in duisternis zijn heel belangrijk om diep bij jezelf te komen. Er gaan allerlei hormonale processen werken en ie moet zeker een week in het donker zitten voor dat het werkt.' De omgeving waarin wordt gemediteerd is volgens Van Erkelens heel belangrijk. Het echtpaar startte in '88 met een yogapraktijk, in een gehuurde ruimte in de fysiotherapiepraktijk aan de Schoorwal. Sinds 1992 is het bedrijfje gevestigd in de Weverstraat. In de beginjaren werd op het eiland alleen nog Saswitha-yoga beoefend, een minder intensieve variant. Van Erke lens introduceerde het asthanga- yoga op Texel, een intensieve vorm waarbij de beoefenaars af en toe be hoorlijk diep moeten gaan Het animo bleek groot. Onmiddellijk had de yogaleraar een aantal uren ingevuld. Zijn brood verdiende hij toen nog met huishoudelijk werk in de bejaarden zorg. 'Ik vind het ook leuk om ver schillende dingen naast elkaar te doen. In Amsterdam was Ik leraar en reed ik daarnaast als chauffeur op de methadonbus.' Tijdens de yoga- lessen ontdekte Van Erkelens dat er behoefte bleek te bestaan aan privé- consulten. 'Bij yoga komt er meteen veel los en daar kun je met Texelaars onder elkaar met veel mee. In groeps verband kun je niet dieper ingaan op problemen die mensen hebben. Dat maakte in mij het idee wakker om op individuele basis therapeutisch te gaan werken.' Hij besloot een tweejarige opleiding te volgen tot regressie- en reïncarna tietherapeut In regressietherapie laat de therapeut zijn klant teruggaan in het eigen verleden, op zoek naar de bron van de problemen, meestal pijn lijke, onverwerkte ervaringen. De per soon in kwestie herbeleeft de ervarin gen die ten grondslag liggen aan huidige problemen en eigenheden. 'Tijdens de opleiding krijg je vooral praktische handvatten aangereikt om op dieper niveau, zowel mentaal als lichamelijk, problemen op te sporen en op te lossen.' Regressietherapie staat te boek als een alternatieve the rapie, omdat er geen universitaire studie voor hoeft te worden gevolgd. Het wordt dan ook slechts in inciden tele gevallen vergoed door zieken fondsen en ziektekostenverzeke raars. De clienten van Van Erkelens komen met uiteenlopende proble men en verschillende invalshoeken. 'Sommige mensen hebben van alles geprobeerd, maar anderen beginnen meteen met deze therapie. Dat is heel verschillend. Ze hebben eén ding gemeen: ze zijn allemaal heel gemo tiveerd.' Gemiddeld volgt een klant van Aleph zo'n tien behandelingen van circa tweeénhalf uur. Dat kan echter ook langer of korter duren. 'Ik heb altijd een dagdeel beschikbaar voor een cliënt, want je weet van te voren niet wanneer een sessie is af gerond. Dat voel je beiden. Als er een energetische bevrijding is, dan is de sessie ten einde.' De vertrouwens band met zijn clienten is heel belang rijk. 'Texelaars moeten eerst weten wie je bent, wat je doet en waar je voor staat. Dan maakt het niet meer uit, lijkt het wel. Het gaat ook bijna altijd goed. Een enkele keer gaat die band stuk, als een cliënt reageert vanuit overgevoeligheid of als ik met subtiel genoeg omga met gevoelige problematiek.' Hoewel de studie zich ook richt op reïncarnatie, richt Van Erkelens zich met name op het huidige leven. 'Bij mij komen-andere levens aan bod als iets helemaal niet m dit leven te plaat sen is. Hoeveel levens iemand heeft gehad, is ook met van belang. Het is geen sightseeing in vorige levens. Het gaat alleen om het oplossen van een probleem.' Mensen die bij Van Erke lens in therapie willen, krijgen eerst een intakegesprek. 'Aan de hand van de aard van hun problemen praten we hun leven door en gaan we kijken wanneer iemand dat gevoel van on behagen voor het eerst is tegengeko men. Ik probeer op die manier een inzicht in patronen te krijgen. Tijdens zo'n gesprek blijkt al snel of iemand altijd een verbinding, de zogenoemde MÉLS-brug. Waar die zich focust, kun je terug gaan. Als therapeut heb je de taak te specificeren, want in het begin is het allemaal vaag. Je moet eerst de problemen helder krijgen.' Het teruggaan naar de oorzaak van de problemen kan gepaard gaan met heftige emoties. 'Mensen gaan in re gressie om diepliggende patronen te veranderen of om emotionele of li chamelijke problemen op te lossen of beter te begrijpen. Sommigen heb ben ernstige trauma's meegemaakt, zoals incest en mishandeling of een ziekenhuiservaring Wanneer dat op heel jonge leeftijd is gebeurd, zijn ze zich daar niet altijd van bewust.' In sommige gevallen kunnen 'vergeten' ervaringen worden getriggerd door gebeurtenissen in het heden. 'Bij bepaalde trauma's die als klein kind zijn beleefd, zijn de reacties bijna al tijd lichamelijk. Die kunnen heel hef tig zijn. Mensen hebben het daar soms heel moeilijk mee en het komt Ariën van Erkelens: 'Dat mensen mijn beroep zweverig vinden, komt door onbekendheid met de materie. voor dat ze pas jaren later terugko men om er dieper in te gaan.' Naast de MELS-methode werkt Van Erke lens ook met de zogeheten Inner Child-therapie, waarbij wordt gepro beerd dat deel van de betreffende persoon (het innerlijke kind), dat nog vastzit in een pijnlijk verleden, te be vrijden. Fantasie De afgelopen jaren was er veel dis cussie over de bruikbaarheid van regressietherapie in rechtszaken over bijvoorbeeld incest bij zeer jonge kin deren. 'Hoe je kunt beoordelen of iets dat naar boven komt waar is? Die vraag komt in mijn sessies nooit aan de orde. Ik zal ook nooit in een rechtszaal verklaren dat iets waar is of met. Het gaat er in deze therapie om dat iemand vrij wil zijn. Dat ie mand in vrede kan leven met wat er is gebeurd. Voor mij is het vaak heel duidelijk dat het is gebeurd, terwijl de cliënt nog twijfelt.' Van Erkelens be nadrukt dat de therapie is gericht op heling 'In gevallen van bijvoorbeeld incest zal ik nooit een confrontatie opperen of adviseren om aangifte te doen. De dader zal bijna altijd ontken nen. Het slachtoffer zelf moet verder Hoe succesvol regressietherapie is. weet Van Erkelens niet precies. 'Mijn ervaring met regressie is dat het in veel gevallen heel succesvol is. Dat maak ik op uit de feedback van mijn cliënten. Ik hou me met bezig met onderzoeken naar succes. Dat is een moeilijk gebied en ik zet dan ook vraagtekens bij zulke onderzoeken. Voor mij is het afgerond als iemand een stap verder is gekomen. Dan scheiden onze wegen.' Ook het feit dat zijn beroep nogal eens als vaag of zweveng wordt gezien, boeit hem niet. 'Ik heb geen behoefte om dat te weerleggen. Dat is onbekendheid met de materie. Mijn werk is juist heel concreet.' Tekst en foto Louise van der Sluis ontvankelijk is, open genoeg voor deze therapie. Bij mensen die heel rationeel zijn. kan het zijn dat regres sie niet werkt. Maar meestal kiezen zulke mensen ook niet voor deze the rapie. Tijdens de eerste sessie wordt de cliënt in trance gebracht. Daarbij gaat het met om hypnose, maar om een toestand van verschoven be wustzijn. De cliënt is meer in zichzelf verzonken, waardoor hij in staat is zich beter te focussen op het pro bleem. Aan de harjtt van objectieve vragen probeert Van Erkelens te doorgronden in welke 'laag' het pro bleem zich bevindt. 'Er zijn vier lagen. De mentale (M), emotionele (E), licha melijke (L) en spirituele (S) laag. Er is ien waterbouwkundig ingenieur net een grote belangstelling voor Je Texelse geschiedenis. Deze om- tchrijving is van toepassing op de «oensdag overleden Jan van der 'ijl, schrijver van diverse historisch jetinte uitgaven over Texel. te in Zeeland geboren Van der Pijl 1925-2004) kwam als kind van an derhalf jaar met zijn ouders naar fexel. Dat was in 1962, toen zijn va ler bij het waterschap De Dertig Pol- Iers werd benoemd tot technisch ambtenaar. Hij bracht zijn jeugd door ip het eiland, studeerde aan de HTS I Amsterdam en was nadien in tal ran plaatsen in Nederland werkzaam lij de bouw van wegen, bruggen, unnels en viaducten. Als water bouwkundig ingenieur keerde hij re- lelmatig terug op Texel. In 1956 was >l bijvoorbeeld betrokken bij de sfaltering rond de vuurtoren (Bol werk Eierland), waarmee de voort schrijdende afkalving van de duinen een halt werd toegeroepen. Sinds zijn pensionering op zijn 62e woonde hij in Camerlant aan de Waalderstraat. In een interview dat deze krant in december 1992 met hem hield, naar aanleiding van het verschijnen van zijn boek Buurtschappen op het oude Texel, zei hij een nieuwsgierige aard te hebben. Toen hij hoorde over een buurtvereniging die Buureton heette, begon hij van alles te verzamelen over buurtschappen, met als doel dit voor het nageslacht te bewaren. Het leidde tot een boek over buurtschap pen zoals Harkenbuurt en Ongeren, waarvan velen al in de twaalfde eeuw moeten zijn ontstaan. Aardig was dat de Historische Vereniging aan dit boek een leuk bedrag overhield. Daarmee werd een storting gedaan in het Gijs Oskamfonds, het Texelse cultuurfonds dat mede dankzij het initiatief van Van der Pijl werd opge richt. Verder was hij betrokken bij het boek over schilder Ad Blok van der Velden en publiceerde hij verschil lende verhalen in het Historisch Blad. Van der Pijl was ook een man van anekdotes, die hij onder meer publi ceerde in de Texelse Courant en op tekende in het boekje Effies Tessels Grinneke en later Twle Is Tessels, waaruit bijstaand verhaaltje is opge tekend. Hij was werkzaam in de ruilverkave ling en moest een formulier invullen voor het ziekenfonds. De eerste vraag die hii moest invullen was: naam. Nou, die wist hij uiteraard. De tweede vraag was: geboortejaar en datum. Ook dat gaf geen problemen, tot de derde vraag, die luidde: geslacht. Hier vulde hij in: 'één varken Het bezwaar dat Marian Ran in diende tegen de weigering van een vergunning voor de aanleg van een betonnen toegangspad naar haar woning in het Hogeberggebied is door het college ongegrond ver klaard, conform het advies van de bezwaarschriftencommissie. Die oordeelde dat beton in deze land schappelijk waardevolle omgeving niet thuishoort. Een pad van bij voorbeeld klinkers zou wel mogen, maar dat wil Ran niet omdat die volgens haar in de leemgrond weg zakken. Het te verharden pad tussen het Skillepaadje en de woning van de aanvraagster heeft een lengte van 225 meter. Volgens de regels kan daarvoor aanlegvergunning worden gegeven als de landschappelijke waarde van de omgeving daardoor niet of slechts in geringe mate wordt aangetast. De bezwarencommissie vond dat lengte en ligging van het pad zodanig beeldbepalend zijn dat betonstroken een aanzienlijke aan tasting zouden veroorzaken. Om daar toch vergunning voor te geven moe ten er zeer zwaar wegende andere belangen zijn en dat is volgens de commissie niet het geval. Ran had in haar bezwaarschrift aan gevoerd dat het pad ook ter beschik king staat van anderen die er met landbouwverkeer gebruik van ma ken. De bezwaarschriftencommissie vond dat geen argument omdat met is aangetoond dat een niet betonnen pad ongeschikt is voor landbouw verkeer. De aanvraagster had er ook op gewezen dat elders op Texel wel beton wordt gebruikt, onder andere bij fietspaden, maar de commissie vond dat die vergelijking niet opgaat omdat het elders om gebied gaat met een andere landschappelijke waarde. Dat klinkers in de leembodem weg zakken vond de commissie niet aan nemelijk, mede omdat de bezwaar- maakster dit niet heeft onderbouwd, bij voorbeeld met een advies van een deskundige. Ran heeft geweigerd de hoorzitting bij te wonen. De commissie is daar slecht over te spreken en ook over de kritische toon van haar bezwaar schrift. 'Zij ontneemt hiermee zichzelf de mogelijkheid de commissie aan vullend te voorzien van adequate in formatie, waarmee wellicht diverse vragen en onduidelijkheden kunnen worden weggenomen. De commissie herkent zich in het geheel niet in de kritiek die in het bezwaarschrift is opgenomen en die kritiek is naar het oordeel van de commissie aantoon baar onjuist' tet drastisch veranderende mest- ëleid en de gevolgen voor de scha- «nhouderij is één van de onderwer- ien op de bijeenkomst van de rakgroep Schapen- en Geitenhou- terij van de WLTO, die woensdag 15 december wordt gehouden in hotel te Pelikaan nabil De Koog. De leden «orden nadrukkelijk uitgenodigd lee te discussiëren, zodat de vak- ïoep weet wat er leeft en beter kan opkomen voor de belangen van de sector. Ook ter sprake komen het LTO-beleid ten aanzien van scrapie, de wijzigingen op het gebied van l&R, de ontkoppeling van premies en an dere actuele onderwerpen. Spreker is R. Boersma. Hij wordt met ingang van 1 januari 2005 als voorzitter van de vakgroep opgevolgd door S. van Beek. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De schuur met veranda op het adres Oorsprongweg 72 moet wor den gesloopt omdat hij zonder ver gunning is gebouwd en omdat legalisering achteraf onmogelijk is. Een poging van eigenaar Hanno Kortmann dit lot te keren door te gen de dwangsombeschikking be zwaar te maken bij het college, is mislukt. De nieuwbouw verrees op het funda ment van een schuurtje dat er al van oudsher stond en onder het over gangsrecht viel. In zo'n geval mag een gebouw in stand worden gehou den en zelfs in geringe mate (met meer dan 10 procent) in oppervlakte worden uitgebreid, waarbij moet wor den gezorgd voor een dak met een helling van minstens 30 graden. In geval van brand of andere calamiteit mag het gebouw binnen drie jaar geheel of gedeeltelijk worden ver nieuwd maar daarvoor is wel bouw vergunning nodig. Aangezien een calamiteit niet aan de orde was, deed Kortmann een beroep op het over gangsrecht. De adviserende be zwaarschriftencommissie conclu deerde dat er sprake was van praktisch totale nieuwbouw waarvoor geen vergunning mogelijk is, ook niet achteraf. Van handhavend optreden (in dit geval dus gedwongen sloop) kan worden afgezien als de gevolgen daarvan niet in verhouding staan tot het daarmee te dienen belang, maar ook daarvan is volgens de bezwaar schriftencommissie en b en w geen sprake. Het advies was derhalve het bezwaar ongegrond te verklaren en het college onderstreepte dat. De gedwongen sloop kan nu alleen nog worden voorkomen door in beroep te gaan bij de Alkmaarse rechtbank. Strooi uit mijn as Voor alle winden Zodat wat mijn lichaam was De weg kan vinden Naar alles wat het eens beminde Naar wolk en zee En zich daarmee vertinde Met groot verdriet, maar dankbaar voor alle liefde en warmte die hij heeft gegeven, delen wij u mede dat na een korte en moedige strijd van ons is heengegaan Jan C. van der Pijl 31 juli 1925 8 december 2004 Den Burg: Riet van der Pijl-Ruis Goutum: Marjo Noordermeer- van der Pijl Herman Noordermeer Xander Noordermeer Jasper Noordermeer Almere: Jan van der Pijl Elze van der Pijl-Feenema Merel van der Pijl Charlotte van der Pijl Waalderstraat 88, 1791 EC Den Burg Jan is thuis. Zaterdag 11 december is er van 11.00 tot 11.30 uur gelegenheid tot condoleren in de Doopsge zinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg. Aansluitend vindt de afscheidsplechtigheid plaats. Waarna de crematieplechtigheid om 14.15 uur wordt gehouden in Crematorium Schagerkogge. Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop kunt u de familie condoleren in de koffiekamer van het crematorium. Liever geen bezoek aan huis. Zo snel onze buurman verloren Jan van der Pijl Bedankt voor je vriendschap. Riet, we zijn er voor je! Barend en Ria Anton, Ramon en Tanja De Historische Vereniging Texel heeft met leed wezen kennisgenomen van het overlijden van haar oud-bestuurslid Jan van der Pijl Zijn kennis van de Texelse historie en zijn inzet voor onze vereniging maakten Jan tot een zeer gewaardeerd lid. We wensen de familie heel veel sterkte toe in deze moeilijke tijd. Bestuur Historische Vereniging Texel, Jacques Dijt, voorzitter Texel, 8 december 2004 Wij ontvingen bericht van het overlijden van ons oud - erelid Dirk Roeper Wij bewaren dierbare herinneringen aan zijn lid maatschap. Onze deelneming gaat uit naar z'n vrouw, kinderen en kleinkinderen. Texels Christelijk Mannenkoor Na een zorgzaam leven is van ons heengegaan onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder Grietje Keijser - Kikkert weduwe van Cornelis Reijer Keijser 16 juli 1911 7 december 2004 M.J. Zuidewind-Keijser J. Zuidewind G.C. Keijser R. Hamer R.P Keijser P. Keijser-Stroeken J.G. Jimmink-Keijser W.D. Jimmink Kleinkinderen en achterkleinkinderen Texel, 7 december 2004 „Gollards", Den Burg. De crematie heeft heden plaatsgevonden in het crematorium te Schagen. Correspondentie-adres: R.P Keijser, Ruijslaan 57, 1796 AC De Koog. INLEVEREN. maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4.80 tot en met 3 regels Per regel meer- €1.60 (incl. btw). F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden VOOR BE0RIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag Gratis af te halen: prach tige Noord Hollandse blauwe haan. Tel. 316914 na 18.00 uur. Nieuw! Kerst Diner Thea ter Show op 25 dec 0222- 390112 of www.knm.nl ook voor onze ovenge kerst en O&N culinaire aanbiedin gen Gebruikte Spartamets (handstart). Vermeulen Bikes Tel. 319213 (dins dags en zondags geslo ten). EN/OF zet uw boodschap op papier. Pakkende tek sten voor elk communica tiemiddel. www.en-of com of tel. 322 608 Kerstbomen. Gamma. Zondagverkoop van 12.00 tot 17.00 uur. Kerst?? Bloemisten Bert van der Wal. Kerst!! U zoekt een houten vloer voor een knappe prijs? Wij hebben een mooie partij rustiek eiken vloerdelen binnengekregen! Meubel makerij Tromp, 315477. Zondag-verkoop kerst bomen Gamma van 12.00 tot 17.00 uur Kerstculinair bij Tuin centrum Eureka, Schor ren weg. Mooie kerstbomen bij Tuincentrum v/d Werve, Bernhardlaan, Den Burg. Kerstbomen. Blauwspar gezaagd va. €7,95 De grootste keus. Gamma. Schoonheidssalon Miran da cosmetique, ook cadeaubonnen, tel. 06- 20990241 Kerstbomen. Div. soorten v.a. €6,50. Tuincentrum Eureka. T.k.: Hyundai Scoupé, bj '92, 154.000 km. mooie sportieve auto, zonder APK. wegens studie, t.e.a.b., tel. 317474.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3