Rinus Kuiper haalt draaiorgel naar Texel Cf roen \CwarL-Jexels 'in het harL, Jan Kuiper vertrekt bij Texels Museum Hoogste punt nieuw kerkelijk centrum Oosterend Geldorp tempert angst voor waddenbestuur Aandeelhouders betalen mee Heropening Medische Post hoog op agenda Geldorp DE WIT La Tiënda Visserman gewond i Communicatie Suikerbieten Gemeente redt Kompasschool Wangedrag dronken jeugd bron van zorg WD: 'Nu Eilander Raad, straks één gemeente' TEXELS E^COU RANT De Texelse oliebollen- en ijssoorten specialist Kadoshop nordeelland OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11938 TEXELSE VRIJDAG 17 DECEMBER 2004 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag De gemeente, horeca, De Koog Badplaats en de Regionale Ambu lancedienst gaan zich inspannen om komende zomer de Medische Post of in ieder geval een EHBO- post weer open te krijgen. Het ont breken van zo'n voorziening voor vakantiegangers wordt als een groot gemis ervaren, dat nadelig kan uitpakken voor het imago van Texel. 'De Texelse huisartsen zitten niet te wachten op toeristen. Sterker nog, als toerist word je gewoon niet gehol pen', uitte Gerard Wegers (CDA) gis teravond tijdens de commissie Mid delen zijn verontwaardiging. Gezien de menskracht waarmee een aantal artsen hun praktijken deze zomer heeft versterkt, mag aan de volledige juistheid van Wegers' bewering wor den getwijfeld, maar feit is wel dat de extra toeloop een zware wissel trekt op de medici. Burgemeester Joke Geldorp gaf direct aan dat het de 'De Tiet' van Jan Zwan (links) en Willem Stiggelbout was het laatste 'Texelse' draaiorgel. Het zijn verwarrende, donkere tij den. Daarin mag best wat vrolijk heid op straat komen.' Dat zegt Rinus Kuiper, die vergevorderde plannen heeft om een draaiorgel aan te schaffen. Hij is nog op zoek naar aandeelhouders en vrijwilli gers die hem willen helpen het or gel draaiende te houden. Wie hem oppervlakkig kent, zou zo'n initiatief niet achter hem hebben ge zocht. De altijd wat donker kijkende veehouder van de Oosterenderweg, die als lekenprediker geregeld op de kansel staat, zegt echter al jaren ge leden door het fenomeen 'draaiorgel' Ie zijn gegrepen. Op straat blijft hij graag staan, zeker bij de imposante instrumenten die in de grote steden Ie bewonderen zijn. 'In Amsterdam heb je de Harmonica. Prachtig, daar kan ik echt van genieten En thuis zit hij geregeld met een koptelefoon op naar draaiorgelmuziek te luisteren 'Het is een rare kerelzegt zijn vrouw liefdevol over hem. Sinds Jan Zwan zijn orgel De Tiet overdeed aan een nieuwe eigenaar in Amerika, is er op het eiland geen or gel meer, afgezien van dat van Peter Kaan, waarvan de muziek op band staat en dat dus geen 'echt' orgel is. Kuiper: 'Ik vind dat jammer. Texel moet op hoogtijdagen z'n eigen orgel kunnen presenteren. Dat hoort bij de cultuur, zoals molens, klompen en tulpen bij Nederland horen. Mensen tloen wel eens minachtend over draaiorgels, maar het is een wonder "at voor muziek eruit komt.' Na zich te hebben georiënteerd, heeft Kuiper besloten een nieuw orgel aan De TX 36 'Jan van Toon' van de fa milie Van der Vis is gisteravond de haven van Den Helder binnengelopen met aan boord een gewonde visser. De aard van de verwondingen en de toedracht van het ongeval kon gister avond met worden achterhaald. Am bulance en hulpverleners stonden klaar op de haven om de gewonde °ver te brengen naar het ziekenhuis. (Fcto Jan van Wi)k sr te schaffen. 'Echt oude draaiorgels zijn niet te betalen. De Harmonica is twee miljoen waard. Bovendien weet je ook met altijd hoe goed het nog is. Voor |e het weet, koop je een kat in de zak en moet je enorme bedragen betalen om zo'n ding te restaureren. Ik heb nu bij een orgelbouwer in Alkmaar een optie genomen op twee nieuwe instrumenten. Een middel grote van €12.000,- en een grote van €25.000,- Die grote is echt een pronkjuweel De maker verleent op allebei een jaar garantie Precies weet ik het met, maar ik verwacht de eer ste zes jaar weinig of geen onder houdskosten te hebben.' Welke van de twee het wordt, hangt af van de steun die Kuiper voor zijn plan krijgt. 'Ik ben bereid een sub stantieel bedrag voor mijn rekening te nemen, maar ik kan ik het niet alleen betalen. Ik wil daarom aandelen van €250,- gaan uitgeven. Er is me door verschillende mensen in totaal al zo'n €5000,- tot €6000,- toegezegd. Bin nen twee weken of drie weken neem ik de beslissing.' Of de aandeelhou ders samen het beste een stichting, vereniging of ander rechtsorgaan vormen, laat Kuiper nog uitzoeken door een accountant. Ze moeten in ieder geval geen hoog dividend ver wachten. 'Ik wil het buiten de com merciële sfeer houden. We draaien op hoogtijdagen, kinderfeestjes, voor scholen. Daar horen geen grote be dragen bij. De opbrengst wordt be steed aan onderhoud, nieuwe mu ziekboeken en een gezellige avond voor de aandeelhouders, waarop je opening van zaken geeft.' Behalve naar aandeelhouders is Kui per op zoek naar orgeldraaiers, die het orgel samen met hem willen be heren. 'Ik ga zelf ook draaien. Jaze ker, daar ben ik niks te goed voor. Maar er moeten wel wat mensen bij. We draaien met de hand. Later schaf fen we daar eventueel een motortje voor aan.' Hij benadrukt overigens Peter Kaan niet in de wielen te willen rijden. Wie Kuiper op de één of an dere manier wil helpen, kan contact opnemen via tel. 318397. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 huisartsen niet kwalijk kan worden genomen. 'Ze zijn er voor de Texelse bewoners. Je kunt met verwachten dat ze werk gaan verrichten waar geen vergoeding tegenover staat.' Geldorp legde uit dat de gemeente er in de aanloop naar dit seizoen veel aan heeft gedaan om de Medische Post open te krijgen. Aanvankelijk was het de bedoeling om er jaarlijks een vast bedrag voor in de begroting op te nemen. 'Maar doordat Umvé weigerde er zo'n zelfde som bij te leg gen, is dat uiteindelijk niet gebeurd.' Toen het ook niet lukte om met ver pleegkundigen van de ambulance dienst een soort EHBO-post te ope nen, bleef de post deze zomer dicht. 'Een zorgelijke situatie uit oogpunt van zorg en gastvrijheid en dus ook voor het imago van Texel', vond de burgemeester, die het belang van me dische zorg voor gasten onder streepte. Geldorp beloofde deze win ter hard te werken aan een oplossing 'Maar ik geef geen garantie.' 'Hoe hou je het vol?' Het is een veel gehoorde reactie van Texelaars die voor het eerst een raads- of com missievergadering bezoeken. Het moet anders, valt te concluderen uit de discussie over het communicatie plan dat de gemeente dinsdag pre senteerde. Pagina 5 De bouw van het nieuwe kerkelijk centrum in Oosterend heeft zijn hoogste punt bereikt. (foto Jeroen van Haltum) De bouw van het nieuwe kerkelijk centrum aan de Oesterstraat in Oosterend heeft zijn hoogste punt bereikt. Het nieuwe centrum, dat het kerkelijk centrum aan de Peperstraat en het Jeugdgebouw aan de Oranjestraat vervangt, wordt volgens planning met Pasen (eind maart) in gebruik genomen. Het centrum krijgt een uiterlijk dat lijkt op het huis dat tot halverwege de ja ren vijftig op de locatie aan de Oester straat stond. De muren worden op getrokken uit gebikte bakstenen en groene houten topgevels. Op het dak komen en rode Oud-Hollandse dak pannen die ook elders in de straat zijn te zien. 'Als je er straks langs loopt, moet je je eigenlijk afvragen of het gebouw er niet altijd al heeft gestaan', zegt Elko Vermeulen van Vermeulen Bouw. Het pand is bestemd voor kerkelijke activiteiten van de SOW-Wadden- gemeente Texel (onderdeel van PKN Nederland). Die vinden nu nog plaats in het kerkelijk centrum aan de Peper straat bij de voormalige gerefor meerde kerk. Beide gebouwen zijn samen met het Jeugdgebouw aan de Stichting Wonen Texel verkocht en het kerkelijk centrum is in beeld voor een paar nieuwe starterswoningen. In het nieuwe centrum krijgen d leden van de kerk ongeveer evenveel ruimte terug. In de ontmoetings ruimte op de begane grond kunnen veertig tot vijftig mensen na de dienst terecht en in de nieuwe jeugdkelder aan de achterkant is plek voor zo'n dertig tot veertig jongeren. Beide delen hebben een eigen ingang, zo dat jeugd en volwassenen het ge bouw apart kunnen gebruiken. De ontmoetingsruimte grenst aan een ruime keuken en een stencilruimte. Op zolder komen twee vergader lokalen, een archiefruimte en een berging. Vermeulen verwacht dat het centrum vrijwel dagelijks wordt gebruikt voor kerkelijke activiteiten. 'Er wordt doordeweeks waarschijnlijk elke avond vergaderd en er zijn ook drie tot vier avonden per week activiteiten in de jeugdkelder.' Afgelopen week werd de houten voorschotten aange bracht, waardoor de contouren van het gebouw duidelijk zichtbaar zijn geworden. Vermeulen: 'Maandag gaan we beginnen met het aanbren gen van de dakplaten, zodat we voor de kerst onder de kap zijn.' Het pand heeft een nokhoogte van 7,68 meter en een goothoogte van 2,6 meter. Telers en verwerkers van suikerbieten kijken terug op een uiterst succes volle campagne. De netto-opbrengst van gemiddeld 63,2 ton per hectare is ongekend hoog, het suikerper centage van gemiddeld 17 procent stemt tot tevredenheid en met slechts 12 procent kop en tarra (grond, etc.) scoorde Texel ook goed. Maar er zijn ook zorgen over de Europese plan nen om de quota met 16 procent te beperken en de suikerprijs met 37 procent te verlagen. Pagina 6 Om het voortbestaan van de Kom passchool met drie groepen moge lijk te maken, trekt de gemeente extra geld uit. Er zal een fonds wor den ingesteld en eenmalig wordt €25.000,- gereserveerd. Ondanks het streven om leerlingen met problemen zoveel mogelijk in het regulier onderwijs op te vangen (in het kader van het samenwerkings project Weer Samen Naar School), stelt de gemeenteraad toch nadruk kelijk prijs op voortbestaan van de Kompasschool als school voor spe ciaal onderwijs. Het aantal leerlingen biedt echter onvoldoende basisbe kostiging voor het in stand houden van de drie groepen die voor goed onderwijs noodzakelijk worden ge acht. De benodigde aanvullende mid delen komen grotendeels uit het sa menwerkingsverband maar - afhan kelijk van de leerlingenpopulatie - ontstaat toch nog een tekort dat kan oplopen tot €25.000,-. Door de reservenng kan dat worden opgevan gen Het is de bedoeling later een meer structurele regeling te treffen voor de instandhouding van de school. Jan Kuiper vertrekt na 18 jaar als directeur van de Stichting Texels Museum. De 54-jarige Kuiper is per 1 april 2005 benoemd als de nieu we directeur van Landschap Noord-Holland in Castricum. Het bestuur van het Texels Museum wil op korte termijn een opvolger aan stellen. Het vertrek van Kuiper is een aderla ting voor EcoMare, het Maritiem en Juttersmuseum en de Oudheid kamer. Onder zijn leiding groeide EcoMare uit van lokale natuur museum met tien medewerkers tot het huidige centrum voor wadden en Noordzee dat jaarlijks zo'n driehon derdhonderdduizend bezoekers trekt en landelijke bekendheid geniet. Het MJM groeide uit tot een museum dat jaarlijks tussen de zestig- en de zeventigduizend bezoekers over de vloer krijgt en de Oudheidkamer be hield een stabiele groep bezoekers van gemiddeld zes- tot zevenduizend per jaar. Kuiper toonde zich vooral kundig in het aanboren van geldstro men. Volgens Kuiper is het een goed mo ment om nog een nieuwe stap in zijn loopbaan te maken. De nieuwe baan biedt nieuwe uitdagingen. 'Bij de musea zijn veel zaken gerealiseerd of op de rails gezet. Wat er nu komt, zouden voor mij herhalingen worden. Bovendien staat de stichting er finan cieel goed voor en de vooruitzichten zi|n goed. dus ik kan het nu met een gerust hart achterlaten.' Als directeur van Landschap Noord-Holland wordt hij verantwoordelijk voor de aankoop en het beheer van natuur- en cultuur gronden. De organisatie, die een paar jaar geleden ontstond uit een fusie tussen Noord-Hollands Landschap en de Stichting Vrijwillig Landschaps beheer, bezit ongeveer zeventig ter reinen in de provincie. Ze beheert ook landschappen van particulieren en de overheid. Op Texel bezit de organisa tie geen gebieden. Voorlichting en educatie worden, net Jan Kuiper als bij EcoMare, andere delen van zijn nieuwe baan. 'We moeten mensen bewust maken van de waarde van het Noordhollands landschap.' Kui per vertrekt met gemengde gevoe lens. 'Mijn verstand zegt dat ik er goed aan doe om dit nu te doen en niet nog eens vijf jaar te wachten, maar gevoelsmatig is het toch an ders. Ik heb het dinsdag aan de me dewerkers verteld en op basis van de reacties die ik van hen krijg, vraag Ik me wel af of ik het juiste besluit heb genomen.' Kuiper blijft in ieder tot eind februari in dienst bij EcoMare, het MJM en de Oudheidkamer. Hij overweegt daarna naar de overkant te verhuizen. 'An ders ben ik straks elke dag drie uur aan het reizen en dat vind ik zonde van de tijd. Maar het zal me zeer zwaar vallen om van het eiland af te gaan.' Voordat hij naar Texel kwam. werkte Kuiper als eco-toxicoloog bij het Laboratorium voor Toegepast Marien Onderzoek van TNO. Een 'flink aantal' bedreigingen en vernielingen die recentelijk 's avonds en 's nachts hebben plaatsgevonden en waarbij onder invloed verkerende jonge Texe laars waren betrokken, zijn een toenemende bron van zorg. Dat zei burgemeester Geldorp gistera vond in de raadscommissie Midde len, nadat ze hierover overleg had gehad met de politie. Vorige week kwam al aan het licht dat zeven jongeren die een reeks inbra ken op hun geweten hebben, onder invloed verkeerde van alcohol en drugs. Daarnaast hield de politie in de periode van eind oktober tot begin december negen minderjarigen aan die zich schuldig hadden gemaakt aan onder meer agressief gedrag. De politie vatte ook jongeren in de kraag waarvan wordt vermoed dat ze met enige regelmaat eigendommen van de gemeente hadden vernield. In de genoemde periode hield de politie twintig jongeren aan die verdacht werden van agressief of ander onge wenst gedrag. Een fraaie score voor de politie, maar vooral een 'nijpend probleem', vond de burgemeester 'Daar moeten we met elkaar wat aan doen. richtte ze zich over de hoofden van de raadsleden tot de Texelse bevolking. 'Uitgaan moet leuk blij ven.' Ze deed met name een beroep op ouders om hun verantwoordelijk heid te nemen. Naar aanleiding van de diefstal van scooters en de aan houding van de vier Helderse daders, adviseerde ze Texelaars hun tweewielers goed op slot te zetten. 'Want dat is de meest efficiënte me thode om diefstal te voorkomen.' (Advertentie) Welke vijf raadsleden krijgen een plekje in de Eilander Raad, die het hoogste orgaan wordt van de be stuurlijke samenwerking tussen de waddeneilanden? Dat is de vraag nu het er naar uitziet dat Texel meegaat in dit 'bestuurlijke groei model' van de vijf waddenge meenten. Enkele fracties vrezen dat Texel bevoegdheden kwijtraakt aan wat WD'er Arjen Boerhorst als een 'extra bestuurslaag' ziet. Niet alleen de angst voor verlies aan zeggenschap speelde politici parten, ze hikken ook aan tegen de kosten die deze verregaande samenwerking met zich meebrengt. Want met 5 van de 19 eilandraadsleden en bij finan ciële vraagstukken zelfs het stem recht van 7, heeft Texel weliswaar een flinke vinger in de pap, de gemeente draait ook op voor eenderde van de kosten, wat neerkomt op €124.000.-, dat in 2006 aangroeit tot zelfs €177.575,- Heel wat meer dan de €50.000,- die Texel vorig jaar kwijt was aan het huidige Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW). Maar daar krijgt Texel wel wat voor terug, aldus pleitbezorger burgemeester Joke Geldorp. 'Nu worden de eilanden al leen door hun burgemeester verte genwoordigd, de nieuwe samenwer king krijgt een duaal stelsel, wat betekent dat ook de raad is vertegen woordigd. De vrees voor verlies aan bevoegdheden, onder andere ver woord door Boerhorst. Gerard Weij- ers (CDA) en - in mindere mate - Frans Visman (D66), deelde Geldorp met. 'Elke gemeente bepaalt zelf welke verantwoordelijkheid ze wil af staan aan de Eilander Raad. We ma ken zelf de keus of we wel of met aan een project meedoen. Maar als we meedoen, dan zitten we er wel aan vast.' Vormen van samenwerking zijn volgens haar mogelijk op administra tief gebied, op gebied van automati sering, bestemmingsplannen. 'Maar ook bij stemmachines. Want als je als eiland alleen 12 stemmachines aan schaft, of er samen het veelvoudige 45. dat scheelt aanzienlijk in pnjs.' Vol lof was ze ook over een financieel pakket dat Texel in samenwerking met Terschelling heeft aangeschaft, waardoor de kosten een stuk lager zijn. 'Vlieland denkt er ook over. maar die moet zich nu inkopen.' De samen werking is volgens de burgemeester vooral nodig met het oog op de steeds gecompliceerdere nationale en internationale regelgeving. Boer horst liet zich niet ompraten: 'Nu een Eilander Raad, straks één Eilander Gemeente Dat ging Peter Bakker (GroenLinks) te ver. 'Wie één Friese Waddengemeente wil, zal Dokkum niet levend verlaten.' De Eilander Raad wordt op 14 maar 2005 geïnstalleerd Het is aan de raadsleden te bepalen wie uit hun midden de vijf Texelse zetels zullen gaan bezetten. frrra feevrL Jrirl i afaf bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SLIJTERIJ - WIJNHANDEL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1