Alle stacaravans moeten weg van Loodsmansduin Kerstvoordeel Cjroen '^warL- Jexeh in het harL, SPORT I Enquête gemeente over parkeren in Den Burg Buitelboet wordt deel Gelderse Kinderopvang Huurders ontdaan over 'kerstcadeau' van RST '1-2-3 €urocent' ludiek protest 'hutspot'-malaise 798 men op mtPAFSTm m dp moo 'H. t Groeneplaats Tenten voor schuren 40 jaar bibliotheek Texel'94 onderaan TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER GroenLinks CINEMA TEXEL promotie Goedkoop klussen door illegalen? Hoge boete betalen. f fn flllltni f tl ifTfTÉ 88 PLUS Opgeteld de beste! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11939 DINSDAG 21 DECEMBER 2004 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Is er voldoende parkeerruimte, wat vindt u van het tarief, de maximale parkeerduur en moet het aantal parkeerterreinen worden uitge breid? Het zijn een paar vragen uit de enquête Parkeren in Den Burg die de gemeente tot vrijdag 7 ja nuari houdt. Het formulier is af te halen op het gemeentehuis en kan worden ingevuld via de website van de gemeente (www.texel.nl.) Nadat in 1993 betaald parkeren werd ingevoerd, is er op het gebied van parkeren in Den Burg veel gebeurd. Beoogd werd toen om de relatief schaarse parkeerplaatsen zo opti maal mogelijk te benutten en het par keren te reguleren, met de inkomsten van parkeergelden als neveneffect Maar de tijd heeft niet stilgestaan, Dok niet in het verkeer en op het ge bied van parkeren. Verbreding van het toeristisch seizoen, relatief schaarse parkeerruimte en terugke- ende klachten over toenemende parkeeroverlast, met name in woon- ijbuurten. zijn reden om het parkeer beleid tegen het licht te houden en waar nodig bij te stellen. Eén van de hulpmiddelen is volgens le gemeente de parkeerbalans, de lerhouding tussen het aantal plekken in het aantal dat op basis van het lantal woningen nodig is. Aan de land van deze parkeerbalans kunnen naatregelen worden overwogen en vorden bekeken of een straat of een wijk al dan niet parkeerbescherming nodig heeft. Om het huidige parkeer- gedrag te analyseren heeft de ge meente in juli, augustus en septem ber tellingen verricht, waarbij verspreid over de dag zes tellingen werden verricht. Daaruit kan bijvoor beeld worden afgeleid of er verschui vingen en/of wisselingen plaatsvin den. Om ook de ervaringen en meningen van burgers en toeristen bij het onderzoek te betrekken, houdt de gemeente een enquête. Deze bestaat grofweg uit drie onderdelen, waarbij in eerste instantie wordt gevraagd hoe makkelijk of moeilijk de invuller de auto kwijt kan. In het tweede deel kan men zijn of haar mening geven over de tarieven en in de resterende vragen wordt men gevraagd over bepaalde parkeerzaken een mening te geven en ideeën voor verbeterin gen te leveren. De parkeerenquête kan worden op gehaald bij de balie Grondgebied, waar ook de uitgifte voor de Texelse parkeerkaart 2005 is. Deze kost €53,96, waarvoor men buiten het centrum van Den Burg maximaal twee uur mag parkeren en op de Groeneplaats, de Parkstraat en de Burgwal voor maximaal een half uur. De kaart is geldig van 1 januari tot 31 december. De resultaten van de enquête en het parkeerplan worden gepresenteerd in het voorjaar van 2005. Een deel van het stacaravanterrein van Loodsmansduin, gistermiddag. Als het van het RST-bestuur afhangt, liggen hier over twee jaar maagdelijke winterse duinen. (Foto Hsrry de Great) let nieuwe kinderdagverblijf in de luitelboet in Den Burg wordt een inderdeel van de Stichting Kinder- pvang Den Helder. Initiatiefne mers Anja Plaatsman en Anita fitte hebben daarvoor een over- enkomst afgesloten met de stich- ing. )e Buitelboet wordt het zesde kin- lerdagverblijf van de Helderse kin- leropvang. Die heeft nu vier vestigm- ien in Den Helder en één in ulianadorp. De stichting neemt de idministratie van de Buitelboet voor ijn rekening en de leidsters komen rin dienst. Plaatsman en Witte, leid- lers op Het Zwin, namen eerder dit lar het initiatief een eigen kinderdag- erblijf op te zetten, om het gat op te uilen dat Catalpa achterlaat als zij in pril 2005 van Texel vertrekt. De itichting Wonen Texel, eigenaar van leegstaande Buitelboet, gaf de litiatiefneemster toestemming het ebouw voor in ieder geval de ko- ïende twee jaar te gebruiken linderopvang Den Helder kwam in eeld nadat Witte en Plaatsman con- ict met de stichting hadden ge- DCht. Volgens Plaatsman stond de lichting positief tegenover samen- lerking. 'We zagen beiden dat het iet verstandig was om in Den Burg vee dagverblijven naast elkaar te penen. Wij staan verder heel posi- ef tegenover hun pedagogisch be- idsplan.' Kinderopvang Den Helder eeft op papier vastgelegd hoe de lidsters pedagogisch met de kinde- in omgaan, zodat de stichting aarop een 'éénduidige visie' heeft m 'ouders weten hoe er met hun kin eren wordt omgegaan'. De Helderse lichting was eerder in beeld om het euterspeelzaalwerk op het eiland rer te nemen, maar zag het met zit- n om met een gemeentelijke bij- 'age van jaarlijks €93.000,- zes ïuterspeelzalen te exploiteren. Texelse ouders die zich hebben aan gemeld voor het nieuwe kinderdag verblijf zijn op de hoogte gebracht van de samenwerking met Den Hel der. Vanwege de wet op de privacy moeten zij er toestemming voor ge ven dat gegevens van hun kinderen aan de stichting worden verstrekt. Het nieuwe kinderdagverblijf start op maandag 4 april. Plaatsman ver wacht dat er met 12 tot 18 kinderen wordt begonnen. De Buitelboet biedt ruimte voor maximaal 24 kinderen. In het instructielokaal op het plein van De Fontein gaan de leidsters tegelij kertijd aan de slag met een nieuwe buitenschoolse opvang en in de zo mer wordt daar begonnen met een nieuwe zomeropvang van kinderen. De Recreatiestichting Texel (RST) wil dat de meer dan 200 stacaravans die op het duinkampeerterrein Loodsmansduin een vaste staanplaats hebben, eind 2006 zijn verdwenen. De gebruikers hebben vrijdag bericht gehad dat wordt ge stopt met de verhuur van de staanplaatsen om het terrein te kunnen herstructureren. Daarna zal op Loodsmansduin alleen nog plaats zijn voor toercaravans die na afloop van elk seizoen elders gestald moeten worden. Het bericht is hard aangekomen. 'Ik heb huilende mensen aan de telefoon gehad', zegt oud-Texelaar Joop Quint, voorzitter van de 140 leden tellende Kampeerdervereniging Loodsmansduin. 'De RST handelt schandalig en dom'. In de brief van RST-directeur drs. Harry Mathijsen uit Doetinchem wordt erop gewezen dat Loodsmans duin deel uitmaakt van het nationaal park Duinen van Texel en dat de RST in verband daarmee de natuur waarden van het terrein zoveel mo gelijk in stand wil houden dan wel verbeteren. Verder wordt aangevoerd dat de huidige situatie rond de sta caravans niet voldoet aan de voor waarden die worden gesteld in de kampeerexploitatievergunnmg. In een aantal gevallen wordt ook met voldaan aan de eis dat de kampeer middelen tenminste vijf meter uit el kaar moeten staan in verband met de brandveiligheid. Daarbij komt dat in de loop der jaren bij tal van caravans illegale schuttingen en schuurtjes van meer dan zes vierkante meter zijn ver rezen. De gemeente neemt daarmee niet langer genoegen en is niet van zins achteraf bouwvergunning te ver lenen. Daarom was besloten ('na overleg met de gemeente Texel') met de verhuur van vaste plaatsen te stoppen. De gemeente heeft laten weten tot eind december 2006 niet te zullen optreden tegen de illegale bouw en de te dicht opeen staande caravans, afgezien van enkele bijzonder gevaar lijke situaties. De bedoeling is dat het terrein na het Super de Boer verkoopt de uien deze week voor dertig cent per kilo. 'De winkelier verdient er wat aan, de groothandel, de sorteerder en de verpakker, waarom zit er voor ons dan niet een dubbeltje in?' Onbegrip overheerst bij akker bouwers Nico en Ron Zegers, die de enorme hoop uien in hun schuur aan de straatstenen nog niet kwijt kunnen. Met de prijzen van worte len en aardappelen is het niet veel beter gesteld. Donderdag doen de akkerbouwers mee aan een lu dieke protestactie 1-2-3 (urocent, waarbij de opbrengst van de ver koop van hun producten ten goede komt aan het Tesselhuus. Bij de gebroeders Zegers van hoeve Het Legaat aan de Slufterweg ligt een berg van 210 ton uien, de opbrengst van 3 hectare die ze dit jaar hebben uitgezaaid. 'Een probeersel, want we telen van het jaar voor het eerst uien. Wat moet je, graan brengt niets op.' Ze hadden meteen een topoogst. 'We hadden gerekend op 50 ton per hectare, het werden er 70. Prachtig spul, alleen niemand wil het hebben.' En dat is zuur voor de akkerbouwers die zo'n 60 hectare voornamelijk pootaardappelen en suikerbieten te len. Niet alleen voor de gebroeders Zegers, ook collega's met wortelen of consumptieaardappelen in het teelt plan zijn de klos. Voor aardappelen vangt de boer drie eurocent, worte len gaan weg voor twee cent. Huts pot wordt in landbouwkringen wel spottend 1-2-3 urocent genoemd, wat meteen de naam van de actie verklaart. Hoewel de '1(van uien) is alweer achterhaald is, want om van de knollen af te komen zijn er al boe ren die 2 cent per kilogram toe beta len, De malaise kent verschillende oorzaken. De overvloedige oogst van dit jaar, waardoor het aanbod veel groter is dan de vraag. Nadelig is ook de hoge koers van de euro ten op zichte van de dollar, waardoor Neder landse producten in het buitenland veel duurder zijn geworden. Ook de supermarktoorlog heeft er geen goed IK BÉU VOOR aan gedaan, waardoor de grote krui deniers hun prijsverlagingen deels afwentelen op de producenten, in dit geval de boeren. Tot overmaat van ramp heeft Rusland een import verbod afgekondigd voor Neder landse landbouwproducten, terwijl dit voormalige Oostblokland bekend staat als een groot afnemer van on der meer uien. Boeren verwijten de regering onvoldoende druk op de Rusland uit te oefenen, zodat de grenzen gesloten blijven. Het steekt de landbouwers dat de klant in de supermarkt voor wortelen vorige week nog 69 cent per kilo moest betalen, terwijl ze zelf met een paar cent worden afgescheept. 'De supermarkten stellen zich heel zake lijk op, terwijl ze best hun sociale gezicht mogen laten zien. Ze stunten met de prijzen van luxe producten en laten de producenten van noodzake lijke voedingsmiddelen de rekening betalen', vertelt Arnold Langeveld, die aangeeft dat de grootgrutters daarmee de verpaupering van het platteland in de hand werken. Om aandacht te vragen voor de extreem lage prijzen 'verkopen' de Texelse akkerbouwers hun producten donderdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur voor één keer tegen de prijs die ze er zelf voor beuren. Maar ieder een die een zak uien, aardappelen of een bos wortelen afneemt, wordt wel uitgenodigd een donatie te doen. Die steken de boeren niet in eigen zak, maar komen volledig ten goede aan het Tesselhuus. De actie wordt in Den Burg gevoerd op de parkeerterreinen bij Albert Heijn en Super de Boer en in De Koog aan de Nikadel. Om de actie mogelijk te maken heeft de ge meente ontheffing verleend. verdwijnen van de stacaravans op nieuw wordt ingedeeld en gaat vol doen aan de overheidseisen die voortvloeien uit de kampeerexploi- tatievergunning, het bestemmings plan, brandveiligheidsvoorschriften en milieuwetgeving, ledereen die nu een vaste standplaats huurt, kan des gewenst vanaf 2007 in aanmerking komen voor een seizoenplaats voor een toercaravan van maximaal 7,5 meter lengte (inclusief dissel) en 5.2 meter breedte (inclusief voortent en/ of luifel). De RST-directeur zegt zich te realiseren dat de maatregel verre gaande consequenties voor de caravangebruikers heeft, maar voegt er troostend aan toe dat zij nog twee volle seizoenen kunnen genieten van hun onderkomen zoals zij dat ge wend zijn. Als pleister op de wonde mag van 30 juni 2006 tot eind okto ber 2006 gratis van de plaats gebruik worden gemaakt. Ongeloofwaardig Voorzitter Joop Quint vindt de argu menten die de RST voor de ingrij pende ontruiming aanvoert, zwak en ongeloofwaardig. 'Het zou gaan om de natuurwaarden die te maken heb ben met het nationaal park, wat sug gereert dat de RST om die reden ver plicht is een eind te maken aan de caravans die het hele jaar in de dui nen staan. Maar die plicht is er niet, Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,95 Raadsgriffier Marit de Porto heeft tot nu toe zes reacties ontvangen van mensen en organisaties die zich over de herinrichting van de Groeneplaats hebben gebogen. De Porto is binnen het raadhuis aangesteld als de cen trale personeel waar ideeën voor de nieuwe invulling kunnen worden inge leverd. Pagina 2 Overbodige schuren bij vrijgekomen agarische bebouwingen moeten wor den opgeruimd. Dat brengt Groen- Links naar voren in een eigen notitie over het landelijk gebied van Texel. Pagina 3 Gemiddeld een op de drie Texelaars loopt er regelmatig binnen om een boek te lenen of wat te lezen in de leeszaal. Jaarlijks worden er ruim honderdvijftigduizend boeken uitge leend, er staan bijna 27.000 boeken in de kast en met 4102 abonnement houders heeft de organisatie het hoogste ledenaantal op het eiland. Pagina 5 Om het degradatiegevaar te ontlopen moest de selectie van Texel'94 zon dag tegen Duinrand S. drie punten pakken. Aanvankelijk leek het dat de eilanders daarin zouden slagen. Lange tijd stonden de Texelaars met 0-1 voor, maar toen het eindsignaal klonk keken de mannen van John Rep tegen een 3-1 nederlaag aan. Pagina 7 (Advertentie) Qntt IwatjJnrli k bd hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) vSZWnl Dan weet u het snel n Social* Zmkmn (Advertentie) PLUS Sterwijn Hubrcrht Duhk Chateau Pradeau Mazeau Zwart fnjft, een vleugje laurier, soepelheid en een onberispelijke ba lans zijn de kenmerken van deze uitstekende Bordeauxwijn. Fles 75 d Varkensfilet Aan het stuk of in lapjes of Varkens filetrollade Kilo Akkerbouwers Nico (links) en Ron Zegers van hoeve Het Legaat in Eierland op een enorme berg uien. 'Onverkoopbaar.' (Foto Garard Timmerman)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1