2 Rappen en zingen bij nieuw onderwijs Weer bepalende factor Texelse kerstmarkten teso TEXELSE COURANT TEXELSE^COURANT Draaiorgel Qjtslacigd Kerstavond in Eben Haëzer Bijeenkomst over dementie Streekproducten op Groeneplaats Kerkdiensten Hoogwater te Oudeschild Opnieuw streep door gokkasten Agenda Vergoeding Mijn idee... Veertig vrouwen en één man zingen Christmas carols Eerste ideeën voor nieuwe Groeneplaats Laat bezwaar inzet geschil Zeekraal DINSDAG 21 DECEMBER 2004 uur) en het tweede deel van Bridget Jones (20,30 uur). Donderdag 23 december: In Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een open klavegas- drive. Deelname kost €1,50 per persoon. Om 19.30 uur wordt in de muziek school de expositie van de cur sussen 'stilleven' en 'model tekenen' geopend. In Cinema Texel draaien Bridget Jones II (aanvang 19.00 uur),.' Ocean's Twelve (19.00 en 21.45) uur) en Alexander (21.30 uur). Vrijdag 24 december: Zuivelboerderij Sint Donatus bij) Den Hoorn is vandaag geopend) van 9.00 tot 13.00 uur. t In de hervormde kerk van De) Cocksdorp wordt van 19.00 tot) 20.00 uur zingeren met kinderen) onder de kerstboom gehouden. In Cinema Texel draaien Bridget, Jones II (aanvang 19.00 uur),; Ocean's Twelve (19.00 en 21.45; uur) en Alexander (21.30 uur). Teso verwacht voor deze week geen bijzonderheden BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 21.30 u.- kerstnachtdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 18.00 u. De Dominoo-'- tjes, Herdertjesviering; 22.30 u. The Gospeltrain. Oosterend: 20.30 u. Voor de kerkdiensten van eerste', en tweede Kerstdag verwijzen) wij naar de krant van vrijdag 24. december. Uitgave van Uitgeverij 1 v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg I Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222-32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl i Gerard Timmerman (hoofdredacteur) I Joop Rommets Ij Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis I Buiten werktijd: Gerard Timmerman 1 Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 j Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222- 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op ot onze advcfleniisconlraclen en aanbiedingen daar- i toe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentie- wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam. I zoa's gedeponeerd b<| de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam onder nummer 41198699 Een oxcmplaa' van de Regelen voor het Advertentlewozen wordt op uw verzoek kosteloos t ongezond en Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (outomanschi Per jaar 65,60 63,50 (automatisch) ,j Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. i Beëindiging abonnement: i Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. als hoogwaardig moet worden aan- gemerkt, snijdt geen hout.' De stel ling dat het bovenste gedeelte van de J'Elleboog als hoogdrempelig moet - worden gezien, omdat er een hek voor de trap was geplaatst, wordt evenmin gehonoreerd in de uit- spraak, met name omdat het hek al weer weg is. De commissie Bezwaar schriften stelde eerder ook al dat het plaatsen van een hekje met het ver schil maakt tussen een laagdrem pelige en hoogdrempelige inrichting Rinus Kuiper laat weten dat het uit geven van aandelen van €250,- voor het draaiorgel dat hij wil aanschaffen redelijk loopt. 'Maar om het orgel (e bekostigen moet nog wel het een en! ander gebeuren.' Het draaiorgel dat Kuiper van plan is aan te schaffen, zal overigens met het enige op Texel zijn Al vele jaren is ook Cees Schenk In het bezit van een orgel, 'Het is maar een kleintje, maar het is wel degelijk een echt draaiorgel', aldus Schenk in een reactie Schenk was als orgelman jarenlang een vertrouwd gezicht in het centrum van Den Burg, onder -, meer op de zomerse folkloredagen. maar heeft door gezondheids- j problemen al een jaar niet kunnen draaien. In het artikel stond per abuis dat orgel De Harmonica in Amster dam is te bewonderen is. Dit moet zijn Den Helder, waar Arie Bakker één van de vaste bespelers. Kuiper be- doelde De Arabier, van draaiorgel- -i bedrijf G Perlée. Kuiper is te bere|- -j ken via tel. 318397. omdat we pas kunnen beginnen als het nieuwe raadhuis in gebruik is ge nomen, maar tegen die tijd moeten we wel weten wat we willen en daar voor hebben we nu de brainstorm- periode.' Bedoeling is dat het nieuwe raadhuis op het voormalige Texelveld in 2009 klaar is. Subhan Koning uit De Waal is op 16 december geslaagd voor een oplei ding bij de Stichting HVO. Koning is nu bevoegd om humanistisch onder wijs te geven op de basisscholen en geeft inmiddels op twee scholen een uur les. In Eben Haëzer in de Julianastraat in Den Burg wordt vrijdag op een fees telijke wijze kerstavond gevierd. Op het programma staan onder meer een kerstverhaal, een presentatie, een meditatie en samenzang. De zang wordt begeleid door een combo bestaande uit elektronische piano, gitaar, dwarsfluit en bugel. De dienst begint om 21.30 uur, iedere bezoeker ontvangt na afloop een aandenken. Alzheimer Nederland, afdeling Noord-Holland, houdt maandag 3 januari een Alzheimer Café in zorg centrum De Golfstroom, de Garst 3 in Den Helder. Gastspreker is geriater Dr. R Bot, het onderwerp 'Wat kan de klinisch geriater betekenen bij de mentie?' De bijeenkomst begint om 19.30 uur en eindigt vroeg genoeg om de boot van 21.30 uur naar Texel te halen. Op de Groeneplaats zou een in formatie- en verkooppunt van Texelse produkten en spullen van de Wereldwinkel moeten komen. Dat voorstel doet GroenUnks in haar nieuwe notitie voor omgang met het landelijk gebied. De par tij geeft daarin veel voorkeur aan de ontwikkeling van Texelse producten. Door die op een cen traal punt onder de aandacht te brengen, hoopt GroenUnks dat toeristen aan de overkant am bassadeurs van Texelse pro ducten worden. 'Ze gaan nu vaak van het eiland zonder doordron gen te zijn van de kwaliteit van de Texelse producten', aldus fractie voorzitter Arthur Oosterbaan. Tij dens een ledenvergadering van de partij kwam het idee naar vo ren om zo'n verkoop- en infor matiepunt te combineren met produkten van de Derde Wereld winkel. Wat Oosterbaan betreft, kunnen de goederen er gewoon door elkaar in de schappen staan. 'Daar zitten geen essen- tiele verschillen tussen.' dat de reputatie heeft inzake bezwaartermijnen bijzonder streng te zijn. Van der Veen alsnog in het gelijk stelt, valt te bezien. Als hij de zaak verliest, dient hij via civiele weg mo gelijk een schadeclaim in bij de ge meente en Wassenaar indienen De raadsvrouw van Van der Veen zei het schandalig te vinden dat de ge meente zo onverschillig met de be langen van Van der Veen is omge sprongen. De uitspraak volgt over zes weken. Dinsdag 21 december: SV De Koog houdt vanaf 20.30 uur ledenvergadering in de kantine aan de Boodtlaan. In Cinema Texel draaien Ocean's twelve (aanvang 20 15 uur) en het tweede deel van Bridget Jones (20.30 uur). Woensdag 22 december: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een intro ductieles golf gegeven. In De Buureton aan de Beatrixlaan begint om 18 00 uur het kerstdiner van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. In café De Twaalf Balcken in de Weverstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een bierproeverij. Centraal staan winterbieren In Het Olijfblad in de Weverstraat begint om 20.00 uur een bijbel studie. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Incredibles (aanvang 13.30 en 16.00 uur), Pluk van de Petteflet (14.00 uur), de Nederlands ge sproken versie van Polar Express (16.15 uur), Ocean's twelve (20.15 Vrijdag 24 december Kerstavond PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 22.30 u. gezamenlijke kerstnacht dienst in hervormde kerk; ds. PA den Braanker en ds. H. Hoekstra uit Emmen, mmv het Koortje van Gerrit en leden van KTF. Gereformeerde kerk Den Burg. 22.30 u. gezamenlijke kerstnacht dienst in hervormde kerk; ds P.A. den Braanker en ds. H. Hoekstra uit Emmen. mmv het Koortje van Gerrit en leden van KTF. Hervormde gemeente Waal, Koog. Den Hoorn: De Waal: 20.30 u, ds. P.A. den Braanker, mmv The singers of the Lord. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGEMEENTE TEXEL: Oosterend: 21.30 u. ds F. van Hel den, mmv Tex, Chr. Mannenkoor De Cocksdorp: 22.30 u. dhr. M D. Kuiper, mmv Marius Trap (zang) Oudeschild: 22.00 u. ds. PC Barnard, mmv Dory Kuip en Gijs Verschoor (zang) Dl. 21 Wo. 22 Do. 23 Vr. 24 Za. 25 Zo. 26 Ma. 27 Di. 28 3.24 en 4.25 en 5.46 en 6.25 en 7.17 en 7.50 en 8.10 en 8.40 en 15.30 u. 16.40 u. 18.10 u. 19.00 u. 19.50 u. 20.24 u. 21.06 u 21.25 u Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 26 december op om 08.53 uur en gaat onder om 16.28 uur; 26 december volle maan. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven geeft discotheek de J'Elleboog in Den Burg geen toe stemming om twee gokkasten te exploiteren. Het College vindt dat burgemeester Geldorp terecht een vergunning heeft geweigerd. De J'Elleboog is al sinds december 2002 in de weer om twee gokkasten in huis te mogen hebben. De burge meester wilde begin 2003 echter geen vergunning afgeven Zij kreeg steun van de commissie Bezwaar schriften die van de zomer de bezwa ren tegen de weigering ongegrond verklaarde. De J'Elleboog stapte daarop naar de Commissie van Be roep voor het bedrijfsleven om daar het besluit van de burgemeester aan te vechten. Volgens het College, die in november de zaak behandelde, kan de J'Elleboog alleen als laagdrempelige gelegenheid worden gezien, waar door er geen gokkasten mogen staan. Dat is alleen toegestaan als er sprake is van een hoogdrempelige gelegenheid waar met iedereen zo maar kan binnenwandelen. Het Col lege gaat niet mee in de argumenta tie van de discotheekeigenaren dat een verzoek dat zij bij de gemeente hadden ingediend alsnog tot hoogdrempeligheid zou moeten lei den. 'De stelling dat een verzoek om voorwaarden te stellen die tegemoet zouden komen aan laagdrempe- ligheidsproblemen zou moeten lei den tot de conclusie dat de inrichting 'Je kunt niet verwachten dat ze werk gaan verrichten waar geen vergoeding tegenover staat.Zo maar een zinnet/e uit het artikel over een mogelijke heropening van de Medische Post in De Koog. Een zin die hard aankomt, wanneer ye als vrijwilliger regelmatig je inbreng in allerlei zaken hebt. Het is het van zelfsprekende, waardoor je je als onbetaalde hulpverlener onder het kopje Stommerd ziet staan. Vrijwil ligerswerk is per definitie zonder vergoeding. Hoogstens een kerst stukje aan het eind van het jaar, dat meestal, ook alweer voor de goedkoopte, door weer andere vrij willigers in elkaar is gestoken. Niks mis mee, het gebaar telt. Het gra tis vrijwilligerswerk is overigens absoluut niet vrijblijvend. Er moet op je gerekend kunnen worden. Mensen die in de zorginrichtingen dagelijks zorgen voor het rondbren gen van de koffie, het voorlezen van de krant en zo nog wat, kunnen niet ineens verstek laten gaan. De rondbrengers van het tafelt/e-dek- je-team kunnen in de week waarin zij zijn ingeroosterd, niet zomaar weg weblijven met: 'Sorry mensen, morgen geen eten, wij gaan fijn naar de matinee van The Lion King.' Wanneer zij zich bij het opstaan ziek en rillerig voelen, is het soms hemel en aarde bewegen om een vervan ger te vinden. Lukt het niet, zo ver telde een etenrondbrenger me laatst, dan zet je de kraag op, knoopt een extra sjaal om en ga je op pad, om na de klus onmiddellijk in bed te duiken. En dat alles zon der dat er een vergoeding tegen overstaat. Het wordt er niet gemak kelijker op in de maatschappij. Aan de ene kant 'moet' en moet de vrouw de arbeidsmarkt op. Om mee te tellen, om haar studie te honoreren, om de uit de pan gere zen prijzen van een eigen woning samen met haar partner te kunnen opbrengen. Aan de andere kant is er steeds minder geld beschikbaar voor zorg en wat daarmee samen hangt en wordt er een beroep op haar mantelzorg gedaan We kun nen hoog en laag springen en ons afvragen waarom dat meestal de vrouw moet zijn, maar het is nu eenmaal nog steeds zo dat prakti sche zorg voor het grootste ge deelte van haar kant komt of ge vraagd wordt. Het wonder van lijfelijk op twee plaatsen tegelijk aanwezig zi/n, is tot op heden met mogeli/k. Gelukkig maar, anders moest het nog ook. Verenigingen en clubs, bijna alles draait op vrij willigers. Vrijetijdsbesteding dóe je, maar zorg móet Het is allebei be langrijk, maar vooral het laatste kan vaak niet worden uitgesteld en gaat soms ten koste van het eerste. Ver goeding bestaat uit het prettige gevoel dat alles weer draait en meestal is dat voldoende Het zin netje in het genoemde artikel staat uiteraard in een bepaalde context en moet ook als zodanig gelezen worden, maar trof me toch pijnlijk, juist vanwege de vanzelfsprekende toon. Ik moet zo dadelijk nog even de hort op. Onverwachte averij. Zonder vergoeding. Vind dat het van mij venvacht mag worden. Pien Verberg Zo'n veertig zangers en zangeressen vocale spectrum overigens hoorbaar Muziek- en Dansschool nog niet eer zongen zaterdag uit volle borst tij- wist te onderscheiden. Gezongen der had gezongen. De workshop dens de workshop Christmas carols werden negen Engelstalige kerst- werd bekroond met een optreden van die in de doopsgezinde kerk in Den liederen, die dit gelegenheidsge- een half uur, dat door zo'n veertig Burg werd gehouden. Vrijwel allemaal zeischap onder leiding van zang- bezoekers werd beluisterd, vrouwen en één man, die zich in het docente Ellen Verburgt van de <F0to Match H0,,neo) OSG-leeriingen rappen bij de Muziek- en Dansschool onder beleiding van Robin Rump een nummer tijdens de afsluiting van een project Over Zang Op. (Foto Jeroen var Hattum) Rappen, zingen en trommelen als on derdeel van de les. Leerlingen van de derde klas van de havo krijgen dit schooljaar bij het vak kunst en cultuur voor het eerst projectgestuurd onder wijs en dat leidt tot opmerkelijke les sen. Vrijdagmiddag zaten de havisten voor de gelegenheid met in de klas, maar in de voorspeelzaal van de Mu ziek- en Dansschool om hun mede leerlingen hun zangtalenten te laten horen. Ook werd geoefend op Afri kaans trommelen Het grootste suc cesnummer van de optredens waren rapnummers die vier groepen jon gens onder leiding van oud-leerling Robin Rump hadden gemaakt en ge oefend. Zelfs figuren die de indruk wekten het helemaal niks te vinden om een beetje te gaan zingen, wist hij op het podium te krijgen en te laten optreden. Leerlingen Marlon Veld man, Paul Melles en Mathijs Eng- brenghof hadden een rap waarin zij beschreven hoe hun klas was veran derd na het vertrek van een aantal leerlingen. Theatermaken en fotogra fie zijn projecten die de leerlingen volgens docente Pieternel Geurtz volgend jaar voor kunst en cultuur krijgen. In februari krijgen ze ook een workshop over rappen. Raadsgriffier Marit de Porto heeft tot nu toe zes reacties ontvangen van mensen en organisaties die zich over de herinrichting van de Groeneplaats hebben gebogen. De Porto is binnen het raadhuis aan gesteld als de centrale personeel waar ideeën voor de nieuwe invul ling kunnen worden ingeleverd. De komende tijd kunnen mensen ideeën en suggesties aandragen voor de discussie die over de herinrichting van het centrum van Den Burg moet ontstaan. De politieke partijen willen die discussie samen met de bevol king voeren, zodat er uiteindelijk een herinrichtingsplan ontstaat dat door veel Texelaars wordt gesteund. Het aantal van zes valt De Porto nog een beetje tegen. 'Ik hoop dat er de ko mende tijd meer mensen komen die ideeën of schetsen inleveren, zodat we die kunnen bespreken op de thema-avonden die we gaan hou den.' Bedoeling is dat die avonden, waarschijnlijk twee, in februari of maart 2005 worden belegd. De tot nu toe ingediende reacties waren niet alleen van Texelaars. Er zaten ook ideeën bij van bureaus van de over kant. Voor de herinrichting, één van de kanjerprojecten, is nog geen zogehe ten tijdpad opgesteld waarin staat beschreven op welk tijdstip welke beslissingen moeten worden geno men. Volgens De Porto is het wel de bedoeling om daar naartoe te gaan werken. 'Het heeft niet meteen haast, Oudhollandse lekkernijen vonden gretig aftrek op de Strender kerstmarkt. te spekken. Hoogtepunt vormde de grote kerk. Die was met een bijdrage uit het Rabofonds voorzien van pro fessionele verlichting en zorgde voor een feeèrieke sfeer. Den Burg trof het dit jaar beter Vorig jaar moesten hier de geplande acti viteiten nog worden afgelast van wege een stormachtige wind, deze keer konden de weersomstandighe den met veel beter. Ondanks de lage temperatuur was het rustig winter- /Foto's Louise van tier S"uïs) weer met veel zon in het begin van de middag. Dat fraaie weer lokte vele honderden Texelaars en toeristen naar de Groeneplaats, die was aan gekleed met tientallen kramen, vuur- korven en kerstgroen. Kerstmannen deelden mandarijnen uit vanaf een arrenslee. De winkels, die eveneens 's middags waren geopend, deden goede zaken. Rondtrekkende muzi kanten en gratis glühwein bij diverse zaken werkten sfeerverhogend. De Raad van State gaat onderzoe ken of de gemeente de bezwaren tegen de bouw van een woning aan de Zeekraal in De Koog terecht naast zich neer heeft gelegd. Reinier van der Veen uit De Koog vindt dat de gemeente hem zwaar heeft gedupeerd. Volgens de ge meente heeft Van der Veen op 19 september 2002 één dag te laat be zwaar ingediend tegen een door de gemeente verleende bouwvergun ning. Daardoor heeft de gemeente zijn bezwaar zonder behandeling ter zijde geschoven en kon buurman Wil Wassenaar pal naast Van der Veens woning een huis bouwen. Probleem is dat een aanbouw van Wassenaars woning vier meter naar voren staat, waardoor zijn buurman vanuit diens open erker uitzicht heeft op een blinde muur. Daarvoor had hij naar ei gen zeggen een mooi uitzicht. Het resultaat is dat de waarde van zijn woning maar liefst met €100.000,- is gedaald. Van der Veen is er zeker van dat de bouwvergunning in strijd is met het bestemmingsplan. Ook is hij er zeker van dat hij zijn bezwaar op 18 sep tember op tijd heeft ingediend. 'Als alles correct was gelopen, had ook Wassenaars woning op vier meter van de voorgevelrooilijn moeten staan en had ik een groot deel van mijn uitzicht behouden', zei Van der Veen maandag tijdens een rechts zaak bij de Raad van State in Den Haag. Óf het bestuursrechtscollege, de drukte beperkt en dat was jammer, want er was veel tijd gestoken in de sfeervolle aankleding van de markt in Pieckstijt. De standhouders waren toepasselijk gekleed en inwoners van de Blazerstraat hadden achter de ramen van hun woning etalages ge creëerd die deden denken aan lang vervlogen tijden. Behalve de talrijke kramen met vooral kunstnijverheid, was er volop chocomel, glühwein en erwtensoep om de inwendige mens op te warmen. Voor de gerookte vis, die ter plekke door een aantal Strender rokers werd bereid, ont stond een wachtrij Verschillende stands probeerden met de verkoop van onder andere handwerkpro- ducten uiteenlopende goede doelen Het winterse weer bleek dit week end van groot belang voor het suc ces van de kerstmarkten die in Oosterend en Den Burg werden gehouden. De sfeervolle markt in Oosterend werd vrijdag geteisterd door zware buien en flinke wind stoten, terwijl het koude, maar zonnige winterweer zondag veel mensen op de been bracht tijdens de kerstmarkt in Oen Burg. Was er vorig jaar alleen in het begin wat regen, dit jaar moesten de markt kooplui in Oosterend letterlijk alle zeilen bijzetten om het droog te hou den. De regen kwam met bakken uit de lucht en pas 's avonds brak een drogere periode aan. Daardoor bleef Kerstmannen deelden In Den Burg mandanjnen uit aan verraste marktbezoekers.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2