3 GroenLinks zet in op slopen van schuren Cichorei per schip naar de fabriek F amilieberichten ■TEXELSE COURANT' Waar gebeurd Rotkaart Gerard Pieter JComelis JJarniJan 'Jexelaartjes de lekkerste Spare-ribs v.a. €7?° Eigen notitie over landelijk gebied Zwemdiploma's Groen Zwart Raad moet even mond houden B-junioren AVT in Den Helder DINSDAG 21 DECEMBER 2004 Al eenentwintig jaar lang gaan we maandelijks een avond gezellig klaverjassen in De Witte Burcht. Het gezelschap is daar voor een deel wis selend en zo kom je met allerlei ver schillende mensen in aanraking. En kele jaren speelden we tegen Albert, die om de week bij ons langskwam om de vuilcontainer te legen. Nadat ik drie keer had geschud en gegeven, waarbij Albert steeds een slechte kaart van me kreeg, zei hij 'Als je me de volgende keer weer zo'n rotkaart geeft, leeg ik morgenochtend jullie container niet.' Maar helaas, ook de vierde keer kreeg hij 'een zootje' én hij zei: 'Je weet het, ik laat morgen ochtend jullie container staan.' Om dat de mannen altijd met z'n drieën waren, deed ik daags daarna drie ge vulde koeken in een zak met daarbij een briefje 'Albert, neem het me van gisteravond niet kwalijk. Ik zal het nooit mee doen en geef je voortaan een betere kaart en hoop het hiermee weer enigszins goed te maken. Ik hoop dat je onze container met laat staan.Het zakje zette ik bovenop de volle container Albert keek in de zak, las het briefje, legde de koeken in de cabine, leegde de container en ging grijnzend verder. Onlangs werden overal op Texel witte verwijsbordjes geplaatst waarop met rode letters de richting van de ver schillende dorpen en van de veer haven staan aangegeven. Ook de kruising Zuidhaffel-Pontweg werd zo versierd. Eén van de bordenplaatsers was onze schoonzoon Carlo en die dacht: 'Ik zal mijn schoonvader eens uit de tent lokken voor een stukkie 'Waar gebeurd'. En hij plaatste het bordje 'Den Burg' in de richting van de veerhaven en het bordje 'Veer haven' in de richting van Den Burg. Dat viel ons natuurlijk direct op en ik zei tegen mijn vrouw: 'De kantonniers zijn zeker op maandag bezig geweest en nog niet helemaal wakker en nuchter.' Verder liet ik het erbij. Ech ter niet buurman Veldwisch, die bij het gemeentehuis aan de bel trok. Dus Carlo, je opzet Is niet helemaal geslaagd, maar het stukkie in de krant is er wel. Jan van Tunen Vervuld van fijne herinneringen, maar bedroefd om zijn heengaan, geven wij kennis dat na een leven vol liefde, maar moegestreden en verlan gend naar het einde, van ons is heengegaan mijn lieve man, onze lieve vader en opa Nicolaas Broesterhuizen Rotterdam, Den Burg, 29-7-1927 20-12-2004 N. Broesterhuizen-Hofstede Lydia en Rob André, Marijke Nelleke en Daan De Gollards De Zes 12, kamer 217 1791 EX Den Burg. Gelegenheid tot condoleren aan huis, kamer 217. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op vrijdag 24 december om 15,00 uur in cremato rium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3, te Schagen. Na de crematieplechtigheid is er nog gelegenheid de familie te condoleren. Onze lieve broer, zwager, oom en speciale vnend is na een korte, zéér ernstige ziekte van ons heen gegaan Coen van Dijk 6 03-08-'33 t 18-12-'04 Fam. P. en H. van Dijk Fam. H. Spigt De crematieplechtigheid vindt plaats op a.s. don derdag om 14.30 uur in „Westgaarde" Osdorp. Correspondentie-adres: H. van Dijk Huismanshof 19 1097 TG Amsterdam Voor de warme gevoelens van medeleven en belang stelling, welke wij mochten ontvangen na het overlijden van onze lieve moeder, oma en overgroot moeder ELISABETH KOORN-STARK zijn wij u zeer dankbaar. Texel, december 2004. Allle lieve mensen die aan Peter en ons dachten, willen wij ontzettend bedanken! Inmiddels revalideert Peter tot 23 december nog in het „Beatrixoord" in Haren, om daarna in zijn nieuwe huis in Vlagtwedde verder te herstellen. Hartelijk bedankt en héél fijne feestdagen, met de allerbeste wensen voor u allemaal voor 2005! Piet, Wil en Marielle Beers André Sterk Met vreugde en dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte op 16 december 2004 van onze zoon en broertje Ed van der Star Iraci Schultz Jhemfan Adres: Rua GHI no 17 Quad. 94 Cep 29163520 Serra ES Brazilië E-mail: Edv.d.Star@uol.com.br Tel. 00 55 27 3218 0268 Kinderen kleinkinderen en achterkleinkinderen Ik ben weer thuis en wil graag iedereen bedanken voor het bezoek, de kaarten en belangstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis. Joost Swarthof Tweeling Wonder van leven Verwachting Verandering Grote zegen Glimlach van God Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze twee kinderen Zij zijn geboren op maandag 13 december 2004 om 17.36 en 18.13 uur Jan en Mirjam Oudman Broertjes van Tammo Zeebries 21 1791 HL Den Burg 0222-320512 e-mail: j.oudman@texelmail.nl Wij wensen u prettige kerstdagen en een heel gezond, gelukkig 2005! ledereen die aan mij gedacht heeft, tijdens mijn verblijven in het AMC en bij mijn thuis komst, wil ik hierbij hartelijk bedanken. Tevens wensen wij allen Plezierige Kerstdagen en een gezond 2005 Wim en Nel Keyser INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17 00 uur KOSTEN. €4.80 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1.60 (incl, btw) FOTO-TEXELAARTJE. plaatsing foto €12.50.- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden VOOR BEDRIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag. Voor kleur in uw tuin: Skimmia, Gaulteria en Helleborus (kerstroos) Tuincentrum V/d Werve. Kerstaanbieding: Intel mo bile laptop incl. Windows XP - draagtas en muis straatprijs €1149,-, bij TCA nu €999,-. Astrid Haar Atelier wenst u prettige kerstdagen en een gelukkig 2005. Esther. Jennifer, Chantal. Astrid en Mananne. Tel. 310914. Kamer te huur in Diemen tot 1 juni '05 voor rustige student. Tel 314336. Opruiming bij Wind-Store Texel, Binnenburg 19. Bestelt u tijdig verse appelflappen van Frans Timmer. Bestellen tel. 310198 of bij Inde Soete Suyckerbol, tel 320745. Losse verkoop en bestel lingen 31 dec. v.a. 9.00 uur Inde Soete Suyckerbol af te halen. Uit eten met kerst in La Morena, kerstmenu (3- gangen, €27,50), (4 gangen €32,50. Tevens ook a la carte. Reserveren tel: 316464. Kikkertstraat 31, De Cocksdorp (IM-Texelaartje) DEZE MAAND Binnenburg 13 Tel 32 21 45 Pieken of juist engelen haar? Bij Qnipp Kapsalon krijgen ze het voor elkaar! Waalderstr 15. tel. 312227, ook zonder afspraak! Wij repareren alle merken TV. Radio, Video, DVD, CD, Platenspeler, Satelliet, Ca mera. Scanner, etc. met 3 maanden garantie - Ser vice Center Texel - 311 777 - Laagwaalderweg 39. Wij zijn gesloten van 25 december t/m 2 januari. Wij wensen u alvast hele pret tige feestdagen Tuin centrum V/d Werve. Eetcafé Vincent wenst ie dereen fijne feestdagen en een voorspeodig 2005. Tel 322084. www.eetcafevin cent.nl Nu goedkoop kerstkaarten printen, TCA heeft diverse inktcartridges van HP en Epson voor absolute bo demprijzen! Opruiming bij Wind-Store Texel, Binnenburg 19. Kein Bild? Kein Ton? Wir kommen schon! Service Center Texel, Laagwaal derweg 39 - 311 777. Bestelt u tijdig verse appelflappen van Frans Timmer. Bestellen tel. 310198 of bij Inde Soete Suyckerbol, tel. 320745. Losse verkoop en bestel lingen 31 dec v.a. 9.00 uur Inde Soete Suyckerbol af te halen. Uit eten met kerst in La Morena, kerstmenu (3- gangen, €27,50), (4 gangen €32,50. Tevens ook a la carte. Reserveren tel: 316464 Kikkertstraat 31, De Cocksdorp. Voor bijna alles waar een snoer aan zit - Service Center Texel - Laagwaal derweg 39. Kerst aanbieding: Mul timedia pc incl. Windows XP/200Gb/512 Mb/de nieuwste Intel P4 proces sors. Straatprijs €1299,- bij TCA nu €1099,-. Zonder iets te winnen het nieuwe jaar voordelig be ginnen? Laat je NU knip pen bij Qnipp Kapsalon en ontvang voor 2005 een kortingsbon! Waalderstr. 15, tel. 312227, met en zonder afspraak. Kransen, takken en decoratiegroen Kerst stukjes. kerststerren en andere planten. Tuin centrum V/d Werve. Kerstaanbieding: 128Mb USB2 memorystick straat prijs €39,-. Bij TCA nu €25,- JVC Stereo TV €199,00 bij Service Center Texel, Laagwaalderweg 39. Eetcafé Vincent is de hele week geopend, dus ook op maandag 27 december. Tel. 322084. Wouter Weerman; voor een persoonlijk kwaliteits schilderij van uw eigen huis, uw favoriete plekje op het eiland of historisch ge bouw op Texel (olieverf op linnen). Betaalbare kunst, netjes afgewerkt en inge lijst. Levertijd binnen een maand. 0222-312556 Kerstbomen nu voordeli ger. Tuincentrum V/d Werve TCA heeft weer diverse kerstaanbiedingen, kijk op www.tcatexel.nl voor meer informatie. 2 st. garderobekasten wit, 2.30x1.00x0.50 i.g.st. €75,- p. st. 06-53138695. Sieraden, shawls, hoeden, tuimeltoortsen, breischa- pen, kerstmannen op hoge benen! Een kleine greep uit ons grote assortiment. Audrey H&G. A s do. extra koopavond. Opruiming bij Wind-Store Texel. Binnenburg 19. Bestelt u tijdig verse appelflappen van Frans Timmer. Bestellen tel. 310198 of bij Inde Soete Suyckerbol, tel. 320745. Losse verkoop en bestel lingen 31 dec. v.a. 9.00 uur Inde Soete Suyckerbol af te halen. Philips Home Cinema Set €149,00 bij Service Cen ter Texel - Laagwaalder weg 39. Roodkokende stoofperen, 4 kg €3,-, Elstar, Cox, Goudreinet, 4 kg €3,- L Huisman. Fruitkwekerij De Veen, tel. 06-2203 0389. Voor tegels en tegelwerk: Tegelzetbedrijf Jeffrey. Tel. 0222-321815. www. tegelbedrijfjeffrey.nl Vooreen betaalbare rijop leiding. Rijschool Lange- reis. Tel. 06-53690708. Baby geboren? Huur een ooievaar voor m de tuin voor 1,25 per dag (e12.50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600 De grote kerk van Oosterend is sinds vrijdag een echte blikvanger. Toen werd de nieuwe verlichting, die het hele gebouw op een prachtige ma nier uitlicht, in werking gesteld. Al van ver buiten het dorp is de verlichte kerk nu te aanschouwen. Voordien werd slechts de toren door enkele bouwlampen uitgelicht. Dooreen bij drage uit de Raboton, in verband met het jubileum van de Texelse Rabobank, kon nu professionele ver lichting worden aangeschaft. De Strender dorpscommissie kreeg de beschikking over vijfduizend euro dat naar eigen inzicht mocht worden be steed. Een oproep in de dorpskrant leverde diverse reacties op die pleit ten voor een knappe verlichting van de kerk. De voorzitter van de Raboton, Frans Hopman, schakelde vrijdag bij aanvang van de kerstmarkt de lampen in. De kerk wordt dagelijks tussen half vijf en elf uur verlicht. zogenoemde zachte licht zorgt voor een feeërieke sfeer. Overbodige schuren bij vrijgeko men agarische bebouwingen moe ten worden opgeruimd, zodat ze niet in het landschap blijven staan. Het oude land van Texel moet niet meer voor schaalvergroting in aan merking komen en daar zouden eveneens schuren moeten verdwij nen. Dat zijn enkele visies die GroenLinks naar voren brengt in een eigen notitie over het landelijk gebied van Texel. De partij heeft de notitie, waarin voor uit wordt gelopen op de discussie over vrijkomende agrarische bebou wing en het nieuwe bestemmings plan Buitengebied, vanmorgen over handigd aan burgemeester en wethouders. GroenLinks pleit er sterk voor dat het aantal grote schuren in het landschap wordt verminderd. 'Het is van de gekke dat bij huisjes in het buitengebied geen schuurtjes mogen worden gebouwd, terwijl op een A-blok volop schuren mogen worden gebouwd zolang het maar binnen een hectare blijft', aldus frac tievoorzitter Arthur Oosterbaan. In de notitie schrijft de partij dat er een saneringsfonds moet komen om het opruimen van overbodige schu- ren bij vrijgekomen agrarische be bouwingen te subsidiëren en dat dat ook met compenstatie moet worden beloond. De partij kan zich vinden in gedachten om eigenaren die schuren slopen éénmalig een bouwvergun ning voor een tweede woning op een bouwblok te verlenen. 'Liever een nette woning in het buitengebied er bij dan verpauperde schuren.' De partij vindt dat het oude land even min langer voor schaalvergroting en nieuwe schuren in aanmerking mo gen komen. Bestaande schuren zou den daar eveneens moeten verdwij nen. Als tegenprestatie zou onder meer de toeristenbelasting moeten worden verhoogd, zodat boeren op het oude land kunnen worden be taald om het karakteristieke land schap te onderhouden. De polders Eierland, Het Noorden, Prins Hendrik en eventueel De Hemmer zijn volgens GroenLinks de enige plekken die nog in aanmerking mogen komen voor moderne agrarische bedrijfsvoering en de bouw van nieuwe schuren. Vrijgekomen agarische bebouwingen zouden volgens de notitie voor bewo ning, opslag, toeristische apparte menten, kleine bedrijfjes of zorg boerderijen kunnen worden gebruikt. GroenLinks ziet er weinig in om horeca, musea of winkels toe te laten in die gebouwen, omdat dat volgens Redactioneel commentaar ledereen moet kunnen meepraten, klinkt het regelmatig als het over de herinrichting van de Groeneplaats gaat. Ideeën uit de bevolking moeten een belangrijke plaats krijgen. Tot nu zijn het echter vooral de politieke partijen die plannen en ideeën lanceren voor de invulling. D66 en Texels Belang voegden zich tijdens de raadscommissie Grondgebied als laat- sten in de rij door alvast pleidooien te houden voor woningbouw als het raadhuis is verdwenen. Onderwerp van gesprek was echter pas de wijze waarop bevolking en politiek met elkaar over de herinrichting zouden moeten communiceren. Het alvast op tafel leggen van ideeën is in dat prodes nog een stap te vroeg. Maar D66 en Texels Belang bevinden zich in goed gezelschap. GroenLinks pleitte vorige maand in een eigen huisvestingsnotitie voor de realisatie van éénpersoonswoningen voor jongeren op de Groene plaats en andere partijen hebben eveneens al ideeën laten ontvallen. Roelie Bakker van Texels Belang pleit al bijna een jaar voor de komst van een ijsbaan en de ledenvergadering van GroenLinks lijkt het wat om een verkooppunt van Texelse producten aan het plein te vestigen. Het valt de partijen te prijzen dat zij al aan het nadenken zijn geslagen, maar onbedoeld geven ze daarmee het signaal af dat het met de Groene plaats een bepaalde richting uit moet. Durf als gemiddelde inwoner nog maar eens met een heel opmerkelijke, bijzondere of gewaagde visie te komen als drie partijen al hebben aangegeven dat er in ieder geval wo ningen op de Groeneplaats moeten komen. De discussie, die feitelijk nog moet beginnen, dreigt op die manier al een bepaalde kant uit te gaan, terwijl alle politieke partijen zo duidelijk hadden aangegeven dat er een open discussie moet worden gevoerd. De Groeneplaats is van iedereen, dus elke Texelaar moet ook zijn zegje kunnen doen, is het argument dat wordt gehanteerd. De politiek laat bovendien blijken dat het haar me nens is om de bevolking niet opnieuw tegen zich in het harnas te jagen zoals bij het raadhuis gebeurde. Burgemeester en wethouders zetten eerder dit jaar een streep door de voorbereidingen voor de herinrichting, zodat er daadwerkelijk een nieuwe discussie kon worden gestart en er is voor een hoop geld een communicatiebureau ingehuurd om de dis cussie in goede banen te leiden. In volgende fases zal het waarschijnlijk wel neerkomen op thema's als wonen, dienstverlening en horeca, maar voorlopig kan er volop worden gebrainstormd en het zou daarom zonde zijn als de politiek de discus sie nu al inhoudelijk stuurt door gewicht aan bepaalde thema's te ge ven. Volgens de spelregels van een brainstormsessie moeten iedereen in die fase ongehinderd vanalles en nog wat op tafel kunnen gooien, zonder dat er al onderscheid wordt gemaakt Ook de meest rare sug gesties moeten in die fase vrijelijk kunnen worden geuit, omdat juist daar bij nader inzien soms heel wezenlijke ideeën tussen zitten die de moeite waard zijn verder te bepraten. De politieke partijen zouden de bevolking en zichzelf een dienst bewijzen door de eigen ideeën even op zak te houden, zodat er werkelijk een open discussie kan ontstaan. Als dat vervolgens leidt tot een herinrichtingsplan dat steun geniet onder veel Texelaars, is uiteindelijk zowel de bevolking, de politiek als de Groene plaats erbij gebaat. De B-junioren van Atletiek vereniging Texel deden in Den Hel der mee aan de door Noordkop Atletiek georganiseerde wedstrij den in sporthal Quelderduyn. Zij vertegenwoordigden Texel op de onderdelen 60 meter sprint, kogel stoten, hoogspringen en 1000 me ter hardlopen. Naast verenigingen uit de Noordkop werd aan de wed strijden meegedaan door teams uit Sneek en Dedemsvaart. de partij een te grote invloed op de omgeving heeft. 'En als een stolp inpandig wordt opgesplitst in meer dere wooneenheden, kunnen er niet meerdere garages of schuurtjes wor den bijgebouwd. De bestaande rege ling bijgebouwen kan dan niet meer van toepassing zijn.' In de notitie wordt verder gepleit voor terug houdendheid met nieuwe wandelpa den, een herverdeling van de kampeereenheden bij de boer onder praktiserende agariërs en terughou dendheid met de aanleg van wind molens. Er wordt een lans gebroken voor de aanleg van een paardenpad rond het eiland, zodat er grote toch ten per paard kunnen worden ge maakt. Volgens Oosterbaan moet de notitie bijdragen aan het behoud van het landelijk gebied en een economi sche basis leggen om verloedering tegen te gaan. Floris van Schaik, Henk Tromp en Morton Eschweiler wisten zich bij de 60 meter sprint te plaatsen voor de finale. Uiteindelijk werd deze door Van Schaik gewonnen, in een tijd van 7.89 seconden. Een grieperige Henk Tromp probeerde op zijn favoriete onderdeel, het kogelstoten, zijn een week eerder in Alkmaar behaalde tweede plaats vast te houden. Dit lukte niet, hij werd derde met een af stand van 11.32 meter. Hans van Franeker wist zijn kogel 10.42 meter te stoten en eindigde in het sterk bezette veld op een vijfde plaats. Floris van Schaik behaalde met 1.70 meter (een persoonlijk record) een tweede plaats bij het hoogspringen, waar ook Jelle Lubach en Jozef Pieter Buijsman hun persoonlijke re cords verbeterden (1.60 en 1.50 me ter). De 1000 meter hardlopen werd een Texelse aangelegenheid. Jelle Lubach werd eerste in 3.11 minuten, gevolgd door Henk Tromp en Jozef Pieter Buijsman, die na een felle eind sprint de derde plaats voor zich op eiste. www.amnesty.nl postbank 454 000 Voor de tweede keer dit seizoen wer den in Calluna de examens afgeno men voor de verschillende zwem diploma's. Romano Casciola be haalde daarbij zowel het A- als het B- diploma. Er zijn weer plaatsen vrij bij het teddybeer zwemmen (brons). De lessen beginnen op zaterdag 8 ja- huari. De geslaagden zijn: Teddybeer brons: Micha Beyert, Isa Kruk, Juup Biesboer, Kevin Versluis, Caleta Kager, Hasse Venema, Bense Tijsen, Ruben van der Voort, Manon Blom, Michel van Boven Teddybeer zilver: Danny Dijker, Xandervan Boven, Linsey Nagtegaal. Teddybeer goud: Wesley Huysman. A-diploma: Anna Sikma, Brechje Pop, Cato Stoffer, Dave Huysman, Esmee van Exel, Eva van der Velde, Guus Tjepkema, Hidde van Lingen, Jacco Boon, Jelle Burgman, Jip Kort man, Joost Ruardy, Joren Venema, kenny de Smidt, Mandy Smidt. Manon List, Mellisa Mets, Miranda Reij, Quien Vermeulen, Remco Hooijberg, Rens Koning, Renske kuip, Romano Casciola, Seb Venneman, Senne Roeper, Sjoert klein, Sunny Halsema, Willeke Kikkert, Zino Tanod. B-diploma: Antara Saai, Alicia Zoer, Beau Douma, Beau-Floor Steen huizen, Cindy Betsema, Donja Wit, Fred van Vliet, Lars Duinker, Mascha Gieles, Paul Koorn, Tiemen Haasdijk, Wessel van Hengel, Romana Casciola. Zwem-ABC: Amanda Douma, Killian Brokken, Linda Fieret, Thomas Kuip In de haven van Oudeschild is begin vorige week de oogst van 33 hectare cichorei ingescheept, om te worden vervoerd naar de fabriek in Rozen- daal. Het knolgewas waaruit inuline (zoetstof) en fructose wordt gewon nen, wordt voor het tweede jaar ge teeld op Texel. Robert van Raads hoven van Agrifirm, die bemiddelt en adviseert bij de teelt, is goed te spre ken over de resultaten. 'Er is gemid deld 40 ton van een hectare geoogst, vorig jaar was dat nog 33 ton. De pro gressie is vooral te danken aan de gunstige groeiomstandigheden van dit jaar. De oppervlakte breidde uit van 25 tot 33 hectare, maar het ziet er niet naar uit dat deze groei zich volgend jaar zal doorzetten, wat het gevolg is van nieuwe regelgeving over de suikerproductie. Maandag werd 620 ton verscheept, dinsdag 750 ton. (Foto Bed Konrng)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3