'Lage drempel en voor iedereen toegankelijk' 5 Discussies over geld rode draad in geschiedenis i Bibliotheek viert Veertigjarig bestaan .TEXELSE COURANT' Steun voor nieuwe basisbibliotheek Loodsmansduin Wat ik zeggen wou... Tentoonstelling (2) Turners GVT sterk van start _k. ll'U'l'M s~t uui u# op, clii'So^A BI0LIOTH EEK i i Gemiddeld een op de drie 'Texelaars loopt er regelmatig bin- ■nen om een boek te lenen of wat 4e lezen in de leeszaal. Jaarlijks (worden er ruim honderdvijftig- (duizend boeken uitgeleend, er (staan bijna 27.000 boeken in de (kast en met 4102 abonnement shouders heeft de organisatie het (hoogste ledenaantal op het eiland. (Op 23 december is het veertig jaar (geleden dat de Openbare Biblio theek Texel werd opgericht. SDat ze het altijd gemakkelijk hebben (gehad, kan van de medewerkers en (bestuursleden van de Openbare Bi bliotheek niet worden gezegd. In (veertig jaar tijd moet geregeld strijd (worden geleverd over geld en huis vesting. Tussendoor zien nieuwe re- "gistratie- en uitleensystemen het licht, doet de computer zijn intrede en wordt de laatste jaren provinciaal de gehele bibliotheekcentrale, waarvan de Texelse bibliotheek deel uitmaakt, tegen het licht gehouden en gereor ganiseerd. Niettemin weet de biblio theek zich staande te houden En met een 'historische raadsbesluit' van een laar geleden in het achterhoofd, weet voorzitter Dirk Terpstra dat de biblio theek tijdens zijn veertigste veriaar- dag even rustig kan ademhalen. 'Dis cussies over geld hebben altijd als een rode draad door de geschiede nis gelopen. Maar ik kan eindelijk zeggen dat we nu in een situatie zit ten. waarin we gezond functioneren.' Het besluit houdt in dat de gemeente sinds dit jaar geld voor groot onder houd reserveert. 'De raad onder streept daarmee toch het belang van de bibliotheek.' Het is een ander raadsbesluit, dat 41 jaar geleden op woensdag 11 decem ber 1963 wordt genomen, waarin de kiem voor de nieuwe openbare bibli otheek mét leeszaal wordt gelegd. Den Burg beschikt in die tijd over twee bibliotheken: de Nutsbibliotheek in de voormalige lagere school aan de Nieuwsstraat (de huidige Burgwal) en de particuliere bibliotheek van Jan Brugemann aan de Binnenburg (Het Open Boek). Er is echter behoefte aan beide voorzieningen samen te voe gen. Tijdens die raadsvergadering van 11 december besluit de raad dat de nieuwe bieb een eigen plek in het cen trum moet krijgen en niet bij de nieuwe LTS aan de Emmalaan moet komen. De LTS, die dan nog moet worden ge bouwd, wordt voorzien van een voor die tijd vooruitstrevend Cultureel Cen trum (de huidige Burgemeester De Koninghal) en er leven plannen om de nieuwe openbare bibliotheek bij dat centrum onder te brengen. De zoge heten Rijksinspectie van het Bibliotheekwezen raadt het echter af. Den Burg-Zuid is volgens de inspec teurs een te afgelegen plek om boe ken uit te lenen. Het wordt dus het centrum. Een jaar later, op 23 decem ber 1964, zit de studiecommissie ont wikkeling bibliotheekwezen Texel die zich met de voorbereidingen bezig houdt op kantoor bij notaris J. van Wijland om de stichtingsakte van de nieuwe bibliotheek te tekenen. De oprichting is een feit. Gezindten Omdat de verzuiling nog met achter de rug is, wordt het eerste bestuur uit vertegenwoordigers van diverse reli gieuze en niet-religieuze gezindten samengesteld. Voorzitter wordt R. Koolhaas (namens het Texels depar- Jan Brugemann startte in 1941 in de War moesstraat (nu de Texelse Luwte) met zijn particuliere bibliotheek. In 1955 verhuisde hij naar de Binnenburg (Het Open Boek). Zijn boeken waren in die tijd te herkennen aan het logo van de boekenmoordenaar. tement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeendie een van de drij vende krachten is. Kapelaan J.J.J. de Boer en P. Luyckx zitten namens de rooms-katholieke kerk in het bestuur. H. Veldhuis neemt de hervormde ge meente waar en H. van Wieren komt Wéér een |aar later, op zaterdag 20 november 1965, wordt aan Burgwal naast het postkantoor officieel het eerste gebouw geopend. Het is een noodgebouw, opgetrokken uit lage systeembouw. Het stichtingsbestuur heeft even met de gedachte ge speeld om de nieuwe bieb in de raadskelder van het dan nieuw te bouwen raadhuis aan de Groene- plaats onder te brengen, maar daar steekt architect W. Bruin een stokje voor. De nieuwe bibliotheek mét lees zaal gaat van start met 3000 boeken. Daarvan zijn er 1200 afkomstig van de Nutsbibliotheek en de rest is nieuw of afkomstig van de Provinciale Bibliotheekcentrale in Alkmaar. Me vrouw T van Heulen die directeur is van die centrale wordt de eerste di recteur van de Texelse bieb en de dames E. Zwaanswijk-Kool en Z. Feitsema-Castelein worden de eerste uitleensters. De constructie waarbi| het personeel in dienst is van de bibliotheekcentrale in Alkmaar, terwijl een Texels bestuur de zaak runt, be staat nog steeds. Een nieuwsbrief aan de lezers uit die tijd meldt dat Texelaars 'niet meer zoals bij de Nutsbibliotheek per week per boek betalen, maar voortaan eerst lid moeten worden'. Daarna school en het Regionaal Opleidings centrum te bouwen. De terugtrekking leidt het einde van het project in. Op zaterdag 22 mei 1976 wordt de nieuwbouw aan de Bernhardlaan geopend Mevrouw A. Koolhaas-Gij zelaar, de weduwe van R. Koolhaas, onthult een portret dat Toon de Haas van haar man heeft geschilderd. De collectie in het nieuwe gebouw is in middels uitgebreid tot bijna 18.000 boeken en jaarlijks worden er dan gemiddeld honderdduizend keer een boek uitgeleend. In het eerste volle jaar aan de Burgwal (1966) worden in totaal nog 18.000 boeken uitgeleend. Aannemer Duin bouwt het pand voor zeshonderdduizend gulden. De lan delijke overheid neemt die kosten volledig voor haar rekening, waar door het bestuur het gebouw 'om niet' in handen krijgt. De consequen tie daarvan is dat het bestuur geen afschrijfmogelijkheden heeft, waar door er geen reserves voor groot onderhoud kunnen worden opge bouwd. De bieb moet daardoor meermalen de gang naar de gemeente maken om toch over voldoende geld te be schikken als er iets moet worden gerepareerd of vervangen De laatste gang wordt gemaakt in 2003 als het erin namens de gereformeerden. Mevrouw E. van Wolferen en A. Wei- boren nemen namens respectievelijk een kring van geïnteresseerde lezers en het buitenkerkelijk volksdeel zit ting in het eerste bestuur. De bibliotheek begon in 1965 met drieduizend boeken. Tegenwoordig bestaat de collectie uit bijna 27.000 boeken en heeft de biblio theek 4102 leden. kunnen ze 'zo vaak als ze maar wil len (al is het driemaal in de week) boeken lenen'. Te laat inleveren levert een boete op. Volwassenen mogen volgens de voorwaarden per keer 'éen roman, één cultureel boek en één roman in een vreemde taal' mee nemen. Jeugd mag per bezoek 'één jeugdboek en één jeugdontwikke- lingsboek' lenen Leerlingen van het voortgezet onderwijs mogen even tueel nog een derde boek meenemen 'als dat op de verplichte literatuurlijst staat' CD's, DVD's en internet zijn in die tijd nog volstrekt onbekende za ken en langspeelplaten heeft de nieuwe bieb nog niet in huis. Ruimte In 1968 en 1969 begint het bestuur al te verkondigen dat de bibliotheek eigenlijk naar een grotere ruimte moet, omdat de noodbouw te klein is. Er ontbrandt een strijd tussen het bestuur en de politieke partijen. De bieb wil het liefst naar de hoek Drijverstraat/Bernhardlaan, dat in die tijd nog tegen het buitengebied aan ligt De politieke partijen willen dat de voorziening meer in het centrum blijft. Het wordt toch de Bernhardlaan. 'En daar zijn we nu erg blij mee', blikt voorzitter Terpstra terug. 'Door die beslissing zitten we precies centraal tussen het centrum en De Mars.' De verbondenheid met de locatie is voor de bibliotheek in het voorjaar van 2002 aanleiding zich terug te trekken uit het toenmalig kanjerproject om een gezamenlijk gebouw voor de bieb, OSG, de Muziek- en Dans- dak begint te lekken. Het bibliotheek- bestuur maakt voor de zoveelste keer duidelijk dat zij moeilijk reserves kan opbouwen, waarna de raad in no vember besluit de jaarlijkse subsidie van €220.000,- structureel met €14.200,- te verhogen, zodat er in 2012 groot onderhoud kan worden gepleegd. De bieb moet zelf jaarlijks ook wat geld opzij zetten. Volgens de afdeling Infra en Bouw van de ge meente is het gebouw tegen die tijd aan werkzaamheden. De lekkage is inmiddels weer verholpen. Drukken De bibliotheek neemt in de loop der jaren meermalen het initiatief om de kosten te drukken, Bij groot onder houd en verbouwingen in 1990 en 1996 steken diverse vrijwilligers on der aanvoering van oud-voorzitter Fridt Blanken de handen uit de mou wen. 'Dat scheelde een hoop geld en het was nog gezellig ook. Bij de ver bouwing heb ik zelf kasten staan tim meren. Het nieuwe fietsenrek en de bank voor het pand hebben we ook zelf gemaakt. Er was berekend dat dat 22.000 gulden had moeten kos ten. We deden het voor 11.000.' Tot 1990 is de kelder het onderkomen van ziekenomroep De Lichtboei. Bij het groot onderhoud verhuist de ziekenomroep naar de nieuwe studio van het net opgerichte Radio Texel onder de Buureton. De kelder wordt heringericht als nieuwe leeszaal. On dertussen wordt ook een samen werkingsproject met de drie Texelse boekhandels opgezet. Afgesproken DINSDAG 21 DECEMBER 2004 Mevrouw A. Koolhaas-Gijzelaar onthulde bij de officiële opening van de locatie Drijverstraat/Bernhardlaan in 1976 een portret van haar man R. Koolhaas die in de jaren zestig aan de basis van de openbare bibliotheek stond. wordt dat zij bij toerbeurt voor de bieb boeken inslaan bij de Neder landse Boekhandelcentrale. De pro visie die zij ontvangen, gaat in een grote pot waarmee lezingen in de bieb worden betaald. Als tegenpres tatie zijn de boekhandels bij toerbeurt aanwezig om boeken te verkopen. Blanken: 'We hadden al snel in de gaten dat we met eikaars concurren ten zijn, maar elkaar versterken Men sen die vaak een boek lenen om te lezen, kopen ook vaker een boek.' De hergroepering van de veertien bi bliotheken in de negen gemeenten Kop van Noord-Holland naar één basisbibliotheek met onderafdelin gen is de volgende fase waarmee de Texelse bieb de komende jaren wordt geconfronteerd. In 2006 moeten de bibliotheken zijn gefuseerd. De ver anderingen is nodig om bibliotheken een plek te laten behouden in de informatiesamenleving. Terpstra: 'Uit een onderzoek dat de commissie- Meijer heeft gedaan, kwam naar vo ren dat bibliotheken kampen met een stoffig imago en dat moet met.' De Texelse bibliotheek merkt eveneens dat zij aan de weg moet timmeren. Volgens bibliothecaresse Maaike Vonk zijn de bezoekers grofweg op te delen in kinderen tot vijftien jaar en mensen vanaf veertig. 'Maar de groep die daartussen zit, missen we.' Het eerder dit jaar gestarte project Boekenpret. waarbij de bibliotheek en basisscholen samenwerken om ouders vaker te laten voorlezen, moet een van de manieren worden waarop de bibliotheek mensen nau wer wil betrekken. De instelling van één basisbi bliotheek voor de Noordkop betekent met dat de bieb van het eiland ver dwijnt. Vonk: 'Het betekent wel dat er vaker personeel wordt uitgewisseld en er moet nog efficiënter worden ge werkt. We moeten meer gebruik gaan maken van eikaars kennis.' De bieb beschikt jaarlijks over EUR40.100,- om nieuwe boeken aan te schaffen. Het grootste deel daarvan wordt uit gezocht door de centrale. 'Maar een deel van het budget houden we in eigen hand. We willen bijvoorbeeld de Texelkast met Texelse boeken in ere houden.' Om tegemoet te komen aan jongeren start de bieb volgend jaar met het uitlenen van DVD's. Op het gebied van internet hoeft de bieb weinig te veranderen om jongeren te lokken. Internet is er al jaren toegan kelijk. Vonk: 'Sommige sites zijn zo algemeen dat ze gratis zijn en anders moet je wat betalen.' Ondanks alle veranderingen is het wezen van de bieb volgens Blanken nog steeds hetzelfde als veertig jaar geleden bij de oprichting. 'Het is een gebouw met een lage drempel dat voor ieder een toegankelijk is en waar iedereen bij de informatie kan komen. En dat moet ook zo blijven.' Jeroen van Hattum De vorming van één nieuwe basis bibliotheek voor de Kop van Noord-Holland kan rekenen op steun van de Texelse politiek. De leden van de commissie Welzijn hebben woensdagavond inge stemd met de voortgang van de fusie die in 2006 tot de nieuwe bi bliotheek moet leiden. Ze gaven hun goedkeuring aan het bedrijfs plan voor 2005 tot 2008. Veertien bibliotheken in negen ge meenten van het gewest Kop van Noord-Holland fuseren volgend jaar tot één basisbibliotheek met veertien onderafdelingen. Aan de dienstverle ning in de afzonderlijke bibliotheken verandert niet veel. maar financiën, personeelszorg, automatisering en huisvesting worden vanaf 2006 cen traal geregeld. De fusie leidt met tot hogere kosten voor de gemeente die nu jaarlijks €246.000,- voor het bibliotheekwezen uittrekt. Bedoeling is dat de gemeenten straks geza menlijk het centrale gedeelte van de basisbibliotheek betalen en afzonder lijk de dienstverlening in de eigen onderafdeling blijven subsidiëren. In het bedrijfsplan wordt de voorkeur uitgesproken om de zes stichtingen die de veertien bibliotheken nu run nen samen te voegen tot één stich ting. waarmee de negen gemeenten vervolgens contracten afsluiten. Be doeling is dat elke onderafdeling na de fusie een eigen activiteiten commissie behoudt. 'We willen ons specifiek op Texelse zaken kunnen blijven richten als de Texelkast met Texelse uitgaven. Er moet een bin ding met de locatie blijven', aldus voorzitter Dirk Terpstra. Hij verwacht dat de basisbibliotheek straks wordt bestuurd door een directie en een Raad van Commissarissen. 'Het is zaak dat daar ook een Texelaar in komt die er met zijn neus bovenop zit.' In de raadsvergadering van dins dag 11 januari neemt de raad een definitief besluit over de voortgang. VERVOLG VAN PAGINA 1 in tegendeel. Bij de discussie die aan de instelling van het park vooraf ging, is afgesproken dat de exploitatie op ,|iet ingeperkte deel van de camping Idat hier aan de orde is, gewoon kan (doorgaan. Dat de huidige situatie met ;brandveilig is, kunnen we volledig londerschrijven. Echter, met meer dan (ongeveer twintig caravans - 10 pro- I cent van het totaal - staan te dicht bij (elkaar, dus het kan niet moeilijk zijn (daar verandering in te brengen. En (aan die illegale schuttingen en schuurtjes die in de loop der jaren zijn (gezet zonder dat iemand er ooit wat (van zei, is natuurlijk iets te doen. Het (is in elk geval geen reden om al die (caravans weg te sturen.' Klap Voor de huurders van de vaste staan plaatsen was de RST-brief een don derslag bij heldere hemel, maar het bestuur had al eerder van het besluit gehoord. Dat was op 14 december na leen gesprek met burgemeester Joke (Geldorp, waarbij ook de RST-direc- Iteur aanwezig was. Overigens tot te vredenheid van de kampeerders had (de burgemeester dit gesprek gear rangeerd na een 'boze' briefwisseling (inzake het aangekondigde optreden (tegen de illegale bouwsels. Nadat de (burgemeester uitleg had gegeven (over de voorgenomen actie tegen de (schuttingen en in het belang van de (brandveiligheid kwam directeur Mat- hijsen met het bericht dat alle cara- (vans weg moesten. Quint: 'Dat laat- ste was een besluit van uitsluitend de (RST, maar de RST verschuilt zich op (die manier wel achter de gemeente. (Wij waren verbijsterd. Tevoren had- den we geen enkel signaal gehad dat (in die richting wees. Recentelijk ont gingen alle huurders nog een contract voor het nieuwe seizoen en een mooie kerstkaart en nu dit. Het is gewoon onbehoorlijk om de mensen op die manier een bedorven kerst te bezorgen. Het gaat om mensen, waaronder veel AOW-ers die soms al tientallen jaren elke zomer op Texel zitten en een grote verwevenheid met het eiland hebben. Ze beschouwen zich als goede buren van de gemeen schap van Den Hoorn en dat is we derzijds.' Geen reden Volgens de brief van Mathijsen houdt de RST zich bij het opzeggen van de overeenkomsten aan artikel 10 lid 2 onder c en artikel 10 lid 2 onder g van de Recron-voorwaarden voor vaste plaatsen 2003. Volgens Quint klopt dat met omdat in genoemd artikel staat dat een ondernemer de over eenkomst mag opzeggen a/s overheidsmaatregelen hem daartoe noodzaken. 'En dat is hier met aan de orde Er zijn géén maatregelen van gemeente of Staatsbosbeheer (eige naar van het terrein red.) die het nodig maken de pacht op te zeggen'. Quint twijfelt er met aan dat zijn ver eniging in het geweer zal komen. De kwestie staat op de agenda van de algemene ledenvergadering die op 15 januari in Zaandam wordt gehou den. De voorzitter vraagt zich intus sen af of het schokkende besluit door alle RST-commissarissen (bestuurs leden) unaniem is genomen. Omdat directeur Mathijsen met va kantie is en gistermiddag niet kon worden bereikt, gaven we de vraag door aan RST-voorzitter Jaap Honmgh, maar die weigert commen taar, omdat hij zich enkele maanden geleden heeft terug getrokken. Dat was uit onvrede waar hij verder mets over kwijt wil, maar het had in elk geval niets te maken met de nu spe lende kwestie. Honmgh is ongeveer 15 jaar RST-bestuurder geweest, de helft van de tijd als voorzitter. Zijn taak is overgenomen door vice-voorzitter Bart Bos uit De Koog. Die bevestigt de brief van directeur Mathijsen en voegt er desgevraagd aan toe dat het besluit niet is genomen op verzoek of onder druk van de beheerders van het nationaal park. Het was een puur eigen opvatting dat het van belang is voor natuur en landschap dat er bui ten de zomer geen caravans meer in de duinen staan 'Maar ik denk wel dat de mensen van het Nationaal Park het op prijs stellen'. Commissaris Jan Jacob Rab voegt De leden van de kampeerdervereniging voelen zich nauw met Texel verbonden. Velen lezen de Texelse Courant, de contacten zijn soms op huwelijken uitgelopen en sommigen verrichten hand- en spandiensten bij evenementen In het dorp. De foto werd de afgelopen zo mer gemaakt toen het Texelse smartlappenkoor optrad tijdens een barbecue voorde kampeerders. ifoio nxny a» email daaraan toe dat het besluit eenstem mig is genomen. 'In het belang van de toekomstige kwaliteit van het ter rein. Met de huidige situatie kunnen we met langer uit de voeten. Het is denkbaar om de situatie te verbete ren en toch door te gaan met de ver huur van vaste standplaatsen, maar dat is een hele puzzel waarbij je per geval moet nagaan wat aangepast moet worden. Bedenk daarbij dat het een duinterrein is dat maar gedeelte lijk geschikt is om caravans te plaat sen. Alleen met een schone lei heb ben we de vrijheid en de ruimte om de situatie afdoende te verbeteren, al snap ik natuurlijk best dat het voor die mensen met leuk is.' Oud RST-bestuurder Daan Welboren erkent dat vooral de maatregelen in het belang van de brandveiligheid terecht zijn. Een paar keer heeft op andere delen van Loodsmansduin een felle duinbrand gewoed. Als zo iets zou gebeuren tussen de dicht opeenstaande caravans, schuurtjes en schuttingen zou dat op een ramp uitlopen. Maar het opzeggen van alle pachtovereenkomsten vindt hij veel te ver gaan en de manier waarop dat nu is gebeurd noemt hij tactloos. Welboren is betrokken omdat hij en zijn vrouw eigenaar zijn geworden van de stacaravan die zijn recentelijk overleden schoonmoeder sinds 1972 op Loodsmansduin in gebruik had. Als middel om de aanwezigheid van stacaravans inde winter terug te drin gen pleit hij voor een uitsterfregeling. Veel inwoners van Den Hoorn hebben afkeurend gereageerd op de voorge nomen ontruiming. Kopieen van de RST-brlef gingen het afgelopen weekend van hand tot hand De on dernemers van het dorp hebben hun eigen reden om afwijzend te reage ren, want de honderden gebruikers van de caravans betrekken veel van hun levensbehoeften in het dorp en met velen van hen zijn ook vriend schapsbanden gegroeid. Hans Zijm Met deze brief wil ik reageren op het ingezonden stuk van Nettie van de Brake in de Texelse Courant van 17 december, over de tentoonstelling van de Wereldwinkel in Tusse de Banke. Vijftig weken per jaar wordt er in Tusse de Banke kunst geexposeerd. Twee weken laat de gemeente haar sociale gezicht zien en is de ruimte gereserveerd voor de Derde Wereld. Dan kunnen de vrijwilligers van de Wereldwinkel ook dingen laten zien en verkopen waarvoor in hun piep kleine winkeltje geen plaats is. Bo vendien bereiken ze op die manier veel meer mensen. Ik vind veel kunst werken op deze tentoonstelling mooier dan heel wat kunst die je de rest van het jaar in expositieruimtes kunt bezichtigen, maar daar gaat het niet om. Hoe egoïstisch is de maatschappij, in deze Kersttijd, geworden? Het ko mende decennium sterven jaarlijks 4,5 miljoen kinderen aan honger en armoede. Blok van de Velden is al jaren dood. Hij kan best even wach ten. De kinderen van de Derde We reld leven nog. Nog wel. Sytske Dijksen, Den Hoorn. van de Sparsupermarkt Goënga zegt diverse kampeerders te hebben ge sproken die helemaal van slag waren. Hij verwacht dat de Hoornder ondernemersvereniging van zich zal laten horen en verwijst daarvoor naar voorzitter Eddy Vermeulen. Die geeft echter nog geen commentaar voor dat hij met zijn achterban heeft ge praat. 'Donderdag komen we bij el kaar.' Acht turners van Gymnastiek Ver eniging Texel traden zaterdag in Alphen aan de Rijn aan voor de Jokercup. Deze wedstrijd wordt gezien als opwarmertje voor het komende wedstrijdseizoen. De turners kunnen bij deze wedstrijd op één toestel een joker inzetten, waarmee het bij dit toestel gege ven cijfer wordt verdubbeld. In de eerste wedstrijd werd Michiel Vlaming (LOS 6) vierde en viel net buiten de prijzen. Allard de Wit turnde een stabiele wedstrijd en werd acht ste. Sil Gaaff (5C) kon. na een paar mislukkingen, toch nog aanspraak maken op brons. Hij turnde zijn vloer oefening in de verkeerde volgorde, wat hem een flink aantal punten kostte. Later op de dag eindigde Mike Bosma (LOS 4) door een onge lukkige inzet van de joker op de acht ste plaats. 'Als hij iets netter gaat werken, zullen we vast nog van hem horen', aldus onze correspondent, 's Middags kwamen de wat meer er varen jongens aan de beurt. Zij kwa men allen met eremetaal terug naar Texel. Gian Battista Marei, die twee jaar geleden met wedstrijdturnen is gestopt, maakte een goede come back en turnde een zeer goede wed strijd, waarondereen prachtige oefe ning op brug. Hij werd eerste in niveau LOS 2. De niet zo fitte Lars Bosma begon wat minder, maar kwam toch in het goede wedstrijd ritme en werd uiteindelijke derde (LOS 3). Alwin Bakker, de oudste deelnemer, werd gedeeld tweede in niveau LOS 1Marlon Marei maakt dit jaar de overstap van verplichte oefe ningen naar keuzestof Hij heeft een nieuwe sprong op de Pegasus en turnde voor het eerst een dubbele salto als afsprong van de rekstok. Daarmee werd hij eerste in 4B.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5