expert Last-minute kerstvoordeel bij Expert! INTERNATIONALE PRIJSSTUNTS! FLAT TV Verloren brief Aagje Luijtsen ontdekt Flora toegevoegd aan Museumjaarkaart Dit jaar hebben we weer vele inzendingen ontvangen. Alle deelnemers, adverteerders en sponsors hartelijk bedankt! 'TEXELSE*-?^ yj COURANT* Verslavingszorg wordt voortgezet Dienstwoning aan Laagwaalderweg Burgemeester op Radio Texel Geen 800 miljoen in Waddenfonds B internationaal INGEKOCHT! Slechts Slechts AMNESTY International' Collectanten gevraagd voor de collecte van 20 t/m 26 februari 2005 kijk op www.amnesty.nl of bel 020 626 44 36 moet komen. Bedoeling is dat ook de toekomstige Waddenacademie, waar- bij NIOZ en Alterra zijn betrokken, er geld uit krijgt. ,'ïW» foJ <"j nnnt *>"->/'J r' tj. ét» tïï-r- ,frj.tr/. z.W/y, s,., •.-«/5W-4' h*//j 'fy&rf ;Uv',/y i' r 4j4" Y"*. -yyyp**"£' sfttrttrXo^ on stJthrnL. Jtjjui'jry Jt/rc/MèCr'pZóJ Begin deze maand werd een nieuwe brief van de Texelse Aagje Luijtsen ontdekt in het High Court of Admirality archief van het nationaal 'Brits archief in London. Een van de twee nog missende brieven van Aagje Luijtsen is terug gevonden. Historicus Perry Moree ontdekte de 225 jaar oude brief begin deze maand bij toeval in het Brits nationaal archief in London toen hij aan het neuzen was tussen nog ongeordende archiefstukken. De brief wordt alsnog gepubliceerd door Het Open Boek dat in 2003 al -het boek Kikkertje Lief met negen tien brieven van Luijtsen op de markt bracht. Bij de boekhandel aan de Binnenburg is de vreugde over de vondst groot. Het was bekend dat er in ieder geval nog twee met ontdekte brieven moesten zijn, maar het was een raad sel waar die waren gebleven. Volgens Theo Timmer ontdekte Moree het missende epistel toen hij met een collega in London bekeek hoe stuk ken ongeordend archief in kaart kun nen worden gebracht. 'Bi| zulke be zoeken vraagt hij altijd wat stukken op uit de tijd dat Aagje Luijtsen haar brieven aan Harmanus Kikkert schreef. Op 3 december kwam hij op eens die nieuwe brief tegen.' Kikkert was stuurman bij de Verenigde Oost- Indische Compagnie. De brieven van Lui|tsen kwamen des tijds in nationaal archief van Groot- Brittannie, nadat de Engelsen in 1781 in de buurt van Kaapstad de per soonlijke bezittingen van Kikkert in beslag hadden genomen. Zijn bezit tingen, inclusief alle brieven van zijn vrouw, werden als oorlogsbuit naar London gestuurd. Elf jaar geleden ontdekte Moree bij toeval de negen tien brieven die in één stapel waren gebundeld. Het was al snel duidelijk dat ze een grote historische waarde hadden, omdat ze een goed beeld schetsen van het leven dat Luijtsen als achtergebleven zeemansvrouw op Texel leidde. Het was ook voor het eerst dat van één zeemansvrouw zoveel brieven werden gevonden. Waardoor de nu ontdekte brief op een andere plek lag, is niet bekend. Kikkert ontving hem op 23 december 1779 toen hij met zijn schip de Parel bij de Engelse plaats Duijns voor an ker lag. Zijn Amsterdamse zaak waarnemer Molkeboer, die hem ach terna was gereisd, had de brief op 13 december (van Luijtsen meegekre gen. 'Het was gisteren dus precies 225 jaar geleden dat hij de brief las', aldus een glunderende Timmer. Luijtsen, die dan vijf maanden zwan ger is, beschrijft onder meer hoe trots hun ruim 2,5 jaar oude zoon Lammert op zijn vader is. Hij praat de hele dag over hem en zijn schip. Luijtsen maakt zich zorgen over de gesteld heid van haar man, omdat hij haar met schrijft hoe het met hem is Ze weet de kapitein (Dirk Plokker) knap ziek was toen de Parel op 18 novem ber van Texel vertrok, dat de Parel in het Nauw van Calais een aanvaring heeft gehad en dat ook het schip de Indiaan van Kikkerts broer Arie zware averij heeft opgelopen, dus erg ge rust is ze er allerminst op. 'Uw schreijft mijn niet veel of uwe storm weer heeft gehad en dat uw kaptijn leeft of dood is. U schreijft mijn niets daar ik wat gerust op kan zijn.' Luijtsen hoopt snel te horen hoe het met hem gaat, omdat ze zich in haar eenzaamheid anders allemaal maar bedroefd voelt. Ze praat haar man ook kort bij over het wel en wee van familie en bekenden. Volgens Timmer schreef Luijtsen de ontdekte brief na brief nummer twaalf die ze opstelde toen de Parel nog op de Rede lag en werd klaargemaakt voor de lange tocht naar China. De andere nog niet ontdekte brief stuur de ze destijds naar Batavia. Volgens Timmer is het goed mogelijk dat Kikkert die brief om wat voor reden dan ook nooit onder ogen heeft ge had. De Texelaar bewaarde destijds alle brieven van zijn vrouw bij elkaar, waardoor ze in 1781 ook als pakket door de Engelsen in beslag konden worden genomen. Hij houdt het niet (Foto Perry Moree) voor onmogelijk dat ook die brief ooit nog boven water komt. Het Open Boek laat de nieuwe brief apart afdrukken, zodat hij als bijlage in het boek Kikkertje Lief kan worden gestopt. De ontdekking kwam net te laat voor de tweede druk, die vanaf volgende week in de winkel ligt. 'Mensen die de eerste druk hebben gekocht, kunnen de brief gratis ko men afhalen in de winkel.' De brief is_ door Timmer en Vibeke Roeper, die met Moree meewerkten aan Kikker tje Lief, voorzien van voetnoten en uitleg. Hij wordt ook de website van Het Open Boek (www.hetopenboek .nl) gepubliceerd. De gemeente trekt voor het ko mende jaar €43.317,- uit voor ver slavingszorg, uit te voeren door de Brijderstichting. Met de stichting zal een nieuwe overeenkomst wor den afgesloten, waarbij rekening wordt gehouden met de resultaten van het dit jaar gehouden onder zoek naar het alcohol- en drugs gebruik op Texel. B en w hebben het bezwaar dat 10 voor Texel maakte tegen de bouw van een dienstwoning bij de bedrijfsgebouwen van De Wit aan de Laagwaalderweg bij De Waal ongegrond verklaard. Het college oordeelt dat het toelaten van de woning past bij de bestem ming die het bedrijf in 1996 na een artikel 19-procedure heeft gekregen. Het betreft een volwaardig agrarisch bedrijf (van 344 SBE's), waar diverse gewassen tot agrarische producten worden verwerkt. De vereniging 10 voor Texel had in zijn bewaar blijk gegeven van ongerustheid over de kwaliteit van de omgeving in het al gemeen en daarom aangedrongen op spoed bij het maken van een nieuw bestemmingsplan buiten gebied. Dit zou een eind moeten maken aan 'excessen'. De kritiek richtte zich onder meer op de schu ren van loonbedrijf Kikkert en de plannen van Van der Haas bij de ro tonde. Het college meent echter dat deze zaken mets hebben uit te staan met de procedure voor de dienst woning van De Wit. Bij wijze van een tweejarige proef begon de Brijder in 2002 op Texel met hulp en preventieve activiteiten in de strijd tegen verslaving. B en w heb ben besloten daarmee verder te gaan. De Brijderstichting is drie da gen per week op Texel. Naast een steunpunt in d'Ouwe ULO zijn er ook spreekuren in drie huisartsenpraktij ken en in openbare scholengemeen schap De Hogeberg. Ook worden huisbezoeken afgelegd. De situatie in d'Ouwe ULO wordt niet ideaal ge vonden zodat wordt uitgekeken naar alternatieven. Het aantal contacten met cliënten is groeiende. Vooral onder jongeren neemt het alcoholmisbruik toe. Pre ventie en vroege signalering krijgen in de komende periode extra aandacht In het programma Even bijpraten met... spreekt Wijkie van den Berg donderdag met burgemeester Joke Geldorp. Zij blikt terug op het afge lopen jaar en kijkt vooruit naar 2005. Even bijpraten met... wordt uitgezon den tussen 19.00 en 20.00 uur. Zon dag begint Van den Berg in haar pro gramma Wegdromen met een boek aan een nieuw boek. Na het verhaal van Emmelien wordt de komende weken voorgelezen uit De Mallemo len van Dieuwke Winsemius. Het ver haal speelt in de Franse tijd, wanneer een jonge vrijer dienst neemt in het leger van Napoleon. Wegdromen met een boek wordt uitgezonden op zon dag. tussen 16.00 en 17.00 uur. De uitzending wordt herhaald op maan dag tussen 19.00 en 20.00 uur. Ra dio Texel is te beluisteren via 106.1 FM of 98.5 op de kabel. Scheidend directeur Leo Timmers zette gisteren voor één van de laatste keren zijn handtekening als directeur van Rabobank Texel. Hij tekende de contracten met vertegenwoordigers van de Texelse musea. iFoio jaman van Hottumi (Advertentie) Texelaars kunnen volgend jaar met de Texelse Museumjaarkaart van de Rabobank ook bij Schipbreuk en Juttersmuseum Flora terecht. Het museum aan de Pontweg ont brak nog in het rijtje Texelse musea waar de kaart geldig is. Onder leiding van directeur Leo Tim mers zetten vertegenwoordigers van het Texels Museum, Flora, het Agra risch en Wagenmuseum en het Luchtvaartmuseum gistermiddag hun handtekeningen onder het contract voor volgend jaar. Voor Timmers had de ondertekening een bijzonder ka rakter. Het was hoogstwaarschijnlijk de laatste keer dat hij als directeur van Rabobank Texel officieel zijn handtekening zette. Timmers is vanaf volgend jaar, als de fusie tussen Rabobank Texel en Rabobank Kop van Noord-Holland een feit is. de nieuwe Rabo-directeur in Santpoort. De scheidend directeur had voor de gelegenheid met de minsten om zich heen. Onder andere jutter Jan Uit geest van Flora en directeur Jan Kui per van het Texels Museum zaten samen bij Timmers aan tafel om de contracten te tekenen. Flora wilde graag meedoen aan de Texelse Museumjaarkaart en de Rabobank vond het schipbreuk- en juttersmuseum goed passen in het systeem De toekomst van de Texelse Museumjaarkaart, die in 1994 door Rabobank Texel in het le ven werd geroepen, is door de fusie vooralsnog onbekend. Volgens Tim mers wordt daar in de tweede helft van 2005 verder over nagedacht als de nasleep van de samenvoeging achter de rug is. Rabobank Texel schiep destijds de eigen museum kaart, omdat de meeste musea op het eiland niet meededen aan de lan delijke museumjaarkaart die gespon sord werd door de landelijke Rabo bank. Met de eigen museumjaarkaart wilde de Texelse Rabobank toch iets soortgelijks aan haar klanten en rela ties op het eiland aanbieden. De Rabobank heeft er ongeveer zeven duizend. Volgens de musea maken Texelaars vaak gebruik van de jaar kaart. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door: Winnubst Optiek, Kantoorvakhandel LenR, Dio Drogisterij Mets, Juwelier Martin Tromp, Uitgeverij Langeveld de Rooy bv, Inde Soete Suyckerbol, Kadoshop TeXels, Zegel Modes, Jan Keijser Kampeercentrum, Juwelier Opticien Leijdekkers, Slijterij Smidt-Witte, Weikoop, Oosterhof Wonen, Boetiek De Oorzaak, Firma Theo de Graaf, Slijterij De Wit, Giftshop Parona. De juiste oplossing: 19/11 Banketletters; 23/11 Sinterklaas; 26/11 Sinterklaasintocht; 30/11 De zak van Sinterklaas; 3/12 Hoor wie klopt daar. s De overheid wil in ieder geval de ko mende vijftien jaar niet meer dan vijf honderd miljoen euro in het nieuwe Waddenfonds stoppen. Daarna wordt bekeken of het verstandig is de bij drage alsnog te verhogen naar acht honderd miljoen en of het fonds lan ger dan de geplande twintig jaar moet bestaan. Dat is de reactie van het kabinet op moties van de Tweede Kamer om achthonderd in plaats van vijfhonderd miljoen euro in het fonds te stoppen. Het kabinet is daarmee slechts deels bereid aan de wens van de Kamer tegemoet te komen. Met het geld moeten de komende jaren economische ontwikkelingen en na- tuurherstel in het Waddengebied worden gestimuleerd. Ontwikkelin gen van het koolzaadolieplan voor de veerdiensten van Texels Belang is één van de projecten die voor geld uit het Waddenfonds in aanmerking VRIJDAG 24 DECEMBER 2004 5.000 STUKS 51 cm platte LCD-TV Bel 020 - 35 55 355 of kijk op www.expert.nl voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. Prijzen excl. verwijderingsbijdrage. Aanbiedingen zijn geldig zolang de voorrood strekt. 2.500 STUKS INTERNATIONAAL INGEKOCHT! PHILIPS Ijsmachine

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3