Texelse' geveltjes in centrum De Krim ««•«BW tl» KT m. Het verdriet van Loodsmansduin Park steekt €5 miljoen in vernieuwing j De zwarte kerstboodschap Steun GroenLinks voor windmolens geslonken 'TEXELSE yjM COURANT/ HOOI GR0MGEN K Kerstboodschap Wat ik zeggen wou... Democratie Georgische workshop wordt afgelast Kinderkerstfeest in doopsgezinde kerk Brievenbewaarder van Den Hoorn |Wat ik zeggen wou...| Diverse locaties Texel vallen af Wat ik zeggen wou... Hogeberg (18) 9 J VRIJDAG 24 DECEMBER 2004 Het centrum van vakantiepark De Krim ondergaat momenteel een metamorfose. Vóór de bestaande gebouwen worden nieuwe gevels aangebracht, die het park een nostalgisch Texels aanzien moeten geven. De aanpassing is één van de vele investeringen die in de aan loop naar het volgende seizoen worden gedaan en waarmee zo'n €5 miljoen is gemoeid. Het park sluit dit seizoen af met een iets hogere omzet en winst. 'Als je het leuker maakt, dan heeft dat effect', zegt Krimdirecteur Iwan .Groothuis, die onder meer verwijst naar het vernieuwde restaurant De Cocksboot dat dit jaar werd geo- "pend. 'De omzet steeg met zo'n der- tig procent, ook als gevolg van een efficiëntere bedrijfsvoering.' De ge vels waarmee het aanzien van de re ceptie, de horeca en andere delen van het park een volledig ander aan zien krijgen, zijn deels kopieën van bestaande Texelse huizen, zoals on der meer de bioscoop, maar ook van vissershuisjes uit Oosterend. Mede werkers van bouw- en timmerbedrijf Bruin en Weijers zijn druk doende met metsel- en ander werk. Het is de be doeling dat het werk, waardoor ook het binnenplein een totaal ander aan zien krijgt, voor aanvang van het sei zoen worden opgeleverd. Het nieu we, meer mondaine interieur van de receptie is inmiddels klaar De bin nenplaats wordt aangekleed met een speelobject met strandingen als thema. Maïsdoolhof Een positieve bijdrage aan de omzet ivan dit jaar leverde het kinderspeel- paradijs, dat dit jaar 11.500 betalende bezoekers trok, van wie 40 procent elders op het eiland verbleef. 'Het heeft zich goed bewezen als slecht- weervoorzienmg.' Het maisdoolhof was nog niet winstgevend, maar ge zien de belangstelling en de toege voegde waarde voor het park, krijgt deze attractie een vervolg. De Vries verwacht dat het doolhof over een jjaar of twee winstgevend is. Over de veertig nieuwe chalets, waar- Schets van de voorgevel van de receptie van De Krim. mee met name op groepen wordt gemikt, laat De Vries zich tevreden uit. 'In het seizoen was de verhuur goed, al gaat het in de winter nog wat stroef. Ik had gedacht dat we mak kelijker groepen senioren naar het ei land zouden krijgen.' De Krim heeft twintig nieuwe chalets besteld, waar mee vooral op tweepersoonshuis houdens wordt gemikt. Stacaravans Opmerkelijk is dat het vakantiepark de eigenaars van een kleine 75 sta caravans die worden doorverhuurd, dit voorjaar de wacht heeft aange zegd. Het gaat om seizoen- en jaar plaatsen. Aanleiding hiervoor was dat de afstand tussen de caravans in veel gevallen met voldoet aan de voor schriften, maar de belangrijkste re den is dat De Krim de uitstraling van de verhuurde caravans met meer vindt passen bij het gewenste imago van het park. De caravans hoeven niet weg, maar moeten eind 2007 wel uit de permanente verhuur, wat bete kent dat de eigenaars ze aan particu lieren moeten overdoen. Om een beetle uit de kosten te komen, mo gen ze wel een week of vier worden verhuurd. Het betreffende kampeer terrein gaat op de schop, om te wor den voorzien van nieuwe riolering en bekabeling. Ingrijpend is ook het besluit om een veld van ongeveer een hectare,, dat tot nu toe voor tenten en toercara- vans is gereserveerd, in gebruik te nemen voor seizoenplaatsen. In to taal kunnen er 80 tot 90 caravans staan. 'Een mooi alternatief voor de gasten die weg moeten bij Loods mansduin.' Geïnvesteerd wordt ook in perso- neelsverblijven. De Krim heeft een aanvraag ingediend voor het plaatsen van vier chalets, die samen plaats bieden aan 48 seizoenmedewerkers. Bij de chalets komt ook een gemeen schappelijk dagverblijf. Ten slotte komt er een nieuw gebouw dat zal worden gebruikt door schoonmaak bedrijf Vinke en aannemer Tatenhove. Dissonant in al het positieve nieuws is dat de verhuuropbrengst van de bungalows dit jaar wat is achterge bleven bij vorig jaar. Oorzaak is vol gens Groothuis de felle concurrentie tussen de vakantieparken, waardoor met name Centerparcs 'wild om zich heen slaat', onder meer met zeer voordelige last m/nufe-boekingen. 'Daar hebben we last van en het heeft ertoe geleid dat we onze prijsbeleid hebben moeten aanscherpen.' Des ondanks ziet Groothuis de toekomst hoopvol tegemoet en verwacht hij dat het zelfstandige De Krim de concur rentie met steeds grotere vakantie parken wel aan kan. 'We zijn een uniek bedrijf op een mooie locatie met een grote diversiteit.' Cjfffc ANTOON GOES (c) 1M-17.-2.001/ Als oud-Texelaar zie ik parallellen tus sen de Eilander Raad en het bestu ren van de regio Eindhoven, waar ik nu woon. Een recent succes is een regionaal structuurplan, waarin lan delijke gemeenten gaan bouwen voor het volle Eindhoven, en er regionale bedrijventerreinen komen. Deze echte samenwerking was jaren met gelukt, maar deze keer lukte het de minister de lokale besturen onder druk te zetten, wat heel goed heeft geholpen. We zijn een kaderwet ge bied (zie www.sre.nl). Er is een lange historie van bestuurlijke problemen, naast de recente successen. De machtsonbalans tussen de grote ste den Eindhoven en Helmond en de vele kleinere, landelijke gemeentes gaf veel gedoe en weinig daadkracht. Voor regionaal succes moet er dus een gemeenschappelijk doel zijn, anders heeft een Eilander Raad wei nig zinvols te doen. Gezamenlijk in kopen is leuk en nuttig, maar daar heb je echt geen raad voor nodig. Dat is eigenlijk een ambtelijke professio nele plicht. Een ander punt is het democratisch gehalte. In de regio Eindhoven zijn de regioraadsleden aangewezen door de gemeen teraadsleden uit hun midden of uit b en w. Dat is geen succes. Het zou veel beter werken en communiceren als de Eilander Raadsleden door hun achterban gekozen worden. Dat hoeft niet eens een dure officiële stemming te zijn, het kan wel wach ten tot we via het internet kunnen stemmen. Gemeenteraadsleden stel len zich kandidaat, verkopen zich in de krant en er komt een verant woorde peiling. Als de respons daar van te laag is, dan kiezen de raads leden alsnog zelf iemand uit hun midden. Dit is gewoon weer een kans voor de politiek om te oefenen in democratie. Geef jezelf legitimiteit en aandacht door wat invloed weg te geven aan de bevolking. Niet ambte naren hebben schuld aan slechte communicatie, maar politici die den ken dat ze na de verkiezingen alles zelf moeten beslissen. Dat gedrag vervreemdt de burger van de politiek. Invloed weggeven is aandacht krijgen en maakt communiceren en vergade ren weer boeiend. Waar blijven trou wens die Texelse politieke weblogs? Daarop kan een politicus uitleggen waarom hij doet wat hij doet. Henk Daalder, Gerwen. Omdat er te weinig aanmeldingen binnenkwamen, zal de workshop Georgische zang, die Lewan Goliadze op 27 december in de mu ziekschool zou geven, geen door gang vinden In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg wordt zater dag eerste kerstdag vanaf 16.00 uur een kinderkerstfeest gehouden. Kin deren van de zondagsschool voeren een kerstspel op en er worden be kende kerstliedjes gezongen. De toe gang is gratis, na afloop wordt een collecte gehouden ten bate van de zondagsschool en het jeugdwerk van de doopsgezinde gemeente. De feestcommissie van Den Hoorn wijst op 1 januari de nieuwe brieven bewaarder aan van de brieven die in januari 2000 voor honderd jaar in de kerk ter bewaring werden gegeven. Iedere bewoner van Den Hoorn schreef toen een brief aan de men sen die over honderd jaar in zijn huis zouden wonen. Om het verhaal in stand te houden, wordt iedere vijfjaar een nieuwe brievenbewaarder aan gesteld Het aanstellen van de nieuwe brievenbewaarder gebeurt tij dens de nieuwjaarsreceptie, die op 1 januari van 17.00 tot 19.00 uur wordt gehouden in dorpshuis De Wald hoorn. Dinsdag 4 januari houdt de feestcommissie tussen 14 30 en 16.30 uur in het dorpshuis spelletjes middag voor de jeugd. Deelname kost €1,- Mijn vrouw en ik zijn kampeerders op Loodsmansduin, al gedurende 46 jaar, waarvan de eerste dertig in een tent en de laatste achttien in een sta caravan. Alle houders van sta caravans ontvingen verleden week vrijdag van de directeur van de Recreatiestichting een brief waarin hun werd meegedeeld dat eind 2006 de stacaravan van het terrein verwij derd moet zijn omdat op die datum hun huurcontract zal worden beëin digd Dit besluit zou zijn gevallen 'na overleg met de Gemeente Texel'. Het terrein zou daarna geschikt worden gemaakt voor toercaravans, en dat om redenen van 'ons streven de natuurwaarden op ons terrein zoveel mogelijk in stand te houden'. Zo komt voor mijn vrouw en mij een onverhoeds einde aan onze langdu rige verbintenis, bijna een halve eeuw, met Loodsmansduin. Ik wil daar voor wat onszelf betreft met op ingaan, maar ik weet dat er veel ver driet is, deze kerstdagen. De voorzit ter van de Kampeerdersveremging, drs. J. Quint, maar ook ik, zijn gebeld door verbijsterde medekampeerders. vaak in tranen, die zich realiseren dat nu ee.n eind komt aan wat voor hen een jaarlijks terugkerend feest was. Er is meer verdriet dan een buitenstaan der zich kan realiseren. Daar zijn mensen bij die. wonend ergens mid den in de een of andere grote stad, gedurende een tot zeven maanden op Loodsmansduin vertoeven en zich afvragen wat nu te doen. Ik ken men sen die pas onlangs een nieuwe ca ravan gekocht hebben; ze gaan met pensioen en verheugden zich voor hun komende jaren op een langer jaarlijks verblijf op Loodsmansduin. De nieuwe caravan wordt binnen en kele maanden geplaatst Hun toe komst lijkt grof verstoord. Wat moe ten ze nu doen met de gloednieuwe caravan? Anderen hebben juist in een van de vorige jaren hun caravan la ten vervangen of grondig laten her zien. Wat een vernietiging van kapi taal! Maar véél erger: waar blijft hun jaarlijkse droomvakantie? Onder schat met hoe intens veel van de langkampeerders verknocht zijn aan Loodsmansduin. Zelf wonen mijn vrouw en ik nu bijna twee jaar op Texel. Toen we in Den Burg kwamen wonen vroegen som mige kennissen ons of we nu onze caravan op Loodsmansduin zouden opgeven, immers vanuit Den Burg kan je toch ook op alle mooie en ge liefde plekjes komen Daar zit natuur lijk wat in, maar we realiseerden ons dat we Loodsmansduin toch niet wil den verlaten. Dat gaat natuurlijk in de eerste plaats om de prachtige natuur van dit bijzondere gebied, maar Loodsmansduin heeft voor ons, en vermoedelijk voor zeer velen een zeer belangrijke meerwaarde. In de lange jaren dat we er nu elke zomer kwa men hebben zich vriendschaps banden ontwikkeld en dat geldt voor de meeste kampeerders. Vaak bellen alle over twee jaren uiteen zullen spatten. De brief van de RST heeft deze kerstdagen voor tweehonderd gezinnen gemaakt tot een Zwarte Kerst. Tweehonderd gezinnen? Welnee! Waarschijnlijk eerder vijfhonderd of meer. Want in de meeste gevallen biedt de caravan ook voor de familie en gezinsleden een welkome verblijf plaats op ons eiland. Wanneer de ouders er met verblijven komen kin deren en kleinkinderen of er komt andere familie Vele ouders komen juist niet in het hoogseizoen om zo hun kinderen de gelegenheid te ge ven in de vakantieperiode enkele weken op Texel te verblijven. mensen elkaar van te voren, soms al tijdens de winterdagen, om af te spre ken tegelijk op Loodsmansduin te zullen zijn. We weten van elkanders familieleven, kennen hun wel en wee, dat van hun kinderen en verdere fa milie, we genieten ervan bij elkaar op bezoek te komen in de respectieve lijke caravans. Zo hebben de verschillende 'veldjes' op Loodsmansduin zich in de loop der jaren ontwikkeld tot even zo vele kleine gezellige dorpjes. Onder al deze dorpjes wordt door de brief van de RST een bom gelegd, waardoor ze Het argument van het instandhouden van de natuurwaarden lijkt me niet valide. Ik weet uit eigen jaarlijkse aan schouwing hoezeer het terrein van de toercaravans des zomers lijdt door herhaald en wisselend gebruik. We zouden er zelf niet willen staan. Ik vergelijk dit met de begrijpelijke zorg van individuele bewoners van de sta caravans voor het hun omgevende terrein. Ook het argument dat de ge meente Texel betrokken is bij dit be sluit is onjuist, naar ik hoorde: de gemeente weet er wel van, maar ver wijst voor de beslissing naar de RST. Wil RST zich achter de Gemeente verschuilen om een onsympathiek besluit door te drukken? Wat lijkt het lang geleden dat deze stichting de naam droeg van Stichting Sociaal Toerisme Texel.... Wat mij steekt maar ook zeer ver baast, is het plotselinge van het ge beuren, waardoor de Kerst boodschap van de RST het karakter kreeg van een ruwe overval, die de ontvangers van de bnef een zeer slechte kerst bezorgt. Zo ruig en cru gaat men toch niet met mensen om? Je laat mensen toch in hun waarde? Van twee zaken één: ofwel wist men al jaren van deze plannen en dan had men de mensen op tijd kunnen waar schuwen, zodat bijvoorbeeld met onnodig een nieuwe caravan werd aangeschaft of kostbare verbetenn- gen gemaakt. Of wel: het besluit is plotseling opgekomen en dan lijkt het mij zeer raadzaam het nog eens gron dig te overdenken. Wat dat laatste betreft lijkt mij de beste oplossing om het terrein te verbeteren met de hui dige situatie als uitgangspunt en eventueel, zelfs graag, op kortere ter mijn dan de twee jaren die de Ge meente nog wil gedogen voor bouw- (en brand-)veiligheidsvoorschriften. De kampeerders zullen daar graag aan meewerken; een voor het gebruik optimale camping is immers ook in hun belang. Daarom mijn smeekbede aan RST. kom toch alsjeblieft terug op dit bruuske en ruwe besluit! U doet vijf honderd of meer gezinnen meer ver driet dan u waarschijnlijk beseft. En wees ervan overtuigd dat de kam peerders van Loodsmansduin graag bereid zullen zijn om tot het uiterste te gaan om, in nauwe samenwerking met u, de camping te verbeteren, maar laat deze gemeenschap(pen) in hemelsnaam intact. Prof. C. (Kees) de Jager Den Burg Diverse plekken op het eiland ko men wat GroenLinks betreft niet meer in aanmerking voor windmo lens. Dat is de uitkomst van een interne discussie die binnen de partij heeft gewoed. Alleen polder Eierland en polder Het Noorden zijn volgens GroenLinks nog ge schikte plek om eventueel wind molens te plaatsen. Het standpunt is een koerswijziging binnen de partij. In 2002 ging GroenLinks als enige partij de verkie zingen in met het standpunt dat er windmolens op Texel moeten komen, ook al was daar op het eiland verder nauwelijks steun voor. Het standpunt was er mede de oorzaak van dat de partij een zetel verloor 'Er is daarna intern discussie over geweest', zegt fractievoorzitter Arthur Oosterbaan. 'Sommige leden waren er fel op te gen, anderen weer niet en we hebben gezegd dat we met één standpunt naar buiten moesten worden en dat is dit compromis geworden.' Volgens het nieuwe standpunt, ver woord in een notitie die GroenLinks over het landelijk gebied heeft opge steld, zijn het oude land, het duin gebied, de waddendijk, de omgeving van de Bol en de Prins Hendrikpolder met langer in beeld als potentieel gebied voor windmolens. Aantasting van de hoge natuur- en landschaps waarden wordt aangevoerd als argu ment. Eierland en Het Noorden blij ven wel in aanmerking komen voor 'een groepje windmolens' vanwege het weidse, grootschalige agrarische landschap De partij spreekt zich voor het saneren van de bestaande wind molens in Oudeschild, In de plaats daarvoor moeten dan een paar grote turbines terugkomen, zoals nu ook het plan is bij de Waddenhaven. De vier kleine turbines moeten in de toe komst door één grote windmolen op de kop van de haven worden vervan gen. De oppositiepartij wijst het plaatsen van windmolens op Texel niet van de hand. Volgens GroenLinks kan de natuurlijke energiebron zo weer in beeld komen als 'de afname van de Volgens haar uitlatingen in de Texelse Courant van 3 december begrijpt wethouder Eelman niet waarom er zoveel commotie is over de aanleg van de nieuwe weggetjes in het Hogeberggebied. Er zou niets méér aan de hand zijn dan herstel van de oorspronkelijke toestand, vooral ten gerieve van de Texelaars zelf en er wordt helemaal niet verwacht dat het Hogeberggebied een grote toeris tische trekpleister wordt. olievoorraden, klimaatveranderingen, bodemdaling en de stijging van de zeespiegel zich nadrukkelijker gaan manifesteren'. De plaatsing van windmolens is op het moment geen onderwerp van gesprek, mede om dat de gemeenteraad heeft aangege ven dat de bevolking er niet achter staat. In een zogeheten windkansen- kaart die de provincie een jaar gele den heeft laten opstellen, wordt er wel rekening mee gehouden dat in de toekomst in Eierland. tussen Den Burg en De Koog, in de Prins Hendrikpolder en tussen de Vuurtorenweg en de Stengweg bij De Cocksdorp windmolens zouden kun nen komen. Nu, ik denk dat het wel degelijk een trekpleister wordt en wel op grond van de volgende nuchtere feiten, dus op grond van ongefundeerde ver wachtingen. Met de nieuwe wandel paden ontstaat een doorlopende wandelroute tussen Oudeschild en Den Burg. Natuurlijk zal die gebruikt worden, vooral door toeristen die aangetrokken worden door de volop in ontwikkeling zijnde en dus in aan trekkingskracht toenemende attrac ties in en bij Oudeschild zoals de toe ristische haven, het maritiem mu seum, de VOC-maquette, fort de Schans, de wezenputten bi| Brake- stein en Brakestein zelf, dat straks een informatiecentrum wordt. Al die bezienswaardigheden staan formeel los van de weggetjes die nu ter dis cussie staan, maar je kunt toch niet ontkennen dat de combinatie van het een met het ander straks een stroom komende en gaande mensen veroor zaakt in het nu nog stille gebied? Je legt toch geen weggetjes aan met de bedoeling dat ze niet gebruikt wor den? Wie de huidige rust en intimiteit in het Hogeberggebied in stand wil houden moet die weggetjes met wil len. Tot 12 januari kan bij b en w be zwaar worden ingediend. Siem Hemelrijk, Oudeschild.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5