Galerie 't Posthuys in Russische sfeer KLasse(n.)we.rk! Vakantiehuisje moet energiezuinig worden Cees Oosterhof stopt met gehoorapparaten School De Waal komt weer tot leven Kinderen hebben recht op een gezond leven' Nieuw project Duurzaam Texel Bernadette Nouwen adjunct gemeente Eindejaarsbingo Luisterend oor voor gehoorproblemen Nico Tessel naar interland 'TEXELSE *7£ouranv Uren werk staken ze erin om de namen van de kinderen op de fo to's te achterhalen. Ze hadden de beschikking over een album dat meester Pieterse, meester Albers en juf Beekenkamp van de Redmar IJskaschool hadden bijgehouden, maar de periode 1985 tot en met 2003 moesten Trinet Hin, Loes Tim mer, Wil van Heerwaarden en Subhan Koning zelf achterhalen. En het lukte ze. Het resultaat is vanaf maandag tot en met woensdag 5 januari te zien op een fototentoonstelling die in de twee oude lokalen van de voormalige school van De Waal wordt gehouden. Beide lokalen hangen vol oude klassefoto's. De oudste dateert uit 1882. Het bijzondere is dat ze alle maal zijn voorzien van de namen van de kinderen die erop staan. De expo sitie kwam volgens Hin voort uit het schoolalbum waarmee meester Pieterse in de jaren veertig begon. Hij verzamelde de klassefoto's die des tijds rondzwerfden door de school in het album en haalde diverse oude Waalders erbij om ontbrekende na men aan de foto's toe te voegen Meester Albers en juf Beekenkamp namen het van hem over, waardoor het album ,tot 1985 werd bijgehou den. Met een hoop spit- en nazoekwerk wisten Hin, Timmer, Van Heerwaarden en Koning het aan te vullen tot 2003. Er werd onder andere een beroep gedaan op het geheugen van juf Beekenkamp. 'En ze wist het allemaal nog precies, ook al is het al twintig jaar geleden dat ze is gestopt', vertelt Timmer met bewondering. Dat de school, die vorig jaar definitief werd gesloten, vijftig jaar geleden tegelijk met de Thijsseschool en de Lubertischool werd opgericht, was een andere aanleiding voor de expo sitie. Hoewel ze er voor hun gevoel goed zijn uitgekomen, hopen de vier dat bezoekers eventueel nog de no dige tips of aanvullingen kunnen ge ven. 'Voor de oudste periode kunnen we niets meer achterhalen, maar er zijn misschien nog mensen die een oude oom of tante herkennen.' Ook de leerlingen van de Wereldschool (tijdelijk de andere naam van Redmar IJskaschool) zijn te zien. Om het bijhouden van de namen in goede banen te leiden of via internet op te zoeken, leerden ze alle vier met de computer omgaan. 'Dat leidde een paar keer tot crashes en virus sen', vertelt Koning. Speurwerk dat begin dit jaar in het gemeentearchief werd verricht, leverde een compleet overzicht op van alle docenten die op de Redmar IJskaschool hebben les gegeven. Timmer schat dat vanaf eind jaren twintig ook de namen van vrijwel alle kinderen bekend zijn. De vier hebben plannen de foto's in een boek uit te brengen. Ze hebben daar over contact gehad met Cees Hoogerheide die begin dit jaar een soortgelijk boek met schoolfoto's uit De Koog publiceerde. Bezoekers kunnen tijdens de expositie voorin- schrijven op het boek. Hin: 'We ho pen dat er ook nog mensen zijn die het mee willen ondersteunen.' De fototentoonstelling is dagelijks geo pend van 14 00 tot 17.00 uur. Jegor Natsjinkin bij een van zijn werken. Bernadette Nouwen uit Den Burg is benoemd tot adjunct-directeur van de gemeente Texel. Met ge meentesecretaris en tevens alge meen directeur Gert-Jan Jongkind vormt zij een tweehoofdige direc tie die gezamenlijk leiding geeft aan de gemeentelijke organisatie. Nouwen (49) werkt sinds 1 november 1999 als hoofd van de sector Welzijn bij de gemeente. Voor de functie van adjunct-directeur (tevens loco-secre taris) was zij, naast 42 andere sollici tanten, de enige interne kandidaat. De gemeente had twee sollicitatie commissies ingesteld, die de kandi daten onder andere hebben beoor deeld op de benodigde competen ties, relevante kennis en ervaring. In de eindronde met drie kandidaten kwam Nouwen volgens de gemeente 'glansrijk als beste naar voren'. Met haar benoeming is de directie compleet. Begin 2005 zal zij in haar nieuwe functie aan de slag gaan. De exacte verdeling van taken en verant woordelijkheden wordt in onderling overleg gemaakt. De tweehoofdige directie is onderdeel van de orga nisatieverandering, een proces waar mee men binnen de gemeente al enige tijd bezig is en die in de loop van 2005 moet uitmonden in de in voering van het zogeheten directie- model, die het huidige sectoren model vervangt. De directie stuurt de diverse afdelingen direct aan, waar door sprake is van korte lijnen en efficiencywinst. De functie van sec- torhoofd komt daarmee te vervallen. Nouwen laat weten dat zij veel zin heeft in haar nieuwe functie. 'Voor mij is het een prachtige nieuwe uitda ging. Ik zal me ervoor inspannen dat we met zijn allen iets moois kunnen neerzetten. Gezien alle positieve reacties van de medewerkers heb ik daar alle vertrouwen in!' De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) houdt woensdag 29 decem ber een eindejaarsbingo. Deze wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan en begint om 14.00 uur. Deelname kost €5,-. Toepassing van duurzame en ener giebesparende maatregelen in ver ouderde vakantiehuisjes. Dat is het onderwerp van een nieuw project dat de Stichting Duurzaam Texel start. De stichting wil volgend jaar de renovatie van één tot drie zo merhuisjes begeleiden, zodat ze aan de hand van ervaringen daar van praktische tips aan parken en particuliere eigenaren kan geven bij aanstaande renovaties. Naar verwachting komen daarvoor de komende tien jaar zo'n tweedui zend huisjes in aanmerking. Het toepassen van duurzame en energiebesparende maatregelen in bestaande vakantiehuisjes blijkt nog grotendeels braakliggend terrein. Vol gens coördinator Nienke Bloksma van Duurzaam Texel is er in tegenstel ling tot duurzaam bouwen in woon huizen en nieuwe recreatiebunga lows nauwelijks iets over bekend. 'Wil je nou een grote klapper maken om energy te besparen, dan moet je het daar doen Veel van die huisjes zijn vaak slecht geïsoleerd, omdat ze vroeger alleen in de zomer werden gebruikt. Maar het is niet zo dat je even een boek uit de kast pakt waarin staat wat je moet doen.' De werkgroep Duurzaam Bouwen, waarin vertegenwoordigers uit de Texelse bouwwereld zitten, heeft het blikveld gericht op vakantiehuisjes die vóór 1980 zijn gebouwd Uit voor- Voor Texelaars die kampen met ge hoorproblemen, en dat zijn er vele honderden, is Cees Oosterhof een begrip. Want de Oosterender is de gene die al tientallen jaren zorgt dat hun gehoorapparaatje goed wordt afgesteld en goed blijft wer ken. 'Ik kan me niet herinneren dat ik iemand niet heb kunnen helpen.' Na ruim 25 jaar Texel onder zijn hoede te hebben gehad, zwaait de 73-jarige techneut af. Gehoortoestel in en klaar. Dat zou mooi zijn. Maar in de praktijk werkt het lang met altijd zo, weet Oosterhof (73). 'Mensen met gehoorproblemen gaan naar de specialist waarna ze in het ziekenhuis een gehoortoestel krij gen aangemeten. Meestal was het dan zo dat ze de volgende dag bij mij langs kwamen, omdat ze er toch niet helemaal uitkwamen. Moeilijk is het niet. een paar tips zijn vaak al vol doende. ledereen kan met een ge hoortoestel omgaan, alleen duurt het voor iemand die vergeetachtig is wat langer om eraan te wennen. Eén keer heb ik een vrouw over de vloer gehad, die het maar met lukte. Ik leer het nooit, zei ze. Toch wel, zei ik. En uit eindelijk kreeg ze het wel onder de knie. Juist dat helpen van de mensen, zodat ze zichzelf kunnen redden, heeft me in dit werk altijd aangespro ken. Want als je niet goed kunt horen, dan valt dat niet mee.' In zijn loopbaan kwam Oosterhof bij veel klanten over de vloer. 'In totaal heb ik 375 mensen in mijn computer bestand.' Een deel van de klanten waren oud-collega's. Want tientallen jaren werkte hij in de landbouw. 'Bij De Lugt op hoeve Padang. Ik heb nog met paarden gewerkt en later met tractoren. Mooi werk. In het voorjaar ploegen, met oostenwind kon dat best koud zijn. Met zo'n winterjas op de trekker profiteerde je bij tegenwind van de warmte van de motor en werd je bijkans gestoofd. Maar met wind mee verrekte je van de kou. Dat is met die trekkers van tegenwoordig wel anders.' Dat heeft Oosterhof zelf met mee mogen maken, want toen hij teveel hinder ondervond van de ziekte MS. adviseerde de dokter hem ander werk te zoeken. 'Ik kon aan de slag bij Electrohuis Bakker in Den Burg. Dat verkocht toen radio's, te levisies, stofzuigers en ook wel eens een gehoorapparaat. Die dingetjes interesseerden me wel en zo ben ik me er van lieverlee in gaan speciali seren.' Toen Electrohuis plaatsmaak te voor de Hema kreeg Oosterhof in dienst van het bedrijf Beter Horen uit Den Helder de regio Texel onder zijn hoede. 'Aan de techniek die binnen in zo'n apparaat zit, daar hou ik me niet mee bezig. Dat is voor de spe cialisten. Maar ik maak ze wel schoon, vervang een batterijtje en stel ze goed af. Daarvoor heb ie een stille kamer nodig. Ik leer de mensen ermee om te gaan en begeleid ze. Meestal zijn het ouderen, maar door die keiharde discomuziek zie ie nu ook meer jongeren mensen met gehoorproblemen. Toen ik 65 jaar werd, kreeg ik de vraag of ik wilde stoppen. Ik zei toen dat ik dit werk wilde blijven doen, een besluit dat toen nog opzien baarde, maar dat de minister me nu waarschijnlijk in dank zou afnemen.' Maandag 27 december neemt Oos terhof officieel afscheid, tijdens een receptie die wordt gehouden van 14.30 tot 16.30 uur. Dat gebeurt bij Leijdekkers Opticien in de Waalder- straat, het bedrijf dat het werk van Oosterhof per 1 lanuari overneemt. Cees Oosterhof stopt na meer dan kwart eeuw met het onderhoud aan gehoorapparaat- jeS. (Foto Gerard Timmerman) onderzoek van Duurzaam Texel blijkt het energiezuiniger maken van rec reatiewoningen tot nu toe weinig aan trekkelijk te zijn. Wettelijk hoeft het niet en vanuit de overheid wordt er ook geen subsidie voor verstrekt, zo als bij woonhuizen wel gebeurt. De stichting begeleidt volgend jaar de renovatie van ieder geval een verou derd vakantiehuisje aan de Califor- niëweg, zodat er praktijkgegevens kunnen worden verworven. Duur zaam Texel stelt daarvoor een advi seur beschikbaar. De ervaringen wor den verwerkt in een brochure waar mee Duurzaam Texel parken en par ticuliere eigenaren van recreatiewo ningen wil benaderen. 'We willen daarin laten zien welke maatregelen welk rendement kunnen opleveren. Parken en eigenaren kunnen vervol gens zelf bepalen wat ze toepassen.' Duurzaam Texel is volgens Bloksma nog op zoek naar één of twee andere te renoveren recreatiewoningen die eveneens als proefwoningen kunnen worden gebruikt. Enkele onderzoekspunten zijn de robuustheid en gebruiksvriendelijk heid van duurzame toepassingen. 'Je kunt niet zomaar een warmtepomp in een recreatiewoning aanbrengen. Het wordt een ramp als daar elke weken andere gasten mee aan de gang gaan. Het materiaal moet ook huf- terproof zijn, omdat met iedereen er even zorgvuldig mee omgaatDaar naast moet het toeristen ook niet te veel moeite kosten om energie zuiniger in een huisje te verblijven. Volgens Bloksma moeten parken en particuliere eigenaren eveneens de voordelen inzien van duurzame reno vatie 'Je kunt niet verwachten dat iemand voor honderdduizend euro aan duurzame maatregelen inves teert, daar moet je reëel in zijn. We willen laten zien waar de grens ligt tussen investenngen die je doet en de opbrengsten die je daaruit krijgt. Je kunt ook denken aan systemen waar bij automatisch de airconditioning uitgaat als je een deur open zet of een energiemeter die op een leuke manier zichtbaar is, zodat je kunt zien hoe veel je verbruikt.' Volgens Bloksma kunnen duurzame maatregelen meer comfort opleveren, waardoor het mogelijk wordt meer huur voor een huisje te vragen. Het project kost €90.000,-. Daarvan is €27.000,- toegezegd door het Eu ropees subsidieprogramma Leader Plus. De Texelse Vereniging voor Logiesverstrekkers, Duurzaam Texel en de provincie betalen ook mee. Er loopt nog een aanvraag bij de lande lijke Recron. 'Als het op Texel werkt, kunnen de resultaten ook landelijk worden toegepast.' Sportvisser Nico Tessel wist zich bij de drie laatste wedstrijden voor de naselectie van het Nederlands kam pioenschap kustvissen te handhaven in de top twintig. Dat betekent dat hij mee kan doen aan de interland tus sen Nederland en België. Tessel be gon de wedstrijden op een 13de plaats en eindigde met 376 cm vis en 59 punten als 14de. Minder fortuinlijk was Rein Kuyper, die van de 19de naar de 35ste plaats tuimelde. Bij twee van de drie wed strijden ving Kuyper mets. zodat zijn totaal bleef steken op 245 cm vis en 84 punten. In galerie 't Posthuys aan de Brink in De Koog begint morgenmiddag een bijzondere tentoonstelling. Te zien en te koop zijn niet minder dan vijftig oude Russische ikonen, waaronder tal van eeuwenoude topstukken. Tegelijk worden 22 re cente olieverfschilderijen getoond van Jegor Natsjinkin uit Sint Pe tersburg, die men ter plekke aan het werk kan zien. Beide exposities zijn aangekondigd als kerstten toonstelling, maar blijven tot half maart. Het vervaardigen van ikonen is een vorm van religieuze kunst die type rend is voor de Russische, Griekse en andere orthodoxe kerken De voor stellingen van Christusfiguren, Moe der Godsafbeeldingen en andere heiligen zijn volgens strikte richtlijnen aangebracht op dikke houten plan ken die op een speciale wijze zijn geprepareerd. Het interieur van de kerken in landen als Rusland, Grie kenland, Bulgarije, Georgië etc. wordt door ikonen beheerst, maar ze heb ben ook hun weg gevonden naar vele woningen. Tal van ikonen kwamen als kostbare verzamelobjecten in buiten landse handen terecht. Niet lang ge leden is voor deze vorm van kunst export een stokje gestoken en is een tegenbeweging op gang gekomen: Russen proberen ikonen in het bui- Vlnr Loes Timmer, Trinet Hin, Wil van Heerwaarden en Subhan Koning bezig met de inrichting van de foto-expositie van schoolfoto's van de Redmar IJskaschool. De van namen voorziende foto's gaan terug tot 1882. /Foto Jeroen vanHattum) VRIJDAG 24 DECEMBER 2004 Galeriebeheerder René Geurtsen toont een der topstukken van de collectie ikonen, een afbeelding van de heilige Nicolaas. (Foto's Harry de Graaf) tenland terug te kopen. De ikonen die nu in De Koog zijn te zien komen uit de verzameling van bouwonder nemer Helmich Heutink uit Gene- muiden die een tweede woning op Texel heeft. Heutink is nauw betrok ken bij de Alexanderstichting die tot doel heeft de kennis van en de liefde voor Russisch-orthodoxe kunst te bevorderen door het organiseren van tentoonstellingen en die plannen heeft voor een speciaal ikonenmu- seum dat in de buurt van Zwarte- waterland moet komen. Het topstuk van de expositie op Texel is een ikoon van 350 jaar oud die een waarde heeft van rond €30.000,- Maar er zijn ook minder oude en veel kleinere werken die men al voor €150,- kan verwerven. Totaal anders is het werk van Jegor Natsjinkin, die zijn 22 religieus getinte schilderijen 'stukjes van zijn ziel' noemt. Het zijn abstract-figuratieve afbeeldingen in olieverf die aan stil levens doen denken en titels dragen als De aarde en de heidense liefde De kleine openbaring en De kunst van het vliegen. Verbluffend is het diepte effect dat de 40-jarige Rus aan zijn voorstellingen weet te geven. De schilder is speciaal voor deze gele genheid overgekomen om de ten toonstelling in te richten. Tijdens beide kerstdagen en de dag erna kunnen de bezoekers hem aan het werk zien. Mogelijk komt hij in de loop van de zomer nogmaals naar Texel. De werken zijn te koop voor €1.500,- tot €2.500,-. 't Posthuys is voorlopig elke dag open van 13.30 tot 18.00 uur, later alleen in de weekends. Leerlingen van de ZnneT^Tohtn^n leder jaar organiseert Unicef de nationale spreekbeurtactie. Dit jaar kon je met hulp van Unicef een spreekbeurt hou den over het recht op een ge zond leven. Dat is één van de kinderrechten. Zo kwam het dat op vrijdag 19 november op een heleboel scholen in Neder land een spreekbeurt over kinderrechten werd gegeven. Jacob Witte (groep 7) en Rick Vis (groep 8) hielden op de Jan P. Strijbosschool een spreek beurt over kinderrechten en Unicef. Ik, journalist van de Strijbosschool, had de eer om ze te mogen interviewen. Ik vroeg Jacob waarom hij zijn spreekbeurt met Rick over Unicef wilde houden. 'Ik wil de kinderen in arme landen graag helpen, daarom.' Dat was een heel mooi antwoord. Toen vroeg ik aan Jacob waar hij al die informatie vandaan had.' Nou. we hebben wat spullen van meester gekre gen en we hebben op het inter net gezocht. Dat was het wel zo'n beetje.' De volgende vraag die ik aan Jacob stelde was: wat doet Unicef allemaal? 'Het is een ver eniging die kinderen in arme lan den helpt en die geld inzamelt om bijvoorbeeld alle kinderen een vaccin te kunnen geven. Een in jectienaald kost een eurocent, dus dat is niet duur. En voor twin tig euro is één kind beschermd tegen alle kinderziektes.' Nou mensen jullie horen het: dat is met duur, dus help de kinderen in arme landen! Elke dag gaan er 4000 kinderen dood omdat ze geen inentingen kregen! Dat zijn miljoenen kinderen per jaar! De oorzaak zijn de volgende ziektes: polio (een ziekte waarbij je ver lamd raakt), tetanus (besmette lijke ziekte waarbij je krampen in je spieren krijgt) en kinkhoest (be smettelijke ziekte waarbij je heel erg moet hoesten). Toen ik vroeg wat ze verder in de klas hadden gedaan over Unicef, antwoordde Rick: 'We zijn naar een website gegaan over Unicef en daar kon je dan een spelletje doen van UnicefDat spel heette de Cool Chain Game. Zo'n spel is ook leerzaam Je moest met allerlei vervoersmiddelen vaccins vanuit Denemarken naar Mali vervoe ren. Onderweg moesten de prik ken steeds koel blijven, want an ders werkten ze niet goed meer.' En dan vertel ik nu nog wat over de geschiedenis van Unicef. De organisatie is in 1946 opgericht om hulp te bieden aan slachtof fers (kinderen) van de Tweede Wereldoorlog. In 1950 was dat met meer nodig. Toen begon Unicef ook kinderen buiten Eu ropa te steunen Unicef is nu de grootste ontwikkelingsorganisa tie voor kinderen ter wereld. Umcef heeft ook geholpen met de totstandkoming van het ver drag voor de rechten van het kind. Dit verdrag is sinds 1989 door bijna alle landen ter wereld ondertekend. Deze landen belo ven zich eraan te houden. Unicef houdt dit in de gaten en spreekt regeringen er op aan als ze dat met doen. Nog een paar voorbeelden van kinderrechten: recht op onder wijs, recht op voedsel en recht op bescherming tegen kinderarbeid. Er was ook een reclame op tv voor het recht op gezondheid. Mamadou. een jongetje uit Mali zegt - terwijl hij op een eigen ge maakt kistje staat - het volgende: 'Ik vind het niet eerlijk. Mijn vnendje is doodgegaan omdat hi/ geen prik heeft gehad! Dat begnjp ik niet, want een prik kost bijna niets. Is er iemand die mij dat uit kan leggen?" En dat vind ik nou ook. Dus men sen: als jullie willen, steun Unicef! Want een prik kost bijna mets! Geert-Jan van der Star Voor de rubriek Klasse(n)werk schrijven leerlingen van de Texelse basisscholen beurtelings een stukje voor de Texelse Courant. Deze week een interview door Geert-Jan van der Star van de Strijbosschool.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7