December drukke maand voor koster Annie Vlaming 'Saamhorigheid helaas veel minder geworden' Texelaars Film se *n^ %y courant^- Siebe Waaijer start nieuwe makelaardij gedurigheid TEXELSE Texelaars werken mee aan protocol voor walvissen Levensverhaal van militair genie Wintermarkt Kokkelvissers twee jaar onterecht op wad actief geweest ik zeggen wou... De grootste Nieuwe toename bruinvissen langs Texelse kust Weer activiteiten in luilaknacht vrudag 24 DECEMBER 2004 'Vooral het ontsteken van de paas kaars is voor mij heel bijzonder. Dat doe ik altijd een half uur voordat de dienst begint en er nog niemand in de kerk is. Een ander heeft er mis schien niets mee, maar voor mij is het bijna een heilig moment. Een moment van rust en bezinning.' Annie Vlaming (72) is de koster van het witte kerkje in Den Hoorn. Al bijna twintig jaar zorgt zij ervoor dat de kerk er netjes uitziet, de kaarsen worden ontstoken en de liturgie gereed ligt. December is voor haar een speciale maand. 'De maand des kosters', zo zegt zijzelf. Een nadere kennismaking met een geboren Texelse die een sterke band heeft met 'haar' kerk. Een warm welkom wacht de verslag gever in de knusse woning van Annie Vlaming-Troost aan de Amaliaweg. Afgelegen, maar met een prachtig weids uitzicht over de bollenvelden. Bepaald niet naast de deur van de NH-kerk in Den Hoorn, waar zij al vele jaren als koster actief is. 'Mijn man is eerst zo'n tien jaar koster geweest, toen deden we het samen. Na zijn overlijden ben ik naar de kerkenraad gestapt en heb gevraagd of ik het mocht overnemen, want dat was de grootste wens van mijn man (Arie Vla ming, red op zijn sterfbed Zijn wens werd ingewilligd en inmiddels is Annie Vlaming al zo'n elf jaar zelf standig koster. 'Ik dacht dat doe ik wel even alleen, maar soms is dat lastig. Dan roep je de hulptroepen maar in', vertelt zij opgewekt De 72- jarige Texelse, geboren bij het Licht van Troost waar haar vader vuur torenwachter was, voelt zich zeer nauw verbonden met de kerk. 'Ik vind het heerlijk om in de kerk te zijn. Lek ker de boel afstoffen en ondertussen met je geloof bezig zijn. Al dié stilte is alleen voor jou.' Zeer regelmatig is Vlaming in het kerkje te vinden. 'De belangrijkste taak van een koster is om de kerk netjes te houden.' Zeker in Den Hoorn blijft het schoonmaken niet beperkt tot af en toe de stofzui ger over het tapijt halen. 'Regelma tig komt er kalk naar beneden. On langs was er echt een heel groot brok kalk van de muur gevallen. Je kunt je voorstellen wat voor troep dat gaf op dat rode tapijt. Dan kun je wel een potje gaan janken, maar dan wordt alles nog nat ook', relativeert zij de ongemakken van de loszittende wit- pleister. Vaak is zij op de zondag ochtenden dat er een dienst in Den Hoorn wordt gehouden al om acht uur in de kerk. 'Dan zet ik glaasjes water klaar, zorg ik dat het avond- maalzilver gereed ligt en steek ik de kaarsen aan.' Bij de deur worden de mensen ontvangen en na de dienst staat de koffie gereed. Een kwartier voor aanvang van de dienst luidt zij de klok. 'Dat lijkt heel wat, maar het gewoon op een knop drukken', grin nikt de Texelse. 'Af en toe vergeet ik het wel eens, want rond die tijd is het net spitsuur. Dan komen de meeste mensen naar de kerk en die willen ook allemaal aandacht.' Toevallige ontmoetingen Ook doordeweeks gaat Vlaming met haar autootje regelmatig naar het Hoornder kerkje. 'Je staat ervan ver steld hoeveel contact je buiten de diensten met de mensen hebt. Veel mensen lopen zomaar binnen of ko men om een graf te bezoeken. Vaak maak je dan een praatje, want veel mensen willen graag hun hart luch ten.' Ooit maakte zij mee dat een overkantse toeriste haar vroeg naar het graf van Pieter Troost. 'Ik weet wel waar dat ligt, antwoordde ik toen, want dat is mijn broer. Die is gestor ven toen hij 45 was. Die vrouw keek me heel raar aan. Toen bleek dat zij een studiegenoot was van mijn broer. Op de dag van zijn begrafenis beviel zij van haar kind, dus wilde ze nu als nog het graf bezoeken. Zulke dingen maak je mee als je hier vaak bent.' Ook de ontmoetingen tijdens het koffiedrinken na de dienst, vindt Vla ming belangrijk. 'Zeker voor mensen die alleen zijn, is het heel fijn als je samen koffie kunt drinken en over de dienst kunt praten. Mensen die sa men zijn weten gelukkig niet wat het is, om alleen te zijn.' December December is voor Vlaming een bij zondere maand. 'Ik vind het een prachtige tijd. We hebben net de boom in de kerk versierd en slingers opgehangen. Die boom is geïm pregneerd, hoor! Precies volgens de voorschriften. Vroeger hadden we altijd een heel grote boom met echte kaarsen. Mijn grootvader Biem Lap, sterke Biem noemden ze die, zorgde vroeger al voor de kerstboom. De boom in de kerk optuigen is voor ons echt een familiegebeuren. Helaas mogen er geen echte kaarsen meer in. Dat heeft me veel verdriet gedaan, want het stond prachtig. Jaren heb ben we dat gedaan. Dan zat Arie op de kraak (balkon in het kerkje, red.) met een emmer water en een brand blusser Maar ja, de wet is nu een maal veranderd en daar moet je je aan houden.' Een ander bijzonder decembermoment vindt de koster de kinderkerstviering. 'Dat is heel ont roerend Vroeger hadden we lange tafels en grote pannen chocomel en heel veel kinderen. Nu zijn dat er nog maar een paar, maar het is leuk om te zien hoe die kerst beleven.' Regel matig wordt Vlaming ondersteund door dochter Petra, de jongste van haar vier kinderen. Die helpt bij het versieren van de boom en het voor bereiden van de kerstviering, die door haar moeder wordt geleid. Hoewel er genoeg te doen blijft, is december dit jaar wat rustiger, doordat de kerstda gen in het weekend vallen en er dus geen extra diensten staan gepland. Erebaantje Betaald krijgt zij niet voor haar werk als koster. 'De kerk heeft dat ooit wel aan geboden. maar dat wil ik niet. Ik ben blij dat ik het kan en mag doen Hoe veel tijd zij per week bezig is met het 'erebaantje', weet Vlaming niet. 'Dat houd ik echt niet bij Ik doe gewoon wat er moet gebeuren.' In haar loop baan maakte de koster al vier domi nees mee. 'Het contact met alle vier was goed, maar vooral dominee Betting betrok mij overal heel erg bij. Vlasblom deed dat wat minder, maar dat wil niet zeggen dat hij een mindere predikant was, hoor.' Vlaming is naar eigen zeggen een piet/eprecies. 'Ik wil het perfect hebben en probeer ervoor te zorgen dat alles in orde is. Je moet er echter wel voor zorgen dat je din gen overgeeft. Meestal denk ik dat de mensen wel weten wat er moet ge beuren. Ze zien toch dat er glaasjes water staan of dat de kroonluchter is gepoetst? Maar de praktijk is anders Meestal hoor je het wel als er iets met goed is.' Betekent dat dat er geen waardering is voor haar werk? 'Waar dering, ach, ik dacht 't wel. Ik hoor geen tegenbericht, dus 't zal wel goed zijn De meeste complimentjes krijg je van toeristen. Zeker met kerst knjg ik veel kaartjes van zomergasten.' Druk Naast haar werkzaamheden voor de kerk zet Vlaming zich in voor verschil lende goede doelen, zoals het trans port van hulpgoederen naar Roeme nië. Het woord druk wil zij echter niet horen, 'ledereen zegt altijd ik heb het zo druken dat vind ik wel eens jam mer. Mensen hebben nergens tijd voor. De saamhorigheid van vroeger is er met meer. Toen werd er veel meer samengewerkt, door veel meer mensen. Tegenwoordig zijn het altijd dezelfden die het werk doen. Het schiet er nog wel eens bij in om aan elkaar te denken. Het menselijke raakt een beetje weg en er is nauwe lijks nog tijd voor rust.' Desondanks is zij voorlopig met van plan om haar taak als koster neer te leggen. 'Zo lang ik er zoveel voldoening van blijf houden en mijn gezondheid het toe laat, ga ik ermee door.' Tekst en foto Louise van der Sluis Arthur Oosterbaan van EcoMare en Sophie Brasseur en Peter Reijn- ders van Alterra gaan meewerken aan het opstellen van een ontwerp- protocol voor de omgang met aan gespoelde walvissen. Samen met andere wetenschappers en vertegenwoordigers van diverse organisatie hopen zij het ontwerp, in februari te presenteren, zodat er een protocol kan worden opgesteld. Op initiatief van wetenschappers Kees Camphuijsen van het NIOZ voerden het NIOZ, EcoMare, Pieterburen, het Dolfinarium en natuurhistorisch mu seum Naturalis op het Texel met el kaar overleg over walvissen. Aanlei ding was de ruzie eerder dit jaar tussen Texel en Vlieland over de buit rug die op de Vliehors was aange spoeld. Voordat er wetenschappelijk onderzoek kon worden verricht was het dier al begraven en nadat burge meester Van der Mark het dier aan Alexander de Grote, één van de grootste militaire genieën uit de wereldgeschiedenis, heerste ooit wat in zijn tijd als de beschaafde wereld bekendstond. Zijn impe rium omvatte onder meer Mace donië, Syrië en Perzlë. Toen hij Egypte veroverde werd hij uitge roepen tot farao en god. De film 'Alexander' die deze week in Ci nema Texel draait, vertelt het le vensverhaal van de heerser, inclu sief de verschillende relaties die hij had. Een film van Oliver Stone, met Colin Farell, Angelina Jome, Val Kilmer, Anthony Hopkins en ande ren. Verschillende Texelaars hebben als figurant meegewerkt aan 'Ocean's twelve', een actiefilm met super sterren als George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Julia Roberts en Catherine Zeta-Jones in de hoofd rol. De opnamen werden gemaakt in Amsterdam, één van de vele over de hele wereld verspreide locaties waar de film is opgeno men. 'Ocean's twelve' is de opvol ger van 'Ocean's eleven', waarin een bende een briljant georgani seerde overval op drie casino's in Las Vegas pleegde en daarbij 150 miljoen dollar buitmaakte. In het vervolg krijgen ze te maken met de eigenaar van het casino (een rol van Andy Garcia), een man die niet snel iets vergeet en zint op wraak Hoewel ze elkaar bij voorkeur be driegen, zijn de bendeleden ge noodzaakt samen te werken, De zaken worden extra gecompli ceerd wanneer één van hen ver liefd raakt op een mooie FBI- agente. Als de bende wordt verraden, komen ze weer samen om een serie internationale bero vingen uit te voeren. Zeer geschikt voor kinderen en hun ouders en grootouders zijn maar liefst drie films. De Neder lands gesproken animatiefilm 'Polar Express' is gemaakt door Tom Hanks en regisseur Robert Zemeckis, winnaars van de Academy Award en bekend van films als 'Forrest Gump' en 'Cast Away'De film is gebaseerd op het gelijknamige kinderboek van Chris van Allsburg en gaat over een jon gen die op kerstavond wakker wordt door een heleboel lawaai. Hij kijkt uit het raam en ziet iets gewel digs: een gigantische stoomtrein, Ga je mee?vraagt de norse con ducteur, waarna de jongen instapt. Op dat moment weet hij nog met dat hij het grootste avontuur uit zijn leven tegemoet gaat, want de trein rijdt naar de Noordpool, waar de kerstman woont. 'The Incredibles', een Nederlands gesproken film van de makers van 'Toy story', Monsters Inc.' en 'Op zoek naar Nemo' gaat over gevallen super helden. De hoofdpersoon is Bob Parr, die ooit dagelijks tegen het kwaad vocht, maar nu een ge trouwd man met drie kinderen is, die in een 9-tot-5-baan bij een verzekeringsbedrijf vecht tegen de verveling en de vetrollen. 'Bridget Jones and The Edge of Reason' is een romantische komedie die het vervolg is op Bridget Jones Diary. De hoofdrolspeelser (Renée Zellweger) dendert van de ene genante situatie naar het andere romantische misverstand, maar de werkende ongehuwde vrouw weet zich er doorheen te slaan. Met onder meer Hugh Grant en Colin Firth. In 'Pluk van de Petteflet', gebaseerd op het beroemde boek van Annie M.G. Schmidt, probeert de achtjarige Pluk met zijn kleine rode kraanwagentje te voorkomen dat de Torteltuin bij de Petteflet plaats moet maken voor een vogelmuseum. EcoMare had toegezegd, moesten medewerkers daarvan zich door een haag van tegenwerkende Vlielanders heen werken om de buitrug van dat eiland te krijgen. Het protocol moet herhaling van die geschiedenis voor komen. Volgens Oosterbaan veran dert er op Texel nauwelijks is, omdat daar eigenlijk al volgens protocol wordt gewerkt. Volgens afspraak neemt EcoMare contact op met Naturalis met de vraag of zij een op Texel aangespoelde walvis willen hebben. Als het antwoord nee is, komt EcoMare in aanmerking. Als zij ook nee zeggen, gaat de aange spoelde walvis naar de destructor. Rijkswaterstaat moet het kadaver opruimen als het meer dan een ku bieke meter is en anders neemt EcoMare dat voor haar rekening. Per definitie wordt er wetenschappelijk onderzoek verricht op aangespoelde walvissen. In het nieuwe protocol komt te staan dat die gegevens naar Naturalis gaan en dat zij ze openbaar op hun website zetten. 'Onder die voorwaarde was ook Pieterburen bereid om mee te doen.' Op het plein tegenover de De Toe komst en café 't Biervat wordt dins dag van 12.00 tot 18.00 uur de Kooger Wintermarkt gehouden. On dernemersvereniging De Koog Bad plaats biedt er gratis glühwein aan en er staan diverse ambachtelijke kra men met groendecoraties, fotografie, kaarssen, portret tekenen en hout graveren. Daarnaast is er een hout hakkershow. Kinderen kunnen zich laten schnnncken en gipsfiguren be schilderen. Er is live-muziek aan wezig. Het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij heeft in 1999 en 2000 ten onrechte vergunnin gen verstrekt aan de mechanische kokkelvisserij om op de Wadden zee actief te zijn. Dat heeft de Raad van State woens dagochtend bepaald. Volgens het rechtscollege in Den Haag kon het ministerie destijds met met zekerheid zeggen dat de kokkelvlsserii geen schade aan het wad zou veroorza ken. Die zekerheid had er wel moe ten zijn, omdat er volgens de Habitatrichtlijn activiteiten op het wad tot met bodemberoering mogen lei den. De Raad van State deed haar uitspraak in een bodemzaak die de Waddenvereniging en Vogelbescher ming Nederland tegen het ministerie hadden aangespannen. Een woord- Met enige vertraging - veroorzaakt door de bekendmaking van weer een aantal mogelijk aanstaande politieke blunders, waaronder de verefte- lingisermg van het Hogeberggebied - wil ik alsnog een bijdrage leveren aan een ander verbijsterend feno meen en toppunt van meligheid: het - in navolging van de infantiele lande lijke primeur met nog infantielere af loop - verkiezen van de grootste Texelaar. Als aanvulling op de reeds bestaande lijst had ik gedacht aan: - Kees van Come, koning van de Stenenplaats en het kattenkwaad en dus voor ons de grootste kinder vriend aller tijden; - Jaap Hin (Ongeren), schoenmaat 54, niets verkeerds van bekend; - Kees-Piet (eierveiling) schoenmaat 52, handen als shovels en toch nooit een eitje gebroken; - Ab Kanon (Weverstraat), vermaard om zijn onovertroffen vuurkracht op het Texelveld, zakelijk instinct en de hoge frequentie waarmee hij via de adamsappel zijn stropdas op en neer kon laten huppelen; - Jan van Zeijlen (Kogerstraat), avon turier, zeeman, wereldreiziger en taxichauffeur, beroemd om zijn le venslust en kurkdroge humor; - Lange Ma (Gesticht van Weldadig heid), eveneens groot en rijzig van gestalte, toonbeeld van rust en te vredenheid, die elke zaterdag middag steevast bij Jaap Mosk op de Groeneplaats op boomkruin- hoogte een zout haring verslond, vanuit de laagte streng in de gaten gehouden door Antje; - Paul Kikkert (De Cocksdorp), onder nemer, bedrijfsleider en ex-free lance mensenredder met celibataire trekken. Om het de jury ook weer met al te moeilijk te maken, laat ik het hierbij. En om ook maar weer met het Hoge berggebied te eindigen: ik weet niet of er in deze tijd van politieke verdwa zing ook op Texel al een meldpunt is voor politici die zich bedreigd voelen, maar tegen wethouder Eelman zou ik willen zeggen: 'Nel, weet je dat de aboriginals geloven dat mensen hun leven dromen totdat de droom af loopt en je wakker wordt? Je bent dus bij deze gewaarschuwd. Klaas Smidt, Den Burg. voerder van de Waddenvereniging was blij met de uitspraak. 'De kokkels krijgen we er met mee terug, maar het is mooi dat we achteraf gelijk hebben gekregen dat er beschadiging heeft plaatsgevonden. Hier laten we het verder bij, het kokkeldossier is voor ons afgesloten.' Wat er aan de hand is op de Noord zee boven de Doggersbank weten ze niet, maar volgens Arthur Oosterbaan van EcoMare en Kees Camphuijsen van het NIOZ is het hoog tijd dat er onderzoek wordt verricht. Dat er iets raars gaande is. staat voor de twee Texelse biologen als een paal boven water. Ze leiden dat af aan het gegeven dat er afgelopen jaar nog meer bruinvissen op Texel zijn aan gespoeld dan een jaar geleden. De teller staat volgens Oosterbaan in middels op 29 stuks. Vorig jaar spoel den er 27 bruinvissen en dat was toen een record. Het aantal zicht waar nemingen van bruinvissen Phocoena phocoena) langs de kust is aan het stijgen en volgens Oosterbaan wor den ze eveneens langs de Belgische en Duitse kust gezien. Dat betekent dat bruinvissen, die tot een paar jaar geleden over het algemeen in het noordelijk deel van de Noordzee leef den. naar het zuiden trekken. Naar de Om vandalisme binnen de perken te houden zullen in met Luilak, in de nacht van 13 op 14 mei weer ac tiviteiten worden georganiseerd. De ervaringen daarmee waren het afgelopen jaar gunstig want er ging veel minder mis dan bij de be ruchte viering van 2003, maar op enkele punten is nog verbetering mogelijk. Om de vernielingen en het extreem besmeuren van woningen met boter terug te dringen, organiseerde een werkgroep van gemeente, Sport service Texel en Welzijnsstichting spelletjes op de Groeneplaats waar aan 150 jongeren meededen. Overi gens voldeed met alles aan de ver wachtingen. De bekende jankbus werkt niet goed op moderne fietsen en er was toch nog een spoor van vernieling tussen het centrum en de Mars. Opmerkelijk was dat vanuit Oudeschild relatief veel schade werd gemeld. In De Koog werd de luilak viering begeleid door de dorps commissie in samenwerking met de ondernemers. De politie consta teerde dat de Dorpsstraat mede dank zij deze actie ongeschonden bleef. Tevoren was het Texels Ver bond van Ondernemers verzocht de leden te vragen terughoudend te zijn met de verkoop van boter en andere smeermiddelen die kennelijk bedoeld waren om in de luilaknacht te worden gebruikt. Wat het resultaat daarvan is geweest, is niet duidelijk. Op een verzoek om gegevens te verschaffen voor de evaluatie werd door het TVO niet gereageerd. Bij de komende luilakviering gaat de werkgroep opnieuw aan de slag. Speciale aandacht krijgt de route centrum-De Mars en de dorps commissie van Oudeschild krijgt het verzoek activiteiten te organiseren tegen een gemeentelijke vergoeding van €100,-. Dat bedrag krijgt ook de dorpscommissie van De Koog voor de begeleiding van de luilak-vierders. Totaal is in de gemeentelijke begro ting €1.135,- uitgetrokken voor de maatregelen in de diverse dorpen Wethouder Annie Hin zegt dat het gemeentebestuur er met over peinst de luilakviering te verbieden. 'Het is een leuke traditie als het blijft bij la waai en plezier maken zonder vernie len en besmeuren.' oorzaken daarvan is het volgens Oosterbaan en Camphuijsen echter gissen. Volgens een telling van een paar jaar geleden moeten er onge veer 350.000 bruinvissen in de Noordzee leven, maar volgens Oosterbaan kan dat allemaal al zijn veranderd. 'Er wordt helaas weinig onderzoek gedaan naar de ecologie van deze inheemse walvisachtige.' De bruinvis is niet de enige diersoort die op drift is. De krabbensoort ghoneplax rhomboides wordt vaker in het zuiden waargenomen en er vin den verplaatsingen plaats binnen de visbestanden. Texel heeft er een nieuwe make laardij bij. Siebe Waaijer uit Den Burg gaat zich naast het verzorgen van verzekeringen en hypotheken toeleggen op het aan- en verkopen van huizen. Waaijer, gevestigd aan de Kogerstraat, hoopt kandidaat huizenkopers op die manier totaal pakketten te kunnen aanbieden. Hij wordt de negende actieve ma kelaar op het eiland. Waaijer begon in 1989 op een slaap kamer aan de Schoudieck met zijn eigen assurantiekantoor, nadat hij acht jaar in loondienst was geweest bij de firma Jan Dekker (nu Jos Kager) en Spanjers Groothandel (opgegaan in Texgro). Bedoeling was een één- mansbedrijf te blijven met hypothe ken en verzekeringen, maar het ging hem zo voor de wind dat hij en zijn vrouw Erika het werk een paar jaar geleden niet langer alleen aankon den. Begin 2003 trad Marion Toebak in dienst en in april 2004 kwam llona van der Vis erbij. Doordat zij het grootste deel van de verzekeringen voor hun rekening namen, kon Waaijer zich op het ontwikkelen van de makelaardij richten. Hij heeft bijna een makelaarsopleiding voltooid en het afgelopen jaar verkocht hij bij wijze van proef twee huizen. Door makelaardij aan zijn diensten toe te voegen, hoopt Waaiier kandi daat-huizenkopers totaalpakketten te kunnen aanbieden. 'Een kandi- daat-koper is een kandidaat-hypo theekklant en je moet voor een huis ook diverse verzekeringen afsluiten.' De Texelaar wil zich toeleggen op zowel het verkopen als aankopen van woningen. 'Voor de meeste mensen is dat geen alledaagse bezigheid. Als je een huis hebt gevonden, ben je er vaak verliefd op en dan is het soms moeilijk om kritisch te zijn Dat kan de makelaar dan van je overnemen.' Waaijer wil zich onderscheiden van zijn collega-makelaars door lagere bemiddelingskosten voor een trans actie in rekening te brengen. Als extra service heeft hij op zijn website (www. waaijeradvies.nl) ook een SMS- dienst in het leven roepen. 'Daarmee kunnen we iedereen tegelijk op de hoogte brengen als er een huis te koop staat. Dan heeft iedereen gelijke kansen.' De naam van zijn bedrijf is door de komst van de makelaardij veranderd van Assurantiën Hypo theken Siebe Waaijer in Waaijer Ad vies, hypotheken-makelaardij-verze keringen. Siebe Waaijer is op zijn kantoor aan de Kogerstraat 61 in Den Burg begonnen met een nieuwe makelaardij. (Foto Jeroen van Hattum) Het aansteken van de paaskaars, die tijdens de paaswake voor het eerst wordt aangestoken en het nieuwe kaarsenjaar inluidt, is voor Annie Vlaming een heel speciaal moment.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9