Marja Keijser verlaat Jeugdgezondheidszorg Het ouderschap zit vol met valkuilen Grootsheid verschuilt zich vaak in onopvallendheid TEXELSE J COURANT Twist rond stolp Vrouwen van Nu Molen geopend Wat ik zeggen wou... Geveltjes Oliebollenverkoop Schoolfoto's Vredesmeditatie Remkes installeert nieuwe eilandraad Wat ik zeggen wou... De grootste? Winterbosloop Kerstbokaal DINSDAG 28 DECEMBER 2004 Betrokken, dienstbaar, collegiaal en deskundig. Eigenschappen die van toepassing zijn op Marja Keijser, voor velen hét gezicht van de Jeugdgezondsheidszorg, dat zetelt in het consultatiebureau. Een verpleegkundige die begaan is met jonge kinderen en hun ouders en die hen waar nodig met raad en daad terzijde staat. Maar ook een vrouw met een eigen kijk op de opvoeding van kinderen. Deze week zet ze een punt achter haar loopbaan als verpleegkundige. Toen Marja Keijser (bijna 60) in 1982 als wijkverpleegkundige aan de slag ging, pakte ze de draad op van het werk waarmee ze in 1967 in een I Amsterdams ziekenhuis was gestopt. 'Aanleiding was haar ernstig zieke vader. 'De wijkverpleging kwam bij I hem over de vloer en ik hielp wel eens i een handje. Goh, wat ben jij handig, - zeiden ze toen. Toen ik vertelde dat ij< zelf verpleegkundige was geweest, vroegen ze of ik ook in de wijk wilde komen werken. In het begin als Oproepkracht, af en toe een uurtje, Oacht ik. Maar ik was amper aan de slag of de hele wijk lag door ziekte - bijna plat. Ik moest toen onder meer .diabetespatiënten thuis prikken. Elke zieke had weer andere eenheden en - spuiten en dat was een hele uitzoeke- rij. Die eerste veertien dagen waren best heftig, ik had er zelfs slapeloze Maar zelden waren de reacties op een initiatief van deze krant zo uit- I eenlopend als op de verkiezing van 1 de grootste Texelaar. Het begon al met de Wampex, waarbij teams in de aanloop hun grootste Texelaar moesten meenemen. Later hield menig dorp met Ouwe Sunder- klaas een eigen verkiezing. Ook binnen de redactie zijn de menin- gen verdeeld, zoals blijkt uit onder staande reacties. Nog tot het eind van deze week kunnen stemmen worden ingebracht voor de tweede ronde. In de krant van dinsdag 4 ja nuari wordt bekend gemaakt welke van de honderd genomi neerden tot de tien finalisten beho ren, uit wie bij de in februari te hou den uiteindelijke verkiezing gekozen kan worden. Vóór die tijd worden de achtergronden van elk 2 van hen in een artikel belicht. n 'Naast de ingezonden stukken die al over deze verkiezing zijn geschreven en onderstaande reacties van Harry - de Graaf en Gerard Timmerman, heeft een groot aantal mensen de .moeite genomen hun stem te voor- o 'zien van een stemverklaring En hoe- c wel de in deze laatste week in te le- -veren stemmen nog verschuivingen o ;1n de top tien kunnen veroorzaken, j? blijkt uit de tot nu toe getelde stem- men al een zekere voorkeur voor c mensen die zich zonder eigenbelang "5 hebben ingezet voor medemens en 'l maatschappelijk welzijn. Eén van de o inzenders verwoordt dit als: 'De grootste Texelaars zijn de mersen Byan brandweer, KNRM, Rode Kruis Ben alle andere hulpverlenende vrijwil- ligers.' Een ander schrijft ons: 'Ik pro nachten van Als wijkverpleegster kwam ze over het hele eiland. Op een oude opoefiets reed ze in Den Burg van de ene naar de andere patiënt, voor de buitendorpen stapte ze in de auto. 'Het was hard werken. Het ging 24 uur per dag door, zeven dagen in de week Als ik bijvoorbeeld weekenddienst had en er was ie mand die een hersenbloeding had gehad, dan ging ik daar drie keer per dag naar toe. Dat maakte het ook li chamelijk zwaar. Dat was eén van de redenen dat ik in 1991 bij de jeugd gezondheidszorg ben gegaan, waar door het werk iets regelmatiger werd Maar vooral omdat ik het omgaan met kinderen en ouders zo leuk vind. Het stelt je steeds voor verrassingen.' 180 baby's Nog niet zo lang geleden kreeg ze elk jaar zo'n 180 baby's onder ogen, de laatste jaren zijn dat er zo'n 150. 'We beer niet te kiezen uit zogenaamd populaire mensen of lieden die zich zelf in de etalage plaatsen. Bij voor keur zoek ik vrouwen of mannen die moed hebben getoond of een risico hebben durven nemen. Belangrijk vind ik dat zij het algemeen belang en met hun eigen belang hebben nage streefd.' Of: 'Wie vele malen zijn ei gen leven in de waagschaal stelt om voor hem totaal onbekende mensen van een wisse dood te redden, is een groot mens.' 'Wie ik wel heb genomineerd, zijn mensen die naast hun werk, hoe (on)belangrijk ook, zich hebben ingezet voor de (Texelse) maatschappij. Belangeloos als het even kan, maar dat is moeilijk te me ten. Deze inzet kan zich manifesteren door bestuursfuncties, het dienen van de publieke zaak en het tonen van medemenselijkheid.' Blijkens de vele inzendingen die ons via het internet bereikten, is de ver kiezing van de grootste Texelaar vooral bij overkantse abonnees goed ontvangen. Van over de hele wereld noemen oud-Texelaars ons hun favo rieten. Dat zich onder die inzenders ook veel familie van de genomi neerden bevindt, spreekt voor zich. De verkiezing wordt ook veel gezien als een goede manier om inzicht te krijgen in de geschiedenis van het ei land en haar bewoners. Eén inzender schrijft ons: 'Interessant om de ach tergronden van en discussie over de 100 genomineerden te lezen. Inder daad een aardige manier om kennis te nemen van de lokale geschiede nis.' Het opnemen van nog levende per sonen is een heikel punt, waar veel proberen ziektes te voorkomen, vroeg op te sporen en als een kind wat mankeert, te voorkomen dat het van kwaad tot erger gaat. We geven advies en zo nodig verwijzen we door. We bezoeken een baby zo'n vier tot zes dagen na de geboorte We prik ken wat bloed uit de hiel en screenen (testen, red.) het gehoor, om even tuele afwijkingen op te sporen. Ook wordt onder meer de gezondheid van het hart onderzocht, de heupen be oordeeld en wordt van elk kind een zorgdossier en een wiegenschema bijgehouden. We letten ook scherp op de omgang tussen ouders en kind en proberen een vertrouwensband met de ouders op te bouwen. Zodat, als er iets aan de hand is met dat kind, ouders dat sneller tegen ons zeggen.' Het werk, de toenemende verantwoording en de extra taken die ze kreeg toebedeeld, maakte dat bij scholingen meer regel waren dan uit zondering. Opvoeding De jeugdgezondheidszorg heeft de kinderen vier jaar onder haar hoede, een periode die heel bepalend is. 'Hoe moet ik mijn kind opvoeden?, is een vraag die Keijser wel werd ge steld. 'Het ouderschap zit vol valkui len. Eten, slapen en zindelijk worden. Dat zijn zaken waarmee opvoeders het moeilijk kunnen krijgen Neem eten. Veel kinderen houden gewoon hun mond dicht, spugen het uit en je doet er niets aan. Zo kunnen kinde ren hun ouders tot razernij brengen Boos moet je als ouders natuurlijk niet worden Maar wat moet je dan wel? Over dat soort dingen geven wij advies. Ouders mogen hun kinderen opvoeden zoals ze zelf willen, geluk kig maar. Je hebt van die no nonsense moeder, die de regels heel scherp stellen. Maar anderen gaan heel ver met hun kind mee. Als zo'n kind een beetje slim is, dan grijpt het meteen z'n kans. Dat is een valkuil waar je als ouder in kunt trappen. Je hebt ook van die heftige kinderen, die de wereld in gaan om alles te ontdek ken. Dan moet je als ouders grenzen stellen. Jouw grenzen. Als het kind heftig is, dan moet je daar op een heftige manier op reageren Anders werkt het met.' Schouderklopje 'Ouders zijn hun kinderen meer vrij heid gaan geven en willen hun kind begrijpen. Natuurlijk is het goed als je je kind begrijpt, maar een kind moet wel richtlijnen krijgen Een ouder moet altijd kunnen zeggen: ik ben de baas, ik stel de regels. Tegen woordig zijn kinderen vaak de baas en maken keuzes. Maar het geweten ontwikkelt zich pas rond het zesde of zevende jaar en voor die tijd is een kind niet in staat altijd de juiste afwegingen te maken.' 'Voor de ouders van nu is het moei lijk om weerstand te bieden aan dat gene wat de commercie de kinderen inzenders over vallen. 'In mijn lijstje geen nog levende Texelaars: deze kunnen je alsnog zo teleurstellen dat zij naar mijn idee met in aanmerking komen.' Of: 'De Prediker zei reeds: ijdelheid der ijdelheden, alles is IJdel heid. Dit is de reden dat ik geen le vende personen wens te nomineren. Ze mochten eens naast hun schoe nen gaan lopen. En als je de groot ste bent, kun je niet meer door groeien. Groter dan grootst is er namelijk met.' Dat niet iedereen daar moeite mee heeft, blijkt uit de loftui tingen van een andere inzender: 'Voor mij is er maar één de grootste en dat is Harry de Graaf. Hij heeft heel veel bijgedragen aan ons plezier op het ei land en misschien wel het vreselijke houden van het eiland in ons ontsto ken. Zijn aparte kijk op zaken en unieke humorvolle vorm van commu niceren maken dat hij mijn stem krijgt.' Het kan natuurlijk nog komen, maar de verwachte discussie over wie wel en wie geen Texelaar genoemd mag worden, is uitgebleven. Slechts een enkeling laat zich daarover uit 'Ver der geen personen waarvan ik vind dat ze geen Texelaar zijn, En, met alle respect, daar rangschik ik bijvoor beeld Jac. P. Thijsse onder. Wellicht heeft hij met het schrijven van het Verkadealbum Texel het toerisme een forse steun in de rug gegeven. Een verschijnsel waar hij waarschijnlijk zelf geen problemen mee gehad zou hebben (de natuur is van en voor ie dereen), als het toerisme met verant woordelijk zou zijn voor forse ingre pen in het landschap Maar goed: Thijsse was een groots man, maar geen Texelaar.' allemaal voorhoudt. Kinderen krijgen allerlei lekkers mee naar school, want vriendjes en vriendinnetjes hebben het ook. Er is zelfs een tendens dat je ze snoep moet meegeven, anders hoor je er niet bij. Kinderen kunnen ook zeuren om een snoepje. Eentje mag, maar met meer, want al die sui kers zijn zó slecht. Je hebt ook kin deren die als ze hun zin niet krijgen in de supermarkt beginnen te schreeuwen. Nou prima, die moeders moeten een schouderklopje krijgen. Goed gedaan! Want juist in de win kel proberen ze het uit. Opvoeden is ook een krachtenspel. Je moet een kind koesteren, maar zelf bepalen hoever je gaat. Je hoeft ze echt met te verwennen, maar moet ze wel la ten wennen aan allerlei zaken.' Opvoedcursus 'Veel ouders van tegenwoordig krij gen de kennis van het opvoeden niet meer mee. Vroeger had je veel grote gezinnen en als je dan bij de grotere kinderen zat, dan zag je hoe je moe der de kinderen onder je opvoedde. Ik hoor tegenwoordig steeds meer geluiden dat ouders een opvoed cursus moeten volgen. In Zweden gebeurt dat al. Daar krijgen alle ouders in het eerste jaar een opvoed cursus. Ouders staan ook voor de vraag welke normen en waarden ze hun kind bijbrengen. Tot tien jaar geef je jouw normen en waarden over aan je kind. Daarna, zeg maar vanaf 13 jaar, sta je aan de zijlijn. Dan hoop je maar dat ze wat doen met de dingen die jij ze hebt meegegeven.' De omgang met pasgeboren baby's VERVOLG VAN PAGINA 1 lege wil wel de zekerheid dat alle bestaande bebouwing wordt verwij derd voordat met de nieuwbouw wordt begonnen. Verbittering De kwestie loopt inmiddels zeven jaar en is uitgelopen op een vinnige brief wisseling met veel bittere verwijten, met als topper de paginagrote adver tentie in de Texelse Courant en het Noord-Hollands Dagblad waarin de familie haar standpunt uiteen zet. Wethouder Nel Eelman zegt dat het college niet onder indruk van dit 'ge weld' tot het nu aan de orde zijnde compromis is gekomen 'leder ander zou hetzelfde hebben bereikt als hij of zij in normaal overleg zou zijn ge treden. Wat de familie Brügemann- Ran mag. mag iedereen onder de zelfde omstandigheden'. De familie ziet de omstreden bouw van de stolp in samenhang met an dere problemen, zoals de voorgeno men aanleg van een buurtweggetje dicht bij het erf, de verplaatsing van een schapenboet naar het perceel en de problemen rond de verharding van Het niet geven van duidelijke criteria, het appels met peren vergelijken heeft menigeen gedwongen over het uitbrengen van zijn stem na te den ken. 'Verder heb ik iedereen ge schrapt die ik niet kende. Zelf Texelaar zijnde, veertig jaar hier op het eiland gewoond hebbende en dan de grootste Texelaar niet kennen. Het idee...' Een enkeling dacht zich daar van af te maken door meerdere malen dezelfde naam in te vullen, hoewel het duidelijk mag zijn dat deze dan toch maar als één stem werd geteld. Over het algemeen werd echter zeer gedegen over de inzen dingen nagedacht. Zelfs al werd daarin vooral commentaar op de ver kiezing geleverd: 'Met andere uit gangspunten zullen andere mensen komen bovendrijven. En ik denk, mis schien willen we helemaal geen grootste Texelaar en past dit met bij de aard van de Texelaars en blijft, u zult het vaker gehoord hebben (de man was trouwens zelf ook een droogkomiek) 'lange' Willem Boon de metselaar over.' Inzenden kan nog tot en met 31 de cember. Stemmen die na het week end binnenkomen, worden met meer meegeteld. In de krant van 4 januari verschijnt een overzicht van de tien finalisten, uit wie in februari gekozen kan worden. Inzendingen kunnen worden ingeleverd bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, of (kosteloos) gestuurd naar Antwoordnummer 41, 1780 VG Den Burg U kunt uw keuze ook faxen (323000), of doorgeven per e-mail (redactie@texelsecourant.nl). is meestal feestelijk, maar soms is de stemming bedrukt. 'We komen ook bij mensen waar een kindje is gestor ven. Ik maakte dat voor het eerst mee toen ik pas was begonnen. Ik heb de ouders toen gebeld met de vraag of ze er prijs op stelden als ik langs zou komen. Dat wilden ze wel, alleen wist ik met hoe ik dat moest aanpakken. Ik was wel bij sterfgevallen van oudere mensen geweest, maar dat bij een klein kind is dat heel anders. Dan is het een groot drama. Ik heb toen een boekje gelezen van een dominee die een kindje had verloren. Dat was een goede ondergrond. Vroeger wer den zulke dingen weggestopt. Maar tegenwoordig mag je ervoor uitko men. Praten is verwerken.' Keijser heeft in haar loopbaan menig fusie en schaalvergroting meege maakt 'Toen ik begon heette de wijk verpleging Groene Kruis. Later werd het de Kruisvereniging, toen Kruis werk Kop van Noord-Holland, daarna de Thuiszorg en nu Corbis Plus. dat de hele Kop van Noord-Holland be strijkt. 'Gevoelsmatig had ik het liefst alles op Texel gehouden. We waren een eigen bedrijfje. Maar ik weet ook wel dat het technisch, economisch en organisatorisch met meer haalbaar is. Dankzij de grotere organisatie kun nen ouders met een prangende vraag bijvoorbeeld de hele dag door de jeugdgezondheidszorg bellen. Dat zou niet kunnen als Texel nog zelf standig zou zijn, want dan is het kan toor maar een paar uur per dag be mand.' Ze praat zó enthousiast over haar werk, dat het lijkt alsof ze er nog lang niet aan toe is om te stoppen. 'Toch wel. Het is mooi geweest en ik heb een kleinkind gekregen en daar ga ik voorzorgen.' Het team van de Jeugdgezond heidszorg bestaat volgend jaar uit arts Mieke Plettenburg, verpleegkun digen Marja van Etten. die er al werk zaam was, en Marianne de Lugt. Donderdag, vanaf 17.00 uur, is er in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel een afscheidsreceptie voor Marja Keijser de toegangsweg tussen het Skillepaadje en de woning. Van ge meentewege wordt erop gewezen dat inmiddels besloten is het buurt weggetje een ander tracé te geven en dat de schapenboet geen probleem is zolang deze (na het tijdelijk woon- gebruik tijdens de bouw van de stolp) agrarisch wordt gebruikt. Tegen de verharding met beton van de toe gangsweg blijft het college zich ver zetten. Alleen de volgens Brügemann veel duurdere klmkerbestrating wordt aanvaardbaar gevonden. De afdeling De Cocksdorp-Eierland van de NBvP-Vrouwen van Nu houdt dinsdag 4 januari vanaf 13.30 uur nieuwjaarsreceptie in het bow- lingcentrum van De Krim. Aanmelden kan via tel. 317872. De molen van 't Noorden is donder dag van 13.00 tot 16.00 uur voor publiek geopend. De molenaar vertelt over de geschiedenis en werking van de molen. De toegang bedraagt €0,50. Harry de Graaf, emeritus-hoofdre dacteur: Sinds ik er niet meer de baas over ben en er nog maar twee dagen per week werk, is de Texelse Courant flink veranderd. Er zijn aller lei rubrieken en columns bijgekomen en er wordt nu geschreven over za ken die in mijn hoofd niet zouden zijn opgekomen. Blijkens de onvermin derde trouw van de abonnees en hun reacties is het gros van het publiek daarmee ingenomen eh dat moet je blijmoedig te aanvaarden. Sterker nog: wie marktgericht denkt, juicht het van harte toe. Zelf heb ik rijkelijk laat ontdekt dat het publiek niet al leen geïnformeerd, maar vooral ook geamuseerd wil worden en zich graag laat leiden door de waan van de dag. Maar een enkele keer denk ik: móet dat nou? Dat is het geval bij de verkiezing van de grootste Texelaar. Ik vind dat helemaal niks, alleen al omdat het een kopie is van een soortgelijke landelijke menings peiling die ik een grote miskleun vond. Pim Fortuyn kwam er als win naar uit, nota bene een man die al leen verwachtingen heeft gewekt en vermoord werd voordat hij ook maar iets groots kon verrichten. Hoe kun je in 's hemelsnaam personen met de meest uiteenlopende kwaliteiten en verantwoordelijkheden, zowel doden als levenden, in grootheid met elkaar vergelijken? Dit is geen appels met peren vergelijken, het is veel erger. Enige pluspunt is dat al die portret jes met beschrijving van de genomi neerden op boeiende wijze hebben bijgedragen aan de kennis van de lokale historie. Maar als verkiezing heeft die poppenkast met meer waarde dan een gezelschapsspelle- Wat een fantastisch leuk idee, oude Texelse geveltjes voor bestaande gebouwen plaatsen. Wat in Den Burg met kan, doen ze heel slim op De Krim. Als je dit bij het gemeentehuis ook wilt, moet je wel snel zijn, anders bestaat het bestaande gebouw niet meer. Kees de Waal, Den Burg. Vrijwilligers van peuterspeelzaal De Stienepikkertjes in Den Hoorn verko pen op oudejaarsdag (vrijdag 31 de cember) oliebollen bij de Spar super markt van Goënga in Den Hoorn. De opbrengst komt ten goede aan de peuterspeelzaal. In de oude lokalen van de Redmar IJskaschool in De Waal is tot en met woensdag 5 januari een expositie te zien over oude schoolfoto's die tus sen 1882 en 2003 in De Waal zijn gemaakt. De foto's zijn voorzien van namen. De tentoonstelling is dage lijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. In De Aleph, Weverstraat 54 in Den Burg, wordt op oudejaarsdag (vrijdag 31 december) van 13.00 tot 14.00 uur een vredesmeditatie gehouden, die aansluit bij de wereldwijde vredes meditatie. Voor meer informatie tel. 319449. Minister Johan Remkes van Binnen landse Zaken verricht in maart de in stallatie van de nieuwe Eilander Raad van de vijf Waddeneilanden. Volgens burgemeester Joke Geldorp heeft de installatie hoogstwaarschijnlijk plaats in het Friese Dokkum 'We hadden het graag op een eiland gedaan, maar dat laat de agenda van de mi nister met toe. De minister vindt het wel zo belangrijk dat hij hem graag zelf wil installeren.'Texel kan in de 19- koppige Eilander Raad vijf raadsle den afvaardigen. Bncvea ra tamBmlco 'tfjoixonlelijkhcrj na ik tTdjruc Toen ik een paar weken geleden te rugkeerde van mijn verre camper- tocht en tot mijn verbazing las dat ik zelf genomineerd was bij de verkie zing voor de grootste Texelaar, voelde ik mi] in de eerste instantie gevleid. Toen ik er echter over na ging den ken wat de criteria dan wel zouden moeten zijn geweest, begreep ik iets niet helemaal goed. 'Dat je iets te weeg brengt is waarschijnlijk belang rijker dan wat je teweeg brengt.' Nou ja, eerst Sarasani en vervolgens het uitgaansleven op Texel bepaalde dominante impulsen toegebracht, moet je een beetje relativeren niet waar? Ik vind dat je eigenlijk ook geen levend persoon zou moeten kunnen kiezen. Ik zie het al gebeuren, je loopt op straat en je hoort elke dag zeggen. 'Kijk. daar loopt de grootste Texelaar aller tijden.' Je mag er toch niet aan denken. Hij of zij zou dan toch gelijk in 2006 direct en verplicht tot nieuwe burgemeester verkozen moeten wor den. Ik vind zeker dat de verkiezingen tje en als zodanig zal hij zeker bijdra gen aan het verder opleuken van deze krant. Wie er ook als winnaar uit komt, hecht er geen betekenis aan! Er schijnen veel stemmen op mij te zijn uitgebracht Ik ben daar dus al lerminst trots op. Het is ongetwijfeld aardig bedoeld van de mensen die mijn naam hebben ingevuld, maar een van mijn wensen voor het nieuwe jaar is dat zij zich voortaan met se rieuzer zaken bezig houden Gerard Timmerman, hoofdredac teur: Veel lezers waarderen de ver kiezing, wat blijkt uit de talrijke inzen dingen die zijn binnengekomen. Niet alleen omdat Texelaars het leuk vin den hun favoriet te kiezen, maar ook omdat deze krant op twee pagina's een overzicht gaf van Texelaars die van maatschappelijke of andere be tekenis voor het eiland zijn geweest. Het verhoogt het besef dat veel za ken die anno 2004 grote waardering oogsten of een meerwaarde geven aan het eiland, te danken zijn aan initiatiefrijke Texelaars. En dat menig Texelaar hier of elders een bijzondere prestatie heeft geleverd. Maar er za ten tussen de honderd portretjes ook mensen die volgens een aantal lezers nooit als grootste Texelaar genomi neerd hadden mogen worden, zoals Frits Langeveld. Dat hij er toch tus sen is gezet, komt doordat hij door andere lezers werd genomineerd. Een redactie die eerst oproept om Texelaars te nomineren en vervol gens niets met die nominaties doet. De Dennen vormt zondag 2 januari het strijdperk voor de 31 ste aflevering van de Sportshop Texel Winterbos loop. Atleten van elk niveau en leef tijd kunnen zich vanaf 10.15 uur in schrijven bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. Deel name kost de jeugd tot en met 16 jaar €1,50 en volwassenen €3,-. Leden van de organiserende Atletiek vereniging Texel genieten korting en betalen respectievelijk €1,- en €2,-. Er zijn diverse categorieën. Jongens en meisjes tot en met 9 jaar lopen 1250 meter, jongens en meisjes van 10 tot en met 12 jaar lopen er 2500 en jongens en meisjes van 13 tot en met 16 jaar én recreanten moeten proberen 4,4 kilometer te voltooien De langste afstand, 8,8 kilometer, kan worden gelopen door mannen en vrouwen. Zij worden onderverdeeld in categorieën volwassenen en vetera nen. Voor de jeugd is er eremetaal te winnen. Voor de wedstrijd over 8,8 kilometer zijn er voor alle categorieën waardebonnen beschikbaar gesteld door Sportshop Texel. Het startschot voor de jeugd tot en met 12 jaar klinkt om 11.00 uur. Direct na de finish van de laatste jeugdige deelnemer zullen ter plekke de prijzen worden uitge reikt. Daarna, rond 11.20 uur, gaan de andere deelnemers van start. Hun prijzen worden na de loop uitgereikt in Bos en Duin, waar voor iedere deelnemer warme chocolademelk wordt geschonken Meer informatie staat op de website www.avtexel.net of kan worden ingewonnen via tel. 318512. In aanvulling op de aankondiging van de Kerstbokaal in manege Akenburg (zie de krant van vrijdag jl.) laat de organisatie weten dat de familie Van der Linde woensdag van 12.50 tot 13.30 uur een demonstratie verzorgt. Onder het motto 'van veulen tot rij paard' wordt gereden met twee veu lens. een jong paard en een dressuur- paard. Tijdens de demonstratie wordt van alles over de fokkerij verteld. De familie Van der Linde fokt rijpaarden en richt ook veel paarden zelf af. De Kerstbokaal wordt woensdag en donderdag gehouden en begint op beide dagen om 9 00 uur. Toeschou wers zijn welkom, de toegang is gra tis. eigenlijk in het licht van diverse cate gorieën bezien hadden moeten wor den. Toen ik veertig jaar geleden de eerste geluiden hoorde over de even tuele komst van een dubbeldeks veerboot en 'onze Theo' tegen de maatschappelijk stroom in zijn idee verkondigde, vroeg ik hem schert send: 'Nou Theo, wat zie jij dan eigen lijk als eindfase voor de veerdienst?' 'Nou heel gewoon', zei hij koeltjes, 'twee dubbeldekkers in de vaart en één voor reserve Ik stond totaal per plex. In 2005 is het nota bene zo ver. Deze man heeft met zijn visie de wel vaart van het eiland de allergrootste impuls gegeven. Een grote Texelaar die letterlijk ook een standbeeld ver dient. Maar wat een heel grote schande is. is dat ik aan de andere kant, in de categorie sociaal, geen enkele genomineerde zie. Wij kennen allemaal wel de mensen die hun le ven, maar dan ook hun hele leven, totaal in dienst gesteld hebben van zieken, gehandicapten en ouden van dagen. Ook deze zijn voor mij de 'grootste' Texelaars. Ik bedoel maar. Frits Langeveld, Den Burg. is niet geloofwaardig. Anderen klaag den dat bepaalde Texelaars juist niet tussen de genomineerden stonden. Maar ook zij hebben de kans gehad om hun favorieten te nomineren. Het gebeurde zelfs dat één Texelaar die dermate van de eigen maatschappe lijke betekenis was overtuigd, erover klaagde dat hij niet was geno mineerd. Andere Texelaars, die er wél tussen stonden, spraken juist hun afkeer uit over de plaatsing. Waar de redactie lering uit trekt, is dat Pim Fortuyn bij de landelijke verkiezingen bovenaan is geëindigd, terwijl later bleek dat Willem van Oranje meer punten had. Hierdoor is de landelijke verkiezing als ongeloofwaardig afge daan, waardoor menigeen wellicht ook is gaan twijfelen aan de verkie zing van de grootste Texelaar. Lezers van deze krant kunnen gerust zijn. zoals het er nu naar uitziet, staan in de top 10 die we begin volgend jaar publiceren geen mensen die niet alom respect genieten. En bij de uit eindelijke verkiezing van de grootste Texelaar zal elke stem worden mee geteld. Ten slotte is er nog de kritiek dat mensen van uiteenlopende kwa liteiten, al dan met in leven, niet met elkaar zijn te vergelijken. Natuurlijk is dat zo, maar dat neemt met weg dat de waardering voor een bepaalde Texelaar bij de één groter kan zijn dan bij de ander. Daarbij is het wel van belang dat de lezer zich met laat lei den door de waan van de dag of fa miliebanden, maar stemt vanuit his torisch perspectief. Marja Keijser van de Jeugdgezondheidszorg zet een punt achter het werk dat ze jaren lang met veel toewijding heeft gedaan. 'Het omgaan met kinderen en ouders stelt je altijd weer voor verrassingen.(Foto Gerard rmmemon)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5