Texelaars veelvuldig in het nieuws in 2004 Drankenlijn breekt door Gestrande televisie naar Flora Westerlaken goed hersteld van val molen Texelaars aan kabelinternet Wonen Sint Jozef gedoogd 'Zo'n brand zetje leven op z'n kop' TEXELSE COURANT DINSDAG 28 DECEMBER 2004 De verplaatsing van het raadhuis, de dreigende sluiting van de peuterspeelzalen, politieke perikelen of het Hogeberg- gebied. Onderwerpen die het afgelopen jaar regelmatig in de krant opdoken. Maar elke week stonden er ook Texelaars in met gewone, bijzondere, grote, kleine of opmerkelijke ge beurtenis. Een terugblik op de Texelaars die in 2004 in het nieuws waren. Het lukt Folmer Jager uit De koog in januari om een van de televisies die eind 2003 op het Texelse strand aan spoelden aan de praat te krijgen Hij demonteert het toestel, zuigt het zand eruit en vervangt een kroon- steentje. 'We hebben hem buiten aangezet en beeld en geluid waren prima', vertelde de 16-jarige Folmer destijds. Inmiddels is het toestel be gonnen aan een tweede carrière: als museumstuk In Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora. 'Hij heeft een tijdje goed gedraaid en we hebben er ook tv op gekeken. Hij stond op mijn kamer, klem op de kast en eigenlijk een beetje in de weg. Bovendien be gon dat ding kuren te vertonen. Als je hem aanzette, kwam er eerst alleen geluid en pas later beeld. Op het laatst was het nog alleen zwart/wit. Ik vond het ook link worden, want je weet toch dat zo'n TV een beetje aan het wegrotten is, zal ik maar zeggen.' Daarop besloot hij het toestel aan te bieden aan Flora. 'Ik wilde 'm ruilen voor iets anders, maar daar begon nen ze met aan. Toen heb ik hem maar weggegeven.' Januari Pieter Jan Kooger en Danny Wester- laken presenteren hun plannen om op Oost vier nieuwe woningen te bouwen en de zes vervallen recreatiewoningen op het terrein van Plaatsman te vervangen. Vrachtwagenchauffeur Roel Kikkert gaat na 5,5 miljoen kilometer schade vrij achter het stuur met pensioen. Kikkert werkte dertig jaar voor de Texelse Beurtdienst (VTB). Com mandant Dick Jongeneel viert zijn 25- jarig jubileum bij de brandweer. Peter Bolier, Willem-Jan Selen en Hans Mennmgs houden in de J'Elleboog Texels eerste professio nele houseparty. Fridt Blanken stapt na tien jaar uit het bestuur van 10 voor Texel. Hij was in 1993 betrok ken bij de oprichting. Annie Hin legt tijdelijk haar wethouderschap neer wegens privé-omstandigheden Cor van Heerwaarden gaat met pen sioen. Hij was duiker bij Duik- en Demonteerploeg. Rob en Chantal Zwetsloot uit Alkmaar nemen de Hema over van Peter Bakker. Rieuwert Pol wordt het nieuwe hoofd van Rebotex. Piet Zoon wordt be noemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau voor zijn dertienjarig lidmaat schap van Provinciale Staten. De 15-jarige Ronny Kaczor wint het open Texels kampioenschap luchtdruk- schieten dat ter gelegenheid van het dertig jaar bestaan van de schiet sportvereniging wordt gehouden. Er verschijnt een boek over het tur bulente leven van Frits de Jong (97) wiens schip tijdens de Tweede We reldoorlog werd getorpedeerd. Burgemeester Joke Geldorp krijgt van de Keuringsdienst van Waren te horen dat ze op haar kamer op het gemeentehuis met meer mag roken. Melle Smith en Willem Vlas stap pen na een knallende interne ruzie op als voorzitter en secretaris/penning meester van de stichting Sport- schutters Martin Boom gaat na 43 jaar met pensioen als scheeps- monteur. Februari Marjon Hoogerheide volgt notaris Kabelexploitant Jaap Drijver maakt zich in januari los van grote broer Multikabel en gaat zelf kabelinternet aanbieden. In korte tijd moeten 900 kabelmodems worden geïnstalleerd om de bestaande abonnees over te zetten De reacties zijn in het begin wat terughoudend. Veel Texelaars zijn bang dat hun persoonlijke gegevens bij Drijver in handen komen en dat er bij problemen onvoldoende hulp is. Dat blijkt koudwatervrees. 'De om zetting is prima verlopen'. Vertelt Driiver terugkijkend 'We houden zo veel mogelijk rekening met de pri vacy. Als mensen hun wachtwoord kwijt zijn, krijgen ze dat alleen over de post toegestuurd of kunnen hier aan de balie met een legitimatiebewijs hun wachtwoord opvragen. Verder hebben we de helpdesk uitgebreid en zijn er overdag voldoende mensen om vragen te beantwoorden of pro blemen op te lossen Na werktijd zijn Henricus Kooi op. Hij moet wegens oogproblemen stoppen met zijn werk. De 95-jarige Gep den Braven-Jorna. die in 1940 en 1941 meedeed aan de Elfstedentocht, opent de ijsbaan van de Rabobank op de Groeneplaats. Ab Jan en zijn vader Frans Witte komen tegen el kaar uit in de finale om de Piet de Graaftrofee bij de Texelse biljart- kampioenschappen. Frans wint. Herman Landsman doet in Thailand mee aan het verbeteren van het we reldrecord formatiesprmgen. Lands man is een van de 357 parachutisten die in formatie springen. Zijn vrouw Karina Willerup is mee om de PR te verzorgen. Piet Zijm en Celine de Graaf heropenen na een grondige verbouwing café De Rog. Onder aanvoering van Bart de Vries gaat Radio Royaal als lokale commerciële zender de lucht in. Later verandert de naam in WET-radio.Marijke Eelman draagt haar reisorganisatie Albatros over aan Joop Groen. Albatros werd in 1968 opgericht en hield zich bezig met het organiseren van reizen voor mensen in een rolstoel.Jan van der Hoek gaat na 43 jaar met pensioen. Hij was actief in de Texelse bouw wereld, waarvan geruime tijd bij Drijver. Anouk den Breejen uit Nijverdal wordt de nieuwe huisarts in de praktijk van Willem Vos. Frits en Margreet Ploeg worden op 29 fe bruari de ouders van Yente Mara Ploeg. Zij is het enige Texelse kind dat op de schrikkeldag wordt geboren Maart Adri Hutjes koopt de oude garnalen- kotter Antje en doopt haar om in TX44 Waddenzee. Hij gaat de boot gebruiken voor nieuwe rondvaarten Henk Boon neemt afscheid als ka pitein bij Teso. Hij werkte 34 jaar bij de veerdienst, waarvan 28 jaar als kapitein. Jelle Visser en Patricia Keijser worden Texels kampioen dar ten bij de Texel Open 501. Fenny Caspers en Gerda Veeger worden voor de derde keer op rij Texels klaverjaskampioen. Frans Hopman senior en junior verkopen Hordifood aan Sligro. Robbert van den Bent Paul van Dijk, exploitant van de hore cazaken SamSam, Danze en De Toe komst, haalt in februari het nieuws door een eigen drankenlijn op de markt te brengen Om aan de regel geving voor sterke drank te ontko men, heeft hij nieuwe drankjes met een lager alcoholpercentage be dacht. Zijn mixjes bevatten maximaal 14,5 procent alcohol en kunnen daar door wettelijk niet als sterke drank worden gezien. Dat betekent dat ook jongeren van zestien en zeventien jaar deze mixen mogen bestellen en daar is het Van Dijk om te doen. Deze zomer konden in Van Dijks zaken voor het eerst Dutch Dropshot. Wild Passion, Perfecto Amaretto en Saalbach Roter worden besteld. De drankjes worden geproduceerd door dranken- en siroopproducent Sie- brand BV in Kampen. Na bijna een jaar blikt Van Dijk tevre den terug. 'Het is heel goed gegaan. Helaas is het niet gelukt om in het voorjaar al een distributeur te vinden, w toe. Inmiddels zijn er al bedrijven in Adri Westerlaken is goed hersteld van de ruim zeven meter hoge val die hij woensdag 4 februari maakte van de omloop van de Traan- roeler. Zeeland en Groningen die mijn drank jes verkopen.' Op Texel is hij nog steeds de enige die de licht- alcoholische drankjes verkoopt. 'De andere cafés bestellen dat niet bij je. Blijkbaar steek ik toch al te veel bo ven het maaiveld uit en dan zien ze je als concurrent, dus dan gaan ze zeker met hun drank bij jou inkopen' denkt Van Dijk. Inmiddels heeft hij in zijn eigen bedrijven (hij runt ook eén horecazaak in Zuid-Scharwoude, red.) en elders al zo'n dertigduizend flessen er doorheen gedraaid. 'Vól gend jaar gaat het pas echt los. Hel verspreidt zich nu als een olievlek door Nederland en er is zelfs iemand die de distributie voor België op zièh wil nemen. Bovendien heb ik in ok tober een landelijke distributeur ge vonden, De Monnik in Oldenzaal. Die heeft veel ingangen en een grote dek king over heel Nederland, dus het ziet er allemaal positief uit.' Het meest succesvolle drankje is volgens Van Dijk de Saalbach Roter geweest, een variant op de populaire rode Wodka mixjes. Adri Westerlaken in februari een zware val van de omloop van de Traanroeier. De 78-jarige amateur- fotograaf valt ruim zeven meter naar beneden op de stenen ondergrond. De traumahelikopter brengt hem naar het ziekenhuis in Alkmaar, van waar uit hij later per ambulance naar het Amsterdams Medisch Centrum wordt vervoerd. Daar wordt vastge steld dat hij acht gebroken ribben, een ingeklapte long, een verbrijzeld bekken, een gebroken elleboog en veel inwendige verwondingen heeft. 'Het gaat behoorlijk goed', laat Westerlaken de verslaggever eind december weten. 'Alleen mijn rech ter bovenarm zit vol ijzer en daar kan ik wat minder mee, maar die klach ten zijn eigenlijk de praat met waard Terugkijkend vindt hij zelf dat het veel slechter had kunnen aflopen. 'Ik ben er nog best vanaf gekomen, want een stukje verderop lagen bielzen. Bo vendien had ik ook plat op m'n rug kunnen vallen, dan was het helemaal beroerd geweest.' Het moment van vallen en landen kan hij zich met meer herinneren, verder is hij voortdurend bij kennis geweest en heeft hij alles bewust meegemaakt. 'Ik was foto's aan het maken en liep voorlangs. Dat hoort eigenlijk niet, maar de molen draaide niet, dus ik dacht dat het wel kon', herinnert hij zich. 'Het was windkracht acht en de wieken begon nen plotseling te draaien en dan gaat het meteen heel hard.' Westerlaken liep nog achteruit, maar werd deson danks door een van de wieken ge pakt en over de rand gekieperd. 'Doordat ik bij bewustzijn was, heb ik de ziekenbroeders, die mij overigens zeer goed hebben geholpen, ook kunnen vertellen wat ik voelde.' Uit wendig was er destijds met veel te zien aan de Oudeschilder, maar in wendig was hij ernstig gewond. Na de val verloor hi| in totaal vijf liter bloed. Blijvende angst of hoogte vrees heeft hij aan het ongeluk niet overgehouden. 'Nee hoor, hoogte vrees heb ik nog steeds niet. Ik ben ook al weer een paar keer op de molen geweest.' De ijsbaan, die van zaterdag 14 februari tot en met zondag 7 maart op de Groeneplaats in Den Burg staat, is een daverend succes. De baan is een cadeau van Rabobank Texel die zfjn honderdjarig bestaan viert en Frank Haasdi|k krijgen geen toe stemming om hun apotheek- houdende praktijk te verhuizen van de Kikkertstraat naar het clubgebouw van SVC. In december kopen de huisartsen de voormalige slagerij van Siep en Regien de Boer aan de Kikkertstraat om daar de praktijk te vestigen, Klaas Eelman wordt bij zijn afscheid als bestuurder van WLTO Texel onderscheiden met de zilveren speld. Een uitslaande brand verwoest een viskar van Lange Ben (Gerritsen). De kar vloog in brand bij het voorverwarmen. Niels en Mariette Wonder van De Bunders emigreren naar het Deense Orsted. Ed Moojen vindt het eerste kievitsei op een perceel van de gebroeders Lap aan de Grieweg. Moojen is meesterzoeker Arie Dijker net iets te snel af Riek en Lottie Lugtmeijer doen een meesterzet in hun ruzie met de gemeente over het plaatsen van een reclamebord op straat. De da mes parkeren vlakbij hun winkel een fiets met een reclamebord aan de bagagedrager. Wim Ploeg neemt boerderij Noorderbuurt in gebruik als studiecentrum voor Snelstart- Software. De naam van het studie centrum wordt veranderd in Noorder hoeve. Michiel Roeper uit Ooster end wordt de eerste voorzitter van de nieuwe leerlingenraad van de Kompasschool Jan Zoetelief over lijdt nadat hij tijdens mountainbiken in de Dennen door een botsing tegen een boom zwaargewond is geraakt. April Cees Schuijl wordt benoemd tot ere lid van Gymvereniging Texel. Gerrit en Betsie Verhoeven worden benoemd tot lid van verdienste. Theo Witte bouwt voor het Luchtvaartmuseum een maquette van de Mok anno 1939. Bert Keijser is boos op de brandweer. Bij het blussen van de brand bij zijn buurman Frans Hopman komt brandcommandant Dick Jongeneel met een zware dompel- pomptruck op zijn land terecht. De sporen zitten er tot een halve meter diep in. Jaap en Sienke Groen her- SSv.' De vervallen stolp Sint Jozef aan de Westerweg is begin dit jaar door Jos van der Grachi grondig opgeknapt. Of hij er mag blijven wonen, staat voorlopig nog niet vast. Johan' Reydon trekt veel belangstelling met een muurschilderij bij Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora. Metershoog heeft Reydon de stranding van de Hunte bij De Koog vastgelegd. In het voorjaar is de schildering klaar. openen de verbouwde Robbenjager Joel Ben Sacher en Maaike Wiebenga worden de nieuwe pach ters van het restaurantgedeelte. Martijn Eelman neemt een mobiele brandcontainer in gebruik waarin mensen op het blussen van branden kunnen oefenen. Andre Kam- merman krijgt geen toestemming van de gemeente om een afhaalpunt voor softdrugs in De Koog te openen Aris van der Slikke publiceert het boek Geslacht van der Slikke, genea logie 1570-2003 waarin de hele fami lie in kaart is gebracht- Fulps Duinker wordt aangesteld als nieuwe strandvonder tussen De Schorren en 't Horntje. Cees Hoogerheide pu bliceert een boek over de stambo men van de Texelse families Blom, Dros(t), Griek, Koopman, Lemstra, Van Liere, Mechielsen, De Ridder, Roeper en Zegers. Hoogerheide gaat terug tot begin 1800. Ria Keyser gaat haar dertigste seizoen bij Molenkoog in. Wethouder Annie Hm huldigt haar met een bosje bloemen. Directeur Jan Kuiper van EcoMare tekent met voorzitter Evert Vermeer van het nationaal park en regio-ma nager Feitze Boersma van Staats- er eigenlijk nauwelijks problemen, dus dan is er niemand nodig. Als er wat is, dan krijgen mensen mij aan de lijn.' De overstap is volgens Drijver boven verwachting verlopen. 'We hebben wat technische hobbels moeten overwinnen, maar qua aantallen doen we mee met de grote jongens. Dat had ik nog met verwacht.' De groot ste problemen deden zich voor met de mailserver. 'Ik was in zee gegaan met het Amsterdamse bedrijf Novaxess, maar dat heeft de ver wachtingen met kunnen waarmaken, dus toen hebben we nood maatregelen moeten nemen.' Rond de jaarwisseling stapt Kabeltex over naar een ander bedrijf. 'De abonnees krijgen daar zeer binnenkort bericht over, want de mogelijkheden worden vergroot. Er komen bijvoorbeeld meer e-mailadressen per abonnee beschikbaar.' De brandweer rukt begin april met groot materieel uit om een uitslaande brand in de karakteristieke stolp van Frans Hopman senior op Ongeren te blussen. Vermoedelijk door kortslui ting in oude leidingen ontstaat er brand op de eerste verdieping van de schuur, die voor opslag werd ge bruikt. De stolp wordt bijna volledig in de as gelegd, de naastgelegen woning van Hopman loopt flinke schade op Een persoonlijk drama voor Hopman, die het familie-erfgoed in vlammen ziet opgaan. 'Ik heb het rustig verwerkt. Je kunt met overzien wat er allemaal gebeurt, want je le ven staat op zijn kop Constant was ik op zoek naar allerlei spullen en rot zooi aan het opruimen.' De schade aan zijn woning lijkt in eerste instantie met heel erg, maar een nadere expertise leert dat de schade allesbehalve meevalt. 'We hadden veel geld gestoken in de tuss'enbouw. Daar hadden we ka mers gemaakt en dat was allemaal weg.' De ellende begint volgens Hop man pas goed, toen de verzekerings maatschappij zich ermee begint te bemoeien. Er ontstaat discussie over de indexering van de verzekerde waarde. 'Dat is een grote strop ge weest. Ik heb er heel veel geld moe ten bijleggen', aldus de gedupeerde ondernemer. Dankbaar is hij echter voor alle hulp die hij heeft ontvangen van familie en bekenden. 'Ik heb erg veel steun gehad uit mijn omgeving en mensen hebben erg meegeleefd. Dat was heel prettig.' Kort na de brand pakte hij de draad weer op en richtte hij zich op de herinrichting van zijn woning en de herbouw van de stolp. 'Ik hoop op eerste kerstdag weer in mijn huis te zitten. Louis Uriot heeft een tekemhg gemakt voor nieuwbouw van de schuur en ik hoop dat we daar in januari mee kunnen beginnen.' bosbeheer een soort samenlevings contract waarin de huisvesting van het Bezoekerscentrum bij EcoMare voor de komende 25 jaar is geregeld. Marieke Kooiman volgt Els Zoon op als diabetes-verpleegkundige Geuko Haikens, Alie Boot, Henk Tjepkema, Gelein Jansen en Mart Zijm worden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Wethouder Nel Eelman wordt tijdens een raads vergadering tot Ridder in Orde van Oranje-Nassau benoemd. Jan- Willem Boon krijgt een Gouden Speld van KNVB voor het organiseren van de Texelse zaalvoetbalcompetitie. Boon doet dat al 25 jaar. Mei Afra Lap-Liefting krijgt met langer de medewerking van het college voor haar plannen om een bollenloods in De Naai te bouwen. Regina Luiken bevalt aan boord van de Molengat van haar dochter Mikki. Oud- Texels&Grietje Krijnen (86) uit Assen, die sinds 1951 donateur van de KNRM is, krijgt tijdens de open dag van de KNRM een VIP-behandeling aan boord van de Beursplein 5. Het is voor het eerst dat ze met een red dingsboot meevaart. Arjen Kiltz, Jelle Groenhof, Hans van den Broek, Dirk Kuiter, Cor Kooiman, Hessel Siemonsma en Rob Arensmans be treden als eerste bemannmgsploeg in Roemenië de in aanbouw zijnde Dok ter Wagemaker. Jaap en Fup Schilder Jos van der Gracht denkt het dit jaar goed voor elkaar te hebben. Na enig overleg met de gemeente koopt hij de voormalige boerderij Sint Jozef aan de Westerweg met het doel er te gaan wonen. De afdeling volks huisvesting heeft hem immers aange geven dat dat geen problemen zou geven. Totdat Van der Gracht een bouwvergunning aanvraagt voor een interne verbouwing. Dan blijkt dat hij de stolp niet mag bewonen, omdat er een agrarische bestemming op rust. De vergunning wordt geweigerd en Van der Gracht krijgt te horen dat hij niet mag wonen op de fraai opge knapte boerderij. 'Ik heb op 30 maart het laatste gesprek gehad met de Beroeps- en Bezwaarschriften commissie', zegt de schilder terug blikkend. 'Er is nu min of meer beslo ten de bewoning te gedogen tot er meer duidelijkheid is over de vrijko mende agrarische stolpen. De ge meente weet ook wel dat er wat mei die boerderijen moet gebeuren. Boe ren komen er niet meer in, want die zijn er niet. Zelf vindt Van der Gracht dat hij tussen wal en schip terecht is gekomen. 'Er zijn 90 boerderijen op Texel die met meer agrarisch worden gebruikt. Op 40 tot 50 rust nog agrarische bestemming, maar die worden wel bewoond, al jaren. Ik het gezegd dat ik best wil vertrekken maar dan moeten die andere vijftig ei ook uit.' Ondanks zijn frustraties wi Van der Gracht de kwestie netjes op lossen met de gemeente. 'Ik heb hia 6,5 hectare grond liggen. Als ik een bunder aardappelen zet, ben ik boe en dan kan ik hier wel wonen, maa zo werkt het niet. Die weg wil ik nie bewandelen. Ik wacht nu maar rus tig af.' Voorlopig moet hij hij wachtei op meer duidelijkheid, want de dis cussie over de vrijkomende stolpei is nog in volle gang. Krijnen nemen de nieuwe TX19 Elisabeth Christina in gebruik. Simon Stark maakt op tractorpull wedstrijden zijn debuut met The Magie, een 1750 PK zware trekker. Marcus Bakker en Rutgert Ooster huis houden in Bosch en Zee de eer ste Texelse local area netwerkparty. Een weekend lang zitten zeventien jonge Texelaars vrijwel onafgebroken achter de computer. Theo van Heerwaarden onthult samen met Cor Kievits uit Amstelveen bij de Joost Dourleinkazerne het monument ter nagedachtenis aan de tien mannen die op 6 april 1945 door de Duitsers werden doodgeschoten. Thomas Richter onttroont na 19 jaar hegemo nie Jaap Dros als kampioen van van schaakclub En Passant. Jochem Eelman wint de juniorcompetitie. Joyce Pool presenteert haar tweede jeugdboek Het Wittemuizenplan. Juni Cor Ellen keert terug naar het Maritiem en Jutters Museum. Martien Bakelaar neemt afscheid als kapitein bij Teso Hij werkte 32 jaar bij de veerdienst. Ronald Biesboer, Erwin van der Linde en Paul van Heerwaarden beginnen met de aan leg van het nieuwe maisdoolhof bij De Krim." Annemiek van Beek ei Evelien Koorn worden de nieuwi pachters van het Eierlandsche Huis Ze nemen het werk over van Els ei Nico Ooyevaar. Dennis Vorik Esther Sanchez Tocon en Richard dl Vries worden na een zoektocht vai tien uur van het wad gehaald. De dril waren vastgelopen bij de Vlakte va' Kerken, Dries Veltkamp, Huui Snoek, Bart Heerschap en Hen1 Spigt worden voor hun verdienste' voor Texel'94 in het zonnetje gezel Wetenschapper Jaap Sinnighi Damsté wint ais eerste onderzoeke van het Koninklijk NIOZ de Spino zapremie.Richard Koopman word op zijn eerste reis als Teso-kapiteü geconfronteerd met een walvis. Vei moedelijk is het een uit de koers g< raakte dwergvinvis. Machinist Joti Takes ziet het dier ook. Maarten Hart, Anneke Di|k-Bakker en Ruth <J Ruwe maken een boek over de his tone van huizen en hun bewonersïi' Den Hoorn. Het wordt gepresenteén1 tijdens het Hoornder Feest in se)) tember. Piet 'de Woeste' Witte viel zijn 40-jarig jubileum als monteur b Frans Stolk Mechanisatie. Cee Ran (65) stopt met Ran Tweewieler in de Gravenstraat. Marcel Witli krijgt tijdens de eerste Lamsvleesda in Den Hoorn als eerste schapen houder het Waddengoudcertifica; overhandigd. Willem 'Parel' Roepe presenteert er de Texelse lams vleeskroketten die hij voor fabrikar Cold Food gaat maken. Joha Meulenkamp en Jan Smit worden cl nieuwe directeuren van het NIOZ Rob Kooiman, Ben Bakker en Ha'n Hopman komen voor het Texel Codn try 50's Festival eenmalig bij elkde als The Shakin' Legends. Ju De stolp van Frans Hopman op Ongeren biedt op zaterdag 3 april een troosteloze aanblik, nadat een felle brand de avond ervoor het gebouw grotendeels heeft verwoest. Piet Roeper gaat na 34 jaar al gemeentebode te hebben gewerl met pensioen. Oud-Texelse Jc landa Beuving wordt uitgeroepen tc Miss Universe 2004 in bodyfitness. december wordt ze wereldkampioe bodyfittness Gelein Jansen publ ceert een boek over de Enge

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6