AED politie redt leven Beter uit door borstvoedingsaffaire TEXELSE y couRANT OPDUIN DINSDAG 28 DECEMBER 2004 Sep Vonk en Hans Daalder leggen op zaterdag 1 mei als oudste en jongste voetballende leden de eerste steen van de nieuwe kantine van SV Oosterend. In juni worden drie wagens en een moter van de Texelse politie uitgerust met een zogenoemde AED, een Automised Extern Defibrillator, waar mee mensen kunnen worden gereanimeerd. Texel neemt een uit zonderingspositie in binnen het lan delijke politiekorps, want alleen hier wordt toestemming verstrekt voor dit initiatief Grote animator is Adriaan Verkaart. Hij weet met veel doorzet tingsvermogen zijn chefs te overtui gen van nut en noodzaak van de ap paratuur in de politieauto's. Met twintigduizend euro uit de Raboton worden vier AED's aangeschaft en 22 agenten opgeleid om met de reanimatieapparatuur, waarvan de landvaarders. Jaap Vlasblom, sinds 1998 predikant van de hervormde gemeente Waal, Koog en Den Hoorn, wordt beroepen als predikant in het Friese IJlst. In oktober vertrekt hij. Menno Siebinga wint goud op het onderdeel vormlopen bij de wereld kampioenschappen escrima op de Filipijnen.Pastor Ed Moltzer wordt benoemd tot deken van het dekenaat Hoorn. Hij was al deken van het dekenaat Noordkop. Sandor Mantje presenteert plannen om het huidige ABN/Amro-gebouw aan Binnenburg te vervangen door een nieuw pand in de stijl van de Rotterdamsche Bank die er tot 1968 stond. Ruben Dekker, Vincent de Graaf, Milas van der Plaats, Martin Imhof. Jan van Heerwaarden en Rik van Katwijk studeren af als eerste zelfstandig werkende koks aan de voortgezette horecaopleidmg die het ROC vier jaar geleden op Texel startte. Gert-Jan Jongkind gaat aan de slag als nieuwe gemeentesecre taris. Jan de Leeuw wordt bij zijn "afscheid als directeur van het NIOZ benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ger Schater en Belinda van Diessen tre den op op Montreux Jazz Festival. René Verhovenstad raakt ernstig ge dupeerd door een ongeluk op het vliegveld. Een Cessna 206 van Tessel Air botst tegen zijn motorzweef vliegtuig. Een maand later haalt hij een nieuw toestel, een Scheibe Falke, op uit Oostenrijk. Ben Bakker en Els de Jager vertrekken naar het zui den van Rusland om Europa's hoog ste berg, de 5642 meter hoge Elbruz, te bedwingen. De Jager bereikt op 1 augustus de top. Bakker redt het net niet door hoogteziekte. John Blaauboer krijgt geen toestemming van burgemeester en wethouders om in de voormalige dokterspraktijk bij het huis van Eric Hercules en Sophie Brasseur in de Julianastraat te wo nen. In oktober strijkt het college als nog over het hart en belooft de kwes tie opnieuw te bekijken. De gescheiden Blaauboer mag in ieder geval tot die tijd in de praktijk blijven. De 17-jarige Marielle Bonne komt om het leven bij een ongeval op de Postweg. Ze botst met haar brommer tegen de voorlader van een tractor die door een 41 -jarige Texelaar wordt bestuurd. Hij wordt in december ver oordeeld tot een werkstraf van 240 uur en een rijontzegging van twaalf maanden, waarvan elf voorwaarde lijk. Augustus Adriaan en Dorian van Rijsselberghe worden beiden wereldkampioen bij surfen bij WK Formula Experience in Oostende. Een maand later worden zij samen met Menno Siebinga tot sportambassadeurs van Texel be noemd. Steven de Wit (65) wordt aan boord van de TX 94 Avontuur ge huldigd voor zijn lange staat van dienst als Noordzeevisser. De Wit begon al op 12-jarige leeftijd aan boord van den TX12. Gelein Jan sen publiceert het boek Texel in de Eerste Wereldoorlog.Oud-Texelaar Evert Bolt (70), die opgroeide in Oosterend, exposeert na vijftig jaar weer op Texel. Bas Tromp krijgt van Bart Boon een stationsklok voor in de tuin. De klok is een cadeau namens het dorp voor Tromp die herstellende is van een ernstige ziekte. Willem van Leersum wordt benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Koetsier Rein Eelman en steekster Anneke Boom worden winnaar van het Texels kampioenschap ring steken. Peter Reijnders, autoriteit op het gebied van zeehonden, wordt benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Kiel. 't Pruttelhuus van Peter Veldman krijgt een OK-sticker van SBS6-pro- gramma De Smaakpolitie. Vincent Huizinga en Martijn Hin organiseren voor het eerst het Schapencup toernooi op de velden van Texel'94. Bewoners Remco Geel en Pieter nel Geurtz van de Warmoesstraat worden opgeschrikt door een ruim zes meter hoge muur van de nieuwe ABN/Amro die tegen hun tuinen aan verrijst. Nico Drenth neemt af scheid van de Texelse politie, waar hij op 1 april 1973 in dienst trad. Drenth was de laatste vijftien jaar het vast gezicht bij de balie. Ook hielp hij ge regeld mensen in nood. De familie Witte van Bloemwijk wordt gehuldigd door loco-burgemeester Frans Huhn Hotelelier Cees den Ouden: 'Door die borstvoedingsaffaire kent iedereen nu ons hotel. Voor hotelier Cees den Ouden is 2004 een bewogen jaar. Hij krijgt de borstvoedingsaffaire over zich heen, maar op andere fronten is hij ook meermalen in het nieuws. In mei wordt grandhotel Opduin na een grondige renovatie heropend. De begane grond heeft een metamor fose ondergaan en er zijn een brasserie, beautysalon en fitness ruimte bijgebouwd. In juni krijgt Opduin als een van de weinige hotels in Nederland een Europees Ecolabel uitgereikt, omdat het hotel het milieu zo minimaal mogelijk belast. In sep tember wordt Den Ouden met echt genote Henriëtte uitgeroepen tot Meest Markante Horecaondernemer van Noord-Holland in 2004, vanwege de traditionele bedrijfsvoering met een moderne stijl. Vorige maand greep het echtpaar net naast de lan delijke titel van deze verkiezing. Er is veel gebeurd', blikt Den Ouden terug. 'We hebben het erg druk ge had en veel gecreëerd. Het bedrijf heeft heel goed gedraaid en nu al hebben de investeringen een toege voegde waarde gehad op de beleving van de gast én op het rendement.' Verder wordt het viersterren hotel volgens Den Ouden aantrekkelijker voor Texelaars. 'Die hebben we veel meer binnen gehad. Blijkbaar is de drempelvrees die er van oudsher toch een beetje was, verdwenen. En gelukkig maar.' Aan de maand au gustus denkt de hotelier met ge mengde gevoelens terug. Toen bui telden de media over hem heen vanwege de borstvoedingsaffaire. Het echtpaar Monica en André Winkelman zocht de publiciteit, nadat Monica was gevraagd haar baby met in het restaurant borstvoeding te ge ven, maar op een rustiger plekje. 'Er zijn zowel positieve als negatieve reacties geweest. Eén groep was heel negatief, maar dat is met echt onze doelgroep. Verder hebben we ontzettend veel positieve reacties gehad. Je bent in het begin bang dat er een negatieve spiraal ontstaat, die slecht is voor je bedrijf. Gelukkig is dat niet gebeurd. Uiteindelijk zijn we nu beter uit dan dat het met gebeurd zou zijn. ledereen kent nu ons hotel.' Voor Den Ouden is de kwestie afge daan. 'Winkelman heeft een formele klacht ingediend bij het Anti Discrimi natie Bureau en wi| hebben ons for meel geweerd. Daarop heeft hij nooit meer gereageerd, waarna het bureau de zaak heeft geseponeerd en het dossier gesloten.' De affaire heeft er wel toe geleid dat er nu bij de entree van het restaurant een klein verbods- bord|e op het geven van borstvoe ding staat. 'Dan kunnen we in ieder geval zulke situaties vermijden.' Den Ouden zelf is weer volop met andere zaken bezig. Zoals de op handen zijnde renovatie van de hotelkamers. In de komende drie maanden worden alle honderd kamers grondig gereno veerd en voorzien van extra luxe. 'Zo gaan we weer een treetje omhoog.' toebehoren ook passen op appara tuur uit de ambulances, te werken. Nog geen twee maanden later be wijst de defibrillator zijn dienst als Texelaar Klaas Houwing ermee wordt gered. Verkaart is er trots op. 'De collega's hebben Houwing twee shocks toegediend en die hebben hem het leven gered. Dat is fantas tisch.. Ik ben ook blij dat het initiatief goed is ontvangen bij de bevolking en binnen de politie Het is onderzocht dat mensen die binnen zeven minu ten gereanimeerd worden, meer kans hebben te overleven.' Binnen het korps is het initiatief zo goed ontvan gen, dat Verkaart is voorgedragen voor de Samen Top Prijs, een interne prijs van het regionale politiekorps. van het Duitse Siegburg. Bloemwijk is al veertig |aar het toneel voor de jaarlijkse kinderkampen van de Christlicher Verein Junger Menschen uit Siegburg. Frans en Lies Pieterse keren met hun Café Chantant terug van De Koog naar Den Burg. September Oud-Texelaar Arnold van Bruggen maakt een documentaire voor de RVU over het naar Kosovo brengen van een oude legerambulance. Met een eucharistieviering wordt het 40- jarig jubileum van Johan Ran als or ganist bij de roomskatholieke kerk in De Cocksdorp gevierd. Piet Standaart stapt op als voorzitter van de commissie Grondgebied na een conflict met burgemeester Geldorp. Een meningsverschil over een memo is de druppel die de emmer doet overlopen in de moeizame verstand houding tussen Standaart en Gel dorp. Rene de Haan vindt bij de Gamma een bananenspin. Trainer Henk de Ruyter en ZDH gaan na 2,5 jaar uit elkaar. De Ruyter kan zich niet vinden in het besluit van het bestuur dat hij Leen van Elk als tweede man naast zich krijgt. Pieter en Mare Drijver worden voor de vierde keer kampioen tijdens het Texels Kam pioenschap Visroken in Oosterend. De twee heroveren de titel op Robert Schultze en Ron Buijsman. Een uitspraak van de Raad van State maakt abrupt een eind aan het me chanische kokkelbedrijf van Dirk, Willem-Anton en Albert Schagen Eind november presenteren Willem Anton en Albert Schagen plannen om als handkokkelaars verder te gaan Ze moeten daarvoor wel een vergun ning van het ministerie van Land bouw krijgen. Marian Ran en Sjef Brügemann halen in een paginagrote advertentie uit naar de gemeente over de Hogeberg. Burgemeester en wethouders plaatsen een maand la ter een advertentie waarin zij de aan tijgingen verwerpen. Zwem- instructrices Ria Keyser, Connie Joling en Anita van Egmond doen in Molenkoog mee aan een experiment van wetenschappers Leo Maas en Hans van Haren van het NIOZ. Klaas Jan van der Vis is de enige Docent Ger Scheeve van de OSG wekt donderdag 24 juni op bijzondere wijze de interesse van zijn leerlingen voor natuurkunde. Hij leert ze hoe ze met waterdruk raketten kunnen afschieten. Sommige projectielen komen tientallen meters ver. Texelaar die de vijftiende surfronde om eiland uitvaart. De omstandighe den zijn pittig en slechts 6 van de 43 deelnemers weten de Texelrace te voltooien. Wim Eelman presenteert plannen voor de oprichting van Texel Vitaal. Een club van vooraanstaande Texelaars willen daarin het heft in ei gen handen nemen om het welzijn op Texel in goede staat te houden. Gerd Jan Roos vindt een VOC-schat in zijn achtertuin als hij een vijver aan het graven is. Samen met buurman Erno Terpstra en zijn zoon Johan haalt Roos honderden gebruiksvoor werpen boven grond. Als tijdens een gemeentelijke bezoek aan de schat graven) en passant een illegaal schuurtje in de tuin op de foto wordt gezet, gooit Roos van boosheid met een het gat weer dicht. De huizen van Marian Smit en Richard Goet en Hanna Knippenberg bij de vuurtoren worden tijdelijk in gebruik genomen als het decor voor de nieuwe Neder landse film Johan. Bob Bakker neemt afscheid als commissaris van Teso. Hij zat dertig jaar in de Raad van Commissarissen, waarvan geruime tijd als president-commissaris. Nota ris Jan Dogger wordt met grote meer derheid tot nieuwe commissaris ge kozen. Oktober Anne van Heerwaarden (12) voert strijd bij Texel'94 om om terug te mogen naar het team waarin ze al jaren speelt. Haar team is overgegaan naar juniorenklasse, maar het bestuur vindt Anne, die een jaar jonger is dan de rest, nog te licht voor die klasse. Marian Witte publiceert het kinder boek De Eilandheks dat zich op Texel afspeelt. Piet Kooiman steelt de show bij de voorinschrijving van de Wampex met een voordracht over de Grootste Texelaar. Hij beschrijft hoe Koos en Pauline Tjepkema een ram voordoen wat van hem tussen de ooien wordt verwacht. Radio presentator Gerrit Verhoeven van Radio Texel zet de voordracht in no vember op CD en brengt deze op de markt.Hulpstrandvonder Maarten- Jan Boon wordt geconfronteerd met pakken maandverband en incon- tinentiemateriaal die aanspoelen. Het spul is van het bedrijf SCA Hygiene Products en het ligt bezaaid over het hele Texelse strand. Het bedrijf zegt de precieze herkomst niet meer te kunnen achterhalen, omdat de stempelcodes van het plastic zijn gespoeld. Ineke Kuiper en Patrick Tanghe openen in Tusse de Banke met hun expositie Niets de aanval op het in hun ogen nietsontziende kunst beleid van burgemeester en wethou ders. Alex en Marcel Duinker beha len successen in de motorwereld. Het team van Karl Muggeridge, waar Alex werkt wordt wereldkampioen Super sport en het team van Werner Daemen, waar Marcel werkt, wint de Deutsche Meisterschaften.Renco Klijnsma, Jeroen Staamer, Marco Stork en Gijs Groote van zeilschool De Eilander vertrekken met twee catamarans voor een ruim drie duizend kilometer lange zeiltocht naar het Spaanse Tarifa. Begin no vember komt er een abrupt eind aan de tocht als Klijnsma en Staamer schipbreuk leiden ter hoogte van het Franse lie d'Oleron. De catamaran wordt door een metershoge golf ver woest. Beide zeilers worden na uren dobberen op de oceaan door een marinehelikopter gered. Martin Trap komt in actie voor de TV-make- laar van RTL-4. Trap loodst een stel uit Amsterdam langs diverse recreatiewoningen. Ronald Bleeker wordt benoemd tot de nieuwe direc teur van de nieuwe Rabobank die ontstaat uit de fusie tussen Rabobank Texel en Rabobank Kop van Noord-Holland. Hans van Heer waarden wordt op Texel de eerste man en Leo Timmers wordt directeur van Rabobank Santpoort- Spaarndam. Anita Witte en Anja Plaatsman komen met plannen om de oude Buitelboet nieuw leven in blazen voor kleinschalige kinderop vang. In december wordt de opvang een onderdeel van de Stichting Kin deropvang Den Helder. Piet Standaart lanceert namens Texels Belang het plan om de veerboot op plantaardige olie van koolzaad te la ten varen. Het idee komt zelfs in de Tweede Kamer aan de orde en ook Teso wijst het niet af, mits de plant aardige olie net zo voorradig is als de diesel die nu wordt gebruikt. Nico Stoter vertrekt na 23 jaar als trainer bij Gymvereniging Texel. Hij wordt hoofd administratie bij De Witte En gel. November Kees Dros raakt in opspraak door een conflict met zijn zakenpartners Pieter Daalder en Jan Heijne van Ice Blast Europa. Heijne en Daalder doen aan gifte tegen Dros wegens poging tot oplichting. De Raad van Com- missarisen van Teso laat na extra bij eenkomst met Dros weten dat de kwestie de veerdienst niet raakt en dat er over zijn functioneren als pre sident-commissaris geen twijfel be staat. De familie Van Es mag als hofleverancier de vernieuwde Fontein officieel heropenen. Tien kinderen Van Es zaten op de protestant-chris telijk basisschool en nummer elf volgt er nog onderwijs. Het team van Joost Albers wint de 24ste Wampex. De overwinning is niet geheel onom streden, omdat Albers werd betrapt op het bezit van een mobieltje. Joke Geldorp wordt door de ge meenteraad bij meerderheid voorge dragen voor haar herbenoeming als burgemeester. Het Agrarisch en Wagenmuseum ontfermt zich over de omvangrijke collectie Texelse radio- en televisietoestellen van Oebele-Jan Agte'r. Maarten Roeper van het Maritiem en Jutters Museum en oud visserman Cor de Wolf publiceren het boek Eb en Vloed. Harry Bakker krijgt toestemming van het college om met gebruikt materiaal een nieuwe schapenboet te bouwen op zijn land aan de Hoornderweg. Oud-Texelaar Henk Zijm wordt be noemd tot rector magnificus van de Universiteit Twente, Zijm verliet in 1969 het eiland om wiskunde te gaan studeren. Sjef Buijsman en Berend Wassink halen in een week tijd zeven tig handtekeningen op bij bewoners van het Hogeberggebied tegen het wandelpadenplan.De band Spoiler met Arjen Rienks, Sidney de Haan en Wobbe Visser gaat samen met Ame rikaanse band Hermano op toernee door Europa. Dries en Mary Velt- kamp worden door de Ezelvereniging uitgeroepen tot Ezels van het Jaar Joyce Pool publiceert haar derde jeugdboek Blauw.Wetenschapper Theunis Piersma van het NIOZ krijgt de Pnjs voor Natuurbehoud 2004 van het Prins Bernhard Cultuurfonds. In 2004 overleden diverse bekende Texelaars die zich inzetten voor het maatschappelijk belang. Een overzicht van hen en hun verdien sten. Maart - Janny Craanen, de koningin van de Texelse revue, overlijdt op 87-jarige leeftijd. Zij schreef meer dan driehonderd liedjes over Texel en werd vooral bekend door haar zanguitvoeringen met echtgenoot Henk Craanen kort na de Tweede Wereldoorlog. Ze werd twee keer onderschei den met de Dubbele von Sion. Maart - Jan Herweijer overlijdt. De in landbouwkringen zeer bekende Texelaar, die in 1967 vanuit Strijen naar het eiland kwam, werd 79 jaar. De altijd betrokken Herweijer was onder andere medeoprichter van de Veeteeltstudieclub en voorzitter van de Kl-verenigmg. April - Zuster Nicolina sterft in het rusthuis in Bergen waar zij haar laat ste levensjaren doorbracht. Maria Margaretha Welagen, zoals haar wer kelijke naam was, kwam in 1939 naar Texel. Na haar werkzame leven zette zij zich nog vele jaren belangeloos in voor het goede doel. Met de nonnen Arnulfa en Arsène, die eveneens tot de Zusters van de Aller heiligste Verlossers behoorden, was zij op het eiland een bekende ver schijning. Ze zamelde onder meer kleding in voor de hulporganisatie Dorcas April - Piet Luyckx overlijdt op 79-jarige leeftijd. Hij stond bijna dertig jaar aan het hoofd van de Jozefschool. Luyckx was overtuigd katholiek en zeer gedreven om het katholieke geloof over te brengen op zijn leer lingen Hij straalde gezag uit en had een passie voor rekenen en wis kunde. Toen hij 25 jaar in het vak zat, ontving het schoolhoofd een pau selijke onderscheiding. April - Leendert Broere sterft op 93-jarige leeftijd. Op 19-jarige leeftijd kwam hij uit Zeeuws-Vlaanderen naar Texel en werd onderwijzer op de school in Zuid-Eierland. De eigenzinnige meester, die later les gaf op de Thijsseschool, had het nog wel eens aan de stok met de onderwijs inspectie door zijn soms afwijkende visies. Juli - Willem de Bloois overlijdt op 86-jarige leeftijd. Met Cor Dros was hij de laatste nog in leven zijnde Engelandvaarder. Op 9 april 1945 voe ren tien Texelaars met de reddingboot Joan Hodshon naar Engeland om de geallieerden om hulp te vragen In 1946 werden de Texelaars door koningin Wilhelmma op paleis Het Loo ontvangen en onderscheiden met het Verzets Herdenkmgskruis. De Bloois werd 86 jaar. Oktober - Piet Beemsterboer overlijdt op 89-jarige leeftijd. Vanaf 1947 was hij liefst 33 jaar lang gemeentesecretaris op Texel en zag hij de ge meentelijke organisatie flink groeien. Naast zijn baan vervulde Beemsterboer talloze nevenfuncties. In de Tweede Wereldoorlog maakte hij deel uit van het verzet. December - Jan van der Pijl sterft op 79-jange leeftijd. Hij was werkzaam als waterbouwkundig ingenieur en schrijver van diverse historisch ge tinte uitgaven over Texel. Hi| was medeoprichter van het Gijs Oskamfonds Ook ludieke boekwerkjes als Effies Tessels Gnnnike kwa men van zijn pen. B&B van Astrid van der Vis, Maarten Jeroen den Boer en Martin Smit neemt in juli de ongeveer dertien meter hoge kantoortoren aan de Abbewaal in gebruik. Twee weken later wordt hij ook on derscheiden met de Luc Hoffman Medal van het Wereld Natuur Fonds. De Syrische familie Ablahad krijgt toestemming om in Nederland te blij ven. De blijdschap slaat om in woede als ze horen dat de IND vier jaar ge leden al een positief advies had ge geven, maar dat dat onderin een la terecht was gekomen. De familie, die in 1995 op Texel kwam, wordt in haar strijd gesteund door Judith Kikkert en Meri|n Koenen. De Waypoint One van Robin van den Braak en de Soef van Rob Soeverein worden verwoest bij een uitslaande brand in de jacht haven Beide schepen zinken. De Optimist van Frans van den Braak raakt ernstig beschadigd en een deel van een steiger van de passanten haven verbrandt. De schade loopt in de tonnen.Christa Wortel brengt op Tekst en samenstelling Louise van der Sluis en Jeroen van Hattum Jaap Kikkert viert op maandag 20 september zijn honderdste verjaardag. Hij is de zesde bewoner van De Gollards die die mijlpaal haalt. Kikkert krijgt daarvoor een portret dat in de eregalerij in de Irenezaal wordt hangen. vrijdagochtend 26 november in het Roemeense Galatz de tewaterlating van de nieuwe Dokter Wagemaker op gang door een fles champagne tegen het schip te gooien. December Teso neemt een nieuwe vaarsimulator in gebruik om haar kapiteins en stuurmannen voor te bereiden op de komst van de Dokter Wagemaker. Kapitein Dirk Kooiman en Jan Bloem verzorgden de oplei dingen. Paul Dekker vindt in de omgeving van Den Hoorn een kledingspeld die vermoedelijk tussen 500 en 800 is gemaakt en waar schijnlijk door een Viking is gedragen. Roos van der Ploeg. Herbert Bouw, Mark Westerlaken, Petra Eelman. Mark van der Vliet en Ki Afman ne men officieel hun nieuwe begeleide woning in de Burgerhoutstraat in ge bruik. Suzanna Kalaidjan (6) krijgt de Nederlandse nationaliteit. Jan Moens, Cock Eschweiler en Hans Eshuys reageren woedend op een verzoek van Stayokay om de strijd tegen het nieuwe hostel te staken. De drie stappen naar de Raad van State om bezwaar tegen de vergunning van de gemeente aan te tekenen. Diederik Kruithof gaat aan de slag bij het Hilton Hotel in Fujairah in de Ver enigde Arabische Emiraten. Kruithof, die een hotelmanagementstudie heeft voltooid, wordt er verantwoor delijk voor het eten en drinken.Jan Kamperman volgt Jan Pluimert op als groepschef van de Texelse politie. Van 1981 tot 1986 werkte hij ook al op het eiland, toen als agent in Oude- schild. Willem Kikkert publiceert een bundel met Texelse gedichten, Oud-Texelaars Viktor Rietveld en Kamilla Bak werken mee aan een film die gebaseerd is op het boek Erik of het klein insektenboek van Godfried Bomans. Ed de Bruijn coördineert de luchtgroet die tijdens de bijzetting van prins Bernhard boven Delft wordt uitgevoerd.Rinus Kuiper komt met plannen om weer een draaiorgel naar Texel te halen. Jan Kuiper maakt zijn vertrek als directeur van de Stich ting Texels Museum bekend. Hij wordt directeur van Landschap Noord-Holland.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7