mets In de bloemenkas is het altijd mooi weer Texel is schaken op meerdere borden tegelijk Cjroen kwartsJ~exels het harL, Texelaars op de bres voor slachtoffers Azië College: breder gebruik i/rijkomende boerderijen TEXELSE^COURANT Haven Oudeschild Zaterdag 8 Januari a.s. vanaf 10.30 uur Verkoop van o.a. gebakken en gerookte vis t.b.v. slachtoffers aardbeving Azië. Vuurwerkverkoop Uitspraken 2004 Voortijdig afsteken vuurwerk bestraft Wonen en bedrijven toestaan' Nieuwjaarsreceptie dorpshuis De Hof Bezwaar tegen huisje Schilling niet-ontvankelijk 'ABN/AMRO bouwt legaal' CfTKm 'warL-Jmh a bd ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: drogist er ij-parfumerie Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. DPGERICHT 15 SEPTEMBEH 1887 - NR. 11942 k vmuumvj oi ucv/civiocn tuut TEXELSE^COURANT Deze advertentieruimte werd beschikbaar gesteld door Langeveid de Rooy Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveid de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 (Advertentie) (Advertentie) De Texelse verkopers van vuurwerk zijn vooralsnog zeer tevreden over de verkoopcijfers. Woensdag was de eerste verkoopdag en alle drie de verkooppunten spreken van flinke drukte en toegenomen omzet. Van daag wordt naar verwachting de beste verkoopdag en moet blijken of de hogere verkoopverwachting kan worden waargemaakt. Pagina 5 'Je hoeft niet groot te zijn om groot te denken' en 'Het zijn rijdende gehaktmolens van meters breed die met een enorme vaart over het veld razen.' Wie deden deze uitspraken in 2004? Die vraag wordt gesteld in het Texelspel met 40 citaten dat u verder op in deze krant kunt spelen. Pagina 7 Dat tegen het voortijdig afsteken van vuurwerk streng wordt opge treden, ondervond een 15-jarige jongen uit De Waal woensdag. Hij moest zijn vuurwerk inleveren en kan rekenen op een alternatieve straf. Het afsteken van vuurwerk is alleen toegestaan op oudejaarsdag, van 10.00 tot 2.00 uur. Burgemeester Geldorp waarschuwde onlangs al dat de politie scherp zou toezien op over treders. De Waalder knaap negeerde deze boodschap en veroorzaakte woensdag in Den Burg luide knallen, hetgeen werd waargenomen door surveillerende agenten. Toen ze de jongen even later zagen fietsen, gre pen ze hem in z'n kraag, waarbij de jongen hevig verzet bood en een agent hem ter hoogte van het skatepark tegen de grond moest drukken. Zijn rugzak zat vol gillende keukenmeiden, vuurpotten en ander vuurwerk en ook had hij van alles in z'n zakken zitten. Het spul is in be slag genomen en op het bureau on klaar gemaakt in een vat water. Azië. Het horecastel verkocht in een kraam op straat stampotten en bami voor €2,50 per portie. De bekers glühwein waren gratis, maar veel be zoekers die op de hoogte werden ge bracht van de actie, gaven een vrij willige bijdrage. In totaal werd in vier uur tijd €615,- verdiend voor het goede doel. sie Bezwaarschriften oordeelde dat er echter niets onoorbaars is gebeurd en tekende daarbij aan: 'Dat de bouwtekening mogelijk verkeerd is geïnterpreteerd, dient geheel voor rekening en risico van bezwaarmaker te blijven.' De dorpscommissie van De Koog houdt zondag 2 januari nieuwjaars receptie in dorpshuis De Hof. De re ceptie is bedoeld voor alle (oud-)in- woners van De Koog en duurt van 16.00 tot 18.00 uur. De rampzalige gebeurtenissen in Azië laten Texelaars niet onbe roerd. Dat blijkt uit verschillende acties die op touw worden gezet, met als doel geld in te zamelen voor hulp aan de slachtoffers en gedupeerden. Marleen Koning en Hanneke Drijver uit Oosterend namen het initiatief tot een groot visrook- en -bakfestijn dat zaterdag 8 januari op de haven in Oudeschild wordt gehouden. 'We verkochten op de kerstmarkt ge rookte en gebakken vis voor de voet balclub en dat bracht best wat op. Dat moet zeker gaan lukken voor de slachtoffers van deze verschrikkelijke ramp. ledereen leeft mee en kotter- vissers stellen spontaan bakken vol vis beschikbaar We hopen dat het een groot evenement wordt, waar heel veel mensen op af komen Omdat veel kottervissers gisteren Dirk Terpstra bij de eerste oogst tulpen van het soort Keizerin Maria Theresa. t'Foto Goran) Timmerman Niet teveel sneeuw en ijzel, liever een mooie, open winter. Een hart grondige nieuwjaarwens van bloementeler Dirk Terpstra. In zijn broeikas aan de dijk in de Prins Hendrikpolder trekt hij deze week zijn eerste tulpenbloemen. Om deze naar de veiling in Rijnsburg te brengen moeten de wegen goed begaanbaar blijven en ook de straathandel floreert beter bij zacht weer. Het is aangenaam warm in de broei kas, waar roze tulpen met de statige naam Keizerin Maria Theresa begin nen te bloeien. 'Allemaal van eigen kweek. Om ze al zó vroeg in bloei te hebben, krijgen de tulpen na het rooien een speciale temperatuur- behandeling. Ze hebben extra waonte gekregen en daarna koude, om de winter na te bootsen. Dit is het vroegste wat ik op Texel kan brengen. Door de bollen zelf af te broeien, ge ven we ze een meerwaarde', vertelt Terpstra. Voor die meerprijs komt wel de nodige arbeid vragen. De bollen zijn met de hand rechtop gezet in de kistjes. Waar de trays voorheen ge vuld werden met potgrond, wat een heel gesleep en gesjouw met zich meebracht, groeien de tulpen nu op water met voedingsstoffen. 'Dat scheelt een hoop gesjouw, het is een stuk schoner en we hebben veel min der afval. Best duurzaam dus. Bij el kaar zetten we de kas een keer of vijf voi, wat betekent dat we tot april in de weer zijn met de tulpen. We trek ken er in totaal ongeveer een miljoen De tulpenbroeierij is bij Terpstra een familieaangelegenheid. Ook echtge note Tineke, zoon Onno en achter neef Rob Terpstra helpen mee in de broeierij. Over de kwaliteit van de tul pen is Terpstra tevreden. 'Het ziet er goed uit.' Met spanning wordt uitge keken naar de reactie van de kopers. 'Voor de kerst hield het met de prij zen niet over, we hopen dat het straks beter gaat. We hebben leuke jaren achter de rug, maar de laatste tijd werkt de markt wat tegen. We gaan nu door een moeilijke periode, maar voor de toekomst zie ik wel perspec tief. Dat moet ook wel, want dit is geen werk waarmee je zomaar kunt stoppen. Daarvoor zijn de investerin gen te hoog. Bovendien: het is leuk werk en binnen is het altijd mooi weer.' nog buitengaats waren, zijn nog niet alle details ingevuld. Meer hierover in de krant van komende dinsdag. Ook Sportschool Texel heeft een actie op touw gezet. Vrijdag 7 januari doneert de sportschool alle opbrengsten van de lessen aan de samenwerkende hulporganisaties. 'Doe iets aan de machteloosheid en neem deel aan onze actie.' Het programma begint om 16.00 uur en duurt de hele avond Ook mensen die geen abonnement hebben bij de Sportschool zijn wel kom. Het aanvankelijke doel om €555,- bijeen te krijgen is al gehaald, meldt Rob van Beurden. Ook de jeugd van Oudeschild laat zich niet onbe tuigd. Vanmorgen gingen ze de deur langs om dorpsgenoten te vragen of ze nog karweitjes hebben, zoals het wassen van een auto De opbrengst hiervan wordt gestort op giro 555. Kin deren die ook willen helpen, kunnen zich opgeven bij Marion van Tatenhove, tel. 329043 of 329053. Ook Piet Zijm en Céline de Graaf van café De Rog droegen hun steentje bij. Ze hebben het geld dat ze woens dagmiddag op de kerstmarkt in De Cocksdorp hebben verdiend, gestort op giro 555, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in 'rijkomende agrarische bebou wing die niet meer als zodanig kan rorden gebruikt, mag onder voor gaarden een woon-, bedrijfs- of indere functie krijgen. Uitgangs- lunt is behoud en versterking van Ie bestaande landschappelijke en lultuurhistorische waarden in het luitengebied. Dat is één van de lunten in het nieuwe beleids- oorstel van het college, dat (oensdag 5 januari tijdens een bij enkomst in het raadhuis wordt oegelicht. Het betreft overigens ien voorzet waarmee de raad nog ikkoord moet gaan en waarvoor en normale inspraakprocedure al worden gevolgd. idien de agrarische functie van het louwblok waarop de boerderij is ge- estigd vervalt, gaat de voorkeur van en w uit naar de bestemming per- lanent wonen. Monumentale boer- lerijen kunnen daarbij worden ge- plitst in maximaal twee woningen, lits daarbij geen afbreuk wordt ge- laan aan het oorspronkelijke karak- sr van de boerderij. Als minimaal 000 vierkante meter agrarische edrijfsbebouwing wordt gesloopt, ïag er één vrijstaande nieuwe wo- ing worden van maximaal 450 vier- ante meter worden gebouwd. Ver- er wil het college vestiging van rooncollectieven voor zorg en oude- sn of combinaties daarvan mogelijk taken. Maar gezien de complexiteit liervan willen b en w de mogelijkheid liervoor per aanvraag bekijken en leen algemeen beleid ontwikkelen lecreatieve verhuur in boerderijen lordt op voorhand uitgesloten. De erblijfsrecreatie in Nederland staat Leo Schilling kan komende zomer net een gerust hart in zijn nieuwe omerhuisje aan de Mokweg vertoe- 'en. Burgemeester en wethouders lebben het bezwaarschrift dat 10 ioor Texel tegen de bouwvergunning lad ingediend met-ontvankelijk ver jaard. Dat gebeurde op advies van Ie commissie Bezwaarschriften, die een directe relatie tussen de statu- aire doelstellingen van 10 voor Texel in de in het bezwaarschrift aange- 'oerde gronden' miste. De commis- iie kon niet ontdekken dat 'zodanige ligemene en collectieve belangen in iet geding zijn dat zij door 10 voor l 'exel in het bijzonder moet worden i; lehartigd' en oordeelde daarmee dat 0 voor Texel geen belanghebbende 1 het geschil was. volgens de gemeente toch al onder druk. 'Er is sprake van een ver- dringingsmarkt waarbij de vraag vrij wel gelijk blijft en marginaal toe neemt. De omzet moet, bij gelijkblijvende prijzen, vooral worden gehaald uit kwaliteitsverbetering.' De gemeente houdt vast aan de beper king van de groei van het aantal slaapplaatsen tot 45.000 en wil het nog beschikbare aantal slaapplaat sen 'verstandig en flexibel' inzetten. 'De gemeente zal waken voor het be houd van rust en ruimte en openheid van het oostelijk deel van het eiland. Het huidige concentratiebeleid aan de westkant van het eiland dient te worden voortgezet.' Wel wil het col lege beperkt ruimte geven aan ver nieuwende toeristische accommoda tie, zoals agrotoerisme, natuurcam- pings, appartementen in karakteris tieke stolpen en of uitbreiding van ac commodatie die zich richt op sport en gezondheid. Het is vooralsnog niet de bedoeling het kamperen bij de boer uit te breiden. Bedrijvigheid Het college ziet wel mogelijkheden voor andersoortige bedrijvigheid in vrijkomende agrarische gebouwen, mits er een bedrijfswoning aanwezig is. Als te vestigen bedrijven worden genoemd, kleinschalige handels-, ambachtelijke of bouwbedrijven, dienstverlening, opslag (binnen), kleinschalige paardenhouderij en dierenpensions, kleinschalige agrari sche toeleverings- of verwerkings bedrijven en maatschappelijke voor zieningen. Voorwaarde is dat de agrarische bebouwing, ook niet bin nen afzienbare tijd, niet meer als zo danig kan worden gebruikt. Lees verder op pagina 5 De ABN/AMRO heeft bij de bouw van de muur die het achtererf aan de Parkstraat scheidt van de tuinen aan de Warmoesstraat wel degelijk ge handeld in overeenstemming met de verleende bouwvergunning, het Bouwbesluit en de Bouwveror dening. Dat hebben burgemeester en wethouders vastgesteld, op advies van de commissie Bezwaarschriften. Dat adviesorgaan reageerde daar mee op een klacht van Remco Geel, die een huis aan de Warmoesstraat bewoont en twijfels had geuit over de uitvoering van de werkzaamheden en de gebruikte bouwtekening. Hij en enkele buren waren geschrokken van de hoogte van de muur. De commis- let afgelopen jaar ben ik tot mijn 5ft rote plezier door de gemeenteraad V- iet een meerderheidsvertrouwen erbenoemd als burgemeester Het telt mij in staat om dingen af te ma- en en dat is wei zo plezierig in welke aan je ook hebt. Er staat het nodige p de rol en dat mag ik de komende iren als voorzitter van het college en e raad mee realiseren. Toen ik in 999 werd benoemd, werd nadruk- elijk gezegd dat er een aanpassing an de interne organisatie op het emeentehuis moest plaatsvinden, e invoering van het nieuwe directie- lodel is de laatste fase in dat proces. at moet volgend jaar zijn beslag krij- en, zodat de openheid en transpa- intie in onze organisatie naar buiten >e nog beter tot zijn recht kan ko len. lijn herbenoeming heeft in een en- uête nogal wat reacties losgemaakt, i mijn vak moet je accepteren dat er lensen zijn die kritiek hebben die 'aak niet terecht is. Mensen die te- 'eden zijn, hoor je niet, maar wie zijn n niet krijgt, denkt dat de burge- leester het heeft tegengehouden, at is vaak met juist, maar ze reage- in wel zo. Daarmee zeg ik niet dat r geen terechte opmerkingen over vj lij zijn gemaakt. Ik ben geen robot, us ik trek me kritiek wel degelijk aan. Is die opbouwend is bedoeld, kan er wat mee, maar als het alleen laar negatief is, schiet het bij mij echt zijn doel voorbij. Maar om het op zijn Drents te zeggen: je luistert naar kritiek, je denkt er over na, maar men sen moeten niet meteen denken zij gelijk hebben gekregen als je daarna een andere houding aanneemt. Je bent er zelf ook nog om daarin een keuze te maken. Ik hoop dat het oor deel straks beter is, want ik doe dit werk niet alleen voor mezelf, maar voor de Texelse gemeenschap en het eiland. De reacties die het besluit voor het nieuwe raadhuis hebben opgeroe pen, zijn een duidelijk signaal ge weest om tijdens de discussie over de herinrichting van de Groeneplaats heel ruim naar de bevolking te luis teren. Er zijn genoeg creatieve ideeën in Den Burg, maar ik vind dat ook an dere dorpen als bijvoorbeeld De Cocksdorp erbij moeten worden be trokken. Het centrum is van ons alle maal. Bij het raadhuis is verwarring ontstaan, omdat veel mensen na het raadsbesluit van 28 oktober 2003 tij dens de meningspeiling over de locatie een oordeel wilden geven over de vraag of het wel nodig was. Op dit punt hebben we te maken met de vertrouwensdemocratie. Mensen hebben In 2002 hun stem uitgebracht op een partij of een persoon om met dat vertrouwen aan de slag te gaan. In maart 2006 kan dat worden be loond of afgestraft. De lijnen tussen de politiek en de bevolking op Texel zijn kort. Ook de bestuurders worden op straat ge makkelijk aangeschoten, maar aan de andere kant moet je telkens goed uitleggen waar je mee bezig bent. Communicatie wordt daarom vol gend jaar een belangrijk thema. Aan de collegetafel moeten we er ons ook steeds van bewust zijn wat het effect is van besluiten en hoe we het naar buiten brengen. Binnen de raad komt er aandacht voor dat communicatie meer is dan het verstrekken van in formatie en de ambtelijke organisa tie moet zich bij het schrijven van ad viezen meer gaan verplaatsen in de personen of groepen op wie een ad vies van toepassing is. Als we de raad, college en organisatie op die punten goed op elkaar afstemmen, verwacht ik in de tweede helft van 2005 een verbetering van de commu nicatie. Ais ik kijk naar de wijze waarop we de afgelopen periode met dorps- commissies over de structuurvisie hebben gepraat, vind ik dat het ook goed gaat met de communicatie, want er zijn diverse initiatieven uit naar voren gekomen. In Oosterend en Den Hoorn zijn eigen visies op de toekomst van het dorp ontwikkeld, Texel Vitaal is opgericht en de nota toerisme en recreatie en de nota na tuur en landschap zijn eruit voortge komen. Dan zie je wat voor een bin dend element zo'n stuk papier is. Het ontwikkelingsbeeld en de gemeen schappelijke regeling voor de Waddeneilanden zijn andere zaken waar ik me als burgemeester veel mee heb beziggehouden. Als de pro vincie het ontwikkelingsbeeld had aangenomen zoals het er oorspron kelijk uitzag, hadden woningzoeken den echt naar Den Helder moeten verhuizen. Het zou grote gevolgen hebben gehad voor de doorstroming en bedrijfsvoering van veel bedrijven. Iemand die gepensioneerd is zegt echt niet tegen een jongere werkne mer 'alsjeblieft hier heb je mijn huis.' Aan de gemeenschappelijke regeling zijn veel gesprekken en stappen vooraf gegaan, maar de fricties die er tussen de eilanden waren zijn weg. Afgesproken is dat we samenwerken waar we kunnen, maar het is niet ver plicht. De samenwerking is geen extra bestuurslaag geworden en het komt indirect ook ten goede aan de bevolking, want als we gezamenlijk goederen of dienstverlening inkopen kunnen we kwantumkorting bedin gen. Tegelijkertijd heb ik als bestuur der ook te maken met het gewest Kop van Noord-Holland, euregio De Wadden en soms ook Brusselse za ken en dat vind ik het bestuurlijk in teressante aan Texel. Het is schaken op meerdere borden tegelijk en dank zij mijn herbenoeming kan ik me de komende jaren voor het eiland blijven inzetten. Naast ambtsdrager ben ik ook gewoon mens en als dochter ben ik enorm blij dat het weer goed gaat met mijn moeder. Rond de Hemel vaart heeft zij vier operaties gehad, maar het ziet ernaar uit dat we de feestdagen samen kunnen vieren. Ik wens u een goede jaarwisseling en een voorspoedig 2005. Burgemeester mr. C.J. Geldorp-Pantekoek

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1