Gastschaker wint grootste geldprijs F amilieberichten Balletje trappen op straat rEXEESE 3 COURANT" Sportverleden Rondewinst voor Koomen en Weijdt Nieuwjaarsfeest Question Plaza Veel bezoekers Durper kerstmarkt VRIJDAG 31 DECEMBER 2004 Het kersttoernooi in Het Vogelhuis telde minder dammers dan schakers. Wél trok het dammen acht jeugdspelers (foto Gcmnf Timmerman) Tweeëndertig schakers en veertien dammers speelden woensdag in restaurant Oranjerie Het Vogelhuis in De Koog om de prijzen in hun traditionele kersttoernooi. Bij de schakers waren er dankzij accoun tantsbureau B&B Van der Vis en Den Boer, hoofdsponsor van de organiserende vereniging En Pas sant, voor Texelse begrippen flinke bedragen te winnen. De hoofdprijs, €150,-, ging naar Richard Vedder, één van de sterke overkanters die op het prijzengeld waren afgeko men. In de hoofdgroep waren acht scha kers actief. De lokale favorieten. Jaap Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag de laatste aflevering van deze rubriek: de geschiedenis van de nieuwjaarsduik. 'Een oude traditie in eer hersteld', schreef de Texelse Courant van dinsdag 3 januari 1989 over het zwempartijtje dat strandbewakers van de KNBRD twee dagen eerder, op nieuwjaarsdag, in zee bij De Koog hadden gehouden. 'Het was te doen', volgens de verslaggever, want het was zes graden boven nul en ook de temperatuur van het zeewater was niet extreem laag. En om alle kou uit de botten te ver drijven, zochten de zwemmers na afloop de sauna op, 'een klanten bindend cadeautje van zwem paradijs Calluna'. 'Evengoed getuigde de duik van dap perheid', gaf de verslaggever toe, 'want de strandbewakers hebben zich verplicht volgend jaar weer te zwemmen en dan kan het best zes graden ónder nul zijn, of nog kouder.' Wat er met hun goede voornemens is gebeurd, blijft gissen, want van een nieuwjaarsduik van de KNBRD is in de kranten van de daarop volgende jaren niets terug te vinden. Wanneer precies de eerste georgani seerde duik werd genomen, is met helemaal duidelijk. Het evenement bij paal 28, dat naar het schijnt sinds mensenheugenis wordt gehouden, stond voor het eerst in de Texelse Courant in 1992. Tien jaar later viel echter te lezen dat de overleden Cor van Etten werd herdacht, die samen met acht anderen ooit het initiatief had genomen, en dat het in 2002 al 'de zestiende achtereenvolgende keer' zou zijn geweest Hoe het ook zij, de duik van 1992 trok aardig wat belangstelling, na een startschot van burgemeester Schip per. 'Het volle parkeerterrein bij paal 28 deed vermoeden dat half Texel zich wilde wagen aan de aangekon digde nieuwjaarsduik. De meesten vertoefden echter, dik ingepakt, langs de vloedlijn om alleen maar getuige te zijn van het spektakel. Zo'n vijftig dappere lieden, waaronder opvallend veel kinderen, waagden zich wel in het zilte nat.' Zij spoedden zich 'na een korte onderdompeling' naar het strandpaviljoen van organisator Piet Zijm, waar warme chocolademelk met rum klaar stond. Op 1 januari 1993 vroor het. 'Op alle Texelse banen kon in het weekend worden geschaatst', stond te lezen in de Texelse Courant van 5 januari. Toch waren er zo'n vijftien dapperen die op nieuwjaarsdag 'de ijzige kou' trotseerden en 'een zeer korte duik' in de golven bij paal 28 namen, 'Ik dacht dat ik dood ging', meldde 'één der blauw aangelopen zwemmers' Vooral 'dat hele eind terugrennen over dat iiskoude strand' was hem zwaar gevallen Maar met een dam pende kop chocolade met rum kwam de moed terug: 'Ik denk dat ik het volgend jaar toch weer doe.' In de jaren erop kreeg het evenement langzaam maar zeker meer allure. In 1994 keken zeshonderd toeschou wers hoe zo'n vijftig 'waterratten' hun moed toonden. Het jaar erop raakten deelnemers halverwege de Postweg verzeild in een sneeuwstorm, maar reden de meesten kennelijk toch door, want de organisator telde maar liefst 53 waaghalzen 'die klaarblijke lijk wel eens wilden weten hoe een pinguïn zich moet voelen'. Acht vro lijk uitgedoste meiden waren zo flink omdat ze er een sponsoractie aan hadden verbonden. Ze brachten ruim ƒ4400,- in het laadje voor een bouw project in Kenia waaraan ze de zomer erop zelf zouden meewerken. In 1996 werd de duik opgeschrikt door een ongeluk, toen eén van de toeschouwers, de 50-jarige Christine Tamminga uit Rotterdam, na afloop op het beijzelde paadje tussen het strand en het paviljoen lelijk ten val kwam en haar rechterbovenarm- en enkel brak. Bij een temperatuur van vijf graden onder nul moest ze in af wachting van medische hulp nood gedwongen buiten blijven liggen. Zoveel mogelijk beschermd door dekens en pakken hooi, dat wel, maar de situatie werd nog vervelen der toen het ernaar uitzag dat de ambulance door de gladheid de plaats des onheils niet kon bereiken. Dat lukte uiteindelijk toch dankzij agrariër Nico Roeper, die zijn doch ter met de trekker naar de nieuw jaarsduik had gebracht en die met de achterwielen van zijn voertuig de berm omwoelde, waardoor zand vrij kwam dat op de gladde weg kon worden gestrooid. De nauwelijks be gaanbare wegen waren er ook de oorzaak van dat veel minder mensen dan gewoonlijk zich meldden voor de nieuwjaarsduik. De tien dapperen kregen vooraf een 'pep-talk' van me deorganisator 'lange' Paul Kikkert, die bovendien vertelde: 'Ik doe zelf niet mee, want het water is te laag.' De dappere duikers werden na afloop buiten de chocolademelk met rum voor hun inspanningen beloond met een speciaal T-shirt met opdruk. Met naar schatting 1500 toeschou wers en 49 deelnemers noemde de verslaggever van de Texelse Courant de duik van 1997 'een mega-evene- ment'. Hoewel het min vijf graden was, werd er nauwelijks geklaagd over de kou. Martin van den Brakel zorgde onaangekondigd voor de klap op de vuurpijl, door net nadat de laat ste zwemmer het water had verlaten, op zo'n tien meter van het strand met een parachute in het water te landen. Hij was vanaf 1200 meter hoogte uit een vliegtuig gesprongen, opmerke lijk genoeg in korte broek. 'Ik dacht, als ik het nou boven koud heb, valt het in zee wel mee. Maar het water was kouder dan ik verwachtte. Toen ik eruit kwam, zat het ijs tussen m'n tenen, verklaarde hij na afloop laco niek. Voor Van den Brakel was de sprong in het koude zeewater met eens zo heel bijzonder. 'Ik ben ver slaafd aan springen, alles probeer ik uit. Zo heb ik al eens boven de noord pool gesprongen en straks is de zuid pool aan de beurt.' Eregast bij de duik was Christine Tamminga, die het jaar ervoor zo ongelukkig ten val was ge komen. Ze volgde het spektakel dit maal vanaf een tweezitsbank, die door de tractor van Nico Roeper net jes tot aan de waterlijn werd gereden. Maar zelfs het mega-evenement van 1997 werd een jaar later alweer over troffen, met - mede dankzij het zachte weer - ditmaal maar liefst honderd duikers méér en tussen de 1500 en 2000 toeschouwers. 'Eigenlijk is het nu te massaal geworden. Gelukkig is de sfeer tussen de duikers onderling heel goed. ledereen helpt elkaar', merkten twee sportievelingen op. En de organisatie overwoog het jaar erop rood-wit afzetlint te gebruiken, zodat de zwemmers niet meer zelf hun weg door het publiek hoefden te zoeken. 'Het is spontaan en amateuristisch begonnen, maar nu wordt het wel erg groot. Ik denk dat we er maar eens tevoren over moeten vergaderen. Desnoods hier aan de bar', merkte organisator Paul Kikkert op. Het afzetlint kwam er. het jaar erop, maar toen was de drukte inmiddels al zo groot, dat zich op de weg naar het strand een fileprobleem voor deed. terwijl de duizenden toeschou wers grote moeite hadden hun auto te parkeren. Ditmaal opperde Kikkert, die het evenement inmiddels organi seerde met de familie Boom, die Piet Zijm een paar jaar eerder als pavil- joenhouder was opgevolgd, één of meerdere parkeerwachters aan te stellen om de drukte in goede banen te leiden. In 2000 waren er 247 deelnemers, maar daarna leek het er even op dat de klad erin zat, want van 177 in 2001 zakte het naar 156 in 2002. Maar in 2003 waren er toch weer 227 zwem- lustigen en beloofde Kikkert dat hij er bij 300 deelnemers ook zelf in zou duiken. Misschien dat hij bang was dat het vorig jaar al zover was. want in de Texelse Courant van dinsdag 6 januari 2004 werden geen cijfers ge noemd. Dat het echter wederom enorm druk was, bleek er wel uit dat de toeschouwers in een lange file belandden en dat de laatsten pas arriveerden toen de zwemmers allang en breed achter de warme chocola demelk met rum zaten. Overigens leek het er lange tijd op dat het eve nement moest worden afgelast, om dat een schip vaten met gif had ver loren op de Noordzee. Maar na overleg met Rijkswaterstaat, dat het risico te verwaarlozen achtte, besloot de burgemeester een half uur voor de start tóch toestemming te geven. Wie weet wat de duik van morgen moge brengen... Het startschot klinkt om 13.00 uur. De nieuwjaarsduik is in de loop do jaren uitgegroeid lot een evenement waarop met al- leen veel deelnemers maar nog meer toeschouwers afkomen. iFoto arch*t to*cls« Ccwrono Dros en Gerard van Es. verdedigden zich goed. Vooral Van Es speelde een rol van betekenis door in de laatste ronde Wout Waagmeester te ver slaan. Waagmeester stond op dat moment samen met Richard Vedder op de eerste plaats. Vedder was de lachende derde en veroverde de hoofdprijs, uitgereikt door sponsor Astrid van der Vis. Een verrassing was dat bepaald niet, want Vedder dwong dit jaar twee grootmeesters een remise af, onder wie de Neder landse topspeler Erik van den Doel Dick de Graaf profiteerde eveneens van het verlies van Waagmeester in de laatste ronde en schoof door naar de tweede plaats, goed voor een bedrag van €90,-. Hij maakte een mooi gebaar door het geld terug te geven, met het verzoek het te storten op giro 555, voor de slachtoffers van de ramp in Azié. Gerard van Es mocht als beste Texelaar een dinerbon in ontvangst nemen, beschikbaar ge steld door Het Vogelhuis. In de A-groep werd Eckhart Bohlman winnaar. De strijd in deze groep was hevig en de onderlinge krachtsver schillen waren klein. De winnaar ver loor twee keer, van Tobias Hendriks en Texelaar Jaap de Wijk, maar bleef beiden in het klassement net voor. De Wijk en Hendriks deelden de tweede plaats samen met Gert Both. De Wijk won een dinerbon, Both een fles wijn, beschikbaar gesteld door wijnhandel De Wit in Den Burg. In de B-groep behaalde zowel Tex elaar Taeke van Lingen als Jos Hen driks zes punten. In hun onderlinge partij had Hendriks echter gewonnen, waardoor hij de geldprijs van €50,- verdiende. Van Lingen werd tweede en mocht de bioscoopbon in ont vangst nemen die beschikbaar was gesteld door Cinema Texel In de C-groep won Cor van Heer waarden. Hij won alle partijen en bleef de nummer twee, Texelaar Dirk Rijneker. maar liefst twee punten voor Piet Cornelisse eindigde als derde. Ferry van Tatenhove kreeg de poedelprijs en mag zich gratis laten knippen bij Cocky's Kapsalon in De Koog. Jaap Dros, voorzitter van de organi serende vereniging, toonde zich na afloop tevreden over de opkomst en het verloop van het toernooi, dat met eerder zo sterk bezet was. 'Dit smaakt naar meer', aldus Dros. De dammers streden om een bedui dend minder goed gevulde pnjzen- pot. Voor hen waren er uiteenlopende prijzen in natura te verdienen, in waarde uiteenlopend van 5 tot 15 euro. Of dat de reden was dat de opkomst minder groot was. werd door organisator Piet Bakelaar be- Door de laatste speelronde van 2004 op hun naam te schrijven, staan Bart Weijdt en Willem Koo men weer in de top drie van Klaver- jasclub Den Burg. De leiding van het klassement blijft in handen van het kampioensduo John Vlaming en Erik Jan Geus. Koomen en Weijdt waren goed op dreef in de twaalfde ronde van de klaverjascompetitie. De scores waren regelmatig, maar dankzij een uit schieter van ruim 2300 punten werd de rondewinst veilig gesteld Zij ein digden met 7467 punten en wisten daarmee hun achterstand op het lei dende koppel te verkleinen. Deze bedraagt nog 2100 punten. Een in te lopen verschil, hoewel de overbrug ging nog de nodige zweetdruppels zal kosten. Arend Dijker en Piet Moree hebben deze competitie nog geen rol van betekenis kunnen spelen. Door de matige resultaten is dit duo, normaal toch een vaste waarde in de top tien, een beetje in de kelder van het klassement geraakt. Deze week wis ten zij echter met een score van 6897 punten de tweede plaats te behalen. Winst in het klassement leverde dit met op. maar het Is een begin. Fenny en Rob Caspers behaalden de derde plaats met 6688 punten. Ondanks dit goede resultaat zakten zij een plaatsje in het klassement en staan nu vierde. Gerda en Freek Veeger werden vierde met een score van 6632 punten en blijven op de vijfde plaats staan. Klassementsaanvoer ders John Vlaming en Erik Jan Geus werden vijfde met 6622 punten en hebben nu een voorsprong van bijna 500 punten op hun naaste concur renten. Boogaard en Stapersma. Het gemiddelde was met 6341 punten vrij normaal. Er werden slechts 21 mar sen gespeeld Voor de tweede periode wordt nog volop strijd geleverd. John Vlaming en Erik Jan Geus leiden ook in dit klassement, voor Gerard en Theo Witte. Boogaard en Stapersma be zetten hier de derde plaats. Het nieuwe jaar wordt in Question Plaza feestelijk ingeluid met een knal lend nieuwjaarsfeest. De deur gaat om 1.00 uur open, de toegang is gra tis. twijfeld. 'Ik heb nogal wat dammers gesproken die graag waren geko men, maar moesten werken. Even goed was het een geslaagd toernooi, met spannende wedstrijden. En de ambiance was perfect.' Bij de senioren bestond de minste animo. Er hadden zich zes spelers gemeld, die elkaar allemaal eenmaal met de witte en eenmaal met de zwarte schijven troffen. Piet Bakelaar was oppermachtig. Hij won negen wedstrijden en hoefde slechts één remise toe te staan, waardoor hij met 19 punten bovenaan eindigde. Pier van der Sluis uit Den Helder speelde 10 punten bij elkaar en legde beslag op de tweede plaats. Cees Vinke ver overde de derde prijs met 9 punten. Hans Bekkers en Whsisva Denario uit Den Helder en Texelaar Jan Bakker completeerden het klassement. Bij de jeugd was de spanning enorm. Drie spelers staken er met kop en schouders bovenuit, te weten Ritchie Wijnker uit Den Helder en broer en zus Arman (11) en Hasmik (9) Sja- chov, kinderen van Armeense asiel zoekers, die tegenwoordig in Ooster end wonen Van Wijnker werd het meeste verwacht, want hij is een zeer sterke dammer, die onlangs een uit nodiging kreeg voor de nationale jeugdtrainmgen van de landelijke dambond. Maar ook de Sjachovs beginnen hun sporen te verdienen. Getraind door Piet Bakelaar waren ze in een jeugdtoernooi in Assendelft onlangs allebei de sterkste in hun ei gen leeftijdscategorie. In Het Vogel huis leek de strijd tussen Wijnker en de oudste Sjachov te gaan. In hun onderlinge wedstrijden wonnen ze allebei eenmaal, terwijl ze een maatje te groot leken voor de rest van het veld. Hasmik Sjachov hielp haar broer echter een handje door Wijnker op remise te houden, waardoor Arman Sjachov met 26 punten uit 14 wedstrijden op de bovenste plaats eindigde. Wijnker behaalde één punt minder. De derde prijs was voor de jongste Sjachov, die 20 punten bij elkaar speelde. Simon Vlaming werd vierde met 12 punten. Clark Backer en Glawen Kompier deelden met 10 punten de vijfde plaats en Eveline Correia werd zevende met 9 punten. Jurrian de Vries deed zijn uiterste best, maar kon geen punt veroveren. De jeugddammers krijgen iedere dinsdagavond van 19.00 tot 20 00 uur les van Piet Bakelaar in De Bijen korf. Op het plein voor het Toekomst complex hield SV De Koog donder dag het jaarlijkse straatvoetbal toernooi. Twaalf jeugdteams bonden daar op twee veldjes de sportieve strijd aan. Onder een aangenaam winterzonnetje en toegejuicht door ouders en andere fans gingen de jonge talentjes er fanatiek tegenaan. Tussen de wedstrijden door konden de voetballers in de bus van Café Sjans, die dienst deed als mobiele kantine, even bijkomen. Twaalf teams schreven zich in voor het straattoemooi. Veel bezoekers tijdens de kerstmarkt die woensdag in De Cocksdorp werd gehouden, waar een bonte verzame ling kraamhouders, muzikanten en vogels van andere pluimage de sfeer opluisterden. Mede dankzij de fraaie weersomstandigheden was het aan genaam verpozen in de Kikkertstraat, waar de stalletjes veel bekijks trok ken. Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee Op 24 december jl is op de leeftijd van 81 jaar overleden onze oud-medewerker Jacobus Willem (Jacques) de Blok Bioloog In 1952 is Jacques de Blok met zijn onderzoek begonnen bij het toenmalige Zoölogisch Station in Den Helder. Vanaf 1969 heeft hij als redacteur een belangrijke bijdrage geleverd aan het Journal of Sea Research dat nog steeds regelmatig ver schijnt. Op 1 september 1984 heeft Jacques gebruik gemaakt van een vervroegde pensioen regeling. Wij kenden Jacques als een zeer hulpvaardige collega. Wij wensen zijn echtgenote Ton veel sterkte toe. Bestuur, directie en medewerkers van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee Texel. 24 december 2004 Zijn leven was vol van passie, levenslust, kracht en vrolijkheid. Het is ongelooflijk dat er een einde aan is gekomen. Ondanks de leegte die je bij ons achterlaat, vraag je ons verder te gaan. Pa, wat zullen we je missen! Mari Mari Hendrik Johan Brons Echtgenoot van Ariena Brons-Boon Vlaardinger-Ambacht, 2-2-1941 t De Koog, 29-12-2004 Peter en Anneke Martes, Lauri Willem en Caroline Artne, Sarah. Hidde Joke en Fred Lissa, Patricia, Willem Pa is thuis in Hotel Tesselhof. Kaapstraat 39 te De Koog. Maandag 3 januari is er van 13.30 tot 14.00 uur gelegenheid tot condoleren in de N H Kerk, Hogereind 2 te De Waal. Aansluitend vindt om 14.00 uur de afscheidsdienst plaats, waarna we pa begraven op de begraafplaats aldaar. Na afloop van de begrafenis bent u van harte welkom in Hotel Tesselhof. Correspondentie-adres: Kaapstraat 39, 1796 AE De Koog Degenen die geen kaart hebben ontvangen, kun nen deze advertentie als zodanig beschouwen. Lieve opa Eten bij opa in De Koog met z'n allen dat was zó leuk lieve opa. we houden van je we zullen |e nooit vergeten Martes en Lauri Anne, Sarah, Hidde Lissa, Patricia, Willem Bedroefd geven wij kennis van het toch nog onverwachte overlijden van onze onvergetelijke broer en oom Leo en Leny Hanst en Gerry Coby en Siep Ineke en Jelle Jaap en Mieke Karei en Anja Nel en Joop Christa en Armand Neven, nichten, achterneven en achternichten. Ons bereikte het droevige bericht dat van ons is heengegaan onze lieve zwager en oom Mari Brons echtgenoot van Rina Boon fijne herinneringen aan hem zullen altijd bij ons blijven Mina Jannes-Boon Piet Jannes Bill Jannes Narelle Jannes-Bridgett Margaret Earl-Jannes Robert Earl en kinderen kleinkinderen Geelong, Australië Met ontsteltenis hebben wij kennis genomen van het overlijden van Marius Brons Binnen onze vereniging is hij op veler terrein ac tief geweest, als bestuurslid, elftalcommissielid en jeugdleider. Namens bestuur en leden van de v.v. Texel'94 wensen wij de familie veel sterkte toe dit verlies te dragen.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3