'Wij voelen ons niet serieus genomen' /v Groen licht voor stolp Hogeberg Cjrocn TtmrLr Jexeh 'm het hart Lege flessen ophalen voor slachtoffers Azië Wandelpadenplan voor Hogeberg op de helling Winkeliers ondanks verbod toch open 3H De grootste Texelaar 'Lekker het ouwe jaar van me afspoelen' SUPER DE BOER tMO- OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11943 DINSDAG 4 JANUARI 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag De familie is nu tevens bereid af te zien van beton voor het verharden van de verbindingsweg tussen de woonboerderij en het Skillepaadje. Ook het gebruik van een nieuw te bouwen schapenboet als bijge bouw is niet langer een probleem. De boet zal niet als woon- of verblijfsruimte dienen, ook niet tij delijk. De architect zal het bouwplan op onderdelen wijzigen, waarna de bouwvergunning kan worden aange vraagd. Er moet nog wel een artikel 19-procedure worden gevoerd. Ook is sloopvergunning nodig voor de be staande gebouwen. Brügemann ver wacht dat de feitelijke bouw in 2006 van start kan gaan. Misverstand Aanvankelijk had de familie afwijzend gereageerd op de gemeentelijke stel- lingname, vooral omdat het college met akkoord wilde gaan met een kel der die groter was dan het hoofdge bouw. Uit de brief die het college vorige week liet bezorgen, had de familie zelfs de conclusie getrokken dat de kelder niet meer dan 35 vier kante meter mocht worden, wat on aanvaardbaar werd gevonden omdat een royale ondergrondse ruimte hard nodig is. Volgens wethouder Eelman Burgemeester en wethouders gaan bekijken of het nog zin heeft om door te gaan met het wandelpaden plan voor het Hogeberggebied. Op het voornemen een vrijstellings procedure te voeren voor de aanleg zijn sinds 13 december al 28 ziens wijzen ingediend bij het college. 'Officieel is het plan nog met van de baan en wachten we tot de periode waarin mensen hun reacties kunnen indienen voorbij is', zegt wethouder Nel Eelman desgevraagd. 'Maar als college moeten we ons afvragen of we daarna wel of met nog een hoor zitting moeten beleggen.' Volgens Eelman is het goed mogelijk dat het plan de ijskast in gaat en er eventueel later nog eens wordt uitgehaald. 'Misschien kan het dan worden geïn tegreerd met het masterplan van Duurzaam Texel.' De tervisielegging duurt officieel tot 13 januari. Burge meester en wethouders hebben vrij stelling op het bestemmingsplan Buitengebied nodig om de aanleg van vijf nieuwe buurtweggetjes door te kunnen laten gaan. Het plan, dat in juli werd gepresen teerd, heeft van begin af aan op wei nig sympathie van de Texelse bevol king kunnen rekenen. Grond eigenaren Staatsbosheer en Natuur monumenten, agrarische natuur- vereniging De Lieuw en de gemeente werd onder meer verweten dat zij het Hogeberggebied teveel zouden aan tasten, dat de boeren in het gebied te weinig bij de voorbereidingen wa ren betrokken en dat er beter eerst naar het onderhoud van de huidige paden en tuunwallen gekeken zou kunnen worden. Eind november ont ving het college ook nog een petitie waarin vrijwel alle bewoners van het Hogeberggebied zich collectief tegen de plannen uitspraken. Als het project daadwerkelijk in de ijs kast gaat, wil Eelman zich wel blijven inzetten om te werken aan het onder houd van de huidige paden. Ze wijst erop dat dat niet mogelijk is met het geld dat voor de aanleg van de nieuwe paden zou worden gebruikt. 'Voor het onderhoud moet het geld ergens anders vandaan komen.' De initiatiefnemers hadden de aanleg deels willen financieren met geld dat voor nieuw beleid beschikbaar was. Nieuwjaarsgeluiden in Cabaret-café Via Radio Texel is donderdag vanaf 19.00 uur een rechtstreekse uitzen ding van de nieuwjaarsreceptie van het Cabaret-café te beluisteren. Op deze receptie wordt het lokale nieuws besproken door Pip Barnard en Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De problemen rond de stolp die de familie Brügemann-Ran wil bouwen op de Hogeberg zijn uit de wereld. De familie heeft zich alsnog neergelegd bij de door de gemeente ge boden mogelijkheid om een gebouw van 250 vierkante meter neer te zetten met daaronder een kelder van niet meer dan dezelfde oppervlakte. was die conclusie onjuist, ledereen op Texel mag onder zijn huis een kelderruimte maken van maximaal de oppervlakte van het huis, dus dat geldt ook voor het Hogeberggebied. Zonnepanelen Naast het schrappen van een deel van de gewenste kelderruimte vervalt in het plan ook de 'straat' van zonnepanelen die rond het gebouw was geprojecteerd. Omdat de fami lie zonnepanelen op het dak (wat eventueel wél zou mogen) lelijk vindt, wordt helemaal afgezien van het win nen van elektriciteit uit zonlicht. De overeenstemming en opheldering kwamen tot stand tijdens een woens dag gehouden spoedgesprek met wethouder Nel Eelman. waarbij ook gemeenteraadslid Frans Visman aan wezig was. Eelman- 'Eigenlijk had ik kerstvakantie, maar ik wilde die kwestie toch graag vóór de jaarwis seling uit de wereld hebben. Het is een redelijk gesprek geworden, met goede afloop. Ik vertrouw erop dat de verdere afhandeling ook geen proble men zal opleveren'. Sjef Brügemann zegt ook een posi tief gevoel te hebben, maar wil alvo rens commentaar te geven eerst de schriftelijke bevestiging van de af spraken afwachten. m ZOU IK HcLcMAAL NAAR Q£ K006 M0£T£N voor m'n en.... 516ar erJ6 IBWWFl"™ He|p slachtoffers aardbeving Azië! Giro 555 SHO Den Haag Kinderen uit Oudeschild doen deze week allerlei klusjes uit het rampgebied. Hier halen ze lege flessen op. Luieren is er voor de jeugd van Oude schild in deze kerstvakantie niet bij. Onder het motto 'Heitje voor een kar weitje voor de mensen in Azië' steken ze deze week eendrachtig de handen uit de mouwen voor de mensen in het rampgebied. De één zamelt lege fles sen in, de ander doet boodschappen, verderop wast een groepje een auto, weer anderen verschonen een konijnenhok of wieden een tuin. De liefdadigheidsactie is aangekondigd in een brief, die bij 550 huishoudens is verspreid. De respons was groot. 'Heel positief en buitengewoon en thousiast', vertelt Marian van Tatenhove, die de actie coördineert. Bewoners kwamen met de meest uit eenlopende klusjes aanzetten en be loonden de jeugd met gulle hand. Eén Oudeschildse riep zelfs de hulp in van de kinderen om haar met oudjaar ver dwenen poes op te sporen. Inmiddels is het dier weer terecht, maar ze was zó blij dat ze toch een bedrag voor het goede doel schonk. Het groepje dat flessen ophaalde, kon al het lege goed amper kwijt op de karretjes. Bewoners kwamen met lege kratten bier en al aanzetten. Vanmiddag wor- Janien de Bruijn. Er wordt gesproken over terugblikken en vooruitzien, over onverwachte gasten en dito mogelijk heden, maar ook over regels en wet ten, de identificatieplicht, parkeer- schijven en al dan niet bezorgde brieven. Ook wordt een aflevering van het feuilleton Mosselweg 14 ge lezen. De uitzending is te beluisteren via Radio Texel, 106.1 FM (kabel 98.5). Het Cabaret-café is vrijdag 21 januari weer te zien in de brasserie van De Lindeboom. Playback In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt zaterdagavond een playbackwedstrijd gehouden. De avond begint om 19.00 uur en zowel jongeren als volwassenen verzorgen ongeveer twintig optredens. De en tree is gratis. Bij de entree komt een melkbus te staan om geld in te zame len voor de slachtoffers van de na tuurramp in Azië. Na afloop draait dj Peter Buijsman muziek. Onvrede onder winkeliers over de gemeente heeft ertoe geleid dat verscheidene ondernemers een verbod om zondag open te gaan hebben genegeerd. Doordat er niet was geadverteerd, bleef de omzet weliswaar beperkt, maar er is wel een duidelijk signaal afgegeven. Donderdag voert een delegatie een gesprek met de gemeente, onder meer over de vaststelling van koopzondagen. De winkeliers hebben er flink de ba len van. 'Veel ondernemers hebben een moeilijk jaar achter de rug. Ze hadden deze dag goed kunnen ge bruiken', vertelt woordvoerder Kees- Jaap van der Kooi van Ondernemers Vereniging Den Burg (OVD). die zelf overigens zijn zaak dicht hield. 'Als bestuurder en aanspreekpunt voor de gemeente kan ik dat niet maken Maar ik heb wel begrip voor collega's die wel open zijn gegaan.' Op de aan vraag die winkeliers bij de gemeente indienden om zondag open te mo gen, kregen ze nul op het rekest. 'We hebben tegen dat besluit geprotes teerd, maar volgens de gemeente is die brief zoekgeraakt. En later kregen we te horen dat hij te laat binnen was. zodat hij met meer als bezwaar kon worden aangemerkt.' De redenen die het college gaf wekten geen begrip, maar juist woede op. 'Ze zeiden dat er geen bijzondere argumenten zijn om op deze zondag open te gaan. Dat de vakantie afliep en dat er dus toch geen toeristen zijn die willen winkelen. En dat er zondag geen bij zonder thema is om open te gaan. Wat betreft de vakantie is de ge meente totaal verkeerd geïnfor meerd. De kerstvakantie loopt nog een week door, er zijn nog heel veel toeristen. En een bijzonder thema hoeft er helemaal niet te zijn. Door te bepalen of er wel of geen reden is om open te gaan, gaat de gemeente op de stoel van de ondernemer zitten. Maar wij kunnen zelf het beste bepa len of er een reden is om open te gaan. Want als die er met is, dan gaan we echt niet om een koopzondag zeuren.' Kwalijk Opmerkelijk is dat de winkeliers wél op 12 december, de dag na Ouwe Sunderklaas, open mochten. Van der Koor. 'Dat moet naar aanleiding van een verzoek van Eureka zijn geweest, dat toen graag open wilde.' Maar elke Texelaar weet toch dat er op zo'n met de gemeente. Maar voor de win keliers bleef dat zonder resultaat. 'We Lees verder pagina 5 Brievenbewaarder Vijf jaar na het inmetselen van een kist bneven in de hervormde kerk. be stemd voor de bewoners van het dorp in 2100, heeft Den Hoorn een nieuwe brievenbewaarder. Pagina 2 Tegenvallende drukte De drukte op Texel rond de kerst was minder groot dan vorig jaar. Verschil lende logiesverstrekkers hebben te kampen met een tegenvallende be zettingsgraad De dagen rond de jaarwisseling zijn echter beter bezet. Dat blijkt uit een rondgang langs di verse accommodaties en uit informa tie van de VW. Pagina 5 Jan Zljm de snelste Jan Zijm heeft zondag de 31ste Winterbosloop gewonnen. De vete raan was over 8750 meter veel ster ker dan de rest van de deelnemers, onder wie ook nogal wat atleten die een stuk jonger waren. Pagina 7 den cakes, kruidkoeken en bloem bollen verkocht. De tulpen worden door vijf bedrijven gesponsord. De koeken worden door sympathisanten gebakken. Bij elkaar zijn er deze week veertig tot vijftig kinderen op de been, die een paar uur voor het goede doel bezig zijn. Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Een 51 -jarige man uit Landgraaf liep op nieuwjaarsdag tegen de lamp toen hij met een flinke slok teveel achter zijn kiezen op de Pontweg werd be trapt op autorijden. Hij blies 715 ug/ i. veel meer dan de toegestane 220 ug/l en moest zijn rijbewijs inleveren (de wettelijke grens in dat geval is 570 ug/l). De man kreeg bovendien een proces-verbaal. Enkele honderden mensen heb ben gebruik gemaakt van de mo gelijkheid hun stem uit te bren gen op de honderd genomi neerden voor de verkiezing van de grootste Texelaar. De inzendtermijn sloot op 31 de cember en bij het tellen van de binnengekomen stemmen bleef het tot het laatst toe spannend welke personen de top tien zou den halen. Uiteindelijk bleven de hieronder genoemde personen over, uit wie in de laatste ronde een keus kan worden gemaakt. Over elk van hen verschijnt de komende weken een uitgebreid portret in de Texelse Courant, als voorbereiding op de finale verkie zing, die in maart wordt gehou den. De tien finalisten zijn, in alfabeti sche volgorde: - Jan Drijver - Harry de Graaf - Gerrit de Haan - prof. C. de Jager - prof. dr. W.H. Keesom - Cornells Pieter (meester) Laan - Jac. P. Thijsse - Adriaan (dokter) Wagemaker - Souwtje de Wijn - Machiel (pater) Witte Over het verdere verloop van de verkiezingen wordt te zijner tijd uitvoerig bencht. Wel mag vast duidelijk zijn dat iedereen een stem kan uitbrengen en dat elke stem wordt meegeteld. 'Een flinke straal kou over je bast. Dat kun je er het hele jaar weer tegen', legt Jan van der Star uit Den Burg uit wat zijn drijfveer is om op nieuwjaars dag een duik te nemen in de Noord zee. 'Het geeft echt een kick.' Anders dan vorig jaar, toen hij de ultieme prestatie leverde om ook nog hard lopend heen en weer naar De Cocksdorp te lopen, was hij nu ge- zondag geen mens op hef idee komt woon met de auto. Voor plaatsgenoot om te gaan winkelen. Kennelijk luis- Adam de Boer, met duikbril, was het tert de gemeente wél naar één onder nemer en heeft geen gehoor voor verzoeken van belangenverenigingen van ondernemers uit Den Burg en De Koog.' Uit de e-mails die Van der Kooi toont, blijkt dat voorafgaand aan zondag intensief overleg is geweest (Advertentie) de eerste keer. 'Lekker het ouwe jaar van me afspoelen.' Met de kou von den beiden het wel meevallen. Van der Star en De Boer behoorden tot de 263 deelnemers aan de traditionele nieuwjaarsduik bij paal 28, een recordaantal. De leeftijd van de deel nemers liep uiteen van 5 tot 70 jaar. Onder de deelnemers zelfs een com pleet voetbalteam uit De Koog, dat in tenue en al de zee in dook. Maar ook twee meiden uit Langedijk. 'We hoor den ervan en vonden het leuk om mee te doen.' De watertemperatuur van 6,7 graden en een iets hogere buitentemperatuur werd door velen als redelijk ervaren. 'Alleen onze voe ten voelen wat koud aan', vertelden de dappere Westfriese dames. Na afloop konden ook zij zich warmen aan een kop warme chocolade, al dan niet met rum. Ook het aantal toe schouwers leek groter dan ooit Be zoekers die bang waren verderop geen parkeerplaats meer te kunnen bemachtigen, zetten hun auto zelfs net voorbij vakantiepark Sluftervallei in de berm. Ook bij paal 9 werd een nieuwjaarsduik gehouden. Daar gin gen enkele tientallen mensen de zee in. ook hier gadegeslagen door een veelvoud aan kijkers TEXELSE -^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1