TEXEL fTlets 2004 voor musea jaar van stabilisatie Cjrocn ^warL- Jexels 'in het hart-, Grote opkomst Texelaars bij actie voor Azië Schade door zware storm valt mee TOERIST adverteren eigen opdruk Texelaartje SUPER DE BOER 'lAlleen jutters Flora in de lift PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11945 DINSDAG 11 JANUARI 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 info@lenr.nl Goedkoop klussen door illegalen? Hoge boete betalen. v.SZW.nl Dan weet u het snel TEXEISE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: d r og 1st ery. parfumerie Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. den nog op ruim 16.000 bezoekers zaten en nu op meer dan 19.000, dan is dat een mooie stijging. We hadden dit jaar 178 groepen, waarvan 65 scholen. Hoopgevend is dat we de eerste week van dit jaar 240 bezoe kers kregen. Vorig jaar waren dat er maar 9. We hebben voor dit jaar al veel boekingen en scholen en bedrij ven informeren al volop. Onder meer naar de kosten. Want de euro wordt steeds belangrijker. Mensen die min der hebben te besteden, gaan ook minder naar de musea. Daarom ben ik er nog niet helemaal gerust op. We houden de entree dit jaar op €3,50 en voor kinderen de helft van dat be drag.' Relativerend: 'Zo'n stijging van het aantal is mooi, maar als je zoals wij laag beginnen, dan groei je mak kelijker dan wanneer je al een hoog bezoekersaantal hebt. Als we straks op 30.000 zouden zitten, dan moet ik het nog zien of we dat vast kunnen houden.' Agrarisch Museum Het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal bleef dit jaar steken op 10.000 bezoekers. 'We hebben er wel eens bijna 13.000 gehad', verzucht Klaas Eelman. 'Het lijkt erop dat de interesse voor het agrarische verle den wat afneemt. Dat is wel verklaar baar, want steeds minder mensen hebben binding met de landbouw. Was het voorheen bij velen hun va der die op het land werkte, bij de nieuwe generatie is het opa die boer was. We proberen daarom, naast het agrarische verleden, ook meer Texelse historie van wat algemenere aard in het museum onder te bren gen. Denk maar aan winkeltjes van vroeger en de radiocollectie van Jan Agter, die we in bezit hebben gekre gen. Een en ander moet het museum in een periode van vijf jaar een wat ander aanzien geven. Financieel zijn we gezond, maar voor onze veertig vrijwilligers is het leuker als het mu seum goed wordt bezocht. Ze glim men meer als ze een dikke dag heb ben, dan wanneer het wat slapjes is.' EcoMare Met 295.274 bezoekers in 2004 te gen 296.300 in 2003, een afname van 0,35 procent, bleef ook EcoMare min of meer gelijk. 'Ik denk dat we het niet slecht hebben gedaan', vertelt voorlichtster Renee Smal. 'We heb ben er wel flink aan getrokken. De lezersactie, waarbij we zogeheten Lees verder pagina 3 T)04 is voor de meeste musea op it eiland een jaar van stabilisatie leweest. Dat valt op te maken uit ljfers over de bezoekersaantallen, ■leen het Schipbreuk- en Jutters- ■useum aan de Pontweg kreeg jeer mensen aan de kassa. De (ezoekersstroom groeide met i naar 19.070. Jan Uitgeest luit niet uit dat het museum over likele jaren 30.000 mensen zal lekken. it Maritiem en Juttersmuseum in ideschild bleef vorig jaar steken op .230 bezoekers, tegen 62.723 in I03. Een lichte achteruitgang, waar directeur Esther Banki aantekent it het niet helemaal vergelijkbaar is, iordat de kerstvakantie dit jaar iets iter begon. Toch is ze niet ontevre- tlen. 'Het zou leuk zijn als we meer I (ezoekers kregen, maar als museum I lebben we een goed jaar achter de ug. Financieel, doordat de winkel en I) jet restaurant goed hebben ge- ij jraaid. we hadden leuke tentoonstel den, veel aandacht in de media en iet boek over de visserij is goed ont- jangen en bijna uitverkocht.' Ze er- jent dat er nog een flink gat zit tus- en de doelstelling van 100.000 lezoekers en het huidige aantal. 'Die joelstelling is toch voor de wat lan- |ere termijn. Als de maquette hele- jiaal klaar is, de attractie daarom- SjAeen is gerealiseerd en andere Plrojecten zijn voltooid. Als je ziet dat IHüidelijk het museumbezoek achter- Ifliit is gegaan, dan denk ik dat wij het pet een stabilisatie zo slecht niet ien. Wat ook een rol speelt, is dat jet toerisme is gestabiliseerd.' Flora l/ellicht speelt de concurrentie door ■et Schipbreuk- en Juttersmuseum lan de Pontweg ook een rol. Jan Uit leest: 'Bij ons is het goed gegaan, lis je nagaat dat we twee jaar gele- Meer vraag naar identiteitskaarten j Texelaars zijn de afgelopen we- ken in grotere getalen dan ge- bruikelijk naar het raadhuis ge- J gaan om alsnog een identiteitskaart of paspoort aan te vragen. Volgens een woord voerder van de gemeente wer- j den tussen 1 december en 7 ja- nuari 344 identiteitskaarten aangevraagd. 'En dat is wel iets meer dan anders.' Het aantal verzoeken om een paspoort week in diezelfde periode niet af. I ledereen van veertien jaar of ouder is sinds 1 januari verplicht een identiteitskaart of paspoort bij zich hebben als hij of zij bui tenshuis gaat. De politie en an- i dere toezichthoudende instan- ties kunnen er om vragen bij K (verkeerscontroles, opspcrings- onderzoeken of handhavings- zaken. Wie er geen bij zich heeft of weigert te tonen, kan naar het politiebureau worden gebracht voor nader identiteitsonderzoek en een boete van maximaal €2250,- knjgen. Een rijbewijs wordt soms wel en soms met als geldig persoonsbewijs gezien. Het is niet bekend hoeveel Texelaars nog geen ID-kaart of paspoort hebben. Kerkorgel Een vernieuwde windvoorziening, opgeknapt pijpwerk, een vernieuwd klavieren een nieuw fraai uiterlijk. Na ruim een jaar afwezigheid voor een omvangrijke restauratie is Texelse oudste kerkorgel terug in de Wad- denkerk in De Cocksdorp. Komende zondag draagt restaurateur Mense Ruite orgelmakers het orgel officieel over aan de Protestantse Wadden gemeente (voorheen de SOW-Wad- dengemeente). Pagina 2 m Tegenvallende drukte Erwin Goënga heeft afgelopen week end in sporthal Ahoy' meegedaan aan de Zesdaagse van Rotterdam. Enigszins in de schaduw van de grote sterren en het spraakmakende af scheid van wielerlegende Leontien Zijlaard-Van Moorsel reed de oud- Texelaar een internationale koppel wedstrijd voor renners van 23 jaar en jonger. Pagina 7 Rommelmarkt voor Azië KOM OP, OAT MEENT U TOCH NIPT? EEN STANDBEELD TER ERE VAN SP0N6EB0B SQUAREPANTS? Amateurtje zoekt hoofdrolspeelster Ze moesten zich even aanpassen aan de harde wind, maar dat bleek zaterdagochtend voor de Texelse kottervissers geen probleem. On danks de storm stonden ze buiten naast de CIV-loods vis te roken en te bakken voor de actie Vis voor Azië. Binnen stonden de mensen in rijen op de vis te wachten. De ac tie leverde €10.000,- op. 'We kunnen er niet tegenop bakken en roken', zegt Stefan de Wit van de TX94, terwijl hij in één van de rook- vaten kijkt hoe het met vis staat. Be schut tegen de storm staan de vaten naast elkaar opgesteld tegen de wand van een container. De vissers hebben er in alle vroegte diverse la ten aanrukken van Bakker en Van Tatenhove. De containers zijn schuin op de kade tegen de CIV-loods ge plaatst, zodat er in de luwte zonder veel problemen kan worden gerookt en gebakken. 'Die containers zijn de redding geweest', zegt Hanneke Drijver die samen met Marleen Ko ning de actie Vis voor Azië organi seerde. 'We hadden kunnen uitwijken naar een schuur in Oudeschild, maar zou toch een hoop gedoe hebben gegeven.' Zo'n tienduizend tongetjes en schol len liggen 's ochtends vroeg klaar voor de actie. Elke kottervisser heeft twee kisten schol en een kist met tong beschikbaar gesteld. Daarnaast leveren ook de garnalenvissers (gar nalen). Jan van der Star (vaatjes ha ring) en EcoMare (makreel) een aan deel. Vanaf 10.30 uur stromen de mensen in grote getalen toe en bin nen achter de kramen moeten de verkoopsters al snel 'op' verkopen. De vis die al vanaf 7.00 uur is bereid, vliegt er doorheen. De meeste bezoe kers blijven daarna geduldig wach ten, tot de volgende lading van bui ten wordt aangevoerd. Frans en Lies, het Oudeschilder Visserskoor en dameskoor De Waddenvogels zor gen ondertussen in de aangeklede loods voor de muziek. Buiten tussen de rookvaten maken de vissers het eveneens aangenaam. Bij één van de containers staat een grote pan chocolademelk op een kachel. De bekers worden bij het ronddelen zonodig voorzien van een scheut Jutter en over de kou wordt verder niet gesproken. 'Het is voor het goede doel', aldus De Wit. Regel matig komt er een bezoeker een kijkje nemen. De geur van gerookte vis is ondanks de wind goed aanwezig op de kade. Berry Zegel van de TX38 is net als andere vissers verrast door de snelheid waarmee de vis er doorheen gaat. 'Ik sta er versteld van.' Rond een uur of drie is alles op en kunnen Koning en Drijver de balans opmaken. Ze komen tot €9200,- en dat is inclusief €300,- die ze vangen van een Amsterdammer voor een 2260 kilo zware steen die Ad Guldemond had opgevist en werd tentoon gesteld. Drijver: 'Mensen konden raden hoe zwaar die steen was, maar die man wilde hem per se kopen.' Edgar Klippel zat met een verschil van 5 kilo het dichtst bij het juiste gewicht.' Het eindbedrag komt door een aanvulling van de CIV en de DETV op €10.000,-. Drijver zegt ont zettend blij en dankbaar te zijn voor de hulp zij en Koning van alle kanten hebben gehad. 'Zonder die mede werking was het niei gelukt. Het was ook mooi om te zien hoe de jonge generatie kottervissers die op de visserijschool op Urk zitten of er naar toe gaan, hebben meegeholpen. Zij hebben alle vis verzameld en 's avonds schoongemaakt.' De zware zuidwesterstorm van za terdag was te veel voor een oude zilverpopulier op het terrein van Piet Standaart op de Hogeberg. De zieke boom knapte af en viel dwars over het Skillepaadje, dat daardoor totaal werd afgesloten. Dankzij de brandweer, die de boom met de kettingzaag tot handzame brokken maakte, was het ongerief spoedig verholpen. Ook Teso had last van de storm. Na dat de Schulpengat even voor negen uur 's ochtends bij 't Horntje was ge arriveerd, bleef de veerboot er uit voorzorg ruim vijf kwartier liggen. 'Er waren vlagen bij tot windkracht elf en de wind kwam uit zuidwestelijke rich ting, waardoor de wind grip kreeg op de kop van het schip', licht een woordvoerder van Teso toe. Volgens hem leidde het tijdelijk uit de vaart halen van de Schulpengat, buiten de genoemde vertraging, niet tot noe menswaardige wachttijden. Verder viel het leed te overzien. Hier en daar waaide een boom scheef en ook sommige gebouwen liepen lichte schade op. Bij een manege aan de Bosrandweg nabij De Koog werd de brandweer te hulp geroepen toen de wind vat kreeg op een dakplaat. Doordat de wind uit het zuidwesten kwam - en niet uit het noordwesten - reikte het water wel tot aan de voet van de duinen en dat leverde span nende beelden op, maar afslag was er niet of nauwelijks. René Jager van strandpaviljoen Paal 9 meldt dat er bij het Hoornderslag ongeveer één me ter duin in zee verdwenen, maar vol gens een woordvoerder van Rijkswa terstaat betreft het schade die vorige week al ontstond. vidwesterstorm tegen het duin bil paal 9 aan. Schrik ontstond wel in Oudeschild, waar tijdens de visverkoop voor Azië een kind de haven in weid geblazen toen het vanaf de kade op een schip wilde stappen. Reddende handen trokken de kleine direct weer op het droge. Beroering over stofzuigerfabriek Een opvallende verkoopmethode van een stofzuigerfabrikant heeft tot ver ontruste reacties onder enkele oudere Texelaars geleid. Ze waren benaderd voor een telefonische en quête en hadden in een tweede tele foontje te horen gekregen dat ze waren uitverkoren om hun keuken gratis te laten schoonmaken. Omdat ze het zaakje niet helemaal vertrouw den. namen ze contact op met Henk "Snijders van de Stichting Welzijn Ouderen Texel, die op onderzoek uit ging. Snijders ontdekte dat het om de stofzuigerfabrikant Kirby gaat. die elders in Noord-Holland ook al actief was geweest. Het bednjf heeft de gewoonte om niet alleen, zoals be loofd. de betreffende keuken te rei nigen, maar ook om te proberen de gebruikte stofzuiger te verkopen. Het apparaat werkt uitstekend, maar kost €3200,- en is dermate professioneel, dat het vooral geschikt is voor het schoonmaken van grote bedrijfs gebouwen. Snijders: 'Natuurlijk staat het iedereen vrij om iets te verkopen, maar de manier waarop vind ik du bieus. Mensen worden niet goed geïnformeerd over de reden van de komst van de verkoper. De meeste mensen zullen nee zeggen, maar er zijn altijd mensen die met durven wei geren en dat zijn meestal de mensen die het toch al met zo breed hebben.' Een omgewaaide populier blokkeerde zaterdag enige tijd het Skillepaadje. In de CIV-loods in Oudeschild was het zaterdag een drukte van belang bij de actie Vis voor Azië waaraan alle Texelse kottervissers meewerkten. Toneelvereniging 't Amateurtje is wegens omstandigheden dringend op zoek naar een jonge speelster, die in de huid kan kruipen van een vrouw van 20 tot 25 jaar. Het betreft een grote rol. De repetitieavonden zijn op maandag en donderdag, de uitvoe- nng is gepland op 5 maart. Reacties graag vóór woensdagavond 20.00 uur. Gegadigden kunnen zich opge ven bij Jolanda Legierse, tel. 322124 <foio &j wmy of Hein Tjepkema. tel. 313336. In het gebouw van Kotex aan de Abbewaal wordt zondag van 10.00 tot 15.00 uur rommelmarkt gehouden ten bate van Azië. Kramen zijn nog voor €7,- te huur via tel. 316577.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1