Steun voor opzetten van brede welzijnsstichting DuiN Muziekschool faliekant tegen plan 5 Huisvesting USC voor slechts twee zomers Belang ondernemer weegt zwaarder Dokter Wagemaker aan reis begonnen .TEXELSE COURANT" VRIJDAG 21 JANUARI 2005 Piei d rijj I522 -)e gemeente kan beginnen met de rt, rjprichting van de nieuwe brede rsoovelzijnsstichting (BWS). Een meer- eldigjerheid van de commissie Welzijn "am^eeft woensdag ingestemd met H^jet omvangrijke plan. De BWS, die w°rii|s werknaam Pharos heeft mee- Jjekregen, moet vanaf volgend jaar erstrje uitvoering van zorgtaken voor e wjaar rekening nemen én het is de jedoeling dat diverse Texelse wel- Sjnsorganisaties er een onderdeel °llecfan worden. ;dinc 3 Muziek- en Dansschool is er fa- -jekant op tegen om een onderdeel ndcwan de nieuwe BWS te worden. Vol- ïst. jens bestuurslid Peter Bakker heeft iui's je gemeente verzuimd hen te infor- !200neren over de plannen en wordt er 3te°i°k voorbii 9e9aan aan de moeizame je historie die de MDT met de Welzijns- '-jtichting heeft gehad. 'Uit defrustra- oor je die we toen hebben opgelopen, is i, hele zelfstandige Stichting Muziek- en Oansschool ontstaan. Wi] hebben 3SC%ing getrokken uit de geschiedenis jn wensen geen herhaling van zetten, oorAe hebben ook 9een enkele notie ilite^an wat de consequenties van uw ejjeeën voor onze stichting zijn.' ekjePe commissieleden gaven de MDT sch (iet advies te wachten op wat er komt verlsn in het achterhoofd te houden dat kuitij altijd de steun van de raad hebben n inj)ehad. Wel uiten ze hun bedenkingen ®n fegen de snelheid die voor de BWS lan de dag wordt gelegd. Een amb- de BWS adviseert. In de stukken wordt het Jeugd en Jongerenwerk concreet genoemd als een organisa tie die volledig kan worden ingebed. Na opnieuw boze reacties van de MDT haalde burgemeester Joke Gel dorp de angel uit het vraagstuk door op te merken dat niemand wordt ge dwongen zijn zelfstandigheid op te geven en dat stichtingen alleen zich zelf kunnen opheffen. 'De zelfstan dige vorm wordt met aangetast, maar de verschillende organisaties vormen met elkaar een koepel waarbinnen voorheen afzonderlijk uitgevoerde taken voortaan door de directie wor den uitgevoerd.' De commissie gaf er de voorkeur aan de nieuwe BWS te laten bestaan uit een Raad van Bestuur (de directie) en een Raad van Toezicht die het be stuur vormt. Die Raad van Toezicht krijgt in de nieuwe constructie een belangrijke rol bij de controle op de besteding van gemeentelijke subsi dies. Bedoeling is dat de gemeente straks niet meer afzonderlijk aan die welke manier dat geld moet worden besteed aan onder meer thuiszorg, gehandicaptenvoor-zienmgen of de AWBZ. De uitvoering van die gede centraliseerde zorgtaken komt ver volgens in handen van de BWS. Door de bestaande Texelse welzijns organisaties binnen de nieu-we orga nisatie te laten samenwerken, wil de gemeente het beschikbare geld zo efficiënt en integraal mogelijk inzet ten voor zorg-, woon- en welzijns- projecten. De vijf miljoen is naar ver wachting met aan de ruime kant. De gemeente wil komende maand de statuten in elkaar zetten, zodat ze eind februari voor de stichtingsakte bij de notaris kan zitten. Texels Be lang zag weinig in de nieuwe organi satie. Roelie Bakker vroeg zich ook af hoe het zit met de oude Welzijns stichting. Volgens het college staat dat echter volledig los van de nieuw op te richten organisatie. Wel bestaat de kans dat het bestuur van de WST een Raad van Advies van de BWS wordt, omdat het Jeugd- en Jonge renwerk het bestuur van de WST tenaar van de afdeling Welzijn liet .weten dat de gemeente haast maakt verslag aan de gemeente. f>m de peuterspeelzalen er meteen *anaf 1 april bij onder te kunnen bren gen. Daarna volgen gesprekken met de Muziek- en Dansschool, de Stich ting Welzijn Ouderen, het Jeugd- en Jongerenwerk, de bibliotheek en het maatschappelijk werk om te bekijken welke rol zij binnen de nieuwe BWS kunnen spelen. De gemeente wil al die organisaties onder één noemer brengen, zodat onder meer directie- en administratietaken voortaan door &én centrale directie kunnen worden uitgevoerd. diverse instellingen subsidie ver strekt, maar één grote zak geld naar boven zich heeft staan, de Raad van Bestuur stuurt die het vervolgens intern verdeeld. De ge meente kan vooraf bepalen wie voor welke hoeveelheid geld in aanmer king komt, zodat bestaande subsi dies gehandhaafd kunnen blijven. De Raad van Toezicht let erop of het geld volgens de vorig jaar ingevoerde budgetfinanciering efficiënt wordt besteed en doet daarvan vervolgens RNNIE DOOR CRRN, RNDER5 I HEBBFM ZE GEIDK DOOR WPPR De MEE BE2IG. DENTU I H'J WORDT Uier Dik MP)0R ^WEL LEKKER BREEDiy qNTooH GOE4 XI-01-7005 KIJK OP DE KUST Kan het niet uit de lengte, dan maar uit de breedte Maand De gemeente wil per organisatie een maand de tijd nemen om te bekijken op welke manier die het beste kan worden 'ingebed'. Dat kan volgens de stukken van burgemeester en wethouders variëren van volledig opgaan in de BWS tot het afnemen van bepaalde diensten. Bij volledige inbedding komt er een einde aan de betreffende stichting. 'De nieuwe or ganisatie is een economisch geheel als de stichtingen er juridisch bij zijn ondergebracht', zei Mart Spreeuw van adviesbureau Spreeuw Advies dat de oprichtingen en vorming van de BWS begeleidt. De besturen kun nen worden omgevormd tot een Raad van Advies die het bestuur van Tijd Volgens wethouder Annie Hin bete kent dat echter met dat de afdeling Welzijn straks tijd over houdt, als de controle van subsidiebesteding uit handen is gegeven. 'Er moet straks nieuw beleid worden gemaakt naar aanleiding van de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning en dat vergt de komende jaren extra inzet.' Die nieuwe wet is de andere reden voor de gemeente om de BWS op te zetten. Het Rijk schuift vanaf volgend jaar de verantwoordelijkheid van di verse zorgtaken en een ongeveer vijf miljoen euro naar de gemeente. Die moet beleidsmatig uitmaken op B?H0UD- —i Speelzalen eerder hadden geweten, want dat had veel onduidelijkheid gescheeld. Nu hebben we tenminste namen.' Dat zowel het OTO als de werkgroep het niet wisten, was opmerkelijk. De werkgroep had de gemeente in eer der stadium geadviseerd om Pijlman in de arm te nemen. De ex-werk- groep, Pijlman en Spreeuw maakten ter plekke de afspraak rap met elkaar om tafel te gaan zitten om te bekijken op welke fronten gebruik kan worden igemaakt van het voorwerk dat de werkgroep al heeft verricht. Volgens Spreeuw is het de bedoeling dat de komende weken gesprekken met de leidsters over contracten worden gevoerd en dat ouders nader worden gèïnformeerd. Onder meer de vraag hoeveel het straks gaat kosten om een kind naar de peuterspeelzaal te brengen, moet worden beantwoord. Het is de bedoeling dat alle zes de zalen open blijven. De coördinatie door Pijlman was niet het enige feit dat ergens in de communicatielijnen was blijven han gen. Wethouder Annie Hin maakte aan het begin van de vergadering haar excuses aan de commissie leden, omdat zij verzuimd had hen meteen te melden dat de werkgroep eind vorig jaar het bijltje erbij had neergelegd. De commissieleden maakten er verder geen punt van. Over de toekomst van de peuter speelzalen waren ze niet echt eendui- jdig. 'Het maakt me niet uit hoe het gebeurt, als ze na 1 april maar open blijven', aldus Martin Trap (WD). Uit- jeindelijk besloten Texels Belang en de PvdA het onderwerp nog eens met de achterban te bespreken en de ;rest kon zich vinden in een overdracht naar de BWS. De gemeente heeft i haast achter de oprichting daarvan gezet, zodat de speelzalen er meteen na het vertrek van Catalpa onder kun nen vallen. Wethouder Hin beloofde de commissieleden de komende I maanden beter op de hoogte te hou- den van de voortgang. Bevolking loopt terug Aan de langzame maar gestage groei van de bevolking van Texel is een eind gekomen. Het aantal ingezetenen was aan het eind van het afgelopen jaar 13.740 Een 1aar eerder was het nog 13.742, dus twee méér. De huidige bevol king bestaat uit 6.796 mannen en 6.944 vrouwen. Vorig jaar waren er één vrouw minder en dne man nen méér. Het aantal geboorten op Texel was het afgelopen jaar 69 (het jaar ervoor 66). Het aantal Texe laars dat elders werd geboren (veelal het ziekenhuis van Den Helder) was 70 (61). Er waren het afgelopen jaar 102 'Texelse' over- lijdensgevallen, waarvan 27 bui ten het eiland. In 2003 bedroegen deze cijfers resp 134 en 51. Het aantal gesloten huwelijken en partnerschappen was 99 (133) en het aantal scheidingen 40 (41). Permanent wonen in recreatiebungalows De gemeente heeft in het afgelo pen jaar totaal 24 vrijstellingen af gegeven voor het (tijdelijk) perma nent bewonen van recreatiebun galows en andere opstallen met een recreatiebestemming. Dat is veel meer dan in voorgaande jaren. In 2003 werden vier vrijstellingen ge geven. in 2001 en 2002 één en in 2000 vier. Dit geeft echter een verte kende indruk wat betreft het aantal woningzoekenden dat jaarlijks in een recreatiebungalow trekt in afwachting van een gewone woning. In voor gaande jaren gebeurde dat ook regel matig, maar pas de laatste tijd vragen betrokkenen daarvoor vergunning. Dat komt door de verscherpte con trole en omdat pas de laatste tijd al gemeen bekend is geworden dat het op deze manier mogelijk is om een tijd legaal in een vakantiebungalow te wonen. Voorwaarden voor tijdelijk permanent wonen in een recreatief opstal is dat de betrokkene op de wachtlijst staat bij de Stichting Wo nen Texel, maatschappelijke of eco nomische binding met het eiland heeft en niet langer in de bungalow blijft dan nodig is om een gewoon huis te krijgen. Bouwcommissie OSG kan aan het werk Het college heeft een uit zeven per sonen bestaande commissie inge steld die verantwoordelijk is voor de planning en uitvoering van de ingrijpende verbouwing van OSG De Hogeberg. De commissie bestaat uit A. Kersten van de gemeentelijke afdeling educa tie, M. Smit als projectmanager, H. de Vries namens het schoolbestuur, H. van Atteveldt namens de school directie, G. Deelstra namens het schoolteam en B. Bakker namens de aan de commissie toegevoegd. De commissie opereert onder de externe projectleider Stefan Lutters van het bureau Hevo uit Den Bosch. De commissie zal zich bezig houden met ontwerp, bestek, architecten keuze, programma van eisen, begro ting en is eindverantwoordelijk voor de kwaliteit van het project, de aan sturing van de projectmanagers en de voortgang. Het feitelijke werk ge beurt door de projectleider van Hevo die verantwoordelijkheid aflegt en keuzes voorlegt aan de bouwcom missie. Daarnaast heeft de schooldirectie een interne huisvestingscommissie samengesteld die geen formele sta tus heeft, maar als klankbord werkt van de gebruikers van het gebouw. medezeggenschapsraad en onder- Vooral in de eerste fase van het pro- nemingsraad van de school. Deze samenstelling voldoet precies aan het gemeentelijke voorschrift, maar omdat het een kanjerproject betreft, is ook mevrouw Lubach-van der Eist ject zal deze intensief samenwerken met de projectmanager zodat het programma van eisen en uiteindelijk het definitieve ontwerp zo breed mogelijk worden gedragen. Raad akkoord met plan maquette De leden van de raadscommissie Grondgebied hebben zich maan dag unaniem achter de plannen voor de maquette van de Reede van Texel geschaard. Die houden onder meer in dat de maquette te rugkeert op de huidige locatie, een schuur aan de Heemskerckstraat, die door de verhuizing van mede gebruiker Broekman echter be langrijk kan worden uitgebreid. Voorde realisatie van het plan draagt de gemeente maximaal €1,2 miljoen bij. De verwachting is echter dat dit bedrag door sponsoring van derden een stuk lager zal uitvallen. De Gront- mij wordt ingehuurd om een brochure op te stellen, waarmee ze vervolgens Het totale aantal recreatieve opstal- ook op zoek gaat naar geldschieters, len dat tijdelijk permanent wordt be- De gemeente betaalt in ieder geval woond is moeilijk aan te geven. Het niet mee aan de exploitatie van het zijn er dus minstens 34. maar nie- project, dat in de plannen van de mand op de gemeentelijke afdeling stichting Texels Museum een belang- vergunningen en handhaving durft te rijke publiekstrekker wordt. Sommige schatten hoeveel gevallen nog niet commissieleden zeiden daar nog wel aan het licht zijn gekomen. zorgen over te hebben. 'Hoe krijg je voldoende mensen? In Den Helder loopt het ook niet zoals ze zich had den voorgesteld', verwees Jan Kool hof (CDA) naar de problemen die Cape Holland kent. Frans Visman (D66) noemde het daarom 'niet ge past' nu al te praten over de moge lijkheid in de toekomst ook de naast gelegen panden Heemskerckstraat 5, 7 en 9 erbij te trekken. Wethouder Nel Eelman toonde zich zeer tevreden met de unanieme steun van de commissie Grondgebied. 'De maquette is niet ons eigendom, maar van de Stichting VOC Fonds. En ik kan u verzekeren dat als wij er niet goed op passen zij hem weghalen en naac Den Helder brengen. Daar wil len ze 'm graag hebben.' De commissie hoeft volgens haar niet bang te zijn dat de gemeente het garantiebedrag volledig uitgeeft. 'Die €1.2 miljoen is niet meer dan het vliegwiel. Met die toezegging gaan we de boer op en proberen we an dere subsidies binnen te halen. Eerst moeten het geld binnen zijn, eerder komt er geen uitwerking van de plan nen. We zetten de nenng naar de te ring. En desnoods stellen we onze ambities bij of schroeven we ze terug.' B en w houden voet bij stuk. De strandbewakers van het Utrechts Studenten Corps (USC) krijgen voor niet langer dan twee jaar vrij stelling om te bivakkeren in de agrarische schuur aan de Pontweg 151. De strandbewakers zijn te leurgesteld. Zij willen met eigenaar Hin een veel langer lopend con tract omdat ze het onverantwoord vinden om veel geld te steken in een gebouw waar ze over twee jaar al weer uit moeten. Van oudsher verbleven de 'badmees ters' van het USC (niet te verwarren met de Texelse Reddingsbrigade) in de schuren van Scholleboe van Han Bakker aan de Westerweg. Toen dat na het overlijden van Bakker met meer mogelijk was, zaten ze twee seizoenen in de voormalige jeugdher berg De Eyercoogh aan de Pontweg, maar omdat die wordt gesloopt, is andere huisvesting nodig. De meest voor de hand liggende oplossing - onderbrengen in een groepsverbiijf - bleek geen haalbare kaart omdat onder de groepsverblijfexploitanten geen interesse bestond. In augustus vorig jaar besloot het college mee te werken aan huisves ting in de schuur van Hin. Die heeft een agransche bestemming, maar men was bereid vrijstelling te geven volgens artikell 7 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, zij het voor niet langer dan twee seizoenen. Dat mede in verband met de discussie over de toekomstige bestemming van vrijko mende agrarische gebouwen waaruit mogelijk andere en betere huis vestingsmogelijkheden zullen voort komen. Vooral om aan veiligheids eisen te voldoen, zal de schuur vrij ingrijpend moeten worden verbouwd. Dat is een probleem, want het is deels weggegooid geld als de schuur over twee jaar weer ontruimd moet worden. De oud-badmeesters en juristen Walter Brommersma uit De Koog en Wiet van Utenhove uit Den Haag wierpen zich op als pleitbezorgers van de strandbewakers en vroegen het college om heroverweging van het besluit. Eerstgenoemde is een paar keer op het raadhuis geweest waarbij hij onder andere opperde dat de strandbewakers beschouwd wor den als seizoenpersoneel waarvoor Texel een huisvestingsregeling kent. Dat werd van de hand gewezen, want deze regeling is uitsluitend be doeld voor bedrijven die eigen perso neel willen onderbrengen. Als ook ander personeel gehuisvest zou mo gen worden, zouden bij veel bedrij ven ongelimiteerd personeelsbedrij- ven kunnen ontstaan, wat grote ge volgen zou hebben voor het buiten gebied. was de redenering Wiet van Utenhove zegt zeer teleur gesteld te zijn en meent dat er met een beetje goede wil wel degelijk mogelijkheden zijn om de strand bewakers tegemoet te komen. 'Ik wil daar nu met verder op ingaan. Ik wacht tot Brommersma terug is van vakantie en dan beraden wij ons.' Bedrijventerrein aan Koningsweg De Dokter Wagemaker is begon nen aan zijn reis naar Nederland. De bijna veertig meter lange zee sleper Braveheart is dinsdagoch tend met de nieuwe veerboot uit het Roemeense Galatz vertrokken. De Dokter Wagemaker wordt in drie tot vijf weken via de Zwarte Zee, de Bosporus, de Middellandse Zee, de Straat van Gibraltar, de Atlantische Oceaan, de Golf van Biskaje. Het Kanaal en de Noordzee naar de werf van de Koninklijke Scheldegroep in Vlissingen gevaren. De route is onge veer 6700 kilometer lang. De nieuwe veerboot heeft als er vol gens plan is gevaren de Zwarte Zee inmiddels verlaten. Donderdagoch tend stond de passage van de Bos porus. de smalle doorgang tussen de Zwarte Zee en de Zee van Marmara bij Istanboel op het programma. Het was gisteren niet te achterhalen of dat is gelukt. De Nederlandse kapi tein Jean Barbier van de Braveheart liet eerder weten dat het op een ka naal tussen de Donau en de Zwarte Zee nog even spannend was, omdat daar een wrak werd geborgen. Met behulp van twee extra sleepboten werd de Dokter Wagemaker door de overgebleven nauwe doorgang ge loodst. De Braveheart heeft op de Donau en het kanaal naar de Zwarte Zee doorlopend assistentie van een extra sleper aan de achterkant van de veerboot gehad. Op zee verzorgt de Braveheart het transport in zijn een tje. Het schip van de internationale rederij Barry Towage Offshore wordt aangedreven door twee Wart- sila dieselmotoren die elk een vermo gen van 2790 kW hebben. Omgere kend is dat ruim 7500 PK. De Dokter Wagemaker had oorspronkelijk twee weken eerder zullen vertrekken, maar dat werd uitgesteld omdat de Brave heart voor een spoedklus eerst naar het Griekse Salomki moest varen. In die extra tijd werd in Galatz alvast verder gewerkt aan het interieur van de nieuwe boot. In Vlissingen wordt de nieuwe boot verder afgebouwd, waarna ze in juni aan Teso wordt op geleverd. De zeesleper Braveheart sleept de Dokter Wagemaker Het opsteldek van de n, Het nieuwe bedrijventerrein van Oosterend moet aan de Konings weg komen. Een ruime meerder heid van de raadscommissie Grondgebied gaf maandagavond dat advies aan het college. Te ver wachte bezwaren van de Vereni ging van Eigenaren van vakantie park De Noordel namen de leden voor lief. 'We hebben de belangen van de ondernemers en van de ei genaren van de bungalows afge wogen en vinden de belangen van de ondernemer zwaarder wegen', zei Arthur Oosterbaan (Groen- Links). De meeste commissieleden vonden dat de uitbreiding van het bedrijven terrein in Oosterend al te lang op de agenda stond. 'Er "moet maar eens haast worden gezet achter de aan vragen van de ondernemers', ver woordde Joop Groeskamp (Texels Belang) de mening van de meerder heid. De commissie was gevraagd een keuze te maken uit twee locaties: Koningsweg en Kotterstraat. Aan een keuze voor de Kotterstraat kleefden nogal wal bezwaren, vooral omdat deze minder kavels oplevert, wat de exploitatie duurder maakt. Ook het bouwrijp maken is duurder, terwijl de grond aan de Koningsweg voor een deel al eigendom is van de gemeente. Een ander voordeel van de Koning- weg is dat het licht heuvelachtige re liëf behouden blijft. Op Maria van der Spek (WD) en Frans Visman (D66) na kozen de meeste commissieleden voor de lo catie Koningsweg. Jan Koolhof (CDA) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) we zen op de hoge kosten die aan een keuze voor de Kotterstraat zijn ver bonden. Arthur Oosterbaan ging nog verder en noemde de Koningsweg 'de enige optie'. Zij kregen tegengas van Van der Spek, die betoogde dat aantasting van het reliëf achter de Kotterstraat wél kan worden voorko men. Bovendien wordt op deze piek voldoende afstand gehouden van vakantiepark De Noordel. Visman gaf toe dat de Koningsweg 'financieel met glans wint', maar brak toch een lans voor de Kotterstraat. omdat deze volgens hem beter aansluit op het bestaande bedrijventerrein aan de Slotskolk. Bovendien adviseerde hij nog eens goed te kijken naar de verkeersbewegingen op de Konings weg, waar volgens hem 'flink hard word gereden', wat problemen zou kunnen geven bij de ontsluiting van het nieuwe terrein. Een bestuurslid van de Vereniging van Eigenaren van De Noordel zorg de voor consternatie met zijn opmer king dat er, hoewel anders beweerd, nooit contact is geweest tussen de gemeente en zijn bestuur. Hoeveel het er worden, kon hij niet zeggen, maar dat er bezwaren van bungalo w eigenaren zullen komen, was volgens hem wel zeker. Koolhof reageerde fel en kritiseerde burgemeester en wet houders. 'Wij willen dichter naar de burger, dan zullen we dat wel waar moeten maken. Ik schaam me bijna als raadslid', aldus de CDA'er. Wet houder Nel Eelman had veel moeite met de kritiek van haar partijgenoot en bezwoer de commissie dat er 'op ambtelijk niveau' wel degelijk overleg is geweest met de Vereniging van Eigenaren van De Noordel. 'Tot twee keer toe. is mij verteld.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5