Voorleesdagen in bibliotheek teso 1000 m2 i^an Keijser Excursies Film Ml TEXELSE g C0URANT Kinderen Strijbosschool verkleed naar film De laatste dagen van Adolf Hitler Wetenschapper NIOZ promoveert cum laude f^Tpceiparadij* -jW I Y-^de/. 1 I Spelen, klimmen, I klauteren, glijden en springen. 1 Zo. t/m do. 10.00-17.00 u Vr en za. 10.00-18,00 u. I Ook voor kinderfeestjes! J De Krim Postweg afslag 33 De Cocksdorp J www.kinderspeelparadijstexel.nl Tegen inlevering van deze bon ontvangt u voor alle kinderen €1,00 korting. Untergang (aanvang 20.00 uur) en National Treasure (20.15 uur). Omdat ms. Schulpengat voor onder houd in dok is, vaart TESO alleen met ms. Molengat en worden tot vnjdag 4 februan geen extra afvaarten ver zorgd. Daardoor kunnen op vrijdagen in Den Helder wachttijden ontstaan van naar verwachting een uur. Op Texel worden geen wachttijden ver wacht. Nadere informatie kan worden verkregen via tel. 0222-369600 of e- mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eigen website: www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschild 16.30 U. 18.27 u. 19.30 u. 20.05 u. 20.44 u. 21.05 u. 21.55 u. 22.35 u. Aan hel strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater Zondag 23 januari gaat de zon op om 08.39 uur en onder om 17 05 uur. Dinsdag 25 januari volle maan; donderdag 27 januan springtij. Vr. 21 4.20 en Za. 22 6.00 en Zo. 23 7.04 en Ma. 24 8.00 en Di. 25 8.30 en Wo. 26 9.00 en Do. 27 9.20 en Vr. 28 9.50 en Cursus schilderen voor beginners Bij de cursus schilderen voor be ginners van de Muziek- en Dans school zijn nog enkele plaatsen vrij. In de twaalf lessen van deze cursus maken deelnemers kennis met het materiaal (acrylverf en papier) en wordt aan een eigen stijl gewerkt. De nadruk ligt daarbij op kleur. Docente is Paulien Valk, deeelname kost €145.-. Opgave en inlichtingen, tel. 313493 of via e-mail info@mdt- texel.nl. bouwstenen weer beschikbaar ko men voor nieuw leven. Txetxu toonde aan dat de productiviteit van de prokaryoten en de diversiteit van het aantal aanwezige soorten niet hand in hand gaan; de diversiteit is het hoogst bij een matige productiviteit. De biodiversiteit in oerbacteriën (archaea) neemt echter wél toe met de productiviteit. Ook zijn er verschil len tussen de oppervlaktelaag en de diepe oceaan. Txetxu vterd in 1969 in Vitoria- Gasteiz in Baskenland geboren en studeerde biologie aan de universiteit van Baskenland. Bij het NIOZ ver richte hij zijn onderzoek bij de afde ling Biologische Oceanografie, die wordt geleid door professor dr. Gerhard Herndl. die tevens hoogle raar is aan de Rijksuniversiteit Gro ningen en als promotor optrad. Het onderzoek van Txetxu werd gefinan cierd door de Nederlandse Organisa tie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en de Baskische overheid. Uit actief in de winter! Adverteren op deze pagina? Be! 0222 36 26 00 tenten, (sta) caravans, onderdelen, accessoires, gasvulstation, kampeer uitrustingen, reparaties, etc. Nu ook ruitersportartikelen. Kampeercentrum A «-43»»-» Ho ZZ 10.30 uur de vierde wedstrijd om de Winterconcert DEK Jaap de Graafbokaal gehouden. De jaarlijkse winteruitvoering van fanfarekorps DEK uit Den Hoorn wordt gehouden op zaterdag 12 fe bruari in dorpshuis 't Skiltje in Oude schild. Het concert begint om 20.00 uur. Feestavond bij menvereniging Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zaterdag 29 januari haar jaar lijkse feestavond in manege Aken- burg. Het festijn begint om 20.00 uur. Deelname kost €7,50. Opgave is tot en met woensdag 26 januari moge lijk bij Tineke Spigt, tel. 319627. Maaltijd SWOT Het eerste diner van de Stichting Welzijn Ouderen Texel van dit jaar wordt gehouden op woensdag 26 januari. Op het menu staat boeren kool met worst, de prijs is als steeds €7,-. Opgeven kan bij de SWOT, tel. 312696. Bridgedrive In dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end houdt bridgeclub Alert woens dag een snert-bridgedrive. Deelname kost €5,- per persoon, de avond be gint om 18.00 uur met het eten van een stevig bord erwtensoep, het kaarten begint om 19.30 uur. Deel name aan de maaltijd is niet verplicht. het CWI kunnen zowel mensen die ongeschoold zijn als mensen met een hbo- of universitaire opleiding zich aanmelden voor een baan bij de land macht. De krijgsmacht heeft vijf duizend vacatures openstaan. Volgens Rob Angel en Petra Brouwer van het CWI kan de landmacht een goed alternatief zijn voor Texelaars die geen goede opleidingsmoge- lijkheid of werk kunnen vinden. Brou wen 'Er worden bijvoorbeeld koks op het eiland opgeleid, maar een deel daarvan zit vervolgens vier tot vijf maanden per jaar bij ons in het be stand Voor hen zou de landmacht interessant kunnen zijn.' Volgens Angel zijn de opleidingsmogelijk heden divers en bieden ze eveneens veel mogelijkheden voor mensen die na de landmacht terugkeren in de burgermaatschappij. 'Er is nu veel vraag naar chauffeurs en dan vooral vrouwen. Maar je kunt er bijvoorbeeld ook een volledig opleiding tot ver pleegkundige volgen.' De landmacht biedt in eerste instantie een tijdelijk contract van 2,5 tot 4 jaar. Daarna is het mogelijk dat te verlengen. Men sen zijn doordeweeks als militair ge legerd in een kazerne en de mogelijk heid bestaat dat ze tijdens hun contractduur worden ingezet bij een vredesoperatie in het buitenland. Volgens Angel is het wel een voor waarde dat gegadigden de Neder landse nationaliteit hebben. Een strafblad voor lichte vergrijpen is geen bezwaar. De voorlichting wordt gegeven bij het CWI dat op de begane grond van het raadhuis aan de Groeneplaats is ge vestigd. De bijeenkomst kan ook worden bijgewoond door mensen die niet zijn aangeschreven. Aanmelden is mogelijk tot 25 januari bij de balie van het CWI of via het emailadres KS443Q@cwinet.nl. Vrijdag 21 januari: Bij de Muziek- en Dansschool in Den Burg begint om 16.00 uur een open les jeugdtheater voor kinderen uit de groepen 3,4 en 5 van de basisschool. In dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end begint om 20.30 uur een nieuwe cursus countrylinedansen van de Honey Bee Hoppers. In De Lindeboom in Den Burg begint om 20.30 uur het Cabaret-café, waarin het lokale nieuws wordt be sproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Te behandelen onderwer pen zijn de identificatieplicht en goede voornemens. In Cinema Texel draaien Ladder 49 (aanvang 19.00 uur), National Treasure (19.00 en 22.00 uur) en Der Untergang (21.30 uur). Zaterdag 22 januari: Van 10.00 tot 15.00 uur houdt de Maritieme Academie, Nieuwe Diep 20 in Den Helder, open dag. In manege Akenburg begint om 13.15 uur de jaarlijkse winterkeuring van schapenfokkers. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild voert de jubilerende toneelvereniging Nieuw Leven voor de eerste keer het toneelstuk 'Een keurige familie' op. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Incredibles (aanvang 13.30 uur), Pluk van de Petteflet (14.00 uur), Floris (16.00 uur), Erik of het Klein Insectenboek (16.00 uur), Ladder 49 (19.00 uur), National Treasure (19.00 en 22.00 uur) en Der Untergang (21.30 uur). Zondag 23 januari: In manege Akenburg wordt vanaf Van 12.00 tot 13.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij Bos en Duin aan de Bakkenweg ge start worden voor een wandeling uit de wmterserie van Het Gouden Boltje. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van The Incredibles (aanvang 13.30 uur), Pluk van de Petteflet (14,00 uur), Floris (16.00 uur), Erik of het Klein Insectenboek (16.00 uur), Ladder 49 (19 00 uur), National Treasure (19.00 en 22.00 uur) en Der Untergang (21.30 uur). Maandag 24 januari: OSG De Hogeberg houdt open huis van 14.00 tot 16 00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. In Cinema Texel draaien Der Untergang (aanvang 20.00 uur) en National Treasure (20.15 uur). Dinsdag 25 januari: In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg begint om 11.00 uur de voorstelling 'Verdwaald!' van het Zoldertheater uit Sint Pancras. Toegang €3,50 (reserveren gewenst). Om 20.00 uur begint in Tusse de Banke een bijeenkomst van de afde ling dialect van de Historische Vere niging. De afdeling Texel van de NBvP Vrou wen van Nu houdt vanaf 20.00 uur jaarvergadering in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Gerrit Terwindt verzorgt de muzikale omlijs ting. In Cinema Texel draaien Der Jesüs M. Arrieta López de Uralde (Txetxu), verbonden aan het Ko ninklijk NIOZ, promoveerde vrijdag aan de Rijksuniversiteit Groningen cum laude op zijn proefschrift Diversity and Activity in Marine Prokaryotes. Hij onderzocht bij het NIOZ de natuurlijke gemeenschap pen van bacteriën en oerbacteriën (de prokaryoten) in de oceanen. De cellen van deze groepen organis men zijn ongeveer een duizendste millimeter groot en door deze rela tieve 'onzichtbaarheid' staan ze vaak in de schaduw van de belangstelling voor veel bekendere en met het oog zichtbare hogere organismen. In het licht van hun functie in het eco-sys- teem is dat echter volkomen onte recht. De prokaryoten zijn de 'Asse poesters van de zee', omdat ze de afgestorven resten van hogere orga nismen opruimen, waardoor de Floris uit de legendarische tv-serie van 1969. Floris jr. (Michiel Huisman) probeert zijn vader bewijzen dat ook hij een held kan zijn en wil ervoor zorgen dat het heilige relikwie met wonderlijke krachten nooit in de ver keerde handen terecht komt. Sa men met Pi (Birgit Schuurman) neemt hij het op tegen de Hertogin van Gelre (Linda van Dyck), Van Rossum jr. (Daan Schuurmans), Kleine Pier en Sergeant jr. (Kees Boot). De vierde (en laatste) nieuwe film is 'Erik of het Klein Insectenboek', naar een boek van Godfried Bomans. Het verhaal gaat over de tienjarige Erik, die zich liever bezig houdt met fantaseren over zijn ge heime liefde Rosalie dan met het voorbereiden van een spreekbeurt voor school. Eriks opa, die hem na de dood van zijn vader heeft opge voed, wil hem helpen en stelt als onderwerp insecten voor. Erik vindt dat maar saai, maar terwijl hij aan het lezen is, droomt hij weg en krijgt hij plotseling de kans een kijkje te nemen in de insectenwereld Hij ontmoet er de vreemdste dieren en beleeft spannende avonturen. Hij leert veel over de insecten, maar meer nog over zijn eigen leven. Uit eindelijk verzamelt hij de moed te rug te keren naar de 'echte' wereld en daar alles anders aan te pakken. Geprolongeerd is 'National Treasure', waarin de briljante Ben jamin Franklin Gates ai z'n hele le ven op zoek is naar de schat waar van niemand dacht dat hij bestond, de schat die alle continenten heeft gezien en door de eeuwen heen steeds groter is geworden. De schat is verborgen door de Founding Fathers, de stichters van de Vere nigde Staten, die door het hele land aanwijzingen hebben achtergelaten over de locatie, tot in de symbolen op een dollarbiljet aan toe. Gege vens op de achterkant van de Ame rikaanse onafhankelijkheidsverkla ring blijken niet de laatste aan wijzing te vormen, maar slechts het begin te zijn van een lange zoek tocht. Kinderen kunnen in het weekend en op woensdagmiddag terecht voor 'The Incredibles' (over gevallen superhelden) en 'Pluk van de Pette flet', gebaseerd op het beroemde boek van Annie M.G. Schmidt. VRIJDAG 21 JANUARI 2005 Trainen voor 60 Na de succesvolle training over de 'lors twee weken geleden, wordt :ondag 23 januari een tweede trai ling voor de Zestig van Texel gehou- Ditmaal wordt 13,5 kilometer ilopen, waarvan 5 over het strand 5 door de duinen van De Neder- len. Door de lage waterstand zal het strand in perfecte conditie zijn. Inemers aan de training worden om 10.15 uur verwacht bij de trap bij de Slufter. Meer informatie is te ver- krijgen bij Norbert Dankers, tel. 314397. De aanmeldingen voor de op tweede paasdag te houden wedstrijd komen zo snel binnen, dat de loop over 120 kilometer al is volgeboekt. Voor de 60 kilometer zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Inschrijven voor de 4x15 kilometer estafette is nog mo gelijk, maar de organisatie raadt aan dit snel te doen. omdat ook hier het aantal deelnemers beperkt is. Open podium bij Klif 12 Klif 12 houdt vrijdag 4 februari een 'open podium'. Texelaars die zich op de een of andere manier bezighou den met muziek, toneel, cabaret, poëzie of welke theatervorm dan ook, krijgen de gelegenheid hun kunnen te demonstreren op het toneel van het Hoornder theater. De voorstelling mag ten hoogste een kwartier duren. Op het programma staat daarnaast live.-muziek. Optredens worden ver zorgd door Jan-Siem Dros en Ben Haak van de Klapband, damestrio Anyway en (onder voorbehoud) Ricketts en De Bloois. Het open podium begint om 20.30 uur. De entree bedraagt €5,-: 'vrien den van Klif 12' betalen €4,-. Een di ner vooraf is mogelijk. Reserveren kan viatel. 319633. Voorlichting CWI werken en leren bij landmacht Het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) in Den Burg houdt op vrijdag 28 januari een voor lichtingsdag over het volgen van opleidingen en werken bij de land macht. Voorlichters vertellen wel ke opleidingsmogelijkheden bij de Koninklijke Landmacht bestaan en wie daarvoor in aanmerkingen ko men. Het CWI heeft afgelopen week een brief gestuurd aan alle Texelaars tot en met 31 jaar die als werkzoekenden in haar bestand zijn opgenomen. Daarin wordt erop gewezen dat de landmacht onder meer opleidingen tot administratief medewerker, kok, chauffeur, schipper, dokter of mana ger biedt. Een vooropleiding is met noodzakelijk. Volgens Rob Angel van Woensdag 26 januari: Om 14.00 uur begint een excur sie door de Geul. Deelname kost €6,-. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Verkleed als typetjes uit de boeken van Annie M.G. Schmidt zaten de kin deren van de J.P. Strijbosschool uit Midden-Eierland dinsdagochtend in de bioscoop in Den Burg. De kinde ren werken de komende weken aan een thema over de schrijfster. Een van de eerste dingen ze deden was H| Menwedstrijd Rn manege Akenburg wordt zondag 'qe vièrde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gehouden. De menners ën hun aanspanningen rijden een- irnaal een dressuurproef. De eerste baat om 10.30 uur van start. Rond jr M6.30 uur worden de prijzen uitge- reikt. Publiek is welkom, de toegang ;r ijs gratis. -jj Tango Argentino In de Muziek- en Dansschool wordt Iaterdag 29 en zondag 30 januari een ;orte cursus Tango Argentino gege- ■en. De cursisten wordt door docen- en Hartwig Kremer en Christine :rateur de grondbeginselen van de ango aangeleerd. Daarnaast komen Ie subtielere figuren en versieringen an deze dansvorm aan bod. De cur- ;us wordt beide dagen gegeven van 4.00 tot 17.00 uur, deelname kost :50,-. Opgave en inlichtingen, tel. 313493 of via e-mail info@mdt- texel.nl. In het kader van de Nationale Voorleesdagen - van 18 tot en met 29 januari - wordt in de openbare bibliotheek in Den Burg het be kroonde kinderboek Wat nu, Olivier? gepresenteerd. Op woens dag 19 januari wordt vanaf 14.00 uur op een speelse manier uit dit boek voorgelezen aan de jongste bezoekers. Deze presentatie is gratis toegankelijk. Op dinsdag 25 januari is vanaf 11.00 uur de voorstelling Verdwaald! van het Zoldertheater uit Sint Pancras te zien. In een bosdecor van lappen spelen Geert van Diepen en Lia Rood het verhaal van twee kinderen die op zoek gaan naar een verdwaald kraai tje. Verdwaald! is een vrolijke en ont roerende voorstelling met veel her kenbare situaties uit de fantasie- en leefwereld van peuters en kleuters. De voorstelling is bedoeld voor kin deren van 2 tot 6 jaar, de toegang bedraagt €3,50. Woensdag 26 januari wordt vanaf 14.00 uur nogmaals voorgelezen uit het bekroonde prentenboek Wat nu, Olivier? De toegang is gratis. De laatste dagen van Hitier, verteld vanuit de optiek van zijn secreta resse Traudl Junge. Dat is het on derwerp van de film 'Der Untergang'. die deze week in Ci nema Texel draait. De film is geba seerd op het gelijknamige boek van Joachim Fest en op Melissa Müllers aantekeningen over de herinnerin gen van Traudl Junge, 'Bis zur letzten Stunde'. Het verhaal speelt op het moment dat het Rode Leger net met grote overmacht Berlijn heeft omringd en vooral burgers lachtoffers heeft gemaakt. De bun kers zitten vol zwaar gehavende soldaten en burgers en het ont breekt aan verpleging en medicij nen. Hitier wil Berlijn in geen geval verlaten en bevindt zich, na zijn zesenvijftigste verjaardag te hebben gevierd, met Eva Braun in een be nauwende, uitzichtloze situatie. De film is geregisseerd door Oliver Hirschbiegel en heeft Bruno Ganz, Juliane Kohier en Alexandra Maria Lara als hoofdrolspelers. Nieuw is ook 'Ladder 49', over de ambitieuze brandweerman Jack Morrison, die van groentje uitgroeit tot doorgewinterde professional. Zijn gevaarlijke en veeleisende baan vergt veel energie en gaat vaak ten koste van zijn vrouw en kinderen. Steun vindt hij bij zijn mentor en commandant Mike Kennedy en bij zijn tweede familie, 'de broeders van de brandweerkazerne'. Maar als Jack tijdens een zware klus wordt ingesloten door een vlam menzee, wordt hem duidelijk waar het in het leven echt om draait: fa milie, waardigheid en moed. Terwijl zijn collega's alles doen om hem te redden, hangt Jacks leven aan een zijden draadje. De fegie was in han den van Jay Russell, hoofdrolspe lers zijn John Travolta, Joaquin Phoenix en Robert Patrick. Ook voor het eerst in Cinema Texel te zien is 'Floris'. De film gaat over kleinzoon van de befaamde ridder in de stijl van Schmidt en haar vaste tekenaar Fiep Westendorp de film Pluk van de Petteflet bezoeken.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9