TEXEL 'Vorige week hielden we nog een kussengevecht' Cjrocn '^warL- Jexels in het hart De Bolder maakt donzen hoofdkussens TWO tusse de Banke hoog op genda Kunstcommissie SUPER DE BOER Woning boven opslag vuurwerk toegestaan Trailer met kippenmest glijdt van de weg TOERIST adverteren eigen opdruk Texelaartje 5GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11949 DINSDAG 25 JANUARI 2005 herschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Nieuw Leven Met een even verrassende als ge slaagde voorstelling had Nieuw Le ven zaterdag de mooiste traktatie in petto die een jange toneelvereniging haar toeschouwers kan geven. Het uitverkochte Oudeschilder dorpshuis genoot met volle teugen. Pagina 2 Winterkeuring Een recordaantal inzendingen, hoge waarderingen, veel belangstelling en - vooral na afloop - opperste gezel ligheid. Organisatoren Jan-Willem Bakker. Nico van Heerwaarden en Koos Tjepkema hebben alle reden om tevreden terug te kijken op de winterkeunng van vooral rammen, die voor de achtste keer werd gehouden in manege Akenburg. Pagina 5 Texelaar op tv Arjen Langedam uit De Koog, die ei genaar is van restaurant Noordzee, is vanavond om 20.30 uur te zien in de Staatsloterijshow die wordt uitgezon den op RTL4. Hij treedt op als look a like van Marco Borsato. Nieuwe afslag langs strand Bij paal 9,15 en 16 zijn de afgelopen dagen door de krachtige noordwes tenwind opnieuw delen van de dui nen afgekalfd. Volgens een woord voerder van Rijkswaterstaat gaat het om kleine, lokale plekken tot enkele honderden meters lang tot drie me ter diep zijn afgeslagen. Door de noordwestenwind kwam het water ongeveer een meter hoger dan ge- middeld. Paal 9 is al langer onderhe vig aan afslag, ondanks de voor- oeversuppletie die daar in 2003 werd uitgevoerd. De woordvoerder ver wacht dat aanvullende maatregelen met nodig zijn, omdat de kust er nog steeds aan de normen van de basis kustlijn voldoet. Paal 15 en 16 wor den dit jaar aangepakt bij een nieuwe vooroeversuppletie die tussen paal 13,5 en paal 17 staat gepland. Het werk moet volgens de woordvoerder nog worden aanbesteed. Tussen paal 17 en de vuurtoren, waar eerder vooroeversuppleties werden uitge voerd, deed zich geen afslag voor. (Advertentie) TEXELSE-COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. RANT let het oude zeer, maar de toe- imst van de kunst op Texel ide het belangrijkste ge- iksonderwerp tijdens de work- ip die de Adviescommissie voor inst en Cultuur die afgelopen terdag in Hotel Den Burg werd ihouden. Liefst vijf nieuwe leden >onden de bijeenkomst bij. iensdag vergadert de commis- e voor het eerst, waarbij Tusse de anke hoog op de agenda staat. il positief', omschnjft papier- itenaresse en nieuw commissie- Marian Smit de bijeenkomst, die Ier meer werd bijgewoond door luurwethouder Annie Hin. Nog recent kreeg Hin zware kritiek te luren van Henk Noorlander, die uit ivrede opstapte uit de adviescom- Issie. De workshop had vooral als aan commissieleden, ambtelijke [rokkenen en de wethouder duide- te maken wat er van de kunst- Iviescommissie wordt verwacht en het college met deze adviezen om te gaan. Smit: 'Want het fieswerk is voor de meesten De commissie adviseert on- meer over subsidieaanvragen, itoonstellingen en andere zaken met kunst te maken hebben. Ge ild werd dat kunst niet alleen beel- mde uitingen betreft, maar een veel ider terrein omvat. De commissie- len kregen te horen dat het college adviezen niet altijd hoeft op te volgen, maar dat als het college an ders besluit, hiervoor wel een goede onderbouwing moet worden gege ven. Uit de gesprekken bleek dat het gebruik van Tusse de Banke een heet hangijzer is. Smit: 'Dat is voor ons heel belangrijk. Het moet aantrekke lijker worden gemaakt en interessan ter voor publiek.' Ook de huur is on derwerp van gesprek. De veelbesproken Kunstnota is even eens een thema waarover de com missie zich gaat buigen. 'Nu is het een soort hapsnap beleid, terwijl het goed zou zijn als er lijn in zou komen.' Hoog op het verlanglijstje staat een bezichtiging van de gemeentelijke kunstcollectie. Verder buigt de com missie zich over de vraag wie er wel en niet op de lijst van professionele kunstenaars horen te staan, al geeft Smit direct aan dat zo'n lijst bij voor baat omstreden is. Smit is één van de nieuwkomers in de commissie. De andere zijn Gijs Afman en Maria van de Berg (namens de geïnteresseerde burgerij), Marion Stijger (onderwijs) en Wieneke Boon (beeldende kunstenaars). Cor van Heerwaarden (theater), Willem Kikkert (Historische Vereniging), Esther Banki (musea) en Saskia Rijk (geïnteresseerde burgerij) zaten al in de commissie. Wie de voorzitter wordt is nog niet bekend. Voorlopig wordt deze taak waargenomen door ambtenaar Rikie van Dijk. rmag een bouwvergunning wor- len afgegeven voor de realisatie an een inpandige woning boven e vuurwerkbunker van Voordeel- ind aan de Heemskerckstraat in iudeschild. Burgemeester en wet- ouders hebben de bezwaren van uurman Arend Witvliet tegen de toning ongegrond verklaard. Ëiet tekende protest aan tegen de elling die het college op het be- mingsplan Oudeschild wil verle en. Volgens hem houdt het college j weinig rekening met de parkeer- iblemen in de Heemskerckstraat. lij heeft ook moeite met het recht van /erpad, de draairichting van de loddeur en het feit dat de woning >ven een vuurwerkopslag wordt ibouwd. Dat laatste staat volgens Bezwarencommissie, die zich in :ember over de zaak boog, niet ter :ussie. De bunker is voorzien van len vergunning op de Wet Milieube en daar blijkt niet uit dat de iwvergunning voor een woning >ven de opslag zou moeten worden reigerd. De opslag voldoet ook in alle voorschriften voor brand- iligheid. De gebroeders Helleman, lenaar van Voordeelland, kregen jaarvoor in december nog persoon- |k door burgemeester Joke Geldorp in certificaat uitgereikt. (olgens de bezwarencommissie is in de voorzijde van de winkel vol- inde ruimte voor het aanbrengen fan parkeergelegenheid die bij de Jfoning' hoort. Ze wijst erop dat er jeen sprake is van uitbreiding, om- Jat er in de praktijk al geruime tijd een toning boven de Voordeelland zit. 'itvliet toonde zich tijdens de zitting 'eid zijn bezwaren tegen het over- d te laten vallen, als dat goed zou Ivorden geregeld. Er werd toegezegd lat er voor de toegang tot de woning (en erfdienstbaarheid wordt opge- 'Best leuk werk', vertelt medewerkster Jessica Witte (midden) over het vullen van de hoofdkussens met precies 1500 gram v> steld. De draairichting van de nood- deur was voor de commissie even min reden om de vrijstelling voor de bouwvergunning af te keuren, omdat de deur op de bouwtekening als naar binnen draaiend is aangegeven. Wit vliet was het er niet mee eens ge weest als de deur toch naar buiten draaiend zou worden, omdat dat tot gevaarlijke situaties op het naast gelegen voetpad zou kunnen leiden. De draaideur leidde nog even tot ver bazing bij de commissie, omdat een woordvoerder van het college tijdens de zitting aanvoerde dat burgemees ter en wethouders alsnog met een naar buiten draaiende deur akkoord zou zijn. Het naar buiten draaien was voor het college eerder nog aanlei ding een bouwvergunning te weige ren. Volgens de commissie is het terecht om een vrijstellmgsprocedure op de Wet Ruimtelijke Ordening te voeren, omdat zowel het oude als het nieuwe bestemmingsplan van Oudeschild de mogelijkheid biedt voor de realisatie en instandhouding van een dienst woning, ook al staat het er niet expli ciet in. Om verwarring tussen de be- Wie binnenkort bij Vroom en Dreesman een met dons gevuld hoofdkussen koopt, schaft een product aan dat is gemaakt bij De Bolder. De fabricage van dit voor Texel nieuwe product is het resul taat van een samenwerking met de Texelse Wol Onderneming (TWO), die het met dons vullen, dicht naaien en verpakken van de hoofd kussens en binnenkort ook het vullen van dekbedden heeft uit besteed aan De Bolder. 'Best leuk om te doen', legt mede werkster Jessica Witte een zojuist met veertjes gevuld hoofdkussen in een rek. Het gaat niet zomaar om een paar kussentjes, het is de bedoeling dat De Bolder jaarlijks tussen de 100.000 en 150.000 exemplaren voor TWO gaat produceren, in allerlei soorten en maten. Het betreft in grote lijnen de jaarproductie van het bedrijf Irisette Benelux BV in Barneveld, dat vorig jaar is overgenomen door TWO en onder de naam RAB Bedding een concurrerende prijs moeten produce ren. Want fabrieken in China en Oost bloklanden liggen op de loer. Om de problemen op te lossen, hebben we gekeken of we een samenwerking konden aangaan met een bednjf. Gelukkig werd dat een Texels bednjf, zodat de werkgelegenheid op het ei land zou blijven. Voorwaarde was dat samenwerking is aangegaan. 'We er voldoende productiecapaciteit hebben toen besloten om de moest zijn. Flexibiliteit was een an- productie van kussens, en ook die dere eis, omdat zodra een retailer van donzen dekbedden, naar Texel te zoals V&D, de Hema of een ander halen', vertelt TWO-directeur Fred Winkel. Op het oog een simpel be sluit, waarbij echter nog wel wat pro- bedrijf een order plaatst van pakweg duizend kussens, deze binnen zeg maar binnen tien dagen moeten kun- bleempjes moesten worden opge- nen worden geleverd. Noodzakelijk lost. 'We zouden de druk op onze productieafdeling op Texel een stuk moeten opvoeren, moeten automati seren - wat de nodige kosten met zich meebrengt - en toch tegen een was ook dat de Bolder kwaliteit levert en toch een scherpe pnjs hanteert.' Account manager en waarnemend directeur Pieter Plaatsman van De Lees verder pagina 5 Rijbewijs kwijt grippen woning en dienstwoning te voorkomen, stelt de commissie voor over een inpandige woning te spre- Bij twee snelheidscontroles op de ken. De vrijstelling is volgens het col- Pontweg nabij Den Burg betrapte de lege nodig omdat de woning in het politie donderdagmiddag vijf auto- oude bestemmingsplan buiten de mobilisten op te hard rijden. Eén van bebouwingsgrenzen valt. In het hen, een 45-jarige man uit Den Haag, nieuwe bestemmingsplan, dat in juni overtrad de maximumsnelheid met werd vastgesteld, valt de woning wel meer dan 50 kilometer per uur en binnen die grenzen. Texelse kotters genomineerd voor prijs Productschap Het Productschap Vis heeft vier Texelse kotters genomineerd voor haar Productschapsprijzen 2004. De eurokotters TX45 Berend Cornelis moest zijn rijbewijs inleveren. Ter van de familie Daalder en de TX48 plekke gold een limiet van 60 km/u. Solea van de familie Vlaming maken kans op de prijs in de categorie motorvermogens tot 1500 PK. In de Een vrachtwagenchauffeur uit De mest deels in de berm, waardoor de zette de politie de weg af. Met behulp Johanna van de familie Drijver en de TYTO RranHinn won Ho fomilia 2004 cijfers gegeven aan de kotters. Zij hebben ook gelet op de manier van vissen en het vullen van de kis ten. Het productschap bepaalt op 24 maart wie in de prijzen valt. In totaal zijn in de categorie tot 1500 PK 22 kotters en in de categorie vanaf 1500 PK 21 kotters genomineerd Loos alarm Het zag er vrijdagavond even span nend uit. Uitgerust met zaklantaarns trokken agenten tegen het midder- categorie motorvermogens van meer nachtelijk uur het gemeentehuis aan dan 1500 PK maken de TX32 Wijk bij Meppel die gisteravond kort na 21.00 uur vanaf de Postweg de Slufterweg op stuurde, heeft voor veel consternatie gezorgd. Bij het draaien gleed de oplegger die was gevuld met ruim vijftig ton kippen- rechter achterwielen wegzakten en de trailer gevaarlijk begon over te hellen. Doordat het achtereind van de oplegger over de Postweg stak, ont stond hinder voor het passerend ver keer. Om ongelukken te voorkomen van de wielkraan van Nico Roeper kon de vrachtwagen een klein uur later uit de berm worden getrokken en de lading alsnog worden afgele verd. TX38 Branding IV van de familie Betsema kans op de Pro- ductschapsprijs. De prijs wordt toe gekend voor de behandeling, verzor ging en de versheid van de vis aan boord. Medewerkers van het productschap hebben daarvoor tus sen 1 november 2003 en 31 oktober de Groeneplaats binnen voor inspec tie. Het bleek er achteraf spectacu lairder uit te zien dan dat het was. Volgens een woordvoerder was ver moedelijk door een storing het alarm afgegaan. 'Normaal gaat dan altijd de bode een kijkje nemen, maar de po litie was in de buurt en die heeft met een even geïnspecteerd, maar er is verder niks verdachts gevonden.' Aangifte van illegale rally De politie stelt een onderzoek in naar vermoedelijke deelnemers niet goed wisten te verklaren. Op dat der Spek zaterdag bijkans een auto vol ophaalde. Wellicht is de schrik veroorzaakt doordat de politie tijdens een nachtelijke patrouille mensen in het bos aantrof die hun aanwezigheid k m een OMsmmm, mm keer kreeö ik EROTISCHE LECTUUR V aan een illegale rallycross door bos en duinen die in de nacht van vrij dag op zaterdag is gehouden. Tij dens de cross, een traditie die elk jaar wel één of twee keer wordt gehouden, sneuvelden onder meer damhekken en werden wandelpa den beschadigd. Het is een publiek geheim dat deel nemers aan de verboden nachtelijke race op het laatste moment een sein tje krijgen dat ze zich met hun voer tuig naar een bepaalde plek in de Texelse natuur moeten begeven, waar het startsein wordt gegeven. De route door bos, duinen of strand wordt gemarkeerd met pijltjes. Door gaans worden de bordjes na afloop weer verwijderd, ditmaal voelden de verantwoordelijken zich kennelijk ver rast en hebben de meeste pijltjes la ten staan, zodat boswachter Erik v«ai moment wist de politie met dat er een rally werd verreden. Toen Van der Spek maandagmorgen aangifte deed van vernieling, werd een verband gelegd. In de Muy sneuvelden twee damhekken en er werden volgens de boswachter diepe sporen in wandel paden gereden. 'Vervelend voor wan delaars. In het verleden hebben we wel geprobeerd de schade te herstel len, maar toen was het middel erger dan de kwaal.' Bij het vogelkijk- scherm aan de Ploegelanderweg trof hij een autospiegel aan. Het is niet de eerste aangifte. Een aantal jaren ge leden konden enkele daders worden achterhaald en kregen zij de rekening van de schade gepresenteerd. In hoeverre dat dit jaar zal lukken, is onduidelijk. 'Het gaat om Texelaars. In het geruchtencircuit heb ik wel een naam gehoord.' Complete informatie Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1