TEXEL Di ienstkring Texel RWS verdwijnt BOS Geschil provincie en gemeente over Bondje Cjroen r£wartsjexeh 'in het hartL, Geul Slufter 'wandelt' teveel naar het zuiden Ameland loopt voor de muziek uit' Optrekken koopprijsgrens staat nog volop ter discussie an Kar antoor Texel wordt gesloten Instemming met dienstwoning Nieuwe vertraging voor Dokter Wagemaker ^yLordeelland TOERIST adverteren eigen opdruk Texelaartje )PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11950 VRIJDAG 28 JANUARI 2005 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag let ziet ernaar uit dat de dienst- iring Texel van Rijkswaterstaat RWS) op korte termijn wordt op- leheven. RWS en Hoogheemraad- chap Hollands Noorderkwartier ijn al enige tijd in gesprek, met als loei de zorg voor de duinwater lering over te dragen. RWS heeft lerder het initiatief genomen om Ie afgebroken onderhandelingen Dver de overdracht van de haven in )udeschild aan de gemeente te lervatten. Bedoeling is ook dat het leheer van beide veerhavens bij iet nieuw te vormen district loordzeekanaal wordt onderge- iracht. Rijkswaterstaat werkt aan een grote eorgamsatie. Landelijk wil de dienst iet personeelsbestand met zo'n >000 mensen inkrimpen. De gevol- in van de reorganisatie zijn in het ïtoor aan de Keesomlaan al merk- lar. Enkele jaren geleden had de ienst nog 25 medewerkers in dienst. zijn dat er nog 22. Dit jaar zullen :o'n zes mensen gebruik maken van Ie mogelijkheid om vervroegd te itoppen met werken. Op hoog niveau torden gesprekken gevoerd om de luidige taken van de dienstkring af te itoten. Nu nog is RWS verantwoor- ilijk voor de duinwaterkering aan de foordzeekust, met onder meer de tuifdijk bij de Horsmeertjes, het Bol werk Eierland en het dijkgedeelte ten losten daarvan. Voor het behoud van i Ie kustlijn verzorgt RWS ook de andsuppleties, het onderhoud van de strandhoofden en plaatst de dienst ter voorkoming van kustafslag aan de oostkant van Texel zink itukken in de Waddenzee. Een an- lere taak is het beheer van de haven /an Oudeschild en de twee veer- lavens. Draagkracht [Het besluit om het beheer van de verschillende objecten bij andere or ganisaties onder te brengen, is vol- foens Roland Bisschop, die zich be- jghoudt met de ontmanteling van de [dienstkring Texel, het resultaat van De provincie en de gemeente ver schillen met elkaar van mening over voormalig verenigingsge bouw 't Bondje in Oudeschild. De provincie vindt dat de gemeente de familie Van Beek uit Maarssen wel toestemming moet geven voor een dienstwoning in het gebouw aan de De Ruyterstraat. De gemeente stapt naar de Raad van State om de uitspraak van de provincie aan ;te vechten. De familie Van Beek. eigenaar van het voormalig verenigingsgebouw, stap te eind vorig jaar naar Gedeputeerde Staten (GS) om bezwaar te maken tegen het nieuwe bestemmingsplan. Van Beek vindt dat de gemeente daarin onterecht geen mogelijkheid voor een dienstwoning heeft opgeno men. Het provinciebestuur heeft de ifamilie in het gelijk gesteld en wat 't Bondje betreft haar goedkeuring aan .het nieuwe bestemmingsplan ont houden. GS vindt dat de gemeente onvol doende argumenten heeft gegeven. In haar ogen doet een dienstwoning in het gebouw aan de De Ruyterstraat geen afbreuk aan de landschappe lijke waarden of de pnvacy van om wonenden. Het provinciebestuur vindt het ook aannemelijk dat de fa milie Van Beek behoefte heeft aan woonruimte voor het organiseren van cursussen in het gebouw. Een dienst woning is evenmin in strijd met het :nieuwe Ontwikkelingsbeeld Noord- ïHolland Noord, omdat de woning Dudiaansluit bij het bebouwde gedeelte van het dorp. Er is daardoor geen sprake van 'een stedelijke functie in landelijk gebied' wat in het ont wikkelingsbeeld wel is verboden. De uitspraak van GS staat lijnrecht op het standpunt van burgemeester en wethouders. Die oordeelden vorig jaar mei dat een dienstwoning niet Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg een verkenning binnen Rijkswater staat, die tot nieuwe inzichten heeft geleid. 'RWS moet zich meer gaan richten op de klanten en meer over laten aan de markt.' Met klanten be doelt hij onder meer de gebruikers van het netwerk van autosnelwegen in Noord-Holland en het Noordzeek anaal, waarover afspraken zijn ge maakt om de doorstroming en de kwaliteit op het gewenste niveau te houden. 'Vroeger was het zo dat het onze taak was om de objecten zo goed mogelijk in stand te houden, nu beheren wij het object om de mobili teit op een hoog niveau te houden.' Op de vraag of het opheffen van de dienstkring Texel niet gewoon een bezuiniging is, zegt hij: 'We zijn altijd op zoek naar manieren om de effi ciency te verhogen, zodat we met hetzelfde geld meer kunnen doen.' Vergevorderd zijn de besprekingen over de overdracht van het beheer van de duinwaterkering aan Hollands Noorderkwartier. Niet geheel onlo gisch, omdat het hoogheemraad schap de duinwaterkering van IJmui- den tot Den Helder al beheert en Texel dus het enige gebied in de pro vincie is waar Rijkswaterstaat de duinrand onderhoudt. Dat stamt uit het verleden, omdat de kleine water schappen op het eiland niet draag krachtig genoeg waren om de west kust te onderhouden. Nu het hoog heemraadschap na de vele fusies in komsten heeft uit de omslagheffing van circa een miljoen ingelanden, is de draagkracht een stuk groter. Ge middeld betaalt een huishouden nu circa €20,- per jaar aan het beheer van de duinwaterkering. 'Als Texel erbij komt, heeft dat voor ons natuur lijk financiële consequenties', vertelt Rob Buursink, hoofd van de afdeling Waterkeringen en Vv'egen in district West van het hoogheemraadschap. 'Nu betaalt iedere belastingbetaler in Nederland mee aan het kustbeheer op Texel, straks alleen een miljoen ingelanden uit Noord-Holland. De omslagheffing zal dus waarschijnlijk Lees verder pagina 5 (Foto GerarO Timmerman) 'Wandelde' de geul van de Slufter in het verleden langzaam in noordelijke richting, sinds afgelopen zomer ver plaatst de kreek zich de andere kant op. Een dynamische ontwikkeling, maar wel met gevolg dat er schade is ontstaan aan de duinrichel aan de zuidkant van Texels beroemdste na tuurgebied. Het opschuiven van de geul is begonnen nadat Rijkswater staat in mei vong jaar de monding van de geul in zuidelijke nchting heeft verplaatst. Dit gebeurde toen de geul door de kronkelende beweging zoda nig naar het noorden was opgescho ven dat de noordelijke duinen werden aangetast. Hierdoor dreigde de mon ding van de Slufter te groot te wor den. Na het vergraven van de geul, is door zogeheten centrifugaalwerking aan de zuidkant van de Slufter een soortgelijk effect ontstaan. De door gang tussen duinen en geul is daar door dermate smal geworden dat bij voorbeeld Arie Kikkert van de Jan Plezier de schop al eens ter hand heeft moeten nemen om zich een doorgang te banen. RWS is zich be wust van de situatie, maar heeft nog geen oplossing in gedachten. Op korte termijn zal de dienst hierover advies inwinnen. kan worden toegestaan, omdat 't Bondje geen hoofdgebouw is. Het gebouw vormde vroeger samen met de roomskatholieke kerk en de pas- tone één bestemmingsvlak waann de kerk het hoofdgebouw was en 't Bondje een bijgebouw. Dat de fami lie Van Beek het verenigingsgebouw los van de kerk en de pastorie heeft gekocht, betekent volgens het col lege niet dat 't Bondje opeens als hoofdgebouw kan worden gezien waar volgens de regels een nieuwe dienstwoning bij mag komen. De fa milie Van Beek stelde in haar be zwaarschrift aan de provincie dat 't Bondje wel als hoofdgebouw moet worden gezien. GS oordeelt dat er ruimte is voor een dienstwoning, omdat de familie niet het gehele ge bouw nodig heeft voor de cursussen die volgens de bestemming maat schappelijke doeleinden mogen wor den gegeven. De familie Van Beek heeft aangegeven daarvoor ongeveer dertig vierkante meter nodig te heb ben. Wonen in 't Bondje ligt gevoelig in Oudeschild, omdat diverse geïnte resseerde bewoners van het dorp in het verleden te horen hadden gekre gen dat er niet zou mogen worden gewoond. De voorzieningenrechter stak een jaar geleden een stokje voor de woning door een bezwaar tegen een weigering van het college af te wijzen. Controles uitbesteed Net als de afgelopen twee jaar zal de gemeente de werkzaamheden die samenhangen met vergunningen en controle op milieugebied uitbesteden aan een extern bureau. Totaal is hier voor €82.456, - uitgetrokken, zodat voor dit jaar €27.485, - beschikbaar is. Na het inwinnen van offertes bij Mensen van het vasteland die op een van de eilanden een woning kopen, kunnen zich er vrij vestigen als zij voor het huis tenminste €272.000,- 600.000,-) betalen. Deze maat regel, bedoeld om de vestiging van niet-maatschappelijk en -economisch gebonden nieuwkomers te weren en aldus voor de eigen inwoners meer huizen beschikbaar te hou den, werkt niet meer omdat €272.000,- tegenwoordig een heel gewone prijs is voor een woning. De eilandbesturen willen de prijsgrens daarom fors verhogen, maar er zal nog veel water door de zeegaten stromen voordat het zover is. Een andere indruk werd deze week gewekt door berichten in landelijke media over de gemeenteraad van Ameland, die zich in meerderheid had uitgesproken voor het optrek ken van de grens naar €500.000,-, met de bedoeling dat dit voorbeeld zou worden gevolgd door de an dere eilanden. Dat gaf verwarring. Veel lezers meenden dat het al zo ver was, niet wetende dat het be palen van een koopprijsgrens geen bevoegdheid is van de gemeente besturen, maar van de provincie en tenslotte de minister. De eilanden zijn over dit onderwerp in gesprek, maar zitten nog met op eén lijn. Wethouder Nel Eelman is voorzitter van de 'club' van wethou ders van volkshuisvesting van de res pectievelijke eilanden die zich met het onderwerp bezig houden. Zij zegt: 'Ameland loopt voor de muziek uit. De bedoeling is dat de vijf eilanden een gezamenlijk standpunt innemen en daan/oor steun proberen te krijgen bij hun provincie. De provinciebestu ren moeten vervolgens minister Sybilla Dekker van VROM over de streep trekken'. Strijd Al eerder liet Eelman via deze krant weten dat het een zware strijd kan worden. Voor de thans geldende koopprijsgrens is een flinke lobby nodig geweest, met een drietal be zoeken aan Haarlem. Hoewel inmid dels een andere gedeputeerde de betreffende portefeuille behartigt, is twee bureaus is gekozen voor Milcura Overheidsadvisering BV. dat de beste aanbieding deed en waar mee in de voorgaande jaren goede ervaringen zijn opgedaan. er geen reden om aan te nemen dat het deze keer van een leien dakje zal gaan. De andere eilanden hebben te maken met de provincie Friesland, die minder gereserveerd staat tegen over-de koopprijsgrens op de eilan den. Verder is er nog altijd onzeker heid over de vraag of het bepalen van een koopprijsgrens voor vrije vesti ging met strijdig is met de Europese regelgeving. Ook wat de lokale situa tie betreft zijn er vragen waarop ant woord moet komen om de problema tiek goed te kunnen schetsen. Het is bijvoorbeeld niet bekend hoeveel huizen die anders in Texelse handen zouden zijn gekomen, zijn verkocht aan overkanters. Bij de notitie die de wethouder binnen een maand op ta fel wil hebben, worden daarom ook de makelaars betrokken. De door Ameland genoemde nieuwe koopprijsgrens komt Eelman bekend voor. want het bedrag van €500.000.- is in het overleg dat tot dusver is ge voerd wel eens geopperd. Juist om dat het een zeer forse verhoging is, kan het goed werken. Bovendien kun je er een tijd mee vooruit. De thans geldende grens was al betrekkelijk gauw verouderd, omdat hij werd in gehaald door de prijsontwikkeling op de woningmarkt. De Texelse makelaars stellen het op prijs dat zij bij de discussie worden Lees verder pagina 5 Tegenvallende weersomstandighe den hebben ervoor gezorgd dat de Dokter Wagemaker en z'n sleepboot Braveheart afgelopen week nog wat meer vertraging hebben opgelopen op hun tocht van de werf in Roeme nië naar die van de Koninklijke Scheldewerf in Vlissingen. Dat be richt Jean Barbier, kapitein van de Braveheart. Eerder ontstond al twee weken vertraging omdat de sleper eerst nog een andere klus moest opknappen. Op de Zwarte Zee verliep alles nog naar wens, maar in afwachting van het optrekken van de dichte mist besloot de centrale die het verkeer door de Bosporus regelt geen scheepvaart in de smalle zeearm toe te staan, laat staan een speciaal kon vooi als waarvan de Dokter Wage maker deel uit maakt. Temidden van een groeiend aantal schepen was Teso's nieuwste vlaggenschip ge dwongen meer dan twee dagen te wachten. Pas na 51 uur kwam de toe stemming. waarna het konvooi na een twee uur durende tocht dwars Statutenwijziging Teso houdt vrijdag 4 februari in de Burgemeester De Koninghal een extra aandeelhoudersvergadenng, waarin wordt gestemd over een statutenwijziging, die verband houdt met de invoering van de structuur vennootschap. Omdat het onwaar schijnlijk is dat het veriste quorum van drievierde van het aandelenkapi taal vertegenwoordigd zal zijn, heeft Teso al een tweede vergadering uit geschreven. Pagina 5 a Open dag EcoMare Zeewater in de bassins of zeewater in de aquaria in de onderwaterzaal. Het ziet er met meer dan logisch uit dan dat het er gewoon is. Tijdens een rondleiding achter de schermen liet EcoMare afgelopen zondag tijdens de open dag zien dat het zeewater toch niet helemaal vanzelf door de leidingen stroomt. Pagina 6 College op zoek naar geld voor ganzenonderzoek Het gemeentebestuur denkt posi tief over het plan om een onder zoek in te stellen naar de grauwe gans in het nationaal park Duinen van Texel. Toch hebben b en w af wijzend gereageerd op het verzoek om het onderzoek te steunen met een subsidie van €3.700,-, zijnde de helft van de totale kosten. Het subsidieverzoek kwam van de Werkgroep Landschapszorg Texel, die in deze optrad namens het natio naal park. Beide autonome instellin gen voldoen niet aan de voorwaarden zoals die zijn verwoord in de sub sidieverordening. want daarin staat dat de aanvrager een instelling moet zijn die de ontplooiingsmogelijk heden, de zelfredzaamheid van de Texelse bevolking en het deelnemen aan de samenleving door de Texe laars stimuleert. Als het verzoek toch zou worden ingewilligd, zou dat een precedent scheppen. Wethouder Nel Eelman: 'Toch willen we graag dat het onderzoek doorgaat, want de ganzen vormen een groot probleem. We pro beren het geld ergens anders van daan te halen'. (Advertentie) TEXELSE1 COURANT I door Istanbul de Zee van Marmara bereikte, waar inmiddels 250 sche pen lagen te wachten op een pas sage naar de Zwarte Zee. Maandag avond ontstond opnieuw vertraging, toen kapitein Barpier gezien de ver wachte harde wind (kracht 7 tot 8) besloot) besloot de beschutting te zoeken van een Grieks eiland, Nisos Kithara. en de snelheid terug te bren gen naar slechts twee knopen. Naar verwachting kon de reis gisteren of vandaag worden hervat. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De Dokter Wagemaker vaart door de Bosporus. Complete informal Dit jaar met uitvouwbare kaart van het Nationaal Park Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1