'Aandeelhouders gaan er vooral op vooruit' (Sb het was toch eeh schip VflN B'JLEG IE BELBGTIHG CENTEN KUNNEN WE gebruiken^ Teso vergadert over statutenwijziging Rijks Waters-nood? Achterbar J'elleboog wel of niet hoogdrempelig? Teso houdt vrijdag 4 februari in de Burgemeester De Koninghal een extra aandeelhoudersvergadering, waarin wordt gestemd over een statutenwijziging, die verband houdt met de invoering van de structuurvennootschap. Omdat het onwaarschijnlijk is dat het veriste quorum van drievierde van het aandelenkapitaal vertegen woordigd zal zijn, heeft Teso al een "tweede vergadering uitgeschre ven, die wordt gehouden op vrij- dag 25 februari. Een balanstotaal van meer dan €13 miljoen, een wettelijk verplichte on dernemingsraad en meer dan hon derd medewerkers maken dat de naamloze vennootschap Teso sinds boekjaar 2000/2001 voldoet aan de criteria voor een structuur vennootschap. Het komt erop neer dat Teso moet veranderen in een ven- I nootschap met een structuurrege- hng. waarin in een aantal wettelijke bepalingen is opgenomen. Tweede j reden om de statuten aan te passen zijn de aanbevelingen in de zogehe ten code Tabaksblat, met daarin richtlijnen voor het besturen van grote j ondernemingen. Derde reden van de statutenwijzigingen zijn van prakti- sche aard, bijvoorbeeld de omzetting i van guldens naar euro's. Dat Teso de omzetting een paar jaar voor zich uit heeft uitgeschoven, is I geen toeval. De zorgvuldige formule- I nng heeft tijd gekost en bovendien is gewacht op de nieuwe wetgeving voor structuurvennootschappen, die in het najaar van 2004 door de Eer ste Kamer is aangenomen. De oude wetgeving, waardoor de invloed van de aandeelhouders sterk zou worden beperkt, vond Teso onvoldoende I passen bij de identiteit van de onder neming. De nieuwe wetgeving tast volgens Teso de structuur van de i huidige zeggenschap inhoudelijk niet j aan, terwijl de benoeming van direc tie en commissarissen adequater kan i worden afgehandeld. 'Teso blijft gewoon Teso'. relativeert Kees Dros, de voorzitter van de Raad van Commissarissen. De statuten zijn daarom niet geheel herschreven, maar geactualiseerd, waarvoor de veerdienst het Amsterdamse advo- catenkantoor Warendorf in de arm heeft genomen. Wat, afgezien van enkele taalkundige aanpassingen. ongewijzigd blijft, is de doelstelling van de veerdienst het exploiteren van een bootdienst tussen Texel en Den Helder, en in het algemeen het ver beteren van de verbinding van Texel met de vastewal. Ook een tweede, wat ruimer te interpreteren en daarom meer omstreden deel in de doelstel ling, bleef ongewijzigd. De Vennoot schap kan deelnemen in andere ven nootschappen of ondernemingen en directievoeren over andere vennoot schappen of ondernemingen met aanverwant doel. Deze passage maakte het in het verleden bijvoor beeld mogelijk dat Teso de jeugdher berg op de Hogeberg stichtte. Profielschets Volgens advocaat Alex Brennink- meijer van Warendorf. wordt de in vloed van de aandeelhouders op de samenstelling van de Raad van Com missarissen (RvC) vergroot. 'Er komt een profielschets waaraan nieuwe kandidaten kunnen worden getoetst.' Zo'n profielschets bestond al. maar tot dusver was die intern en dus niet meer dan een richtlijn. De nieuwe profielschets moet door de aandeelhouders worden goedge keurd. De RvC stelt aan de hand van dit profiel een voordracht op, waarna de aandeelhouders de benoeming moeten goedkeuren. Deze hebben het recht de voordracht af te wijzen en kunnen ook zelf een kandidaat naar voren schuiven, mits hiervoor een vereist aantal aandeelhouders de handtekening heeft gezet. Wat ook verandert is dat de RvC bij (herbenoeming van een commissa ris geen tegenkandidaat meer naar voren hoeft te schuiven. Dros: 'Dat is niet meer van deze tijd, want er zijn niet veel kandidaten die zich lenen voor zo'n tweestrijd. Bovendien se lecteren we straks een commissaris die voldoet aan het profiel en het valt niet altijd mee om twee mensen te vinden die daaraan voldoen. De kwa liteit van de kandidaat is belangrijker dan het aantal.' Het heeft wel tot ge volg dat de aandeelhouders straks met meer kunnen kiezen tussen twee kandidaten. Dat geldt ook voor een nieuwe directeur. Werd die tot dusver benoemd door de aandeelhouders, voortaan gebeurt dat door de RvC. Mandaat Onveranderd blijft het mandaat dat de RvC verleent aan de directie, waarvoor wettelijk regels bestaan. Over kleinere investeringen kan de directie zelf beslissen, maar voor een nieuwe veerboot blijft wel de instem ming van de RvC nodig. Omdat zo'n aanschaf voortvloeit uit de doelstel ling van de onderneming, hebben aandeelhouders geen zeggenschap over de aanschaf van een nieuw schip. 'Maar het zou van slecht be stuur getuigen als we zo'n besluit zouden nemen, zonder voldoende steun van de aandeelhouders', aldus directeur Rob Wortel. 'Maar mocht het zover komen dat de aandeelhou ders het niet eens zijn met het ge voerde beleid, dan kunnen ze altijd de RvC naar huis sturen en een nieuwe benoemen, die wél het door hen ge wenste beleid gaat voeren.' Aandeel houders houden ook, net zoals Jan Aris van der Slikke dat heeft gedaan, de mogelijkheid om een buitenge wone aandeelhoudervergadenng bij een te roepen Mocht Teso bijvoorbeeld een veer dienst tussen Texel en Vlieland willen starten - wat niet in de huidige doel stelling staat -, dan verandert daar mee de identiteit van de maatschap pij en daarvoor is toestemming nodig van de aandeelhouders. Emissie Eén wijziging in de statuten zal veel Texelaars niet bevallen. De zinsnede dat Texelaars de voorkeur krijgen op het moment dat er nieuwe aandelen aan derden worden uitgegeven, wat ovengens sinds de oprichting van Teso niet is gebeurd. Heeft het zin voor de aandeelhouders om daarom tegen te stemmen. 'Nee', luidt het antwoord. 'Deze zinsnede vedwijnt niet omdat Teso dat wil, maar omdat dit wettelijk niet meer mag', legt Brenninkmeijer uit. Hebben de aan deelhouders eigenlijk wel keus?, is de vraag aan Rob Wortel: 'Als de aan deelhouders tegen de statuten wijziging stemmen, dan plaatsen ze Teso buiten de wet. En dat kan na tuurlijk niet.' Omdat de wet boven de statuten en reglementen gaat, is er in feite dus geen keus, erkent Wortel. Maar volgens Brenninkmeijer is tegenstemmen niet logisch. 'Want de aandeelhouders gaan er vooral op vooruit.' RMTOOM GOCS Q VERVOLG VAN PAGINA 1 Rijkswaterstaat een stukje omhoog gaan. We zijn dat I nog aan het berekenen. Het ligt voor de hand dat we akkoord gaan met de overname, maar het laatste woord is aan het bestuur van het hoogheem- 1 raadschap.' Als het doorgaat, worden de dagelijkse werkzaamheden aan de waterkering uitgevoerd door een onderhoudsploeg die al op Texel is 1 gestationeerd en zal worden uitge breid. In principe is afgesproken dat de medewerkers van RWS mee- I verhuizen naar de organisaties die het beheer van duinen, havens en andere faciliteiten overnemen. Voor grotere onderhoudstaken zullen naar behoefte aannemers worden inge schakeld, zoals dat nu ook door RWS gebeurt. Haven Oudeschild In hoeverre ook de kosten van de zandsuppleties en het onderhoud van de strandhoofden op het bordje I van het hoogheemraadschap komen, is nog een punt van onderhandelin gen. Denkbaar is dat de zandsup pleties een taak voor het rijk blijven. Nog zeer pril is het heropende over leg over de mogelijke overdracht van de haven in Oudeschild door de ge meente. Deze deal is al jaren een heikel punt en intensieve onderhan delingen hierover strandden enkele jaren geleden op de financiële afwik keling. Een paar weken geleden heeft RWS de gemeente gevraagd hierover opnieuw aan tafel te gaan. Volgens wethouder Corry Heijne is hierover twee keer informeel contact geweest tussen de burgemeester en RWS, maar zijn er nog geen defini tieve afspraken gemaakt. Het beheer van de Waddenzee gaat over naar de regionale directie Noord- Nederland, waarvan het hoofd- kan toor is gevestigd in Leeuwarden. Het districtskantoor zit in Buitenpost. RWS hoopt dat de ontmanteling van dienstkring Texel in anderhalf jaar rond zal zijn. Het is nog met bekend wat er met het kantoor gaat gebeu ren. Meer informatie over de veran deringen bij RWS op de website www.rijkswaterstaat.nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 Koopprijsgrens betrokken. Te verwachten is dat zij ook andere suggesties zullen doen die ertoe bijdragen dat de eigen in woners een behoorlijke kans krijgen om een woning te bemachtigen. Valt mee Enkele makelaars hebben bezwaar tegen de voorstelling van zaken dat op Texel massaal huizen aan over- kanters worden verkocht en dat het aantal woningzoekenden vooral daardoor zo groot is. Martin Trap van Texel Vastgoed spreekt van minder dan tien transacties in twee jaar en zijn college Dennis Eelman van Eelman Van Heerwaarden laat een soortgelijk geluid horen. Laatstge noemde wijst er op dat de basis van de problematiek ligt bij het enorme aantal van 700 woningzoekenden, die een prijsopdrijvende vraag ver oorzaken. Hij verwacht dan ook een heilzaam effect van de 600 woningen die Texel in betrekkelijk korte tijd wil realiseren. 'Het is alleen jammer dat 70 procent daarvan als huurwoning wordl geëxploiteerd, zodat slechts 30 procent als koopwoning op de markt komt. Als het andersom was, zou het effectiever zijn en meer doorstroming geven'. a de opheffing van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat met het kantoor aan de Keesomlaan gaat Derde bezwaar in geschil stal 'Ik zit hier nu voor de derde keer en hoop voor het laatst', verzuchtte Marcel Witte van het gelijknamige veehouderijbedrijf aan de Nesweg. Aanleiding was het bezwaarschrift van zijn buurman tegen de bouw vergunning die de gemeente had verleend voor het aanpassen van een ligboxenstal. Eerder was het onder meer de milieu vergunning van het veehouderijbedrijf waartegen de buurman vergeefs pro test had aangetekend. Ditmaal nchtte het bezwaar zich op de bouwvergun ning. die nodig bleek te zijn voor het aanpassen van de muren van de stal voor 130 koeien, die is voorzien van ruime en met gaas afgeschermde ventilatieopeningen. Het betreft een bouwkundige aanpassing die bij veel andere bedrijven op Texel is toege past, maar waarvoor tot dusver geen vergunning werd vereist. Na be moeienis van de buurman bleek dit wel nodig. Maar zijn bezwaren tegen de vergunning zijn volgens een woordvoerder van het college van b en w van milieutechnische aard. Dat was reden de commissie te advise ren het bezwaar niet ontvankelijk te verklaren. Witte gaf zelfs aan dat dankzij de extra ventilatie in de stal de overlast door vliegen drastisch is afgenomen. Omdat de tegenpartij niet ter zitting verscheen, kwamen geen tegenargumenten ter tafel. De commissie brengt op korte termijn advies uit aan b en w. Veegers zoeken aansluiting Gerda en Freek Veeger proberen weer aansluiting te krijgen bij de top van het klassement van Klaver- jasclub Den Burg. Met de deze week behaalde rondewinst zetten zij een goede stap in die richting. Aan de top blijft het stuivertje wis selen: nu gaan Boogaard en Sta- persma weer aan de leiding. Gerda en Freek Veeger zijn een erva ren koppel. Enkele jaren geleden werden zij de eerste kampioen van het nieuwe millennium. Dit jaar draai en zij goed mee, maar een echte top positie zit er nog niet in. Door de score van 7444 punten deze week komen zij in de buurt van de top tien. al moet er nog wel wat goed gemaakt worden. Zij staan nu vierde in het klassement. Dik boven de 7000 punten scoren en toch een plaats in het klassement zakken, dat overkwam deze week Fenny en Rob Caspers. Ondanks een score van 7243 punten zakt dit erva ren duo van vier naar vijf in het klasse ment. Erik Boogaard en Rob Sta- persma pakten de derde plaats en slaagden er daardoor in Erik Jan Geus en John Vlaming van de eerste plaats te verdringen. De kleine ach terstand werd dankzij een score van 6873 punten omgezet in een voor sprong van bijna 500 punten. Femmy Schuring en Frans Bos zetten hun sterke reeks voort. Deze week werd de vierde plaats gepakt. De scores kwamen met grote regelmaat tot stand, het verschil tussen de hoog ste en de laagste partij was nog geen tweehonderd punten. Dankzij dit re sultaat lijken Bos en Schuring defini tief afstand te hebben genomen van de rode lantaarn. Als zij deze vorm weten vast te houden, komt de grote middenmoot in zicht. Bart Weijdt en Willem Koomen be- VRIJDAG 28 JANUARI 2005 hXhLsc J COURANT Is de zogeheten achterbar van dis cotheek de J'elleboog wel of niet hoogdrempelig? Die vraag stond woensdag centraal tijdens de zit ting van de commissie Bezwaar schriften. De achterbar is afge scheiden van de rest, om te zorgen dat jongeren beneden de achttien jaar geen gebruik kunnen maken van de speelautomaten die daar staan. Maar volgens de burge meester kunnen zelfs meerdere portiers niet garanderen dat er geen jongeren in de ruimte komen. perkten de schade dankzij een vijfde plaats met een score van 6738 pun ten. Toch heeft dit koppel weer een uitschieter nodig om te voorkomen dat de achterstand té groot wordt. Zij blijven derde in het algemeen klasse ment. Het gemiddelde was met 6410 punten weer aan de hoge kant. Dat kwam vooral doordat er 31 marsen werden gespeeld. In de top van het klassement heeft de top vijf zich nu duidelijk afgescheiden van een grote middenmoot. Rob Stapersma en Enk Boogaard leiden, met een kleine voorsprong op John Vlaming en Enk Jan Geus. Willem Koomen en Bart Weijdt staan derde met een achterstand van ruim 1500 punten. De gemeente en de J'elleboog steg gelen al jaren over het gebruik van de speelautomaten. Door van de achter bar een aparte lokaliteit te maken, meende de J'elleboog in aanmerking te komen voor een vergunning die de aanwezigheid van kansspelautoma ten toestaat. De uitbater pleitte bij monde van raadsman mr. F.J.M. Kobossen dat de J'elleboog op doordeweekse dagen geen disco theekfunctie heeft en dus een ge woon café is en als zodanig voor jeugd een hoogdrempelig karakter heeft, waardoor de speelautomaten zijn toegestaan. Alleen op zaterdag avond. wanneer zo'n 60 tot 70 pro cent van de bezoekers beneden de 18 is. is de discotheek laagdrempelig. Om te voorkomen dat jongeren be neden de 18 die avond gebruik ma ken van de speelautomaten, zijn in de achterbar twee deuren gemaakt, waarbij portiers op zaterdag de leef tijd controleren. Maar ondanks dat over deze inrichting tevoren overleg was geweest met de gemeente (waarbij volgens een ambtenaar ove ngens geen toezeggingen zijn ge daan), weigert burgemeester Geldorp de achterbar als een aparte lokaliteit te zien. Volgens haar is de achterbar net zo laagdrempelig als de disco theek. ook al omdat de exploitatie niet is gescheiden van het ovenge deel van de zaak. 'Er is voor jonge ren nauwelijks belemmering om in dit deel van de zaak te komen', aldus een woordvoerder, die aangaf dat aan de kwalificatie hoogdrempe- ligheid zware eisen worden gesteld. Maar volgens Kobossen is de achter bar volledig afgeschermd, wijkt dui delijk af van de disco en is er geen ruimte om te dansen. Bovendien zijn de portiers goed in staat om het jonge publiek van de 18-jarigen en ouder te scheiden. Maar het be vreemdde de ambtenaar dat een dis cotheek op zes dagen van de week hoogdrempelig is, terwijl de disco op zaterdag laagdrempelig kan zijn. 'Ko men er dan op vrijdag geen jonge ren? En wat als er door de week een groep jongeren binnen stapt. Staan er dan ineens portiers voor de deuren van de achterbar? Dat is niet te con troleren.' Raadsman Kobossen ant woordde op een vraag van commissielid Gerard Weijers dat er aan de achterbar met continu op leef tijd wordt gecontroleerd Toen hij de indruk kreeg dat de commissie de kant van de burgemeester koos, deed hij het aanbod om de speel automaten op zaterdagavond af te sluiten. Maar voorzitter Hans Roeper gaf aan dat de commissie louter de taak had om het bezwaarschrift van de J'elleboog te beoordelen en dat onderhandelingen met het college moeten worden gevoerd, een hou ding die volgens Kobossen strijdig is met de beginselen van behoorlijk bestuur. De commissie brengt bin nenkort advies uit aan het college. Enkeledriedimensionale reclame-uitingen' die voor 1 april verdwenen moeten zijn. Dwangsommen tegen ongewenste blikvangers B en w maken met dwangsommen een eind aan enkele driedimensio nale reclame-uitingen in Den Burg en De Koog. Vier bedrijven hebben een brief gehad met de medeling dat de objecten op 1 april weg moeten zijn, anders is een dwang som van €200,- per dag verschul digd. Het totaalbedrag kan op lopen tot €2.000,-. Het gaat om een grote bowlingkegel en een ijshoorn op en bij Dorpsstraat 127, een naambord en diverse attn- buten op de luifel van Dorpsstraat 74, een zak friet en ijshoorns bij Stenen plaats 2-3 en een ijshoorn en een zak friet bij Binnenburg 13. Voor derge lijke reclameobjecten is krachtens de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) vergunning nodig, maar de betrokkenen hebben die nooit aange vraagd. Het college stuurde de ge bruikelijke aanschrijvingen en de overtreders reageerden daarop met een zienswijze. Daarop werd beke ken of alsnog vergunning kon worden verstrekt, maar dat pakte negatief uit, omdat de welstandscommissie in alle Enkele van de driedimensionale reclame-uitingendie voor 1 april verdwenen moeten zijn. gevallen van oordeel was dat de re- verband met de omgeving niet vol- clame misstaat. Het betreffende arti- doet aan redelijke eisen van wel- kel in de APV stelt dat het college een stand. Het college nam het afwij- vergunnmg kan weigeren indien de zende advies over, wat inhoudt dat reclame hetzij op zichzelf, hetzij in alles weg moet.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5