Jeugd krijgt eigen rubriek in de krant SssttöismrnsmM Een verrassend bezoek Inzameling voor Azi Prijsvraag Voorleeswedstrijd Recept Wentelteefjes Bedrijvig/i^V/ COURANT .TEXELSE Over de krant bij de krant 'Water schoner terug dan het eruit komt' TV r-iKn^j^ tjOrA ioukaïtï De Texelse jeugd krijgt dit jaar een eigen rubriek in de krant. Om kinderen te stimuleren vaker de krant te lezen, startte de Texelse Courant vorig jaar met de rubriek Klasse(n)werk!. Daarin konden de kinderen van groep 8 van het Texelse basisonderwijs beurtelings schrijven over de zaken die hen bezighoudt. Het project werd enthousiast opge pakt door de scholen en na een evaluatie is besloten door te gaan, zij het in een iets andere opzet. Een keer per maand, in principe op de laatste vrijdag van de maand, mogen de leerlingen van de hoog ste groepen een artikel (of een serie kleinere stukjes) maken voor de krant. Die worden in een speciale jeugdrubriek opgenomen. Daaraan gaat een bezoek aan de redactie vooraf waarin zij meer te weten komen over het maken van een krant. Dan gaan de kinderen zelf aan de slag. Het is de bedoeling dat de rubriek uitgroeit tot een 'open podium' voor de Texelse jeugd, die kan reageren op de geplaatste arti kelen en ook zelf kopij aanleveren. De groepen 7 en 8 van De Akker bijten de spits af. Zij maakten hun eigen krant voor de krant, compleet met foto's én strip. Weet jij een leuke naam voor de nieuwe jeugdrubriek in de Texelse Courant? Doe dan mee aan onze prijsvraag. Verzin een toe passelijke naam en geef die door aan onze redactie. Je maakt dan kans op een boekenbon! Meedoen kan tot 26 februari. Vorige week was de landelijke voorlees- wedstrijd. Basisschool de Akker deed daar ook aan mee. Daar moesten kinderen uit groep 5 tot en met 8 een prentenboek voorlezen aan kinderen uit groep 1 tot en met 4. Meester Jeroen begon een paar weken terug met een prentenboek voor te lezen. Daarna zei hij dat wij ook zouden gaan voorlezen uit zo'n boek, voor jongere kinderen. ledereen kreeg een paar kinderen aan zich toegewezen en ging daar na enige dagen oefenen aan voor lezen. Het was een prachtig gezicht om overal door de school heen groepjes kinderen te zien voorle zen. Het op deze manier aan elkaar voorlezen werd door alle kinderen als erg leuk en grappig ervaren. Het is natuurlijk niet iets dat vaak voor komt. maar wat de kinderen betreft mag het veel vaker gebeuren. Wil jij reageren? Als je wilt reageren op een van de stukjes in deze rubriek of zelf nieuws wilt aanleve ren, mail dan naar de redactie: redactie@texelsecourant.nl. Natuurlijk kun je ook bij de redactie in de Warmoesstraat langskomen. Categorie Ontbijt Aantal personen 2 Bereidingstijd 00:20:00 BENODIGDHEDEN 5 deciliter volle melk 1 ei 100 gram boter 8 sneetjes oud casinobrood 100 gram kaneelsuiker BEREIDINGSWIJZE Doe de melk en het ei in een beslagkom. Klop de melk en de eieren los. Doe de boter in de koekenpan en zet deze op een hoog vuur. Verhit de boter. Haal de sneetjes brood door het melkmengsel en laat ze uitlekken. Doe het brood in de koekenpan en bak het aan een zijde goudgeel. Draai het brood om en bak ook de andere zijde goudgeel. Bestrooi de wentelteefjes met kaneelsuiker en serveer ze direct. De oud-Texelse Trijnie Boon uit Blaricum schrijft sinds haar pen sionering af en toe een kort verhaal voor de Dutch Courier, een maand blad voor de Nederlandse ge meenschap in Australië. Enige tijd geleden publiceerde zij daarin on derstaand verhaal, over een be zoek dat zij bracht aan haar ge boorteplaats. Als mensen horen dat ik op Texel geboren ben krijg ik altijd de reactie: 'Wat leuk om op zo'n mooi eiland op te groeien. Daar ga je zeker vaak naar toe.' Nee, voor mij was het met leuk. Daarom beperk ik mijn bezoeken tot eens in de een of twee jaar. Deze zomer was het al weer twee jaar ge leden en omdat ik mijn nicht beloofd had haar nieuwe appartement te be kijken moest het er toch eindelijk van komen. Daarbij vond ik dat het de hoogste tijd werd om te kijken in welke staat het graf van mijn vader verkeert. Op 22 juli ga ik dus een paar dagen bij mijn nicht logeren. Zij is die dag pas om half vijf thuis, maar ik ben al vroeg in de middag op Texel en be sluit een wandelingetje door Den Burg te maken. Het is broeierig en het verbaast mij dat er met dit mooie strandweer zo veel mensen door het dorp lopen. Op mijn gemak wandel ik door de oude straatjes en probeer iets te herkennen van vroeger. Bij voorbeeld het huis van tante Janie, waar ik zo veel goede herinneringen aan heb. Ik weet niet zeker of ik het gevonden heb. Alles is zo anders. Op een terrasje drink ik iets en droom een beetje weg en voor het eerst in mijn leven voel ik mij toerist onder de toeristen. Op de terugweg realiseer ik mij dat ik langs het verzorgingshuis loop waar mijn moeder de laatste ja ren van haar leven heeft gesleten. Wat ben ik daar vaak met lood in mijn schoenen heen en intens verdrietig terug gegaan. Nu loop ik door die straat en voel weinig emoties. Ik ben blij omdat ik niet verwacht had dat dit verdriet ooit kon slijten. Ik realiseer mij ten volle: 'Het is voorbij... over.' 's Avonds stelt mijn nicht voor naar mijn geboortedorp De Cocksdorp te gaan, naar de wekelijkse zomer- markt. Als we bij het dorp aankomen is het erg druk, omdat er ringsteken is. Onder de dijk aan het eind van het dorp vinden wij een parkeerplek en we lopen via de markt richting ring steken. Als ik de huizen passeer waar vroeger familie of bekenden woon den, komen er veel herinneringen boven. Ook zie ik dat waar het schuurtje stond waar ik 43 jaar gele den mijn vader dood vond, een nieuw huis is verrezen. De plek is onherk baar geworden. Ik vind het met e- 1, Halverwege het dorp word ik aangjl sproken: 'Ben jij Trijnie? Wat leuke I je weer eens op Texel bent.' Ik zie i* bekend gezicht dat veertig jaar oi is geworden. We lopen door en seren een bank waarop een mam een vrouw zitten. Mijn nicht spref ze aan en wijst naar mij: 'Zien jul wie dit is?' De mensen hebben ge idee. Verrast reageren zij als wij a jj elkaar worden voorgesteld. Een I langstellend praatje volgt en als onze weg vervolgen, merk ik dat mij welkom voel in mijn geboor dorp. Tot slot drinken wij een koj koffie bij een neef en zijn vrouw en wij 's avonds laat terugrijden, ben weer helemaal 'bij'. Voor de volgende morgen is een zoek aan het kerkhof gepland. Ri tig en onveranderd ligt het aan rand van het dorp in een klein stu bos: het Molenbos. Hier ligt mijn der al 43 jaar temidden van de me sen die hem dierbaar waren. In loop der jaren zijn er verschillen graven geruimd en zijn kinderen kleinkinderen in hun plaats gekomefv Die hebben geen grauwe betonn steen met zwarte letters, maar e kunstwerk van natuursteen, glas metaal. De oude verweerde sten blijven bewaard en staan als stren wachters langs de rand van dodenakker. De steen van mijn vai '.r°n' staat daar nog niet bij. Ik moet ze even goed kijken of de keu opgeborstelde steen echt mijn ders graf is. Vol trots toont mijn nid mij de grijze bloempot met het roze j^el struikje dat overvloedig bloeit (zij v zorgt dit). Het geheel komt chique onwerkelijk over en past voor it gevoel met bij de slordige, naar wi vis en zout water ruikende en tab pruimende oude man. Het I surrealistisch. Al pratend lopen j een rondje over het kerkhof en tj doet mij goed herinneringen op halen, zodat het dorp uit mijn jeul weer gaat leven. Voor wij weggaa kijk ik nog een keer naar mijn vadr graf. In mijn ogen ligt hij daar als i^es soort dorpsoudste, opgepoetst zc hij er in zijn leven nooit uit heeft zien. Ik moet een beetje lachen, had hij nooit kunnen dromen. HeL„ mij duidelijk: de beheerder van li kerkhof behandelt de steen perfe en mijn nicht verzorgt het roosje liefde. r Nog een paar dagen blijf ik op Tef^ en ik toer wat rond. Als ik weer nëa" de overkant ga, heb ik het gevoel <ra ik afscheid heb genomen van yff?"' 'oud zeer' en dat ik Texel mét andsr' ogen ben gaan zien. °e c 'olgc lann >134 De kinderen van De Akker uit groep 7 en 8 hebben op maandag 17 januari een bezoek aan de redactie van de Texelse Courant gebracht en ze hebben daar een heleboel gezien en gehoord. Maandag gingen wij naar de redactie van de krant. Er was een mevrouw die van alles vertelde over de krant. Eerst gingen we naar Joop, dat is een journalist. Daarna naar Jeroen, die ook een journalist is en die vooral achter de brandweer en de politie aan zit. Er waren veel kranten uit 1950 tot 2003. Die waren erg dik en 2004 moet nog komen. Je mocht helaas niks aan raken van de mensen die daar waren. Er waren nog meer journalisten, maar die waren er niet. Een van hun was op vakantie en de ander was ergens anders. Joop maakte een artikel over sport. Jeroen had een pieper van de brandweer. De mevrouw die ons rondleidde, bracht ons naar de fotokamer. En ook naar de krantenbewaarkamer. Zij liet ons een heel oud fototoestel zien, die vrouw is ook journalist, dus ze wist er best wel veel van. Daarna gingen we met de auto's terug naar school om dit artikel te schrijven VRIJDAG 28 JANUARI 2005 IU Y 1-. I V L. Mareis wint eenvoudig Bijna het voltallige team van basketbalvereniging De Mareis trad zondag aan tegen Wieringerland, dat met maar zes spelers naar Texel was gekomen. Het was van tevoren be kend dat Wieringerland over goede schutters beschikt en het spel daarop zou instellen. Daarom werd de ge vreesde zoneverdediging van De Mareis iets aangepast. Normaal wordt met twee man voor en drie achter gespeeld, nu met drie voor en twee achter. Wieringerland werd hier door verrast en probeerde vergeefs de Texelse muur te doorbreken. Daar entegen liep de aanval van De Mareis gesmeerd, waarbij vooral Nico Kikkert met 33 punten met was te stuiten, zodat al snel een comforta-. bele voorsprong werd behaald. Babis Papadopoulos en Eric Heijenk moes ten enige tijd met een blessure naar de kant. Maar zelfs zonder deze goaltjesdieven wist De Mareis uitein delijk de wedstrijd vrij eenvoudig met 75-43 naar zich toe te trekken. Thamayka Barhorst wint op open dag Thamayka Barhorst uit Den Burg mag een keer mee als medewer kers van EcoMare op het wad zee honden gaan uitzetten. Thamayka en haar familie leverden op zondag op de open dag van EcoMare drie oude mobiele telefoons in, waar mee zij kans maakten op deze prijs. De datum waarop de winnaar - met een van haar ouders - het ruime sop zal kiezen, is nog niet bekend, maar dit zal waarschijnlijk ergens in maart zijn. In totaal wer den 47 oude telefoons ingeleverd. De open dag van EcoMare werd door 1344 mensen bezocht, waarbij vooral de kinderactiviteiten in het restaurant veel aandacht kregen. Menig kind liep geschminkt rond, er werden tien tallen buttons gemaakt en er enthou siast gespeeld met het visspel. Meer dan zestig kinderen deden mee met de speurtocht en zochten in het hele gebouw naar letters. De speurtocht werd gewonnen door Joren en Ward Bakker uit Den Burg. Zij krijgen hun prijs thuis gestuurd. Het is nog steeds mogelijk oude te lefoons in te leveren bij EcoMare en bij Het Olijfblad in Den Burg. De op brengst van deze actie komt ten goede aan Dorcas Hulp en de zeehondenopvang van EcoMare. Meer informatie over de actie is te vinden op de vernieuwde website www.ecomare.nl. Bezoekers luisteren in de technische ruimte naast de onderwaterzaal van EcoMare naar de uitleg van Wiebe Sijtsma. Zeewater in de bassins of zeewa ter in de aquaria in de onderwater zaal. Het ziet er niet meer dan lo gisch uit dan dat het er gewoon is. Tijdens een rondleiding achter de schermen liet EcoMare afgelopen zondag tijdens de open dag zien dat het zeewater toch niet hele maal vanzelf door de leidingen stroomt. Onder leiding van medewerker Wiebe Sijtsma gingen voor de gelegenheid de deuren van de technische ruimte naast de onderwaterzaal open en mochten de bezoekers langs de pompen, leidingen en filters van het waterbehandelingssysteem lopen. Sijtsma legde uit hoe water uit de Noordzee via een pijpleiding naar het centrum voor wadden en Noordzee wordt gepompt en na filtering over de bassins en aquaria wordt verspreid. 'In totaal hebben we hier anderhalf miljoen liter circulerend zeewater', aldus Sijtsma. 'Na gebruik gaat het weer gefilterd terug de Noordzee in. We zijn hier niet groener dan groen, maar we kunnen wel zeggen dat het schoner terug gaat dan dat het eruit komt.' De bezoekers kregen ook uitleg over het luchtbehandelingssysteem dat ervoor zorgt dat er in de onderwater zaal bij zowel veel als weinig bezoe kers doorlopend een constante omgevingstemperatuur van achttien graden is en dat de ruimte altijd van verse lucht is voorzien. Via een C02- snuffelaar wordt de hoeveelheid uit geademde lucht in de gaten gehou den en als bij veel bezoekers de hoeveelheid koolstofdioxide oploopt, wordt er automatisch verse zuurstof aangevoerd. Door zowel de ruimte als het water (zestien graden) op een constante temperatuur te houden, wordt voorkomen dat de vissen en schaaldieren door oplopende tempe raturen het loodje leggen. 'Dat ge beurde in de ruimte die we voor de onderwaterzaal hadden nog wel. Dan zag je de dieren sterven als het warm werd en het is met leuk als dat ge beurt.' De open dag trok 1344 bezoe kers, een paar honderd minder dan een jaar geleden. Volgens woord voerster Renée Smal werd die open dag in maart gehouden, waardoor er al meer toeristen waren. De inlever- actie voor oude mobiele telefoons leverde 35 mobieltjes op. Eetcafé Vincent heropend na verbouw keuken In augustus hadden ze het even helemaal gehad. Het was afgela den druk in het restaurant, in de keuken was de kok driftig op zoek naar de laatste lege plekjes waar hij toch nog iets zou kunnen neer zetten en onderling begon span ning te ontstaan. Mirjam van der Ploeg van eetcafé Vincent nam een wijs besluit en gaf Vincent Hoekstra en kok Chris Peters elk een stuk papier in handen om uit te tekenen hoe ze de te kleine keu ken dan graag zouden willen hebben. De twee bleken nagenoeg dezelfde ideeën te hebben en begin deze maand ging de deur van het eetcafé aan de Grensweg in de Dennen op slot om te plannen uit te voeren. 'De oude keuken is daarna volledig gestript, alles is eruit geweest en we hebben hem helemaal vervangen door nieuwe apparatuur', vertelt Hoekstra. Afgelopen week legden werknemers van De Vier (die voor heen bij de VEM werkten) en Jaap Kooger van klusbedrijf Fon Eiges er de laatste hand aan en vanaf vanmid dag is de zaak heropend. Met de nieuwe keuken is de capaci teit van het eetcafé verdubbeld. 'We hopen dat we naar honderd bezoe kers kunnen gaan. maar we moeten eerst maar eens zien hoe het in de praktijk uitpakt', aldus Van der Ploeg. De nieuwe keuken is onder meer voorzien van extra afzetruimte voor het eten dat moet worden opgediend. 'Volgens de ARBO-eisen is hij nu ook weer helemaal geschikt voor de toe komst', aldus Hoekstra. De vorige keuken was ongeveer vijfentwintig jaar oud en in de loop der jaren in delen aangepast en verbouwd. Hoekstra en Van der Ploeg namen het eetcafé, voorheen restaurant Grens- zeloos, ongeveer een jaar geleden over. Toen werd het eetgedeelte aan de voorkant al stevig onder handen genomen. Volgens Hoekstra is het eerste jaar goed verlopen. 'Je hoort vaak het geklaag dat het slecht gaat, maar daar hebben we afgelopen jaar weinig van kunnen merken. De eco nomie is weer aan het aantrekken.' Over een tijdje willen Hoekstra en Van der Ploeg ook het terras verbouwen. De kinderen hebben een inzame ling voor Azië gehouden. Ze haal den allerlei dingen op bij men sen. Zo liepen op 18, 19 en 20 januari Niels Drijver, Elfnede Dennenberg, Elise Brouwer, Manon Daalder, Annemieke en Ruben van Tatenho- ve langs de deuren om oudpapier, glasflessen en statiegeldflessen op te halen. Ze zijn langs Oost, Zeven huizen en Oosterend geweest Sommige mensen gaven geld en dat was natuurlijk Op een gegeven moment ze ook splitsen, want met z'n is een beetje veel. Voor het papier en de giazen flessen we geld en de statiegeld namen we mee naar KOOT. kregen we er geld voor. We hebb ongeveer e150,- opgehaald vo Azië.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6