Cjrocn 2rwartjJexeh 'in het hart jlweede paracentrum bij Vliegveld Texel Rappende Texelaars flowen op topics hiphop Texels Museum heeft interesse in vuurtoren Uitbreiding boothuis KNRM op lange baan Nieuwe reddingboot in bestelling SUPER DE BOER PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11951 DINSDAG 1 FEBRUARI 2005 Verschijnt dinsdag e ixel krijgt er een tweede para- >ntrum bij. Op 30 april gaat het Irijf Blue Side Up beginnen met aanbieden van tandem- irongen en cursussen en krijgen ik teams en vrije val-springers iderdak bij het nieuwe centrum itde handelsnaam Skydive Texel )ropzone krijgt. Het bedrijf is in •Onderhandeling met de Texelse I iiweefvliegclub om daar, in elk ge- Jjal voor dit jaar, een tijdelijk onder- «tomen te krijgen. Jan Booyen Jïienks, directielid van Paracen- him Texel, reageerde verrast op iet nieuwe initiatief, maar zegt de loncurrentie niet te vrezen. jan! >21(|et initiatief voor Skydive Texel is af- lomstig van Alexander Beetz, fre- uent springer en vanaf 1988 regel- op Texel te vinden. 'De eerste lachte die ik had toen ik voor het srst bij Paracentrum Texel (PCT) |ver de drempel stapte was: deze ent wordt niet goed gerund. In de ^pop der jaren is de dienstverlening *iaar de para's verslechterd en de vei- jgheid bevindt zich daar op een hel- id vlak', aldus Beetz. Hij bood ei- laar Bob Rienks eind vorig jaar m zijn bedrijf over te nemen. 'Ik zei it aanvankelijk uit een geintje, maar in er later serieus over gaan naden- ten. In het najaar zijn er gesprekken icferejevoerd, maar Rienks gaf aan dat hij igenlijk al eerder had besloten dat jn zoon Jan Booyen de zaak zou /ernemen. Toen kreeg ik dus de in m'n gezicht dichtgegooid.' itz besloot zijn plannen voor een racentrum op Texel toch verder uit e werken. Hij deed dat samen met andere participanten, die alle- ll nauw betrokken zijn of waren bij iracentrum Texel: Wim van Gilst, tot Dfyong jaar commercieel manager bij varRienks, Arie Drevel, vanaf 1985 werk zaam als piloot bij PCT en een vierde :ht| 9 de 'jfolgens Kuiper is de vuurtoren een gouden plek voor een museum over nder meer de histone van het loods wezen. Ook kan er volgens hem aan- pacht worden besteed aan de eorgische Opstand, omdat de ko- jelgaten nog in de oude buitenmu ren zijn te zien. 'Voor mensen die {neer willen weten, is vervolgens het Luchtvaartmuseum in de buurt en voor het loodswezen kunnen we ook een verwijzing naar het Maritiem en Üutters Museum aanbrengen.' Het uitzicht kan volgens Kuiper eveneens pen belangrijke trekker worden. In de ■èxploitatie-opzet wordt uitgegaan Van maximaal vijftigduizend bezoe kers per jaar. pe vuurtoren komt zo goed als zeker Ie koop en de gemeente is zeer beinteresseerd. De onderhandelin gen moeten nog beginnen, laten woordvoerders van de gemeente en pe dienst Domeinen van het ministe rie van Financiën weten. Domeinen baat namens eigenaar Rijkswater staat aan de slag met de verkoop als pe vuurtoren een overtollig staatsei gendom is geworden. De gemeente komt volgens een woordvoerster van |/VW K-kHP de Domeinen als overheidsinstantie als eerste aan bod. De vraag is in hoeverre de gemeente en Domeinen elkaar daarna weten te vinden. Bur gemeester en wethouders hebben aangeven de vuurtoren alleen voor een symbolisch bedrag te willen ko pen. Domeinen wil er graag een marktconforme prijs voor vangen. Volgens de woordvoerster van Do meinen moet de waarde van de vuur toren nog worden bepaald. 'En we moeten ook eerst praten met Rijks waterstaat over het gedeelte dat zij wil behouden.' Rijkswaterstaat wil op de Eierlandsche vuurtoren gebruik blijven maken van de radar en een mfraroodcamera die worden door geschakeld naar de Brandaris op Terschelling. Pas als er duidelijkheid is over het toekomstige gebruik en de toren is getaxeerd, kunnen volgens Domeinen de verkoopgesprekken beginnen. Volgens Kuiper zou de overheid niet alleen naar de hoogst haalbare prijs moeten kijken. 'Het is ook in hun be lang dat ze van het gebouw afraken, want ze hebben er nu alleen kosten aan. Het is voor hen ook winst als ze er straks geen omkijken meer naar hebben.' Volgens hem zou het goed zijn als het staatsgebouw ten goede komt aan de gemeenschap en niet één particuliere eigenaar. 'Het mu seum hoeft er verder ook niet aan te verdienen, maar het is wel leuk als we de vuurtoren op een niet-commer- ciële manier naar de mensen kunnen brengen. Ik hoop de overdracht nog mee te kunnen maken.' Als de ge meente eigenaar wordt en het Texels Museum de exploitatie ter hand neemt, moeten er volgens Kuiper goede onderhoudsfondsen in het le ven worden geroepen. De stichting wil zelf geen eigenaar van het ge bouw worden. Burgemeester en wet houders zijn voorstander van het 'model Ameland'. Dat eiland heeft de vuurtoren inmiddels gekocht van Rijkswaterstaat en hem onderge bracht bij de Stichting Amelander Musea die daar de meeste attracties voor toeristen beheert. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt er aan gedacht een nieuwe weg vanaf de openbare weg naar de vuurtoren aan te leggen, zodat bewo ners van het buurtje rond het gebouw geen last hebben van voorbijgangers. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg partner, wiens identiteit voorlopig nog geheim wordt gehouden. 'We had den allemaal het idee dat het veel beter kan Het springen wordt steeds professioneler en het paracentrum is met meegegaan in die professionali sering. Wij zien hier een gat ontstaan waarvan we oenken dat wij het goed kunnen opvullen.' Volgens het viertal schort er nogal wat aan de bedrijfs voering binnen PCT. 'Ik heb de laat ste twee jaar de situatie zien ver slechteren. Jonge vliegers wordt het mes op de strot gezet en dat gaat ten koste van de veiligheid. Ik heb Rienks daar diverse malen op geattendeerd, maar daar is niks mee gedaan', aldus Drevel, zelf fervent springer en al bijna twintig jaar als piloot werkzaam bij Rienks, naast zijn werk als professio neel verkeersvlieger. 'In 1990 is er al een adviesbureau ingeschakeld dat een rapport heeft uitgebracht met mogelijke verbeteringen in dat bedrijf. Simon Woerlee is daar heel hard mee aan het werk geweest, maar ook hij is er uit gewerkt, ledereen die het daar goed doet, wordt er uitgegooid. Ook Wim van Gilst, die enkele jaren bij PCT werkte als commercieel ma nager, werd op een zijspoor gezet. Wraak Volgens Beetz is het nieuwe bedrijf echter niet uit rancune ontstaan. 'Be slist niet. De eerste onderhandelingen zijn stukgelopen, maar wat ons be treft staat de deur naar overname of samenwerking nog steeds open. We zijn zelf degenen geweest die het de familie Rienks hebben verteld.' Drevel: 'Plan A was en is nog steeds het overnemen van Paracentrum Texel, plan B is een eigen centrum ernaast. In dat stadium zitten we nu.' In eerste instantie is er zo'n twee mil joen euro voor de start uitgetrokken. Enkele tonnen zijn al geïnvesteerd in Lees verder pagina 5 ieerDe Stichting Texels Museum heeft interesse in de exploitatie van een ^inuseum in de Eierlandsche vuur toren. Op verzoek van burgemees- 'Her Joke Geldorp heeft directeur lan Kuiper een exploitatie-opzet lemaakt om de mogelijkheden te lekijken. Freestylen en battien bleven nog even achterwege, maar flowen. topics en verses zijn sinds gistera vond voor een groepje volwassen Texelaars geen onbekende begrip pen meer. Tien Texelaars volgden in jongerencentrum Time Out een work shop rappen voor volwassenen. De workshop was opgezet door do cent Pieternel Geurtz van de OSG die zich voor haar lessen meer in rappen wilde verdiepen. Een paar mede docenten, die ook zouden meedoen, lieten verstek gaan, maar hun plek ken werden ingevuld door andere Texelaars. Onder hen ook een ouder paar dat zich aan het voorbereiden was op een feest van een van hun kinderen. Onder leiding van rappers Robin Rump en Bart Riegman wer den de volwassenen in de popkelder wegwijs gemaakt in de hiphopcultuur en maakten ze ook zelf eigen teksten in rapvorm. Volgens Geurtz leerden ze onder meer om te flowen, waarbij woorden wel op elkaar aansluiten, maar niet hoeven te rijmen. De tek sten moesten een topic (onderwerp) bevatten en uit verses (coupletten) en gewoon refreinen bestaan. Aan het eind werden de zelfgemaakte num mers al flowend voorgedragen. Hoe wel het freestylen en battien nog niet werd beoefend, werd het al wel be handeld. 'Bij freestylen zeg je ge woon uit je hoofd wat er in je opkomt en bij battien sta je met z'n tweeën tegenover elkaar te rappen.' Deze maand krijgen ook alle derdeklassers van de OSG raples. Inbraak bij tandartsen De tandartsenpraktijk aan de Witte Kruislaan in Den Burg was vorige week doelwit van inbrekers, die bin nenkwamen door een lichtkoepel op dak te forceren. Toen ze op een dichte binnendeur stuitten, vonden ze een andere toegangsweg via èen bovenlicht. Ze doorzochten het pand en veroorzaakten daarbij nogal wat schade, meldt de politie. De buit be stond uit twee geldkistjes met een geringe inhoud, bedoeld voor het ver richten van kleine aankopen. 'Wij hebben verder nooit geld in huis', vertelt één van de tandartsen. De in braak moet in de nacht van maandag op dinsdag.zijn gepleegd. Uitzendbureau sluit haar deuren Aeolus Uitzendbureau in Den Burg heeft de deuren gesloten. Volgens eigenaresse Anneke Hoogen- bosch was het om 'bedrijfs economische redenen' niet langer mogelijk om door te gaan. Vrijdagmiddag was het uitzendbu reau, dat een jaar geleden in het voor malige reisbureau aan de Warmoes straat werd gevestigd, voor het laatst geopend. Vrijdagavond werd het ge bouw al leeggehaald. Hoogenbosch heeft zelf besloten de stekker eruit te trekken. Het bedrijf is niet failliet ver klaard. Het terugtrekken van een grote klant op het eiland was eén van de redenen. 'Hij kon zijn personeel elders goedkoper inkopen.' Daar naast had Aeolus volgens Hoogenbosch ook te kampen met de economische malaise op het eiland, waardoor er weinig vraag naar uitzendpersoneel was. Aeolus werd drie jaar jaar geleden aan de Rozendijk opgericht en richtte zich in eerste instantie vooral op uitzendpersoneel in de landbouw. Na de verhuizing naar de Warmoesstraat legde het zich ook toe op andere sec toren als de horeca. Gastouder bureau Calimero dat sinds septem ber bij Aeolus was gevestigd, blijft voortbestaan. Peronne Brewel gaat het bij elkaar brengen van gastouders en ouders die kinderopvang zoeken verder van huis uit coördineren. De uitbreiding van het boothuis van de KNRM in De Koog is voorlopig uitgesteld. De reddingmaatschap pij heeft met een speciale actie vanwege het 180-jarig bestaan genoeg geld opgehaald voor een nieuwe reddingboot, maar er is onvoldoende geld om ook het boothuis op de juiste grootte te brengen. De uitbreidmgskosten zijn geraamd op ongeveer een half miljoen euro en daarvoor is nog geen geld beschik baar. 'Maar uitstel is geen afstel', al dus Willem Grisnigt van de Texelse afdeling van de KNRM. 'Het kan mis schien over een jaar gebeuren, maar het kan ook nog vijfjaar duren.' Vol gens Grisnigt is er ook nog geen bouwaanvraag ingediend. Het gevolg is dat de nieuwe redding boot, die bijna twee keer zo lang als de Zalm wordt, voorlopig niet vanaf het strand kan worden gelanceerd. De nieuwe boot heeft daarvoor een strandtrailer en een zwaardere trek ker nodig en daar is in het huidige Drie gewonden bij botsing op fietspad Bij een aanrijding tussen een bromfietser en een groepje wande laars op het fietspad langs de Vuurtorenweg zijn zaterdagavond drie gewonden gevallen. De voetgangers maakten deel uit van een groepje van zeven vakantiegan gers van wie twee mannen uit Amersfoort (34 en 25 jaar) op het fietspad liepen. Ze werden achterop gereden door de bromfietser, een Cocksdorper van 17 jaar, die op weg naar huis was. Hij voerde wel verlich ting, maar had de wandelaars niet in de gaten. De wandelaars droegen geen verlichting en ter plaatse zijn geen lantaarns. De jongen reed op volle snelheid op het groepje in. Daar bij kwam het tot een valpartij. Door dat het nempje van zijn helm met goed vast zat, vloog deze af en smakte de bromfietser met zijn hoofd op het asfalt. Hij liep een hersen schudding op en een flinke hoofd wond, waarvoor 23 hechtingen wer den aangebracht. De twee voetgangers zijn met beenletsel naar het ziekenhuis gebracht, een arts ont fermde zich over de bromfietser. boothuis onvoldoende ruimte voor. Volgens woordvoerder Rob Vinke van de KNRM in De Koog krijgt de nieuwe boot voorlopig een wegtrailer waar mee hij voor een inzet naar de haven van Oudeschild kan gebracht en daar te water worden gelaten. Voor ope raties op de Noordzee houdt de KNRM in De Koog de Zalm achter de hand, zodat er toch altijd een red dingboot vanaf het strand kan wor den gelanceerd. De KNRM heeft haar Engelse zuster organisatie Royal National Lifeboat Institution inmiddels opdracht gege ven de nieuwe reddingboot voor De Koog te bouwen. De maatschappij heeft met de speciale actie die in november begon tot nu toe EUR310.000,- voor de nieuwe boot opgehaald en dat is ruim voldoende. De kosten waren geraamd op EUR180.000,- De nieuwe boot wordt gebouwd in de plaats Cowes op het eiland Wight. Woordvoerder Kees Brinkman van de KNRM verwacht dat hij halverwege dit jaar klaar is. De nieuwe boot wordt een type Atlantic. Soortgelijke boten worden al gebruikt door de stations op Vlieland, Ameland. Schiermonnikoog en Den Oever. De Atlantic is 7.5 meter lang. 2.64 meter breed en heeft een diep gang van ongeveer 70 centimeter. De motoren hebben een vermogen van twee keer 75 PK en er kunnen negen tien mensen tegelijk mee worden ge red. Ter vergelijking: de Zalm (type Float) is 4,70 meter lang, 2 meter breed, heeft een diepgang van 30 centimeter en daar kunnen vijf gered den aan boord. In beide gevallen is plaats voor drie bemanningsleden. Op de nieuwe boot kunnen ze ook beter zitten en hij vaart sneller dan de Zalm die in 1992 in gebruik werd ge nomen. Een naam moet volgens Brinkman nog worden bedacht. Jubileumconcert Dat Texelse koren Mozarts Ave Verum en Glona van Vivaldi zingen is met nieuw. Maar zondag, tijdens het jubileumconcert in de hervormde kerk in Den Burg, werd het Muziekschool koor ondersteund door een professio neel kamerorkest. Pagina 2 a Turnwedstrijden Michiel Vlaming, Marlon Marei en Barbara Damstra zijn in de prijzen gevallen tijdens de turnkampioen- schappen die zaterdag en zondag in sporthal Ons Genoegen werden ge houden. Michiel pakte knap de tweede plaats bij de pupillen en Marton en Barbara werden elk derde bij de jeugd en de junioren. Pagina 5 Werkstraf mishandeling Een 20-jarige Rotterdammer is giste ren door de politierechter in Den Hel der veroordeeld tot een werkstraf van 90 uur wegens zware mishandeling. De man was op 31 juli vorig jaar be trokken bij een vechtpartij in café Le Berry in De Koog, waar hij een 25- jarige inwoner van die plaats hard in het gezicht sloeg. Die raakte gewond aan een oog en liep een gebroken neus op. Een vordering van het slachtoffer (smartengeld) werd door de rechter niet-ontvankelijk verklaard, omdat die te ingewikkeld zou zijn voor de strafzaak. Daarvoor moet het slachtoffer een civiele procedure star ten. Spreeuw om tafel met peuterleidsters Mart Spreeuw van Spreeuw Ad viesbureau gaat binnenkort met de leidsters van de peuterspeelzalen om tafel om te praten over de voor waarden waaronder zij vanaf 1 april onder de nieuwe Brede Welzijnsstichting (BWS) kunnen werken. Spreeuw, die voor de gemeente de komst van nieuwe BWS voorbereidt, vestigingsmanager Nel Pijlman van Catalpa en de voormalige werkgroep Peuterspeelzalen Texel zijn vrijdag bij elkaar geweest om te praten over de voortgang van de peuterspeelzalen. Zij hadden dat twee weken geleden afgesproken tijdens de raads commissie Welzijn waarin duidelijk werd dat Pijlman de overgang van de speelzalen van Catalpa naar de nieuwe BWS zou begeleiden. Voor betrokkenen van de speelzalen was dat aanleiding hun bezwaren tegen opname in de BWS te laten varen. Volgens zowel Pijlman als Spreeuw wordt het kort dag, maar leeft de overtuiging dat het gaat lukken. 'De leidsters en ouders hebben de hoog ste prioriteit gekregen', aldus Pijlman. In maart wil Spreeuw een bnef naar de ouders sturen met daarin meer informatie over de kosten en de openingstijden. Voor het berekenen van de kosten wil hij gebruik maken van het voorwerk dat de werkgroep Peuterspeelzalen heeft verricht. Voor waarde is dat het draaien van de zes speelzalen mogelijk blijft binnen de €93.000,- die de gemeente jaarlijks beschikbaar kan stellen Daarnaast moet de komende twee maanden een salarisadministratie en financiële administratie worden opgezet, de BWS officieel worden opgericht en de statuten door de raad worden goedgekeurd. 'Het wordt een forse inspanning', aldus Spreeuw. Samen met directeur Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel vormt hij de voorlopige Raad van Toezicht van de nieuwe BWS. (Advertentie) De beschadigde bromfiets van de 17-jarige Cocksdorper Snelheidscontrole Bij een snelheidscontrole op de Pont- weg bi) Den Burg, die één uur duurde, heeft de politie drie bestuurders be trapt die harder reden dan de 60 ki lometer per uur die ter plekke is toe gestaan. De 47 andere automobi listen die passeerden, hielden zich wél aan de maximumsnelheid. Te vens werd een voertuig gevolgd waarvan de bestuurder 100 reed op een plek waar 80 nog net mag. Een bromfietser kreeg een bekeuring omdat zijn voertuig was opgevoerd. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Robin Rump leert een groepje volwassenen bij Time Out hoe ze moeten rappen.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1