Meesterwerken volgens het boekje op jubileumconcert Onbekende gast zaait onrust voor huwelijk Oud-leerlingen niet gebukt onder herverdeling rollen Agenda Muziekschoolkoor, kamerorkest en sopranen Mijn idee.. TEXELSE 2 COURANT teso N €1000,- IFoto Dat Texelse koren Mozarts Ave Verum en Gloria van Vivaldi zin gen is niet nieuw, maar tot dus ver werd de uitvoering van deze meesterwerken beperkt tot onder meer begeleiding op orgel. Zon dag, tijdens het jubileumconcert in de hervormde kerk in Den Burg, werd het Muziekschoolkoor ondersteund door een professio neel kamerorkest. En werden de composities volgens het boekje uitgevoerd. Het publiek genoot, evenals de muzikanten. Ongeveer een half jaar was gewerkt aan de voorbereiding van het con cert dat de kroon moest worden op de viering van het 45-jarig jubileum van de Muziek- en Dansschool. Vorig jaar werd dat al gevierd met het ensemblefestival, de musical Alice in Wonderland en het Vlaams Festi val. Voor het jubileumconcert pakte de muziekschool groots uit. Speci aal voor de gelegenheid werd het Groot Muziekschoolkoor opgericht, dat was samengesteld uit 64 voca listen, afkomstig uit het bestaande muziekschoolkoor, Amici Cantus en andere Texelse koren. Onder bevlo gen leiding van artistiek leider Dyo Wassink begonnen in september 2004 de repetities voor wat een concert moest worden met wer ken uit de kerkelijke geschiedenis, maar ook een moderne compositie. Hiervoor werd componist Alexander Comitas ingehuurd, het pseudo niem van Texelaar Ed de Boer. Hij heeft al een aantal indrukwekkende composities op zijn naam staan en als arrangeur maakte hij onder meer een bewerking van Richard Rodgers' The Sound of Music, een musical die inmiddels vele duizen den bezoekers heeft getrokken. Hij gebruikte de tekst van Ave Nobi- lis Maria, afkomstig uit de Mid deleeuwse liederenbundel Carmina Burana. Hij slaagde erin de vijf cou pletten in elkaar te laten vloeien. Na een devoot begin, uitgevoerd door de sopranen en violen, bereikte het lied met een indringende smeek bede aan Maria een hoogtepunt in het vierde couplet, waarna het slot verstilt. Zondag was duidelijk dat de maan den van repeteren niet voor niets Illegale rally Het verhaal over de illegale rally deed een snaar bij me trillen. Het in het geheim plannen maken, zo onopvallend mogelijk de route uit zetten, zorgen dat de plannen niet uitlekken en in de late avond zo onnozel als het maar kan samen komen voor het startschot. Ik wou dat ik erbij geweest was. In ons land met zijn bloeiende regelge ving, dat zo langzamerhand is ver geven van bordjes met 'Verboden toegang' en prikkeldraad, is het heerlijk om één- of tweemaal per jaar zo'n clandestien evenement te organiseren. Ik ben voor. Waar ik niet voor ben, is het schade toe brengen aan andermans eigen dommen. Gein is fijn, maar wel voor eigen rekening. Ik wil daar om de deelnemers aan de rally oproepen om als vast aanhangsel aan de race de volgende dag de route langs te gaan op eventueel veroorzaakte schade, al moet dit laatste uiteraard zoveel mogelijk worden voorkomen. Vermomd als mountambiker of argeloze wan delaar kan poolshoogte worden genomen. Daarna moeten scheef- gereden dampalen worden recht gezet en de wandelpaden aange harkt. Er zou een soort onofficieel samenspel kunnen zijn tussen SBB en de rallyrijders. Na herstel van de schade kan SBB-hoofd- man Erik van der Spek via een soort Wampexmodel de deelne mers naar hun in beslag genomen bordjes leiden. Natuurlijk gaat er die nacht niemand in een duinpan of achter een dikke den in hin derlaag liggen om de deelnemers alsnog in de kraag te vatten. Iets wat natuurlijk wel is toegestaan als de wedstrijd voortijdig zou uitlekken. Scouts honour. Wie zich niet aan de regels houdt, wordt op eigen kosten door De Bolder met pek en veren versierd. Everybody happy? Yeah! Pien Verberg waren geweest. Het koor zong Comitas' compositie zoals hij het had bedoeld en dat was ook voor de schrijver zelf een bijzondere gewaarwording. Na afloop was hij vol lof over de vocalisten. 'Ze heb ben het uitstekend gedaan.' Soort gelijke complimenten incasseerden de zangers voor de uitvoering van Te Deum Laudamus, dat Mozart schreef op zijn zestiende en dat in de kerk wordt gezongen tijdens de liturgie van het ochtendgebed. Met een feestelijk begin, een ingeto gen smeekbede als tussenstuk en een uitbundig slot. Het beroemde Ave Verum, als tweede gezongen, componeerde Mozart aan het eind van zijn leven. Een indringend reli gieus lied voor koor en strijkers, dat vaak ten uitvoer wordt gebracht. Uit de Barok werd gekozen voor Stabat Mater van C.B. Pergolesi, de bekendste uit de zogeheten Maria Hymnen. Hier maakten sopra nen Ingrid Wage en oud-Texelse Karin van Arkel hun opwachting. Van Arkel schittert onder meer in opera's, liedrecitals en als soliste. Samen met Wage vormde ze een sterke combinatie, en waren hun solo's en samenzang een lust voor het oor van de'liefhebbers, die in groten getale naar de kerk waren gekomen. Tenslotte schalde Vival di's Gloria door de hervormde kerk, een overbekende liturgie, waarbij solisten en koor elkaar afwissel den. Bijzondere ervaring vormde de bijdrage van kamerorkest Strijk licht, met onder meer eerste cellist Frank Rutgers in de gelederen, die als docent is verbonden aan de muziekschool. De groep heeft een variabele bezetting van muzikanten, die allemaal een opleiding aan het conservatorium hebben doorlopen. Waar het muziekschoolkoor er dit weekend al zes maanden repetitie op had zitten, kwamen dit gerou tineerde gezelschap pas zaterdag voor het eerst naar het eiland. Met spanning werd uitgekeken naar de eerste gezamenlijke repetitie, zater dag in de hervormde kerk. Waar ook tijdens de generale repetitie zondag voor het jubileum nog de spanning en onzekerheid van gezichten viel af te lezen, oogden de zangers en instrumentalisten zondag ontspan nen. Begeleid door instrumenten als viool, pauk, trompet en hobo wer den bekende liederen uitgevoerd op een wijze die men op Texel niet gewend. De zangpartijen wer den soms nog wat onzeker ingezet, maar het orkest klonk vrijwel zuiver en als één geheel. Het koor was dankzij een evenwichtige verde ling van alten en sopranen goed in balans en had een goede klank. Veel bewondering was er voor artis tiek leider Dyo Wassink. De muziek schooldocent kénnen we als echte koordirigent, met veel enthousias- Chi Neng verplaatst De start van de nieuwe basiscursus Chi Neng Chi Qi Gong van Esther Schilling is verschoven. De zesdelige cursus begint op donderdag 17 fe bruari in plaats van 3 februari. Ze wordt gegeven in De Aleph in Den Burg. Open avond PvdA De PvdA-afdeling Texel houdt vrijdag een open avond in De Schakel, naast de hervormde kerk van Den Burg. Vanaf 20.30 uur zijn de fractie, het bestuur en leden aanwezig om met geïnteresseerden van gedachten te wisselen. me en liefde voor het vak. Ditmaal stond hij voor de taak om een koor en kamerorkest tegelijk aan te sturen. Het ging hem goed af, met als resultaat een staande ovatie voor hem en de muzikanten. Gezien de prestatie en de inspanning die ervoor is geleverd, lijkt één concert aan de bescheiden kant. Maar de kosten van een dergelijke uitvoering zijn dermate hoog, dat een tweede keer er niet in zit. Voor degene die er niet bij waren of zij die het nog eens terug willen horen, is het te hopen dat de opnamen die de muziekschool heeft gemaakt, zijn Tekst en foto Gerard Timmerman Dyo Wassink dirigeert in de hervormde kerk het Groot Muziekschoolkoor, dat werd begeleid door kamerorkest Strijklicht. Dinsdag 1 februari: De FNV Vrouwenbond houdt haar jaarvergadering in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive voor het goede doel. Deelname kost €3,50, inschrijven (liefst met maat) tussen 19.30 en 20.00 uur. In Cinema Texel draaien National Treasure (aanvang 20.15 uur) en Finding Neverland (20.30 uur). Woensdag 2 februari: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Knm nabij De Cocksdorp een introduc tieles golf gegeven. Piet Vellema, arts bij de Gezond heidsdienst voor Dieren, spreekt over actuele zaken in de gezond heidszorg in de schapenhouderij. Locatie is hotel De Pelikaan nabij De Koog, aanvang 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in de doops gezinde kerk van Den Burg een zogenoemd Lagerhuisdebat over de toekomst van de boeren op Texel. In Cinema Texel draaien Floris (aanvang 13.30 uur), Lepel (14.00 uur), Erik of het Klein Insecten boek (16.00 uur), Spongebob, de film (16.00 uur), National Treasure (20.15 uur) en Finding Neverland (20.30 uur). Donderdag 3 februari: In Cinema Texel draaien Sponge bob, de film (aanvang 19.00 uur). Vet Hard (19.15 en 21.45 uur) en National Treasure (21.30 uur). Vrijdag 4 februari: Om 20.00 uur begint in de Bur gemeester De Koninghal in Den Burg een buitengewone aandeel houdersvergadering van Teso, Hoogwater te Oudeschild Di. 01 Wo. 02 Do. 03 Vr. 04 Za. 05 Zo. 06 Ma. 07 Di. 08 11.30 en 00.30 en 00.55 en 01.50 en 03.14 en 05.17 en 06.40 en 07.45 en 11.50 u. 12.15 u. 13.40 u. 15.27 u. 17.50 u. 19.10 u. 20.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 6 lebruari op om 08.19 uur en gaat onder om 17.30 uur; woensdag 2 februari laatste kwartier; vrijdag 4 februari doodtij. Benauwd kijken, uitzonderlijk boos kijken of dronken als een tor over het podium wankelen. De spelers van de Vereniging van Oud-leerlin gen hadden er zaterdagavond wei nig moeite mee tijdens de opvoe ring van de komedie 'Die vogel zingt niet meer' in dorpshuis De Wielewaal. Dat een paar weken ge leden onderling nog rollen moes ten worden gewisseld omdat hoofdrolspeler Teun Huisman ziek werd, was aan het spel nauwelijks te merken. En het stuk was ook niet verkeerd. Elke speler had ondanks de herver deling een passende rol behouden, waardoor de personages herkenbaar werden neergezet. Kees Zijm, die ei genlijk een onaangename rijke vis boer had zullen spelen, bleek zich in korte tijd goed te hebben ingeleefd in iemand die graag alles in de hand heeft, maar lijdzaam moet toezien dat hij aan alle kanten door de omstan digheden wordt gepasseerd. Chiel Sanders moest een hem waarschijn lijk op het lijf geschreven rol van vrij postige loodgieter laten schieten, maar het spelen van een onaange name visboer ging hem ook goed af. De rol van die vrijpostige loodgieter werd overgenomen door Jan Blom en die bleek aan de korte voorbe reidingstijd eveneens voldoende te hebben gehad om met gemak en ple zier een type neer te zetten dat je niet graag in huis wilt hebben, maar wel op het podium wil zien. Het verhaal draaide het om een aan staand huwelijk tussen boekhouder Hans Otto Baaider (Kees Zijm) en de dochter van zijn baas, de onaange name visboer Sieger Schopstoel. Het begon in een met flessen drank be zaaide woonkamer. Hans, die een feestje heeft gehad, wordt er 's mor gens vroeg geconfronteerd met de hem volslagen onbekende Dientje (Willemijne Keyzer) die op de bank heeft geslapen en hem voorhoudt dat ze met elkaar een fantastische avond hebben gehad. Hans kan zich er niks van hennneren. Veel tijd om erover na te denken en door te vragen over de aanwezigheid van Dientje is hem ook niet gegund. Al zijn aandacht wordt in beslag genomen door het huwelijk en het bezoek dat zijn aanstaande en haar ouders 's middags komen bren gen. Dat Dientje niet zomaar is komen met als enige agendapunt de sta-l tutenwijziging in verband met da omvorming tot structuurvennoot-i schap. In theater Klif 12 in Den Burgl begint om 20.30 uur een 'openl podium'. De entree bedraagt €5,-l (€4,- voor 'vrienden van Klif 12'). De Texelse afdeling van de PvdA houdt vanaf 20.30 uur een oper j avond in De Schakel, naast de hervormde kerk van Den Burg. In Cinema Texel draaien Sponge bob, de film (aanvang 19.00 uur) Vet Hard (19.15 en 21.45 uur) ei s National Treasure (21.30 uur). TESO gebruikt de dan net van eef dokbeurt teruggekeerde Schul-I pengat om vrijdag 4 februari t maandag 7 februari twee boten in te zetten. Op beide dagen zijifl er van 9.30 tot 16.00 uur twetf afvaarten per uur, zowel vanuit* Den Helder als vanaf Texel. Int Den Helder moeten automobijl listen tussen 13.00 en 15.00 uur»' rekening houden met een half uuri wachttijd. Nadere informatie kar'exe worden verkregen via tel. 0222-?v?r 369600 of e-mail info@teso.nl. Derrig' veerdienst heeft ook een eigen*1®^ website: www.teso.nl. P Botti Ie sl TEXHLSE^COURANCg U I Burgemeester Geldorp overhandigt een cheque n Wessels. Rechts Jan Keijser. Hoge bijdrage weeshuis Sri Lankj inzamelaars uit het hele land. Inmi dels wordt al hard gewerkt aan realisatie van de opvang. Wie op hoogte wil blijven van het laats nieuws over het weeshuis, kan De actie voor een weeshuis op Sri Lanka heeft op Texel €56.593,68 op gebracht. Dat geld werd bijeenge bracht door middel van de grote vei ling in het Eierlandsche Huis en de sponsorloop van OSG De Hogeberg en (dankzij bemoeienis van een Texelaar) een muziekevenement in Julianadorp. Dat hebben initiatiefne mers Gerrit Wessels en Jan Keijser burgemeester Geldorp gistermiddag meegedeeld tijdens een ontmoeting op het gemeentehuis. Het toch al hoge bedrag werd ter plekke door Geldorp met €1000,- vermeerderd. Wessels en Keijser hadden in een eerder onderhoud laten weten graag een computer voor het weeshuis te willen hebben. Aanvankelijk was het de bedoeling een afgeschreven com puter uit het gemeentehuis naar Sn Lanka te sturen, maar later werd het toch wijzer geacht een bedrag te schenken, zodat ter plaatse een recht op de website www.tex srilanka.nl. De burgemeester toon zich op haar beurt verheugd over betrokkenheid van de inwoners Texel, die volgens een snelle bere' ning met z'n allen al ruim €100.00 bijeen hebben gebracht voor slachtoffers van de ramp in Azië. €1000,- dankzij VW-bonnen De actie van de VW-bonnen vc Azië heeft €1000,- opgeleverd vo de slachtoffers van de overstromi In totaal werd bij de VW nieuwe computer kan worden ge- €794,30 aan cadeaubonnen inge kocht. Wessels en Keijser toonden zich erg tevreden over deze oplos sing. Ze vertelden het bedrag dins- verd, het resterende bedrag wf geschonken door de eilandpromot Initiatiefnemer Rob van Marion is zï dag (vandaag) symbolisch in Den tevreden met het resultaat. 'Ondai Haag te zullen overhandigen aan Marja van Leeuwen van de Stichting Weeshuis Sri Lanka, die volgens beide Texelaars op het moment da gelijks bezoek ontvangt van geld- in, isj Jen.' Hf akt naf blik toen Paula tot zijn afgrijzen met zijn schoonvader ruzie begon te ma ken en net zo lang doorging totdat Sieger en zijn vrouw Dora (Nel van Slageren) uit boosheid opstapten. Het was allemaal onderdeel van een plan dat Dientje en Paula hadden opgezet en iedereen wist het, be halve de arme Hans. Uitleven Jannie van der Zee leefde zich lekker uit in de ruzie die ze met Sieger had. Maar ook de rest van haar spel was van betekenis. Ze zette treffend een Paula neer die zich ogenschijnlijk op de achtergrond bewoog maar onder tussen goed de touwtjes in handen had en wist wat ze wilde bereiken. Sterk spel was ook weggelegd voor Bastiaan Willem Witte. Uitbundige rollen lagen eerder wat minder zijn straatje, maar als een keurige gedis tingeerde butler stond hij er. Hij zat volledig in zijn rol en gedroeg zich er ook naar. Sieger en Dora Schopstoel kwamen bij Chiel Sanders en Nel van Slageren eveneens uit de verf. Sieger Schopstoel was overheersend aan wezig en mevrouw Schopstoel kwam naar voren als een lieve vrouw die ogenschijnlijk volledig door haar man werd overvleugeld. Zij bleek echter meer in haar mars te hebben en dat kwam eruit toen Gertrude in al haar boosheid verraadde waarom ze nou écht met Hans wild trouwen. Hoe het allemaal afloopt, kunnen de bezoekers die komende zaterdaga vond naar de tweede opvoering in het Eierlandsche Huis gaan zien. Die kunnen dan ook zien hoe Blom zich naarmate het stuk vordert steeds vrij postiger gaat gedragen. De regie van het stuk was in handen van Marion Barhorst die haar debuut als regis seur maakte en tegelijkertijd door de personele problemen verdienstelijk de rol van verslaggeefster Karla Leemkuil voor haar rekening had ge nomen. Juul Swarthoff deed de kap en grime, Rien van der Wilde licht en geluid en Nel Witte was souffleuse. Teun Huisman was inmiddels vol doende hersteld om als bezoeker bij de voorstelling te zijn. Hij kreeg na afloop onder applaus van de volle zaal namens zijn mede-spelers een grote bos bloemen. Jeroen van Hattum Uitgave van Uitgeverij yet v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag rolgs ftopt Botte Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg ijcad Postbus 11 1790 AA Den Burg i j Telefoon 0222 - 36 26 20 r Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8< Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33,05 («ulomaiitchi Per jaar 67,50 65,35 (auiomoi Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. aanwaaien, wordt al meteen aan het begin duidelijk als zij een gesprek heeft met Paula (Jannie van der Zee), de zus van Hans. Dientje spreekt haar aan als tante. Hans weet kennelijk niet dat Dientje bestaat, waardoor het publiek meteen meer weet dan hij. Dientje is gekomen om samen met haar tante te gaan morrelen aan het huwelijk, omdat ze beiden Hans toe komstige vrouw niet kunnen uitstaan. Dat wekt verwachtingen en die wor- mijne Keyzer voor haar rekening ge nomen. Als Dientje was ze volop aan wezig. Zonder gêne zat ze juichend met Hans op een hometrainer, lachte ze hartelijk met Paula als de familie Schopstoel een hak was gezet en zette ze Hans diverse malen voor schut als zijn aanstaande op bezoek was. Die aanstaande, Gertrude Schopstoel, werd gespeeld door Kim Appelman die een geslaagd debuut maakte. Gertrude kwam naar voren prikken die Dientje hem toediende nog kinderspel met wat er kwam toen zijn toekomstige schoonouders er waren Zijm had zijn gezicht tegen die tijd al op een steeds benauwder kij kende stand gezet, want hij had on dertussen ook problemen met de loodgieter die zich meer om de drank dan om de wc die hij moest maken bekommerde en hij moest zich een verslaggeefster (Marion Barhorst) van het lijf houden. De benauwdheid Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl n Dora Schopstoel (Nel van Slageren), Hans Otto Baaider (Kees Zijm), Gertrude 'an der Zee). Dientje (Willemijne Keyzer) kijkt toe. den grotendeels waargemaakt. De verwikkelingen liggen voor de hand, maar niettemin zit het stuk redelijk doordacht in elkaar waardoor je verwachtingsvol blijft wachten op wat er komen gaat. Aanwezig Een belangrijke rol in die verwikkelin gen was weggelegd voor Dientje en die rol werd met verve door Wille- als een ijskoude tante die gekleed in een paardrijkostuum Hans in zijn ei gen huis op botte wijze sommeerde op de bank te gaan zitten. Van enige genegenheid was geen spoor te be kennen. Later stal Appelman ook de show door uitzonderlijk kwaad te kij ken en te reageren als Dientje op nieuw een streek uithaalde. Voor Hans waren de dwingelandij van zijn aanstaande en de spelden- ebde even weg toen Dientje en haar opgetrommelde oom George (Bastiaan Willem Witte) zich tijdens het bezoek als butlers presenteerden. Het was eigenlijk de zoveelste verras sing voor Hans, maar het kwam hem ook wel goed uit, omdat de botte Schopstoel (Chiel Sanders) geïmpo neerd was dat zijn boekhouder but lers had. De gerustheid sloeg echter al snel om in de zoveelste benauwde

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2