Ethiopische jongeren genoten van Texel "Zilver voor Michiel Vlaming bij turnen .TEXELSE COURANT Twee miljoen uitgetrokken voor start' GV^EXEl DINSDAG 1 FEBRUARI 2005 Michiel Vlaming, Marlon Marei en •bara Damstra zijn in de prijzen evallen tijdens de turn- mpioenschappen die zaterdag Bn zondag in sporthal Ons Genoe- Ten werden gehouden. Michiel bakte knap de tweede plaats bij de «ipillen en Marlon en Barbara wer- jen elk derde bij de jeugd en de ju- tioren. •tespannen gezichten bij de jongens In meiden die klaar staan voor een jefening op de balk, de brug of de lloer. De omgeving valt even weg. jklle aandacht is gericht op de oefe ning en het zo goed mogelijk uitvoe- jen daarvan. Meer dan tweehonderd jonge turners en turnsters van diverse verenigingen van de overkant en het organiserende GVT waren dit week end in de sporthal voor de wedstrij den. Zaterdag stonden de kampioen- Schappen voor de dames van het eyon Schagen op het programma en tondag werden de kampioenschap- Oen voor de regio Noord-Holland pehouden. Michiel Vlaming kwam daarbij met fijn tweede plaats in de klasse pupil- en als beste Texelaar uit de bus. Kevin Graaf en Allard de Wit leverden Trainer Abdou Bahrini Genoegen een salto vi actie. in dezelfde klasse eveneens goede prestaties. Gian Battista Marei, die uitkwam bij de junioren, was niet he lemaal in topvorm waardoor hij net naast de medailles greep en vierde werd. Zijn broer Marlon had een goede dag en wist bij de jeugd brons te winnen. Alwin Bakker eindigde bij de senioren als zevende. Hij scoorde goed op de onderdelen vloer en sprong maar haalde zijn gemiddelde omlaag met tegenvallende prestaties op de voltige en de ringen. Marlon Petta (jeugd) raakte op het onderdeel voltige het spoor even bijster, waar door hij uiteindelijk als zesde ein digde. Op de andere onderdelen presteerde hij goed. Lars Bosma, die niet in topvorm was, eindigde twee plaatsen lager. Sil Gaaff legde bij de pupillen beslag op de zesde plaats. Bij de meiden viel vooral Barbara Damstra op die goed presteerde en daardoor na lange tijd weer in de prij zen viel. Samen met Nienke Daalder kwalificeerde zij zich voor de regio kampioenschappen die zaterdag in Hoorn worden gehouden. Nienke had wat moeite op de balk maar deed het verder goed en eindigde als vijfde n GVT kijkt toe hoe Nienke Daalder tijdens de wedstrijden in Ons de balk maakt (foto links). Op de bovenste foto Imme Ruarus in Basketballers blijven winnen Het herenteam van De Mareis heeft zondag Rebound'84 met 56- 35 verslagen. De Texelse basket ballers spelen een voortreffelijke reeks en verloren deze competitie nog maar één keer. De Mareis speelde zonder de spel- bepalende spelers Nico Kikkert en Babis Papadopoulos. Daardoor moest er in het eerste kwart nog naar een goede speelstijl worden gezocht. Vooraf was de verwachting dat de jonge ploeg uit Schagen het de eilanders zeer moeilijk zou maken en dat leek aanvankelijk inderdaad het geval te zijn. De Texelse ploeg sloot het eerste kwart af met een nadelig resultaat van 11-10. Daarna ging het beter lopen bij De Mareis. De fysiek sterke Perry Knijf, die lange tijd op zee zat en nu voor het eerst weer meedeed, weerde zich goed onder het bord van de tegenstander. De kleine for ward Eric Heijenk veroverde enkele keren op magnifieke wijze de bal en kon eenvoudig scoren. Ook center Jaap de Wijk verving op uitste kende wijze de rol van Nico Kikkert onder het bord en pakte zijn pun ten mee. De Texelaars namen een voorsprong en liepen daarna snel weg van Rebound'84. Uiteindelijk scoorde De Mareis achttien punten in deze periode, terwijl de tegen stander zich tevreden moest stellen met vier punten. In het derde kwart liep de club verder uit (vijftien punten voor, tien tegen). Vooral Chris Schlepers was goed op dreef en drong regelmatig door de defensie van Rebound. Center Pieter Dogger, de laatste wedstrij den sterk op dreef, had dit keer zijn dag met. In de rebounds kwam hij er bijna niet aan te pas. Enk Venneker en Edo Kooiman waren de troeven voor de afstandschoten. Door de enorme voorsprong was het vierde kwart een formaliteit. De Mareis kon de voorsprong consolideren en zelfs licht uitbouwen. Door de winst versterkten de Texelaars de leiding in het klassement. De punten werden gemaakt door Chris Schlepers (13), Erik Venneker (13), Jaap de Wijk (11). Eric Heijenk (10), Edo Kooiman (4). Perry Knijf (3) en Pieter Dogger (2). Reddingboten even vaak op pad De Texelse reddingboten de Beurs plein 5 en de Zalm zijn vorig jaar elk 25 keer uitgevaren voor hulpverle ning. Voor de Beursplein uit De Cocksdorp is dat een toename van zes acties ten opzichte van 2003. De Zalm ging er één keer meer uit ten opzichte van 2004. In totaal beleefde de KNRM vorig jaar het drukste jaar uit haar geschiede nis. De 39 reddingstations kwamen bij elkaar opgeteld 1611 keer in ac tie, terwijl het daarvoor jarenlang op gemiddeld 1500 per jaar lag. De KNRM wijt de toename aan het grote aantal zomerstormen dat zich voor deed. In totaal werden 3483 mensen in veiligheid gebracht. Snelle bestuurder had gedronken Een 35-jarige Texelaar is zondag ochtend rond 4.00 uur bekeurd nadat was geconstateerd dat hij met een snelheid van rond de 150 kilometer per uur in zijn auto over de Pontweg had gereden. Hij kon staande worden gehouden op de Buytengors in Den Burg, waar bleek dat hij onder invloed van alcohol stond. in de klasse senioren. Lotte Jansen (junioren) verbeterde zichzelf en ook Hanna en Maaike Gaaff (pupillen) toonden vooruitgang. Imme Ruarus had een baaidag. Zij viel van de brug en deed het ook niet lekker op de balk en de vloer. Lotte Duvekot, die voor het eerst aan een groot toernooi meedeed, presteerde goed en ein digde op een tiende plaats. GVT draaide een sterk toernooi. Uitslagen: Rayonkampioenschap dames: Celine Veenstra (pupillen 2A). zevende plaats: Lotte Duvekot (pupillen 2B) 30.85 punten, tiende plaats: Maaike Gaaft (pupillen 1A) 30.40 pnt, elfde plaats: Hanna Gaaff (pupillen IA) 32,65 pnt, tiende plaats: Barbara Damstra (NWS2 junio ren) 30,100 pnt, derde plaats; Imme Ruarus (ju- A) 28,30 pnt, achtste plaats; Lotte Jan sen (junioren B) 26,40 pnt, vierde plaats; Nienke Daalder (senioren A) 30,30 pnt, vijfde plaats Regiokampioenschap heren: Michiel Vlaming (pupillen 1) 53,50 punten, tweede plaats; Kevin Graaf (pupillen 2) 49,40 pnt, Allard de Wit (pu pillen 1) 44,85 pnt; Mike Bosma (jeugd) 49.85 pnt. zesde plaats; Sil Gaaff (pupillen) 43.75 pnt. zesde plaats: Lars Bosma (jeugd) 42.75 pnt. achtste plaats: Marton Petta (jeugd) 44.05 pnt, zesde plaats; Marton Marei (jeugd) 45.50 pnt. derde plaats; Alwin Bakker (senioren) 42,30 pnt. zevende plaats, Gian Battista Marei (junioren 2) 47,1Q pnt. vierde plaats. Sportproject voor ouderen Sportservice Texel begint komen de maand met een sportstimu- leringsproject voor ouderen (een zogeheten GALM-project), bedoeld voor mensen van 55 tot 65 jaar, die niet meer sportief actief zijn. Het project wordt eerst alleen in Den Burg aangeboden, later dit jaar mogelijk ook in de andere dorpen. Potentiële deelnemers aan het pro ject worden de komende weken schriftelijk en persoonlijk bena derd. Een eerste fitheidstest wordt gehouden op 12 maart in sport hal Ons Genoegen, Daarbij worden onder meer uithoudingsvermogen, lenigheid, handvaardigheid, reac tiesnelheid en bloeddruk gemeten. Tijdens het project kunnen ouderen tweemaal per half jaar een derge lijke test doen. Het project behelst verder een intro ductieprogramma van tien weken in sporthal Ons Genoegen. Elke week worden een uur lang verschillende sport- en spelactiviteiten aange boden. Na deze introductie wordt een vervolgprogramma van dertig weken aangeboden. Het project wordt financieel onder steund door de gemeente. Wel wordt van de deelnemers een kleine bijdrage verwacht. Voor inlichtin gen en aanmeldingen: Sportservice Texel, tel. 322815. Om te onthouden Geldboete voor ongehoorzaamheid Een 19-jarige inwoner van Den Burg kreeg maandag door de politie rechter een boete opgelegd van €250,- wegens het met opvolgen van een ambtelijk bevel. De jongen rea geerde agressief toen hij eind novem ber door de politie werd gemaand te vertrekken vanaf de Groeneplaats waar op dat moment een gespannen sfeer heerste vanwege een dreigende vechtpartij. Met een 18-jarige inwo ner van Utrecht werd de Texelaar van het plein verwijderd. Hij rukte zich los en stompte de politieman tegen de schouder. Hij rende weg. maar werd later alsnog ingerekend. Omdat de verdachte zelf met bij de rechtzaak aanwezig was. werd hij bij verstek veroordeeld. Workshop Boys Time In de Muziek- en Dansschool wordt zaterdag een workshop streetdance gehouden voor jongens uit de groe pen 6, 7 en 8 van de basisschool Behalve streetdance, komen ook breakdance en hiphop aan de orde. Deze workshop Boys Time begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur, deel name kost €9,50. Docent is Roos Bakker. Voor informatie en inschrijvin gen kan tot en met donderdag con tact worden opgenomen met de Muziek- en Dansschool, telefoon 313493, e-mail info@mdt-texel.nl. De workshop gaat alleen door bij vol doende deelname. Workshops tekenen In De Goede Verwachting aan de Genteweg nabij Oosterend worden de komende maand verschillende workshops tekenen en schilderen gegeven. Op de maandagen 7,14,21 en 28 februari worden aquarellen gemaakt van stinzenplanten, op de dinsdagen 8,15 en 22 februari work shops vogels tekenen. Verder wordt op de dinsdagen 15 en 22 februari en 1 maart een cursus stillevens tekenen (schilderen) gegeven. Voor inlichtin gen en aanmeldingen: Daan van Loenhout, tel. 318575 of 06-5244 7817. Anti-discriminatie Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor melding van alle soorten discri minatie. Telefoon 317896, 315321 of 312435. Apotheek Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestda gen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Artsen Den Burg: W. Vos en A. den Breejen, Haffelderweg 2, tel. 312023. Spreek uur op afspraak. K. Eissen, Maricoweg 5a, tel. 320005. J.F. Hoekstra en J. Dros. Molenstraat 87, tel. 321123. A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, tel. 312016. De Cocksdorp: R.A. van den Bent en F.M. Haasdijk, Kikkertstraat 12. tel. 316234. Telefonisch spreekuur op werkdagen van 14.45-15.15 uur. Vi sites aanvragen vóór 9.00 uur. Op werkdagen ook spreekuur in Den Burg, Schilderend 38, alleen op af spraak! Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsenpost, tel. 321143. Vakan tiegangers kunnen het hele jaar bel len naar 327270. Bibliobus Elke dinsdag op Texel. Den Hoorn, Drijverschool 9.10-10.55; Oude- schild, Bruinvisschool 11.15-12.15 uur; Midden-Eierland, Stnjbosschool 13.00-13.45; De Cocksdorp, Eierlandsche Huis 14.00-14,45; De Koog. Nikadel 15.00-15.45; Ooster end, dorpshuis 16.00-17.45 uur. Bibliotheek Openbare bibliotheek, Drijverstraat 7, Den Burg. Open: maandag 10.30- 12.30 uur; dinsdag 14.30-20.30 uur; woensdag 14.30-17.00 uur; donder dag 14.30-17.00 uur; vrijdag 14.30- 20.30 uur; zaterdag 10.30-12.30 uur. De Schuilhut, achter de NH-kerk in De Koog. leent in juli en aug. boeken uit in de Nederlandse en Duitse taal. Openingstijden: zie Vakantiekrant. Bioscoop Cinema Texel. Gravenstraat, Den Burg, tel. 312027. De bioscoop heeft twee zalen. Het programma staat in de agenda van de Texelse Courant. Bloedafnamepost Patiënten voor bloedafname kunnen terecht in schietsportcentrum Odys seus aan de Emmalaan in Den Burg, op maandag en donderdag van 9.00 tot 11.00 uur. Brand/ambulance Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer, tel. 1-1-2. Voor niet-spoedeisende zaken kan Meld kamer Noord-Holland Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Buddyproject Voor mensen met HIV of AIDS. Voor aanmelding, informatie of voorlich ting: Humanitas Den Helder, Binnen haven 76-77, tel. 0223-617422. Bureau Jeugdzorg Voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoedingsondersteuning aan ouders. Spreekuur elke donder dag in het Jongeren Informatie Punt, d'Ouwe Ulo, Wilhelminalaan 1Den Burg. Voor aanmelding, informatie en advies kunnen ouders en of jongeren elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur bellen met nummer 0900 2223330. Medewerkster Anneke Dekker is ie dere donderdag aanwezig op Texel. De Lichtboei FM 100.2 op de kabel. Muziek programma's van maandag tot en met vrijdag, tussen 18.30 en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 313430 of schriftelijk via postbus 89, 1790 AA Den Burg. Diabetes Voor alle vragen over Diabetes: Diabeteslijn 033-4630566, of www.dvn.nl. Dierenartsenpraktijk Dierenartsenpraktijk Texel. Keesomlaan 11 Den Burg, tel. 312527. Consult alleen op afspraak. Spoedgevallen: tel. 312527. Dieet voeding en andere artikelen op werk dagen verknjgbaar van 8.00 tot 19.00 VERVOLG VAN PAGINA 1 Ie aanschaf van uitrustingen en pa- achutes en zeer waarschijnlijk wordt 'olgende week de handtekening ge- et onder het koopcontract van een lieuw vliegtuig. 'Daar hebben we be rust zo lang mogelijk mee gewacht >m de deur voor Rienks open te la- en.' Wat voor kist wordt aangekocht, rordt binnenkort bekendgemaakt. Het is in elk geval een beter, groter m sneller vliegtuig dan waar nu de laravluchten op Texel mee worden litgevoerd en het valt in een gunsti- |er geluidsklasse. We hebben extra I leïnvesteerd in een stiller vliegtuig.' 'er dag kunnen zo'n 25 sticks (vluch- en met para's, red.) worden uitge roerd. Na technische aanpassingen an het toestel kan het aantal vluch- en volgend jaar toenemen tot zo'n 45 )er dag. Waar het toestel wordt neer- |ezet, willen de initiatiefnemers uit eiligheidsoverwegingen niet kwijt, leer waarschijnlijk krijgt het nieuwe «drijf onderdak in de loods van toeefvliegclub Texel, in elk geval foor dit jaar. 'Onze accommodatie noet bij het vliegveld zijn. Dat is juist iet grote voordeel van Texel, dat je 'oor de deur kunt landen. Dat is bijna lergens in Nederland zo. Zeker voor ie teams die hier komen springen, is lat heel belangrijk.' Volgens Beetz, lie tevens eigenaar is van een bedrijf lat in korte tijd bedrijfspanden ont wikkelt en bouwt, wordt momenteel iet bestemmingsplan bekeken om wentuele meuwbouwlocaties te on- lerzoeken. 'We gaan er enigszins van uit dat we toch op de locatie van het i 'aracentrum terechtkomen, maar j inderzoeken ook alternatieven.' Zo wordt gekeken naar mogelijkheden ian de andere kant van het vliegveld, angs de Hoofdweg. Schuin voor de 'erkeerstoren van Vliegveld Texel tornt een tweede springbak, waar de >arachutisten kunnen landen. Het reeds bestaande leerlingenveld, aan —"tie andere kant van het vliegveld, zal gedeeld moeten worden door beide bedrijven. tfgelopen vrijdag zijn alle Neder- andse sprmgteams, die ook regel matig op Texel actief zijn voor trainin- ^|en en wedstrijden, geïnformeerd over de nieuwe plannen. 'De reacties waren zeer positief. Vooral omdat wij juist voor de teams wat extra's willen doen. We willen voor die groep de condities zo gunstig mogelijk maken', licht Beetz toe. Hij stelt dat de vier initiatiefnemers, die allen niet finan cieel afhankelijk worden van het nieuwe bedrijf, niet uit zijn op winst. 'Natuurlijk is het leuk meegenomen als we er wat aan over houden, maar dat is met het primaire doel. Dat is het runnen van een kwalitatief goed skydivecentrum.' Alle benodigde ver gunningen zijn inmiddels binnen. Ook de raad van bestuur en directie van Vliegveld Texel hebben ingestemd met de plannen. 'Op grond van Eu ropese wetgeving kan iedereen hier een paracentrum beginnen. Dat kun nen wij niet tegenhouden. We hebben wel als voorwaarde gesteld dat er geen lawaaiige vliegtuigen moeten komen en dat beide bedrijven het onderling goed moeten regelen. Omdat we verwachten dat het niet om een uitbreiding van het aantal vliegbewegingen zal gaan, maar om een verschuiving, hebben we er geen bezwaar tegen', aldus directeur Ed de Bruijn. 'We waren wel een beetje verbaasd toen we van de plannen hoorden', reageert Jan Booyen Rienks. 'Maar het is een vrije markt en concurren tie kan versterkend werken. Of ze een deel van de markt zullen afsnoepen? Dat kan ik nog niet be oordelen, want ik ben nog niet op de hoogte van alle plannen.' Of samen werking tussen beide bedrijven mo gelijk is. kan hij eveneens nog niet zeggen. 'We zijn afgelopen najaar wel benaderd voor overname, maar we vinden het zelf nog veel te leuk om te stoppen.' De kritiek die de nieuwe ondernemers hebben op de veilig heid binnen POT doet hij als onwaar van de hand. 'Dat is absoluut met zo. Wij werken met professionals, vol gens de hoogste veiligheidseisen.' Ook de aantijgingen dat er weinig voor de teams zou worden gedaan, ontkent hij. 'We hebben juist veel geïnvesteerd in speciale ruimtes voor de teams, met bankstellen en televi sies. Daar kunnen ze zich in alle rust voorbereiden en briefings houden. We hebben een hoge service.' Ethiopische jongeren met hun begeleiders temidden Arie Drevel (I.) en Alexander Beetz presenteren het bedrijfslogo. De vier ringen si Jongens en meisjes uit Ethiopië verstoorden zondagochtend op aangename wijze de dienst in de Hervormde kerk van Den Burg. Hoewel tevoren niets was geregeld en ze rijkelijk na het aanvangs- tijdstip binnenkwamen, vond voor ganger Rinus Kuiper het geen pro bleem dat zij zich na afloop in De Schakel op hun eigen wijze met woord, zang en dans introduceer den en de gelegenheid kregen in formatie te geven over het levens bedreigende HlV/aids-probleem waarmee hun land kampt. Een van de kerkgangers was oud politieman Nico Drenth. Hij was er zo door gegrepen dat hij spontaan aan bood de groep op Texel rond te lei den. daarbij Taxi 312000 kosteloos inschakelde en ook een traktatie in de vorm van warme chocolademelk wist los te krijgen bij restaurant Noordzee in De Koog. Dit leidde tot zoveel we- derzijds enthousiasme dat de relatie Texel-Ethiopië wel eens een perma nent karakter zou kunnen krijgen. De jongeren, van 17-20 jaar, horen tot een groep van 18 personen die sinds 17 januari op kosten van de hulp organisaties ICCO, Edukans en Kerkinactie in Nederland verblijft. In eigen land zijn ze betrokken bij de voorlichting over aids door middel van theater. In Nederland verzorgden zij na een aanvullende training les programma's over hetzelfde onder werp op middelbare scholen en in kerken in het kader van het HlV/aids Youth Awareness (HAYA) project. Ze willen helpen een eind te maken aan de onverschilligheid en het vooroor deel dat in grote delen van de wereld heerst ten aanzien van dit onvoorstel baar grote probleem. In Ethiopië zijn ongeveer drie miljoen mensen met het virus besmet en iedere week ko men er vijfduizend bij, vooral ten koste van het productieve deel van de bevolking. De jongeren die naar Nederland kwamen, wonen in de armste delen van Ethiopië waar het aids-probleem levensgroot aanwezig is. Ze zijn betrokken bij voorlichtings campagnes waarin gebruik wordt gemaakt van theater. Met drama, dis cussie en debat brengen ze hun boodschap over. In Nederland verbleven de jonge Ethi- opiërs in groepsverblijven van Stay Okay in Bakkum, Soest en Texel. De twaalf scholen die ze bezochten ne men deel aan het internationalise ringsproject Going Global van de or ganisatie Edukans, waann Ethiopië en de HlV/aids-problematiek dit jaar centraal staan. Texel stond niet op de lijst. De tocht naar het eiland aan de vooravond van de terugreis naar het Afrikaanse land was bedoeld als ontspannende ver rassing na afloop van de toernee. Het werd een makkelijk bereikbaar, maar toch spannend reisdoel gevonden omdat Ethiopië geen enkel eiland kent. Volgens Nico Drenth is het geen teleurstelling geworden. 'De jongeren hebben hun ogen uitgekeken en wa ren verbaasd over de hartelijkheid die ze overal kregen. Ik heb er zelf ook enorm van genoten Het is een zegen dat zoiets op je weg komt.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5