3 I .TEXELSE COURANT' Aspirant-vissers testen eigen netten |\\7at ik zeggen Duurzaam Texel start ^discussie over energie ■KefCy *1 20. VRIJDAG 4 FEBRUARI 2005 D900j|egen aankomende kottervlssers rkdagjebben zaterdag een door hen zelf ragefjetnaakt net In de praktijk getest. Met ■t vistuig, een hoog opstaand net >r rondvis, werd m span gevist de TX50 van S|ef Boom en de ix 44 van Adri Hutjes. De groep /jond onder leiding van oud-visser- Tan Cor de Wolf. die bijna veertig jaar ei|.ji| de firma Vonk werkte. Toen zijn hoede gehad. Met de huidige groep kwam hij al een jaar lang geregeld op zaterdagmorgen bij elkaar in de nettenschuur van Adn Vonk. Aan motivatie ontbrak het de jongens met. 'In tweeëndertig keer liet bijna nooit iemand verstek gaan. Vijf jongens zit ten inmiddels op de Visserijschool in Urk, de vier anderen zijn daar nog te jong voor', vertelt De Wolf, die de vis- tenaal werd geleverd door de DETV, terwijl ook Sjef Boom en Adri Hutjes belangeloos meewerkten. Hoewel de weersomstandigheden ideaal waren en de jonge vissers toch wel op min- Paracentrum ~teibopbaan als actieve visserman erop sers in spé theoretisch onderricht gaf. (at, besloot hij de visserij te promoten aamjnder jongeren. In samenwerking ischaiet visserijvereniging DETV heeft hij I, telinds 1997 zes groepjes onder zijn maar ook oefende op het maken van twee soorten netten: een Texelse bordenkor op schaal en het zaterdag geteste hoog opstaand net. Het ma- Met verbazing las ik in de Texelse Courant het bericht dat wij 'ons stens een schooltje haring hadden mogen verheugen' op de komst gehoopt, bleef de vangst beperkt tot van een tweede paracentrum. In slechts één spiering. Dat mocht de met mis te verstane boude taal pret evenwel met drukken. Na afloop kondigen de nieuwe ondernemers werd onder het genot van een gebak- hun plannen aan. De luchthaven ken vissie het afgelopen jaar nog meester deelt voorzichtig mede dat - ristische sector een graantje mee- eens geëvalueerd en vonden som- hij verwacht dat er een verschui- prachtige landhuizen van alle com fort en luxe voorzien; een chique vakantiekolonie met veel vermaak en nog een aardig stukje natuur voor de consument met de wat ruimere beurs. Maar zijn dat de mensen die voor de rust en de ruimte komen? Mensen die al jaren op Texel komen en echt van ons eiland houden? Die komen om lek ker te wandelen of te fietsen, eens een keertje uit eten en naar de film te gaan? Zodat iedereen in de toe- de kwaliteit op ons eiland moeten bepalen en behouden. Verbeteren betekent met altijd groter, duur der, luxer, meer. Waar steeds meer mensen behoefte aan hebben, zijn juist dingen als eenvoud, soberheid, stilte; een beetje terug naar vroe ger. Je hoort het overal. En lees er de ingezonden stukjes van trouwe hebt, en dan die trage Pontweg... dat moet toch op z'n minst een vierbaans autoweg zijn, dan kun je zo lang mogelijk van de rust op het eiland genieten. Natuurlijk, we moeten en willen alle maal ons brood verdienen en mij zul je met horen klagen als ik dit jaar wat meer verdien dan het vorige. Maar wanneer gaan we met z'n allen eens Texelgangers maar eens op na; wat mige aspiranten dat het eigenlijk wel jammer is dat deze leerschool er al weer op zit. leepnet TX 44 ••t xlaa met de bemanning ving en met een vermeerdering van het aantal vliegbewegingen zal ont staan ten gevolge van deze nieuwe onderneming. Ondertussen wordt druk gefiloso feerd over het behoud van Texel als stiltegebied, een plek waar mensen naar toe komen om van rust en ruimte genieten. Rust en ruimte die je in grote delen van ons land met meer zo vindt. Iets wat we moeten koesteren en wat ons tot bevoor rechte mensen maakt, vergeleken met duizenden Texelbezoekers uit binnen- en buitenland. De komst van dit tweede paracentrum past wel weer bij het imago dat we lang zaamaan aan het scheppen zijn, zonder het misschien te beseffen. Geen stacaravans meer op de kam peerterreinen, maar strakke, uni forme, luxe chalets; resorts met pikt? Welke doelgroep houdt het ook op de lange duur bij ons uit? Als je een weekje vakantie op Texel wilt vieren in zo'n groot landhuis of twee weekjes in een luxe cha let, ben je net zoveel of misschien wel meer kwijt als een all-mclusive vliegvakantie naar de zon. En wat eisen de mensen die dit kunnen betalen nog meer van hun vakan tiebestemming? Goede bereikbaar heid van de wandelgebieden, dus onze weggetjes en fietspaden zijn te smal, misschien willen ze geen modder aan hun schoenen en gaan we de wandelpaden asfalteren. Een pretpark voor als het rotweer is, een safaripark in de duinen zodat we het gevoel hebben dat we in de echte wilde natuur zijn geweest? Enne...50, 60 of 80 kilometer per uur in het buitengebied is toch veel te langzaam als je een snelle auto 7X50 en TX44. Vierde vi 3ura Deense coordinator bezoekt eiland Eerste lepelaars I2.3I )e Stichting Duurzaam Texel loudt woensdag 9 februari een laar liscussieavond over de vraag wat g 1( exelaars willen op het gebied Van duurzame energie. De avond TE: wordt ingeleid door duurzame oste jnergie-coördinator Soren Her- TT mansen van het Deense eiland Samso. - dtY0pdat eiland is de Deense overheid n 1998 een project gestart om het n 2008 volledig zelfvoorzienend op "iuurzame energie te kunnen laten Iraaien. Het is vergelijkbaar met de 1 ioelstellingen het in 2000 gepre senteerde Energieplan 2030 om )ord Texel in 2030 voor honderd procent >p energie uit natuurlijke bronnen te aten draaien. Op Samso wordt het jroject uitgevoerd door de Samso Inergy and Enviroment Office en Ie Samso Energy Company onder eiding van Hermansen. 'We hebben tem anderhalf jaar geleden op een symposium ontmoet en het is gelukt ïem naar Texel te halen', vertelt soördinator Nienke Bloksma van 7 7 Duurzaam Texel. R Ittermansen komt vooral vertellen wijze waarop zijn organi satie op Samso (qua oppervlakte sngèveer 70 procent van Texel en 1300 bewoners) de lokale bevolking lij duurzame energieprojecten heeft setrokken. Volgens Bloksma heb- )en de discussies over duurzame ïnergie op Texel de afgelopen jaren ieveel in het teken gestaan van windmolens en wat mensen vooral niet wilden. 'We willen nu graag tijken wat mensen wél willen, welke wensen er leven en hoe we die kunnen oppakken. Het is niet aan ons om wat te bedenken en het vervolgens door de strot te duwen. Er moet draagvlak voor zijn.' De discussieavond begint met een pre sentatie in het Engels van Herman sen. Daarna wordt onder leiding van voorzitter Kees Dros van Duurzaam Texel gediscussieerd over de vraag wat Texelaars willen. Op Samso heeft de wijze van wer ken van de Energy and Enviro ment Office inmiddels geleid tot diverse duurzame maatregelen en een extra werkgelegenheid van 35 nieuwe' banen per jaar op de ruim 2000 arbeidsplaatsen die het eiland kende. Er is een bedrag van 80 mil joen euro gemoeid met de investe ringen die worden gedaan. Volgens Bloksma wordt er ook nagedacht over de wijze waarop het duurzame imago van het eiland ten goede kan komen aan het toerisme. 'Ze hebben daar bijvoorbeeld aandelen in windmolens aan Japanners ver kocht, waardoor die nu naar Samso komen om foto's bij hun windmolen te maken. Het is niet de bedoeling dat ook op Texel te doen, maar het is wel een manier van denken die je ook hier kunt toepassen.' De op Samso opgedane kennis met duur zame energieprojecten wordt inmid dels toegepast op de Aran eilanden bij Ierland, het Canansche eiland El Hierro en La Maddalena en Sardinië bij Italië. De discussieavond begint om 20.00 uur in hotel Den Burg aan de Emma- laan en is voor iedereen toeganke lijk. Hermansen is twee dagen op Texel. Op dinsdag wordt hij rond geleid over het eiland en praat hij met vertegenwoordigers van TVO, TVL, de landbouw en de Kamer van Koophandel. Woensdag praat hij met burgemeester en wethouders, de gemeenteraad en ambtenaren. Plan Oosterend volgende maand ter discussie Het nieuwe bestemmingsplan voor het naoorlogse deel van Oosterend is volop in de maak. Het concept voorontwerp is gereed voor een volgende maand te houden in spraakronde met inloopavond. Te vens start het zogeheten artikel 10- overleg met een reeks instanties die in de gelegenheid moeten wor den gesteld om aan- en opmerkin gen te maken. Jaap van Nieuwenhuizen en Hans Telling, enthousiaste vogelaars uit Omdat de voorschriften geen waar- Wormerveer, melden maandag de bor9 bieden voor behoud van de eerste twee lepelaars te hebben ge- monumentale oude dorpskern zal zien. Beide vogels hielden zich op in daarvoor een apart plan worden ge- het natuurgebiedje Waagejot nabij de maakt, de opvolger van het bestem- waddendijk. Vorig jaar keerden de mingsplan Oosterend Beschermd eerste lepelaars later terug uit hun Dorpsgezicht, overwinteringsgebieden in Zuid-Eu- biet nu aan de orde zijnde plan is een ropa en Afrika. De vroegste melding van de Texelse bestemmingsplannen dateerde toen van 31 januari. die tijdens een inhaalslag moeten worden vernieuwd. Ingaand 2007 wordt een wetswijziging van kracht die erop neerkomt dat geen bouwver gunningen meer worden verstrekt als het betreffende bestemmingsplan ouder is dan tien jaar. Er is dus haast bij. Los daarvan is het de hoogste tijd dat de plannen voor Oosterend en de andere delen van Texel worden aan gepast, omdat er verouderde plano logische regelingen inzitten. In veel gevallen moeten bouwaanvragen daarom geld- en tijdrovende proce dures doorlopen. De nieuwe bestemmingsplannen zijn 'constaterend', wat betekent dat de bestaande situatie uitgangspunt is en dat dus bestaande rechten worden gerespecteerd. Uiteraard is het mo gelijk dat als gevolg van de inspraak en de daarop volgende procedure veranderingen worden aangebracht. verder in de toekomst kijken dan de eerstkomende vijf of tien jaar? Als we op deze manier en in dit tempo doorgaan met het verluxen en verrijken van ons eiland, kunnen we over 25 jaar alleen nog maar herinneringen ophalen aan wat we nu nog hebben. Dan staat de helft van onze geweldige luxe vakantie villa's leeg te wachten op gasten die ze kunnen betalen. Hebben we een nóg grotere boot gekocht die maar twee keer per dag vaart om de kosten te drukken. Is driekwart van de Texelse horeca failliet gegaan en naar de stad vertrokken om daar een baan te vinden. Op de Hoge- berg is een indoor-skihal gebouwd, zodat we ook kunnen zeggen dat mensen hun wintersportvakantie bij ons kunnen vieren. Het maïsdoolhof is overgenomen door EuroDisney dat, om alles groter en aantrekke lijker te maken, het Krimbos heeft gekocht van Staatsbosbeheer en een kabelbaan heeft gespannen naar de vuurtoren. Zodat mensen, zonder er voor te hoeven lopen, ook nog wat cultuur op kunnen snuiven in het vuurtorenmuseum. Dan kunnen we op zondag over de Koger zeepromenade flaneren, die daar is aangelegd om onze bad plaats te kunnen laten concurreren met chique oorden als Schevenm- gen, St. Tropez en Cannes. Kijken zij te zeggen hebben over welke kant we op gaan Laten we de inkomsten van dit eiland niet teveel afhankelijk maken van een bloei ende economie en van de mensen met het grote geld. Wie weet hoe lang hun banksaldo nog toereikend zal zijn? Dan kunnen we nog heel lang met z'n allen genieten van alle unieke dingen die ons eiland nu nog, of liever: al. te bieden heeft en hoeven onze kleinkinderen met op zoek te gaan naar een andere plek om te wonen en te werken. M. Mast, Den Burg. Texel: coördinatie in eigen hand houden B en w hebben het Gewest Kop van Noord-Holland laten weten de coördinatie van de uitvoering van de jeugdgezondheidszorg voor kinderen tot vier jaar in eigen hand te willen houden. Het voorstel van de werkgroep Integrale Jeugd gezondheidszorg om dit uit te be steden aan het Gewest is van de hand gewezen. Dat betekent dat Texel (en mogelijk ook andere ge meenten met dit standpunt) een aparte overeenkomst moeten af sluiten met Corbis Plus, de thuis zorgorganisatie die de gezond heidszorg daadwerkelijk uitvoert. we naar de seaside appartments die er in torenflats aan deze board- Als bet Gewest in deze wel zou wor- walk zijn gebouwd en er verlaten en triest bij liggen. Ik was enkele maanden geleden in Den Burg aan het winkelen toen er bij de kassa werd voorgedron- den gemandateerd, zou dat ongeveer €4.000,- kosten, oftewel 1.5 procent van de totale kosten die zijn gemoeid met dit onderdeel van de gezond heidszorg. Voor de rest heeft Texel gen door een deftige meneer met 9een problemen met de overeen- s achtoffers aardbeving Azie! Den Haag een hete aardappel in zijn keel. Hij vroeg aan de caissière of ze in haar tokootje geen Halloween spul letjes had. Het meisje kon hem met tevreden stellen, waarop de man zijn verbazing en minachting liet blijken... Hadden wij eilanders dan nog nooit van Halloween gehoord ofzo... Nee meneer, bij ons vieren we Sintemaarten, met zelfgemaakte lampionnetjes. Houd me ten goede, ik heb hele maal geen hekel aan mensen met een beetje kak of een dikke porte monnee. Maar wij zijn degenen die komst, waarin de gemeenten van het gewest de uitvoenng van de zorg in gezamenlijke handen leggen. Gemeenten zijn sinds twee jaar ver antwoordelijk voor de gezondheids zorg voor 0-19-jarigen. Die zorg wordt op Texel uitgevoerd door de thuiszorginstelling Corbis Plus wat betreft 0-4-jarigen en door de GGD voor 4-19-jangen. De bedoeling is dat de zorg na 2006 volkomen is geïnte greerd. Tot dat moment geldt de over eenkomst tussen de gemeente en Corbis Plus betreffende de 0-4-jan- gen. Bakelaars behalen hoogste score Marja en Martien Bakelaar waren de winnaars van de zeventiende ronde van de competitie van Kla- verjasclub Den Burg. De toppers uit het klassement hadden een moeilijke avond en moesten terrein prijsgeven aan een grote midden- noot. Boogaard en Stapersma be- louden de leiding. Marja en Martien Bakelaar kwamen funeus uit de startblokken. De ope- nngspartij was met 2660 punten ver- ïeweg de hoogste van dit seizoen. Daarna nam het duo wat gas terug, maar de rondewinst kwam nooit meer In gevaar. Zij behaalden 7404 punten en stijgen in het klassement van de negende naar de zevende plaats. Hun eerste tegenstanders waren Arend Dijker en Piet Moree, die met 872 punten genoegen moesten ne men. Zij leken een slechte avond te gemoet te gaan. maar wisten zich met scores van ruim 2200, 1900 en 2100 uitstekend te herstellen. Zij ein- :n daardoor met 7215 punten toch nog op een niet meer verwachte tweede plaats, goed voor een plaats winst in het klassement. Zij staan nu twaalfde. Femmy Schuring en Frans Bos doen het de laatste weken uitste kend en lijken elke week gemakkelij ker te scoren. Zij werden derde met 6914 punten. In het algemeen klasse ment leverde dit nog geen winst op. maar zij nemen wel verrassend de leiding in de derde periode. Wil en Peter van Heerwaarden geme ten van een vakantie, maar hadden in Charlotte van Heerwaarden en Tiny Zwaneveld twee uitstekende vervan gers. Na een opening van ruim 1900 punten wist het gelegenheidsduo daar nog drie spellen van ruim 1600 punten aan toe te voegen. In totaal werden 6888 punten behaald, goed voor een vierde plaats en dat leverde weer een plaatsje winst op in het klassement. Zij staan nu zesde. Guusta Linneman en Jitze de Vries wisten zich na een paar minder goede weken te herstellen. Dankzij een score van 6616 punten werd een stukje van het verloren terrein goed gemaakt en vinden zij zich weer te rug in de top tien van het klassement. Het gemiddelde was met 6374 pun ten wat lager dan de laatste weken. Er werden 37 marsen gespeeld, wat juist weer aan de hoge kant is. In de nog maar net begonnen derde periode leiden Femmy Schuring en Frans Bos. Zij verdedigen een kleine voorsprong op Gerda en Freek Veeger. Wil en Peter van Heer waarden staan derde. Ik sla mijn ogen op naar de bergen, vanwaar komt mijn hulp? Mijn hulp komt van de Heer die hemel en aarde gemaakt heeft. Volslagen onverwacht is van ons weggenomen onze lieve, zorgzame vrouw, moeder en oma Eke Vrieswijk-Hiemstra Hitzum, 11 december 1942 Den Helder, 31 januari 2005 Kees Vrieswijk Greta Marieke Francien en Oscar Isabella Eke is overgebracht naar Uitvaartcentrum Den Helder. IJsselmeerstraat 63a, daar kunt u dagelijks tussen 9.00 en 20.00 uur afscheid van haar nemen, in het weekend tussen 13.00 en 15.00 uur. De uitvaartdienst vindt plaats op maandag 7 februari om 13.00 uur in de Johannes Kapel aan de Waddenzeestraat te Den Helder. Voorafgaand is er vanaf 12.15 uur nog gelegenheid tot afscheid nemen. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen. Na afloop van de begrafenis is er in de Johannes Kapel gelegenheid tot condoleren. - Duindreef 33 - 1784 WB Den Helder - Dag lieve Oma Marieke en Isabella Wij hebben het droevige bericht ontvangen dat onze oud-collega Eke Vrieswijk-Hiemstra plotseling is overleden. Wij wensen Kees en de kinderen en verdere familie veel sterkte toe bij het verwerken van dit grote verlies. Namens alle medewerkers van Thuiszorg Kop van Noord-Holland, Afdeling Texel Verdnetig en verslagen voelen wij ons door het plotseling overlijden van onze vriendin We zullen je missen. Wij wensen Kees, Gretha, Marieke, Francien, Oscar en Isabella heel veel sterkte bij het dragen van dit grote verlies. Nel en Jaap Droevig en ontzet zijn wij door het zo plotselinge overlijden van onze vriendin Wij zijn dankbaar dat wij haar vrienden mochten zijn. Jo Tini en Johan let en Eef Riny en Wieb Froukje en Jaap Alide en Koos Met leedwezen hebben wij kennisgenomen van het overlijden van de heer J.W. Gombert oud-opzichter van de toenmalige buitendienst gemeentewerken. Wij wensen zijn familie veel sterkte met het verwerken van dit verlies. Burgemeester en Wethouders van Texel Vele kaarten, brieven, bloemen en telefoontjes ont vingen wij na het overlijden van onze lieve, dappere mama, schoonmoeder en oma MAAIKE V.D. ZWAAG-MULDER Velen brachten ook persoonlijk hun blijk van mede leven tot uiting. Voor al die blijken van vriendschap, steun en sympathie onze hartelijke dank. Den Burg: Annie en Anton Smit-v.d. Zwaag Den Burg: Map en Johanna v.d. Zwaag-Zijm Martin en Linda John Sjoerd 't Horntje: Gery en Aad Sleutel-v.d. Zwaag Arjan en Paula Daniël en Daniëlle Den Burg: Rens en Antje v.d. Zwaag-de Jong Pascal en Lyda Remon Den Burg, februari 2005 De cirkel is doorbroken. Dank u voor u van t warme medeleven na het overlijden LEENDERT DUIJZER Vooral zouden wij u willen bedanken voor alle kaar ten, bloemen, telefoontjes en bezoeken die wij heb ben mogen ontvangen. Het is fijn om te weten dat Leendert bij veel mensen geliefd was. Marion, Rob Kim, Maik Jacob-Pieter, Anita Tiny en familie Texel, februari 2005 Wij zijn blij met de geboorte van Inge Wilhelmma Margaretha Zusje van Ruben. lemelda en Ronald Witte Bernhardlaan 36 1791 XE Den Burg S 320211 jHaffo kleine baby Daai ben je dan. welkom op Je wereld. Wat vind j< rrwui' Wij zijn ■Albert euHick, jouw half broer en broer"' ■'Nick. En ik luk misschien al groot en stoer,'maar ik wit best mijn speelyoeH deken om straks met mijn zusje te kunnen spefeii is op woensdag om 23.52 uur geboren. Zij weecjt 3pOO ij ram en is S3 cm fana 'Mijnjtapa en mama zijn: 'Hans en •Miranda Scfiadc-'Boon SAJ De Koog '222 -317545 TexeC Miranda en "Kelly ruster, 'Jexclaartjcs Tuinonderhoud. Zelf geen tijd? Bel dan eens 06-C5164777. Auto Service Centrum Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Bij Elckerlyc, Burgwal 2, vindt u eenvoud, stijl en sfeer van weleer. Ook wij zijn a.s. zondag geopend van 1€.00 -16.00 uur HEMA Liesbeth Roeper uit vaartverzorging, tel. 31095€. Dag en nacht be reikbaar. www.aardeenhe- mel.nl Voor verkoop en onder houd gazonmaaiers: Toro- dealer Garage Dros. Tel. 311611. Geluid...licht...beeld... tenten...meubilair...voor ieder evenement passend materiaal. Stiehl 310320. Hulp in de huishouding nodig? Ik ben nog enkele uren beschikbaar. Tel. 06- 10177346/3€€€€9 Gehoorbescherming op maat. Sonus/Silent com. Texel. Tel. 3C0630. Verkeersschool Pieter. Voor een geslaagd rijbe wijs. Tel. 06-46€885€€. De 1€e Horecabeurs op dinsdag 15 maart in Ons Genoegen. Paal 9 alle dagen geopend vanaf 10.00 uur. Tenten- en partyverhuur.. muziek ..verlichting. Stiehl 310 320. Marktrozenman, buitenl. winkel Weverstr., €0 rozen 3.00: tulpen 1.50. Ruime keuze audio, video en witgoed in de winkel van Service Center Texel - Laagwaalderweg 39. Voor onderhoud van alle merken auto's. Garage Dros, tel. 311 611 17 februari start basiscur sus Chi Neng Qigong! Esther Schilling. 319417. Zondag 1C.00 - opendü! stores. 6 februari van 16.00 uur ge- Mantje lifestyle Huisje te huur voor pers. Tel. 310647. Meer energie? Afvallen of stoppen met roken? www. chinengoptexel.nl Heren, mannen, jongens. Rabbit Habit, Weverstraat 39, Den Burg, Voor al uw schilderwerk binnen en buiten: Schil dersbedrijf Eschweiler. Tel. 31503€. Stucadoorsbedrijf P&G voor al uw stuc-en on derhoudswerk. Tel. 06- 53393190/0€€fc-3€7€6fe. Wij zijn v.a. heden weer normaal geopend! Inde Soete Suyckerbol. We verstraat Den Burg. Haardhout. gemengd eik, iep, beuk, es, etc. Handelsonderneming Eelke Kloosterman, tel 0517-57959€. Jo's stoffenkraam elke maandag op de markt. Bij restaurant Taj Mahal in De Koog ontvangt u in de maanden januari en fe bruari 10% korting op af- haalmenu's. Woensdag t m maandag geopend. Tel. 3€7058 of 06-534€5€€0 Ook wij zijn a.s zondag geopend van 1€.00 -16 00 uur. Shoptiek. Voor onderhoud van aüe merken auto's. Garage Dros, tel. 311 611 T.k.a Fiat Uno, i.g.stnw. APK, 450,-. Hans Witte, tel. 31367C. Voor onderhoud van alle merken auto's Garage Dros. tel. 311 611 Heren, mannen. |ongens. Rabbit Habit, Weverstraat 39, Den Burg.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3