Lantal uitkeringstrekkers krachtig terugdringen Ambachtscentrum Texel een overdekt openluchtmuseum Beleidsplan met pakket maatregelen Yntema en Joscha Schoots van Ambachtcentrum Texel. 'Het eiland is een ideale locatie voor deze slechtweervoorziening. (Woon ferkleining van het aantal uitke ringsgerechtigden door actief be- startfid'waardoor ZÜ zo snel mogelijk 10 sweer een baan hebben- Dat 's de :832.)r'ma're doelstelling in het beleids- flan Reïntegratie en Voorzieningen het kader van de Wet Werk en iijstand, dat de gemeenteraad op 81 s maart zal vast stellen. Het plan jmvat een pakket van maatrege- Be«n, afgestemd op diverse doel- andjroepen. Zelfs komt er een belo- n9 jing voor mensen die erin slagen s.n" Jm uit hun uitkeringssituatie te ra- gang van zaken is een stuk min- vrijblijvend dan in het verleden. '°9- lltkermgsgerechtigden worden ac- ef benaderd en krijgen, afhankelijk an de doelgroep waartoe zij beho- >n en de situatie waarin zij verkeren, 'traject' aangeboden dat gevolgd loet worden en dat korter duurt irmate de betreffende persoon isnjker is. De hulpvragers zullen op in eigen verantwoordelijkheid wor- m gewezen. Het begrip 'passende •id' heeft plaatsgemaakt voor al- imeen geaccepteerde arbeid die /entueel ook aanvaard moet wor den als de betrokkene ervoor moet '-Verhuizen. Texel heeft dit jaar voor l2|8l|et bekostigen van de trajecten 4jjj 6,0É €489.819,- beschikbaar. Over de re sultaten van het nieuwe beleid moet eens per jaar rapport worden uitgebracht aan de gemeenteraad. B en w zijn optimistisch gestemd. Met het reïntegratiewerk zoals tot dusver uitgevoerd, scoorde Texel beter dan de meeste andere ge meenten. Doelgroepen De mensen om wie het gaat worden onderscheiden in acht doelgroepen: jongeren beneden 21 jaar, personen vanaf 23 jaar met een relatief korte afstand tot de arbeidsmarkt, alleen staande ouders met kinderen, niet- uitkeringsgerechtigden en mensen met een ANW-uitkering, gehandicap ten, allochtonen, personen ouder dan 57,5 jaar en personen die zo ver van de arbeidsmarkt afstaan dat het vinden van een baan soms onmoge lijk is. De prioriteit die de doelgroepen krij gen, heeft dezelfde volgorde. De grootste aandacht gaat dus naar jon geren beneden de 21 jaar die mede door gebrek aan opleiding niet aan de bak komen. Om te voorkomen dat een generatie ontstaat die langdurig afhankelijk is van een uitkering wil de gemeente alles in het werk stellen om schooluitval te voorkomen. Daar naast moeten de jongeren na het (voortijdig) verlaten van de school worden 'opgepakt' en begeleid naar opleiding en werkervaring. Leerlingenbouwplaats? Met het oog daarop wil de gemeente, mede op verzoek van het Gewest, trachten op Texel weer leerlingen bouwplaatsen van de grond te krij gen. Aankomende bouwvakkers krij gen de gelegenheid op een daarvoor aan te wijzen bouwproject werk ervaring op te doen. Het college is daarover in gesprek met de Stichting Wonen Texel en de Stichting Bouw- radius. Over het werven van deelne mers en het zoeken naar geschikte bouwprojecten zal met de bouw- sectie van het TVO worden overlegd. Personen vanaf 23 jaar met een rela tief korte afstand tot de arbeidsmarkt hebben een grote kans op werk als zij bemiddeling, scholing, werkstage en eventueel gesubsidieerde arbeid krijgen aangeboden. Alleenstaande ouders met kinderen vragen vooral om 'maatwerk'. De beschikbaarheid van kinderopvang, reistijd en werktij den zijn belangrijke factoren bij het bepalen van de werkmogelijkheden. Zo krijgt elke doelgroep zijn eigen specifieke benadering. VERVOLG VAN PAGINA 1 Cor Westdorp kkoord wilde komen, maar waarbij adrukkelijk met kon en mocht wor- en gesproken over de uitbreiding ju de golfbaan en de BBL-gronden Dorpzicht.' Als bewijs toont rantzen een brief van SBB waarin dit iderdaad letterlijk staat. Om uit de npasse te komen en volgens hem iet het mes op de keel stemde testdorp ermee in dat SBB de ont- jrp-aktes ter beoordeling zou toe uren, wat in december 2004 ge- eurde. Frantzen: 'Wat schetst onze erbazmg toen we daarna in de jxelse Courant lazen dat Van iroemgen toch met Westdorp over 5golfbaan wilde praten. Ik heb toen ien briefje naar SBB gestuurd waarin voorstelde eerst over de golfbaan n andere zaken te praten en dan ver te gaan tot beoordeling van de ntwerp-aktes. Want in vijf jaar tijd is ovendien sprake van gewijzigde fei- en omstandigheden, veranderde n nog veranderende wet- en regel- eving, waardoor ook Westdorp er als agrariër enorm op is achteruit, terwijl aan de andere kant de pacht som aan SBB jaarlijks maar door blijft stijgen. In dat opzicht kun je stellen dat de ontwerp-aktes uit 2000 niet meer voldoen aan het uitgangspunt van een redelijk arbeidsinkomen zo als DLV dat had vastgesteld. Ik kreeg op mijn briefje een telefoontje terug uit Driebergen dat de passage in de Texelse Courant op een misverstand zou berustten en dat er geen overleg zou komen over onder andere de uit breiding van de golfbaan.' Voldongen feit Om te voorkomen dat het beeld ont staat dat het allemaal aan Westdorp zou liggen, richtte Frantzen zich tot de redactie, die daarop opnieuw con tact opnam met Van Groenigen: 'Er loopt overleg met Westdorp. maar het gaat moeizaam en we proberen er via onze juristen in Driebergen uit te komen. Ik hoop dat daar beweging in komt.' Op de vraag hoe het dan kan dat Westdorp een brief krijgt dat er expliciet niet over de golfbaan mag worden gesproken. 'Ach, niet over willen praten... Wij constateren dat daarover al afspraken zijn gemaakt. Westdorp heeft destijds afstand ge daan van zijn pachtrechten voor het gebied van de beoogde golfbaan. Dat is een voldongen feit. Maar het overleg gaat over méér dan alleen deze veertig hectare. Ook over de gronden van Dorpzicht en andere. Daarover moeten we afspraken ma ken.' Door deze opstelling van SBB ziet het er volgens Frantzen met naar uit dat het geschil over de uitbreiding van de golfbaan snel uit de wereld zal zijn. 'Zolang SBB geen rekening houdt met zijn bedrijf en geen overleg wenst, zal Westdorp daar dwars voor gaan liggen', doelt Frantzen op de mogelijkheid om de nodige bezwaar- en beroepsprocedures te starten. De raadsman vindt het jammer dat geen van de andere betrokkenen bij de golfbaan tot dusver het gesprek met Westdorp is aangegaan, om tot een oplossing te komen. 'Ik hoop dat het gezonde verstand zal zegevieren en alle geschillen worden opgelost. Want er zijn tussen SBB en Westdorp nu eenmaal meer gemeenschappe lijke belangen dan dat er geschil punten zijn. Ze zijn tot elkaar veroor deeld en dan kun je er maar beter het beste van maken.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Pierenvissers ministerie en wordt er ook geen één duidig beleid gevoerd. 'Een paar jaar geleden zijn we ook naar de Raad van State gestapt, omdat we met ons gebied een stukje naar het zuiden wil den. Dat kon toen niet, omdat er an ders sprake zou zijn van de uitgifte van nieuw gebied voor pierenvisserij. Nu is er sprake van een hele volks verhuizing en is er een veel groter gebied mee gemoeid en dan wordt het wel goed bevonden.' Een woord voerder van LNV voerde tijdens de zitting van de Raad van State aan dat er geen sprake is van de uitgifte van nieuw gebied. 'De bestaande con cessies worden voortgezet, alleen de winningsgebieden zijn veranderd.' Het veranderde winningsgebied is tien vierkante kilometer groot. Persoonsgebonden Winkelman vreest dat het ministerie met het concentreren van de bedrij ven een manier heeft gevonden om vooruit te kunnen lopen op het De één z'n dood... uitsterfbeleid. Ook de Wieringer be drijven beschikken over persoon gebonden vergunningen die met overdraagbaar zijn. 'Ze kunnen nu over een paar jaar zeggen dat het toch met zo goed gaat met de pieren vissers omdat we te dicht bij elkaar zitten en dan wordt met één veeg al les weggehaald.' Volgens Winkelman is op het moment nog niet te merken dat de pieren schaarser worden, maar gebeurt dat naar verwachting overeen paar jaar wel, omdat alle vier op hetzelfde ecologische leefgebied van de pieren zijn aangewezen. De Wieringer bedrijven zijn ongeveer een half jaar op het Texels grondgebied aan de slag gegaan. Voor Duinker en Winkelman zou het zuur zijn als LNV over een paar jaar daadwerkelijk de stekker eruit zou trekken, omdat zij zorgvuldig met het hun" toegewezen gebied omgaan. 'Jaarlijks worden zo'n 4 tot 6 miljoen pieren uit de wadbodem gevist, on geveer 1 tot 3 procent van de totale populatie. Volgens Winkelman wor den diverse delen slecht een keer in de paar jaar bevist om uitputting te voorkoming. 'Voordat we vissen, lo pen we eerst de gebieden af om te kijken waar het het beste kan. We vis sen op pieren van ongeveer 5 tot 6 jaar oud. waarvan je weet dat ze spoedig toch dood gaan.' Met vier op een nj is uitputting volgens Winkel man niet meer te voorkomen. Beschikking De Raad van State doet over zes weken uitspraak. De vraag is in hoe verre die tegemoet komt aan de be zwaren van Arenicola en de ge meente. De Staatsraden besteden tijdens de zitting veel tijd aan het feit dat hun bezwaren zijn gericht tegen een besluit dat minister Veerman in februari 2003 heeft genomen, maar dat Arenicola en de gemeente eigen lijk in het verweer hadden moeten komen tegen een verlengde beschik king die Veerman in november 2003 heeft afgegeven. Op basis van die verlengde beschikking mogen de Wieringer bedrijven nu op Texels grondgebied vissen. De oorspronke lijke vergunning uit 2003 is niet meer van kracht en ook nooit van kracht geweest door de bezwaren die er te gen waren ingediend. Tegen die ver lengde beschikking werd noch door MOU-BOB VOOR DE LRflTSTE KEERHEEFT TEXEL] \6TRQKf» 1 TflRRCEriTRUN QFTWEP?l]( TPYPT QP C VRIJDAG 4 FEBRUARI 2005 J COURANT gebruikte spullen. 'We kregen van alles, bijvoorbeeld kozijnen en zelfs een bouwkeet. Daar konden we een mooie kinderspeelplaats van maken.' Vergunningen Het idee ontstond een aantal jaren geleden, toen Schoots een baan had in de Utrechtse Stoombierbrouwerij. 'Daar werkte ik samen met Nico Derks. We bedachten dat het leuk zou zijn om een eigen brouwerijtje te hebben met een mosterdmakerij of wat anders erbij. Zelf heb ik in thema park Archeon in Alpen aan de Rijn gewerkt en daar gezien dat histone. zoals de Middel-Eeuwen en de pre historie, mensen erg aanspreekt.' Het was Derks die bij het opzetten van de bierbrouwenj aan de Schilder- weg als eerste naar Texel kwam. Hij kreeg daarbij hulp van maatje Schoots, die met partner Yntema naar Texel verhuisde. Nadien runden dit tweetal onder meer De Bonte Win kel in Oosterend. die is verhuisd naar het ambachtscentrum. Drie jaar ge leden kregen ze een schuur aange boden in Oosterend, waarin ze aan vankelijk het ambachtcentrum wilden vestigen Omdat het opknappen van de schuur te duur was, zijn die plan nen afgeblazen. 'Maar we kregen wel heel veel positieve reacties, wat ons het vertrouwen gaf om door te gaan.' Het vinden van een andere locatie viel aanvankelijk niet mee. 'We wilden wel naar het buitengebied, maar dat le verde problemen op met de vergun ning en was financieel met haalbaar. Anderhalf jaar geleden konden we deze voormalige timmerwerkplaats van Drijver aan het Wezenland huren.' Het duurde ongeveer een jaar alvo rens alle vergunningen en andere zaken rond waren, zodat de verbouw een half jaar geleden ter hand kon worden genomen. Slechtweervoorziening Het lijkt een gewaagde onderneming, maar Schoots en Yntema hebben veel vertrouwen in het succes. 'Texel is een ideale locatie, met veel toeris ten. Dit is bij uitstek een slechtweer voorziening, die aantrekkelijk is voor vakantiegangers, zeker in de winter als hier weinig te doen is. We zijn geen statisch museum, maar een bezoekerscentrum met allerlei activi teiten, waar Texelse producten wor den gemaakt en waar vermaak en het educatieve aspect belangrijke onder delen zijn. We laten hier zien hoe de producten worden gemaakt, volgens de eisen van deze tijd, maar wel in een nostalgische omgeving. Heel ambachtelijk en alles in het klein. Hier zie je hoe we van loog, olie en water zeep maken. Aan zo'n halffabrikaat voegen we geur- en kleurstoffen toe. Efg leuk om te doen. Zo maken we ook lotions, shampoo en andere producten. Hier verkopen we ook onze zelfgemaakte producten. Maar we mogen ook Texelse producten van andere bedrijven verkopen.' De kaarsenmakerij wordt gerund door Nico Derks, die ook actief zal zijn bij andere activiteiten in het centrum. Het ambachtscentrum biedt werkge legenheid aan ongeveer acht men sen. Enkele van hen wonen in het Maartenhuis. 'Voor de Bonte Winkel kochten we ook spullen die zijn ge maakt door mensen met een handi cap. Ze maken fantastisch mooie spullen, als de werkdruk maar niet te hoog is. Viavia zijn we in contact ge komen met het Maartenhuis. waar men het leuk vond bewoners te laten helpen bij het maken van zeep en papier. Ze zijn heel enthousiast.' Voor de bakkerij wordt nog gezocht naar een bakker die het leuk vindt om de monstraties te geven en over het ambacht te vertellen. Yntema. 'Ge woon gezellig kletsen en kinderen uitleggen hoe ze bijvoorbeeld zelf koekjes kunnen bakken. De pro ductie komt op de tweede plaats. De bakker hoeft niet 's nachts broodjes te gaan bakken.' Openingstijden Het centrum is op woensdag, don derdag en zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. In juli en augus tus ook op dinsdag. 'Maandag en vrijdag met, omdat dat wisseldagen zijn. En dinsdag en vrijdag gebnjiken we om voldoende voorraad te maken en om groepen te ontvangen en workshops te houden. Want over alle ambachten die we hier hebben, wil len we ook workshops houden. Zo dat mensen bijvoorbeeld hun eigen bier kunnen brouwen, kaarsen of an dere ambachtelijke producten kun nen maken. En mensen kunnen hier bijvoorbeeld een jubileumbier laten maken.' De entree bedraagt €4,-, kin deren mogen voor €2,50 naar binnen. Voor inlichtingen tel. 314180. Lagerhuis bouw. 'Je lost het probleem er niet mee op. Maar het geeft wel meer kleur aan de landbouw.' Manan Merkelbach sprak liever van toege voegde waarde. 'We moeten veel meer kijken naar wat de consument wil. Als die gesneden aardappel schijfjes wil. dan moeten boeren hun aardappels misschien zelf maar gaan snijden.' Ze had nog een pittig ad vies: 'Leer van het feit dat je door multinationals wordt uitgeknepen.' Manus Kikkert zag het kamperen bij de boer als een welkome aanvulling, maar uitte bedenkingen over het feit dat voor het ouwe land Texel en de jonge polders een ander regime geldt. 'We moeten oppassen voor klassenjustitie.' Over de keten van producent naar consument vond hij dat er wel wat schakels tussenuit kunnen, omdat elke schakel geld kost. Jan van Heerwaarden schetste hoe er in de landbouw een twee deling ontstaat. 'Aan de ene kant boeren wier roeping hard werken is en die met weinig genoegen nemen, aan de andere kant boeren die ervoor gaan.' Texelaars rijden Elfstedentocht Net als voorgaande jaren is op nieuw een flink gezelschap Texelse schaatsliefhebbers naar de Weis- sensee in Oostenrijk gereisd om er een alternatieve Elfstedentocht te rijden. Piet Roodenburg uit De Cocksdorp kwam vrijdag als eer ste in actie. Hij schaatste 100 kilo meter in 4.44.37 uur. De wedstrijd werd verreden onder prima omstandigheden. Weliswaar was het bij de start erg koud en vroor het op zeker moment zelfs achttien graden, de kwaliteit van het ijs was buitengewoon goed, zodat ook deel nemers die de langste afstand reden, snelle tijden realiseerden. Hoe Roodenburg de wedstrijd heeft erva ren. is onbekend. Zijn tijd (en die van de anderen) en andere wetens waardigheden zijn terug te vinden op de website www.weissensee.nl. De tweede grote toertocht, die dins dag werd gehouden, werd door de zeer verschillende weersomstandig- gaat. althans die in Noord-Amerika. die aantrekkelijke subsidies beuren en waar de melkprijzen een stuk ho ger zijn dan in Nederland. 'Het is voornamelijk een politieke kwestie.' Laatste stelling was of de kerk zich teveel richt op de armoede ver weg, terwijl dit instituut de boeren hier in de kou laat staan. Van Heerwaarden: 'We hebben het hier nog altijd vele malen beter dan in bijvoorbeeld Bangla Desh.' Arthur Oosterbaan vond dat de kerk zich wel eens wat meer over de natuur en milieu mag bekommeren. 'Al die uien in de sloot, dat is toch niet goed voor het milieu. Juryvoorzitter Gerard Timmerman beoordeelde de inbreng van Arnold Langeveld als meest waardevolle Initiatiefnemer Van Helden toonde zich na afloop tevreden en vond dat het contact tussen kerk en landbouw een flinke impuls heeft gekregen. Maar realistisch constateerde hij ook dat boeren die het water werkelijk aan de lippen staat, niet van de partij waren. 'Maar ze kunnen zich troos ten met de gedachte dat er met hen wordt meegeleefd en dat er aandacht is voor hun problemenOf en hoe Lagerhuisavond een vervolg krijgt, was woensdag nog niet bekend. heden mooi maar zwaar, 's Ochtends leek het een windstille dag te worden, maar kort na de start begon het licht te waaien en kwamen de eerste sneeuwvlokken naar beneden. Later nam de wind toe tot 'zeer sterk', waarna veel deelnemers afzagen van het plan om 200 kilometer te rijden. Toch reden twee Texelaars de volle dige afstand. Sybe van der Zee uit Oosterend was de snelste in 9.26.52 uur. Rodenburg kwam over de eind streep in 9 50.00. Twee andere Texelaars, Nel Bruining uit Den Hoorn en Dirk Bakker uit Oudeschild, reden legden 100 kilometer af en realiseer den eindtijden van respectievelijk 4.04.56 en 5.06.56. Volgens een bericht van Han Pastoor uit De Waal zouden er bij de derde tocht, die vandaag is verreden, nog meer Texelaars aan de start verschij nen. Pastoor is in gezelschap van zijn vrouw Ingrid, Mirjam Arkenbout, Wieb en André van den Berg. Christine Veeger en Karien Blanken burg Verder zouden ook Jet van Kar- sen en Han Lindeboom in Oostennjk zijn. Arenicola noch door de gemeente bezwaar aangetekend. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft de minister met de bekendmaking van die verlengde beschikking 'ieder een het bos in gestuurd', omdat het besluit niet als verlengde beschikking te herkennen was. De woordvoerder hoopt dat de minis ter de verlengde beschikking alsnog aanpast, als de Raad van State de bezwaren tegen de verlening van de eerste vergunning uit februari 2003 gegrond verklaart. De gemeente is van plan handhavend op te treden tegen de Wieringer bedrijven, omdat die volgens het bestemmingsplan nog altijd onrechtmatig bezig zijn op Texels grondgebied. Winkelman hoopt dat de Staatsraden zich bij het nemen van een oordeel beter voorbe reiden dan dat ze op de zitting had den gedaan. 'En we hopen dat er eenduidig beleid komt, want we zijn nu overgeleverd aan de willekeur. En het ministerie maakt het allemaal niets uit, daar valt niet tegen te pra ten.' Als intermezzo schetste Jaap Hin dat het de boeren helemaal zo slecht niet lierbrouwen, zeep-, kaarsen- en lapiermaken en broodbakken zijn leroepen die zijn te zien in tmbachtscentrum Texel dat zatcr- lag 12 februari vanaf 10.00 uur de leur voor publiek opent. Het over- lekte openluchtmuseum is geves in een voormalige timmer- chuur aan het Wezenland in Den lurg, die in een half jaar tijd is imgetoverd tot een nostalgisch lorp waarin allerlei beroepen wor- len uitgeoefend. Het bezoekers- :entrum is een initiatief van Joscha ichoots en Inge Yntema. Vie de van buiten nog wat saai igende schuur binnenstapt, komt in ien andere wereld. De bezoeker nandelt over een binnenplaats, die rordt omringd door allerlei nostal- lisch ogende geveltjes, met daar- chter ambachtelijke bedrijfjes met de bijbehorende reuring. De rondlei ding begint in de bierbrouwerij, want dat die er zou komen heeft geen moment ter discussie gestaan bij Schoots, die eigenlijk brouwer van beroep is. 'We konden uit Brabant een kleine installatie overnemen. Per fect om kwalitatief goede bieren te maken. Het gaat ons niet om de hoe veelheid. maar om te kunnen laten zien hoe het proces werkt. Deze brouwerij heeft alles wat een grote ook heeft, maar dan in het klein. Zo als brouwen, gisting, lagering en een bottelarij.' Hij wijst op een gistbak verderop. 'Het eerste brouwsel zit erin. Het is Dichte Mist, een speciaal soort witbier met zes procent alco hol.' In een pandje verderop huist een destilleerderij, waar bittertjes, likeur tjes en ander gedestilleerd worden gemaakt. 'Allemaal Texelse drankjes die we zelf hebben bedacht.' Ver derop een ambachtelijke bakkerij, waar ook snoepjes worden gemaakt. Het tafereel lijkt zo uit een boek over Of en Sien te komen. Aan de over zijde een kaarsenmakerij, een pa- pierschepperij, met allerlei kleuren papier en een zeepmakerij. De acti viteiten gebeuren achter nostalgische geveltjes, waarbij Texelse gebouwen als voorbeeld hebben gediend. Het ambachtcentrum is het resultaat van een half jaar noeste arbeid, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, waarbij het tweetal veel hulp kreeg van vrienden, familie en bekenden. Schoots: 'Er moest veel gebeuren. Toen we een half jaar geleden in deze loods begonnen was hij, afgezien van een kantoor en een grote stapel hout, helemaal leeg. Al die planken en bal ken konden we mooi gebruiken voor geveltjes en andere zaken.' Om kos ten te sparen werkten ze veel met

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5