6 Rijk geïllustreerd boek over Zeemanskerkje Ijverige samensteller laat te veel vragen open Bollenteler wil af van strenge vergunning J^edrijvig/ie/V/ Lant van Texsel uitgebreid VRIJDAG 4 FEBRUARI 2005 .TEXELSE COURANT" Het ruim 350 jaar oude Zeemans kerkje in Oudeschild is onderwerp van een nieuw boek over de Texelse geschiedenis, dat morgen wordt gepresenteerd in - hoe kan het anders - de kerk zelf. Het is een rijk geïllustreerd werk geworden, met veel oude foto's, ansichtkaar ten en fragmenten van oude akten en andere historische stukken. Helaas laat samensteller Cees Hoogerheide veel vragen onbe antwoord en lijkt het erop dat hij zich heeft laten leiden door wille keur. Cees Hoogerheide is een productief man. Niet bang om uren in de meest uiteenlopende archieven door te brengen, schrijft hij aan de lopende band artikelen en boeken over histo rische onderwerpen, of het nu over boerderijen, bekende Texelse families of de school van De Koog gaat. Zijn nieuwste werk is Het Zeemanskerkje van Oudeschild. Wie het open slaat, ontdekt al snel dat ook dit boek het product is van noeste arbeid. Vele onderwerpen passeren in een kleine honderd bladzijden de revue. Natuur lijk de bouw tussen 1648 en 1650, de restauratie tussen 1876 en 1888 en de brand van 6 augustus 1903, die de toren verwoestte en grote schade aan het schip aannchtte. Maar ook de begraafplaats, de kerkklok, het orgel front en de door Tromp en De Ruijter geschonken kroonluchters krijgen de aandacht van Hoogerheide. Hij heeft bijzondere archiefstukken opge spoord en een keur aan oude teke ningen en ansichtkaarten bij elkaar gezocht. Resultaat is een rijk geïllus treerd boek, dat uitnodigt om een paar plezierige uurtjes in door te brengen. Kritiekpunt Toch mankeert er helaas veel aan het werk. Belangrijkste kritiekpunt is dat het relatief weinig geschiedschrijving bevat. In de eerste hoofdstukken, waarin het ontstaan van het dorp Oudeschild (eerste helft zeventiende eeuw) en de bouw van de kerk (1648- 1650) aan de orde komen, valt dat nog mee, al moet de lezer maar ra den wie de Lysbeth Gerrits is die voor 525,- de grond voor de kerk en het omringende kerkhof aan de opzie ners van de gemeente verkocht. Mis schien weet Hoogerheide dat niet, maar dan hij dat beter even kunnen melden. Ook geen service aan de le zer is het hoofdstukje Goedkeuring inzameling van giften en subsidies. waarin Hoogerheide weliswaar een moeilijk leesbaar zeventiende-eeuws handschrift omzet in een getypt stuk, maar achterwege laat dit te 'hertalen' in modern Nederlands. Helemaal moeilijk te begrijpen is het conflict over een grensregeling tussen de kerkelijke gemeenten van Den Burg en Oudeschild, ontstaan na een be slissing van het Classikaal Bestuur van Alkmaar in 1935. De kerkenraad van de hervormde gemeente van Den Burg tekende kennelijk beroep aan tegen dit besluit, want in het boek is een afschrift opgenomen met de be slissing die het Provinciaal Kerkbe stuur van Noord-Holland naar aanlei ding daarvan nam. Een aardige kwestie, maar. omdat Hoogerheide geen toelichting verzorgt, nauwelijks te begrijpen voor wie geen jundische achtergrond heeft. Voorkennis Het zijn slechts enkele voorbeelden van de tekortkomingen van het boek, dat nogal wat voorkennis vereist. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor het in 1798 genomen besluit om de torens van kerkgebouwen in eigendom te geven van de burgerlijke gemeente. De reden van deze maatregel geeft Hoogerheide niet. Wie niet weet wat een armblaker is, zal het moeten op zoeken in een woordenboek, want de schrijver veronderstelt de term be kend. In hetzelfde hoofdstukje ver meldt Hoogerheide: 'Volgens van Arkel en Weissman bezat de kerk ook een XVIIe eeuwse preekstoellesse naar en voorzangerslessenaar, maar deze zijn thans niet meer aanwezig. Mogelijk zijn de lessenaars tijdens een kerkveiling in de zestiger jaren verkocht.' Hoe hij bij deze veronder stelling komt, is niet duidelijk. Wie Van Arkel en Weissman zijn, blijft ook on duidelijk. Aan historische achtergrond schort het eveneens in het hoofdstuk over de grootscheepse restauratie die tus sen 1963 en 1965 plaatsvond en waarbij de muren zelfs helemaal wer den afgebroken en opnieuw opge trokken. In het begin van het betref fende hoofdstuk schrijft Hoogerheide dat de kerk in 1955 al zo ernstig ver vallen was, dat het niet meer verant woord werd gevonden er nog dien sten te houden. Pas vier jaar later besloot de kerkenraad tot restaura tie over te gaan, waarna het nog eens vier jaar duurde voordat een begin werd gemaakt met de werkzaamhe den. Waarom het zo lang duurde, ter wijl al in 1946 njkssubsidie was ver leend voor het maken van plannen en een begroting, moet worden gera den. Bovendien was het wel aardig In sommige gevallen heeft Hooger heide geprobeerd wel conclusies te trekken, maar met altijd is hem dat goed afgegaan. Zoals in het hoofd stuk Verslag van de kerkenraad inzake Spaanse soldaten, dat voor driekwart bestaat uit een verslag van de kerkenraad, dat hij zonder inleiding opneemt. Uit het verslag valt op te maken dat de 'kerkeraad en kerk- meesteren' op 28 maart 1812 bijeen geweest als Hoogerheide, al was het maar in het kort, een reden had ge geven voor het ernstige verval. Was er gebrek aan geld? Telde de kerke lijke gemeenschap nog wel genoeg leden om te kunnen bestaan? Op die vragen blijft Hoogerheide het ant woord schuldig, terwijl ze veel had den kunnen bijdragen aan het begrip van de lezers. zijn geweest om te praten over een verzoek om de kerk open te stellen als 'verblijfplaats voor een Bataillon Spaansche krijgsgevangenen, welke alhier aan de vestingwerken zouden moeten arbeiden'. Dat het kerkbe stuur daar met bljj mee was, laat zich raden, maar op 8 april werd duidelijk dat er geen ontkomen aan was, 'om daardoor de inwoonders van het Oudeschild te bevrijden voor de an ders onvermijdelijke inkwartiering der Spanjaarden'. In het verslag werd daarom geconcludeerd: 'Hierdoor was dus de gemeente verstoken van hare Godsdienstplaats en behielp zich eenige weken met het school tot dien einde te gebruiken, tot dat na het vertrek der Spaansche krijgsgevan genen, de kerk weder in orde ge bracht zijnde, den weder Gods- dienstoeffening werd verricht.' In het laatste deel van het hoofdstuk legt Hoogerheide uit dat de Spaanse soldaten krijgsgevangenen van Na poleon waren en dat ze moesten werken aan de forten van de Schans en citeert hij uit het boekje De Paro chie van de H. Martinus Kerk te Oudeschild op Texel een zin waaruit blijkt dat Mr. Gijsbertus Coenraad Wilhelm Johansz. Reinbach, maire (burgemeester) van Texel, op 15 juni 1812 de katholieke kerk had gevor derd, zodat de tijdelijk kerkloos ge worden Gereformeerden er hun dien sten konden houden. Hoogerheide besluit zijn hoofdstuk met het stellen van de vraag of het inderdaad zover is gekomen en beantwoordt deze met: 'Gelet op het verslag van 28 maart 1812 van de Kerkenraad der Gereformeerde Gemeente, was er geen sprake van verplaatsing van hun diensten naar de Rooms Katho lieke Kerk. Er werd gesproken om in de school te gaan kerken Een voorbarige conclusie, zo lijkt het, want de vordering van de katholieke kerk kwam ruim anderhalve maand nadat de gereformeerden hadden besloten hun toevlucht te zoeken in de school. En waarom zouden zij niet dankbaar hebben geprofiteerd van de beslissing van Reinbach en nadien inderdaad de katholieke kerk hebben gebruikt? Minder verstrekkend, maar net zo prematuur is de conclusie in het hoofdstukje over de aankoop van een (eerste) harmonium in 1888. Tot dan toe had de schoolmeester annex koster het gemis van een orgel opge vangen door als voorzanger op te tre den. Naar aanleiding van de aanschaf schrijft Hoogerheide: 'De school meester/koster was ook wel blij met het harmonium want in het voorjaar van 1892 werd hij uit de functie van voorzanger ontheven.' Misschien heeft Hoogerheide gelijk en ervoer de man in kwestie zijn taak als erg zwaar, maar het is net zo goed mogelijk dat hij razend was omdat hij werd afge dankt. Wie zal het zeggen? Willekeur Daarnaast heeft het er alle schijn van dat Hoogerheide zich heeft laten lei den door willekeur. Hij besluit zijn boek met een lijst met tientallen fei ten, die hij in een chronologische lijst heeft geplaatst (en die hij abusieve lijk 'Spiegel der tijd' heeft genoemd, in plaats van 'Spiegel des tijds'). Ken nelijk gaat het om zaken die hij uit de archieven heeft gehaald en waarvoor hij geen ruimte meer had. Het is na tuurlijk begrijpelijk dat hij zich heeft moeten beperken, maar een notitie als '1939. De "mijnramp" van 4 de cember veroorzaakte wat schade aan het dak. Totale reparatie kosten ƒ72,17' had op z'n minst in één of twee zinnen moeten worden toege licht, maar was misschien ook wel interessant genoeg geweest voor een 'eigen' hoofdstuk. Dat geldt ook voor opmerkingen over het aantal leden, de oprichting van een zondagsschool en de invloed die de Tweede Wereld oorlog op het kerkelijk leven had. Te meer daar hij nogal wat kranten knipsels heeft opgenomen waarvan het belang valt te betwisten, zoals die over het (landelijke) samengaan van drie protestantse kerken in één kerk. Waarom Hoogerheide dan tóch deze keuze heeft gemaakt, is onduidelijk, ook al vanwege het ontbreken van een inleiding of verantwoording. De conclusie moet zijn dat er te veel mis is aan het boek. Dat is zonde, vooral gezien de enorme hoeveelhe den tijd en energie die de samenstel ler er ongetwijfeld in heeft gestopt. Het is een gevolgtrekking die vaker is te maken bij boeken van (Texelse) amateur-historici. Aan enthousiasme en ijver ontbreekt het niet, wél aan het vermogen die kwaliteiten om te zet ten in een boek dat voor méér men sen aantrekkelijk is dan alleen een kleine groep betrokkenen. Het zou daarom wenselijk zijn dat onderzoe kers in het vervolg samenwerking zoeken met deskundigen die kennis hebben van de compositie en het schrijven van een geschiedkundig werk. Want iemand die bedreven is in het doorzoeken van archieven, is nu eenmaal niet automatisch een goed schrijver. Presentatie De presentatie van het nieuwste boek van Cees Hoogerheide vindt zater dag (morgen) plaats in het Zeemans kerkje. Burgemeester Joke Geldorp overhandigt dan het eerste exem plaar aan een persoon die nog ge heim wordt gehouden. De presenta tie, die om 16.00 uur begint en wordt opgeluisterd door het Oudeschilder Visserskoor, is voor iedereen toegan kelijk. Het is in principe de enige ge legenheid om het boek aan te schaf fen (voor een bedrag van €20,-). Wie niet in de gelegenheid is en toch het boek wil hebben, kan contact opne men met Hoogerheide (tel. 322395). Rechter beslist over schuurtjelj Mag de familie Kortmann uit| Cocksdorp haar fietsenschui van twaalf vierkante meter w( niet laten staan? Over die vr neemt de Alkmaarse bestui rechter M. Kraefft vandaag beslissing. De gemeente Texel i ieder geval van mening dat bouwsel verdwijnen moet, orn het niet aan het bestemmingsj voldoet. Beide partijen stonden woens voor de rechter. De familie wil schuurtje behouden en beroept op het overgangsrecht. Dat hou dat als bij een verbouwing een van het oorspronkelijke gebouw houden blijft, de gemeente in prini ®s niets tegen het bouwsel kan om !en nemen. Dat was precies de bedof van de familie Kortmann, maar noodlot wilde dat juist die ene nf— die ze intact had gelaten tijdens* storm door een flinke tak werdjQ veld. En dus moest het vollea schuurtje opnieuw worden gebou| IT De gemeente zag hienn een prt aanleiding het geheel als illegarzie bestempelen. Toen de familie Kortmann het huis kocht, stonden er op de horende grond meerdere schuui Er was veel opknapwerk nood; lijk, omdat de gebouwtjes in plorabele toestand verkeerden, wilden helemaal geen conflict mt gemeente, we wilden alleen eem schuurtje opknappen', aldus mann. 'Waar hebben we het eigef°r! over, het gaat om een paar vierk#™! meter. We hebben echt het geïL dat de gemeente naar iets is gr00 zoeken.' De gemeente beroept zich op| Joop Rommets bestemmingsplan, dat aan hetjij bied de bestemming 'wonen' gei 'Er mogen maximaal twee schuuij staan met een maximumomvangl vijftig vierkante meter. Daarwordtr2'' aan voldaan', zei de gemeentefnb vertegenwoordiger woensdag ter de rechter. 'Doordat het schuif volledig is afgebroken, kan geenr[ roep op het overgangsrecht wort gedaan. Er zijn voor de gemee geen mogelijkheden het gebouJ legaliseren.' I Kortmann was het daar niet f eens en riep in herinnering dars*( gemeente eerder heeft aangeboi het schuurtje toe te staan, als elf' 3 op het erf veertig vierkante mfn schuur werd gesaneerd. 'Dat virrut toch vreemd. Als we een deal slup13 vervalt plotseling de grond taaarqt^ gemeente nu meent té moeten TQr len dat het schuurtje illegaal is.' in 'olie Iso-certificaat voor Tatenhove BV Aannemers staan wel bekend als vrijgevochten ondernemers, die graag hun eigen weg bewandelen. Bij Tatenhove BV is dat niet anders. Toch is dit bedrijf er in geslaagd te voldoen aan de strenge normen van certificerings- en keurings instituut Kiwa en verwierf het be drijf uit Oudeschild deze week het kwaliteitslabel ISO 9001. Ongeveer een half jaar heeft het ge kost alvorens Tatenhove had aange toond dat het aannemersbednjf in grond-, weg- en rioleringswerkzaam heden, groenvoorzieningen en con tainertransport voldoet aan de strenge normen. Hiervoor moesten alle procedures en processen binnen dit bedrijf officieel worden vastgelegd in een dik handboek, waarin alles staat beschreven. Dat gebeurde niet omdat het bedrijf dit zelf zo graag wilde, maar omdat grote opdrachtge vers, zoals de gemeente, dat tegen woordig verlangen van de aannemers die opdrachten voor hen uitvoeren. Willem van Tatenhove: 'Een hele in vestering en inspanning, maar het heeft ons wel gedwongen om kritisch in de spiegel te kijken, waar we uit eindelijk met slechter van zijn gewor den. De certificering betekent met dat is voorgeschreven hoe een trottoir band precies hoort te liggen, maar wel is vastgelegd hoe bepaalde za ken in het bednjf moeten worden af gehandeld. In de praktijk gebeurde dat trouwens al voor een groot deel als volgens de verplichte procedure.' De commotie rond het bloem- bollenbedrijf van Arie Lap uit Den Hoorn is nog niet geluwd. Deze week boog de Raad van State zich over de kwestie. Lap beklaagde zich erover dat de gemeente alleen onder strenge voorwaarden wil toestaan dat hij zijn bollenbedrijf aan de Klif in Den Hoorn uitbreidt. De Hoornder stak in de zittingszaal zijn irritaties over de ambtenarij op Texel niet onder stoelen of banken. 'Dertien maanden heeft de gemeente over mijn vergunningsaanvraag ge daan terwijl er zes maanden voor staat', begon de bollenteler tegen bestuursrechter W. Hammerstein. 'Ze laten je elke keer bellen, maar er ge beurt niets'. Uiteindelijk kreeg Lap dan toch vergunning om zijn bedrijf uit te breiden maar hij is er niet tevre den over. Drie omwonenden overi gens ook niet. Zij vinden dat de ge meente Lap juist meer aan banden moet leggen. De bollenteler kan er moeilijk mee leven dat hij geen kisten mag opsta pelen binnen een afstand van 40 meter van omliggende woningen. De gemeente heeft dat zo in de vergun ning gezet. Lap klaagde er verder over dat de gemeente hem te strenge geluidsvoorschriften heeft opgelegd. In de winter zijn de geluidsnormen geen punt, zei Lap, want dan is er op het bedrijf nauwelijks activiteit. Maar in de zomerwei. Juist dan zouden de geluidsnormen volgens Lap soepeler moeten zijn. In de zomer zijn er door het toerisme meer achtergrond geluiden, waardoor het rijden met tractoren en andere activiteiten vol gens hem minder opvallen. Nico van Tatenhove: 'Bijvoorbeeld hoe we moeten omgaan met klach ten die we knjgen of aanmerkingen die we hebben op onze leveranciers. Verder zijn we verplicht om elk jaar een onderzoek te houden of klanten tevreden zijn. Het is vopr ons een stok achter de deur om de kwaliteit te waarborgen.' Het betekent dat alle 40 medewerkers van Tatenhove zich moeten houden aan de richtlijnen in het handboek. Volleybalsters tegen koploper Het eerste damesteam van volleybal vereniging Tevoko speelt zaterdag in Castricum tegen koploper Croo- nenburg. Deze voor de Texelaars onbekende tegenstander presteert bijzonder goed in de regioklasse voor dames en verloor nog geen wedstrijd. Vorig jaar eindigde de ploeg, die ont stond uit een fusie van Dynamo en The Smash, in de bovenste regionen van deze klasse. Nu heeft Croo- nenburg 55 punten uit 13 wedstrij den. Ook Tevoko doet het met 44 uit 11 goed, maar is op enige achter stand gekomen door het recente ver lies tegen Volendam. De Texelaars, die met een vrijwel volledige selectie aantreden, zijn daarom gebrand op een overwinning, om zodoende deze mindere prestatie te vergeten en de koppositie in beeld te houden. JFJedrijvigtórf Het werd wel eens gekscherend het 'lenie-mini-winkeltje' genoemd, maar die tijd is voorbij. Galanterie 't Lant van Texsel aan de Waalderstraat in Den Burg is na een verbouwing bijna twee keer zo groot geworden. Eige naren Martina Jimmink en Auke Rienstra hebben een naastgelegen kamer bij de winkelruimte getrokken en deze week in gebruik genomen. Jimmink: 'We hebben nu meer plaats om de spullen neer te zetten. Door dat het zo klem was, stond het in de zomer soms helemaal vol met men sen en we moesten ook veel spullen buiten neerzetten.' Rienstra heeft twee al bestaande bedsteden en een tussenliggende opbergkast creatief opgenomen in de nieuwe winkel ruimte. In de bedsteden zijn diverse spullen uitgestald en de opbergkast is tot paskamer omgebouwd. Het assortiment is uitgebreid met kinder kleding van Oilily en Noa Noa en door Nathalie van der Berg gemaakte schilderijtjes voor kinderkamers. Drie bewoners van Klif vroegen zich af waarom Lap zijn kisten niet achter zijn loods kan opslaan, zodat nie mand er last van heeft. Wel gaat er dan een stukje cultuurgrond verloren. De omwonenden klagen verder over geluid- en stofoverlast. 'Wij willen gewoon in onze tuin kunnen zitten, maar het stof van de trekkers is zo erg', zei mevrouw W.C. Bakker, die vlakbij Lap woont. 'Je kunt straks je huis niet eens verkopen', zei ze. Uit spraak van de Raad van State volgt binnen enkele weken. Belastingaangifte Ook dit jaar biedt de Beiasting- werkgroep van de Texelse afdeling van de FNV hulp bij het invullen van het aangifteformulier. Vijftien vrijwilli gers zijn op donderdag 17, 24 en 31 maart actief in schietsportcentrum Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg. FNV-leden kunnen vanaf 8 fe bruari iedere dinsdag en woensdag tussen 19.00 en 20.00 uur een af spraak maken via Ria Witte, tel. 312217. Meiden verliezen van koploper Het MA1-team van Texel'94 heeft het zondag ondanks hardnekkig verzet niet kunnen bolwerken te gen koploper Purmerend. De Tex else meiden verloren op eigen veld met 0-2. De felle strijd ging lange tijd gelijk op. Texel'94 had meer balbezit dan de speelsters van de koploper, die daar entegen weer sterk waren met hun counters. In de twintigste minuut kre gen de Texelse meiden een eerste grote kans. Tessa Betsema lobte de bal fraai over de keeper heen, maar helaas voor haar ook op de lat. In het vervolg werd ook de paal een paar keer getroffen. Na een half uur plaatste Purmerend een scherpe tegenaanval. Deze kon eerst nog onschadelijk worden ge maakt, maar als uit het niets vero verde één van de gasten op het middenveld de bal, ze stoof op het Texelse doel af en liet keepster Marit Tuitman kansloos (0-1 Na de rust ging het wederom zeer ge lijk op. Beide ploegen creëerden kan sen, maar doelpunten waren schaars. Na twintig minuten zette Purmerend een mooie aanval op, die een speels ter alleen voor Tuitman bracht (0-2). Daarna zette Texel'94 nog wel flink druk, maar tot doelpunten leidde die strijdwijze niet. Twee aanhangers De gemeentelijke aanhangwagen die eind vorig jaar tegelijk met de trek kende auto op de Hoofdweg uit de bocht vloog en daarbij total loss raakte, krijgt twee opvolgers. De ge meente schaft een eenvoudig type aan zonder kiepsysteem plus een aanhanger die speciaal is bedoeld voor het vervoer van een rolsteiger. Vervoer van een steiger komt tegen woordig vaak voor in verband met wettelijke voorschotten die om veiligheidsredenen zijn gericht tegen het gebruik van ladders. Een vaipl d wagens wordt gekocht op Texelfgar andere bij een bedrijf op het vafeopi land. De totale investering bedralech €4.435,-. Dat is geen probleem, viekki in het investeringsplan was €5.0|n n opgenomen. Bovendien zal het veis van de verongelukte wagen nogfver opbrengen, want particulieren (grage medewerkers van de gemeente) fyvar ben interesse. Niels Hoogenbosch neemt exploitatie van Turfveld over Het is op zondag al jarenlang de vaste plek in de Dennen waar Texelaars even een patatje gaan halen. Vanaf morgen kan dat ook al op zaterdag. Niels Hoogenbosch, de nieuwe exploitant van het Turf veld, is voortaan het hele weekend geopend. Hoogenbosch heeft de exploitatie van het cafetaria overgenomen van Erik Kossen die de kiosk de afgelo pen jaren pachtte van eigenaar Maar ten Hoogenbosch, de vader van Niels. Kossen is er eind dit jaar mee gestopt. De afgelopen weken is het gebouw op de kruising van Westers lag en de Nattevlakweg dicht ge weest voor een interne verbouwing en vanaf zaterdag is de zaak weer geopend. De naam is veranderd van happerij 't Turfveld in bospaviljoen 't Turfveld en van binnen heeft het een 3edrijvig/!é7'd wat warmere uitstraling gekrc 'We hoorden van veel mensen wat kil was en eigenlijk meer op> wachtlokaal leek, dus dat hebben| aangepakt, zodat het wat meer krijgt.' Ook zijn er nieuwe toili aangelegd, waaronder een voorir liden. Voor de rest is er weinig v< derd. Ook de raspatat staat steeds op het menu. 'Daar koi we met omheen', aldus de 23-ji Hoogenbosch. 'In de toekomst er ook broodjes bij gaan doen. Ml sen beginnen ook een beetje keken te raken op het gebruikelijl een cafetaria.' Samen met zijn heeft Hoogenbosch een firma die 't Turfveld exploiteert. Het paviljoen staat verder los van re rant Catharinahoeve. De verboi uitgevoerd door Maarco Bouv Turfveld is zowel op zaterdag als; dag van 11.30 tot 18.00 uur geof In de vakanties en het seizoen is| ook doordeweeks geopend. 7 't Turfveld. Afgelopen week werd del lev He ver zijr Ma hei scf bei cui In de gei lee I hij I dei I de I toe I orr I Ne gei I op I spi I bo I hi] I uit I voi I 22 I Vo I filn Het Zeemanskerkje van Oudeschild Op het omslag van Cees Hoogerheides boek prijken twee schilderijen van het Zeemans kerkje, geschilderd door kunstenaar Gerd Jan Roos. De bovenste vormt een gerecon strueerde afbeelding van de kerk zoals die er vóór de brand in 1903 moet hebben uitge zien, met een 'uivormige' toren. Handboek Kwaliteitszorg

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6