ben er nooit werkhol, klaar' 'Hotel is een je 'TSM/mi RvS akkoord met vergunning Lap 'Eenvoudig hotel en een betaalbaar café' 't Jachthuis Bakkers verkopen 'Met drie bedrijven kan ook vierde er wel bij' Bedri]vig/ïe/J TEXELSE ^7 courant* staurant Anton van der Vis, de nieuwe eigenaars van hotelJachthuis. neemt Jachthuis over Bedrijvig heid 7?Anton van der Vis en Chéra Groot- ,f|en zijn de nieuwe eigenaars van hotel 't Jachthuis aan de Boodtlaan De Koog. Ze hebben het overge- 3r e nomen van Richard en Lida Bak ker, die het na 23 jaar wat rustiger aan willen doen. Het hotel zal wor- mp r»den gerund door Van der Vis' moe- Rijnjder Catharina en Chéra Grootjen. perrt ™^|Van der Vis komt uit een onderne- Jnkejnende familie. Met zijn vader runt hij ier riestaurant Oranjerie 't Vogelhuis, tie s#Vroeger was dat ook een hotel en ik J^iben opgegroeid met hotelgasten. senS^331* de kamers raakten verouderd gegeven moment stonden or de keus: of rigoureus ver- n of ons helemaal gaan toeleg- op het restaurant. We hebben het laatste gekozen en dat is uitgepakt. Maar het hotel bleef en, ook omdat ik er als kind al tijd al tussen de hotelgasten heb ge zeten. Er staan in De Koog verschil lende hotels te koop, maar toen we hoorden over 't Jachthuis, stak dat er meteen bovenuit. Het is een mooi hotel, met een aparte bouwstijl en veel vaste gasten. Precies wat we zochten.' Van der Vis zwaait er niet zelf de scepter, maar laat dat over aan zijn moeder Cathanna. 'Drie jaar ge leden is ze gestopt met werken, maar nu wil ze weer wat om handen heb ben. Waarom dan niet meteen zo'n leuk hotel', zeiden we tegen elkaar.' Mevrouw Van der Vis staat er niet al leen voor, in 't Jachthuis wordt ze geholpen door schoondochter Chéra, die haar aandacht verdeelt tussen 't Jachthuis en 't Vogelhuis. Paul en Catharina van der Vis nemen hun intrek in de woning van 't Jacht huis, zodat Paul - net zoals hij vroe ger in 't Vogelhuis deed - 's avonds achter het barretje de drankjes in schenkt voor de gasten. Omdat een hotel ook veel administratieve en andere taken vergt, is afgesproken dat Anton van de Vis verantwoorde lijk wordt voor het werk achter de schermen. Dat sluit aan bij de ontwik keling die hij doormaakt als manager van 't Vogelhuis, Automatiek PP en 't Speelkwartier, de drie zaken die de familie Van der Vis al exploiteert. Op de vraag of nóg een onderneming met teveel van het goede is, ant woord hij. 'Ach. als je drie bedrijven hebt. dan lukt een vierde ook. Het gevolg is wel dat ik vaker op kantoor zit en dingen aan het regelen ben en minder in de bediening sta.' Onzeker over de toekomst is hij met. 'Het toe risme kent z'n ups en downs, maar het komt altijd weer goed. We heb ben er vertrouwen in.' 't Jachthuis, een hotel met 16 kamers en twee bungalows, biedt plaats aan 36 gasten. Behoudens enkele kleine wijzigingen, wordt het bedrijf op de bestaande voet voortgezet. Naam is laatste twistpunt brede welzijnsstichting bedenkt een leuke naam voor )roeti de nieuwe, brede welzijnsstich- vana ting? Dat was de enige vraag die is Hai^ overgebleven, nu de raad dinsdag- avond akkoord is gegaan met de ^oprichting van deze professionele Bngrstichting per 1 april, waarin onder ^ariejmeer het peuterspeelzaalwerk ^wordt ondergebracht. Bedoeling is .dat er in goed overleg met de be- ikken instanties allerlei welzijns- :tiviteiten in worden onderge bracht. iros Texel, door Annie Hin vrij ver- ilt als 'lichtbaken in de zeewas de lam die de voorkeur had van de ilzijnswethouder. Maar verschillen- le raadsleden sputterden flink tegen, ia i<|Er zijn meer instanties die zo heten, Daajjus dat geeft verwarring', waar- .JJJchuwde Frans Visman. Hennie en pesten (GroenLinks) had geen bood- Kiasschap aan de vasthoudendheid van er rfle wethouder en opperde een wed- a|%n]d uit de schrijven. Omdat de ^^aam als enig overgebleven geschil punt de opnchtmg met mocht belem- ineren. ging de raad akkoord met het ladvies van de burgemeester hier ver lader over te stoeien tijdens de eerst- vvolgende raadsvergadering, erefi5thouder H'n meldde en passant bieen°9 even dat het overle9 dat ZIJ met :en[jpMuziek- en Dansschool Texel had j over ever,t|jele toetreding. n e/zeerconstructief' was verlopen. Bin- Je biinen,<ort 9aat ze met de Stichting anol^lzijri Ouderen Texel om tafel. De Raad van State (RvS) heeft bollenteler Arie Lap, die het niet eens is met de nieuwe uitbreiding van de milieuvergunning die de ge meente voor zijn bedrijf heeft ver leend, deels in het gelijk gesteld. De bollenteler trok onder meer ten strijde tegen de geluidsvoorschriften die de gemeente hem heeft opge legd. Die zijn volgens hem te streng. de vergunningstekst was het woordje 'meter' weggevallen. De gemeente zal dat voorschrift moeten wijzigen, zodat hij bijvoorbeeld buiten wel een stapel gaasbakken mag neerzetten. Uit de uitspraak van de RvS leidde Lap verder af dat hij zijn bedrijf nu ook mag ontsluiten via de Rommelpot, dus achter de woningen langs. Ob stakel is echter de greppel langs de weg, omdat de gemeente de dam die In de winter kan hij ermee leven, maar daarin lag heeft laten weggraven. Het 't Jachthuis is een hotel met geschie denis. Het staat er al sinds 1928 en behoorde aan een welgestelde fami lie, die er een jachtopziener in liet wonen en er zelf kwam logeren tij dens het jachtseizoen. Oude foto's tonen het huis aan een zandpad. De omgeving mag dan veranderd zijn. het huis is nog goed herkenbaar. En het heeft nog steeds z'n oude func tie, het onderbrengen van gasten. Richard Bakker had eigenlijk hele maal geen plannen om hotelhouder te worden. Hij werkte als verwar mingsmonteur. Tot in de jaren tach tig de hoeveelheid werk terugliep. 'Het was dramatisch. Er was voor ons mets te doen op Texel. Ik had net met een collega een eigen bedrijfje opge richt en een nieuwe werkplaats ge bouwd. Gelukkig konden we die goed verkopen, zodat ik een beetje geld had.' Bij de makelaar kwam hij een foto van 't Jachthuis tegen. Het sprak hem meteen aan. 'Het leek op Sunrise, het huis aan de Rozendijk, waar ik ben geboren.' Een poosje la ter was de familie trotse eigenaar van een hotel. Mét gasten... 'Het was juni 1982, alle kamers waren verhuurd. De vorige eigenaar draaide de ene dag nog, de volgende dag stond mijn vrouw ervoor. En we spraken geen woord Duits! Ach, als je moet, kun je een hoop.' Traditie Het jachthuis had zeven kamers voor de verhuur De staat van onderhoud was matig. 'De vloerbedekking was zo dun dat je de krant erdoor kon le zen. Gelukkig zat er al wel centrale verwarming in en was er een badka mer boven. De tijd-van de douche buiten was voorbij.' Richard Bakker bleef in loondienst werken, zodat het hotelwerk voornamelijk op de schou- at ik zeggen wou... Hondenpoep 7 e'tFrans van der Reijken bekloeg zich in "1e Texelse Courant van 11 februari 'ver de hondenbelasting. Hij vindt lat hondenpoep met op de stoep loort, maar in de berm toelaatbaar is. Frans van der Reijken zegt dat hij vier honden heeft, maar vorig jaar zag ik lem of zijn huisgenoot heel regelma tig met zeven (grote) honden op het fetspad langs Akenbuurt. Eerst een rondje met vier honden, gevolgd door &n rondje met de drie andere. Er werd heel wat afgepoept in de ber- roen van het fietspad en in de strui ken langs de stoepen. Toen het voor aar kwam, lagen er gigantisch veel irote beschimmelde hopen langs de toepen en paden waar Van der leijken met zijn honden langs is ge roest. Ik fiets en loop regelmatig rogs deze wegen en vond het erg roerig. Misschien als alle honden- 'ezitters gewoon zelf de poep van jun honden opruimen (iedereen heeft huis een vuilnisbak) dan zou de ge beente geen reden meer hebben om Pondenbelasting te heffen. in de zomer, als er door het toerisme meer achtergrondgeluid is en het juist het drukst is op het bedrijf, moet er meer geluid gemaakt kunnen wor den, zo vroeg hij de Raad van State. Maar het rechtscollege oordeelde dat de buurt waarin het bedrijf van Lap staat zowel in de winter als in de zo mer gekwalificeerd moet worden als een rustige buurt. De bollenteler brengt daartegenin dat de gemeente de normen van een stille woonwijk aangehoudt, in plaats van een rustige woonwijk. Volgens het college van b en w is het omgevingsgeluid rond Klif en de Rommelpot hetzelfde als in de winter. Lap kon het tegendeel niet bewijzen, maar verwacht dit later wel te kunnen. De bollenteler maakt er ook bezwaar tegen dat er geen opslag mag plaats vinden binnen een afstand van 40 meter van de achterste erfgrens van zijn buren. De gemeente nam dit vergunningsvoorschrift op omdat bewoners van Klif bang waren dat ze tegen kisten zouden moeten aankij ken. Lap mag ook achter de eigen woning geen spullen opslaan, terwijl hier wel een bouwblok ligt. De Raad van State heeft het bezwaar van Lap afgewezen en het vergunningsvoor schrift voorlopig in stand gehouden. Drie bewoners van Klif hadden er op aangedrongen Lap op te leggen dat hij helemaal geen kisten op zijn buitenterrein mag opslaan. In de ver gunning was dit al verboden, maar net voor de zitting stond de ge meente dit alsnog toe. Ook de RvS vond deze beperking te ver gaan. De betonplaat achter zijn schuur mag hij nu wel gebruiken. Verder had de ge meente per vergissing in de vergun ning gezet dat Lap zijn kratten niet hoger dan 'twee' mag opstapelen. In Ditzelfde geldt natuurlijk voor katten en paardenbezitters. Zeker voor paardenbezitters die de openbare weg opgaan. Waarom denken bur gers alleen maar rechten te hebben (een huisdier te houden) en geen plichten (zelf opruimen)? Laat de ge meente zien dat je zelf problemen kunt voorkomen, zij heeft genoeg andere dingen om te regelen. college van b en w heeft inmiddels toegezegd er aan mee te werken dat deze dam alsnog wordt gelegd, mits het bednjf van Lap voldoet aan de gestelde eisen en een akoestisch onderzoek heeft uitgewezen dat de nieuwe ontsluiting voldoet aan de voorschriften. De uitspraak van de RvS is voorlopig. Later dit jaar dient de bodemprocedure waarin de hoog ste bestuursrechtbank een definitief oordeel velt over de vergunning. Van Gils tijdelijk commandant Mok Commandant Bas van Rijswijk van de Joost Dourieinkazerne en het Amfibisch Ondersteuningsbataljon wordt het komend half jaar uitge zonden naar de Iraakse havenstad Basra om trainingen aan Iraakse legereenheden aan te sturen en te coördineren. Aad van Gils, de eerste officier van de kazerne, wordt het komend half jaar waarnemend commandant. Van Rijs wijk draagt het commando volgende week over aan Van Gils die al sinds de jaren tachtig aan de Mok is ver bonden. Van Rijswijk, die eind 2003 als bevelvoerder van het Korps Ma riniers op Texel aantrad, gaat begin Nieuwe eigenaars in 'Ouwe Dijkstra' Hotel-café Ouwe Dijkstra in De Koog is per 1 februari overgeno men door Patricia Kramer en Peter Agter. Ze gaan het bedrijf op de oude voet voortzetten. 'Een een voudig hotel en een dorpscafé voor Kogers en gasten waar een biertje nog betaalbaar is.' Het etablissement aan de Nikadel ademt nostalgie. Aan de muur ver geelde foto's van De Koog en omge- R. Pollen, Den BurgPeter Agter en Patricia Kramer zijn de n VRIJDAG 18 FEBRUARI 2005 Het Jachthuis was eén van de eerste hotels met douche en toiletten op de kamers. 'Als ik het nu over moest doen, had ik de kamers misschien groter gemaakt, maar in die tijd was het al erg luxe. En de mensen komen niet naar Texel om de hele dag op hun kamer te zitten, tenslotte. Er zijn nog soms wel eens dat Texel zich steeds meer uit de markt prijst met al die luxe bungalows. Er komen er steeds meer, het is alleen maar meer van hetzelfde. Daarmee maak je de spoeling wel erg dun.' 't Jachthuis heeft veel vaste gasten, die de gezellige aanpak op prijs stel len. De voorkeur gaat uit naar men sen die een week of langer komen. Dan leer je elkaar ook een beetje ken nen. Sommige gasten gaan hun ei gen gang. maar er zijn er ook die het gezellig vinden om 's avonds nog wat te drinken aan de bar en daar heb je vaak leuke gesprekken mee.' Het waren lange dagen in het sei zoen, zeven dagen per week, half zeven opstaan om het ontbijt klaar te maken en dan tot half één door gaan achter de bar. Het stoort Bak- Richard en Lida Bakker van 't Jachthuis, met daarachter het gewei aan de gevel dat ze van gasten cadeau hebben gehad. Foto Genm Tmmerman een paar kamers die een badkamer ker wel eens als mensen denken dat op de gang delen. Dat lijkt misschien ze met die paar maanden hoogsei- ouderwets, maar het is wel een zoen schatrijk zijn geworden. 'Een gloednieuwe badkamer en de prijs hotel is een werkhol. Je bent nooit van de kamers is daar ook naar. Daar echt klaar, ook niet in de winter.' is best behoefte aan op het eiland, betaalbare overnachtingen. Ik denkTessa van Paaien het de kunst om bij de trainingen aan te sluiten op de cultuur en de gebrui ken en gewoonten van de Irakese strijdkrachten. Hij venvacht uiterlijk in september het commando van de Mok weer over te nemen. Gemeente steunt boek over haven Om het voor een breed publiek be taalbaar te maken, steunt de ge meente de uitgave van een foto kijkboek over de historie van de haven van Oudeschild met een bij drage van maximaal €1.250,-Het boek wordt uitgegeven door de Evenementenstichting Oudeschild ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan van de haven en wordt ge schreven en samengesteld door laatste jaren als medewerker van Hotel Noordzee, daarvoor werkte ze onder meer aan boord van schepen die reisjes over de Rijn, de Moezel en de Donau houden. 'We wilden al ja ren voor onszelf beginnen. Manon Hoeksema, de vorige eigenaar van Ouwe Dijkstra is een goede vriendin van ons en zo is dit balletje aan het rollen gegaan. Het hotel en café zijn ons op het lijf geschreven. Het is goed zoals het is, we veranderen er niets aan en gaan op de bestaande voet verder.' Het hotel heeft twaalf kamers, die plaats bieden aan 24 gasten. Zonder toeters en bellen, met douche en toi let op de gang. maar wel schoon, netjes en betaalbaar, zoals menig gast het willen. Nieuw is dat er 's morgens ontbijt klaar staat. Het café staat bekend om het dagelijkse borreluurtje, dat rond 17.00 uur be gint en voor een enkeling wel eens kan uitlopen tot in de kleine uurtjes. Met €1.25 voor een fluitje bier, kijkt menig klant niet op een glaasje. Hoge verwachtingen hebben ze van het terras, door Agter als het Damrak van De Koog omschreven. 'De zon staat er de hele dag op en er is genoeg te zien. Van en naar het strand passe ren hier veel badgasten en als straks de Lidl-supermarkt in gebruik is ge nomen, is het een mooie plek om op te steken. De vrouwen doen bood schappen, de mannen drinken hier wat. of andersom natuurlijk.' Over de haalbaarheid 'De horeca heeft wel eens betere tijden gekend, maar we doen het met z'n tweetjes, vullen el kaar aan en hebben geen perso neelskosten. Dat is een stevige ba sis.' Om de overname een feestelijk tintje te geven, zijn de drankjes vandaag tijdens het borreluur gratis. Gré Zegers en Martha Witte. Over praktisch alles wat zich in de loop der jaren in en rond de haven heeft afgespeeld wordt informatie gege ven, met gebruik van veel foto materiaal. In het boek (A3-formaat. harde kaft) wordt ingegaan op het ontstaan van de haven, de gebouwen die er in de loop der jaren zijn verrezen, de acti viteiten van Teso. vissenj en de scheepshelling, de bietencampag nes, bijzondere transporten, de uit breidingen die de haven de afgelopen decennia heeft ondergaan, de gevol gen van de oorlog, maar ook op de soms schokkende ongelukken die zich op het haventerrein hebben voorgedaan. De gemeentelijke bijdrage komt uit het fonds voor kunst en cultuur. De gemeentelijke adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid heeft geadvi seerd als voorwaarde te stellen dat de verkooppnjs van het boek niet meer dan €10.- zal bedragen. Het college is daarvan afgeweken door de hoogste verkoopprijs op €12,50 te stellen. Daarover is het laatste woord nog met gesproken, want de Evene mentenstichting is al begonnen met de voorinschrijving waarbij het boek voor €12,50 wordt aangeboden. Na de verschijning zou het €15,- moeten kosten. De initiatiefnemers gaan vol gende week naar wethouder Annie Hin om erover te praten. Zoekactie KNRM na witte vuurpijl De reddingboten Beursplein 5 uit De Cocksdorp en Graaf van Bylandt van Vlieland hebben dinsdagmiddag in de buurt van de Vliehors een zoek actie ondernomen. De Kustwacht alarmeerde de beide reddingsboten van de KNRM, nadat een politieboot halverwege het Eierlandsche Gat een witte vuurpijl had gezien. De actie werd na anderhalf uur gestopt, om dat er mets werd gevonden Vanuit de vuurtoren werd 'iets' op de Schiet- range gezien, maar dat bleek bij na der onderzoek om borden met vlaggetjes en hoopjes rommel te gaan De Graaf van Bylandt zocht ondertussen aan de Noordzeekant. De Zalm in De Koog werd eveneens gealarmeerd, maar die hoefde niet uit te varen. ders van zijn vrouw rustte. Dat viel met altijd mee. temeer daar het echt paar. inmiddels verblijd met een tweeling, in het hotel woonde. 'Als je erop terugkijkt was het gekkenwerk. Je had nooit rust. Maar je moest wel, dus ging je door.' Het seizoen duurde van maart tot eind oktober. De traditie bleef in ere: zodra half oktober de jacht op Texel open ging, verbleven de jagers bij familie Bakker. Maar zodra de laatste gast het eiland verliet, wachtte het opknap- en restauratiewerk. Uitbreiding Richard Bakker is handig. Wat zijn ogen zien. kunnen zijn handen ma ken. In het hotel was hij altijd in de weer om verbetenngen aan te bren gen, zodat het werk efficiënter ver liep. Als eerste werd de schoorsteen gesloopt, zodat er meer ruimte in huis kwam en de familie in het seizoen op zolder kon bivakkeren. Daarna werd de keuken onder handen genomen. Aanvankelijk kookten de Bakkers ook voor hun gasten, maar daar zijn ze snel mee gestopt. 'We deden later alleen nog ontbijt. Dat is druk genoeg en dan hadden we ook nog een mo ment voor onszelf en de kinderen In het seizoen 1986-1987 besloot het echtpaar een stuk tuin op te offeren voor een aanbouw, zodat het hotel op 16 kamers kwam. Het moest er ech ter uitzien alsof het er al jaren stond, helemaal in de stijl van het oude jachthuis. 'Sfeer is belangrijk. Men sen moeten zich hier meteen thuis voelen. De lampjes uit de oude ont bijtzaal werden opgehangen in de nieuwe Ja, wel met een nieuw lappie er omheen natuurlijk', lacht Bakker. Hij besteedde het werk uit, want hij had zelf nog een volledige baan. Maar in de vroege ochtend en de late avond ging hij nog even door, bijvoor beeld met het voorbereiden, zodat de bouwers 's ochtends gelijk aan de slag konden. Zelf deed hij al het installatiewerk, terwijl zijn vrouw de kozijnen schilderde. 'Ruim 900 glas latten en dat drie keer...ga er maar aan staan. Deed ze voor de TV. Of ik overal verstand van had? Och, bij de tijd dat je bij kamer negen bent, loopt het gesmeerd. Je leert het met vallen en opstaan.' maart in Basra aan de slag. 'Het was eeist de bedoeling dat ik als naar Bosnië zou worden uitgezonden, maar het werd uiteindelijk toch Irak.' Hij wordt gelegerd op het Engelse hoofdkwartier van de internationale strijdkrachten op het vliegveld van Basra. Dat hoofdkwartier is verant- woordijk voor de orde in het zuidoos ten van Irak. Van Rijswijk wordt mede-verantwoordelijk voor de op bouw van een nieuwe staf voor het leger, zodat dat in de toekomst weer op eigen kracht kan functioneren. Van Rijswijk richt zich specifiek op trainin gen aan de 10de Divisie van het Irakese leger. De Texelse comman dant is na het vertrek van de Neder landse troepen uit de provincie Al Muthana de enige Nederlandse offi cier die in dat gedeelte van Irak zal verblijven. Volgens Van Rijswijk wordt 'Het is hard werken, ook als de gasten weg zijn.' Dat zeggen Lida en Richard Bakker van 't Jachthuis in De Koog die na 23 jaar hun ho tel aan de Boodtlaan hebben ver kocht. Zelf kochten ze het in 1982, toen het hotel zeven kamers had. Ze bouwden het uit tot wat in hun ogen een gast nodig heeft: 'Een goed bed in een gezellig hotel. En liefst betaalbaar.' ving in vroeger jaren, een stamtafel waar roddels worden bevestigd of ontzenuwd en het warme interieur geven sfeer aan het café. Hoe lang het precies bestaat weet Agter met, maar het staat er zeker ai een hele tijd. Velen kennen Agter als barkee per en bedrijfsleider in Tiffany Pub. waar hij een jaar of twaalf heeft ge werkt. Partner Patricia Kramer heeft ervaring met de hotelbranche. De

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 11