Gorter zet muzikanten KTF hard aan het werk I Nieuwe dirigent geeft visitekaartje af TEXELSE 2 COURANT Agenda oud P< teso texelseScourani Geslaagd DINSDAG 22 FEBRUARI 2005 Het inderhaast getimmerde podium was niet groot genoeg om aan alle muzikanten plaats te bieden. Dirigente Astrid Gorter geeft aanwijzingen aan het orkest. die bij een volgende editie wel wat versterking kunnen gebruiken. Orkest De vele liefhebbers die speciaal voor het orkest waren gekomen, moesten wachten tot na de pauze. Het fanfare opende met een arran gement van Billy Joels Leningrad, die bij velen goed in de smaak viel. Bestseller was ook Morrico- ne's Melody, een bewerking van composities van de beroemde film componist. Vermeldenswaardig is de fraaie solo van Dick Bousma, die op al even fraaie wijze werd begeleid door het orkest. Hoorbaar plezier beleefden de muzikanten aan de African Symphony van Van McCoy, een stuk waarbij de inbreng van de drumband voor bijpassende oerwoudgeluiden zorgde. Van Zuid- Amerikaanse origine is When the rain is coming van Timothy Travis, de gemeente de grieperige burge meester verging. Ze prees de jon gen die naast de muziek veel ande re dingen doet. Zoals naar school gaan, hij doet aan atletiek, bezorgt kranten, computert en helpt in een restaurant. Nouwen beloonde zijn inzet voor KTF met het omhangen van een Vijfje. Tweede jubilaris was Erna Bousma, een oude bekende die al zo lang betrokken is bij KTF, dat niemand het precies meer weet, maar het moet minimaal 25 jaar zijn. Als een soort moeder overste van de majorettes heeft ze hele generaties voorbij zien komen en vele generaties hebben Erna als tambour maïtre voorbij zien komen. Binnen de fanfare maakt ze zich verdienstelijk als trompettist en daarnaast verricht ze nog andere hand-en-spandiensten voor KTF, zoals het organiseren van de verlo ting, die voor het voortbestaan van Astrid Gorter, de nieuwe dirigent van KTF, heeft zaterdagavond tijdens het winterconcert in de Burgemeester De Koninghal haar visitekaartje afgegeven. De Haar lemse die vanaf september het stokje zwaait, liet de muzikanten een vrijwel geheel nieuw reper toire instuderen. Traditionele fanfaremuziek was ingewisseld voor meer swingende en soms technische nummers, waarbij vooral de laatste categorie een aantal muzikanten wat moeizaam af ging. Maar bovenal schotelde KTF de toehoorders een gevari eerd programma voor, waarin alle onderdelen van de fanfare tot hun recht kwamen. Achterover leunen is er het laatste half jaar niet bij geweest voor de mannen en vrouwen van KTF. Voor het herfst-, kerst- en het wintercon cert liet Gorter, een oud-studiege- note van Excelsiordirigente, Betty Bakker, de muzikanten veel nieuwe werken instuderen. Een keus die mede was gemaakt om ook de jon gere muzikanten binnen het orkest wat meer aan hun trekken te laten komen. Het had wel tot gevolg dat met name voor wat meer techni sche nummers, zoals het zater dag uitgevoerde Sine Nomine van M. Haantjes, vooral de wat min der ervaren of getalenteerde musici flink aan de bak moesten, terwijl het meer gelouterde ouwe rotten makkelijker afging. Een en ander bleef op de uitvoering niet helemaal verborgen, waarbij het orkest bij voorbeeld wel eens struikelde over de maten. Ook wellicht wat hoog gegrepen was het Jiddische werk Shalom van Philip Sparke, een stuk waarin de geschiedenis van Joodse volksliederen zich weerspiegelde in de melodie en waarin klaagzang en vreugde elkaar afwisselden. Een compositie die eigenlijk is geschre ven voor viool en klarinet, heel wat anders dan een uitvoering met tien tallen blazers. Het is daarom niet geheel aan de muzikanten te wij ten dat de kenmerkende speelse sfeer van dit Jiddische werk niet helemaal doorklonk in de door de dirigent wat strak gehouden uitvoe ring, waardoor het geheel wat log overkwam. Het zijn niet meer dan een paar kri tische noten op een avond die zich kenmerkte door veel afwisseling, waarbij elk lid van KTF het beste beentje voorzette. Dat begon al met de mimrettes en majorettes, die De majorettes zetten hun beste beentje onder leiding van Erna Bousma en Nicole Grit hun uiterste best deden. Voor de pauze mochten ze vier keer hun opwachting maken. Ze lever den een prestatie die zeker gezien de korte oefentijd voor sommige meisjes bewondering afdwong. Aan de choreografie was veel aandacht besteed en de Grit had eigenhan dig nieuwe pakjes voor de kleinste meisjes genaaid. Een grote klus, maar het effect was navenant. De majorettes maakten indruk met hun vlaggenact, die ze tijdens het num mer Powerless opvoerden. Drumfanfare Bijzonder onderdeel vormde de drumfanfare. Geschikte muziek voor zo'n ensemble is dun gezaaid, maar KTF mag zich gelukkig prijzen met Jan Wieten, die twee stukken voor het drumfanfare schreef. Zijn nummers kenmerken zich door een wat lossere stijl, waarin de slagwer kers er flink op los konden slaan. Bij Den Bosch was te horen dat het een variant was op het gelijknamige oude liedje en Valse Grande klonk als een ouderwetse wals. Al tijdens het instuderen kwam het genera- tieverschil binnen het drumfanfare naar voren. Een deel van de drum band had weinig of geen ervaring met de wals, met als gevolg dat het tempo veel te laag zat of, zoals Hans Boom omschreef: 'Het was niet mogelijk om de partner rond te krijgen.' Op het ritme dat de drum band zaterdagavond hanteerde, was dat rondraaien geen enkele probleem. Nadat de drumband het tropische Festoléro had opgevoerd, besloot het drumfanfare de avond met Band in Latin Style, een even tempera mentvol als tropisch getint stuk. Om de drumband goed tot z'n recht te laten komen, had KTF ervoor gekozen niet al teveel blazers in te zetten, die bovendien achter de drummers stonden. Daarmee sloeg de balans te veel door naar de drumband, waarvan volume een flink eind uitstak boven de blazers, waarbij gastspeler Helga Hollen- berg een melodie van regen uit haar marimba wist te toveren. Voor het mooie had ze wel wat meer op de voorgrond mogen staan. Maar daarvoor was te weinig ruimte op het podium, dat KTF nog diezelfde middag in elkaar had moeten tim- de fanfare nu eenmaal onontbeerlijk is. De waardering bestond uit een warm applaus van het publiek en een insigne met oorkonde. De hoogste onderscheiding ging naar Gerben van Feen, die er dit jaar een halve eeuw fanfare op heeft zitten. De eerste jaren blies hij Oud-voorzltter Wim van Sambeek speldt Gerben van Feen een insigne Op. meren omdat de bestaande bühne in gebruik bleek te zijn voor het dartkampioenschap. Vrolijke afslui ter was Flower Power, een medley van Happy Days, Are you going to San Fransisco en andere evergreens uit de sixties, waarop de fans uit de Texelse Reede niet langer op hun stoel konden blijven zitten. Het enthousiasme was dermate groot, dat KTF er, nog maar een toegift tegenaan gooide. Vermeldenswaard was de bijdrage van Erna Tromp, in wie KTF een waardig ladyspeaker had, die niet schroomde de zaal persoonlijke anekdotes toe te vertrouwen. Jubilaressen Traditioneel onderdeel bij KTF is de huldiging van de jubilarissen. De jongste was Jozef Pieter Buisman, het lid van de drumband die het in zich heeft een grote muzikante te worden, zei Bernadette Nou wen, die als adjunct-directeur van zijn deuntjes op zijn geboortegrond in het noorden van Friesland, bij muziekvereniging Excelsior in Sint Annaparochie. Naast zijn muzikale inbreng bij KTF maakte hij al decen nialang deel uit van het bestuur. Samen met Wil Huizinga en Wim van Sambeek heeft hij de vereni ging gebracht waar deze nu is. Niet alleen een maestro op zijn tuba, maar ook een financiële magiër. Onder zijn beheer kregen de muzi kanten van KTF tweemaal een nieuw uniform, een nieuw clubgebouw en een compleet nieuw instrumenta rium. Hij had de reputatie een zuinig kassier te zijn, maar zodra er vanuit de vereniging bijzondere verzoeken kwamen, toonde hij zich ruimhartig. 'Moet kunnen', zei hij dan. Momen teel staat hij de huidige penning meester met raad en daad terzijde. Tekst en foto's Gerard Timmerman Dinsdag 22 februari: Om 20.00 uur begint in Tusse de Banke een bijeenkomst van de afdeling dialect van de Histori sche Vereniging. In Cinema Texel draaien Vet Hard (aanvang 19.15 uur), Amazones (20.30 uur) en Meet the Fockers (21.30 uur). Woensdag 23 februari: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introduc tieles golf gegeven. Volksdansgroep Interdans Texel houdt vanaf 19.45 uur een dans- instuif in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. De toegang is gratis. Om 20.00 uur begint in het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp een informatieavond over de her inrichting van de duinrellen in het Krimbos. De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu komt om 20.00 uur bijeen in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Spreker is notaris Marjon Hoogerheide. In Cinema Texel draaien Sponge bob, de film (aanvang 13.45 en 16.00 uur), Plop Kwispel (14.00 uur), Lepel (16.15 uur), Vet Hard (19.15 uur), Amazones (20.30 uur) en Meet the Fockers (21.30 uur). Donderdag 24 februari: De Vrije School aan de Gasthuis straat in Den Burg houdt van 8.30 tot 10.30 uur open huis. In manege Akenburg wordt van 19.00 tot 21.30 uur een Instruc tie Verantwoord Alcoholgebruik gegeven voor barmedewerkers van dorpshuizen en sportkanti- In De Buureton in Den burg wordt van 20.00 tot 22.15 uur een stijl dansavond gehouden voor 50- plussers (beginners). Deelname In Cinema Texel draaien Meet the Fockers (aanvang 19.00 en 21.30 apier Donderdagavond haalt Scou ting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Waal- derstraat, Marelstraat, Bur gerhoutstraat, Jan Reystraat, Wilhelminalaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 22 07.25 en 19.44 u. Wo. 23 08.25 en 20.36 u. Do. 24 09.00 en 20.54 u. Vr. 25 09.35 en 21.46 u. Za. 26 10.00 en 22.10 u. Zo. 27 10.20 en 22.45 u. Ma. 28 10.20 en 22.54 u. Di. 01 10.35 en 23.24 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 27 februari op om 10.20 uur en gaat onder om 22.45 uur; donderdag 24 februari volle maan. uur), Vet Hard (19.15 uur) en Clo-j' ser (21.45 uur). Vrijdag 25 februari: In dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend begint om 20.00 uur een optreden van de cabaretgroep Twee boeren en een dominee, met dominee Jelle Vonk. In het gebouw van Kotex aan hel Paelwerck in Den Burg begin om 20.00 uur de vijfde en laatste ronde van het Texels kampioen schap klaverjassen. In De Buureton wordt van 20.0c'eS, tot 22.15 uur een stijldansavonc16,1 gehouden voor 50-plusser'l^ (gevorderden). Deelname is gra laco In restaurant De Texelse Luwte !''fS „War in Den Burg begint om 21,0C uur de Nationale Café Quiz, me dichter des vaderlands Driek va- Wissen en Carel Helder. Er kun-1®"' nen maximaal acht teams va- zes personen meedoen. Dine vooraf mogelijk. Opgave via tel 322 155. De 'huisband' van jongerencen trum Time Out aan de Wilhelmi nalaan verzorgt een concert, zaal is open vanaf 21.00 uur, optreden begint rond 21.30 uur De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Meet the Fockers (aanvang 19.00 en 21.3! uur), Vet Hard (19.15 uur) en Clo ser (21.45 uur). iado TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.K uur twee boten in en verzorgt dar ieder half uur een afvaart, zowe vanuit Den Helder als vanaf Texef De afvaarten van 10.00 uur vam Den Helder en 13.30 uur van Texel zijn uitsluitend bestem: voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wacht tijden verwacht. Nadere inform» tie kan worden verkregen via te 0222-369600 of e-mail info@tesc nl. De veerdienst heeft ook ee- eigen website: www.teso.nl Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl OpHon Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34,65 33,05 Per jaar €67,50 65.35 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode la ht Wat ik zeggen Handhaving Mag ik even lachen? Vijfhonderd keer controleren bij één vakantiewo ning om te zien of deze al dan niet permanent wordt bewoond. Nee. eigenlijk is het om te huilen. Wat een verspilling van gemeenschapsgeld. Een blad verder in dezelfde Texel se Courant staat een stukje over een milieu-ambtenaar die zo trots als een aap met zeven lullen aan medewerkers van het actualiteiten programma Netwerk vertelt over vijftien soorten energiebesparende systemen die zijn verwerkt in het nieuwe gebouw van Gemeentewer ken. Fantastisch, hij weet waar schijnlijk niets af van een collega ambtenaar die vijfhonderd keer bij één adres de genoemde controles uitvoerde. Deze woning zal pakweg zeveneneenhalve kilometer van het gemeentehuis gelegen zijn. Con clusie: 500 keer heen en weer is 500x15=7.500 kilometer. Hij zal niet met de fiets zijn gegaan en zeker niet met de bus. Hoeveel C02-uit- stoot en milieuvervuiling heeft dit opgeleverd? Na dit gelezen te heb ben, heb ik meteen gebeld naar het Journaal. 'Ja hallo, u spreekt met Menno Stam van de vereniging 10 voor Texel. Ik zou graag doorver bonden worden met Philip Freriks, want ik heb 'leuk'nieuws.' 'Kent u hem dan?' was de wedervraag. 'Natuurlijk ken ik hem.' Even later had ik Philip aan de lijn en ik ver telde hem het bovenstaande met de vraag of hij dit in het Journaal van 22.00 uur kon meedelen. Hij lachte zich slap om deze anekdote en zei dat dit helaas niet mogelijk was. Hij eindigde met de woorden: 'Doe de groeten aan het hoofd handhaving, jullie practical joke. En ik wens je nog een héél prettige avond.' O ja, nog even over handhaving gesproken: 'veilig en schoon' zijn de speerpunten van het college. Onder schoon versta ik ook: weg met de overtollige reclamerommel. Zo ook die nieuwe grote lelijke reclamezui len die zonder vergunning in Den Burg zijn geplaatst. Hoe lang zal het duren voor hier handhavend wordt opgetreden? Menno Stam, Den Burg. SWOT-diner De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt woensdag 2 maart een SWOT-diner in de Buureton aan de Beatrixlaan. Op het menu staat ditmaal hachee met aardappelpuree en rode kool. Deelname kost €7,-, inclusief nagerecht en koffie. Drank jes zijn voor eigen rekening. Opge ven kan bij de SWOT, tel. 312696. Wat ik zeggen - Hondenpoep Naar aanleiding van de ingezonden brief van R. Pollen in de Texelse Courant van vrijdag 18 februari het volgende. Ik vind het jammer dat iemand pro beert een discussie uit te lokken over hondenpoep, want daar ging het oorspronkelijke artikel niet over. Het ging wél over hondenbelasting. De strekking was dat het heffen van hondenbelasting oneigenlijk is en tot ongelijkheid leidt, omdat deze alleen voor honden wordt gehe ven, terwijl de hondenbelasting in verschillende andere gemeenten allang is afgeschaft. Dit wordt door diverse ambtenaren op het raadhuis erkend en men is hier dus van op de hoogte. De hondenbelasting is dan ook slechts een makkelijke manier om tekorten aan te vullen (in plaats van te bezuinigen op uitgaven, zoals iedereen moet) en heeft niets met hondenpoep te maken. Frans van der Reyken, Den Burg. Cursus overgewicht In samenwerking met de afdeling Diëtiek van Thuiszorg Kop van Noord-Holland (TKN) organiseert de Gezondheidswijzer van Corbis Plus de cursus Overgewicht. Het doel van deze cursus is inzicht te krijgen in de eigen eetgewoonten en de invloed van voedsel op het gewicht. Met behulp van een eetdagboek wordt geleerd het eetgedrag en daarmee samenhangende gewoon ten zo te veranderen dat gewichts vermindering mogelijk is. Deelnemers krijgen informatie over vetten, lichaamsbeweging en een evenwichtig en gezond voedings patroon. Andere onderwerpen zijn tussendoortjes, de invloed van de omgeving en het lezen van etiket ten. Ook is er gelegenheid om vra gen te stellen en ervaringen uit te wisselen. De cursus bestaat uit vijf lessen op donderdagochtend en wordt gege ven in gebouw De Koploper, Prins Hendriklaan 2 in Den Helder. Deel name kost €22,50. Abonnees van het servicepakket genieten korting. Voor informatie of aanmeldingen: tel. 0223-650135, of e-mailadres gezondheidswijzer@corbisplus.nl Jantje Beton Verenigingen en dorpshuizen die willen deelnemen aan de collecte voor Jantje Beton, kunnen zich nog deze week opgeven bij het Jeugd werk. De collecte wordt gehouden in de week van 7 tot 12 maart en verenigingen die aan de collecte meedoen, mogen de helft van de opbrengst houden ten behoeve van de jeugd. De collecte wordt geco ördineerd door het Jeugdwerk, dat zorg draagt voor bussen en legiti- matiekaarten. Opgeven kan via tel. 3147445, vragen naar Esther. Bretonse dans Dansgroep Interdans Texel verzorgt zondag 13 maart van 13.00 tot 17.00 uur een workshop Bretonse dans in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. In het van oorsprong Kel tische Bretagne worden ook heden ten dage tijdens de dorpsfeesten veel reidansen gedanst, waarbij iedereen het ritme meestampt. De workshop staat onder leiding van Sybille Helmer, deelname kost €8,-. Texe Pieter-Jan Eelman en Dirk de Vries zijn in de Van Ghentkazerne in Rotterdam in het bezit gekomen van de groene baret van het Korps Mariniers. Met de 36 mannen van de groep 04/3 kwamen na een week vol ontberingen, waarin al het geleerde in de praktijk gebracht moest worden, de kazerne binnen. Daar werden ze onder luid applaus opgewacht door honderden mensen, waaron der hun families. In afwachting van hun uitzending (waarschijnlijk naar Afghanistan), is de groep vertrokken naar Wales om een bergtraining en schietkamp te volgen. De officiële beëdiging volgt op 17 maart. Toon Koopman (18) behaalde het ROI in Heerhugowaard de e ste prijs voor getalenteerd elekt monteur. Hij is werkzaam bij inst Ovei latiebedrijf De Wit in Den Hoorn, plee Fancy fair Durperhonk Flatbroke in Time Out Flatbroke, de 'huisband' van jonge rencentrum Time Out aan de Wil helminalaan, verzorgt er vrijdag 25 februari een concert. De zaal is open vanaf 21.00 uur, het optre den begint rond 21.30 uur. De toe gang is gratis. Het optreden wordt gesubsidieerd door het Nationaal Pop Instituut. Oen

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2