Succesvol weekend volleyballers Tevoko Twee boeren en een dominee brengen 'cabaret op maat' Besturen: niet korten op schoolbegeleiding .TEXELSE g COURANT- Dubbelt belangrijke versterking Texel'94 In de huid van Jantje Smit Hé verplegende... Zin in een werkvakantie? DINSDAG 22 FEBRUARI 2005 Wet twee overwinningen in twee dagen beleefden de dames van Tevoko een bijzonder succes vol weekend. Zaterdag behaal den de volleybalsters in Abcoude een afgetekende zege (0-4) op De Spuyt uit Amsterdam. De vijf winstpunten waren na drie neder lagen op rij zeer welkom in de Strijd om de tweede plaats. Zon dag werd in Volendam na een zinderende wedstrijd met 2-3 van de thuisclub gewonnen, waar- inee Tevoko zich plaatste voor de kwartfinales van de regiobe ker. Het was voor het eerst sinds jaren dat de ploeg in Volendam ;Van de aartsrivaal won. De Spuyt en Tevoko startten aftas tend en in een laag tempo. Tevo- L slaagde er dankzij goede bloks gaandeweg in een voorsprong op te jouwen, die door enkele servicefou- en echter weer teniet werd gedaan. In de slotfase van de eerste set was je lengte en aanvalskracht van de Texelaars toch beslissend (18-25). tiet veel servicedruk hield Tevoko n de tweede set de gevaarlijke niddenspeelsters van De Spuyt uit de wedstrijd. De eigen aanval werd n een groot aantal variaties uitge voerd, waardoor de Amsterdamse lerdedigmg in de problemen kwam 20-25). Een paar prachtige bloks van inval ster Bianca van der Berg haalden in Me derde set de angel uit de mid- lenaanval van de gastvrouwen. Met lelie set-ups kon Connie Joling aanvalsters meerdere keren inje scoringskansen bieden. Een irvicereeks van Ivette de Ruyter tot 11-25. Moeilijke services /an De Spuyt hielden de teams In de vierde set lang op gelijke loogte, maar in de slotfase bleek iet overwicht in lengte toch weer sn beslissend voordeel. Met een ichtige smash over rechts scoor- jde Aglaia Westra het beslissend it (21-25). Volendam |n Volendam had Tevoko nog iets I te maken na de nederlaag van punt goed te 4-0 van een paar weken geleden. De achtste finale van de regiobeker gaf daarvoor een kans. hoewel het er na de eerste set met positief uit zag. De Volendammers verdedigden furieus en Tevoko raakte met name door enkele netfouten achterop (25- 20). Met een sterke service bouwde Céline de Graaf in de tweede set een voorsprong van acht punten op. Verdedigend bleek Marianne Boekei onpasseerbaar en aanvallend wer den vooral over de rechterkant de scoringskansen goed benut en met een goed sluitend blok van Cora Siemeling en Joanme Schaapman pakten de Texelaars de set met 18-25. In de derde set trok Volendam na een gelijkopgaande strijd met 28-26 uiteindelijk aan het langste eind. Met name de driemeteraanval bleek voor de Texelaars moeilijk te verwerken, terwijl enige arbitrale beslissingen bovendien voor twijfel zorgden. Een gele kaart voor aanvoerster Con nie Joling, na een gerechtvaardigde discussie met de scheidsrechter, zorgde voor een extra oppepper en setwinst (23-25). In de vijfde set nam Tevoko snel een voorsprong, die aan het slot beslissend bleek. Ondanks allerlei trucs van Hessel de Vries, de Volendamse coach, behaalden de Texelaars een plaats in de kwartfinales van de beker (11-15). Katapult Ook de andere teams van Tevoko deden het uitstekend. De heren behaalden in Alkmaar een mooie overwinning (4-0) tegen het als derde geplaatste Katapult. De tegenstander is daardoor definitief uitgeschakeld voor het kampioen schap, terwijl Tevoko de koploper op slechts één punt blijft volgen. Tevoko overdonderde Katapult in de eerste set volledig. Theo van Maanen wist de aanvallers goed te bereiken en het blok van Katapult had geen schijn van kans tegen de snelle aanvallen van Marco Tun- telder en Ronald Zijm (11-25). Het grootste gevaar kwam daarna van de 2,05 meter lange Alkmaarse mid-aanvaller, die steeds vaker het goede blok van Tevoko wist te pas seren. De Texelaars bleven echter bij de les en maakten aanvallend weinig fouten (18-25). In de derde set kwam Katapult meteen op ach terstand door een goede service beurt van Jabik Kooistra. De thuis ploeg kwam deze achterstand niet te boven en verloor de derde set geflatteerd (13-25). In de laatste set waren beide ploe gen aan elkaar gewaagd. Bij een stand van 6-7 constateerde de goed leidende scheidsrechter een ver keerde opstelling op Tevoko. Hij gaf de gasten een strafpunt, waardoor de stand 6-6 werd. Katapult maakte goed gebruik van de verwarring en nam voor het eerst in de wedstrijd een kleine voorsprong. Gebrand op de overwinning vocht Tevoko ech ter terug en hoewel het niveau niet zo hoog was als in de eerste drie sets, wist Tevoko met hard werken en een paar mooie reddingen de achterstand om te buigen. Het werd eindelijk toch nog vrij eenvoudig 20-25. Revanche Het tweede damesteam, dat wegens omstandigheden met in Ons Genoegen maar in De Bijen korf speelde, was uit op revanche tegen Vodi 1waarvan in de eerste wedstrijd in Anna Paulowna met 3- 1 was verloren. Door spanning en de onwennigheid van de vreemde zaal ging het aanvankelijk matig. Tevoko maakte veel persoonlijke fouten, waardoor Vodi het tot 15-15 kon bijbenen. Een netfout van de gasten zorgde voor de ommekeer. Na twee harde smashes van buiten- aanvalsters Joannié Schaapman en Vivian Kareis was het plezier terug en werd de set gemakkelijk door Tevoko gewonnen (25-17). In de tweede en derde set werd duidelijk waarom Tevoko hoger op de ranglijst staat. Er werd gecon centreerd gespeeld, met een goed verzorgde passing, waardoor spel- verdeelsters Mieke van der Bent en Gertha Wessels gevarieerde set ups op maat konden geven. Mary Koorn en Carla de Wit werden in het midden perfect aangespeeld en met rake klappen werden de punten bin nengehaald (25-20 en 25-18), ook al omdat de midachterpositie van Vodi zwak werd verdedigd. De sets werden vrij simpel gewonnen met 25-20 en 25-18. Daarna verslapte de concentratie, wat leidde tot rommelig en slor dig spel. Een voorsprong van 11-5 voor de tegenpartij was voor coach Marian van der Werff reden voor een time-out. Tevoko hervond de rust en de concentratie om punt voor punt langzij te komen. Bij de stand 23-22 voor Tevoko was Vodi gebro ken, waarna de set door Tevoko met 25-22 werd gewonnen. Met een eindstand van 4-0 en dank aan gastscheidsrechter Jan Joustra ver trok het team met vijf winstpunten naar Den Burg. Derby Het derde damesteam van Tevoko wist zaterdag in de sporthal van De Bijenkorf in Oosterend de return wedstrijd tegen Smash'68 met 3-0 te winnen. Anders dan bij de eerste derby stond Tevoko met een voltal lige ploeg in het veld en waren er bij Smash enkele spelers afwezig. De eerste set leverde meteen pun- tenvoordeel op voor Tevoko. Mede door een serviceserie van Yvonne Vlaming werd de set met 19-25 gewonnen. Smash speelde ook in de tweede set rommelig, kwam niet echt tot een goede aanval en liet ook verdedigend steken vallen. Met simpel en degelijk spel won Tevoko deze set met 12-25. Smash, dat ongeslagen bovenaan staat, moest duidelijk aan de tegenstand wen nen. Ook in de derde set bleef Tevo ko het spel beheersen. Met goede blokken van Ans Timmer werd het 15-25. De laatste set kwam er vuur in het spel van Smash. Aangemoe digd door het publiek wist het team het onderste uit de kan te halen en de set met een klein verschil win nend af te sluiten (30-28). n Willem Remijnse, cabaretgroep Tweeboereneneendominee, treden vrijdag 25 februari op in Ooster- Een hardwerkend Texel'94 heeft zondag op sportpark De Kieft- hoek in Bergen een verdiend gelijkspel (1-1) geboekt tegen rn/tfdenmoter Berdos. Gezien het Jaantal scoringskansen hadden de (Texelaars zelfs nog wel meer ver diend. Een belangrijk wapenfeit jwas de rentree van spits Niels Dubbelt, die meer stootkracht in pe voorhoede bracht. bubbelt was vooral een vast aan speelpunt, die liet zien de bal goed Ie kunnen afschermen en daardoor pe vijandelijke verdediging handen- lol werk verschafte. Een paar keer probeerde hij keeper Nuyens van pe gastheren te verschalken, maar pa een lange afwezigheid waren de pcnte trefzekerheid en doelgericht heid nog met terug. Door het ene jwnstpunt dat het gelijkspel ople gde, deelt Texel'94 nu de laatste in de 4de klasse A met Hol- iT. in het rood spelende Texelaars sgonnen goed aan de wedstrijd, snel na het beginsignaal kre- ze de eerste kans te sco- n, doch de bal ging net voor het doel langs. Vlak daarop moest de Texelse defensie attent zijn om de gastheren het scoren te beletten. In deze fase golfde het spel op en neer. Een goed opgebouwde aanval bracht Texel'94 vlak voor het doel van Berdos, maar de tegenstander scoorde in de twaalfde minuut als eerste. Bij een snelle aanval over links legde Remco de Haan zijn tegenstander knap in de luren en gaf daarna keeper Bart Graaf het nakijken (1-0). De gasten besloten met bij de pak ken neer te zitten en hadden al snel succes. Marcel Ris kreeg in de twintigste minuut de bal uit een vrije trap goed toegespeeld en scoorde in kansrijke positie de verdiende gelijkmaker. Vijf minuten later rende spits Dubbelt op het doel van de tegenstander af, maar een gebrek aan ritme speelde hem parten. Na een klein half uur had Marcel Ris Texel'94 op voorsprong kunnen zet ten, maar hij schoot naast. Ook de gastheren waren bepaald niet doelgericht, waardoor beide teams met een gelijke stand konden gaan rusten. In de tweede helft zagen de toe- schouwers een aandringend Ber dos, dat probeerde een beslissing te forceren. De defensie van de Texelaars en keeper Bart Graaf hiel den het hoofd echter koel en gaven niets cadeau. Ze slaagden er keer op keer in mooie en goed opge bouwde aanvallen van de thuisclub te onderscheppen en onschadelijk te maken. Zelf moest Texel'94 het hoofdzakelijk van counters hebben. Een kwartier voor tijd leverde zo'n snelle tegenaanval bijna een doel punt op, toen Tim Kedde de bal na een aanval over links bijna op de doellijn staande met zijn knie over het doel lepelde. In de slotfase bracht trainer John Rep Martijn de Veij in de ploeg voor Tim Kedde en Michiel Dekker voor Jacob Krijnen. De Veij kreeg nog de mogelijkheid zijn ploeg de overwin ning te bezorgen toen de weg naar het doel van de tegenstander vlak voor het einde plotseling open lag, maar ook hij had geen succes. Zondag speelt Texel'94 in Langedijk tegen LSW. In het verleden pakten de Texelaars hier steeds de winst punten. Voorlichting in Gemini Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder houdt donderdag 10 maart een voorlichtingsavond voor zwangere vrouwen en hun partners. Gynaeco logen bespreken hoe zij de zwanger schap begeleiden, de gang van za ken op verloskamers en kraam- afdeling wordt toegelicht en een kin derarts vertelt over de couveuse. Ook vertelt een verloskundige over thuis en poliklinisch bevallen. Als de mo gelijkheid er is, wordt een rondleiding over de verloskamers en de cou veuse-afdeling gegeven. De voor lichtingsavond vindt plaats in de Blauwe Zaal van 19.00 tot 21.00 uur. Opgeven kan bij het Patiënten Ser vice Bureau, tel. 0223-696346. Hé verplegende... Zin in een werkvakantie? Onder grote publieke belangstel ling werd zaterdag in dorpshuis De Hof in De Koog de jaarlijkse playbackshow gehouden. Maar liefst twintig deelnemers streden in vier categorieën om de eer, waarbij voor het eerst gebruik werd gemaakt van de nieuwe geluidsinstallatie. Irma Agter, Sander Wassenaar en Emma van Veen hadden een spette rende binnenkomer met Pak me dan van D-Jumbo. De jury gaf dit drietal de hoogste score van de klein ste deelnemers. Lastiger had de jury het bij de oudere kinderen van de basisschool. Uiteindelijk werd Lianne Schuyl eerste met Crvz, dat oorspronkelijk wordt gezongen door Christina Aguilera. De eerste prijs in de categorie Voortgezet Onder wijs werd in de wacht gesleept door Elsemieke Meuleman. Met een perfecte timing en een pakkende mimiek zette zij een Britney Spears op de planken waarvoor de handen langdurig op elkaar gingen. Er hadden zich verrassend veel vol wassenen aangemeld, groepen met tot zes personen, maar ook enke lingen kwamen op het toneel. Met Er wonen twee motten van Dorus zorgde Jacolien van Kooten ervoor dat menig nostalgisch hart snel ler ging kloppen. Zij werd hiervoor beloond met een eerste pnjs. Alle prijswinnaars komen op 23 april nogmaals in de schijnwerpers, als in De Cocksdorp de eilandelijke finale wordt gehouden. De publieksprijs ging bij de jeugd naar Glenn Vonk, die een confé rence van Hans Teeuwen bracht. Bij de volwassenen kroop Ab Middel bos in de huid van Jantje Smit. Het publiek kon geen genoeg krijgen van zijn uitvoering van Als de nacht verdwijnt. 'Klagen en slachtoffer zijn van de moeilijke tijden? Vergeet het maar. Janken kan altijd nog.' Johan Schipper, Willem Remijnse en Jelle Vonk, respectievelijk twee boeren en een dominee, gaan er tegenaan. Het drietal, cabaretvrienden van vroeger van de Christelijke Plattelands Jongeren (CPJ) en alle drie woonachtig in de Noordoost polder, hebben de cabaretgroep Tweeboereneneendominee opge richt. Zij willen daarmee op plezie rige wijze een aanvulling op hun inkomen vergaren. Aanleiding was een uitspraak van minister Cees Veerman op een bijeenkomst voor Flevolandse agrariërs: 'Niemand heeft u gevraagd boer te worden en als u nu de kost niet kunt ver dienen, ga dan rondkijken naar een tweede vak. Doe iets nuttigs, in plaats van te klagen.' Het drietal treedt vrijdag op in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. Ondernemers van nature, was de slo gan waarmee de WLTO (nu LTO- Noord) een paar jaar geleden de agrariërs een positievere uitstraling wilde geven. Op het toneel wordt de boer maar al te vaak neergezet als een dom, dialect sprekend persoon, die nooit verder kijkt dan eigen erf en stallen. 'Een stom vooroordeel dat maar blijft hangen,' zegt Jelle Vonk, de dominee van het trio. 'De boer van vandaag is een zeer goed opgeleide, moderne ondernemer met een stuk cultuur in zich. Hij is allang geen boer Harmsen meer.' Johan Schipper, akkerbouwer bij Luttelgeest met tulpen en poot- en consumptieaardappelen: 'Cabaret heeft er bij mij altijd al in gezeten. Ik heb te hooi en te gras meegedaan aan theatercompetities in Overijssel en meegewerkt aan revues en toneel stukken. maar van het laatste houd ik eigenlijk met. Een hele winterstuk ken tekst uit je hoofd leren voor één of twee opvoeringen, dat vind ik zonde van mijn tijd. Ik wil iets dat lan ger kan duren, sneller klaar is en wat oplevert. Applaus en een struikje, da's aardig, maar daar doe ik het niet meer voor. Twee jaar geleden hebben Willem en ik de koppen weer eens bij elkaar gestoken, samen met Jelle, die ook weer terug is in de polder.' Willem Remijnse woont bij Krag- genburg en heeft aardappelen, bie ten,. uien en tarwe op zijn landerijen staan. Jelle Vonk. geboren in de NOP. is begonnen als elektriciën en werd later dominee. Zijn eerste standplaats was Texel (Oosterend 1996-2000), maar sinds enkele jaren is hij weer terug in de polder en als pastor ver bonden aan zorginstelling De Drie- zorg in Zwolle. Schipper: 'Met zo'n klein groepje kun je lekker snel werken. We zijn aan el kaar gewaagd. Wij leveren en lever den cabaret op maat. Voor een jubilaris, voor een jarige schoonmoe der of een afscheidnemende ambte naar, het maakt niet uit. Dit willen we nu op een lager pitje zetten en ons richten op de landbouw en het onder wijs.' Waarom die twee speerpunten? Vonk: 'We hebben alledrie op groeiende kinderen en zodoende veel met het onderwijs te maken. Als je ziet waar een onderwijzer mee te maken krijgt; leerlingen met een hoog niveau, met een laag niveau en ouders die denken dat hun laag be gaafde kind zeer beslist hoog be gaafd is. Ouderraden, schoolbestu ren, ga er maar aanstaan. Er is daar van alles te doen. Als leerkracht moet je vaak een onmogelijke spagaat maken. Wij willen iets leuks brengen. Niet de clichés over de lange vakan ties, maar eerlijk werk. een hart on der de riem en veel lachen. De men sen moeten verfrist weer naar huis gaan na een avondje Tweeboerenen eendominee.' Interactie met de zaal is het tover woord. Iedere avond is dan ook an ders. In Van Onderwijs kan de zaal een dictee verwachten, om maar eens iets te noemen. Reacties uit het publiek kun je niet helemaal sturen en je hebt een behoorlijke lenigheid van geest nodig om het programma soe pel te laten verlopen. 'Maar daar is Jelle goed in,' lacht Schipper. 'Als dominee is hij gewend te praten en hij lult zomaar een kwartier aan el kaar.' De wereld verbeteren? Een boodschap uitdragen? 'Niks hoor, we willen de mensen gewoon een leuke avond bezorgen. Maar ons eigen ple zier gaat boven alles. Als wij het zelf niet leuk meer vinden, houden we er subiet mee op.' 'Voor de laatste vijftig boeren van Nederland' wordt Overleven op de planken gebracht (waarvan een stukje in het Texelse programma te horen zal zijn). Vonk: 'Volgens de prognose zal tussen nu en 2010 twin tig procent van de boeren verdwenen zijn. Als ik zie wat er nu al te koop staat in de polder..., schrikbarend. We moeten er tegenaan. Wij bieden ze workshops en trainingen aan in onze voorstelling. Het wordt lachen, maar met een serieuze ondertoon. We schrijven alle teksten zelf, ook de lied jes komen uit eigen koker. Eigen muziek, eigenwijs. Geen jatwerk, geen grof taalgebruik en gevloek. Dat past niet bij ons en het kan allemaal heel duidelijk in normaal Nederlands. Eerlijk boerenhandwerk.' 'En als het aanslaat,' lachte Schipper vorige zomer nog, toen de journalist hem tegenkwam, 'dan maken we er ons beroep van en zetten de akkers even op ijs. Ach wat. tussen 's mor gens zeven en 's middags twaalf valt er weinig te cabaretten en kan er nog een hele hoop gewerkt worden.' In tussen is gebleken dat hun cabaret aanslaat. Grote reclamecampagnes worden niet gevoerd, maar mond- tot-mondreclame zorgt steeds op nieuw voor nieuwe aanbiedingen en volle zalen. Cees Veerman, minister van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit, liet vorige maand zelfs een vergadering in Den Haag schieten om het slot van de voorstelling te kunnen meemaken. Stond Tweeboerenen eendominee tijdens deze top ontmoeting in kasteel Groeneveld in Baarn waar onder meer directies van Ahold, Laurens, Consumentenbond, vertegenwoordigers van Natuur- en Milieu en de vakgroep Intensieve Veehouderij vergaderden nog in het pauzeprogramma, in de volgende vergadering in maart zijn zij de opwarmer. Schipper wil nog wel een aardige anekdote kwijt: 'Wij hadden een paar maanden terug een optreden in een klein dorp ergens in Groningen, dwars door een berg ouwe kranten en nog verder. Komen wij daar, dorp volledig uitgestorven, in het cafe twee mensen, drie ellebogen op de tap, twee ervoor en één erachter. 'Zijn we hier goed voor het optreden?' vragen we. "k Weenie, wat mot'n jullie dan? Iets met boer'n? O, dan muhj bov'n wez'n.' Wij naar boven, stikdonkere trap, donkere zaal, toneel vol rotzooi, twee lampen op de verkeerde plek en als wij drieën niet op het tapijt had den gestaan om het aan de grond te houden, was het uit zichzelf wegge lopen, zo smerig was het. Er was gevraagd om drie korte stukken en twee pauzes. Graag in het eerste stuk iets over boerenjongens, om de ver koop van het traditionele pauze drankje te bevorderen en er moest ook iets over koffie in. Afijn, wij lullen die kant op, klant is koning. De pauze verloopt uiterst traag, omdat de ober steeds met maar twee consumpties tegelijk de honderdtwintig aanwezi gen bedient en ook nog eerst de gla zen en kopjes wil ophalen voordat wij verder kunnen. Tweede pauze zelfde verhaal, dus wij vragen om alvast te beginnen. Nee, eerst moeten de gla zen nog weg, weer steeds twee te gelijk. Hebben wij na afloop van ons ding de hele boel weer afgebroken en opgeruimd, zegt de 'zaaleigenaar doodleuk en in alle ernst: 'Meuh zoal- tien (mooi zaaltje) hier hè?' Op uitnodiging van de Hervormde Vrouwenverenigingen speelt Cabaret Tweeboereneneendominee vrijdag 25 februari in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend het programma Tup- perware en andere ongemakken, een programma voor iedereen, voor 'boe ren. burgers en buitenlui'. De avond begint om 20.00 uur, de toegang be draagt €7.-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Ineke van der Vis, tel. 318315; Matty Saai, tel. 316236; Nanny de Haas. tel. 312 298: Bertha Boogaard, tel. 319556. Corrie Timmer Mb Middelbos kroop tijdens de playbackshow In De Koog in de huid van Jantje Smit. (Foto Qatnt Wtnoeva de Zonnebloem PoitDM 2I00. *800 CC Bmu Pwtbwkl Meer informatie? Bel (076) 564 63 65 of kijk op 'Bezuinigingen op onderwijsbege leiding beïnvloeden rechtstreeks de kwaliteit van het onderwijs, juist op het moment dat het belang van goed onderwijs in ons land weer breed wordt erkend'. Aldus het waarschuwend signaal van een zestal schoolbesturen uit de kop van Noord-Holland aan de ge meentebesturen in hetzelfde ge bied. De besturen hebben een brief geschreven naar aanleiding van het kennelijke voornemen van di verse gemeenten om de subsidie aan de Onderwijsbegeleidings dienst Noordwest-Holland (OBD) terug te draaien. B en w van Texel hebben (nog) niet instemmend ge reageerd, omdat de toekomst van de schoolbegeleiding hier nog in discussie is. Dat gemeenten overwegen de sub sidie voor de OBD te verminderen, heeft te maken met hun verslech terde financiële situatie, maar ook met het feit dat per 1 augustus de gemeentelijke plicht om onderwijs begeleiding in stand te houden ver valt. De besturen van de Stichting Kopwerk, Stichting Sarkon. Stichting Surplus, Stichting Samenwerkings school voor Speciaal en Voortgezet Onderwijs in de regio Den Helder. Openbaar Primair Onderwijs Texel en Openbaar Basisonderwijs Den Hel- der/Julianadorp wijzen er op dat als gevolg van deze bezuinigingen kin deren met leermoeilijkheden minder goed geholpen zullen worden. Ook is het remmend voor belangrijke onder- wijsverbetenngen in de klas. 'De OBD bezit op dat terrein unieke kennis waar onze scholen graag gebruik van maken. Kennis die bovendien dicht bij is. Kennis waarvan wij vinden dat deze in de Kop van Noord-Holland behouden moet blijven'. Het college van Texel heeft de afzen ders erop gewezen dat het onder werp hier de aandacht heeft, blijkens het opstellen van de discussienota Toekomst Schoolbegeleiding. De nota is inmiddels besproken in het Overleg Lokaal Onderwijsbeleid (OLO). Er zijn vragen gericht tot de schoolbesturen en een tweede be spreking in OLO-verband zal volgen. De brief wordt voorgelegd aan de gemeenteraad, die uiteindelijk moet beslissen.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9