Voorjaar 'Geen onveilige situatie' Dijk PH-polder niet door veiligheidstoets '500 controles staat gelijk aan stalken' Cjrocn 2wgrL- Jexels in het hart 'Koeien genieten herkauwend in nieuwe stal W%£.» 'Sloop raadhuis beter dan lapmiddeltjes' Fusie en nieuwbouw in polder Het Noorden •J vakantiekrant prschijnt \5 maart OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11958 VRIJDAG 25 FEBRUARI 2005 TEXELSE1^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Bij de laatste inspectie is dijk langs de Prins Hendrikpolder afgekeurd. Met name de steenglooiing van lasalton voldoet niet aan de eisen. )pmerkelijk, omdat juist deze con tractie in 1997 en 1998 geheel is emieuwd door het toenmalige loogheemraadschap van Uitwa- erende Sluizen. Het betekent ove- jgens niet dat de dijk onveilig is, lenadrukt de huidige beheerder loogheemraadschap Hollands loorderkwartier. |e dijk in de PH-polder werd begin estiger jaren als eerste op Texel op eltahoogte gebracht. Bij de renova- e ruim dertig jaar later is de Wad- (enzeekant van de dijk voor miljoe- en guldens opgeknapt. Daarbij werd hder de stenenglooiing van basalton en laag grind en een filterdoek van unststof aangebracht, een werk- lijze die toen voldoende werd ge- cht. Maar op grond van nieuwe erekenmgsmethodes van het rijk roet onder het basalton een laag andasfalt worden aangebracht, met Is resultaat dat de steenglooiing niet an de eisen voldoet en voorlopig is [gekeurd. In hoeverre sprake is van en blijvende afkeunng, staat nog iet vast. Het hoogheemraadschap n het rijk beraden zich er nog over. Irder mankement is dat de PH-dijk kwel vertoont en er sprake is van de instabiliteit van de binnenberm en het sloottalud. Van onveiligheid is echter geen sprake, aldus het hoogheem raadschap. Een probleem dat op meer Texelse primaire (buiten)dijken speelt, is dat last wordt ondervonden van gerst gras en (akker-)distel. Distelgroei doet zich veelal voor op plaatsen waar de dijken grenzen aan gebieden waar natuurbeheer wordt bedreven. De kwaliteit van de vegetatie blijft vol gens het hoogheemraadschap een punt dat aandacht nodig heeft. Ge constateerd wordt ook dat op de zo geheten buitentaluds nogal eens lichte trapschade als gevolg van beweiding voorkomt, vaak gecombi neerd met de vorming van kleine scheuren, vooral op plaatsen waar in het verleden grondwerk is verricht. Dit is het geval op de dijk bij Oost, van Het Noorden en De Eendracht. De voormalige sluis in de dijk van Het Noorden met de bijbehorende kades kampt met achterstallig onderhoud, met name het betonnen rijdek. Plaat selijk moeten nog afrasteringen wor den vernieuwd. Deze en andere bevindingen staan in een rapport van de afdeling Water keringen en Wegen dat het hoog heemraadschap donderdag naar buiten bracht. Privacy bij handhavingsactie in geding en ambtenaar die 500 keer con- oleert of een recreatieverblijf al an niet permanent wordt be loond, zoals in 2003 en 2004 is ebeurd, staat gelijk aan stalken emand bij herhaling bespieden), talken mag niet, dus is het aan- emelijk dat ook de gemeente bui en z'n boekje gegaan. Aldus rea- eert advocaat Maurice Frantzen peen vraag van deze krant naar anleiding van het bericht van vo- ige week. Is bij herhaling controleren gelijk laat aan stalken. kan de gemeente an nog wel handhaven?, is de Bag. In beginsel is de gemeente evoegd - en zelfs verplicht - om iet- en regelgeving te handhaven en laarop zonodig te controleren door iet inzetten van toezichthoudende mbtenaren. Deze ambtenaren mo- jen onder meer terreinen betreden, jnderzoek instellen en foto's maken behoeve van hun handhaving- ik. Het moet natuurlijk wel een loei dienen, waarbij niet noodzake- jkerwijs sprake hoeft te zijn van het ermoeden van een strafbaar feit. In leginsel is er dan ook geen sprake fan ontoelaatbare schending van nvacy. Frantzen: 'Mits eén en ander innen redelijke grenzen geschiedt n proportioneel is. Voor het contro- iren van zomerhuizen op illegale «manente bewoning heb je nu een- laal stelselmatige controles over een wat langere tijd nodig, om (ook) het benodigde bewijsmateriaal te ver zamelen.' De gemeente kan volgens Frantzen in de uitoefening van haar handhavende taak ook te ver gaan door buiten proportioneel vaak en indringend en daarmee onnodig belastend te gaan controleren, waardoor de privacy on evenredig wordt geschonden. Dat zou best eens het geval kunnen zijn in de geschetste situatie van 500 con troles, die dagelijks of zelfs meerdere malen per dag moeten zijn uitge voerd. Op een dergelijke wijze kan de gemeente de grens van het toelaat bare - het rechtmatige - overschrijden en onrechtmatig handelen jegens ei genaren/gebruikers. Frantzen: 'Je zou zeggen dat het controleren van een zomerhuis in de winterperiode gedurende enkele tientallen keren - naast andere onderzoeksmogelijk heden - zeker voldoende zou moeten zijn om erachter te komen of er per manent wordt gewoond. Ik kan me dus goed voorstellen dat de ge meente in dit geval onrechtmatig heeft gehandeld, mede in aanmerking genomen dat er geen overtreding is geconstateerd. Gemeentevoorlichter Frans Hopman: 'Als we als gemeente een clandes tiene situatie willen aanpakken, dan moeten we dat kunnen bewijzen en daarvoor moet er, indien nodig, dage lijks worden gecontroleerd.' Bestemmingsplan blokkeert wellicht nieuw paracentrum gemeente onderzoekt of het bestemmingsplan een beletsel 'Ormt voor de vestiging van een weede paracentrum. Waar bij an- lere activiteiten op het vliegveld de juncties zijn omschreven, wordt Air met naam en toenaam tenoemd. Dat is duidelijk iets an- lers dan Skydive Texel, waaraan tt college medewerking wil verle ren. Nog belangrijker is volgens laurice Frantzen, advocaat van de imilie Rienks, dat in het bestem- 'ingsplan expliciet staat dat er laar één paracentrum mag wor- :n gevestigd. teder het koopje Luchtverkeer ver beidt het bestemmingsplan dat de 'oor luchtvaartdoeleinden bestemde ronden mogen worden gebruikt en igencht voor recreatief medege- ruik, zoals een spottersplaats en öracentrum. De gemeente hanteert inkelvoud, wat volgens Frantzen be tekent dat er maar eén paracentrum mag worden gevestigd. In hetzelfde plan wordt het aantal bestemde vier kante meters (5794) verdeeld over de diverse bestaande functies, waaron der Tessel Air, dat 1424 vierkante meter krijgt toebedeeld. Omgekeerd stelt Frantzen dat hij nergens uit kan concluderen dat er meerdere para centra zijn toegestaan. Het feit dat Tessel Air in het bestemmingsplan bij name wordt genoemd, kan beteke nen dat de familie Rienks In theorie de rechten van de te bebouwen grond kan opeisen. 'We verbinden nog geen conclusies aan het bestem mingsplan', zegt woordvoerder Frans Hopman namens het college van b en w, dat de kwestie 'in behandeling heeft' en er verder geen inhoudelijke mededelingen over doet. Frantzen verwijt bestuur en directie van NV Luchtvaartterrein Texel on zorgvuldig te werk te zijn gegaan. 'Ze hebben een bedrijf dat al 36 jaar ac tief is en voor 56 procent van de in komsten van de NV zorgt in de steek gelaten. Geldorp had als voorzitter van de Raad van Bestuur en burge meester zorgvuldiger moeten opere- Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De nieuwe ligboxenstal van Rien en René van der Star en Ewald Witte biedt plaats breid naar bijna 200 boxen. 150 koeien. De 25 meter brede en 60 meter lange stal kent 160 ligboxen en kan worden uitge- De één zat met een te renoveren stal en de vraag hoe hij zijn bedrijf sopvolging moest regelen. De an der had eveneens plannen de stal grondig op te knappen en was wel van bedrijfsopvolging verzekerd. Het was aanleiding voor Ewald Witte en Rien van der Star in pol der Het Noorden om de handen ineen te slaan, hun boerderijen samen te voegen in de nieuwe firma Noorderschorren en geza menlijk achter de boerderij van de familie Van der Star een nieuwe stal te bouwen. Mensen die de Schorrenweg opre den, kon het bijna met ontgaan. Ach ter boerderij van de familie Van der Star verrees het afgelopen jaar een tien meter hoge en bijna zestig me ter lange nieuwe moderne ligboxen stal waarin Van der Star en Witte ge zamenlijk hun melkvee hebben onder- Een gerenoveerd centrum van Den Burg, gebouwd en ingericht op de schaal van Texel, waarbij goed is geluisterd naar toeristen, geen grootschalige horecazaken win kels worden gebouwd en waarbij is nagedacht over een oplossing voor de parkeerproblemen. Deze suggesties werden gedaan op de forumavond waarmee de Onder nemers Vereniging Den Burg don derdag een voorschot nam op de discussie over de Groeneplaats. De ondernemers debatteerden in Hotel Den Burg aan de hand van drie stellingen; een nieuw plein met een moderne uitstraling, een gerenoveerd en aangepast raadhuis of een reno vatie in de stijl van Den Burg. Minst populair was de variant in moderne stijl wordt en waarbij volop ruimte is voor detailhandel, horeca en wonen. 'Dat past niet bij wat Texel zoekt', wist forumlid een VW-directeur Veronica Bos, die aangaf dat de toerist vooral nostalgie wil, terug naar vroeger. Die opvatting was architect en eveneens lid van het forum Louis Uriot te kort door de bocht. Hij ijverde voor een planmatige aanpak, waarbij steden bouwkundige, maatschappelijke en financiële argumenten tegen elkaar moeten worden afgewogen en waar bij uiteindelijk een keus kan worden gemaakt uit meerdere, financieel on- ren en niet onvoorwaardelijk moeten schnjven dat verzoeken voor een tweede paracentrum zouden worden ingewilligd. Ze had zich moeten be perken tot de mededeling dat elk ver zoek zorgvuldig zou worden behan deld en afgehandeld.' gebracht. Honderdzestig ligboxen telt het nieuwe gebouw, er liggen zo'n honderdvijftig koeien in en de moge lijkheid is aanwezig om in de toe komst verder uit te breiden naar bijna tweehonderd ligboxen. Met de voltooiing van de nieuwe stal zit Voor Witte en Van der Star na een paar jaar van verkennende gesprek ken en voorbereidingen het opzetten van het nieuwe bedrijf er voor het grootste gedeelte op. De nieuwe firma is sinds 1 januari een feit en Witte. Van der Star en zijn oudste zoon René zijn momenteel de drie derbouwde modellen. Van spreker Kasse Zegel mag zo'n plan best een bepaalde ambitie hebben. 'Als onder nemers moeten we niet bij voorbaat zeggen dat we geen extra winkels of horeca nodig hebben.' Ook het idee voor een ondergrondse parkeerga rage, op de Groeneplaats of bijvoor beeld de ijsbaan, moet serieus wor den onderzocht. 'Want we zitten wel degelijk met een parkeerprobleem.' Wat betreft Robin Konijn moet de Groeneplaats geen compromis wor den van allerlei meningen. 'Want dan wordt het een zielloos geheel. Het moet karakter en uitstraling hebben.' Uriot zag wel mogelijkheden tot ge deeltelijk behoud van het bestaande raadhuis, waarbij er bijvoorbeeld ge veltjes voor worden gebouwd. Hij kreeg weinig bijval. Bos: 'Nu we de kans hebben om dat lelijke gebouw Gemeente start aanleg rotonde bij Rozendijk De gemeente start woensdag met de aanleg van een rotonde op de kruising Pontweg-Rozendijk. De rotonde moet de verkeersveilig heid ter plekke verbeteren. Enkele weken geleden verongelukte er een fietsster, nadat ze bij het over steken van de kruising was ge schept door een automobilist. De werkzaamheden worden uitge voerd door Ooms Constructions BV uit Schoort, die het werk heeft aan genomen voor een bedrag van €193.000,-. De kosten worden voor firmanten. Bedoeling is dat zoon Martijn in de toekomst als vierde firmant toetreedt. Elja van der Star doet de administratie. Met name voor Witte geeft de fusie zekerheid, omdat zijn kinderen hadden aangegeven de boerderij (in de volksmond Sint Marcus aan de Genteweg) later niet van hem te willen overnemen. 'We kenden elkaar al als buren omdat onze bedrijven naast elkaar lagen, maar zo'n dne tot vier jaar geleden zijn we met de eerste gesprekken begonnen om te kijken of er meer mogelijk was.' weg te halen, moeten we niet met lapmiddeltjes proberen wat van het oude te maken.' Gerard van der Kooi wilde de kelder wel behouden. 'Daar kunnen we een mooie waterpartij van maken, waar 's winters op kan wor den geschaatst.' In zijn visie is een prominente rol weggelegd voor het park, met huisjes langs de Burgwal, waarvan de geveltjes op het park uit kijken. 'De bult uit de Groeneplaats en er een paar mooie paviljoens neer zetten.' Zo'n bescheiden uitbreiding van de horeca en wellicht een enkel winkeltje leverde geen weerstand op, maar het moet met de spuigaten uit lopen. 'Het is in de detailhandel en horeca echt met allemaal koek en ei. Er staan heel wat pandjes leeg en we moeten hier geen grote bedrijven van de overkant heen halen die er met onze centen vandoor gaan', zei Bert van der Wal. Zijn suggestie om be staande horeca, bijvoorbeeld uit de Gravenstraat, naar het plein te verhui zen, stuitte op verzet van forumlid Co Vermuë. 'De spreiding van de horeca door Den Burg maakt het juist zo dorps. Dat is een goede keuze ge weest.' Lees verder pagina 5 vijftig procent gesubsidieerd door de provincie. De overige kosten komen voor rekening van de gemeente. Vol gens planning zijn alle werkzaamhe den op 27 mei afgerond, maar het streven is de rotonde al met het pink sterweekend (15 en 16 mei) open te stellen. De rotonde wordt in twee gedeelten aangelegd. Hierdoor blijft één rijst rook van de Pontweg open voor ver keer De doorstroming wordt gere geld met verkeerslichten. Verder wordt de Rozendijk wél afgesloten, bestemmingsverkeer wordt omge leid. Tijdens de werkzaamheden is één fietspad in gebruik, afhankelijk van de kant waar het werk wordt uit gevoerd. Fietsers zullen derhalve de Pontweg moeten oversteken. Precies een jaar geleden begonnen Van der Star en Witte met de sloop van de oude stal. In het voorjaar startte de nieuwbouw en in decem ber werd de nieuwe stal opgeleverd. De veestapels van Witte en Van der Star werden in mei al samengevoegd en op 15 oktober kon het vee voor het eerst de nieuwe stal in. Het melken had niet te lijden onder de bouw en de samenvoeging, omdat de melk- installatie al in 2003 was vernieuwd en uitgebreid. De installatie werd uit gebreid van een capaciteit van twee keer acht naar twee keer tien koeien die tegelijk kunnen worden gemol ken. Doordat alles even anders liep dan gebruikelijk, gaven de koeien vorig jaar een tijd minder melk. Vol gens Van der Star en Witte begint de productie echter weer op het oude niveau te komen. Lees verder pagina 5 Chauffeur ongeval niet onder invloed De 40-jarige automobilist uit Huizen die op vrijdag 4 februari betrokken was bij een aanrijding waarbij een 22- jarige vrouw uit Utrecht om het leven kwam, blijkt ten onrechte te zijn ver dacht van rijden onder invloed. Uit de bloedproef is gebleken dat hij minder dan de maximaal toegestane hoe- veelheid-alcohol in zijn bloed had. Dit meldt een voorlichter van de politie, die in het rapport geen aanwijzingen aantrof dat hij te hard had gereden. Excuses Geldorp aan Weijers Burgemeester Joke Geldorp is bui ten haar boekje gegaan toen ze vo rige week de raadsvergadering schorste en Gerard Weijers mee deelde dat hij wegens persoonlijke betrokkenheid niet aan de beraad slaging mocht deelnemen. Ze heeft hiervoor gisteren tijdens een 'verhelderend gesprek' haar excu ses aangeboden. Tijdens de behandeling van het be stemmingsplan De Cocksdorp ver keerde Geldorp in de veronderstelling dat in de Gemeentewet staat dat raadsleden bij persoonlijke betrok kenheid bij een bepaald onderwerp met gerechtigd zijn deel te nemen aan de beraadslaging, dit om belangen verstrengeling te voorkomen. Die per soonlijke betrokkenheid zat hem in het feit dat Weijers vader is van één van de eigenaars van Bruin en Weijers BV, het bedrijf waarover op dat moment werd gesproken. Nader hand bleek echter dat raadsleden op grond van de Gemeentewet in derge lijke gevallen wel mogen meepraten, maar alleen niet mogen meestem men. In artikel 28 van de Gemeentwet staat namelijk. Een lid van de raad neemt met deel aan de stemming over een aangelegenheid die hem rechtstreeks of middelijk persoonlijk aangaat. In een persbericht schrijft de gemeente; 'Burgemeester Geldorp erkent dat haar interpretatie niet juist is geweest en biedt daarvoor haar verontschuldigingen aan, zowel richting de heer Weijers als de voltal lige gemeenteraad. Inmiddels heeft vandaag, donderdag 24 februari 2005, een verhelderend gesprek plaatsgehad tussen beide. De heer Weijers heeft de verontschuldigingen geaccepteerd. Advertenties voor de Voorjaar-vakantiekrant van 25 maart kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 11 maart 16.30 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 Ondernemersdebat over Groeneplaats Draadloos internet Draadloos internetten achter een lap top op de camping, op het terras of zelfs op het strand. Het begint in De Koog allemaal tot de mogelijkheden te behoren. Melchior Tijssen uit Den Burg en Joseph Mandaat van Inter net Café Texel in De Koog zijn daar voor onder de naam HotSpot Texel een draadloze breedbandverbinding in het baddorp aan het installeren. De twee hebben inmiddels op diverse plaatsen in het dorp base-stations geplaatst om verbindingen mogelijk te maken. De bedoeling is dat het nieuwe systeem in de zomer opera tioneel is. Pagina 5 Loket TESO Over de nieuwe loketten van Teso voor automobilisten in Den Helder is veel te doen. Reizigers klagen onder meer over te lage afhandelingssnel- -heid, weggewaaide bankbiljetten en een te groot toetsenbord van de PIN- automaat, waar- door andere auto mobilisten kunnen meekijken. Vol gens Teso betreft het voornamelijk kinderziektes en zorgt ook de verbou wing voor beperkingen. De verwach ting is dat de tekortkomingen halver wege april, als de herinrichting is voltooid, zijn opgelost. Pagina 6

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1