0ÊL TEXELSE 2 COURANT Serieuze en kolderieke vragen in Café Quiz Geslaagd A m teso Koger scholieren na 35 jaar weer bijeei DINSDAG 1 MAART 2005 Wat ik zeggen Presentator Caret Helder en dichter des vaderlands Driek van Wissen. (Foto fAchief Dtkker) Hondenpoep Open brief van de fractie van Groen- Links aan de gemeenteraad. GroenLinks constateert dat hon denpoep in de bebouwde kom een grote ergernis is van veel Texe laars, en vermoedelijk ook van veel toeristen. Anti-poeptegels en een goedbedoeld stukje op de gemeen tepagina in de lokale media hebben absoluut geen effect. Overal waar je loopt moet je uitkijken. Het is bijzon der onsmakelijk voor kinderwagens, rollators, rolstoelen en wandelwa gentjes. Kinderen hebben door de hondenpoep veel minder geschikte speelruimte. GroenLinks stelt de volgende maat regelen voor om het hondenpoep probleem op te lossen: 1Iedere hondenbezitter dient in de bebouwde kom de poep van zijn of haar hond mee te nemen. Daar zijn zakjes en schepjes voor te gebrui ken. Deze verplichting wordt opge nomen in de APV. Overtreders die betrapt worden krijgen een flinke boete. 2. De gemeente wijst in de bebouw de kom bepaalde plekken aan waar honden vrij mogen poepen, zondèr dat de eigenaar verplicht is de poep op te ruimen. Deze honden-wc's worden door de gemeente regelma tig schoongemaakt. Deze maatregelen staan los van de discussie over de hondenbelas ting. GroenLinks is al vele jaren een tegenstander van deze belasting, omdat de baten niet ten goede komen aan de hondenbezitters, maar gewoon in de gemeentekas belanden. Aan dat standpunt ver andert niets. Bij dezen verzoeken wij behande ling van deze open brief in de com missie Middelen. namens de fractie van GroenLinks, Arthur Oosterbaan. Agenda Wat betekent het Indiaanse woord Canada? De hoeveelste ver jaardag vierde de koelkast voor huishoudelijke middelen in 2003? Wanneer is iemand een schol- lenkop? Zo maar enkele vragen uit de Nationale Café Quiz van de kersverse dichter des vaderlands Driek van Wissen en presenta tor Carel Helder, die vrijdagavond in restaurant De Texelse Luwte werd gehouden. De avond zat boordevol weetjes, anekdotes en gedichten. Zo'n dertig Texelaars, verdeeld over zes teams, waren afgekomen op de quiz, naar Texel gehaald door uitba ter Olivier Buisman van De Texelse Luwte. Nieuwsgierig door de posi tieve reacties uit het land besloot hij een voorronde te organiseren. Van Wissen en Helder waren zich bewust van de locatie en hadden de vragen afgestemd op Texel: veel vragen over vis, enkele opgaven over het eiland en een extra punt voor het antwoord 'Jan Wolkers' op een willekeurige vraag. Het komische karakter van de Café Quiz bleek al tijdens de voorstel- ronde van de teams. Bescheiden heid over de verwachting voor het eindklassement werd direct door de notaris bestraft met een punt aftrek. Omgekeerd kon een team dat zichzelf als winnaar tipte op een bonuspunt rekenen. De toon voor de avond bleek gezet. De eerste ronde van het spel bestond uit een serie meerkeuze vragen, voorgelezen door Helder. Behalve 'serieuze' vragen over lite ratuur, geschiedenis, actualiteiten en sport kon ér plots een kolderieke opgave tussen zitten. Zo bleek het zelfverzonnen taaltje uit de kinder televisieserie Zaai! gebaseerd op Terschellings, schijnt dictator Hit- Ier een intieme relatie te hebben onderhouden met een berggeit en zou een Griekse heerser de minirok hebben verboden omdat zijn echt genote o-benen had. In de tijd dat Helder en de notaris de antwoorden van de eerste ronde nakeken, las Van Wissen voor uit eigen werk. De opvolger van Gerrit Komrij als dichter des vaderlands is duidelijk op zijn best in een gele genheid als De Texelse Luwte. Voor deze kleine kring had Van Wissen licht spottende gedichten over alle daagse onderwerpen uitgekozen. Ook las hij één van zijn anti-Friese sonnetten voor en betrok hij moei teloos ook Texel in het gedicht. Het paste bij het karakter van de Café Quiz. De stemming kwam er echt in tij dens de volgende rondes, waar bij vragen mondeling beantwoord moesten worden. Een leuk ant woord - en dat waren er veel - leverde meer punten op dan het goede antwoord. Zo kreeg men één punt voor het goede antwoord op de vraag 'Noem de vier mannen met baarden' (Jan, Pier, Tjores en Corneel), maar bonuspunten voor 'Cheap Awful' op de vraag waar de afkorting C&A voor staat. Pogingen tot leuk doen werden echter minder gewaardeerd en door andere deelnemers afgeserveerd. Ook werd een deelnemer verraden door tegenspelers die opmerkten dat hij stiekem het belsignaal van zijn mobiele telefoon probeerde weg te drukken. De opgaven in het ver volg waren ingedeeld in rubrieken als Opsporing Verzocht ('Waar is Berend Botje gebleven?'), Duo's ('Is Stan Laurel de dikke of de dunne?') en Afkortingen ('Waar staat AGOW voor?'). Terwijl de jury zich terugtrok, was het de beurt aan Helder om enkele gedichten voor te dragen. Met korte, spitse en vooral gortdroge gedich ten kreeg hij de deelnemers aan het lachen. Eén van hen benoemde Helder alvast tot de volgende dich ter des vaderlands. Bij het voor lezen van de einduitslag werden twee vijftallen gedeeld eerste, door dat bonuspunten werden bijgeteld nadat één team zo slim was de notaris een biertje aan te bieden. Dat team won uiteindelijk ook de finale van de Café Quiz. Deze groep vrouwen met het credo 'als we achteraan gaan zitten, eindigen we vooraan' verdedigt de Texelse eer aan .het-einde van dit kalenderjaar in de landelijke wedstrijd in café De Blauwbrug in Amsterdam. \Yat ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou,.. Snelheid Ik woon met mijn gezin naar volle tevredenheid aan de Wilhelmina- laan. Gezellig, net buiten het cen trum, dicht bij school, dicht bij mijn werk. Het enige waar ik mij aan stoor, is de snelheid waar mee menig automobilist naar Aldi of Albert Heijn raast. Ik heb in de maand februari twee aangereden, nog naspartelende katten voor mijn huis moeten oprapen (automobilis ten niks gemerkt). De eerste keer (half negen 's morgens) waren mijn kinderen ook getuige, ik zal u de details besparen. We brachten de kat naar de eigenaar, een vierjarig klasgenootje uit de straat. Afge lopen weekend kon ik de overbu ren hun dode kat brengen. Leuk is anders. Er wonen veel kinderen bij ons in de straat, mag het wat langzamer? Er staat toch echt een 30 kilometer-bord aan het begin van de Wilhelminalaan. Cindy van der Meer-Welboren, Den Burg. Religie en literatuur In de doopsgezinde kerk van Den Burg spreekt dominee Petra Bar nard uit Oosterend dinsdag over religie en literatuur. Dit is tevens de laatste thema-avond over Kunst en Religie van de Raad van Kerken. De avond begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Hondenbelasting De discussie over de hondenbe lasting roept nostalgische gevoe lens op. Het herinnert mij aan de tijd (eind jaren '70) dat ik als wet houder medeverantwoordelijk was voor de invoering van de Onroe rend Goed Belasting (OGB). Die werd toen ingesteld om gemeenten meer mogelijkheden te geven voor een eenduidige, landelijk uniforme belastingheffing ten behoeve van de eigen inkomsten. Die OGB (nu OZB zou tevens vervanger zijn voor tal rijke gemeentelijke belastingen en heffingen. Zo ook op Texel. Allerlei gemeen telijke belastingen, zoals personele belasting, horecaheffingen en nog een aantal die ik inmiddels vergeten ben, werden bij elkaar opgeteld en vormden de basis voor (de hoogte van) de nieuwe OGB. Toen de zaken eenmaal door de gemeenteraad bekrachtigd waren, kwam ik tot de ontdekking dat we de hondenbelasting eigenlijk 'waren vergeten'. Immers, dat was een belasting met veel administratie en weinig opbrengst, achterhaald door het moderne efficiëntere belasting systeem. Daar is toen verder stil zwijgend (inderdaad niet erg sterk...) aan voorbij gegëan en tot op de dag van vandaag bestaat deze in feite fossiele belasting nog steeds. Als een relikwie uit vioeger tijden, toen het een creatief overheidsge- bruik was om op allerlei willekeurige bezittingen en activiteiten belastin gen te heffen. Certificaten voor reanimatiecursus Bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel zijn de certificaten binnenge komen voor de reanimatiecursus, die in januari werd gehouden. Alle geslaagden voor deze cursus kun nen hun certificaat ophalen bij De Buureton aan de Beatrixlaan. IVA-certificaat voor vrijwilligers Ruim vijftig vrijwilligers van verschil lende sportverenigingen ontvingen donderdag in manege Akenburg een certificaat na het volgen van de Instructie Verantwoord Alcoholge bruik. De instructie werd gegeven door Chip Huisman van de Brijder- stichting en behelsde onderwerpen als alcohol en de wet, de werking van alcohol en verantwoord schen ken in de praktijk. Reikicursus In reikipraktijk De Witte Lelie in Oos terend wordt maandag 7 maart een cursus reiki 1 gegeven en woens dag 9 maart een cursus reiki 2. Bei de cursussen duren van 13.00 tot 17.00 uur. Een week later, maandag 14 en dinsdag 15 maart, wordt een cursus white time level 1 gegeven. Deze duurt beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie en aanmeldingen: tel. 318219 of 06-12647553. Meer informatie is ook te vinden op de website www. witteielie.tk. Jook Nauta, Oosterend. Wat ik zeggen Munitie Bedekt Het voorjaar komt er weer aan. De dagen worden al aanmerkelijk langer. Voor mij een verheugend iets, ik hou niet zo van donker. Met aandacht speur ik dan ook regelmatig de tuin af naar de eerste tekenen van nieuw leven. Sneeuwklokjes en winteranemo- men kijken al weer weken boven de grond, hyacinten staan te trap pelen en zelfs het speenkruid laat in de luwte al voorzichtig een paar gele bloempjes zien. Het was zondag een uitgelezen dag om een paar uur de Dennen te door kruisen. Vroeg van start gegaan, hebben we zo ongeveer op alle wandelpaden onze voetstappen achtergelaten. We konden niet genoeg krijgen van de frisse win terlucht boven het witte sprookje. Meerdere Texelaars dachten er zo over. 'Heui!' 'Heui, mooi hè?' Een sneeuwwitte wereld die even alle donkere zaken bedekte. Even vergeten dat aan het eind van de wandeling geen koffie met een likeurtje meer wachtte in Het Bin nenhof, even alle initiatief ver moordende regels, vertragende bestemmingsplannen, stalkende ambtenaren en bommen op de Vliehors verschoven naar maan dag. Zelfs het hondenpoeppro bleem werd smetteloos toegedekt en leek opgelost, maar dat bleek een instinker te zijn. Ik kon alleen maar met waardering denken aan een burgemeester die openlijk haar excuses aanbood, aan de draadloze breedbandverbinding die De Koog deze zomer, dank- Mijn idee... zij de inventiviteit van Tijssen en Mandaat, als eerste badplaats ter wereld aan internettende kam peerders kan aanbieden. Aan het leuke lespakket Texelse geschie denis dat voor de basisscholen alhier ontwikkeld is, aan agrari sche ondernemers als Witte en Van der Star die het in deze aller minst floriserende tijd toch aan durven zo'n fantastische stal neer te zetten en aan de nieuwe Dokter Wagenmaker die binnenkort onze kant op komt. Ach en met zoveel goeds nieuws in één week, moet het met die voorlopig afgekeurde dijk in de PH-polder en de scheurtjes en het achterstallig onderhoud in de Noordelijke Dijk toch ook goed gaan? Binnenkort ontvangen we wel het geruststellende bericht dat de stalkingsambtenaar van de gemeente voortaan de dijk in zijn ronde zal meenemen om meer malen daags met een vergroot glas de stand van de scheurtjes in de gaten te houden. Totdat Hoogheemraadschap en Rijk na ampele beraadslagingen met een pennenstreek de tijdelijke afkeu ring weer in een goedkeuring zul len omzetten. Aan de situatie ver andert dat niets, maar we kunnen weer gerust het hoofd neerleg gen; het orakel heeft gesproken. Onderwijl zullen nieuw te plaatsen afrasteringen voldoende bescher ming bieden tegen het water. Piert Verberg De oud-Texelse Nancy Heijne heeft na een co-schap van vier maan den in het tropische Tanzania met goed gevolg haar studie medicijnen aan de Universiteit van Amsterdam afgerond. Roman Dros in herdruk Voorzien van een 'fraaie en stem mige omslag' is bij uitgeverij Van Oorschot de derde druk versche nen van de roman Noorderburen van oud-Texelaar Nico Dros. De debuutroman van Dros (uit 1991) handelt over de Hollandse edelman Christiaan Boddaert die wegens het schrijven van een pamflet tegen de Franse overheersers is 1810 wordt verbannen naar Noorderburen, een dorp op de kop van Texel, waar de geschiedenis aan voorbij lijkt te zijn gegaan. De roman werd in 1992 genomineerd voor de AKO-litera- tuurprijs. Schip op strand bij 't Amateurtje Toneelvereniging 't Amateurtje speelt zaterdag 5 maart Schip op strand in dorpshuis De Wielewaal. Het stuk is geschreven door Barend van der Veen, de regie is in handen van Henk Tjepkema. Kaarten zijn te verkrijgen aan de zaal of telefo nisch te bestellen bij Jan Eelman (tel. 315277) en Ria Kleinveld (tel. 315248). De voorstelling begint om 20.00 uur. Dinsdag 1 maart: In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive voor het goede doel. Deelname kost €3,50, inschrijven (liefst met maat) tussen 19.30 en 20.00 uur. In de doopsgezinde kerk van Den Burg spreekt dominee Petra Bar nard uit Oosterend vanaf 20.00 uur over religie en literatuur. De toegang is gratis. In het gemeentehuis begint om 20.00 uur een (gecombineerde) vergadering van de raadscommis sies Welzijn en Werkwijze Raad. In Cinema Texel draaien Streep wil racen (aanvang 14.00 uur). Plop Kwispel (14.15 uur), Lepel (16.00 uur). Spongebob, de film (16.15 uur), Closer (19.00 uur). Vet Hard (19.15 uur), Girl with a Pearl Earring (21.30 uur) en Meet the Fockers (21.45 uur). Woensdag 2 maart: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introduc tieles golf gegeven. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt van 13.30 tot 16.30 uur een inloopmiddag over lap top-computers. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt het SWOT-diner gehouden. Aanvang 18.00 uur. In jongerencentrum Time Out in Den Burg kunnen jongeren leren buksschieten onder leiding van Nico van Egmond en Dennis Wit vliet van de Sportschutters. Aan vang 19.30 uur. In Buurthuis Bethel in Zuid-Eier- land begint om 19.30 uur een bingo. In Cinema Texel draaien Streep wil racen (aanvang 14.00 uur), Plop Kwispel (14.15 uur), Lepel (16.00 uur), Spongebob, de film (16.15 uur), Closer (19.00 uur). Vet Hard (19.15 uur), Girl with a Pearl Earring (21.30 uur) en Meet the Fockers (21.45 uur). Donderdag 3 maart: In het gemeentehuis beqint om 9.30 uur een openbpre vergade ring van de Welstandscommissie. Op de agenda staat een groot aantal 'Texelse' plannen. Hoogwater te Oudeschild Di. 01 10.35 en 23.24 u. Wo. 02 10.55 en 23.45 u. Do. 03 11.30 en - u. Vr. 04 0.30 en 12.10 u. Za. 05 1.24 en 13.30 u. Zo. 06 3.00 en 15.15 u. Ma. 07 5.10 en 17.25 u. Di. 08 6.36 en 18.44 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 6 maart op om 03.00 uur en gaat onder om 17 15 uur, donderdag 3 maart laatste kwartier In dorpshuis 't Skiltje in Oude schild worden van 15.00 tot 17.00 uur sjoelwedstrijden gehouden, Kinderen kunnen zich tegelijker tijd uitleven bij de gyminstuif. In Cinema Texel draaien Streep wil racen (aanvang 14.00 uur), Plop Kwispel (14.15 uur), Lepel (16.00 uur), Spongebob, de film (16.15 uur), Meet the Fockers (19.00 uur), Vet hard (19.15 uur), The Aviator (21.30 uur) en Close: (21.45 uur). Vrijdag 4 maart: In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp kunnen jongeren leren buksschieten onder leiding van Nico van Egmond en Dennis Wit vliet van de Sportschutters. Aan vang 19.30 uur. In het kader van Wereldgebeds dag worden vanaf 19.30 uur bijeenkomsten gehouden in de doopsgezinde kerk in Den Burg en de rooms-katholieke kerk Oosterend. In Cinema Texel draaien Streep wil racen (aanvang 14.00 uur), Plop Kwispel (14.15 uur), Lepe (16.00 uur), Spongebob, de film (16.15 uur), Meet the Fockers (19.00 uur), Vet hard (19.15 uur), The Aviator (21.30 uur) en Close (21.45 uur). TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur twee boten in en verzorgt ieder half uur een afvaart, zowe vanuit Den Helder als vanaf Texe' Er worden geen wachttijden ver wacht. Nadere informatie kar worden verkregen via tel. 0222- 369600 of e-mail info@teso.nl. De veerdienst heeft ook een eiger website: www.teso.nl. TEXELSE SCOURANl Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg l| Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Splnbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222- 31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl zijn van toepassing de Regelen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amstetdi gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabnekr te Amsterdam onder nummer 41198699 Ee Abonnementsprijzen 2005: Per half iaar 34.65 33,05 lauiomaw Per jaar 67,50 65,35 (automats Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode NICO DROS Onze dank aan.de redactie voor het uitgebreide verslag van het 'oprui men' van munitie uit de Mokbaai in de Texelse Courant van 18 februari. Dit artikel toont glashelder aan hoe vastgeroest Defensie met dergelijke situaties omspringt. Een Sliedrechts bedrijf haalt met een gepantserde baggermachine in de Mokbaai oude munitie uit de Tweede Wereldoorlog boven water. En wat doet Defensie? Het sleept de munitie de Noord zee op en laat deze in kisten naar de zeebodem zakken. Voegt daar een flinke lading TNT en een mij- nenvernietigingslading aan toe en laat de zaak ontploffen. Klaar. Je ziet er niets meer van... Maar het spul zal tot in lengte van jaren op de zeebodem rondzwerven. En dat terwijl er op een steenworp afstand een prima plek voorhanden is voor het gecontroleerd op land onschadelijk maken van dergelijk materiaal: de zuidpunt van Texel, de achtertuin van de Joost Dour- leinkazerne. Prima af te zetten voor publiek. En na de ontploffing kan al het materiaal worden opgezocht en naar een verwerkingsbedrijf worden afgevoerd. Dat zal wat meer kosten met zich meebrengen, maar mag het? Ook voor Defensie geldt: Een beter milieu begint bij jezelf. Arnold Gronert, Petten. Inloopmiddag over laptops De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt woensdag een inloopmiddag over laptops. Veel ouderen die een laptop-computer kopen, kennen niet alle mogelijkheden ervan. Zo zullen er vragen worden beantwoord over beveiliging en antivirus-pro gramma's. De inloopmiddag wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan en duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Bij voldoende belangstel- De reünisten, staand van links naar rechts: Niels Mantje, Theo Bonne, Peter List, Herman van der Wal, René Witte, Jeannette van dl linq zal ook een derqelijke middaq Ronald Boon, Jolanda Winter, Thomas Hendus (nu Briant Donker-Curtlus), Elly Veldman, Theo Witte, Yvonne Nat, Coby Langeveld, MotI irjQr, noun ,ij,Qro Dekker, Nico Bonne, juf Carta Bareman, André Schoo, Ineke Uitgeest, Paul Duinker, Nienke Feikema, Arjan Verseput, juf Reina Bm woroen genouqen voor yeuruiKers yolanda Daalder en Trinet van Santen. Hurkend: Carta van Tatenhove, Caroline Schraag, Mabel Mantje, Bea de Boer en Ineke Blok. van 'gewone' computers. <FotoHar,y<u&4 Zevenentwintig mannen en vrou wen die in 1970 in de derde, vierde, vijfde of zesde klas van de Luber- tischool in De Koog zaten, waren zaterdag voor het eerst sinds vijfen dertig jaar bij elkaar. Veel oud-leer lingen wonen nog op Texel of heb ben familie op het eiland, zodat ze gemakkelijk waren te traceren door organisatoren Marian Dekker, Trinet van Santen en Yolanda Daalder, die in november vorig jaar voor het eerst de koppen bij elkaar staken. Een enkeling werd pas op laatste moment gevonden, zoals de oor spronkelijk uit Duitsland afkomstige Thomas Hendus, die destijds samen met zijn bij Dros' Magazijn werkende moeder in de Dorpsstraat woonde en inmiddels een andere naam heeft aangenomen en in Wijk bij Duur stede woont. Twee oud-leerlingen konden niet komen omdat ze niet meer in Nederland wonen. Femke Waardenburg, dochter van dominee Waardenburg, werkt op de ambas sade van de Europese Commissie in Tbilisi. Ze schreef de organisatie dat de inwoners van Georgië Texel nog steeds 'hun eiland' noemen en trots zijn op de veteranen die er hebben gevochten. De oud-Texelse heeft een paar maal Sandra Roelofs, de vrouw van president Saakashvili, ontmoet en te horen gekregen dat het presidentiële paar plannen heeft Texel te bezoeken. Tineke Kingma woont in Nieuw-Zeeland. Zij heeft bij de Koninklijke Marechaussee gewerkt. Haar echtgenoot heeft ze ontmoet in de Sinaï-woestijn, wa haar echtgenoot was toen hij dien: bij het leger van Nieuw-Zeeland. Drie onderwijzers van toen - mes ter Drevel, meester Stoer en Veenkamp - zijn inmiddels ove leden. Wél op de reünie waren Reina Boeye, voormalig kleuterlei ster. en juf Carla Bareman, die steeds als onderwijzeres werkzaal is, op de Fontein in Den Burg. was destijds door één van de k sen gekozen nadat ze een proeft had gegeven. De reünie, die tot de kleine uurtjes doorging, we gehouden in dorpshuis De Hof, wa Veronica van Beek gastvrouw wa Dankzij onderwijzer Theo Habrake namen de oud-leerlingen ook «j een kijkje in de Lubertischool.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2