4. Interview met Bart van Flux Bezwaar tegen hostel ongegrond verklaard Duin Sneeuw: sfeer, plezier en ongemak -TEXELSE COURANT" JJit de school geklapt Haiku's Provincie ziet geen belemmeringen DINSDAG 1 MAART 2005 Jedeputeerde Staten hebben de >ezwaren van Cock Eschweiler, |an Moens en Hans Eshuys tegen Ie opneming van het hostel van itayokay in het nieuwe bestem- ningsplan Den Burg ongegrond lerklaard. )e drie hadden bezwaar aangete- tend tegen het besluit om de huidige naatschappelijke bestemming van iet voormalige B-veld aan de latfelderweg in het nieuwe plan aan e passen voor de komst van het 240 ledden tellende hostel. Ook uitten ze lil de provincie hun zorgen over de /erkeersdruk die het nieuwe groeps- /erblijf op de omgeving legt en toon- |en ze hun vrees voor geluids- iverlast. folgens Gedeputeerde Staten (GS) leeft de gemeente voldoende aange- Dond dat het bouwen van het hostel an de Haffelderweg voldoet aan de ssen die in de Nota Toerisme en ;reatie staan. Zou het nieuwe :tel toch 'verworden' tot een ho tel. iets waar vooral Eshuys voor be vreesd is, dan zou ook die bestem ming volgens GS passen 'binnen het algemeen bekende maximum van 47.000 slaapplaatsen waarmee alle horecaondernemers op Texel te ma ken hebben'. Stayokay heeft altijd benadrukt dat de nieuwe accommo datie een hostel (groepsverblijf) wordt en geen hotel. Volgens de provincie is het mogelijk dat er extra verkeersbewegingen ontstaan, maar zijn de wegen naar de kern van Den Burg daar ruimschoots op berekend. GS verwacht dat de drukte ook wel meevalt, omdat de verkeersstromen van de OSG en de sportvelden voornamelijk overdag plaatsvinden en de verkeers bewegingen van het nieuwe hostel voornamelijk 's avonds zijn te ver wachten. Moens, Eshuys en Eschweiler maken zich vooral zorgen over de veiligheid van het gedeelte Haffelderweg tussen de Emmalaan en de Keesomlaan. GS schnjft in een brief aan de gemeente dat de Haffelderweg samen met het Schil derend juist de meest logische route van het hostel naar het centrum is, waardoor Eshuys geen overlast van extra verkeer voor zijn hotel hoeft te vrezen. Dat laatste is een wat een opmerkelijk antwoord, omdat verkeersoverlast op die plek niet echt een bezwaar van de drie was. Het centrum van Den Burg wordt in de brief overigens letterlijk als binnen stad omschreven. Eventuele overlast en vandalisme is volgens GS geen zaak van het be stemmingsplan, maar een kwestie van openbare orde. Het provincie bestuur verwacht dat dergelijke over last meevalt, omdat yolgens haar de afstand tussen het hostel en omlig gende woningen minstens tweehon derd meter is. Het huis van Eschweiler ligt op 70 meter van de toekomstige locatie. Volgens de pro vincie hebben Eshuys, Moens en Eschweiler ook niet exact aange toond waarom het groepsverblijf aan de Haffelderweg zou kunnen leiden 'tot een aantasting van het ongeveer 1000 meter verderop gelegen natuur gebied De Hogeberg.' Volgens GS is de vestiging van het nieuwe hostel zowel ruimtelijke, landschappelijk als verkeerskundig aanvaardbaar. Stayokay heeft sinds vorig jaar toe stemming om te bouwen, omdat de voorzieningenrechter toen bezwaren tegen het hostel ongegrond ver klaarde. De jeugdherbergorganisatie wacht echter met bouwen, omdat de drie in hoger beroep naar de Raad van State zijn gestapt. Bijlage Voorjaar De redactie verzoekt organisatoren van activiteiten en evenementen in de periode rond Pasen en de eerste week van april deze door te geven aan de Texelse Courant, zodat ze kunnen worden opgenomen in de agenda van de bijlage Voorjaar die op vrijdag 25 maart verschijnt. KIJK OP DE KUST BeHouD Sneeuw zorgde dit weekende voor de weg. Zaterdagavond rond 21.30 gende dag vroeg bij was, kon ook van mooie plaatjes, zoals hier in de Den- uur gleed op de Nieuwlanderweg een de sneeuw genieten. Menigeen trok nen, maar ook voor ongemakken op taxibusje in de sloot. Wie er de vol- er dan ook met de slee op uit. VERVOLG VAN PAGINA 1 ~Nieuwbouw Amsing i Behalve de 600 ton papier van bedrij- I ren die Amsing jaarlijks al verwerkte, iwjrdt vanaf deze week ook het oud ipier dat door en bij de verenigin- en wordt ingezameld gesorteerd en E(,l geperst. Naar verwachting is dat zo'n 200 ton per jaar, waarover met de jemeente is afgesproken dat dit niet neer aan de overkant zal worden ierwerkt. Hierdoor werd voor Amsing je bouw van het bedrijf haalbaar en de gemeente op de insportkosten. Bestond een vracht )s gestort oud papier uit zo'n 6 tot 7 m, als het papier op Texel is geperst nbalen van 600 kilo, kan een vracht- lo in één keer minimaal zo'n 27 ton (ervoeren. Amsing benadrukt dat de lerking op Texel geen (nadelige) jevolgen heeft voor de verenigingen. Voor hen blijft alles bij het oude. Al- een worden de containers niet meer J laarde overkant gebracht, maar naar Zorgvuldiger •De containers met papier worden in k Oudeschild in een bunker gestort, a het papier via een opvoer- [j hand over een sorteerband loopt. «worden papier en karton hand- Jnatig van elkaar gescheiden. Prak- lijk is dat de papiersoort waar het f neeste van is blijft doorlopen en dat de afwijkende soort, bijvoorbeeld tarton. eruit wordt gegooid. Een groot voordeel bij de oude situatie, waar beide papiersoorten door de handen gingen En daarbij gebeurde het ook regelmatig dat er andere afvalsoorten uit het papier moet wor den gevist. 'Piepschuim is echt een probleem aan het worden. Het ge beurt dat mensen die een televisie of iets anders kopen het apparaat er uit halen en de doos met de resterende inhoud in de container storten. Daar zit het piepschuim en plastic nog in. Helemaal fout natuurlijk, maar het gebeurt steeds vaker. Ik hoop dat mensen daar wat zorgvuldiger in worden.' Het gescheiden papier be landt vervolgens in een vol automatische persmachine, waar het in balen van 600 kilogram wordt ge perst. De machine heeft een capaci teit van 30 ton per dag. Om te kun nen draaien werden hoge eisen gesteld aan de elektrische installatie, die is aangelegd door Kees Duinker en Nan Molenaar. De sorteer- en persmachine zijn geleverd door de firma Schermer uit Heerhugowaard. Naast papier verwerkt Amsing ook plastic folie van bedrijven en tuinstoe len. 'Het maakt niet uit of de stoelen wit, rood. groen of bruin zijn. zolang de mensen ze maar niet zelf hebben geverfd, want dan zitten er weer stof fen in die wij niet mogen afvoeren. Die moeten naar de Hamster, evenals- dakgoten, lamellen en dat soort din gen. Daarmee moeten ze niet bij ons zijn. Als mensen het niet weten, dan heb ik liever dat ze even bellen in plaats van dat ze het hier zomaar neerzetten.' Konden leveranciers van oud papier of ander materiaal in Spang bij wijze van spreken ook nog 's avonds laat terecht, in Oudeschild zal geen 24 uurs-service worden gegeven, maar houden de Amsings zich aan gang bare werktijden. 'Ten eerste omdat we nu niet meer bij het bedrijf wonen, maar ook omdat we nu ook een wat menswaardiger bestaan willen en niet meer dag en nacht in touw willen zijn.' Voor Hennie Amsing, die al twintig jaar oud papier en andere gebruikte materialen verwerkt, komt een eind aan haar carrière. Niet omdat ze over bodig is geworden. 'Ik word 65 jaar en vindt dat het wel mooi is geweest. Bovendien moet nu het erf in Spang worden opgeruimd en daar ben ik voorlopig nog wel even zoet mee.' Zal ze dan helemaal met meer aan de sorteer staan? 'Nou, misschien nog een paar uurtjes per dag.' Amsing Recycling is telefonisch be reikbaar via nummer 320032. Wie een kijkje in het bedrijf wil nemen, kan dat doen op 20 maart, als het bedrijventerrein in Oudeschild een open dag houdt. Tekst en foto Gerard Timmerman VERVOLG VAN PAGINA 1 Statutenwijziging Teso wel twee kandidaten moet kun nen vinden die voldoen aan de profielschets. Deze wordt door de aandeelhouders zelf vastgesteld. Bovendien moeten de kandidaten ook nog bereid zijn zich beschikbaar te stellen. Bekeken wordt nog wel of de hiervoor genoemde aanpassing in overeenstemming is met bepalingen in het Burgerlijk Wetboek. Hierover komt meer duidelijkheid op de regu liere aandeelhoudersvergadering. Verandering ten opzichte van de oude statuten is verder dat de RvC voortaan de directeur benoemd, wat voorheen formeel een taak was van de aandeelhouders. Ook een even tueel ontslag van de directeur is voortaan alleen voorbehouden aan de RvC. Afgesproken is wel dat dit soort verstrekkende besluiten in over leg met de aandeelhouders wordt genomen. Transparantie Andere aanpassing ten opzichte van het oorspronkelijke voorstel is dat een eventuele nieuwe statuten wijzigingen alleen doorgaat als de aandeelhouders hier, net zoals bij de huidige werkwijze, mee akkoord gaan. Dit betekent in de praktijk dat daarvoor twee buitengewone verga deringen moeten worden gehouden, terwijl de directie zo'n wijziging liever wat makkelijker wilde doorvoeren. Dit omdat het niet uitgesloten is dat de wetgeving op korte termijn weer ver anderd, waardoor de statuten op nieuw moeten worden aangepast. Nieuw is verder dat de RvC verplicht VERVOLG VAN PAGINA 1 Personeelsverblijven meente in de praktijk voor elke plek die onder het nieuwe bestemmings plan valt eenvoudig vrijstelling voor nieuwe personeelsverblijven verle nen. 'Er wordt in dit plan een nieuwe bestemming geïntroduceerd die ge- is jaarlijks verslag uit te brengen aan de aandeelhouders. De statuten wijziging draagt volgens president commissaris Kees Dros bij aan een (nog) hogere transparantie en integri teit bij Teso, waarvan de statuten aansluiten bij de identiteit van de onderneming. Steun De tweede vergadenng over de statutenwijziging leverde, afgezien van een steunbetuiging van Cees Hoogerheide aan directie en RvC, geen vragen en opmerkingen op. Het voornemen van Dros om de stem ming via het opsteken van handen te laten verlopen, stuitte echter op ver zet van enkele aanwezigen, zodat de aandeelhouders een stembriefje kon den invullen. Tot tevredenheid van Dros en de zijnen was de overweldi gende meerderheid van 99 pfocent waarmee de vergadering zich achter de statutenwijziging schaarde nog hoger dan het percentage dat zich enkele jaren geleden uitsprak vóór aanschaf van de nieuwe veerboot. heel verschillend is met de oorspron kelijke bestemming van bedrijven, maatschappelijke voorzieningen en dergelijke', aldus GS in een brief aan de gemeente. De omstreden omschrijving zou het de gemeente ook mogelijk maken eenvoudig met grootschalige per soneelsverblijven in te stemmen, omdat er in de voorwaarden geen grenzen zijn opgenomen. GS laten in haar brief blijken dat dat nog minder de bedoeling is. Ze wijzen de ge meente erop dat het materieel veran deren van bestemmingen niet binnen de vrijstellingsbevoegdheid past. 'De vrijstellingsbevoegdheid is in de Wet op de Ruimtelijke Ordening opgeno men om in geringe mate afwijkingen op bebouwingsgrenzen en be- stemmingsgrenzen mogelijk maken.' In plaats vari een algemene vnjstel- ling voor alle bestemmingen te verle nen, moet de gemeente volgens de provincie per concrete aanvraag be kijken of er vrijstelling voor een personeelsverblijf kan worden ver leend. Wernand had in zijn bezwaar schrift aangedragen dat toepassing van de verruimde vrijstellingsbe voegdheid een verkapte vorm van woningbouw in de hand zou worden gewerkt. Hij wees in zijn bezwaar ook op de overlast die personeels verblijven kunnen verdorzaken. Vol gens wethouder Nel Eelman is de onthouding van de provincie een las tig punt waar de gemeente met de provincie over moet gaan praten. De omstreden vrijstellingsbevoegd heid is het enige punt waarvoor de provincie haar goedkeuring heeft onthouden. Voor de rest is GS het eens met het nieuwe bestemmings plan waann onder meer de bedrijven terreinen, Den Burg-West en Den Burg-Oost zijn opgenomen. De ont houding leidt hoogstwaarschijnlijk niet tot vertraging in de bouw van nieuwe woningen. C2000 in gebruik Na politie en brandweer is nu ook de ambulancedienst in de regio Noord- Holland Noord overgeschakeld op het nieuwe communicatiesysteem C2000. De politie, die al ruirn een half jaar met het nieuwe systeem werkt, is vooral te spreken over de betere kwaliteit en de grotere dekking. Ook de brandweer, die sinds november is aangesloten, noemt dit als de meest in het oog spnngende voordelen. Voor de ambulancediensten is ook het landelijke netwerk een voordeel. Ook biedt het nieuwe systeem meer mogelijkheden voor interdisciplinaire communicatie. Zo kan een ambu lancemedewerker tijdens een spoed- rit rechtstreeks contact houden met de begeleidend motoragent. Verder zijn de gesprekken van de hulpdien sten dankzij het nieuwe systeem niet meer af te luisteren door onbevoeg den. Flux, hier met zangeres Lilly Witte, tijdens de presentatie van de eerste eigen videoclip in 2003. Nieuwe klimdoelen De kinderen van de Kompasschool willen altijd graag voetballen. Maar dat mocht met meer, omdat de kin deren uitgleden in de modder op het grasveld. Vroeger moesten de kinde ren hun jassen gebruiken als doel palen. Maar nu hoeft dat niet meer. Juf Emmy en juf Marion hebben een oplossing bedacht. Met dank aan de Reageren Wil je reageren op een artikel dat je in deze rubriek hebt ge lezen? Stuur dan een mailtje naar de redactie: redactie® texelsecourant.nl. Je kunt natuurlijk ook langsko men op de redactie in de War moesstraat. >p de Kompasschool leerkrachten en de Rabobank, en het geld dat we van ze hebben gekregen, krijgen de kinderen klimdoelen. Dan mogen de kinderen weer voetballen en dan hebben ze ook gelijk toestel len om in te klimmen. Een aantal vaders en meester Jan hebben twee grote kuilen in het gras geschept op de plek waar de klim doelen moeten komen. En daar heb ben ze wit zand in gedaan. Op het moment dat we dit schrijven is het nog niet klaar. De gemeente doet er nog kunstgras over. Dan hoeven de vaders alleen nog de klimdoelen te plaatsen. Als alles klaar is kunnen de kinderen eindelijk klimmen en voet ballen zonder vies te worden. En daar zijn ze erg blij mee. Geeta Haarsma, Richard Kostrzewa en Tom Muller Een keer in de maand is een deel van de krant ingericht voor de jeugdige krantenlezers. Om beurten gaan de hoog- i ste groepen van de Texelse basisscholen op pad en schrij ven zij over de dingen die hen bezighouden. Deze keer is Uit de school geklapt ingevuld door de journalisten van De Kompasschool uit Den Burg. Een Haiku is een gedichtje. Deze dichtvorm is al eeuwenoud en komt uit Japan. Het gedichtje heeft altijd 3 regels. De eerste regel heeft 5 let tergrepen. de tweede 7 en de derde regel heeft weer 5 lettergrepen. Een Haiku gaat over de natuur. meester Piet Schneider gaf ons jarenlang gymles nu veel tijd voor dit ik droom van motors ik cross met Enk Eggens dat vind ik erg leuk er zijn veel schapen zij lopen in de duinen over heel mooi Texel ik zie een paard staan de sneeuwklokjes staan in bloei het is nu lente een kat is niet dom en een hond is ook niet dom maar wat denken ze? vogels vliegen hoog het water stroomt heel zachtjes de zon gaat onder Songteksten Hun eerste optreden was in Time Out in Den Burg n hun eerstvolgende optreden is in discotheek De Toe komst in De Koog op het muziek festival Texel Live. Ze hebben al vier cd's gemaakt, waarvan twee live zijn opgenomen en hun laatste cd was Back To The Kitchen. Ze hebben nog geen plannen voor een nieuwe cd. De meeste songteksten maken ze zelf en meestal maakt een van de bandleden de tekst. Als ze oefenen veranderen ze ook meestal de tekst opnieuw. Hun nummers hebben met vaak een serieuze tekst. Ze hebben Leerlingenraad in actie We hebben zitten nadenken over een disco, die door Nicole is verzonnen. Toen hadden we bedacht om de ra men af te plakken met landbouw plastic. Voor de boodschappen is ook al gezorgd. Op 17 februan gin gen we naar de Aldi en de Action. De aula wordt omgetoverd tot een echte dansvloer en er is ook een dj inge huurd. Er komen lampen en het wordt een echt knalfeest. De kinderen van de bovenbouw 3 van de Kompasschool hebben Bart Bakker van de pretpunkrock band Flux geïnterviewd. Bart, een 22-jarige gitarist, zit in de punk- band Flux. Dat is een Texelse band die pretpunkrockmuziek maakt, B snelle rock met een portie humor V erin. H Bart was zeventien toen hij in de V band kwam. Vandaag de dag spelen W ze ongeveer al 5 jaar. In Flux speelt hij elektrische gitaar. Ook zit hij soms achter de piano en hij speelt een beetje basgitaar, maar dat kan hij nog niet zo goed. De band bestaat uit 4 leden' Leander Blom, de drummer, is 21 jaar en werkt fulltime in een bakkerij. Martijn Kuiper, de gitarist, is 22 jaar en werkt vier dagen in de week bij de IBS en zit een dag in de week op school en studeert voor sound engineer. Jasper Buis, is de basgitarist en is tijdelijk in Austra lië en is 22 jaar. Ze kwamen samen niet uit de naam dus besloten ze een boek open te slaan en het eerste woord wat er stond zo zou de band gaan heten. En dat was Flux. Tijdelijke vervanger: Fons Huisman, basgitarist, en studeert wiskunde, natuurkunde en technische informa tica. Bart Bakker is gitarist, is 22 jaar en studeert technische informatica. De band is ontstaan doordat Bart samen met zijn vrienden een voor keur had voor rockmuziek. Bart kocht een elektrische gitaar en van het een komt het ander sindsdien zijn ze begonnen en nooit meer gestopt. zelfs een keer een nummer over sok ken gemaakt... De band oefent op een zolder in De Waal, waar ook hun spullen staan. De zolder is van Jasper's vader. Muziek maken zelf doen ze gewoon voor de lol, maar beroemd worden zou leuk zijn, evenals een Top-100 hit. Maar dat blijft een droom. Kim Witte, Jonathan Sipkema en Jerry Rump De raad houdt zich ook met andere dingen bezig, bijvoorbeeld de anti- pestbrigade. Die is bedacht door een van de raadsleden, Manouk. Haar idee wordt nog verder uitgedacht. Met de gouden brievenbus gaat het niet erg goed. De laatste tijd zijn er weinig brieven, dus weinig te verga- ii deren en meer tijd voor de disco.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5