Predikante maakte studiereis naar India W Dak- en golfplaten TEXELSE COURANT 'Schokkende confrontatie met armoede' Dakpannenlegger begint voor zichzelf 11 Bedrijvigheicl Geknip$<f Makelaardij STOPPEN MET ROKEN EN AFVALLEN /TT RVT [If Hout- en Bouwcentrum Van der Vis' Telefoon 312356 DINSDAG 1 MAART 2005 Bedelende vrouwen. Mensen in zelfgebouwde hutjes langs de weg. Toeterende auto's. Verkeer, waar bij ik me verwonderd afvraag hoe het komt, dat er niet meer ongeluk ken zijn. Dat zijn mijn eerste in drukken als ik in India aankom. Vanaf die eerste aanblik besef ik: Nederland en India zijn niet alleen twee verschillende landen. Het zijn twee verschillende werelden. Nederland is in toenemende mate geseculariseerd. Godsdienst is ver schoven naar de rand van de samen leving. In India is de hele samenleving doordrenkt met godsdienst. Talrijke hindoetempels verrijken het straat beeld. En op gezette tijden klinkt de oproep tot gebed vanaf de minaret van de moskee. Vele godsdiensten kun je hier aantreffen. Vooral het hin doeïsme drukt haar stempel op India. Nederland behoort tot de rijkere lan den in de wereld. Al is er ook hier (vaak verborgen) armoede. India is een land in opkomst. Geen ontwikke lingsland meer, al is de confrontatie met de armoede die je er aan kunt treffen schokkend. Vanaf het eerste moment dat ik aankom in India, dringt de vraag zich aan mij op: hoe moet ik mij een houding geven tegenover mensen die zo weinig hebben? Toen de globalisering in 1991 van wege economische problemen haar intrede deed in India, had dit conse quenties voor het hele economische bestel. Veelal westerse bedrijven na men en nemen nog altijd bedrijven over. Er wordt gemechaniseerd, wat tot ontslagen leidt. Vooral vrouwen worden het slachtoffer, omdat die vaak ongeschoold werk doen. In fa brieken zijn het vaak jonge meisjes die voor anderhalve euro per dag producten maken voor de westerse markt. En eeuwenoude landbouw methodes moeten nu wijken voor moderne methodes. Tractoren ne men het werk van mensen over. Ge netisch gemanipuleerde rijst wordt verbouwd. Pesticiden worden ge bruikt. Binnen korte tijd blijkt het land zo vervuild dat het niets meer op brengt. Kleine boeren, die door de nieuwe landbouwmethode in de schulden.zijn geraakt, zien vaak geen andere uitweg dan zelfdoding. Door zelf (soms samen met het gezin) pesticiden in te nemen, maken zij een einde aan hun uitzichtloze situatie. Globalisering Half januari vertrok ik - in het kader van mijn studietijd - met veertien an dere predikanten naar India. Het doel van de reis was om enerzijds de ban den met de Indiase kerken te verster ken, anderzijds om te zien hoe in In dia omgegaan wordt met een multi culturele samenleving- Om ons met nieuwe ogen te leren kijken naar onze eigen situatie. Samen met nog vijf predikanten richtte ik mij op sociale analyse. Aandacht ging vooral naar de globalisering en de sociale gevol gen daarvan voor de Indiase samen leving. Het waren met name Bas Wielenga en Gabnele Dietnch van het Tamilnadu Theologisch Seminarie in Madurai, die ons daarbij begeleidden gezien en worden daarom sociaal buitengesloten. Zij wonen in eigen dorpen, mogen niet de tempel betre den, mogen geen andere mensen aanraken (zelfs met met hun scha duw). Zo zijn er talrijke regels die hen onderdrukken. Dubbel onderdrukt worden de vrouwen onder de dalits. Zij worden als ondergeschikt gezien aan de man. Dit uit zich dikwijls in (al dan met seksueel) misbruik. Daarbij worden vrouwen gezien als arbeids krachten. Vroeger hield dat in dat de man een bruidsschat moest betalen, wilde hij een vrouw trouwen. Tegen woordig heeft deze situatie zich Caroline der Nederlanden, predi kante van de Waddengemeente, maakte vorige maand een stu diereis naar India. Deze was ge organiseerd door Kerkinactie, een organisatie die missionaire en diaconale activiteiten uitvoert namens de Protestantse Kerk in Nederland. Doel van de reis was de banden met de Indiase kerken te versterken en te zien hoe in India wordt omgegaan met een multiculturele samenwerking en verschil in welvaart. In bijgaand artikel bericht ze over haar erva ringen. en inspireerden. Als eigen perspec tief interesseerde het mij vooral hoe de sociale situatie van vrouwen en kinderen in India was. Om de sociale situatie in India te kun nen begnjpen, kunnen wij met om het kastensysteem heen. Officieel, vol gens de grondwet, bestaat het niet meer, maar in de praktijk is het alom aanwezig. Het kastensysteem bete kent dat de Indiase bevolking wordt ingedeeld in hiërarchische groepen, kasten genaamd. Grofweg bestaan er vier kasten. Daarnaast bestaat er nog een groep mensen (zo'n twintig procent van de bevolking) die daar buiten valt. Zij noemen zichzelf dalits, wat onderdrukten betekent. Zij draai en op voor al het werk dat als onrein wordt gezien. Wassen, leer bewer ken, schoonmaken, stratenvegen, enz. Na de tsunami waren zij dege nen die alle dode lichamen borgen. Ook de dalits zelf worden als onrein merkwaardigerwijs omgedraaid. Om dat mannen zich bij de moderne landbouwmethoden meer in de schul den steken, en de vrouw als arbeids kracht op het land minder nodig is, moeten vrouwen nu bij hun huwelijk een bruidsschat geven aan de man. Vrouwen, meisjes worden daardoor gezien als een last voor het gezin. Het gevolg daarvan is dat veel meisjes bij de geboorte worden omgebracht en dat meisjesfoetussen worden ge aborteerd. Dit heeft nu al geleid tot een scheve bevolkingsgroei. Veel meer jongens dan meisjes worden geboren. Bijzonder was het om on derweg een meisje tegen te komen dat 'gered' was van de dood. Na druk van buitenaf hadden de ouders be sloten het meisje te laten leven. In Pondicherry, een stad aan de oost kust van India, ontmoetten wij een van de weinige vrouwelijke predikan ten in India, reverend Jacquilin. Zij vertelde hoe haar eerste zorg als predikante was om de sociale posi tie van mensen in India te verbeteren. In haar eerste gemeente, die veelal bestond uit dalitgezinnen die werk zaam waren in de bouw, lukte het haar een vakbond op te zetten. De belangen van deze bouwvakkers worden nu door deze vakbond behar tigd. Deze vakbond functioneert nu inmiddels los van de kerk. Dit is no dig omdat sociale actie vanuit de kerken met de nodige argwaan wordt bekeken. Men denkt dat de kerken uit zijn op bekering, wat spanningen in de multireligieuze Indiase samenle ving met zich meebrengt. Dominee Jacquilin was een van de vele men sen die wij tegenkwamen die zich in zetten om de sociale situatie in India te verbeteren. Doorzettingsvermogen Ook indrukwekkend waren de getui genissen van twee vrouwen in een dienst van dalits. Zij getuigden hoe respectievelijk de moeder en de echt genoot om waren gebracht in de strijd voor sociale gerechtigheid. Het weerhield hen niet om met niet afla tend doorzettingsvermogen deze strijd voort te zetten. Veel indruk maakte het om mensen te ontmoeten voor wie de strijd om sociale gerechtigheid zo'n belang rijke plaats in hun leven en werken inneemt. Het deed mij beseffen hoe zeer dit binnen mijn eigen werk, als parttime predikante in een gemeente, ondergesneeuwd is geraakt. Het heeft mij de ogen geopend waar mijn werk als predikant(e) moet beginnen: bij de noden van de mens zelf. Op welk terrein van het leven dat ook is. De vraag naar de verlegenheid die de armoede daar tegenover onze rijk dom oproept, blijft staan. Het enige antwoord dat ik daarop kan geven is mij net als genoemde vrouwen zon der ophouden trachten in te zetten voor een wereld waarin ieder mens tot zijn of haar recht komt. Een eer ste stap daarbij is kritisch consume ren. Nagaan in hoeverre wat ik hier koop, bijdraagt aan een.rechtvaar dige samenleving. In Nederland en India. Caroline der Nederlanden Dakpannenlegger Erwin Baaten burg de Jong is voor zichzelf be gonnen. Onder de naam BDJ Bouwservice start hij een eigen pannendekkersbedrijf, dat ook gespecialiseerd is in lood- en zink werken, dakkapellen en dakramen. Baatenburg de Jong heeft een be roep dat veel voldoening geeft. 'Ze zeggen wel eens: het dak is de kroon van een huis. Ik begin met een kaal dak en werk dat op tot een mooi en waterdicht geheel. Als je na afloop van de steiger afstapt en alles netjes is opgeruimd, dan geeft dat een vol daan gevoel. Je ziet wat je hebt ge maakt. Een huis krijgt pas uitstraling als de pannen op z'n plek liggen vertelt de dakpannenlegger, die zijn vak al een jaar of vier a vijf uitoefent. Hij volgde er een opleiding voor bij opleidingsinstituut SBD en deed daarna ervaring op bij werkgevers in Brabant. 'Dakpannenleggen is een vak. Als je er niet genoeg verstand van hebt, dan kom je voor verrassin- gen te staan. Als je kennis en erva ring hebt, dan weet je van te voren welke verrassingen je kunt tegenko men en hou je daar rekening mee. Als je een dak aan het maken bent. moet je altijd twee stappen voor zijn bij het onderdeel waar je mee bezig bent. Als je bijvoorbeeld aan het panlatten schieten bent, dan moet de maatvoe ring kloppen. Want je moet wel bij de nok uitkomen. Wat je nog wel eens ziet is dat de dakpannen niet goed genoeg zijn verankerd. Bij sommige panden zie je dat bij elke storm er weer pannen af zijn gewaaid. We zit ten hier in windgebied categorie één, elke pan moet gewoon vastliggen.' Dakpannenleggen was niet altijd het beroep van de ambachtsman die werd geboren in Delft en na de mid delbare school zes jaar bij de Lucht mobiele Brigade diende en onder meereen halfjaar in Bosnië zat. Texel heeft al vele jaren zijn belangstelling, ook omdat hij er als verwoed para chutist al menig sprong heeft ge maakt. 'En het is gewoon een aan trekkelijk eiland.' Een half jaar lang werkte hij bij Visser's Bouw- en Timmerbedrijf, waarna hij de sprong maakte om voor zichzelf te beginnen. 'Op Texel is nog geen dakpannen- leggersbedrijf, veel aannemers laten een gepecialiseerd bedrijf van de overkant komen. Er moet hier vol doende werk zijn voor een dakpan nenlegger. Bedrijven en particulieren kunnen hem inhuren voor renovatie en nieuwbouwklussen.' Hij geeft vrij blijvend advies, rekent geen voorrij- kosten, voert desgevraagd een gra tis dakinspectie uit en levert ook dakpannen en ander materiaal. In principe heeft hij een eenmansbedrijf, maar mocht hij meer menskracht nodig hebben, dan huurt hij die in. Baatenburg de Jong is telefonisch te bereiken via nummer 318006 of 06- 54677519 en via e-mail info@bdj bouwservice.nl. Het adres van zijn website is www.bdjbouwservice.nl. In maart een verhoging van 16%, de eerste twee weken van juli 18%, de laatste twee weken van juli en de eerste drie weken van augustus (school vakantie) liefst 32% verhoging. Bij navraag blijkt dat niet alle campings op Texel prijsverhogingen hebben doorgevoerd. Het is-dus zaak om voor het boeken de nieuwe pri|sli|st op te vragen en er niet van uit te gaan dat de verhoging voor 2005 redeli|k is gebleven Wellicht zijn er nog meer vakantieparken, die misbruik willen maken van de prijsverlagingen van rederi| TESO. H.A. Voogel, Hoorn Kampeertarief In de Kampeer Caravan Kampioen (KCK) van de ANWB deze maand een kritische brief over de kampeer- tarieven op vakantiepark De Krim. 'De bezoekers van Texel zijn aange naam verrast door de prijsverlaging van de veertarieven, wat vooral voor de bezitters van een caravan van belang is. Maar er zit een addertje onder het gras: vakantiecentrum De Krim heeft namelijk gemeend hier misbruik van te moeten maken en heeft de prijs voor 2005 schrikbarend verhoogt', schrijft H.A. Voogel uit Hoorn. Bij navraag is hem gebleken dat niet alle Texelse campings de prijzen heb ben verhoogd. Vakantiepark De Knm reageert aldus: 'In 2004 zijn we be gonnen met een uitgebreide renova tie van de centrumfaciliteiten met onder andere een grote indoorspeel- tuin, een nieuw snackrestaurant, een nieuwe keuken en een nieuwe recep tie. Ook voor 2005 staan verbeterin gen gepland. Alle voorzieningen wor den vernieuwd. Een eerste toiletgebouw is compleet gereno veerd en het hele seizoenplaatsen- terrem (225 plaatsen) zal worden voorzien van riolering, kabel en stroomaansluitingen Mede inge geven door deze aanpassingen heb ben we na grondig marktonderzoek besloten de tarieven aan te passen. Veel terugkerende gasten hebben we in de zomer van 2004 een vroegboek- korting aangeboden, waarvan volop gebruik is gemaakt. De prijsverlaging in maart is voornamelijk het gevolg van seizoensinvloeden, aangezien Pasen dit jaar reeds in maart valt.' Dakpannenlegger Erwin Baatenburg de Jong Inspecteert een dak. ONROERENDE GOEDEREN TAXATIES HYPOTHEKEN ASSURANTIËN Op vertoon van deze advertentie 10% korting op de monumenten uit onze showroom Behoort u ook tot die groep mensen die vast besloten zijn het roken op te geven maar het helaas niet volhouden? Heeft u ook van die situaties of gewoonten waarbij u bijna automatisch'ëen sigaret pakt ofschoon u er eigenlijk mee wil stoppen? Ons actuele woningaanbod: www.texelvastgoed.nl TE KOOP in DEN BURG Weststraat 18 Direct bij het dorpscentrum gelegen sfeervol hoekhuis met garage Vóór én achtertuintje. Perceelsgrootte 144 m2 eigen grond. Indeling: hal/entree met trapopgang, gezellige woonkamer met erker, prima lichtinval, eetkeuken ged. voorzien van inbouwapparatuur, portaal met toilet en washok, bijkeuken met deur naar garage. Verdieping: 3 slaapkamers (I met inbouwkast), leuke moderne badkamer met unieke schelpen-harsvloer, ligbad, douche, toilet en wastafelmeubel. Voorzien van isolatieglas, larix vloerdelen op de begane grond, vernieuwde uitgebreide elektra en moderne HR cv-ketel. Dit huis voelt goed. u trekt er zo in. Aanvaarding kan in overleg geschieden. TE KOOP in DEN BURG Bernhardlaan 117 Mooi gelegen vrijstaande semi-bungalow met garage en tuinhuis (3x4) op een perceel eigen grond van SIS m2. Indeling: ruime hal/entree met trapopgang. twee slaapkamers, toilet en badkamer, zonnige living, nieuwe open keuken (v.v. inbouwapparatuur). Op de verdieping een ruime overloop en twee grote slaapkamers. Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B.V. Kogerstraat 57 Postbus 87 1790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 Fax: 0222 31 39 00 info@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Privé: dhr. P. Kuip Czn. Tel. 31 20 31 dhr. j.P. Coutinho Tel. 31 46 ÓS dhr. M.R. Trap Tel. 31 92 42 Industrieweg 10H, 1785 AG Den Helde Tel. (0223) 632106/ Fax (0223) 63164i Indien u stopt met roken kunt u uw lichaam weer in goede conditie brengen. Heerlijk om weer meer zuur stof te kunnen inademen, veel beter te ruiken en te proeven. Geen hoofdpijn, niet meer kortademig, geen kwellende rokershoest, niet meer afhankelijk van nico tine. Is dit geen goede motivatie om te stoppen'' Met onze methode kunnen wij u in één keer definitief van het roken afhelpen. Bij de oren zetten wij drie kleine steriele puntjes in, die het lichaam snel ontgiften en ervoor zorgen dat u binnen vier dagen geen nicotine meer in uw bloed heeft, dit wordt afgevoerd via de natuurlijke weg. Omdat dit zo snel gaat heeft het lichaam geen tijd voor afkick verschijnselen, zou uzelf stoppen zonder hulpmiddelen dan duurt het ongeveer een maand voordat de nicotine eruit is en dan komen juist die nare bijverschijnselen. Zodra deze zijn geplaatst beginnen ze direkt te werken en u zult merken dat de zin om te roken direkt gaat afnemen. Na een week halen we deze puntjes er weer uit en krijgt u een nieuw puntje in uw oor, deze zorgt ervoor dat u geen zin meer in roken krijgt en niet gaat snoepen zodat u dus niet dikker wordt. Dit laatste puntje valt er na twaalf dagen vanzelf uit Deze methode wordt ook wel auriculotherapie genoemd, dit staat voor oor acupunc tuur, en is één van de veiligste behandelmethoden. De ervaring leert dat deze zichzelf bewezen heeft doordat er al duizenden mensen baat bij hebben gehad. Voor stijlvolle GRAFMONUMENTEN HELDERSE STEENHOUWERIJ Ons slagingspercentage is 97 Wij geven een levenslange garantie op de behandeling. Mocht u toch weer terugvallen in uw oude gewoonte binnen een half jaar dan krijgt u van ons een geheel gratis tweede behandeling. Daarna betaalt u slechts een kleine vergoeding. Onze behandelwijze heeft regelmatig positieve aan dacht gekregen van diverse actualiteiten programma's opT.V. Ook kunt u bij ons terecht om af te vallen. U krijgt dan de eerste week twee puntjes in het rechter oor en de volgende week twee puntjes in het linker oor. Dit ir combinatie met een uitgekiend dieet schema waar bij het hele gezin kan mee eten en u zoveel eet dat u 's avonds geen hongergevoel overhoudt. De resultaten hiervan zijn dat u in een maand 7 tot 8 kilo afvalt. Op DINSDAG 8 MAART zijn wij aanwezig in Hotel de Lindeboom, Groeneplaats 14 (Den Burg) in Texel. Voor de vervolgbehandelmg zijn wij op dinsdag 15 maart weer aanwezig in Texel Wij werken uitsluitend op afspraak. Voor meer informatie of het maken van een afspraak kunt u bellen naar de praktijk voor auriculo therapie, Slenkweg 2 te Ressen-Bemmel. Tel. 0481 - 462453. Tevens hebben wij ruime ervaring met behandelen van groepen enbed rijven. Bezoek ook onze website: www.kpspeek' nl Voorzien van isolatieglas (merendeels), nieuwe HR cv-ketel en laminaatvfoer. Een met zorg aangelegde en tevens gedraineerde Een keung geheel op een pnma locatie met het centrum op loopafstand. In onze monumenten tuin en showroom slaan meer don 60 monumenten (Lid van de Algemene Bond van Natuursteen Verwerkende Bedrijven) Nieuwe locatie showroom en Aangesloten bij: Speciaalzaak voor graf- en urnmonumenten

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6