Texels trots DuiN Duitse oud-ambassadeur spreekt bij herdenking ülPyrrus-overwinning Texelse pierenvisser Texel stapt uit fusie van sociale diensten e Geknipt Nostalgisch feest op bevrijdingsdag -TEXELSE J C0URANT Noojfoor het eerst zal op Texel Duitse betrokkenheid zijn bij de ^dodenherdenking van 4 mei. Tijdens de samenkomst in de I - hervormde kerk van Den Burg zal een toespraak gehouden enXjrden door Otto von der Gablentz, die van 1983 tot 1990 ^puitslands ambassadeur in Den Haag was. De in 1930 in Ber- tstrjjn geboren diplomaat werd in ons land gerespecteerd en int zelfs populair door zijn innemende en tactische optreden en i55 Boor zijn perfecte beheersing van de Nederlandse taal. wethouders bekendgemaakt. Het programma begint om 12.00 uur met een luchtlanding bij 'Buitenlust' aan de Kogerweg met 'ouderwetse' bol vormige parachutes, uitgevoerd door Pathfinders in geallieerd uniform. Overwogen is om daarbij een of meer antieke vliegtuigen te gebruiken, maar daarvan is afgezien wegens te hoge kosten. De para's worden opge wacht door 12 tot 15 oude leger voertuigen die in optocht naar de Groeneplaats rijden. Daar zal burge meester Geldorp in expositiecentrum Tusse de Banke het officiële starsein voor de festiviteiten geven. /on der Gablentz, die in Berlijn en kshtfreikurg rechten studeerde en op iet gebied van politicologie en so- seiitjciologie onderzoek deed in Brug- taaitae, aan het Sint Antony's College Oxford en de Harvard universi- •it in de Verenigde Staten, was m 1959 tot 1995 in Duitse diplo- itieke dienst. Na zijn ambassa- •urschap in Nederland was hij in •zelfde functie drie jaar werk- lam in Tel Aviv en twee jaar in Aoskou. Van 1996 tot 2001 was hij ectorvan het Europacollege Brug- 5ns jjeen Natolin (Warschau) en de af- na gelopen vier jaar functioneerde hij ,,'r i Amsterdam, onder meer als Exe- Tcutive President van Europa Nos- let 4/5 mei Comité Texel overwoog I geruime tijd om ook de vijand van veleer bij de herdenkingen te betrek en vindt daarvoor nu de tijd rijp. let feit dat de oorlog zestig jaar ge iden eindigde, wordt een goede anleiding gevonden om de hetden- ingen een meer Europees dan een ntsluitend nationaal karakter te ge ien De bijeenkomst in de kerk (die >m 18.30 uur begint) zal in verband it het optreden van Von der Jablentz iets langer duren dan in loorgaande jaren, maar voor de rest dezelfde wijze verlopen. Dat laat- te geldt ook voor de aansluitende Wie tocht naar de monumenten op te begraafplaats aan de Kogerstraat. Luchtlanding n verband met het lustrum zal Bevrij- Imgsdag op donderdag 5 mei uitge red worden gevierd. Het feestpro- jramma staat al in grote lijnen vast en werd dinsdag door burgemeester en Boek Aansluitend zal Hun leven voor ons leven worden gepresenteerd, een door Cees Hoogerheide samenge steld boek over de oorlogsmonu menten en de geallieerde graven op Texel. Het is een met nieuw feitenma teriaal aangevulde combinatie van het boek Het verhaal achter de graf steen van Bram van Dijk en de be schrijving van Texelse oorlogsmonu menten van Hans van Es. Ook wordt een overzicht met achtergrondinfor matie gegeven van de negen zwerf keimonumenten die .twee jaar gele den werden aangelegd op plaatsen waar geallieerde toestellen zijn neer gestort en is een lijst aan toegevoegd van de Texelaars die als gevolg van de Tweede Wereldoorlog om het le ven zijn gekomen, gelijk aan de lijst op het monument aan de Koger straat. Het is bedoeling het eerste exemplaar van het boek aan te bie den aan Harold Kious, de oorlogs vlieger die destijds door de Teso- mannen Krijnen, Griek en Boekei uit zee werd gered, jaren later werd op- gespoord door Willem Bakker en sindsdien regelmatig op Texel komt. Om 14.00 uur begint in de hervormde kerk de presentatie van de opera De Russenoorlog van Pip Barnard en Ed de Boer. Van 15.00 tot 21.00 uur wordt op en rond de Groeneplaats het eigenlijke bevrijdingsfeest gehouden, tegelijk met een bevrijdingsproeverij waar de restaurants van Den Burg hun beste culinaire gerechten op tafel zetten. De promotiekaravaan van de Koninklijke Marine geeft een roadshow met klim wand en andere sportieve uitdagin gen voor publiek, terwijl jongere kin deren worden vermaakt met clowns, springkussen en dergelijke. Van 15.00 tot 16.00 uur geven het Konink lijk Texels Fanfarekorps en muziek vereniging Excelsior een concert met vocale steun, waarbij werken uit de jaren veerig op het programma staan. Aansluitend is een optreden van het Oudeschilder Visserskoor. Nostalgie Van 17.30 tot 18.30 uur wordt een groots opgezette show gegeven van mode, muziek en dans uit het verle den. Rond dertig personen verzorgen deze door het bureau Marleen Events (van Marleen Terwindt uit Oosterend) georganiseerde presentatie die in ver halende lijn laat zien en horen waar het publiek tussen de jaren dertig en zeventig warm voor liep, veelal tegen de achtergrond van crisis, oorlog en andere ingrijpende tijdsomstandighe den. Marleen Terwindt: 'Het belooft leuk, leerzaam en nostalgisch te wor den. Om het voor alle leeftijden aan trekkelijk te maken zal een presenta trice uitleg geven.' Aansluitend volgt een optreden van de Big Band Texel en vanaf 21.00 uur zorgt de Texelse formatie Make me Smile voor enter tainment. Tenslotte vermeldt het programma een dne uur durend spectaculair pop concert, dat volgens het 4/5 mei Co mité een 'knaller' zal worden, ver zorgd door een groep met interna tionale reputatie waarvan men de naam nog niet bekend wil maken. 4 Raad van State geeft Duinker gelijk Het ministerie van Landbouw, Na- juur en Voedselkwaliteit heeft in 002 ten onrechte toestemming jerleend aan drie pierenvissers ran Wieringen om ten oosten van Texel aan het werk te gaan. Dat eeft de Raad van State bepaald, •ierenvisser Flip Duinker en de meente zijn in het gelijk gesteld. »r Duinker is het echter een rus-overwinning, omdat de fieringers naar alle waarschijnlijk heid niet ogenblikkelijk hoeven te jertrekken. inker en zijn vrouw Cynthia Winkel- m stapten naar het rechtscollege, idat zij veel moeite hebben met het hun ogen wisselvallige beleid van IV. Het ministerie weigerde in 2002 in verzoek van Duinker om zijn vis- ibied ten oosten van Texel een ikje te verschuiven en tot verbazing de Texelaars verleende LNV in itzelfde jaar moeiteloos toestem- Xp|ing aan de drie Wieringer pieren- ®">sers om eveneens op de Vlakte Kerken de Engelsmanplaat te ran werken Doordat de Wieringers in hetzelfde gebied als zeeaas- indel Arenicola vissen, vrezen Duin en Winkelman de hoeveelheid pieren snel schaars wordt, terwijl ze Zelf in het verleden altijd met beleid jfisten om de populatie niet aan te >ten. De gemeente wendde zich tot Raad van State, omdat het minis- VERVOLG VAN PAGINA 1 Scherpschutters telfde prijs te laten schieten. Dan fcouden leden snel de overstap ma- -xen naar de nieuwe club. Bovendien: de prijs die wij rekenen ligt keurig in jhet midden van de tarieven die lan- pelijk in rekening worden gebracht. Ik pegrijp dat Bakker en de anderen dat "et leuk vinden, maar daar kunnen ze )ns met de schuld van geven. Zijn 'rgument dat er gemeenschapsgeld i het gebouw zit, is onterecht. Het betrof een afkoopsom voor de raam- Subsidie die handboogvereniging De plandschutters ontving, als tege- tkoming in de huur van de rever. Binnen de Stichting staan neuzen nu keurig dezelfde kant dat willen we graag zo houden.' als gevolg dat de nieuwe club ers gaat schieten. Bakker: 'Voor is het vele malen goedkoper om rlopig aan de vastewal te gaan hieten.' terie zich niets aantrok van het be stemmingsplan voor het Texels deel van de Waddenzee. Daarin staat dat pierenvissen ten oosten van Texel (Vlakte van Kerken en Engelsman plaat) is verboden. Alleen voor Duin ker is een uitzondering gemaakt (overgangsrecht), omdat hij al sinds de jaren zeventig op pieren vist en een persoonsverbonden vergunning heeft die niet overdraagbaar is. Het ministerie vond het in 2002 ook niet nodig de verplaatsing van de Wieringer pierenvissers te toetsen aan de Habitatrichtlijn en dat is voor de Raad van State aanleiding ge weest de vergunning (die op basis van de Natuurbeschermingswet werd verleend) te vernietigen. Het rechts college beriep zich daarvoor op een uitspraak van het Europese Hof over het zogeheten voorzorgsprincipe dat voor activiteiten op het wad pas ver gunningen mogen worden verleend als vaststaat dat er geen bodem beroering plaatsvindt. De Wieringers kregen in 2002 toestemming te ver kassen, omdat hun eigen gebieden leeg begonnen te raken, terwijl de oostzijde van Texel rijk met wad- pieren is bezaaid. Winkelman en Duinker zagen in de actie van LNV een methode om het pierenvissen op de Waddenzee versneld om zeep te helpen. De Wieringer bedrijven heb ben elk eveneens persoonsverbon den vergunningen die niet overdraag baar zijn en Duinker en de Wieringers zijn de enige vier die in het Wadden gebied nog machinaal op pieren mo gen vissen. De uitspraak heeft bij Winkelman en Duinker nog niet tot opluchting ge leid, omdat het ministerie sinds 2002 meerdere vergunningen aan de Wie ringers heeft verleend, waardoor de kwestie gecompliceerd is geworden en het niet per definitie vaststaat dat de Wieringers moeten vertrekken. Tijdens de zitting van de Raad kwam al aan de orde dat Duinker en de ge meente eigenlijk in het verweer had den moeten komen tegen een zoge heten verlengde beschikking die het ministene in 2003 als vervolg op de nu vernietigde vergunning verleende. Zowel Duinker als de gemeente ont dekte pas later dat die verlengde beschikking eigenlijk als nieuwe ver gunning moest worden gezien. Eind vorig jaar werd opnieuw een vergun ning verleend en volgens LNV zouden de Wieringers daardoor tot 2007 on gehinderd op Texels grondgebied moeten kunnen blijven werken. Door dat de Raad van State alleen op ba- Schiet mij maar lek sis van de Habitatrichtlijn de vergun ning uit 2002 heeft vernietigd, is het volgens Winkelman onduidelijk ge bleven wat de later verleende be schikkingen en vergunningen voor kracht hebben. 'Dat zijn nu eigenlijk vergunningen zonder inhoud gewor den, maar we weten het niet omdat de Raad van State er geen duidelijke uitspraak over heeft gedaan. We we ten nu ook met hoe het in de praktijk doorwerkt. Onze advocaat is aan het uitzoeken hoe bestuursrechtelijk al lemaal zit. Het is een heel rare situa tie waarin we terecht zijn gekomen.' Ongewenst Volgens een woordvoerder van de gemeente is het formeel-juridisch mogelijk dat de Wieringer bedrijven op basis van de later verleende ver gunningen gewoon kunnen door- vissen. 'Maar dat Is wel een onge wenste situatie.' De gemeente over weegt een brief te schrijven aan mi nister Veerman van LNV met het ver zoek ook de vergunningen in te trek ken die na de vernietigde vergunning zijn verleend. De gemeente is even eens aan het bekijken of er handha vend tegen de Wieringer bedrijven kan worden opgetreden. Mogelijk wordt een beroep gedaan op de rijks politie te water, zodat die kan consta teren wanneer de Wieringers op Tex els grondgebied actief zijn. 'Daarna zouden via de bestuursrechtelijke kanalen dwangsommen kunnen wor den opgelegd en verbeurd worden verklaard.' Het college moet nog een besluit over het voorgenomen hand havend optreden nemen. De gemeente is tevreden met de uit spraak, ondanks het feit dat de Raad van State geen uitspraak heeft ge daan over de inbreuk die LNV vol gens het college op de gemeentelijke autonomie deed. De woordvoerder wijst erop dat het vaker voorkomt dat de Raad van State zich voor de ver nietiging van een besluit of vergun ning tot enkele bezwaren beperkt, zodat ze lastige kwesties achterwege kan laten. Texel doet niet meer aan de vor ming van één sociale dienst voor zeven gemeenten in de Kop van Noord-Holland. Het gemeentebe stuur houdt de voorziening van wege de eilandpositie liever in ei gen huis en onder eigen beheer. Zowel het college als de raads commissie Welzijn hebben zich una niem gekeerd tegen de plannen om één intergemeentelijke sociale dienst met Wienngen, Anna Paulowna. Wie- ringermeer, Schagen. Zijpe en Nieuwe Niedorp te realiseren. De gemeente doet niet mee aan een vervolgonderzoek dat het Gewest Kop van Noord-Holland en de andere gemeente willen verrichten naar de kosten dié zijn gemoeid met het ontvlechten van de diensten binnen de afzonderlijke gemeenten en de samenvoeging. Texel deed twee jaar geleden nog wel mee aan een onder zoek. van adviesbureau Ernst Young om de mogelijkheden van een fusie te onderzoeken. Volgens het college is dat onderzoek inmiddels ingehaald door de nieuwe Wet Werk en Bijstand en de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Beide wetten (de een moet ervoor zorgen dat mensen zonder baan weer werk vinden en de ander regelt allerlei zaken op het gebied van wo nen, zorg en welzijn) liggen in eikaars verlengde en daarom is het volgens de gemeente beter de sociale dienst in eigen beheer te houden. 'We wil len het samenbrengen in één loket voor zorg, wonen, welzijn en inko men', aldus wethouder Annie Hin. De commissie Welzijn zag ook de bui hangen dat Texelaars in de toekomst mogelijk naar de overkant moeten voor een bezoek aan de sociale dienst. 'Dat moeten we voorkomen', aldus Alfred Schaatsenberg (PvdA). 'We zouden wel vreemd bezig zijn, als we eerst het Centrum voor Werk en Inkomen op Texel weten te behouden en dan mensen voor de sociale dienst naar Den Helder sturen', aldus Arthur Oosterbaan (GroenLinks). De commissielèdèn pleitten ervoor wel naar eventuele andere vormen van samenwerkingen tussen de sociale diensten te blijven kijken. Piet Standaart (Texels Belang) opperde de mogelijkheid met de sociale diensten van de andere eilanden samen te werken. Volgens een woordvoerster van het gewest is het mogelijk dat Texel later alsnog instapt. Volgens haar zou dan wel moeten worden bekeken wat daarvan de gevolgen voor de andere gemeenten zouden zijn. Ze wijst erop dat Texel ondanks de afwijzingen de ontwikkelingen wel geïnteresseerd blijft volgen. Uitwaaien op het grootste waddeneiland Stranden, duinen, bossen en polders Voor wandelliefhebbers is Texel een eiland om van te smullen. Onderweg maken ze kennis met het echte eilandgevcel. In ANBO Vizier, het blad voor 50- plussers, deze maand een uitgebreid verhaal over 'Uitwaaien op Texel'. Voorzien van mooie plaatjes voert de route de lezer langs de Hoge Berg, kaasboerderij Wezenspyk, de Hors, de Mokbaai, de vuurtoren en het na tionaal park. KIJK OP DE KUST BêHQ "D Raadzaal wordt niet veranderd De indeling van de raadzaal blijft zoals die is. Op GroenLinks na voe len de partijen er weinig voor om het meubilair anders neer te zet ten. 'Het staat al jaren hetzelfde en het is zo al jaren goed gegaan', al dus Frans Visman (D66). Een groepje raadsleden had bedacht dat een andere indeling meer recht zou doen aan het dualisme. Toe schouwers op de publieke tribune zouden daardoor niet meer tegen de ruggen van de raadsleden hoeven te kijken en de scheiding tussen de raad en het college zou beter zichtbaar worden. Een tekenaar had schetsen met andere mogelijke indelingen ge maakt. Tijdens de raadscommissie Werk wijze Raad bleek de veranderingsdrift toch niet zo groot te zijn. Alfred Schaatsenberg (PvdA) zei de indeling wel te willen veranderen, maar sloot zich toch aan bij de rest. Volgens de meeste commissieleden is het wel goed om de gemeenteraad in het nieuwe gemeentehuis meer naar het publiek te laten kijken. Als voor waarde werd gesteld dat de burge meester en de raadsgriffier in de nieuwe raadzaal in ieder geval zicht op het publiek moeten hebben. Piet Standaart (Texels Belang) ontraadde met klem in de nieuwe raadzaal over te gaan op een 'Lagerhuis-opstelling' waarbij de raadsleden net als in het televisieprogramma van de Vara (of het parlement in Londen) tegenover elkaar zitten. 'We hebben in de ge meente Tynaarlo zo'n opstelling ge zien, maar na een half uur heb je al pijn in je nek omdat je telkens naar achteren moet kijken om te zien wie er aan het woord is.' Een hoefijzer- vorm zou volgens Standaart beter zijn. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) vond het jammer om de huidige in deling ongemoeid te laten. Hij deed nog een poging zijn collega's over te halen door voor te stellen na afloop van de vergadering met zijn allen even de handen uit de mouwen te steken, maar dat voorstel werd door de andere commissieleden niet over genomen. Samenwerking voor zorgwoningen Geertje van Lingen van de Stich ting Zorgcentrum Texel (een werk maatschappij van Corbis Plus) en Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel tekenden deze week een overeenkomst waarmee zij zorgbehoevenden meer mogelijk heden bieden passende woon ruimte te vinden. De afgelopen tien jaar werden in de nabijheid van verzorgingstehuis de Gollards diverse wooncomplexen voor senioren gebouwd. Hierdoor is een woonzorgzone ontwikkeld, waar bewoners zo lang mogelijk zelfstan dig blijven wonen. Indien nodig kan gebruik worden gemaakt van de fa ciliteiten van het verzorgingshuis. De beide stichtingen nemen nu een volgende stap in de samenwerking door vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen. Voortaan wordt de helft van de vrijkomende senioren woningen in dit gebied bij voorrang toegewezen aan mensen met een RIO-indicatie van het Centraal Indi catieorgaan Zorg. Tot voor kort was deze groep uitsluitend aangewezen op een kamer in het verzorgingshuis of verpleeghuis, waardoor een lange wachtlijst is ontstaan. Veel zorg behoevenden zouden ook uitstekend verzorgd kunnen worden in een ap partement in de nabijheid van het zorgcentrum. De verwachting is dat dankzij de samenwerking tussen Corbis Plus en Wonen Texel de wachttijden voor zorgbehoevenden kunnen worden verkort Mensen die van deze regeling ge bruik willen maken, moeten wel bij de woningstichting geregistreerd zijn om inzicht te houden in de behoefte aan zorgwoningen. De overeenkomst geldt voor een proefperiode van twee jaar. Daarna vindt een evaluatie plaats en wordt besloten of de nieuwe werk wijze wordt vastgelegd in een defini tieve samenwerkingsovereenkomst. Jingle bells. Sneeuw is op Texel een angstig be zit. Zoals de afgelopen week weer eens bleek duurt het lang voordat het valt. En als het er eenmaal ligt. is het zomaar weg als gevolg van de nabij heid van de altijd warme zee. Wie er van wil profiteren, moet dus niet aar zelen, want het kan wel een jaar of langer duren voordat er weer een behoorlijk pak valt. Als dat er ooit nog van komt want de opwarming van de atmosfeer gaat ook aan het Gouden Boltje niet voorbij. Mogelijk heeft Hans Jimmmk dat gedacht toen hij woensdagochtend bijtijds zijn paard voorde arrenslee spande om een ntje te maken door de witte wereld en door onze fotograaf werd betrapt toen hij, komende van de Dennen, over de Rozendijk gleed. Pad Trompstraat een jaar eerder De verlenging van het voetpad van de Trompstraat in Oudeschild zal binnenkort worden uitgevoerd, een jaar eerder dan de bedoeling was. Reden is dat de aanleg dan samen valt met de aanleg van de centrale hemel-waterafvoer, zodat men maar één keer in de rommel zit en de kosten niet €12.000,- bedragen maar slechts €10.500,-. De dorpscommissie van Oudeschild heeft meer dan eens aangedrongen op de verlenging van het pad naast de straat, zodat de woningen aan de westzijde, tussen basisschool De Bruinvis en de Zeemanskerk beter bereikbaar worden voor voetgangers. De verlenging werd op het investe ringsplan voor 2006 gezet, maar komt al dit voorjaar tegelijk met het riool dat een eind moet maken aan de wateroverlast bij zware regenval. Dit afvoersysteem zal optimaal werken als zoveel mogelijk aanwonenden er de afvoer van hun dak op aansluiten zodat het gewone riool met langer wordt overbelast door het betrekke lijk schone regenwater. Omdat dit voor eigen rekening gebeuren moet. is de animo op dit moment nog niet erg groot. Het gemeentebestuur hoopt toch dat meer mensen op dracht zullen geven een aansluiting te maken. Als het tegelijk met de aan leg van de hemelwaterafvoer ge beurt, hoeft later met opnieuw gegra ven te worden. OV03 X.OOS VRIJDAG 4 MAART 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5