'Dat romantische zit bij ons in de genen JNa 45 jaar ziet houtwerk ook nog altijd goed uit' Oude Texelse kotter gevonden op Kaapverdische Eilanden #1 Gedichten Karin Beumkes in 'Echte inkt' DINSDAG 8 MAART 2005 itwas ogenschijnlijk een door- ee oude kotter waar Nico Jkert en zijn vrouw Gea aan ord stapten tijdens hun vakan- opde Kaapverdische Eilanden, n letters op de zijkant zag dat het schip in het verle- neen Wieringer kotter was ge lest en zijn interesse was gebo- i.Tot zijn verrassing vertelde de j>itein hem dat het schip ook nog orde Texelse vloot had gevaren, hig op het eiland ging Kikkert eteen op onderzoek uit en ont- !te dat hij en zijn vrouw aan Md van de voormalige TX48 melia Martha waren geweest. Itschip was van 1960 tot 1973 in nden van de familie Vlaming uit osterend. frienog drijft', mompelt Jaap Vla- gsr. als hij een mapje met foto's löeoude TX48 op de Kaapverdi- feeilanden doorbladert. Ook zijn lerBiem Vlaming reageert aange ef/ im verrast bij het zien van de fo- ivan de oude kotter in de tropi- le wateren van de Atlantische «aan. 'Hij is bijna niets veranderd', ilhiji 'Ook de stuurhut is nog na genoeg hetzelfde gebleven.' Te zien is dat er nog steeds met een groot houten stuurwiel wordt gevarën en dat ook het grootste deel van het in terieur van hout is. De beide Vlamingen en Kikkert wa ren zondag op bezoek bij Sam van der Slikke, kenner van de Texelse vloot, om de foto's van Kikkert te bekijken en elkaar bij te praten over de oude Cornelia Martha. De Vlamin gen hoorden voor het eerst dat het schip tegenwoordig onder de naam Estrela Nova een verbinding tussen de eilanden Sal en Boavista onder houdt. Deze eilanden voor de kust van Senegal en Mauretamë zijn on geveer even groot als Texel en liggen zo'n drie uur varen van elkaar van daan. Dat een groep Nederlanders het schip in 2003, nadat het was ge saneerd. had gekocht om het als passagiers- en rondvaartboot op de eilandengroep in te zetten, was be kend, maar verdere informatie ont brak tot nu toe. Ook voor Van der Slikke leverde de ontdekking van Kikkert nieuwe gegevens en foto's op voor zijn uitgebreide archief van de historie van de Texelse kottervloot. Kikkert ontdekte de oude Cornelia Martha toen hij en zijn vrouw een dagje naar Boavista wilden gaan. De kapitein, een Amsterdammer die Kees heette, had aanvankelijk weinig zin om te varen,'maar besloot later toch te gaan omdat hij moest tanken en dat kon hij beter op Boavista dan op Sal doen. Met nog een ander Ne derlands stel konden de Kikkerts aan boord. De dagtocht kostte EUR80,- per persoon en er moest vooraf wor den betaald, zodat kapitein Kees wat geld had om op Boavista te kunnen tanken. 'Tijdens het gesprek dat we hadden, was het nog onduidelijk welke Texelse kotter het vroeger was geweest. Die Kees dacht dat het een oude TX58 was geweest, maar Van der Slikke wist later zo te vertellen dat die nooit heeft bestaan. Aan de foto's kon hij wel meteen zien dat het een oude TX48 was geweest.' Welgelegen De Cornelia Martha werd eind jaren vijftig tegelijk met de TX49 Maria op de inmiddels niet meer bestaande werf Welgelegen in Harlingen ge bouwd. De Cornelia Martha werd ei gendom van Jaap Vlaming (de vader van Jaap Vlaming sr.) en de Maria kwam in handen van zijn broer Cor. De broers hadden het schip van hun vader verkocht en besloten elk voor zich verder te gaan. De TX48 en de TX49 waren voor die tijd moderne, robuuste en vooral fraaie schepen. De directeur van Welgelegen vond dat de zusterschepen 'visitekaartjes' voor zijn werf moesten worden. Tot in de puntjes werden ze afgewerkt. 'Zelfs het patroon van de traanplaten van de trappen moest perfect op el kaar aansluiten', vertelt Biem Vla ming. Onder vissers stonden de zusterschepen destijds bekend als de '5-procentsschepen', omdat de werf beduidend meer belang had gehecht aan de uitstraling dan aan de winst op de verkoop. Begin 1960 kwam de TX48 in de vaart, zes weken nadat de TX49 te water was gelaten. Op 3 maart 1960 werden beide schepen officieel in het centraal vissenjregister ingeschreven. Volgens gegevens uit het archief van Van der Slikke waren de TX48 en de TX49 23,88 meter lang, 6,12 meter breed en hadden ze een holte van 2,75 meter. In de machinekamers stonden 4-cylinder Industrie motoren met een vermogen van 220 pk. De bruto inhoud mat 89 ton. Jaap Vla ming voer direct vanaf het begin op de Cornelia Martha en Biem kwam een jaar later aan boord. Gemiddeld voer er vijf man aan boord. Een van de bemanningsleden was destijds ook Piet van der Slikke, nu de achter buurman van Kikkert. 'Toen we ermee begonnen, deden we nog aan bordenvisserij', vertelt Jaap. 'In de winter van 1962/'63 hebben we de boomkor erop laten plaatsen.' De TX48 werd gebruikt voor het vissen op schol en tong. In de winters werd vaak samen met de TX49 op haring gevist. 'Dan deden we aan span- visserij of kuulen zoals we dat noem den. Ging er een net tussen de sche pen en dan voeren we samen op.' In september 1962 haalde de TX48 het nieuws, doordat ze achttien dagen vastzat op de Razende Bol. Een bemanningslid uit Egmond aan Zee die op wacht stond, had niet goed opgelet waardoor de Cornelia Martha rechtstreeks de zandplaat was opge varen. Het schip werd door bergingsbedrijf Wijsmuller vlot ge trokken en hield weinig schade aan het voorval over. Vlaming: 'Het was een goed schip en we hebben er ook goed mee verdiend. In de winter van 1965 wilde het met zo met de haring vangst en zijn we overgegaan op tong. We hebben toen heel goede vangsten gedaari. Je had toen ook nog niet met quota te maken.' In september 1972 werd de TX48 aan J. Bakker Bzn. op Wieringen ver kocht. De familie Vlaming nam een nieuwe TX48 Cornelia Martha in ge bruik die ze tot 1983 in handen had. De oude Cornelia Martha vertrok in november 1972 voor het laatst uit de haven van Oudeschild en in maart 1973 werd ze in het centraal visserij- register als de WR1 Barend Jan her ingeschreven. Bakker ging ermee op kabeljauw en wijting vissen. Nadat de Wieringer het schip in 1987 aan een visser uit I Jmuiden had verkocht, wis selde het in een paar jaar tijd diverse malen van eigenaar. Ook had het wis selende namen als IJM1 Condor, WR1 Condor en WR1 Anne Marijn. Die laatste naam kreeg het schip in 1994 van P.G. Post uit Den Oever die erop voer totdat het schip begin 2003 werd gesaneerd. Daarna werd het in IJmuiden omgebouwd voor het nieuwe bestaan op de Kaapverdi sche Eilanden. Op 14 juni 2003 ver trok de voormalige Cornelia Martha naar de ongeveer zesduizend kilome ter verderop gelegen eilandengroep. Kikkert: 'Die kapitein vertelde dat ze veertien dagen over die reis hebben gedaan. Ze zijn in één keer door gevaren.' Onveranderd Met de foto's in de hand filosoferen Biem en Jaap Vlaming over het hui dige interieur van het schip. 'Het zou me niks verbazen als de slaap verblijven ook nog onveranderd zijn', zegt Jaap als hij de foto van de stuur hut bekijkt. Kikkert moet daarop het antwoord schuldig blijven. Hij weet wel te melden dat voor in het schip opstapper in het nagenoeg hetzelfde gebleven stuurhuis v een kantine en een bar zijn ingericht en dat er voorzieningen om te duiken zijn aangelegd. Ook is de verschan sing aan de voorkant een stukje ver hoogd. Jaap wijst op het houtwerk in de stuurhut. 'Dat zit er nu al 45 jaar in en het ziet er nog steeds goed uit.' Aan de buitenkant is het hout van de kozijnen inmiddels wel aangetast. Volgens Van der Slikke zijn er diverse voormalige Texelse kotters zijn die nog steeds in de vaart zijn. De oudste is de TX12 van Piet Drijver die in 1927 werd gebouwd. Van 1970 tot 1985 had het als thuishaven de Engelse plaats Brixem en werd er onder de naam BM 30 Sara Lena nog mee ge vist. Sinds 2000 doet de voormalige kotter dienst als zeilschip. De uit 1939 daterende TX51 Arie Geertje van de familie Ellen wordt momenteel door een particulier gereed gemaakt voor een wereldreis en de TX11 Deo Volente van de familie Vlaming is eveneens nog in de vaart. 'Dat schip is uit 1947 en vaart nu met passagiers in de Canadese kustwateren. Hij heeft ook nog een tijdje op de Caraïben gevaren', beschrijft Van der Slikke het derde voorbeeld. De TX49 Maria blijkt eveneens nog steeds te bestaan. Het zusterschip werd één jaar na het vertrek van de Cornelia Martha verkocht aan J. Bais uit Den Helder en daarna tot HD 93 Maartje gebouwd. 'Dat schip is een paar jaar geleden gesaneerd en ligt sindsdien voor de kant bij de werf van Maas kant Shipyards in Stellendam.' De Cornelia Martha begin jaren zestig tijdens de viering van 550-jaar stadsrechten vi Georgisch tv-team filmt op Texel Ook in Georgië krijgt het 60-jang ju bileum van de bevrijding bijzondere aandacht. Het TV-station Imedi ('Hoop') maakt een programma van ongeveer een half uur waarin wordt teruggeblikt op de opstand op Texel. Reporter Tiko Peikrishvili en camera man lago Aogilashvili waren vrijdag op Texel om met de burgemeester, Theo Witte en anderen over de Russenoorlog te praten, waarbij ze onder meer het Luchtvaartmuseum, de vuurtoren en begraafplaats Loladze bezochten. Daarnaast werd veel aandacht gegeven aan het hui dige welvarende Texel door opnamen te maken van de dorpen met winke lend publiek en welvoorziene etala ges. In Georgië zelf zullen de ko mende weken overlevenden van de opstand worden geïnterviewd. Het programma zal begin april via de sa telliet worden uitgezonden. (Foto Harry de draaf) EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF soms nauwelijks voorstellen dat ik het heb geschreven Oppervlakkig zijn de gedichten zeker niet, eerder zet ten ze aan tot nadenken. De één weet direct wat ze bedoelt, voor de ander stemt het tot nadenken. Zeker is dat het werk in de smaak valt, zoals blijkt uit de vele reacties die ze knjgt. Na een presentatie niet lang geleden stapte Frank Stonk van de Willem Kloosgroep op haar af. "Jij moet een uitgever zoeken, want je maakt prachtige poëzie", zei hij tegen mij. Dat was erg leuk om te horen.' Via- via wist een uitgever haar wel te vin- den. Insiders zien de bundel Echte Metamorfose We hebben de hond begraven op een geheime plek het lichaarp werd door dekentjes bedekt geelgespikkeld bruin waren zijn ogen nog de hondenbeklag in de dood te drogen Hebben de goden in onszelf ontdekt hebben drie keer hard en vurig op de grond gespogen en het Onze Vader opgezegd: vergeef ons Heer - wij weten wat wij doen Hebben de laatste flessen op het land ontkurkt toen wij elkander op de poolvlakten ontmoetten moesten wennen aan de pantoffelvoeten en aan de ontnuchterende stilte die na het drinken komt. inkt, die met subsidie tot stand is gekomen, als een opstapje naar gro tere uitgevers. Wellicht dat die ook in de zaal zitten als Beumkes op 19 maart een voordracht houdt tijdens een literaire avond in Zuïdwolde. waarvoor ze is uitgenodigd en die wordt gepresenteerd door dichter des vaderlands Driek van Wissen. 'Dichters en gedichten staan tegen woordig in een verhoogde belang stelling en dat is natuurlijk erg pret tig. Het is jammer dat er op Texel niet wat meer van dit soort poëzie- en literatuuravonden worden gehouden. We hebben hier tenslotte goeie dich ters.' De bundel Echte inkt is te koop in de Texelse boekhandels en kost €12,50. Kopers moeten zich niet laten mislei den door de verkeerde naam (Kann Beumers) op de omslag, een slordig heid die voor rekening komt van de uitgever. Wie zijn dit? mvan Dijk uit Oosterend is op Naar mensen die het echtpaar rkennen dat op bijgaande foto rgeh .w. at. Hij kreeg de foto van Mar- Walters in Engeland, een neef Kenneth Munro Steven, die op januari 1944 met een Lancaster sstortte op de Fonteinsnol. Het f'oaar op de foto zijn de mensen Stevens graf hebben verzorgd. meent het echtpaar te her- "nen, kan contact opnemen met van Dijk, Kotterstraat 15 in e-mail sierend, tel.' 3184( J andijk@texel.com. Karin Beumkes groeide op achter de dijk op 't Horntje. 'Een onmoge lijke plek, ik had alleen m'n fanta sie.' Het bleek de voedingsbodem voor de vele gedichten die ze op papier heeft gezet. Zeven daarvan staan in de nieuwe verzamel bundel Echte inkt, met daarin het werk van zes debuterende dich ters. De ster van Beumkes (1960) is stij gende. Dat blijkt onder meer uit het feit dat ze niet zelf de boer op hoeft om haar gedichten onder de aan dacht te knjgen. Tegenwoordig wordt de Texelse gevraagd voor presenta ties en voordrachten. Vorig jaar werd ze genomineerd voor de Nieuwe- geinse Literatuurprijs en werd ze ge vraagd mee te doen aan de Poetry- slam in Eindhoven, een poëziewed strijd waarbij ze tweede werd. In de zaal zat toen een redactielid van uit geverij Opwenteling, die haar vroeg of ze haar gedichten mochten publi ceren, met als resultaat de nu ver schenen dichtbundel. De gedichten van Beumkes kenmerken zich door hun zorgvuldige opbouw. 'Schrijft ze eigenlijk wel, of tekent ze?', vraagt Herbert Mouwen zich af in het door hem geschreven voorwoord. 'Haar gedachten lijken kleine inktvlekken die ze met een pennetje uit elkaar heeft getrokken tot ze de juiste vorm hadden.' Belofte, Gezin en Afternoon Delight en andere gedichten in de bundel Echte inkt is niet het eerste werk van Beumkes (1960) dat is gepubliceerd. Een jaar of twintig geleden bracht Theo Timmer van het Open Boek de bundel Duizend Graven uit, met illus traties van Martin Vlaming. Nadien verschenen meerdere gedichten van haar hand en onlangs nog in het lite raire tijdschrift Noachs Kat, waarvoor ze een gedicht over de PH-polder schreef. Momenteel werkt ze aan ze ven gedichten, die ze gaat inzenden voor de Lux Literatuurprijs. 'Mijn eerste gedichtjes schreef ik op mijn negentiende. Het was de tijd dat ik nog in 't Asiel kwam. Martin Vla ming was mijn vriendje en zijn vriend, Nico Dros, beschouw ik als mijn ont dekker. Hij heeft mij gestimuleerd ver der te gaan. Maar ook mijn ouders reageerden altijd enthousiast op wat ik schreef. We woonden tamelijk af gelegen in de polder, maar het waren niet van de bonkige boeren. Mijn moeder had een mediterrane uitstra ling en mijn vader hield van klassieke muziek. Dan draaide hij bijvoorbeeld Luciano Pavarotti. Beiden hadden een romantische kant en dat zit bij ons in de genen. Klaas Bonne, die vroeger 'Tussen Dijk en Duinerij' in de Texelse Courant schreef, is bijvoor beeld in de verte nog familie van me. In gedachten ben ik vaak met gedich ten bezig. Ik schrijf ze niet in één keer op, maar neem er de tijd voor. Soms denk ik wel eens: waar komt het van daan? Ben ik het die dit schrijft? Als ik een gedicht teruglees kan ik me Karin Beumkes: Als ik mijn gedichten teruglees, kan ik dat ik ze heb geschreven.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9