Cjrocn <2wartsjexels 'in het hart Seen behoefte aan welzijnszaak -lartwinkel gaat aan Oosterend voorbij Schone' kampvuurtjes zijn toch toegestaan sisslSsgs Hard werken om Koger Lidl woensdag te openen Raadhuizen live met elkaar in contact BEZORGER m/v natuurI Texel Jazz VRIJDAG 11 MAART 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg jsterend krijgt geen hartwinkel. gemeente ziet af van de plan- nvoor zo'n winkel. De partijen zich bezig houden met de op- ititing van het nieuwe dorps- Biinpunt voor Oosterend hebben uigegeven dat er geen behoefte nis. De provincie geeft er ook en geld voor. irtwinkels zijn winkels die de leef- arheid van een dorp ten goede leien komen. Bedoeling is dat er uilen worden verkocht en diensten «den geleverd die met meer in het ip aanwezig zijn. De winkels, die ider winstoogmerk werken, zijn i initiatief van ondernemer Bob Edijker uit Koedijk. De provincie Ofd-Holland, lynsch over het initia- I,stelde vorig jaar geld in het voor echt om hartwinkels op het plat- ind te laten ontstaan. Burge ester en wethouders melden ima Oosterend, Oudeschild, De og en de toekomstige woonwijk Volmolen bij Den Burg aan als gelijke kernen voor een hart- ikel. Alle vier de gebieden komen iter niet in aanmerking voor pro- geld. Gedeputeerde Staten de voorkeur gegeven aan nen die volgens een provincie- ordvoerder "meer passen bij de lena die de provincie heeft ge- kf. kjens een woordvoerster van de meente is een hartwinkel in Ooster- Idefmitief van de baan en wordt ïOudeschild, De Koog en De Vol itate zijner tijd bekeken in hoe verre zo'n winkel zinvol is. 'Dan moe ten we ook kijken of er bij de heer Koedijker nog interesse is.' Voor Oudeschild heeft de gemeente be dacht een hartwinkel te combineren met het project Parkeren en Meer. In De Koog wil de gemeente zo'n win kel combineren met het dorpshuis, de medische post en eventueel on derkomens voor de politie en de dorpswachten. De Volmolen kwam bij het college in beeld, omdat daar naar verwachting veel jonge gezinnen komen te wonen. In hoeverre het besluit om een hart winkel voor Oosterend af te blazen is ingegeven door de afwijzing van de provincie, is niet duidelijk. De ge meente zelf zegt zich te baseren op de aanwijzingen van de dorpscom missie, de Stichting Wonen Texel, de Thuiszorg en de SWOT, dat Ooster end geen hartwinkel nodig heeft en dat zo'n winkel niet met het dorp steunpunt hoeft te worden samenge voegd. 'We willen nu eerst de ontwik kelingen van alleen het dorps steunpunt volgen.' In Oosterend wordt waarschijnlijk niet gerouwd om het wegblijven van een hartwinkel. Het initiatief werd er al spottend een door de provincie gesubsidieerde concurrent voor de Spar van Koot ge noemd. In de criteria van de provin cie stond dat een hartwinkel met tot concurrentievervalsing mag leiden. De twee bestaande hartwinkels in Koedijk en Obdam zijn recent geslo ten, maar volgens de provincie is dat geen reden om het hele project aan de kant te schuiven. Istoken van kleine 'sfeervuren' llsvuurkorven en terrashaarden ipTexel zonder vergunning toe- aan. Ook gewone kampvuren niet bij voorbaat verboden, ir daarvoor moet bij de ge- ente ontheffing van de Alge toe Plaatselijke Verordening V) worden aangevraagd. (bovenstaande is duidelijk gewor- na onderzoek door de afdeling gunningen en Handhaving van de neente, naar aanleiding van een van een recreatieonderne- regelmatig te maken krijgt Igasten die een vuurtje willen sto- Tot dusver werd vanuit het raad- saltijd te kennen gegeven dat het ken van open vuur zonder meer Minder lawaai bij Kotex nieuwe dierenhok dat Kotex bouwen aan het Paelwerck in Mars komt op zo groot moge- le afstand van de omliggende ningen. Verder kunnen de ope- gen in de hokken met schuiven rden afgesloten, zodat de die- u's nachts binnen blijven en daar worden gevoerd. Dit om de uidsoverlast voor de buurt tot minimum te beperken. ndat Kotex deze maatregelen wit, ziet het college geen reden bezwaar dat buurman De Graaf |en de bouw heeft ingediend, ge ld te verklaren. B en w vinden dat doende aan de bezwaren tege- et wordt gekomen, zijn in verband met geluidhinder ihaaldelijk klachten geweest over huidige huisvesting en het aantal Iran. Naar aanleiding daarvan heeft to besloten een nieuw hok te luwen. Over locatie en tekeningen overleg geweest met De Graaf, heeft toch via DAS Rechts tond een zienswijze tegen de ouw ingediend, al heeft hij die met egelicht tijdens de hoorzitting die ^aanleiding daarvan werd gehou- mend voordeel van de opsluiting 'i dieren na 16.30 uur is dat gewenste beesten zoals kraaien p meeuwen met meer bij het voer jonen. Het ambtelijk advies: 'Dit t voer voor de vereniging en Hindert de aantrekkingskracht Jfmeeuwen en kraaien. Een posi- jhraontwikkeling dus'. ..ui Een medewerkster van de Lidl rijdt een pallet met levensmiddelen door de winkel. De winkel met e assortiment als de overige Lidl-zaken in Nederland. verboden is op grond van de aan gescherpte landelijke milieuwetge ving. Weliswaar staat in de APV dat voor kampvuren ontheffing mogelijk is, maar omdat dit strijdig was met de hogere landelijke wet, kon dat feite lijk met. Genoemde recreatieondernemer had daarom ook nul op het rekest gekre gen toen hij om een vergunning vroeg, maar omdat hij vindt dat het stoken van sfeervuren in een on schuldige behoefte voorziet, had hij nadien voorgesteld het verbod niet te handhaven als voldoende rekening wordt gehouden met brandveiligheid en milieu. Het stoken van schoon hout in een vuurkorf of daarmee te vergelijken beperkende voorziening zou gedoogd moeten worden. Daar bij werd erop gewezen dat in tuin centra en dergelijke regelmatig vuur- korven en terrashaarden worden verkocht en dat die ook worden ge bruikt zonder dat dit problemen geeft. Misverstand Het misverstand dat het stoken van open vuren totaal is verboden, is ont staan door onjuiste interpretatie van de op 23 mei 2003 gewijzigde Wet Milieubeheer die het verbranden van afval in de openlucht verbiedt, hoe wel b en w daarvan ontheffing kun nen verlenen als het milieu er geen schade door lijdt en als het geen ge vaarlijke afvalstoffen zijn. Duidelijk is geworden dat onder af valstoffen rommel of preparaten moeten worden verstaan waarvan de eigenaar zich wil ontdoen. Het bran den van kaarsen en fakkels kan niet worden beschouwd als het verbran den van afvalstoffen en is daarom Medewerkers van de Lidl in De Koog werken met man en macht om de winkel aan de Nikadel in gereedheid te krijgen voor de ope ning komende woensdag. Op 884 vierkante meter biedt de prijs- stunter van Duitse origine een groot assortiment producten, va riërend van fruit tot fototoestellen en van diepvriesproducten tot kle ding. 'Tegen de laagste prijs', ga randeert verkoopleider Robin Klok. Terwijl binnen de dozen met produc ten op hun plek worden gezet, kas sa's geïnstalleerd en schappen op hun plaats geduwd, drukt menig Koger de neus tegen de ramen om te kijken wat er binnen gebeurt. Ze heb ben lang moeten wachten op de Lidl, waarvan ze hopen dat die behalve goedkope producten, ook veel men sen naar De Koog zal trekken. De verwachtingen zijn hooggespannen. De winkel wijkt qua aanbod, inrich ting en uitstraling niet af van de 323 Lidl-zaken elders in het land. Klok: 'Dat willen we ook niet, want een klant moet in de winkel op Texel de zelfde artikelen kunnen kopen als in Maastricht.' Niet zonder trots leidt hij rond langs de rij diep-vriezers, die zich over de hele lengte van de win kel uitstrekt. Hij wijst op het vlees eiland, met daarin een breed assor timent vers gekoeld vlees, van varkensfilets tot drumsticks. Met het oog op de warme zomer is alvast een flinke plek ingeruimd voor de fris dranken, die in allerlei kleuren en smaken worden aangeboden. Een andere stelling staat vol met choco lade paashazen, koek, snoep en an dere lekkernijen. Daarnaast de straat non-food artikelen, waarvan het aan bod varieert met de acties die op maandag en donderdag worden ge houden. 'Een mooie, complete win kel voor de Texelaars en de toeristen. Vooral de Duitsers zullen het weten te waarderen.' Brood, groente en fruit, vlees en andere waren worden dage lijks vers aangevoerd. De Lidl opent woensdagmorgen op de gangbare openingstijd, om 8,30 uur. Van maan dag tot en met donderdag is de win kel tot 18.30 uur open, op vrijdag tot 20.30 uur. Zaterdag sluit de zaak om 18.00 uur. De Lidl gaat werk bieden aan gemiddeld vijftien medewerkers, het personeelsbestand is al voor dne- kwart ingevuld. Met uitzondering van de bedrijfsleider, werken er volgens Klok allemaal Texelaars. De ruime parkeergelegenheid rond de winkel ziet hij als een groot voordeel. 'Als is het jammer dat het betaald parkeren is.' De verslaggever stelt hem gerust met de mededeling dat veel Texe laars overeen parkeerkaart beschik ken Nestbescherming 'De opgegraven collectie vormt een niet te onderschatten aanvulling op de kennis omtrent de recentere ge schiedenis van Oudeschild. Dat con cludeert archeologisch bureau Hol- landia over de spullen die Gerd Jan Roos vorig jaar opspitte uit zijn tuin in Oudeschild. Roos heeft de spullen terug en in zijn atelier aan de De Ruyterstraat een permanente ten toonstelling ingericht. Pagina 3 Dodenherdenking Wie is Alexander Beetz? Deze vraag over de minst bekende van de vier ondernemers die met Sky-dive Texel de concurrentie met het Paracentrum willen aangaan, hangt al een tijdje boven Texel. Tot nu toe overheerst het beeld dat Beetz de belangrijkste geldschieter is, maar criticasters zaaien twijfel over zijn kredietwaar digheid. Pagina 5 Inrichting Durperhonk Als commissie en raad ermee ak koord gaan, zal de binnenkort te bou wen vijfde groepsruimte van open bare basisschool Durperhonk in De Cocksdorp op kosten van de ge meente worden gemeubileerd en van leermiddelen voorzien. Voor het meu bilair is €8.246,- nodig en voor het onderwijsleerpakket €5.748,-. In to taal dus €13.994,-. Vergoeding ge schiedt volgens de verordening 'Voor zieningen huisvesting onderwijs ge meente Texel' waarin staat dat meu bilair en andere benodigdheden voor een nieuwe groep voor rekening van de gemeente komen. Latere vervan ging moet door de schoolleiding uit eigen fondsen worden bekostigd. met verboden. Hetzelfde geldt voor koken, bakken en braden op vuren die zijn opgebouwd uit speciaal daar voor aangeschafte briketten, schone houtblokken en dergelijke. Barbe cues, vuurkorven en terrashaarden vallen evenmin onder het verbod. Echte kampvuren Ook grotere kampvuren zijn niet strij dig met de landelijke wet omdat ook daarbij geen sprake is van verbran ding van afvalstoffen. Deze vuren vallen echter wel onder het verbod in de APV (artikel 5.5.1). Maar onthef fing door b en w is mogelijk, even tueel voor een heel seizoen. De ont heffing kan worden geweigerd in het belang van de openbare orde en vei ligheid, ter bescherming van de woon- en leefomgeving en ter be scherming van flora en fauna. Ont heffing voor een kampvuur op het strand zal doorgaans worden gewei gerd, niet alleen om het verwarrende effect voor de scheepvaart, maar ook omdat in het zand munitieresten kun nen zitten. Ooit kwam op het Texelse strand een jongen om het leven toen een granaatkop in een kampvuur ontplofte. Het branden van andere afvalstoffen dan schoon hout blijft ook in het ge val van een kampvuur verboden. Bij overtreding loopt men kans op een bekeuring op grond van zowel de milieuwetgeving als de APV. Even iemand in de raadszaal van Vlieland spreken en daarna met een over naar de aanwezigen in de raadszaal van bijvoorbeeld Ame land. Sinds deze week is het mo gelijk om vanuit het raadhuis in Den Burg oogcontact met de ge meentehuizen van de andere Waddeneilanden te hebben. Woensdag is op het raadhuis het nieuwe video-vergadersysteem geïn stalleerd dat het Overleg Orgaan Waddeneilanden heeft aangeschaft. Bestuurders en ambtenaren van de vijf eilandgemeenten kunnen voor taan met behulp van een tv-scherm, een microfoon en een camera recht streeks met elkaar overleggen. Ze hoeven daardoor geen tijdrovende reizen meer naar de vastewal of één van de eilanden af te leggen om el kaar te zien. Het systeem bestaat uit een meubel met twee tv-schermen en een afstandsbediening om de ca mera die op een van de twee scher men staat te bedienen. De installatie kan volgens systeembeheerde Wal ter Oskam zowel in de raadzaal als op de kamer van de burgemeester wor den gebruikt. De beeld- en geluid signalen worden voorlopig via de te lefooncentrale van de gemeente verstuurd. 'Het signaal gaat over vier tot zes telefoonlijnen. Als het gebruik intensiever wordt, gaan we misschien over op de kabel.' Het nieuwe sys teem wordt deze dagen op alle eilan den technisch getest. Maandag, tij dens de installatie van Eilander Raad in de gemeente Dongeradeel, wordt het videocircuit officieel in gebruik genomen. Vanuit Dokkum, dat ook aangesloten is, wordt een rondje langs de eilanden gemaakt. Op Texel neemt wethouder Nel Eelman in de raadszaal voor de camera plaats. Het nieuwe systeem werd april vorig jaar voor het eerst in de praktijk ge test tijdens een bezoek van de Vaste Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken aan de Friese Waddeneilan den. Toen werd via een proefopstel ling op het raadhuis van Ameland contact gelegd met Terschelling en Schiermonnikoog. Tijdens die proef bleek dat overleggen met een video- vergadersysteem de nodige regie vraagt. Oskam: 'Je kunt niet allemaal tegelijk het woord voeren. Iemand moet de leiding hebben. Als je iets wil zeggen, kun je bijvoorbeeld als teken even met de afstandsbediening of een vlaggetje zwaaien.' TEXELSE^COURANT Wij zoeken op korte termijn die voor ons de krant wil bezorgen op de route: De Koog en omgeving. Hier wonen ongeveer 340 abon nees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.15 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. I nntd min Longtvtld S de Rooy 0222 - 314111 Uitbreiding Bloem en Bos B en w willen niet dat het gebouw waarmee het groepsverblijf 'Bloem en Bos' aan het Gerritslanderdijkje wordt uitgebreid vóór de be staande gebouwen komt omdat dit schadelijk is voor de openheid van het landschap. Aan nieuwbouw op het door bomen omgeven achter terrein zal wel worden meege werkt. Om kwaliteitsverbetering te kunnen doorvoeren, kreeg Bloem en Bos vijf jaar geleden het recht om het be staande aantal bedden met 20 uit te breiden tot totaal 60. De stichting Bloem en Bos wilde het nieuwe ge bouw vóór de bestaande bebouwing aan de kant van het Gemtslander- dijkje. Daarom werd gevraagd om uitbreiding met 25 procent van het thans beschikbare bebouwingsvlak. Verwijzend naar het 'riante' terrein achter de bestaande bebouwing waar het gebouw probleemloos kan worden gerealiseerd, heeft het col lege dit verzoek geweigerd. Bus Den Helder Bij niet iedereen blijkt bekend dat busdienst ConneXXion tijdens de rit vanaf de veerhaven in Den Helder naar het station onderweg niet meer stopt. Dit omdat het risico dat de rei zigers de trein missen te groot is ge worden als gevolg van de aangaste vertrektijden. t Systeembeheerder Walter Oskam testte gisteren in de raadzaal met systeembeheerders op de andere Waddeneilanden het ni deo-vergadersysteem van het OOW. (Fotojwn TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: WINKEL HORECABEURS KRANT INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1