Jan Kuiper weg als directeur Texels Museum 'Financieel kan er veel als je een goed plan hebt' 'Relatiebeheer op beurs en volgende dag op pad' 'Ik heb me niet anders gedragen dan normaal' Mokba; COURANT" .TEXELSE Twaalfde Horecabeurs trekt 1214 bezoekers Nieuwe explosieven Tien deelnemers wedstrijd ROC (j eslacigd VRIJDAG 18 MAART 2005 TPYPT QP In de ogen van sommige Texelaars deed hij het lang niet altijd goed. Zijn conflict met de jutters was veelbesproken en zijn consequent ijveren voor het nationaal park kreeg evenmin alle handen op el kaar. Ondertussen groeide EcoMare onder het achttienjarig directeurschap van Jan Kuiper uit tot een landelijk bekend informa tiecentrum, creeërde hij meer dan veertig arbeidsplaatsen en sleepte hij miljoenen euro's voor het eiland in de wacht. Vandaag heeft Kuiper afscheid genomen van het Texels Museum. De natuurwaarden van de Wadden zee staan op de kaart en de bewust wording dat de Noordzee een be langrijk natuurgebied is, groeit. Het zijn gegevens waar Jan Kuiper met tevredenheid op terugblikt. 'We zijn er nog lang niet en het is ook niet alle maal de verdienste van EcoMare, maar door de uitgebreide publieks voorlichting over de Noordzee en de Waddenzee zijn we wel een stuk ver der gekomen.' Mensen bewust maken van de bij zondere waarden van de Wadden- en de Noordzee was voor hem in 1986 een belangrijke reden om de overstap naar toen nog het Natuurrecreatie- centrum te maken. De Stichting Texels Museum was op zoek naar een opvolger voor de in 1985 overle den Gerrit de Haan. De in Den Hel der geboren en getogen Kuiper was als marien ecotoxicologisch onder zoeker bij TNO al nauw bij de zee betrokken, maar had niet het gevoel dat zijn werk veel veranderingen op milieugebied op gang bracht. 'De rapporten die je daar maakte, hadden politiek vaak weinig bereik. Via het Natuurrecreatiecentrum was het vol gens mij mogelijk veel meer mensen over natuur en milieu te benaderen. Eigenlijk voor de grap heb ik toen ge solliciteerd. Het was vooral voor de publieksvoorlichting. Met de museumwereld had ik destijds nog niet veel.' Met die wereld kwam hij direct na zijn aantreden in juni 1986 in aanraking. Het Texels Museum, destijds de over koepelende organisatie van het Natuurrecreatiecentrum, het Scheepvaartmuseum, het Maritiem Museum en de Oudheidkamer, ver keerde financieel in zwaar weer. Een van de eerste taken van Kuiper was de sluiting van het Scheepvaart museum in de voormalige doopsge zinde kerk (nu het atelier van Henk Noorlander) in Den Hoorn. Het dorp nam het hem niet in dank af. maar volgens Kuiper was het financieel onverantwoord het verliesdraaiende museum open te houden. 'Perentree van één gulden vijftig moest een tien tje gemeentegeld worden bijgelegd. We hebben Den Hoorn nog gevraagd of zij zelf geld voor het museum over hadden, maar dat was niet zo en dan houdt het een keer op. Aan de andere kant is de sluiting van het Scheep vaartmuseum de start van de groei van het Maritiem en Juttersmuseum geweest.' De spullen uit het Hoorn der museum werden naar Oude- schild overgebracht en het museum kreeg na een paar jaar in Willem van der Vis haar eerste eigen directeur. Groei Het Natuurrecreatiecentrum (in 1987 omgedoopt in EcoMare) onderging na de komst van Kuiper een meta morfose. De publieksvoorlichting kwam van de grond, EcoMare ver wierf nationale bekenheid als kennis centrum, de Vleet (de digitale ency clopedie over het waddengebied, de kust en de Noordzee) kwam op de markt, er kwamen nieuwe exposities en de bezoekersaantallen van het museum stegen van ongeveer 140.000 naar gemiddeld 300.000 per jaar. Het aantal arbeidsplaatsen groeide van 10 naar 45 fte's. In totaal werken er momenteel ongeveer tach tig mensen bij EcoMare. Het Maritiem en Jutters Museum groeide in de zelfde periode van 3 naar 9 fte's en breidde eveneens uit. De Oudheid kamer draait sinds 1987 op een vaste groep van ongeveer twintig vrijwilli gers. Enkele verdiensten onder aanvoenng van Kuiper zijn de realisatie van veldwerkcentrum De Slinger in 1992, de opening van de Waterzaal in 1998, de daarop volgende vernieuwingen en verbouwingen van de bestaande exposities en de opening van het Bezoekerscentrum van het Nationaal Park een jaar geleden. Voor dat laat ste sloot Kuiper een voor Nederland uniek samenwerkingsverband met Staatsbosbeheer dat als grootste beheerder in het nationaal park ver antwoordelijk was voor de realisatie van een bezoekerscentrum. Besloten werd dat SBB geen eigen centrum zou bouwen, maar het onder zou brengen in een al bestaande zaal bij EcoMare vóór de kassa, zodat ieder een er gratis in kan. Kuiper toonde zich vooral bekwaam in het verwerven van subsidies. Hij haalde in achttien jaar tijd miljoenen euro's binnen. Een van de eerste bij dragen op Texel was 750 gulden van Wielervereniging Texel. Ko Vinke en Dirk Eelman overhandigden hem in juli 1986 namens de club de start- gelden van de fietsdriedaagse. Eerst de plannen goed op papier zetten en dan pasd de boer op voor het geld, was het devies van Kuiper. 'Als je een goed plan hebt, kun je een goed ver haal vertellen en is er financieel veel mogelijk. Er zijn in Nederland veel fondsen en ook ministeries komen bij goede plannen vaak over de brug. Het werkte ook altijd in ons voordeel dat we op Texel zaten. En je moet inspelen op nieuwe ontwikkelingen. Neem bijvoorbeeld de Texel Informa tie Punten die we de afgelopen jaren hebben gerealiseerd. Dat is ook een pilotproject dat met Nederlandse en Europese subsidie is betaald.' Aan het conflict met de jutters be waart Kuiper geen prettige herinne ringen. Het conflict ontstond, toen de jutters na eerder gedane concessies van het Texels Museum tien cent per entreekaartje vroegen. Het Texels Museum stemde daar niet mee in, omdat het financieel niet verant woord was. Het leidde tot het vertrek van de jutters uit Oudeschild, de boe delscheiding en de oprichting van Schipbreuk en Juttersmuseum Flora. 'Het is de eerste keer in mijn leven geweest dat ik heb ervaren dat je er met redelijk praten niet uitkomt. Dat was teleurstellend en ik heb mijn mensbeeld daarna ook bijgesteld. Zij wilden gewoon niet, dus we kwamen er niet uit. Nadat de gemeenteraad had besloten dat er een boedelschei ding moest komen, heb ik me er ook maar bij neergelegd. Ik vond het leuk dat Cor Ellen vorig jaar in Oudeschild is teruggekeerd. Met Jan en Klaas Uitgeest heb ik het er nadat de zaak voor de rechter is geweest nooit meer over gehad. We groeten elkaar wel.' Het Maritiem en Juttermuseum wordt sinds 2001 jaarlijks herinnerd aan het streven om naar 100.000 bezoekers te groeien. De raad trok dat jaar honderdduizenden guldens uit om het museum de zogeheten grote sprong voorwaarts te laten maken. Tot nu toe trekt het museum gemid deld 60.000 bezoekers per jaar. Kui per blijft ervan overtuigd dat het stre ven wordt gehaald. 'Het is alleen minder snel gegaan dan we hadden gehoopt. Flora heeft daarmee te maken.' De realisatie van het nieuwe maquettegebouw met daarin de ma quette en een nieuwe familieattractie moet volgens hem het aantal bezoe kers verder laten groeien en nieuwe doelgroepen aanboren. 'Met die nieuwe familieattractie, een historisch verhaal dat gericht is op beleving, waren we al bezig toen de maquette tussendoor kwam. Toen is het plan ontstaan voor een maquettegebouw waarin de maquette en die attractie worden gecombineerd. Dat gebouw moet er met drie of vier jaar kunnen staan en dan zouden we over vier, vijf jaar aan de 100.000 bezoekers kun- Jan Kuiper: 'Tast je je omgeving aan, dan tast je je economie aan.' Het is een wat wonderlijk schouw spel. Mensen die op een stoet zit ten en zich met een soort open gebarsten garde over de hoofd huid laten kietelen. De prikkel heet het massageapparaat. Het is één van de diverse opvallende zaken die te zien waren tijdens de Horecabeurs die dinsdag voor de twaalfde keer in sporthal Ons Ge noegen werd gehouden. Een ontspannend gevoel, hoofdpijn- bestrijding, seksueel bevorderend en ook nog een probaat middel tegen roos. De bijgeleverde folder van de prikkel belooft nogal wat. En dat al lemaal door de puntjes van de kope ren stangen zachtjes masserend over de hoofdhuid te bewegen. Maar het is dan ook niet zomaar een apparaat, houdt importeur Oege Bakker zijn verkooppraatje. De techniek is af komstig van de Aboriginals en de komende maanden moet de prikkel het in Nederland helemaal gaan ma ken. Of het nou wel of geen succes wordt, op de beurs staat de prikkel in ieder geval in de belangstelling. Liefst veertig stuks verkoopt Bakker er en regelmatig zit er iemand bij hem in de stoel om zich via de kruin te laten ontspannen. En dat kan geen kwaad tijdens de beurs. Alleen maar een beetje slen teren langs de 87 stands is er voor de meeste bezoekers niet bij. Het me rendeel weet dat de beurs een mooie gelegenheid is om in korte tijd veel anderen uit de Texelse horecawereld te spreken, te netwerken en de per soonlijke contacten met leveranciers te onderhouden. Tegelijkertijd kan er worden bekeken wat er nieuw op de markt komt en er is gratis eten en drinken. 'Dit is niet echt een verkoop beurs', zegt organisator Nico Erwich. 'De meeste standhouders doen tij dens de beurs zelf meer aan relatie beheer, maar de volgende dag gaan ze wel op pad.' Joscha Schoots en Nico Derks van het pas geopende Ambachtscentrum in Den Burg gebruiken de horeca beurs om hun activiteiten persoonlijk onder de aandacht te brengen. In een stellingkast liggen zeepjes die bezoe kers er kunnen maken, een zelf- gestookte likeur staat klaar en er kan een zelfgemaakt witbier worden ge proefd. Bezoekers die meer over de workshops willen weten, worden zit tend aan een tafeltje bijgepraat. Bezoekers Het aantal bezoekers is iets lager dan een jaar geleden. In totaal komen er 1214 mensen, terwijl er in 2004 nog 1356 bezoekers werden geteld. Erwich kan niet zeggen waar de af name in zit. 'Ik heb toch veel positieve reacties gehad.' Aan hoofd verkoop Jan Faber van foodcenter Kweker uit Amsterdam zal het in ieder geval niet liggen. Hij staat voor het eerst op de beurs en vertelt vol overgave over de samenwerking die zijn bedrijf met Kossen en de Texelse Bierbrouwerij is aangegaan. Wie wil kan proeven van de gerechten en hapjes die een meegebrachte kok ter plekke klaar maakt. Vivian Ruissen zorgt ervoor dat me nig Texelaar de beurs met gepoetste schoenen verlaat. Zittend op een krukje en omgeven door blikken leer- crème poetst zij de ene na de andere schoen. Hoeveel ze er schoon ge maakt, weet ze niet. 'Als dat ga tel len, word ik gek.' Ze is er voor het eerst en op voorhand weet ze te melden in ieder geval de komende twee jaar niet meer te komen. 'Dit spul kan zeker drie jaar mee, dus ik hoef hier niet elk jaar te zijn.' Voor de categorie grote schoonmaak middelen moet de bezoeker bij de stand van Tex-Lin zijn. Een grote schrobzuigmachine trekt er de aan dacht. Het blijkt de machine te zijn de gemeente twee jaar geleden heeft aangeschaft om de sporthal schoon te houden. 'We hebben hem nu even van de gemeente geleend om te sho wen', vertelt Johan Willems van leve rancier Wésco. 'Vorig jaar hadden we hem buiten neergezet, maar toen viel hij niet op.' De roem voor de schrob- Ruud en Christie Boom tonen interesse in een nieuwe combi-steamer die De Vier op de beurs had staan. In totaal 1214 mensen bezoch ten dinsdag de sporthal. tFoto j«*i van Htnu-i nen zitten.' Hij benadrukt da 1 Stichting Texels Museum er finan; goed voorstaat. Landscb De instelling van het nationaalp* 2002 was voor Kuiper een belang gebeurtenis. Al sinds zijn aantra in 1986 ijverde hij voor de kom? van, ook al zagen toen veel Texéa I zo'n nationaal park niet zitten u- waren de politieke partijen evers nj tegen. Behoud van het landsch* de natuur is volgens Kuiper vani j zenlijk belang voor het toerismea H eilandeconomie.'Tast je je omge I aan, dan tast je je economie i I Voor veel Texelaars is hun omga I gewoon omdat ze hem gewend I Maar voor veel anderen is de om I ving hier heel bijzonder. Leg daa- I nadruk op in de concurrentie! <,5, andere vakantiebestemmingen.) je, risten gaan voor hetzelfde geldr Turkije of Kreta, dus je moet bijj J, der blijven om de concurrentie te blijven.' Volgens Kuiper zou het eiland en goed aan doen meer in te zette- fQ duurzame ontwikkelingen, oi eye meer op energiegebied. 'Texel m een ideale proeftuin voor Nederi nsj zijn. Het eiland is groot genoeg» )ts!: dergelijke ontwikkelingen en k gjj genoeg om elkaar te kennen, door de lijntjes kort zijn.' Vole Kuiper kan het eiland daardoor Lj duurzaam imago verwerven, door eveneens toeristen in Texel» j nen worden geïnteresseerd. Alsv; ^e, beeld wijst hij op het Deense es K Samso dat door een duurza imago nieuwe toeristenstromen 8ar, verschijnen. De verdere promotie ,ms Texelse produkten is volgens Ki* eveneens een methode om de bi.z dere kenmerken van Texel bij toe ten te blijven benadrukken. Kuiper gaat op maandag 4 aprils de slag als directeur van Landsct Noord-Holland in Castricum. Dei ning op Texel wordt verruild voore huis in Egmond-Binnen. 'Anders; ik elke dagen drie uur aan het re; zijn en dat vond ik toch iets tev- Met een mini-symposium is er» middag bij EcoMare afscheid hem genomen. ijve Deelnemer Peter Eelman van de ROC-wedstrijd serveert op de tribune van Ons Genoe gen maaltijden aan juryleden Harry Wuis en Tamara Oudendag. (Foto Joroon van Haitum) Een hele zalm, filodeeg, nori (zee wier), geitenkaas en truffelaard appels. Dat waren de ingrediënten van de zogeheten Mystery Basket waarmee vijf jonge Texelse leer ling-koks het dinsdag moesten doen tijdens de kookwedstrijd van het ROC op de horecabeurs. De bediening van de gerechten was in handen van vijf andere jonge Texelaars die met elkaar streden om de titel beste gastheer/gast vrouw. Die titel ging naar de 16-jarige Kris Arkenbout die afgelopen jaar stage liep als gastheer bij Grandhotel Opduin. Leerling-kok Dewi van der Plaats van hotel De Pelikaan sleepte de eerste plaats bij de kookwedstrijd in de wacht. De leerling-koks Bob Fokker. Jordie Zijm, Dennis Backer, Mark Oosterhuis en Van der Plaats moesten elk voor het oog van de bezoekers een voorgerecht en een hoofdgerecht samenstellen. De leer lingen gastvrijheid, Dewi Huiding, Danny de Ridder, Lotte Bakker, Peter Eelman en Arkenbout moesten de tafeldekking verzorgen, de gerechten uitserveren en de juryleden wijn adviezen geven. Arkenbout, eerstejaars niveau twee aan het ROC, reageerde verheugd op zijn eerste plaats. Hij begon als afwashulp bij Opduin en sinds de zomer werkte hij er als gastheer. 'En over een maand ga ik aan de slag bij Hotel Amerika in Amsterdam.' De wedstrijd was hij vooral nuchter inge gaan. 'Ik heb me met anders gedra gen dan dat ik normaal doe en ik had van tevoren het bestek en de glazen nog een keer goed gepoetst.' De 17- jarige Van der Plaats, eveneens eer stejaars, had de wedstrijd 'gewoon op zich af laten komen'. Na het ope nen van de mystery basket, dacht hij eerst rustig na over wat te doen met de inhoud. Het leidde uiteindelijk tot een voorgerecht van een lauwwarme salade met een toffee van geitekaas, shii-take, nori en het filodeeg. 'Als hoofdgerecht heb ik gepocheerde zalm gemaakt met roergebakken groente, een kokossaus en een mousseline van truffelaardappels.' Van der Plaats werd begeleid door zijn leermeester Martijn Beers. Het was aan Van der Plaats om de keu zes te maken. Volgens juryvoorzitter Harry Wuis le verden de jonge Texelaars kwaliteit. 'Voor hun niveau waren ze gerouti neerd en toonden ze praktisch zelf vertrouwen. Je zag dat ze zin hadden zuigmachine van Ons Genoegen is kortstondig. Aan het eind van de avond wordt hij weer ingezet voor de schoonmaak van de zaal. Oud-Texelse Hannie van Zoelen laat zien wat er op het gebied van bedrijfskleding mogelijk is. Met een industriële borduurmachine geeft ze demonstraties. Het patroon wordt met een laptop ingevoerd en daarna wordt het automatisch op een kle dingstuk geborduurd... Haar verhaal sluit ongemerkt aan op een praatje dat bedrijfsleider Maurice Diks van de bierbrouwerij aan de andere kant van de sporthal houdt. Hij heeft polo's met het logo van het Texels bier la ten maken. 'Die zijn voor onze afne mers. Bij het logo hebben we wat ruimte vrijgehouden, zodat de bedrij ven daar ook hun eigen naam kunnen laten borduren.' Naarmate de avond vordert, wordt het vooral drukker in de omgeving van de biertaps. Maar ook Bakker met zijn prikkel heeft nog steeds aan loop. De dames van de kaartverkoop nemen het ervan in de stoel. Ook even ontspannen. Baggerbedrijf Van den Heerik heeft de afgelopen weken in de Mokbaai inmiddels zo'n 900 stuks 20 mm-pa- tronen van Duitse makelij boven wa ter gehaald. Deze vormen het groot ste deel van de in totaal meer dan 2000 objecten die zijn boven geko men. Voor het overige zijn dit 10,5 cm granaten of delen daarvan, oude kers en lege munitiekisten. Dee sieven worden overgedragen a Duik- en Demonteerploeg van marine, die zorg draagt voor tiging. Op de foto een kist patronen, nog in de originele verp king. (Foto K Schuiringa eist vergunning voor dienstwoning Hij moet gewoon een dienst woning met vier appartementen kunnen bouwen bij zijn loods aan het Wezenland in Den Burg. In de winter fabriceert hij er strand huisjes, dus heeft hij er recht op een huis. Dat stelde Jur Schuiringa dinsdag voor de rechtbank in Alkmaar. De strandpaviljoenhouder reageerde daarmee op een besluit van de ge meente, die het niet nodig had ge vonden de dienstwoning toe te ken nen. 'Er waren al dienstwoningen in de loods', stelde de ambtenaar die de gemeente vertegenwoordigde. Schuiringa bracht daartegenin dat in de loods ook strandhuisjes worden gemaakt en dat er zodoende ook in de winter mensen werken. Als dat zo is, zou Schuiringa inderdaad een dienstwoning mogen claimen. De ge in hun werk.' De koks waren volgens Wuis creatief met de ingrediënten omgegaan. Wuis hield opnieuw een warm pleidooi voor de waardering van goed gastheer- en gastvrouw schap. 'Met de producten die er zijn, kan in de keuken een maaltijd bijna niet meer misgaan. Maar het gaat er daarna wel om hoe die maaltijd aan tafel wordt geserveerd.' Herre Oosterhaven en Stefan Smit beoor deelden de koks, Wuis en Tamara Oudendag jureerden de bediening. De wedstrijd van het ROC, die werd gestimuleerd door koks Aart Wijker en Oosterhaven en gastontvangers Ronald Kroon en Ute Oosterhaven, werd voor de vijfde keer gehouden. meente denkt echter dat hij delo: 'VJ alleen gebruikt om er in de wir spullen van het strandpaviljoen c "e te brengen. Ondanks een vraagt kaag over van de rechtbank tonn Schuiringa het tegendeel dins; Wade niet bewijzen. Klep; De rechter doet binnen zes weflaac uitspraak. énd» Eelzi Erwin Postma uit De Cocksd in Almere geslaagd voorde opleidll Information Engineering. Hij volfljl de masteropleiding Filosofie in 8< aan de VU in Amsterdam. Debbie Veldkamp-Luider slaagde in Maarssen voor hei# ploma Verkoopster in de drogis» Zij is als verkoópster en heidsspecialiste werkzaam bij dra® terij Etos in de Weverstraat. ZijC volgt haar studie voor het dipkj assistent-drogist bij de StichtingVï onderwijs Drogisten.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6