iL 8 'Folder ter plekke op juiste formaat printen' Zilveren jubileum docent Thijsseschool Luchtvaartmuseum start seizoen vol vertrouwen Europese natuurbeheerders week op Texel ïsu f - r:";::; zr°°' VRIJDAG 18 MAART 2005 „TEXELSE COURANT" Kinderen uit groep 5 overhandigen meester Peter Kries cadeau voor zijn 25-jarig jubileum. Leraar Peter Kries van de Thijs seschool in Den Burg heeft zijn 25- jarig jubilieum als onderwijzer ge vierd. Kries begon er zijn loopbaan in 1979 onder toenmalig hoofd Jan Heethuis. Met de kinderen uit groep 5 vierde Kries vorige week zijn jubileum. De klas was met slingers versierd en de kinderen hadden een paar cadeaus voor hun leraar. In totaal diende Kries twintig van de vijfentwintig jaar op de Thijsseschool. De andere vijf werkte hij als onderwijzer op de Daalder- school in Oosterend, waar hij begin jaren tachtig naartoe verhuisde. Na de Daalderschool werkte Kries een halfjaar bij een computercentrum van ABN/Amro in Amstelveen, voordat hij weer onderwijzer op de Thijsseschool werd. De vraag naar leraren was in die tijd laag. 'Op het laatst werkte ik nog maar twee dagen op de Daalder- school en dat was te weinig.' Voor deel van het uitstapje in de computer wereld was dat Kries de nodige ervaring met computers kon opdoen, voordat die in het onderwijs werden geïntroduceerd. Tegenwoordig is hij de ict-er van de Thijsseschool. Daar naast is hij ook lid van de mede zeggenschapsraad en bedrijfs hulpverlener. Kries komt uit Den Helder en reist elke dag met de boot op en neer. In het verleden kwam hij in aanmerking voor huisvesting op het eiland, maar het reizen beviel hem prima en hij besloot het zo te laten. De Thijsseschool heeft hij in de afgelo pen jaren zowel in grote als kleine vorm meegemaakt. 'Toen ik hier be gon, waren er elf klassen, maar we 'Boa' Jan Vennik Medewerker van Gemeente werken Jan Vennik uit Den Burg zal bij de minister van justitie worden voorgedragen als buitengewoon opsporingsambtenaar (BOA). Daardoor wordt hij bevoegd om op te treden tegen overtredingen van de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) en de Wet Milieubeheer. Vennik, die vooral bekend is als be strijder van ratten en ander onge dierte, zal voor het uitvoeren van zijn opsporingswerk acht uur per week worden gedetacheerd bij de hand- havingafdeling. Al eerder werden bij de gemeente diverse medewerkers tot buitengewoon opsporings ambtenaar benoemd, om snel en ef fectief in actie te kunnen komen bij het handhaven van de regelgeving, vooral betrekking hebbend op zaken waaraan het college onlangs prioriteit heeft gegeven. Door voldoende BOA's achter de hand te hebben, is 'lik op stuk'-benadering mogelijk en is men niet afhankelijk van de gewone politie, die het druk heeft met andere dingen. Een BOA kan inzage eisen van een identiteitsbewijs en proces verbaal opmaken voor toezending aan de officier van justitie. B en w maken uit met welke taken hij zich bezig houdt. Aanwijzing van BOA's is Het vliegveld tijdens de bezetting, het verhaal van het verongelukte B17 Lonesome Polecat II, een band met een doorsnede van circa 1,7 meter van een Lancaster zijn maar enkele van de nieuwigheden in het Luchtvaartmuseum/Texel 1940- 1945 dat deze week de deuren heeft geopend. De vrijwilligers hebben niet stilgeze ten. De grootste verandering is wel de aanbouw van 3 bij 28 meter aan het museum, die als berging en als knutselruimte wordt gebruikt. Een groot project dat daar staat te gebeu ren, is de restauratie van de Rhönlerche, het eerste vliegtuig van Zweefvliegclub Texel. De Texelaars vlogen een jaar of tien met het toe stel, dat een spanwijdte heeft van 12 meter Daarna verdween het van het eiland en raakte het in onbruik. Jaren later dook het weer op en werd in onderdelen teruggehaald naar Texel, waar vrijwilligers van het museum het gaan restaureren, zodat het over en kele jaren kan worden geëxposeerd. 'Een leuk stukje Texelse luchtvaart historie', vertelt voorzitter Theo Witte. In de berging ook een radiografisch bestuurbaar vliegtuig dat afkomstig is van het opgeheven schietkamp Bot- gat bij Den Helder, waarmee doelen door. de lucht werden gesleept. Het toestel is compleet, inclusief de afstandbesturing en de parachute. In de oorlogsafdeling van het museum lopen het deel over de Russenoorlog en de Texelaars in Assen naadloos in elkaar over. Bij de Russenoorlog komt een apart hoekje met herinne ringen van mevrouw Boon-Verberne, de bekend staat als de 'Moeder der Georgiërs'. Verderop een vitrine met geschenken van Georgiërs. In de doorbraak naar de luchtvaartafdeling de grote vliegtuigband, met daarbij het verhaal van de gecrashte Lancas ter. De grootte van de kisten waarmee in de Tweede Wereldoorlog werd ge vlogen is ook te zien aan de twee landingspoten die op het buiten terrein liggen. In een werkplaats sleu telt een vrijwilliger aan een speelgoedvliegtuig voor kinderen en verderop staat de linktrainer die bijna gebruiksklaar is. Bijzonder zijn de tentoonstellingen over de geschiede nis van het vliegveld en van vlieg kamp De Mok. De foto's en teksten worden overzichtelijk gepresenteerd dankzij speciaal gemaakte stellages. Trots toont Witte de opgeknapte ma quette van Vliegveld Vlijt zoals het er in 1939 uitzag. Het geheel heeft een nieuw verfje gekregen, zodat alles er weer fris uitziet. Ernaast, in de KLM- hoek, tussen de vele schaalmodellen een miniatuur B777, een geschenk dat de op-één-na-hoogste baas van de KLM zelf kwam brengen. Leuk is ook de anekdote over de dame die opmerkte dat de kleuren van Fokker ontbraken op de geëxposeerde City hoppers. Het bleek de bazin van City hopper zelf te zijn, die vervolgens met een nieuw toestel kwam aanzetten. Het luchtvaartmuseum is tot Pasen geopend van 14.00 tot 17.00 uur, en daarna van 11.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het museum gesloten. De bestanden van alle folders in de worden toegepast. 'Het nu alleen computer bij de balie van EcoMare en als iemand die slechtziend is een aangepast formaat nodig heeft, de aangepaste versie ter plekke op de gewenste grootte printen. Dat is een van de concret ideeën die Erik van der Spek van Staatsbosbeheer opdeed tijdens een internationale workshop met natuurbeheerders die vorige week op Texel werd gehouden. Achttien natuurbeheerders uit diverse Europese landen waren een paar dagen op het eiland om met elkaar te mogelijk een folder van het Alloo van internet te downloaden. Ik had er nog niet eerder bij stilgestaan dat folders van Staatsbosbeheer ook bij de ba lie van EcoMare voor slechtzienden op het gewenste formaat kunnen worden geprint. Als ze bijvoorbeeld een aangepaste folder van de Hoge- berg willen, kan die ter plekke worden gemaakt. Het is een idee dat ik in ie der geval binnen het nationaal park ga aandragen.' Een geluidscabine met geluiden uit de Texelse natuur in het Bezoekers centrum, een beter tastbare ma praten over het toegankelijker maken quette van het nationaal park ('slecht- van natuurgebieden, bezoekers centra en musea voor mensen met lichamelijke handicaps. Daarbij kwam onder meer de vraag aan de orde hoe mensen met een visuele handicap betef aan hun informatie kunnen komen. Tijdens de gesprek ken kwamen suggesties en ideeën naar voren die volgens Van der Spek ook binnen het nationaal park kunnen zienden mogen geen eelt op hun vin gers krijgen') of zichtbare objecten beter tastbaar maken, waren andere ideeën die uit de groep naar voren kwamen.' 'We hebben in het bezoekerscentrum achter het glas van een vitrine opgezette vogels staan. Er werd voorgesteld om vóór de vitrine een paar soortgelijke hou ten exemplaren neer te zetten, zodat die kunnen worden gevoeld. In zo'n geluidscabine kun je ook met beeld werken, zodat het voor niet-visueel gehandicapten eveneens aantrekke lijk wordt. Er werd ook voorgesteld geen teksten in foto's te zetten, om dat er dan minder contrast is, waar door slechtzienden de teksten niet goed kunnen lezen. Een natuurbeheerder uit Letland kwam met het idee een classificatie systeem voor de toegankelijkheid van natuurgebieden op te zetten. Via internet zou zo'n systeem te raadple gen moeten zijn. 'Dan kun je thuis al bekijken of een bepaalde wandeling geschikt is om met een rolstoel te maken. Ze hadden daar een classificatiesysteem ontwikkeld dat je ook hier vrij eenvoudig zou kunnen toepassen.' Bij de rondwandeling die de groep in de Slufter maakte, werd alvast de nieuwe strandrolstoel ge test die Staatsbosbeheer binnenkort bij café De Slufter neerzet. Het na tuurgebied is eind vorig jaar met een mindervalidenpad toegankelijker ge maakt. De internationale workshop was georganiseerd door het hoofd kantoor van Staatsbosbeheer. Texel was als locatie gekozen in verband met de al aanwezige voorzieningen voor mindervaliden. hebben ook een tijd gehad dat er maar zeven klassen waren. Toen waren we met een kleine groep do centen. Omdat er in die tijd veel zie ken waren, was het hard werken om de school draaiende te houden. Te genwoordig is de school weer groter en hebben we ook meer teamleden.' Met genoegen kijkt Kries terug op de komst van een eigen website voor de school en de aanleg van de moestuin op een voormalige braakliggend strook grond naast de school. De jubilerende docent kreeg van zijn leer lingen een boekenbon en een boek over meubels maken, omdat hij van de zomer eigenhandig een kast in elkaar had gezet. De jubilaris had een traktatie voor alle leerlingen en lera- ook gunstig bij rechterlijke toetsing van de invordering van een dwang som. Als de mvordenng is gebaseerd op een ambtsedig opnamerapport dat door een beëdigde BOA is ge maakt, is de kans groter dat de rech ter het bewijs van de overtreding overtuigend vindt. B en w hebben tevens besloten de aanwijzing "tot 'BOA van parkeer wachter Martin van den Brakel met nog eens vijf jaar te verlengen. Erik van der Spek toont natuurbeheerders uit diverse Europese landen het in braille uitgevoerde informatiebord bij het mindervalidenpad bij EcoMare. (Foto Jeroen van Helium) Theo Witte van het Luchtvaartmuseum geeft een bezoeker uitleg Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 22 maart Veld A 18.30 NIOZ 3-Swier Rabobank 19.15 Rabobank-De Pilaar NIOZ 3 20.00 Autocentr.-Maarco B, Tatenhove 1 20.45 Tatenhove 1-Kobeko Maarco B. 21.30 Paal 28-Sportshop 2 Cocky' 22.15 NIOZ 1 -Cocky Paal 28 Veld B 18.30 CVI-De Lindeboom Ecotiem 19.15 Ecotiem-OSG CVI 20 00 Super de Boer-Tevoko 2 Prinsen 20.45 Pnnsen-Randstad Tevoko 2 21.30 De Wit-Alber+Heijn Randstad 22.15 NIOZ 2-Beverdam Albert Heijn Veld C 18.30 Brcmakker-Remco Oostra Aeolus 19.15 Aeolus-Smash Remco Oostra 20.00 Foto de Waal-Salon Martine Smash 20.45 Klif 23-Timmer Salon Martine 21.30 Beverdam 2-Bar Sp. lepe'de Boer 22.15 Durper D.-lepe Beverdam 2 Wedstrijdleiding: Tevoko 2 en Evelien (tel. 310096). Texelse koks niet in prijzen finale Waddenwedstrijd Koks Aart Wijker en Peter de Bruijn van Grandhotel Opduin en Michel Arends en Guus Hillen van bras serie Rebecca zijn niet in de prij zen gevallen bij de finale van de International Waddensea Gastro nomy Award in het Duitse Witt- mund. Waddenkoks uit Denemarken en Duitsland gingen met de eerste, tweede en derde plaats aan de haal. Voor Wijker en De Bruijn betekent dat dat zij hun in 2003 behaalde titel niet hebben geprolongeerd. Het niveau van de deelnemers was hoog. Met producten uit het Waddengebied moesten de waddenkoks voor zowel volwassenen als kinderen maaltijden bereiden. Volgens kok Arends, die voor het eerst meedeed, waren de wedstrijden leuk en hectisch. Hij vond het wel teleurstellend dat hij pas in Denemarken ontdekte dat de deelnemers zelf pannen en ander kookgerei moesten meenemen. 'Je greep daardoor geregeld mis en dat moet niet.' Hij vond het ook jammer dat de koks, die hun maaltijden op een koksschool in Wittmund berei den, met de gelegenheid hadden om later bij elkaar in de keuken te kijken Hillen bleek de enige leerling-kok in het internationale gezelschap te zijn. 'Met hem had ik de voorronde ge daan, dus ik vond dat hij er ook in de finale bij moest zijn.' postzegels Meer dan een postzegel voor kinderen door kinderen bijvoorbeeld voor Anne u Vier -ziekenhuis. Gelukkig kan 'k ^oor en met mijn ouders praten als ife daar zin ib „jet zo verloren uoel. Het maakt dat ie me mei De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland Kijk op www kinderpostzegels nl Strafexpeditie basketballers De basbetballers van De M hebben van de wedstrijd t HBC een ware strafexp gemaakt. De nare smaak na ongelukkige nederlaag mede-koploper FAC moest den weggespeeld en daar de ploeg uit Heerhugowaard slachtoffer van: 42-81. In het begin was het spel nia te best. Beide ploegen moes wennen aan de nieuwe sporthS Heerhugowaard, waardoor de s res laag bleven. Bij rust bedroeg voorsprong van De Mareis nogm acht punten. In de tweede h werd er echter vol gas gegeven denderden de Texelaars met snj breaks en zuivere schoten over Hl heen. Erik Venneker, die norm zelf de meeste punten maakt, bic uit met loepzuivere passes, waa de snelle Chris Schlepers, Bat Papadopoulos en Eric Heijenk ij hartelust konden scoren. De punten werden bij De gemaakt door Nico Kikkert (2 Chris Schlepers (17), Bj Papadopoulos (12), Eric Heijenkl Jaap de Wijk (5), Ruud Verstraal (4) en Erik Venneker (4). Met 4 overwinning blijft De Mareis rj strijden om de titel. Er wacht edl nog een aantal zware wedstrijd met als hoogtepunt de return teg| FAC op 2 april. Subsidie voor Dubbele von Sioi De werkgroep Windkracht 7 gi de periodieke uitreiking van det fee Dubbele von Sion nieuw lei inblazen om op die manier pen nen of groeperingen in het zoi* tje te zetten wegens bijzond! verdiensten op cultureel of «f zijnsgebied. Het college is bei! de organisatie van de uitreiking steunen met €1.500,-. Windkracht 7 is gelieerd aar Stichting Welzijn Ouderen (SWOT) en werd in het leven geri pen om taken over te nemen var| Welzijnsstichting, die na het teJ draaien van de gemeentelijke Sifl die geen culturele activiteiten in ontplooit, zoals het organiseren! schouwburgreizen naar Den Hef en de Dubbele von Sion-avonol organisatie van de schouwburgreJ is kostendekkend, maar bij deST uitreiking is dat niet het geval, on tegenover de kosten geen inkom staan en het met juist is om hete nement te bekostigen met geldi voor de ouderenactiviteiten isl stemd. B en w geven de subsi voor dit jaar aan de nieuwe te welzijnsorganisatie Pharos met opdracht het geld door te schui naar Windkracht 7. In de toekcr wordt de organisatie van de Dubt von Sion-uitreiking helemaal zaak van Pharos. Cees de Porto van het Agrarisch- en Wagenmuseum toont een arrenslee uit 1867. Scharensliep en petroleumwagen in Agrarisch en Wagenmuseum Na een winter van hard werken opent het Agrarisch en Wagen museum in De Waal maandag weer de deuren. Grootste blikvanger is de tentoonstelling over vervoer, met naast een collectie rijtuigen ook vervoermiddelen van de mid denstand op Texel. Oudere Texelaars kunnen het zich wellicht nog herinneren: de scharen sliep, de bokkenwagen, een peter- oliekar, een wijnkar en andere voer tuigen. In de collectie ook de oude melkkar van Schrama, de voormalige melkboer uit Den Burg. Bijzonder is ook een gerestaureerde bakkers wagen en zelfs de schilderskar waar mee Nook Graaf over het eiland fietste staat tentoongesteld. Nostal gisch zijn ook de bakfietsen en de arrenslee uit 1867, die bij de familie Hoogenbosch van de Hogeberg van daan komt en waarmee in de barre winter van 1946 op 1947 de melkbus sen naar de Hoornderweg zijn ge sleept. De slee is toepasselijk ten toongesteld in een besneeuwd landschap. Verderop pronken als vanouds prachtige rijtuigen, maar ook verschillende lammerenwagens waarmee vroeger zo'n 6000 tot 8000 lammeren naar de markt werden ver voerd. Aardig zijn ook de schaal modellen van rijtuigen. In een andere afdeling staan brandweervoertuigen. Onderdeel van de thema tentoonstelling is ook een overicht van foto's waarop is te zien hoe het vervoer verliep. Met het exposeren van oude vervoer middelen van de middenstanders slaat het Waalder museum een nieuwe weg in. Met behoud van de agrarische achtergrond willen dei willigers een breder publiek aansf ken. Dat is ook de reden om var verzameling oude radio's die vani Agter zijn overgenomen een kH expositie in te richten. Daarna worden allerlei andere (gebrul voorwerpen geëxposeerd. Elke dinsdag en woensdag is ei 13.30 tót 16.00 uur een demons tie in de smederij en vanaf mei' elke woensdag van 14.00 tot 1t uur een rit met de huifkar wtf gemaakt. Nieuw zijn de excursies het museum elke donderdag' rond het dorp organiseert. De* deling onder leiding van vrijwil*? van het museum, over vijf kiloffl begint om 14.00 uur en duurt veer twee uur. Deelname kost inclusief een bezoek aan het seum. Op 20 april staat weer eer toonstelling van quilts op het! gramma.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8